verbonden aan den rang van commies. Deze laatste omstandigheid was blijkbaar de aanlei ding tot de benoeming geweest. Het gold hier dus een z.g. automatische bevordering. Dit geval stond niet alleen. Er was op ge rekend, alle bij het Centraal Bureau voor de Statistiek werkzame commiezen en klerken wier wedden in den loop van dat jaar een bedrag zouden bereiken, gelijk aan de aanvangswedde. resp. van den rang van commies en van adjunct- commies, voor rangsverhooging in aanmerking te brengen. Tevens was medegedeeld, dat het in liet voornemen lag, met ingang van 1 Juni 1924, een commies om gelijke reden tot hoofdcommies te bevorderen. Aangezien volgens de beslissing der Kroon dergelijke automatische bevorderingen in strijd met het algemeen belang moeten worden geacht, heeft de Kamer den minister verzocht, de voor- --genomen- automatische bevorderingen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek in nadere overweging te nemen. De minister heeft zich daarop door den directeur van dit bureau nader doen adviseeren. In overeenstemming met de uitgebrachte a#viezen, verklaarde de ministei geen gevolg te zullen geven aan het voornemen om twee klerken tot adjunct-commies tc bevor deren, terwijl reeds eerder gelijke beslissing was genomen met betrekking tot de bevordering van een commies tot hoofdcommies. Bij de overige voorstellen was geen sprake van automatische bevorderingen, zoodat ze ge handhaafd zouden worden. Terugbetaling van in beslag genomen telegramontvangsten Sedert eenige jaren worden pogingen aange wend om te komen tot terugbetaling van de aan den Staat toekomende, te Londen in beslag genomen ontvangsten van de Deutsch-Nieder landische Telegrafen-Gcsellschaft. Het resultaat is thans, dat de Engelsche Maatschappij zich bereid verklaarde, als contra prestatie voor het verleenen van het landings recht voor dezen kabel gedurende vijf achtereen volgende jaren aan het Nederlandsch-Indische Gouvernement een opbrengst uit de transit taksen van de door haar via Nederlandsch- Indië te verzenden telegrammen van 15000 pond sterling per jaar te waarborgen. Ofschoon hierdoor, na aftrek van de vergoeding voor het. landingsrecht, waarschijnlijk slechts een zeker percentage van de den Staat toekomende plus minus 360.000 zou worden verkregen, had de minister gemeend, met de aangeboden tegemoet koming genoegen te moeten nemen. Kosten bij crematie. In antwoord op een vraag van het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, den heer Schemer, deelde de Minister van Onderwijs, Kunsteu en Wetenschappen mede, dat de Re geering zich niet had laten vertegenwoordigen bij de crematie op Westerveld van het stoffelijk overschot van Louis Couperus, doch dat de chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen bij zijn Departement een persoonlijke uitnoodiging tot het bijwonen van die crematie had aange nomen. Naar de Kamer meende, volgde reeds hieruit dat de kosten van de reis naar Westerveld en terug niet als Rijksuitgaaf konden worden aan gemerkt, nog daargelaten, dat zij verband hiel den met een onwettige handeling en de vereve ning ook om die reden niet. zou kunnen plaats hebben. Volgens den Minister, had de betrokken hoofdambtenaar de uitnoodiging tot bijwoning der crematie niet ontvangen als particulier, doch alleen als chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen. Als zoodanig had hij het zijn plicht geacht, tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van een onzer grootste letterkundigen-. Hoewel de Regeering om principieele redenen, in verband met den vorm der begrafenisplechtig heid, niet zelf tegenwoordig wilde zijn, noch om die redenen namens haar een afvaardiging kon zenden, mocht dc Minister, naar hij meende, er geen bezwaar tegen maken, dat de kosten van dc reis, welke was geschied in het belang van den dienst der Kunsten en Wetenschappen, dus ter behandeling van aangelegenheden, zijn Depar tement betreffende, ten