DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ♦8slft Jaargang, Zaterdag 22 Augustus 1825.^4333 BnreanKOEMARKT i Telefoon 1=4 Abonnementen per 3 maanden post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke met Officieel Kerkbericht 10 ets. Intercommunaal 85. Postbus 39. 2.70, per week 20 cent, franco per nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Ad vertintiini 1—5 regels 1.75, elk* r*g*l daarboven 35 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madedeeimgen 75 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. nt, 3 maal o per regel, op aanvraag eratis-OagevailsiiïerzekenngI 500 bij levenslange, geheele invaliditeit1209"bij verlies van een band, voet ol oog 1200 bij dood1100 bü verlies van een 15 N verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd d«, N.Holi.Alaem Ver? ban" Scbied. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. fcreisseiifgé De moord te Oost er hou t. Omtrent den nog onopgehelderden moord op mcj. Wil- hclmina Bosgoed uit Oostcrhout, vtrncemt de 's-Hert, Ct. nog Toen zij niet, in Dongen verscheen, waar zij volgens afspraak zou komen, terwijl zij des avonds weder bij haar eigen familie te Oostcr hout zou terugkeeren, heeft haar 54-jarige vader de politie gewaarschuwd, welke onmiddellijk een onderzoek instelde en onder leiding van den heer inspecteur het kanaal afdregde van den Bredaschen weg af tot aan de Rijcnsche brug. Echter zonder resultaat. In den loop van den middag ontving de politie het bericht, dat het meisje gezien was bij de z.g. Brinkhort, alwaar zij in matige snelheid passeerde en de bewoners goedendag zeide. Algtoen was aan haar nog niets abnormaals te bespeuren. Het eenige verdachte is dan ook, dat zij. den weg volgde in plaats van het gebruikelijke rijwielpad langs het kanaal. De Brinkhoef namelijk is gelegen nabij Dorst. Het is een grootc omweg op de gebruikelijke route. Toen dit bericht bekend werd, heeft dc politie een nauwgezet onderzoek in geheel deze streek ingesteld, wat tot Zaterdagavond zonder resul taat bleef. Toen echter vond haar 32-jarige broer, die in gezelschap van haar zwager de zgh. honderdbun der afzocht, een rijwiel, dat als het hare herkend werd. Men keerde terug naar Oosterhout en een nieuw onderzoek ving aan, waarbij de zoekenden plus min. een kwartier van dc fiets opmerkzaam werden op een sterke lucht van bedorven vleesch. Op den reuk afgaande vonden zij in een uitholling van den bodem het lijk van een vrouw, dat be dekt wag met losgerukte heide in de nabijheid van het lichaam uit den gronel gerukt en waar van eenige dcelen reeds ernstig door bederf gescliomTen waren. Het gelaat was geheel blauw zwart. Om haar hals bevond zich een gewone hennepstrik inet een lus zijwaarts. Aan haar arm was een gouden polsbandhorloge bevestigd, waaraan niet te herkennen was, dat er eenige poging was gedaan om dit af te nemen. Het li chaam lag achterover, de armen langs het lijk, de hoed half afgevallen onder het hoofd. Het droeg een blauw mantelpak, lichtgrijze kousen en zwarte schoenen, alles zonder kreuken of vouwen geheel gaaf en zuiver. Dr. Hulst uit Leiden ver richtte de sectie, nam eenige foto's en constateer de, dat erheen sprake was van geweld. Het lijk was, behoudens bederf, gaaf. Men moet dan ook aannemen, dat een andere wijze dan geweldpleging hier de oorzaak van de verstikking is geweest. De omstandigheden im mers, waarin het lijk zich bevond sluiten roof moord buiten, althans naken het onwaarschijn lijk. Het ledig vinden van haar taschje wordt als niet abnormaal beschouwd, daar dit wel meer voorkwam en het meisje absoluut niet gecon troleerd werd. Ook het afwezig zijn van een rij wielplaatje wordt verklaarbaar, wanneer men weet, dat zij dikwijls zonder uitging en, had ze het bij haar, het clan slechts met een touwtje los aan het rijwiel bevestigde. Men wil