Fietsen 30-60-90 ct. PUROL nog dit jaar een uitkeering in eens zal moeten plaats vinden. Voorts besloot de centrale, na het bekend worden der troonrede, opnieuw in vergadering bijeen te komen, teneinde eventueel maatregelen te nemen, waardoor én regeering én Kamerleden met de cischen van het katholiek overheids personeel opnieuw zouden worden in kennis gesteld. Ilel grensverkeer met Duilschland. Men meldt ons uit Essen, dat volgens de „Kölnische Zeitung" de Duitsche en Neder- landsche regeering reeds eenigen tijd onderhan delen over de gelijktijdige opheffing van de pasvisa. Te bevoegder plaatse meende men reeds binnen zeer korten tijd op de afschaffing te kun nen rekenen. Permanent Hof van Internationale Justitie. Het Permanente Hof van Internationale Juttitie zal a.s. Dinsdagochtend te 11 uur uit spraak doen in de zaak tussclien de Duitsche en Poolsche regeeringen betreffende zekere Duit sche belangen in Poolsch Opper-Silezië. Stads- en Gewestelijk Niéuws. Het conflict bij de „N. Waterweg." De algemeene Nedcrlandsche Metaalbewer- kersbond, de socialistische organisatie, heeft ook haar antwoord op den brief van den Metaalbond gegeven. Het luidt „Uw geëerd schrijven dd. 11 Augustus j.l. heeft een punt van ernstige bespreking in ons bestuur uitgemaakt. in antwoord op uw verzoek, een duidelijke verklaring te willen geven ter zake van de door u bedoelde principieele kwestie, deelen wij u het volgende mede Ons bestuur kan zich niet vereenigen met het standpunt., dat met, betrekking tot de vraag, of in een of meer ondernemingen van onze industrie langer dan 48 uur per week zal worden gewerkt, een beslissing van de regeering bindend zal zijn. Uw oordeel, dat de vakvereeniging zich niet zou mogen verzetten tegen verkregen overwerk- vergunningen, vooral omdat zij daarmee een macht zou vormen die zich boven de regeering stelt, is geheel onjuist, zooals trouwens het uitgangspunt van heel uw gedachtengang te dezer zake onjuist is. Uw standpunt zou juist zijn, indien in de arbeidswet 1919 stond omschreven, hoe lang er gewerkt moet worden. De wet bepaald in al haar artikelen maximumgrenzen zonder meer. Elke ondernemer is vrij om korter dan den wette lijk vastgestelden tijd te laten werken, en in dit geval handelt hij niet, noch naar den letter, noch naar den geest, in strijd met de wet en stelt zich evenmin boven dc regeering. Wanneer de vakvereeniging zich dus niet kan vereenigen met een door een ministerieel besluit verhoogden maximum-arbeidsduur, is er even min sprake van „een macht hoven de regeering vormen." Maar ook geheel afgezien van het bovenstaan de, kan ons bestuur er niet aan medewerken den minister van arbeid of diens hoogsten ambtenaar te laten beslissen, hoe lang de arbeiders in onze industrie moeten werken. Zoo goed als in het loonvraagstuk moet ook het vraagstuk van den arbeidsduur, dat bovendien met het loonvraagstuk in uiterst nauw Verband staat, een zaak van overleg tussclien werkgevers zijn en blijven. Tot dat overleg verklaren wij ons als steeds gaarne bereid. Dc mogelijkheid om ten aanzien van een uni forme regeling in de metaalnijverheid met uw bond tot overeenstemming te komen, achten wij nog altijd aanwezig en voor besprekingen ten aanzien hiervan stellen we ons gaarne beschik baar." Verbetering. Door een misverstand is een bericht omtrent een bemiddelingspoging Van den Belgischen minister van arbeid, handel en nijverheid in het geschil in het Belgische metaal bedrijf terecht gekomen onder het hoofd, waarori- dér in ons blad van Zaterdag van het Schic- damsche conflict is melding genaakt. Boottocht magazijn „Modern". Onder de vroolijke tonen der muziek van O.B.K., vertrok gistermoi^en half tien van 't Hoofd, de luxe raderboot, eivol gevuld met de dames en heeren, vvien door het magazijn „Mo dern" een boottochtje naar Hoek van Holland aangeboden was. De reis was voorspoedig, doch even voor den aanlegsteiger te den Hoek sloeg een ruit in de eerste klaskajuit, door den druk van het water naar binnen, waardoor een klei» paniekje ontstond drie dames kregen zelfs nog een lichte flauwte. Tegen twaalf uur was men aan 't strand. Jam mer dat 't weer zich niet heel goed hield en op 't laatst een regenbui de mènschen verschrikken kwam. Ondanks alles bleef de stemming echter uitstekend. 