laste van hoofdstuk V a verden genomen. De opvatting van de Kamer omtrent het verevenen van onwettige uitgaven, achtte de Minister in het algemeen juist, doch z.i. was zij in dit geval niet geheel toepasselijk. Er diende n.l. onderscheid gemaakt te worden tusschen een handeling, door de Regecring om principieele redenen onwettig geacht, en een handeling, volgens de letter dei wet inderdaad onwettig. In het laatste geval had een veroordeeling door den strafrechter niet kunnen uitblijven. Dit betoog vermocht de Kamer niet van stand punt te doen veranderen. Op de gronden, ver meld in haar verslag over 1923, blz. 46-47, bleef zij haar bezwaar tegen de verevening van de uit de reis naar Westerveld voortgevloeide kosten handhaven. geVi nterwijl hij verklaarde dat hem van een opdracht, aan het departement van Financiën niets bekend was.' Be Volkenbond en Nederland. De Vcrceniging „Voor Volkenbond en Vrede" had een uitnoodiging gericht tot den Volkenbond om zich te doen vertegenwoordigen bij de Grotius- herdenking. die heden tc Delft, gelijk men weet, zal plaatsvinden. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft de invitatie der \erccniging beantwoord. Ten gevolge van dc veelomvattende en drukke werkzaamheden voor de Voorbereiding van de zesde Volkenbondsvergadering, zoo schrijft hij, kan geen der hoogere ambtenaren gemist worden. Evenwel zal de Volkenbond zich steeds reken schap geven van het belangrijk baanbrekend werk, dat Grotius de groote Nederlander heeft verricht voor het recht en de harmonie on der de volkeren Wij vernemen verder, dat Sir Eric Drummond aan minister A an Karnebeek voorts de sympa thie en deelneming van het Volkenbondssecre tariaat heeft betuigd met de stormramp, die een deel Van Nederland zoo zwaar heeft getroffen. De tang en het varken. ,,De opdracht tot kabinetsformatie aan Colijn sluit als een tang aan een varken", beweert de democraat Marchant. De bewering is niet geheel nieuw. Men herinnert zich, dat ook „Het Volk" indertijd de benoeming van den heer Colijn tot Kabinetsformateur een hoon heeft ge noemd van de democratie. Een hoon ook aan den uitslag der verkiezingen. De verkiezingen zouden zich*hebbeu uitgesproken tegen Colijn. Prof. Heeres, de Voorzitter der Democratische Partij, schrijft in zijn orgaan „Demokratie", dat de opdracht aan Colijn „volkomen constitutio neel en Volkomen rationeel is." En hij vervolgt Men moge het uit democratisch oogpunt nog zoo bitter betreuren, dat het zóó is, het, is zóó En wij doen het best, dit resultaat der Ver kiezingen vierkant onder de oogen te zien en wij zouden glad verkeerd doen, het te beman telen of te verdoezelen. En dit is een overwinning der coalitie, zij het dan met ernstige verliezen. Er is geen over winning der democratie, al heeft deze stellig voordeelen van beteekenis gehad. En met het oog op dit alles is de proclamatie der S.D.A.P„aan alle arbeiders en democraten' van 19 Juli een dwaasheid. Het regime-Albarda, gesteld deze heeft schuld aan het stuk, wordt niet gelukkig ingeluid. Onjuist toch is de redeneering, „dat de meer derheid van het kiezerscorps het bewind van Colijn niet voortzetten wilde." Wie is nu de echter democraat Prof. Heeres, de leider van de Democratische Partij, die óók vrijzinnig is, of mr. Marchant, de leider van den Vrijzinnigen Bond, die zich democratisch noemt? Wij zullen ons niet tot scheidsrechter opwer pen. De heeren vrijzinnig-democraten en democra tische vrijzinnigen mogen dit varkentje zélf wasschen. Met of zonder tang. Buurleoiniié's. Het bestuur van het huurlcomité „L. Ach tem eg Verzoekt ons er op te wijzen, geen geld te geven aan kinderen, die met busjes voor de versiering van genoemde straat rondgaan, daar door het bestuur geen order daartoe is gegeven. Woensdagavond, 2 Sept., zal op den L. Ach terweg de „eerste paal" worden geplant. „St.. Ambiicsius" verleent haar gewaardeerde mede werking en de bewoners worden verzocht door 