BE PHOENIX m isÜPlMBTROllWD ADRES DAGBLAD VOOR SCHIEDAM RH OMSTREKEN* Prinses Lolo. FEUILLETON. 48*1* Jaargang. Vrijdag' 4 Septemberdag 14344 Advertentifini 15 regel» 1.75, aik« regal daarboven i Bureau KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 83. - Postbus 39. A d v e r te nt.en i i-o regen i./o, reg.i aaarooven^B nt, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per ^y§§|g& plaatsen wordt 2 maal berekend Ingezonden maded.elmg.n 75 c par regel, post/3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer SOTS®® Speciale conditiën voor herhaaldelijk adVerteeren. Taneven worden op aanvraag met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 10Ü bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.AigemAerzjiank Schieda» of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders Van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van DORUS VISSER alhier, om Verlof Voor den Verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-localiteit van het perceel Koemarkt 3, en herinneren dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 4 September 1925. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 3 September 1925 het verzoek van II. J. SPIJKER om vergunning tot oprichting van een koper- en metaalgieterij in het pand Noordmolenstraat 22, kadaster Sectie A. No. 524, met een gktoven en een droogstoof, verdaagd, aangezien het desbe treffend onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 4 September 1925. BnlsenlanJseh fllleuwa, DE VOLKENBONDSRAAD. De Mosoel kwestie. De groote slag om Mosoel in den Volkenbonds raad heeft gister een aanvang genomen met een korten woordenstrijd tusschen den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, Tewfik bey, en deli Engelschen minister Vali Koloniën, Amery, die den Britschen minister van Buiten landsche Zaken, Chamberlain, bij de behande ling der Mosoelkwestie in den Volkenbondsraad vervangt. Reeds langen tijd voor den aanvang der zit ting, die op gisterochtend half elf was vast gesteld, was do groote Vergaderzaal overvol. Om kwart voor elf werd de Zitting door den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, geopend. Daar Amery op de uiteenzettingen van Tewfik bei wenschte te antwoorden en nieuwe opmer kingen te berde wil brengen, heeft de Raad.be sloten hedenochtend opnieuw een vergadering aan Mosoel te wijden. IIET VEILIGHEIDSPACT. In een officieuze nota wordt medegedeeld, dat Italië in ieder geval op de diplomatieke conferen tie, volgende op de conferentie van experts, zal vertegenwoordigd zijn. Voorts wordt verklaard, dat het niet onmogelijk is, dat Mussolini per soonlijk Italië zal vertegenwoordigen. ROEMENIE. Uit Boekarest wordt aan de „Berliner Börsen Courier" het navolgende gemeld Bij de dezer dagen gehouden verkiezingen voor de Roemeensche Kamer van Landbouw hebben de vereenigde oppositiepartijen, bestaande uit de boeren- en de nationale partij, een schit terende overwinning behaald. Ondanks de van regeeringszijde uitgeoefende terreur, die in sommige plaatsen van Zevenburgen zelfs zoover ging, dat aan de keizers hun stembiljetten werden onthouden, hebben de genoemde partijen 60 der mandaten veroverd. De beteekenis dezer nederlaag is voor de re geering des te grooter, omdat zij geheel-onver wacht is gekomen. De onafhankelijke en de oppositioneele pers eisclun thans het aftreden van den premier Bratianoe. ENGELAND. De samenstelling van de commissie die een onderzoek naar de positie der steenkoolindustrie in Engeland zal moeten instellen is thans bekend gemaakt De commissie omvat slechts vier leden en vier experts als assessors, Sir Herbert Samuel, de gewezen Iiooge Commissaris van Palestina, is voorzitter. DE STRIJD IN MAROKKO. Een correspondent van de Matin" heeft te Tazroct een onderhoud gehad met den secretaris van Abd-el-Krim, Ben Hadj Hatmi, en met den broeder van Abd-el-Krim. Op de vraag van den correspondent „Wat wilt gij antwoordde Ben Dadj Hatmi" Wij willen onze volle onafhankelijkheid en wij willen niets van den Sultan weten, daar wij dien als een nul beschouwen. Als die onafhan