aannemen, dat zij liet op cenig punt van den langen weg De hoofdstad der Belgen Een der dit jaar door Nederlanders meest bezochte steden is zeker wel de hoofdstad van het kleine, maar nijvere Belgenland, Brussel, dat naar men zegt, dagelijks aan niet minder dan 50.000 vreemdelingen business en vooral vermaak verschaft. Wanneer men Brussel van uit het Noorder- of Zuider-station betreedt, dan staat men al di rect in het volle leven van een geweldig druk- jagende, heftig-lawaaicrige wereldstad zoo ge heel anders is daar het stadsbeeld als in Amster dam, den Haag of Botterdam, waar de eigenlijke slagaderen van het verkeer verder van de stations verwijderd liggen. Onmiddellijk van uit den trein klinkt en rilt u in Belgi'é's centrum 't tramgebel en tramge- schuif in de ooren, vergaat u hooren en zien bij 't schichtig en krassig claxongeluid van een wirwar van taxi's, Fords en weelde-cars der upper-ten, dwarrelt 't u voor de van verbazing wijcï geopen de oogen, van de.tallooze voetgangers, die naar alle kanten om zich heen kijkend, zich kris en kras door 't warrelend wagenverkeer trachten te wringen. En die geweldige drukte houdt al maar aan, van vroeg in den morgen tot diep in den nacht. Geen moment is er over voor verademing en rust, 't raast en dondert maar door, alles met eigen doel en bestemming. Komt men verder de stad in, treft men denzelfden levensdollen toestand, welke op 'i grootsche boulevard-carré wel z'n hoogtepunt bereikt. Hier schuimt 't leven als een bruisende kolk, als een donderende waterval, terwijl nog verloren heeft. Immers, ware het gestolen, waarom nam dan de dader ook het polsbandhor- löge niet mee, wat in zijn algemeen model niet zeer de aandacht zoude hebben getrokken. Ook is het onverklaarbaar dat mej. B. zich geheel zonder verzet zou hebben laten ombrengen terwijl had zij wel verzet gepleegd, de doodstrijd van dit jonge lichaam, niet zou hebben nagelaten sporen te maken. Zelfmoord heeft ook geen enkelen grond van bestaan, daar mej. B. voor zoover bekend, steeds wel stil, maar niet melancholiek was, icderen morgen ter kerke giug en rustig haar bezigheden verrichtte. Wanneer men nog weet, dat zij buiten haar familie in^Dongen, waar zij sinds het vorig jaar niet geweest was, absoluut noch mannelijke noch vrouwe'ijke kennissen had immers men zoude daar dan toch wellicht iets van gemerkt hebben dat kan men toch gelooven, dat een liefdesdrama hier niet in de termen valt. Het onderzoek met politiehonden heeft niets uitgewezen. Kapitein Mac M i 11 a n, de leider van de expeditie die per vliegtuig den weg wilde verkennen tusschen Groenland en Alaska, heeft gister draadloos naar Washington geseind, dat hij zijn plannen moest opgeven en terugkeeren tengevolge van de geweldige poolstormen, die dit jaar bijzonder vroeg zijn opgetreden. Mac Millan bevindt zich met zijn expeditie en drie vliegtuigen bij Kaap Etah aan de Smith Sond, ter Noord-Westkust van Groenland. Tevens deelde hij mee, dat hij op een der laat ste dagen nog radio-telegrafische verbinding had verkregen met een amateur In Nieuw Zuid- Wales, een afstand van 24.000 K.M. De amateur te Sydney seinde met 35 M. golflengte en Mac Millan antwoordde met 24 M. en beide draad- looze telegrammen zijn volkomen gaaf overge komen gelukkig gespaard Het kindcrvacantiehüis gebleven. Weinigen zullen vóór dezen van dit rustige badplaatsje gehoord hebben. Een wereldnaam had het niet en zal het ook wel niet krijgen. Daarvoor is de verbinding te primitief-lastig en ontbreken de mondaine geneugten der mo derne zeeplaatsen te zeer. Doch voor dengene, die naar zee gaat om ook zeelucht in te ademen en uit te rusten van een ziekte of het ener- vcerende grootestadsleven, was Norddorf, als zoovele plaatsjes op de eilanden, het ideaal. Do brand op A m r u m. Over den ernstigen brand, welke 't badplaatsje Norddorf op Ainrurn, een