't uitsteken van vlaggen 't feest op te luisteren. Maandagavond a.s. 8 uur heeft, in de Prins Frt dcrikHendrikstraat de eerste paaI-plechtig heid plaats. Dinsdagavond a.s. op het Rozenburgerplein e.a. SI»«»- en tieweslelQk Nieuws. ^/,e wcrc^en daarop door belanghebbende in 's Rijks kas teruggestort. De extra-uitkcering aan ambtenaren. Hij gelegenheid van de audiëntie door den minister van Waterstaat verleend aan het be stuur van den Ned. Federatieven Bond van peroneel in openbaren dienst informeerde het federatie-bestuur tevens bij den minister, hoe de regeering stond tegenover den reeds eerder dooi de Federatie ingedienden oisch van een maand extra salaris met een minimum van 100 en of het bericht in het „Volk" dat de regeering aaa het departement van Financiën opdracht heeft gegeven na te gaan of een maand dan wel twee weken extra salaris kan worden uitgekeerd als een bi drag ineens -juist was. De ri \i,t r kon, naar „het Volk" meldt,, op de eerste vraag geen bevestigend antwoord Het conflict in dc metaalindustrie. Het bestuur van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond zond het volgende schrijven aan den Metaalbond „Uw schrijven van 24 dezer geeft ons aan leiding nog een enkele opmerking te maken. Wij zijn ons niet bewust, bij de besprekingen met Uw bestuur over het conflict te Rotterdam eenigerlei voorwaarden te hebben gesteld, die verdere onderhandelingen onmogelijk maak ten. U heeft ons bij die besprekingen de vraag gesteld, op welke wijze wij een spoedige op lossing van het conflict mogelijk achtten. Ons antwoord op die vraag was, dat wij bereid waren op de basis van de 48-jarige werkweek een regeling te treffen voor eventueele over werkvergunningen Een uitlating, dat wij bij het niet tot stand komen eener regeling met ingang van t Oc tober a.s. overal zouden weigeren onze leden langer dan 48 uren te doen werken, is door ons zóó niet gedaan. Wij hebben gezegd, dat wij niet voornemens waren, als de Minister van Arbeid eventueel de door den heer Zaalberg gedane toezegging omtrent het geven van nieu we overwerkvergunningen met 1 October tot maximum 51 uur, teniet deed, ons daarbij neer te leggen. En dat wij ook niet van plan waren als de overwerkvergunningen wel tot 51 uur beperkt werden, dat zonder meer te aanvaar den. Ons voorste], om een regeling te treffen, was dus bedoeld, om het ontstaan van nieuwe conflicten te voorkomen. Wij zijn nog steeds van meening, dat het treffen van een algemeenc regering in het be- 'ang der industrie is. Mocht u echter van meening zijn, dat het beter is, dat elk geval van overwerkvergunning op zichze'f beoordee'd moet worden, dan b'ij- ven wij bereid ook daarvoor een op'ossing tc overwegen, mits dit geschiedt op de basis van de 48-urige werkweek." Er werd naar wij vernemen, hedenmiddag om half drie te 's-Gravenhage een conferentie gehou den tusschen den Metaalbond en de Chr. R. K. en neutrale werknemersorganisaties. De confirent e met den Rijksbemiddelaar is met het oog hi rop verdaagd. Koninginnedag. Men verzoekt ons te willen melden, dat er Maandagavond bij 't Oranje-vcreenigings- feest in 't Volkspark, een beperkt aantal stoelen zal zijn te krijgen, tegen 0.25 per plaats. Excursie St. Lidnina-patronaat. Hoewel het weer er nu juist niet aanlokkelijk uitzag, begaf zich toch gister een vroolijk groep je leden van het St. Liduinapatronaat, onder geleide van de dames J.v.d. Burg, M. Groenhorst, en A. Melchers welgemoed op weg naar Breda. Na een aangename reis op de plaats van bestem ming gekomen, werd allereerst een bezoek ge bracht aan het „Begijnhof" wat werkelijk heel interessant was. Daarna werd er koers gezet naar het „Mastboscb"<waar de •„Boschwachter" door de woelige schare overrompeld werd. Eerst werd een aanval gidaan op de koffietafel en toen kregen schommel, wipplank en verdere vermakelijkheden een beurt. Een wandeling naar 't schóón-gelegen kasteel „Bouvigne" loon de grootelijks