's Middags om 3 uur gaf O.B.K. een schitterend concert. Onder de pauze werd thee gepresenteerd en nadat de O.B.K. haar coneertnummers afge werkt, had, vertrok men om 5 uur weer uit den Hoek. Toen werd het weer schitterend. Tijdens d' n terugtocht werd een gratis tombola gehou den met fraaie prijzen, zooals overhemden, hoe den, zelfbinders enz. Te half zeven bereikte'men onder schetterende fanfare's' Schiedams grondgebied. De heer V. Duinhoven sprak uit aller naam tot de heer Weerpas woorden van dank, een driewerf hoera stc< g voor magazijn „Modern" op en nadat de heer Weerpas in zijn antwoord O.B.K. ge loofd had,gingen allen hoogst voldaan huiswaarts. De heer Weerpas kan over de uitwerking van zijn origineele reclame tevreden zijn. Bunrtvcreeniging „Van Bevcrenstraat c.a.' Op verzoek van de leden der bovengenoemde vereeniging' zal er wederom een grootefeestavond plaats vinden op Donderdag 27 Aug. a.s. in den R.K. Volksbond. Door het grootc succes van den voorgaanden feestavond, heeft het bestuur wederom besloten, de «Risten de heeren Klaare, Flora en Martens dien avond te doen optreden, met een geheel nieuw repetoire. Daar er met den vorigen feestavond velen teleurgesteld moesten worden, verzoekt het bestuur aan een ieder zich vroegtijdig te voor zien van plaatskaarten. Tevens bestaat vanaf heden gelegenheid tot het bespreken van plaatsen a ƒ0.10 per plaats, bij drukkerij Tuytel, Van Beverenstraat 2a. Het belooft zeer zeker een schitterende avond te worden. Giften stormramp. Bij het gemeentebestuur is ingekomen een gift van 25.— van Wed. G. O. voor Borculo en een gift van 10.van de onderafdeeling van den N.B.V.GiA. voor het Nationaal Steuncomi té. Zaterdag slaagde te 's-Graven- hage voor het hoofdakte examen, de heer W. A. Bronzwaer, van hier. De Comm. Van politie verzoekt den jongen, die gisteren door een vreemden man is meegelokt in het struikgewas van het Volks park, zich onmiddellijk bij hem aan te melden. Zaterdagmiddag kwart voor drie heeft op den Rotterdamschendijk een aan rijding plaats gehad, tusschcn een auto, bestuurd door den 49-jarigen Rotterdammer W.V. en een motorfiets, die bereden werd door den 21- jarigen Ch. S. van hier. S, sloeg tegen den grond, ontwrichtte zijn rechterenkcl en zag zijn motor zwaar beschadigd. Ook de auto had nogal averij bekomen, kon al thans niet meer verder. S. is per rijtuig naar huis vervoerd en de beide vehikels zijn bij Hoek ondergebracht. Hoe 't ongeluk eigenlijk is ontstaan valt moei lijk uit te maken. De besuurders beschuldigden elkaar, maar kwamen tenslotte overeen, de reparatie-onkosten gezamenlijk te betalen. UIT ROTTERDAM. Brand. Te 7 uur Zaterdagavond werd brand ontdekt in het groote fabriekspand van de N. V. Alge meene Textielindustrie, gelegen op de hoek van Aelbrechtskade en Grofhalstraat. In het sous terrein waar partijen ruwe jute en zakken waren opgeslagen woedde het vuur. De brandweer werd gewaarschuwd, doch voor deze ter plaatse was, wisten enkele brandweer-] lieden in het gebouw te komen en met een slang op de fabrieksleiding het vuur aan te tasten, weldra bijgestaan dooi de inmiddels gearriveer-f de brandweer, die met 3 slangen op de water leiding aan het blusschingswerk deel nam. Om 8 uur kon het grootste deel van het brandweer materiaal inrukken. De schade is vrij aanzien lijk. De oorzaak is nog onbekend. Vermoedelijk