Purol geneest en verfraait de Huid. deze tafereelen op uitstekende wijae tot hun recht komen. Na de vaandrigs, tamboers en herauten en de wapendragers der familie Canisius volgden de scholieren van de Latijnsche school, de burgemeesters Canis en Van Triest met sche penen en gilde's, dan weer wapendragers en jon gens met palmen. Canisius als doctor in de wijs begeerte en godgeleerdheid kwam vervolgens met een aantal geleerden dragende symbolen der wetenschap. Vervolgens werd de Heilige voor gesteld 'als de eerste Nederlandsche Jesuiet, daarna als „opvocrder der jeugd, hervormer der hoogescholen, schrijver van den 'catechismus, verdediger der Kerk, Canisius de nederige raads man der vorsten (Karei V, Ferdinand I, Albrecht van Beieren), Canisius, tweede Apostel van Duitschland, Paulus van het Noorden en ten slotte Canisius als Kerkleeraar. Dan, volgde het tweede gedeelte van den stoet, geopend door bruidjes en zingende meisjes en jongens. Dan kwamen de wereldlijke autoritei ten gevolgd door een deputatie van de R. K. Universiteit. Daarna volgden in volgorde geeste lijke orden. Dan kwam het groote punt van den stoet, de relieken van den H. Petrus Canisius, begeleid door Mgr. Dr. M. Besson, Bisschop van Genéve, Lausanne en Freiburg. De relieken bevonden zich in een schrijn, hetwelk was geplaatst op een met 8 paarden bespannen statiekaros en omgeven was door een eerewacht vanMaltheser-ridders in hun schitterende scharlaken uniformen. De depu taties van de R. K. Nijmeegsche vereenigingen sloten den stoet. In eerbiedige stilte zagen tienduizenden toe schouwers deze majestueusen stoet passeeren. Na het plechtige Lof, begon om 8 uur in de groote zaal van het Concertgebouw de Vereeni- ging de eerste feestvergadering. De ruime zaal was tot in de uiterste hoeken met belangstellen den gevuld. De bijeenkomst werd bijgewoond door mgr.'s v. d. Wetering, Besson, Roche, benevens mgr. Schioppa. 2959 4 Grossiers in gedistilleerd. In de eergisteren gehouden algemeene ver gadering van den Nederl. Bond van grossiers in gedistilleerd, is bij acclamatie besloten, aan het bestuur op te dragen, het plan tot het ex- ploiteeren van. een eigen distilleerderij nader te bestudeeren en hieromtrent aan de leden vergadering met bekwamen spoed rapport uit te brengen, alsmede aan de distillareurs te verzoeken, een opgave te doen van den uitersten prijs, waartegen zij aan de leden de nader op te geven kwantums gedistilleerd willen leveren. De zomertijd. Naar de correspondent van de „N. R." te Brussel meldt, is de Belgische regeering het met de Nederlandsche eens geworden, den zomertijd in den nacht van 3 op 4 October te laten eindigen. Steun uit Iudie. Het Smeroe-fonds heeft 50,000 overgemaakt ten bate van de slachtoffersvan de cycloon-ramp. Het verdrag tusseheu Nederland en Belgie. In de 29 Augustus te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Alge meen Nederlandsch Verbond is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het verdrag tusschen Nederland en België van 3 April 1925 door zijn groote eenzijdigheid een zeer groot gevaar vormt voor de eenheid van den Nederlandschen Stam en acht dat Verdrag daarom in zijn tegenwoordigen vorm onaan nemelijk. De nieuwe oorlogsorganisalie van het leger. Het Tweede Kamerlid Dresselhuys heeft aan den minister van oorlog de volgende vragen ge steld 1. Is de minister bereid, de redenen mede te deelen, die hem er toe hebben geleid, om het boekwerk, inhoudende de nieuwe eorlogsorgani- steeds voor het publiek bekend was, geheim te stellen, voor zoover men er de legersterkte uit zou kunnen opmaken, waardoor de sterkte en de opzet van onze weermacht aan het openbaar oordeel wordt onttrokken 2. Is de minister niet van meening, dat zoo danige geheimhouding in strijd is met den geest van openbaarheid, waarvan in dezen tijd de nuttigheid is erkend, en met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond, en is de minister niet alsnog bereid, om mitsdien den nieuwen maatregel van geheimhouding in te trekken, opdat, zooals tot