de moeiten. Na wederom den in- wendigen mensch versterkt te hebben, weid 't zoetjesaan tijd, de terugreis te aanvaarden. De trein van 7.33 bracht het clubje weer op tijd naar huis en zoo behoorde deze prettig-ge- slaagde dag ook alweer tot het verleden, Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris P. R. v. Ellekom. Afslag 28 Aug. I. Het pand verdeeld in beneden- en. boven woning te Schiedam aan de Westfrankelandsche straat No. 104 a-b, groot 1.19 Aren. Uit de hand verkocht. II. Het pand verdeeld in afzonderlijke bene den- en bovenwoningen te Schiedam aan de Thomas a Kempisstraat no. 48 a-b, groot 98 c.a. In veiling 4300 verk. voor 4500. IIIVII. Vijf afzonderlijk te veilen woon huizen met erf en open grond te Schiedam aan de Spoorstraat nos. 68—1012 en 16, drie elk groot 55 c.A. en twee elk groot 68 c.A. In veiling respect. 1800, 1700, ƒ1700, ƒ1700, ƒ1800, voor dezelfde bedragen verkocht. in (Ie Burgemeester Bloemenslraat overeind was blijven staan. -:ï- :--u— Aan de gevolgen overleden. Dc 72-jarige D. H. Cohen uit Amsterdam, die, gelijk wij meldden, Woeifsdag te Amersfoort, door een auto werd overreden en met een ernstige sche delbreuk in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen, is aan de gevolgen daarvan overle den. Ongeluk met een browning. Ter wijl de agent van politie Van Nicnwenhoven te Tilburg achter zijn woning bezig was een browning schoon te maken, ging plotseling een schot af, tengevolge waarvan zijn linkerhand doorboord werd. Hij had vergeten de in den loop aanwezige patroon daaruit te verwijderen. Een schutter. Te Wageningen had de jager Chr. J. S„ segeant te Ede, het ongeluk op de eendenjacht, toen hij op een eend schoot, met den vogel, doch twee jongens in het gelaat te treffen. De niet ernstige wonden werden door een geneesheer verbonden. Tegen den onhandi- gen schutter is proces-verbaal opgemaakt, ter wijl het geweer in beslag is genomen. O n ze samenleving. Gisteravond tus schen 11 en 12 uur begaf de 23-jarige P. J. de B. wonende in de Houtstraat in Den Haag, zich door de Vlamingstraat huiswaarts. Op den hoek van Groote Markt en Vlamingstraat ont moette hij vier hem geheel onbekende personen. Dezen keken hem zoo strak aan-, dat hij in het voorbijgaan vroeg Heb ik soms wat van jullie aan. Dit bleek den onbekenden niet te bevallen. Zonder verder iets te zeggen trokken twee hun ner de jassen uit en maakten zich gereed om te vechten. De 20-jarige loopknecht J. J. T. uit de Krusemanstraat trok zijn mes en wilde de B. daarmee te lijf. De B. schijnt den messteek door te schoppen hebben willen afweren, wat hem echter niet is gelukt het mes is in zijn lichaam gedrongen, ter hoogte van den maagstreek. Hij zakte bloe dend ineen en moest in oen café binnengedragen worden. Dadelijk waarschuwde men den geneeskundi gen dienst, die de B., naar het ziekenhuis over bracht,. Daar achtte men operatie ingrijpen nood zakelijk. Vannacht is de operatie verricht. Of schoon de wond zeer ernstig is, acht men direct levensgevaar niet aanwezig. Toen de politie ter plaatse kwam waren de daders al gevlucht. Al spoedig had men echter een spoor en vannacht heeft de politie de twee vechtersbazen van hun bed gelicht. De kameraad van T„ G. T. S., wordt verdacht van mede plichtigheid. T. heeft vanmorgen bekend, met het mes ge stoken te hebben en het daarna te hebben wegge worpen. Hoewel men geruimen tijd met politie honden heeft, gezocht, is het mes nog niet terug gevonden. Muzieksehool. Belangstellenden verwijzen wij naar een annonce in dit blad van de Muziekschool (dir. H. Smallbroek). Tc 's-Gravenhage slaagde voor het examen nijverheidsonderwijs, akte N. b„ de heer J. K. Teeuw, van hier. Door de Rotterdam se he recht bank is gister het faillissement vernietigd van de N.V. Schied. Glas Maatschappij, Tuinlaan, alhier. UIT ROTTERDAM. Familiedrama. De heer G. J, S. zat eergisteravond in een kamer van zijn huis op den Heemraadssingel alhier