der Oost-Friesehe eilanden, ge teisterd heeft, worden de volgende bijzonderhe den gemeld. Het begin was een aanvankelijk onbeteeke- nend lijkend schoorsteenbrandje in bet hotel „Am Brunnen Aangewakkerd door den ster ken Noordwester greep het vuur evenwel spoe dig om, zich heen, zoodat binnen de tien mi nu- ton twaalf huizen in lichte laaie stonden. Dit was te omstreeks kwart over één. Redding was onmogelijk, aan blusschen viel. niet te den ken en zoo duurde de brand den gehcelen mid dag voort. Het eene huis na het andere, vele van hout, met stroo bedekt, werd door de over- lekkende vlammen aangestoken en hielp den vuurgloed verhoogen, die in de schemeruren zelfs te Cuxhaven duidelijk zichbaar was. In de loop van den nacht verdween dez evenwel. Vooroozver te overzien viel, is ongeveer een vierde van de plaats verwoest. Bijna 500 bad gasten zijn dakloos geworden, daar ook twee groote hotels ernstig door het vuur beschadigd zijn. Des avond nog zijn ongeveer 400 personen naar Hornum overgebracht, waar zij een voor- loopig onderdak hebben gevonden. Niemand schijnt verwondingen te hebben opgeloopen. Tegen den dranksmokkel. In Helsiügforg (Finland) is door de vertegenwoordi gers van elf verschillende landen een overeen komst onderteekend ter bestrijding der smokke larij m alcoholhoudende dranken, zulks naar aanleiding van het besluit van 1924 der confe rentie van deskundigen. De vertegenwoordigers van Rusland en Duitschland verlangden de bepalingen omtrent het alcoholgehalte van wij nen te brengen op achttien gewichtsprocenten, waarmede de andere landen instemden. De af zonderlijke overeenkomst tusschen Estland, Finland en de Sovjetrepubliek blijft ongewijzigd. Het door Duitschland gemaakte voorbehoud betreffende de uitbreiding der douanezone (ar tikel 9) werd ingetrokken. duizenden aan weerszijden m dc royaal ingerichte café s en restaurants een plaatsje hebben zien machtig te worden, om dat onstuimige straat leven eens op hun gemak te beschouwen, 't Lijkt in Brussel wel een dagelijksch, nooit ophoudend festijn van „sonnseitige" menschen zonder zorgen en alleen geschapen voor alle soor ten genoegens. Vooral m den avond, tot laat in den nacht, wordt dat leven van louter vermaak in schrille kleuren in beeld gebracht.Een menigte exploitan ten, in hun lust naar al maar meer geld, ïn't verwekken van spanning en sensatie steeds vaar diger geworden, hebben kosten noch moeite ge spaard, om cle duizenden Brusselaars en Brussel- bezoekers uit huis en van de straat te trekken in de bioscopen, cabarets en dancings. Alen vraagt zich daar over 't algemeen niet af, of een film of een ander programnummcr in strijd zou zijn met goede zeden, en godsdienst, neen, alles is goed en mooi als 't maar menschen trekt, die geldbij zich dragen, „die kaésm de valies hebben", zou men in Brusselsch-Vlaamsch dialect zeggen. Niet alles natuurlijk, wat er gegeven wordt, is slecht, m geen geval, maar toch verreweg 't meeste is of slecht of gewaagd en dit drukt zijn zwoelen, vunzigen stempel op het geheele openbare leven op straat en wie weet in hoevee? huisgezinnen. Opvallend groot is er 't aantal slechte vrouwen, die ongelukkige, rampzalige schepsels, die zich vooi geld wel aan een ieder willen vergooien. Deze categorie wereldstad-uitschot is in Brussel zoó sterk vertegenwoordigd en zóó brutaal, dat men menige straat niet ongehinderd kan passee- ren. Door diepmedelijden wordt men bewogen, wanneer men dit alles dieper bedenkt en zich 't BRUSSELSCUE KROMEK. (Nadruk verboden). (Van onzen correspondent). Vlaamsche incidenten. Het Belgisch socialisme. Brussel, 20 Aug. 1925. Er gaat geen week voorbij of de Belgische bladen staan vol over een of ander „Vlaamsch incident." De Vlaming is, voor de Brusselsche bureaux en pers het „enfant terrible" van het Be'gisch huishouden, dat zich maar niet wi' plooien naar