echter is de brand ontstaan door broeiing in balen katoen en jutte. Geen cholera. Naar de directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst mededeelde, is bij het onderzoek uitgemaakt, dat men in het vermelde vermoedelijke geval van cholera niet met deze ziekte te doen had. De bewoners van het pand op den Schiedamschedijk zijn van de observatie ontheven. UIT DELFT. Gistermorgen hielden de arbeiders, werkzaam aan de Ned. iCabelfabriek, een druk bezochte vergadering. Medegedeeld werd, dat na langdurige beraad slagingen de directie zich bereid heeft ver klaard, de loonen met 5 te verhoogen, zoo dat het uurloon dan van 61 op 64 ct. zal worden gebracht. Verder werd door de directie toegezegd, dat dc 48-urige werkweek zal blijven gehandhaafd. Daarna verklaarden de arbeiders met deze voorstellen van de directie accoord te gaan, zoodat daarmede volkomen overeenstemming is bereikt .en het conflict als geëindigd is te be schouwen. Bij of klachten» vetten of vetoidenlngen voor geschreven en andere offleleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebeatnnr. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van ADRIAAN BEZE- MER alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bencden-voorlocaliteit van het perceel Hoogstraat 106 en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van de vergunning bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 24 Augustus 1925. Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en door zitten der huid. Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen ge bruikt men algemeen 2817 9 (icfficngd Nieuws. De poging tot moord. Over de vermoedelijke poging tot moord in de Lassus- straat te Amsterdam, verneemt dc „Tel." nog Bij nader onderzoek van het restant \an het bedwelmingsmiddel is gebleken, dat dit van betrekkelijk lichten aard was. Het schijnt een middel te zijn, dat Bij operaties aangewend wordt alvorens een zwaarder verdoovingsmiddél den patiënt kan worden toegediend. Met dat al ligt dc bedoeling van den medicus in het duister, want indien hij de vrouw uit den weg wilde rui men, waarom paste hij dan niet een ander middel toe Het onderzoek heeft nog iets eigenaardigs uit gewezen. En dat is, dat de dokter de bewuste dame te middernacht eveneens een bezoek heeft gebracht. Toen hebben zij samen zitten praten en heeft hij haar, naar we reeds meldden, een glas port ingeschonken. Daar de vrouw hem niet vertrouwde, dronk zij het glas niet op, maar zette het weg. Ook zijn de verdere handelingen van den da der eenigszins nader gepreciseerd. H vluchtte,, te kwart voor drie het perceel Lassusstraat 5 uit met achterlating van zijn colbertjas. In zijn hemsdmouwen is hij over de schuttingen ge klommen. Aan een achterraam van een der hui zen in de De Lairessestraat klopte hij aan. De bewoner die met zijn cchtgenoote sliep, werd wakker en vroeg door de hor, die in het raam stond, wat de nachtelijke bezoeker wenschte. Deze verklaarde toen, dgt hij twist met zijn vrouw had gehad en over de tuinschuttingenge- vlucht was, daar ze hem dreigde. De bewoner van de De Lairessestraat li at hem door en de dader vloog weg door de voordeur. Vervolgens begaf hij zich naar een garage en huurde een auto. Doch het toeval wilde, dat deze wagen spoedig een aanrijding kreeg en defect geraakte. De medicus kocht toen van den chauf feur Voor een goeden prijs z'n chauffeurspak en pet en was spoedig in de duisternis verdwenen. Men heeft zijn spoor dien geheelen dag Vrijwel kunnen volgen. Zoo bracht hij den nacht, vol gende op het drama, door in een logement op de Martelaarsgracht. Een zijner familieleden ontving kort daarop een schrijven, waarin hij mededeelde, zich in het IJ te zullen verdrinken. Op last van den commissaris van het bureau Overtoom, den heer Dijkstra, heeft men ter plaatse