kelijkheid erkend is, zullen wij over vrede spre ken. God zal ons helpen. Wij kunnen een leger organiseeren. Wat de grenzen betreft willen wij, dat Frankrijk zich terugtrekt aan den kant van Taza en, dan ten zuiden van de stammen der Geznaia en Beni Boejahi een rechte grens lijn naar de Moelaya. Do leiders legden er voorts nadruk op, dat zij -geen hulp van eenige buitenlandsche mogend heid genieten en ook niet in relatie- staan met de Muzelmannen van Azië. De Fransche ministerraad heeft de besluiten van Painlevé goedgekeurd in zake de eenheid van het opperbevel bij de operaties in Marokko onder de hooge leiding van maarschalk Pétain. De resident-generaal maarschalk Lyautey zal, in samenwerking met Pétain en met de re geering, tot taak hebben de actie tot beinvloc- ding der stammen te leiden met al de compe tentie en al het gezag, die daarvoor noodig zijn. In verband hiermee zal Lyautey 1.2 Sep tember naar Marokko vertrekken. Hij zal in October terugkeeren ten einde de regeering op de hoogte te brengen van de resultaten der operaties. het als de plicht van alle beschaafde staten den smokkelhandel van alcohol naar drooggelegde staten te onderdrukken enjloet voorstellen aan de hand voor een internationale overeenkomst ter bestrijding van den smokkelhandel. In de kwestie van het conflict tusschen alcohol-ex- porteerende landen en staten met strenge anti- alcoholwetgeving stelt de commissie zich op het standpunt, dat elke staat het recht heeft, maatregelen te treffen, zonder reprassailes te vreezen van andere landen. Voorts beveelt de commissie aan, dat de anti-alcoholstaten den invoer van alcoholvrije vruchtwijnen zoo veel mogelijk zullen bevorderen en verzoekt den raad, de vraag te onderzoeken, of en in hoeverre de raad zich, evenals b'j de onder drukking van de opiumsmokkel, met de alco holkwestie, zal kunnen bezig houden. 26) Bielke hield den beiden dames, toen zij in de gang verschenen, met een triumpheerend ge baar een glinsterend geldstuk voor. Dat heeft mijnheer de baron mij gegeven en gisteren kreeg ik zelfs een goudstuk van hem. Een voorname heer, zeide hij halfluid, om niet binnen door prinses Renatë gehoord te worden. Prinsesje en Birkhulmtje keken elkander glimlachend aan en daarop zeide de jonge dame haastig Heb je mijnheer den baron clan gisteren al gezien, Bielke Ja, waarlijk. Hij stond in het park ons prinsesje na te kijken. En toen vroeg hij mij wie die jonge dame was, die daar juist het kasteeltje binnen trad Prinses Lolo lachte vroolijk voor zich heen. En je hebt 't hem verteld, Bielke Natuurlijk prinsesje. Waarom zou ik dat niet gedaan hebben Eerst wilde hij er niets van gelooven en vroeg mij of ik er wel zekei van was. Nu. en toen heeft hij mij dat goudvinkje gegeven en vandaag heb ik weer zoo'n groote fooi van hem gekregen. Het is een erg nobel heer, erg nobel. Prinses Lolo knikte hem lachend toe en trok haastig freule von Birkhuhn met zich mede. In haar kamer aangekomen wierp zij zich in een BESTRIJDING ALCOHOLMISBRUIK. Uit Genève verluidt De internationale con ferentie in zake de alcoholkwestie heeft gister verschillende resoluties aangenomen, waarin zij in de eerste plaats de mandaatsafdeeling van den Volkenbond ermede geluk wenscht, dat deze met succes het alcoholmisbruik in de mandaats- gebieden heeft bestreden en waarin voorts een aantal maatregelen voor controle in het alge meen worden verlangd. De conferentie beschouwt NOORD EN ZUID-IERLAND. De „Daily Express", welks eigenaar, lord Beaverbrook, geinteresseerd is bij de Iersche kwestie, verneemt, dat er waarschijnlijk een conferentie zal plaats vinden tusschen Craig den premier van Noord-Ierland, en Cosgrave, pres dent van den Ierschen Vrijstaat, betreffen de de Iersche grenskwestie. ALLERLEI. Uit Brussel. Het bericht omtrent de ont ruiming van Kleef wordt hier niet bevestigd. Het vierde Ulanenregiment is slechts tijdelijk voor manoeuvres naar België vertrokken, doch zal gedeeltelijk weer terugkeeren. De definitieve ontruiming zal eerst 1 October plaats heb ben. Uit Berlijn. Volgens een bericht uit Moskou, zijn wegens