de voorschriften en al'erVi fratsen mthaa't die hen m een 'astige positie brengen. Zoo o.m. het incident van Nieuwpoort, dat zich op 9 Augustus voordeed bij gelegenheid van de onthulling van een monument ter eere van de gesneuvelden. Na dc .onthulling zou do ijBranangonne", het Belgisch nationaal lied worden uitgevoerd. De eerste tonen waren maar pas aangeheven, of alles werd overstemd door een dreunenden Vlaamschen leeuw, gezongen door honderden Vlaamsche oud-strijders, die m de streek zeer talrijk zijn. Er werd geroepen Oorlog aan den oorlog" en „Weg met het Belgisch militarisme, Leve Vlaanderen", enz. Slechts eenige officieele personen protesteerden. Dergelijke feiten doen zich in Vlaanderen niet éénmaal voor, als bij uitzondering, maar geregeld, inzonderheid m West-Vlaanderen, dat door den oorlog in een uitgestrekten puinhoop werd herschapen, en waar de verbittering om de uitgestane ellende nog niet is verdwenen. Geheel West-Vlaanderen door trouwens, is de Vlaamsch- gezindheid van de bevolking van de meest radikaa'ste en tevens hardnekkig een bewijs dat de V'aamsche volkskracht in West-Vlaanderen, dat aan V'aanderen een Gezelle en een Roden- hach heeft geschonken, nog steeds onaangetast helle-leven voorstelt van die schepsels, slacht offers van ongeloof en onverschilligheid en van duivelsche kwaadwilligheid, 't Groote stadsleven lijkt voor een oningewijde dikwijls zoo bekoorlijk cn begeerenswaardig, maar goed beschouwd is het grootendeels niet anders als een ijdele jacht naar nietswaardige illusies. De architectonische aanleg van Brussel, de entourage, waarbinnen dat jachtende, oppervlak kige leven zich afspeelt, is in schrille tegenstelling met dat leven, in vele gedeelten schoon cn ge tuigt van voldragen, verheven kunstuitingen. De stad is bijzonder rijk aan oude en nieuwe arti stieke gehouwen, breede, boom-beplante wegen, royale pleinen met vele mooie standbeelden. Speciaal interessant en treffend wordt 't stads beeld bovendien door de heuvelachtig-gol-vende lijnen, waarin de geheele stad is gebouwd. Vele straten zijn er, die vooral 's avonds, wan neer zij schitterend zijn verlicht, in hun curve achtige ligging een fantastisch schouwspel op leveren. Heerlijk is het panorama, wanneer men in de bovenstad bij het machtige Justitic-pah is staandé, zijn kunstminnende blikken over de benedenstad en de Verdere verschieten laat gaan. Een unique genot biedt voorts de aanblik van tie Groote Markt, een plein, zóó prachtig om zijn Middolceuwsche cn Renaissance-gebouwen, dat er Wellicht geen tweede, als d't op de wereld be staat. 't Veertiende eeuwsche stadhuis in z.U'vei goth'schen stijl vormt er 't glansrijke middel punt, waarbij zich aan weerszijden rechthoekig schilderachtige, oude gildehuizen aansluiten en juist er tegenover prijkt het z.g. Palais Royal, 'n Renaissance-kunstproduct, fijn als Brusselsche kant. De totaal-aanblik van deze Grande Place is gebleven,ondanks het. centraliseerendc Frangch- ta'ige bestuur. Bij 'e'ke plechtigheid waar, op officiee'e wijze de Brabanconne bij tc pas komt, gebeuren er derge'ijke incidchttn. De franski1- jonsche pers heeft dit echter maar thans eerst ontdekt, a'smede de officieele personen, want de b'aden wijden er a' hun aandacht en p'aats- ruimte aan, terwijl van officieele zijde een onder zoek is ingesteld. Alle Vlaamgchhatende bladen hebben in het koor meegezongen, aangevoeld door ele liberale „Etoile Beige", die een „envoyé spécial" had uitgezonden, welke alleen dat had gehoord en gezien. Het vermakelijkste van de geschiedenis is echter, dat al de andere Fransch- tahge bladen die ook hun „envoyé special" hadden uitgestuurd, slechts na het verslag in ,,1'Etoile Beige" over het incident waren inge licht, en heiligschennis riepen. Hun „envoyé spécial", zoo heten Vlaamsche bladen opmerken, heeft dus niets opgemerkt en dan houden