tc lezen toen hij werd opgeschrikt door een paar schoten. Hij snelde naar boven en trof daar zijn vrouw aan, verwond door een kogel in den linkerschouder. Het bleek dat zij een woordenwisseling had gehad met haar motder mevrouw de wed. J. N„ die tijdelijk bij haar in woonde en dat deze op haar geschoten had. Daar na had de vrouw het wapen op zichzelf gericht. Een te hulp geroepen geneesheer heeft haar dood vastgesteld. De vrouw van G. J. S. is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. ITaar toestand is be vrtdigend. ..He 10-jarige P. P. M. M. is gistermorgen, terwijl hij bezig was versieringen op te hangen, vaii het dak van pand'17 aan het Haagscheveer alhier gevallen. Hij kwam op een 10 meter lager gelegen plat terecht en is met een gebroken sleutelbeen en een hersenschudding in het zie kenhuis opgenomen. De toestand van den jon gen is ernstig. UIT DELFT. Overplaatsing. Het 15e rcg. infanterie zal van Delft naai 's-Gravenhage worden overgeplaatst. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat in verband met het plaatsen van een eerepoort, nabij het Stationsplein het gedeelte van den Singel tusschen de Overschieschedwarsstraat en het Stationsplein op Zaterdagmiddag 29 Augustus a.s. tusschen 34 uur voor het ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Schiedam, 28 Augustus 1925. Gemengd Nieuws. Ook die nog... Als een bijzonderheid mag zeker wel gemeld worden, dat gister bij een hevig onweer, dat, zich boven Borculo ontlaste, de bliksem sloeg in den eepigen boom, die nog Onweders. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft wederom een hevig onweer ge woed, voornamelijk te Budweis en de omgeving van Aussig, waar groote schade is aangericht. Bij Aussig is de spoorweg van Bodenbach naar Praag overstroomd. O n t p 1 o f'f i n g in een trein. De bladen vernemen uit Kopenhagen, dat nabij Smolensk een aanslag is gepleegd op een trein waarmede Russische troepen werden vervoerd. Een wagon, waarin een groote hoeveelheid dy namiet geladen was, is in de lucht gevlogen. Vijf andere rijtuigen werden geheel vernield. Over liet aantal slachtoffers is nog niets bekend. Wolkbreuk boven Tokio. Gister hebben zware regenbuien Tokio en omgeving geteisterd. In Tokio zijn 40.000 in Yokohama 100 huizen gedeeltelijk ondergeloopen. Verschillende ongevallen hebben zich voorgedaan, waarvan eenige met doodelijken afloop. Een dure stier. De kampioen Durham- stier ,;Faithful" werd Dinsdag in veiling te Buenos-Aires voor 13.125 pond sterling (circa 157.500 gulden) verkocht. Men zegt, dat deze prijs de hoogste is, welke ooit voor zoo'n dier werd betaald. T reinongcluk. Gistermorgen is een trein, komend van Juvisy, bij den ingang van het station van Orsay op een stootblok geloopen. Een twintigtal reizigers liep kneuzingen op. IJ s g r o 11 e n. Naar de „Innsbrücker Nach- richten" vernemen, zijn in de Zuid-Tiroolsche Dolomieten groote ijsgrotten ontdekt.. De on derzoekers zijn tot. dusver 6 K.M. diep een berg binnengedrongen en hebben daar de eerste grot en een onderaardsch meer van 160 Meter door snede ontdekt, dat een fosforiseerenden glans vertoonde. Ook zijn tot dusver 120 paddensoorten ontdekt. Te oordeelen naar de gedane vondsten moe ten de grotten ook tot verblijfplaats van menschen hebben gediend. Een Brusselse lie ondergrond spoorweg. Een Belgisch-Fransch consorti um heeft bij het Belgische Ministerie van Spoor wegen en het College van B. en W. van Brussel en voorsteden een concessie-aanvrage ingediend tot het aanleggen van drie ondergrondsche spoor lijnen ter verbinding van de Noord- en de Zuid statie en de verbinding van de voorsteden met alle Brusselsche stations en het Jaarbeursge bouw aan de Ginquantenaire. Groote schade. Uit Halle wordt, ge meld, dat het noodweer in het district van het Mannsfelder meer voor 1.200.000 mark schade aangericht heeft. De opnieuw losgebroken hevi-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2