verduistering negen Sovjet-ambtena ren ter dood en 31 tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld. In de zeehtdenstaking in Engeland en de dominions is weinig verandering ingetreden. Sommige schepen zijn door de bemanning ver laten, anderen konden op tijd vertrekken. Te Parijs hebben, botsingen plaats gehad tusschen stakende bankbeambten en de politie. Er zijn verscheidene gewonden. Uit Rome. Naar wor.J, gemeld, is de ver loving te verwachten van den Itahaanschcn kroonprins met prinses Beatrice, de dochter van het Spaansche koningspaar. Men brengt dit bericht in verband met de reis van den Spaan- schen gezant te Madrid naar Rome en diens hei- haalde besprekingen met Mussolini. Berlijn. De vrede in de West-Saksische textiel-industrie is hersteld. De arbitrale uit spraak is door beide partijen aanvaard. Aan bei de zijden zijn de strijdmaatregelen stopgezet, Rancune-maatregelen zullen niet worden geno men. Uit Brussel. Het conflict in de metaalin dustrie, dat te Gent opnieuw was uitgebroken, is bijgelegd. Gistermorgen is de arbeid hervat op de voorwaarden, die in de geheele metaalindustrie waren aanvaard Uit Londen. Gister is het slagschip „Nel son" op de werf van Armstrong Withworth te Walker on Tyne van stapel geloopen. Het schip heeft een inhoud van 35.000 ton en zal ongeveer 3.000.000 pond sterling kosten'. Uit Londen Lord Oxford and Asquith is door een wesp gestoken. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Hij moet het bed houden. Binnenland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben g stoien gekozen Lot lid van Gedep. Sta ten in de vacature-Rutgers den heer Th. Heukels (A. R.) te Rotterdam, lid van de thans nog zit tende Tweede Kamer en in de vacat ure-Schok - king den heer H. van Boeyen (C. H.), wethouder van Vooiburg, beiden met 40 van de 76 uitge brachte stemmen. In beide gevallen kreeg de heer Schaper (S. D.) 22, en de heer C.rena dn Jong (V. B.) 10 stemmen. De heer H. van Boeyen, die door de Provin ciale Staten van Zuid-Holland in de vacature- Schokking is benoemd tot lid van Gedeputeer de Staten, is 23 Mei 1898 te Putten geboren en sedert 1916 werkzaam aan het hoofdbestuur der Posterijen. In 1912 is hij bevorderd tot referen daris, welke functie hij thans nog bekleedt. De heer van Boeyen is in 1919 gekozen tot lid van den raad van Voorburg, in welk jaar hij tevens benoemd werd tot wethouder. In 1923 volgde zijn verkiezing tot lid van Provinciale Staten in dit gewest. De heer Th. Heukels, die in de vacature-Rut gers is gekozen tot lid van Ged. Staten, is oud- hoofd der Prins Mauritsschool te Rijswijk. Na de stemming heeft de heer Schaper, die op zijn verkiezing gerekend had, zijn misnoegen daarover geuit op zoo'n onbeschaafde en brutale wijze, dat de voorzitter hem herhaaldelijk 't woord moest uitnemen. Uit 't debat bleek echter dat de rechtsche groepen wel geneigd waren geweest om de S. D. A. P. in de Gedeputeerde Staten te laten ver tegenwoordigen mits haar candidaten een ver klaring zouden afleggen dat zij afzagen van revolutie. Hier pasten echter de roode heeren voor. De heer Schaper o.m. antwoordde hierop nu niet en nooit Het kanaalplan Schoonoord-Ruinen. Een ingenieur van het architectenbureau van den heer Wieringa te Coevorden, is begonnen met de eerste werkzaamheden nl. het water passen voor den aanleg van het kanaal. Naar de Asser Grt. verneemt zal nog dit jaar m t den aanleg worden begonnen. Uit de glasindustrie. In de glasblazerij van de firma J. J. VefmeL te Tiel, zijn de werkzaamheden hervat en de volgende week zal ook de glasblazerij van de firma Strijkers, die gedurende 5 jaar niet heeft gewerkt, in bedrijf worden gesteld. De vraag naar"flesschen voor uitvoer wordt wat grooter. stoel en lachte eerst eens hartelijk uit.