gedregd, doch er werd niets gevonden. Onkiese he reclame. Voor de Ka merverkiezing had iemand propagandabiljetten op grafsteenen van het kerkhof te Boornber- gun (Fr), geplakt. Hij is thans deswege veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Verduistering. De politie te Velsen heeft aangehouden den kantoorbediende E. D., werk zaam op de papierfabriek van de firma Van Gel der Zonen aldaar, wegens verduistering. Het verduisterde bedrag moet in de duizenden loopen. D. is naar Haarlem overgebracht en ter be schikking van de justitie gesteld. De doodslag tc Oosterbout. Het Dgbl. van Noord Brabant geeft de volgende le zing over den doodslag te Oosterhout Gisteravond was een aantal herbergiers van de Voorhei gemeente Oosterhout nakermis aan het houden. Deze herbergiers, die bij de Oosterhoutsche kermis dansgelegenheden hadden geëxploiteerd hadden den tijd gekomen geacht om ook eens aan den rol te gaan. De bazen en knechten togen uit en dronken uiteraard te veel. Onder hen waren ook P. v. V. en J. V., tusschen wier beide families een oude veete bestaat. Daarbij kwam nog dat P. v. V. met de kermis betere zaken had gemaakt dan J. V. Om 11 uur, toen de gemoederen ze-r v rhit waren, kwam het tot een vechtpartij in de St. Antoniusstraat tusschen ongeveer twintig per sonen. In dit geharrewar kreeg de schoonvader van P. van V., een zekere J. van M., een man van 63 jaar, met een mes een steek in de keel, tengevolge waarvan de oude man spoedig over leed. De steek is vermoedelijk door J. V., den tegen stander van P. v. V. toegebracht. Een m ij nsch acht.ingestort. Gis ter stortte te Heerlen de nieuwe schacht op de Domaniale mijnen, waarmede men al ver gevor derd was, ten gevolge van het drijfzand in. Er kwam geen persoonlijke ongeluk voor. Naar verluidt zitten voor 20 a 30.000 gulden machine rieën onder het zand. Door den trein gegrepen. Gis termiddag is door den trein van halftwee een 7-jarig knaapke overreden nabij den overweg te Zandvoort van het spoor aan den Kostverloren straatweg. De afsluitboomen waren neergelaten. Personen die voor de hoornen stonden te wach ten, hebben niets van den knaap gezien. Ver moed wordt, dat hij onder de prikkeldraadver sperring van de spoorbaan is doorgeloopen en nog de rails heeft willen oversteken. Daar de woning van zijn ouders in de onmiddellijke na bijheid van den overweg staat, is de knaap mis schien wat al te overmoedig geweest. De machi nist, die het plotseling gevaar zag, zette dadelijk alle remmen aan. Zoo sterk werd geremd, dat ater de remmen eerst losgezet moesten worden. Nog hadden de omstanders) hoewel verschrikt door het snerpt nd geluid der aangezette remmen ;een idee van wat er gebeurd was, voordat de machinist het verminkte lijkje van den jongen G. tusschen de raderen der machine uithaalde. Het kind was geheel verpletterd. Auto-overval. De „Berl. Lok. Anzei- ger" verneemt uit Warschau, dat tusschen Sji- tomir en Nowogard in Wolhynië een automo biel, waarin militaire autoriteiten en beambten der Sovjet-republiek gezeten waren, door ban dieten overvallen is. Tien der inzittenden werden gedood, de anderen zwaar gewond. Allen wer den van hun bezittingen beroofd. Soldaten der Sovjet-republiek achtervolgden de roovers, die naar een dorp gevlucht waren. Het dorp werd door de troepen bestormei en in brand gestoken. Verscheidene bandieten werden gevangen ge nomen. Ketelontploffing. Uit New York worelt gemeld, dat volgens de jongste berichten het aantal slachtoffers van de kotelontploff.ng aan boord van de pleizierboot voor Newport gestegen isHot 56 dooden. Van dc honderd ge wonden zijn nog 27 in het ziekenhuis. Drie hun ner verkeeren in levensgevaar. Noodweer in Joego-Slavië. Vrij dagnacht heeft in het Westelijk deel van Ser vië een ernstig onweer,gepaard gaande methagel slag en wolkbreuken, gewoed