zij hun lezers voor den aap, ofwel hij bestaat een voudig niet, en dan is het eenvoudig bedrog. In ieder geval wijst het incident er nogmaals op, hoe een zeker gedeelte van de Belgische verant woordelijke personen elke gelegenheid te haat neemt om de zoogenaamde goede patriotten met de Walen tegen de Vlamingen in 't harnas te jagen. In deze taak zijn allen het roerend eens, is politieke oneenigheid geen hinderpaal meer. In zich zelf werpt het incident een eigenaardig licht op de toestanden in België, die, voor een buitenstander, hierdoor veel duidelijker worden dan een kolommenlange uiteenzetting. Als Hugo Verriest, in Rodenbach's tijd, kon zeggen „D'er roert entwat in Vlaanderen" dan mag dit thans zeker herhaald. En bedenkelijk wordt dit voor de „Ame Beige" in groote mate als men, naast dit, incident, nog het succes plaatst van de groote betooging, die Zondag j.l. te Aalst werd gehouden, ter eere van den Vlaamsch-nationa- hstischen afgevaardigde Vanopdtnbosch, die, als w.i. burgemeester, op 11 Juli, den dag der Gulden Sporen, de Belgische vlag van het stad huis liet wegnemen, en ze deed vervangen door een Vlaamsche. Alhoewel, dooi' de staking m het drukbedrijf de meeste radikale Vlaamsche bladen niet verschijnen (De Schelde, het Ant- werpsche ochtendblad van de Frontpartij o.m. verschijnt niet) en dus geen doelmatige pro paganda Werd gevoerd, was de bijval van de betooging, naar de franskiljonsche bladen zelf erkenden, zeer groot. Dit wijst op de doelbe wuste hardnekkigheid van vele VlamingenDe redevoeringen die er werden uitgesproken, en de daden die er werden gepleegd, verwekten nog maals de ergernis van de Vlaamschhaters. Belgische vlaggen werden er o.m. verscheurd of achter aan auto's gebonden. Inderdaad er roert entwat Het wordt echter een gevaarlijk spel, waarbij .het gaat om het bestaanvan België zelf. Dit wordt hier in alle kringen beseft Ons doel is den lezer in te lichten over de voor naamste gebeurtenissen die hier de aandacht in beslag nemen En hiertoe behoort dc 40 verja ring van de stichting der socialistische arbeiders partij, die gepaard ging met allerlei feestelijk heden, o m met een soort troepenschouw, te Brussel, verleden Zondag gehouden, die werkelijk een bewijs is van de macht die de S A P m België heeft verworven maakt een volkomen ongerepten indruk, 't Is niet te doen, op deze beschikbare plaatsruimte, een complete beschrijving van al 't gebouwen- schoons te geven we moeten er ons toe beperken slechts enkele met name aan te dmcLn en dan verdienen dit de gothische kathediaal bte. Gudule, de prachtige beurs met haar vck zuilen en beeldhouwwerk, 't kapitale massale Palus van Justitie met zijn gewx'digcn koepi 1, 't seh.ttcrchd, vrij ge'egen Komnk'ijk paleis, waarachu.r 't vor- ste'ijk park zich ruim Uitstickt en ook de gracieu- se groote triumtboog, de Ginquantenaiie, waar bij machtige expositic-za'on zijn ge'egen. Hoe gunstig steekt Brussel in d.i opzicht af hij een stad a's Botterdani, zoo arn. aan waai'ijk indrukwekkende gebouwen, en ook nog bij Am sterdam en den Haag. Deze 'aatste stad heeft 't bijzonder voorrecht met boschrijke omgeving gezegend te zijn, maar ook hierin wmt zij 'L van Brusse' niet. Be'gië's hoofdstad ligt a's in een gorde' van de prachtigste bosschen, du.zenden hectaren uitgestrekt, met ze'dzame boon.-com- p'exen, heer'ijke waterpartijen cn breede geas- pha'teerde muto-banen. Voetgangers vinden er overa' ook Juin goed-onderhouden paden cn wanen er zich a's in een e'dorado. Onte'baar zijn dan ook de natuurliefhebbers, die zich tusschen 't frissche groen en de schoone h'oemcn komen verpoozen. Inderdaad, Brusse' zou een idea'e stad zijn, indien dc delnon van het moderne heidendom er maar niet zoovec' trawanten in zijn kettingen gekluisterd hie'd. J. NIEUWE SCHIEDAMSÜHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5