- Daarop sprong zij op en draaide de oude dame in een cir kel rond. Arm Birkhuhntje, daar hebt u nu heeleinaal Voor niets zooveel angst uitgestaan'! Kom, ik zal uw costuum losmaken, dan kiijgt u weer lucht. De angst om uw wildzang en dan dat stijve kleed is teveel bij elkaar. Freule von Birkhuhn slaakte een zucht van verlichting toen de nauwe kraag los was. Wat een geluk, dat het zoo goed afgeloopen is, kind. Als hij niet door Bielke geweten had wis je was, dan had het wel eens erg kunnen worden. Och, loop, Birkhuhntje. Baron Schlegell kent va ft het dertiende gebod: Gij zult u nooit laten overbluffen. Maar jammer is het toch, dat ik zijn gezicht niet heb kunnen zien, toen hij van Bielke hoorde met wie hij in het park gewandeld had. Zeg nu zelf eens, is dit. nu geen leuk avontuur Ik ben erg benieuwd hoe hij zich tegenover mij in deze affaire zal houden, alsik hem weder ont moet. Je zult hem toch alleen nog maar in tegen woordigheid van hare" doorluchtigheid ontmoeten Ik hoop van niet. Hij wil immers veel schetsen maken in het park en dan zal ik wel dikwijls een poosje met hem kunnen praten. Maar, kindje, dat gaat toch niet. Dat is heel niet gepast 1 Och, u ook. Wees toch niet zoo verschrikkelijk pedant. Gun mij toch maar dit kleine genoegen. U kunt er bovendien als dame d'honneur bij blijven. Je weet toch wel, dat ik nu voor de zittingen van het comité hare doorluchtigheid steeds moet begeleiden. Daarom.ben je juist nu zoo dikwijls alleen. Dan neem ik Voor mijn fatsoen Bielke maar mee, schertste het prinsesje overmoedig. Overi gens kunt u volkomen gerust zijn ik spreek natuurlijk alleen maar met hem, als ik hem zoo eens toevallig ontmoet. Och hemeltje, andere jongedames mogen toch ook wel eens een paar woorden met een heer wisselen. Jij bent echter een prinses, zuchtte freule Von Birkhuhn. Ach, ik wilde, dat ik maar een gewoon, burger meisje was. Wat heb ik er aan, dat ik een prinses ben In onze omstandigheden is het belachelijk, dat wij ons zoo met etiquetten omringen. Renatc kan 't doen, als zij daar pleizier in heeft —ik houd er niet Van. Wees toch goed op mij, Birk huhntje en laat mij zoo'n enkele keer eens recht vroolijk zijn. Ik zal toch uwe opvoeding wel eei aandoen, daar kunt u van overtuigd zijn. En i zal u ieder woord weer overveitellen, dat wt spreken, mijn woord daarop Ziezoo nu u uw wollen costuum weer aan en nu ben u c us ook weer gemoedelijk. r Birkhuhntje kon geen weerstand bieden aan de smeekende blikken van haar lieveling Och, doorluchtigheid, kindje, zeide zij hulpe- O, Renate zal er niets van te hooren krijgen. Ik zal erg voorzichtig zijn, dat belooi ik u Wat moest Birkhuhntje doen Zij kon slechts toegeven en stil bij zichzelve besluiten haar lieveling dit onschuldige genoegen maar te De Indische Hoogeschool te Utrecht. De curatoren van het Fonds ten behoeve van Indologiscln Studiën aan d rijksuniversiteit te Utrecht hebben de bijzondere hoogleeraren voor deze stichting benoemd. gunnen. Zoo vaak zij zich maar zou kunnen vrij maken, wilde zij natuurlijk ook haar ambt als eeredame bij het prinsesje vervullen. En overi gens zou baron Schlegell wel niet zoo heel lang m Weissenburg blijven en scheen hij toch werkelijk een zeer fatsoenlijke jongeman te zijn. Zoo gaf Birkhuhntje dus maai toe en prinses Lolo deed haar onder haar kussen bijna stikken. Uit overmoed bedreef zij duizend dwaasheden, zoozeer verheugde zij zich op de volgende ont moeting met baron Schlegell. Op den middag van 'dienzelfden dag zat prinses Lolo op de sluimerbank. Zij was weder alleen thuis en wilde nu het einde van den roman lezen, waaraan zij gisteren begonnen was. Hoe wel het verhaal zeer spannend was, keek de jongedame toch telkens van. haar boek op en luisterde zij telkens scherp toe. Eindelijk zag zij baron Schlegell op het breede middenpad aankomen. Zijn oppasser volgde hem met allerlei schildersgereedschappen. Zijn scherpe oogen hadden het prinsesje spoe dig ontdekt, maar nu hield zij het hoofd weder gebogen en scheen zij ijverig te lezen. Prins Joachim droeg zijn oppasser op de dingen naar de weide in het park, welker ligging hij hem beschreef te brengen en daar op hem tc wachten. Daarna trad hij snt,l op prinses Lolo toe. Daar hij prinses Renate met freule Von Birkhuhn zijn hotel had zien voorbij komen, wist hij, dat zij evenals gisteren alleen thuis was. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1