in de omgeving van Valjevo. De hagel vernielde den geheelen prui- menoogst. Eenige huizen werden ernstig bescha digd. Alle vensterruiten in Valjevo zijn door den hagel verbijzeld. Ook de wijnoogst is ver nield. De schade wordt op verscheidene millioo- nen dinar geschat. Daar de streek van Valevo de rijkste prui- menstreek van Servië is, is de Joegoslavische pruimen export wel ernstig getroffen. V e r s c h r i k k e 1 ij k dra m-aIn het dorp Ossa-Demantiel nabij Valdspanas was een huismoeder het middagmaal aan 't bereiden. Zij had namelijk een schaapskop waar zij de ooren afsneed en 'beide oogen uitstak. Deze be werking werd aandachtig gevolgd door haar 7- jarig zoontje. Toen het kind daarna even alleen werd gelaten nam het een mes, dat de moeder op tafel had laten liggen en liet zijn broertje van 1 jaar dezelfde operatie ondergaan als hij zijn moeder op de schaapskop had zien plegen. Toen vader en moeder terugkwamen stelde ze met ontzetting het wreede feit vast. De vader razend van woede greep zijn zoontje vast en sloeg het tegen den muur Lot het geen teekeu van leven meer gaf. Het 1-jarig knaapje was reeds door bloedverlies bezweken. Vermetele postdiefstal. Een ver metele berooving van den motorpostwagen had plaats nabij Shrewsbury (ten N.W. van Bir mingham) op den openbaren weg. De wagen, die van Shrewsbury zakken met brieven en postpakketten naar de plaatsen in de nabijheid bracht, had de post afgegeven aan het kan toor te Cressage, alwaar de achterdeur van den wagen weer met het hangslot werd ge sloten, voordat de wagen naar de enkele kilo meters verder gelegen volgende plaats reed. Ongeveer halverwege moest de wagen lang zaam een tamelijk steilen heuvel oprijden en men vermoedt, dat de dieven zich nabij die plek aan een kant van den weg verborgen hadden en toen de wagen den heuvel opreed ongemerkt te voorschijn zijn gekomen en snel achterop den wagen de afsluiting verbroken en er een zeven of acht voorhanden liggende zakken uitgetrokken hebben. De bestuurder van den wagen bemerkte van een en ander niets, vond echter bij aankomst in de volgende plaats de deur van zijn wagen open en de zakken verdwenen. Hij ging snel terug, maar vond niets op den weg liggen. Naderhand werden nabij den heuvel in een veld drie of vier opengesneden zakken gevonden, maar deze bevatten alleen kranten, die blijkbaar niet van de gading der dieven waren geweest. Vier andere zakken, met brieven en postpakketten zijn verdwenen. Een communistische aanslag? Naar de „Daily Mail" met veel ophef mededeelt zou door Communisten een over de geheele werel vertakte aanslag op de Britsche Scheepvaart zijn georganiseerd. Van Londen uit zijn, zoo schrijft het blad, bolsjewistische agenten naar Australië, Canada en de V.S. gezonden, teneinde aan de bemanningen der in de havens aldaar binnenloopende schepen onder Engelsche vlag, de onware mededeeling te doen, dat de loonen der zeelieden onlangs met een pond sterling per maand verlaagd zijn en hij terugkeer in het va derland nogmaals met een pond verminderd zullen worden. Een der leiders van deze beweging is de communistische secretaris van den Australi sche Zeeliedenbond, Thom. Walsh. Het dage- lijksch bestuur van den Nationalen bond van Zeelieden en Scheepswerktuigkundigen heeft, in verband met de reeds in Australië uitgebro ken stakingsbeweging, eeij telegram gezonden, waarin het zich losmaakt van Walsh. Trots de in Australië doorgevoerde loons verlaging hebben toch ongeveer 50.000 geor ganiseerde zeelieden de nieuwe contracten on derteekend. Er zijn slechts moeilijkheden ge rezen tengevolge van de roode agitatie en het optreden van niet-leden. Ook de Britsche reeders hebben in een tele gram de aandacht van den Australischen pre- mer op deze toestanden gevestigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2