dusverre, voor het volk inzicht aangaande de nieuwe plannen van ontwikkeling en organisatie van ons leger moge lijk blijft 3. Indien onverhoopt het antwoord op vraag 2 ontkennend luiden mocht, is de minister dan niet bereid althans die organisatie voor de leden der Kamer verkrijgbaar of ter inzage en bestu deering te doen stellen, als noodzakelijk gegeven van beoordeeling van het legervraagstuk Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland. Zatei dagmiddag is in Den Haag een vergade ring gehouden van de Provinciale vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland, onder voorzitterschap van mr J Wijtema, burgemeester van Rotterdam. Deze gaf zijn erkentelijkheid te kennen voor de gast vrijheid van het gemeentebestuur van 's-Graven hage. De heer J. Luyerink, burgemeester van Vlaar- dinger-Ambacht, leidde het onderwerp in De overlading van den Raad. Spr. herinnerde aan het desbetreffende wetsontwerp en ging de Memorie van Toelichting daarvan na. Dc heer J. C. Boumann, burgemeester van Woubrugge, besprak art. 1401. Na afloop der vergadering had een tramrit plaats, aangeboden door het gemeentebestuur v an s-Gravenhage, waarbij o.m. een bezoek werd gebracht aan de bad- en zweminrichting in het Zuiderpark. De Eendracht wordt overbrugd. De gemeenteraad van Tholen heeft Vrijdag met algemeene stemmen besloten tot aanleg van een brug over de Eendracht, waarvoor 400,000 zal geleend worden. Er zal een brug komen geschikt voor spoorverkeer in verband met de plannen van spooraanleg over het eiland Tholen, hoewel deze waarschijnlijk vooreerst wel niet uitgevoerd zullen worden, ook met het oog op het inmiddels sterk toegenomen aulo- busverkeer op het eiland. De regeering bleef evenwel den eisch stellen van een zware brug De gemeente Tholen zal bruggelden ontvan gen. Ze int thans jaarlijks aan veergelden onge veer 6000. Hotelhouderscongres. Het Int. hotelhouderscongres te Schevenin- gen heeft een resolutie tegen verterings- of weeldebelastingen aangenomen. ilads- en Gewestelijk Nlenws. Jubilé Pater Bijken. Het jubilé van pater Rijken is gister lang niet onopgemerkt voorbijgegaan enwelduidelijk kwam uit, hoe zijn priesterlijken arbeid, gedurende 12V2 jaar door hem in de Singelparochie en daarbuiten verricht, waardeering heeft gevonden Nadat Vele parochianen 's. morgens ter H. Tafel genaderd waren, droeg de jubilaris te half elf voor een stampvolle kerk een plechtige Hoogmis op, waarbij de celebrant geassisteerd werd door de eerw. paters Biesta en v.d. Broek. Het zangkoor zong op verdienstelijke wijze de compositie van J. Versluis. Na deze kerkelijke feestelijkheden had om half een in de pastorie de receptie plaats, van welke gelegenheid om den jubilaris te compli menteeren, door velen gebruik is gemaakt. Onder de eersten, die hun gelukwenschen kwa men aanbieden, behoorde het Kerkbestuur, dat, bij monde van den heer M. Melchers, de ver diensten van pater Rijken herdacht en hem 't nog vele jaren onder Gods zegen toewenschte. Nadat de heer Melchers erop gewezen had, dat het jubileum van pater Rijken, het eerste van dien aard was, dat de Singelparochie vierde, bood hij den jubilaris een geschenk onder couvert aan. Een groote deputatie van de vrouwencongre gatie kwam eveneens haar directeur feliciteeren en mevr. Koeling, de prefecte, stak een hartelijk bloemstuk nog een gave in enveloppe toe. Vervolgens kwamen de eerw. kapelaans van de Ilavenkerk, de paters van der Burg, Oonk en Wolterbeek met hun confrater een stevigen hand druk wisselen en daarna waren het weer vele afgevaardigden van corporaties en vereenigingen waarvan pater adviseur is, die kwamen opdagen. Wij merkten o.a. op deputaties van het zang koor, collectantencollege, kuipersvereeniging „St. Ewaldus", bouwvakpatroons-, schilderspatroons- en melkslijtersbond, die allen, behalve een wel gemeende felicitatie, ook ih een of anderen vorm een stoffelijk blijk van waardeering gaven particulieren bleven evenmin achter. Vrienden en kennissen, die in den loop der jaren naar elders vertrokken hadden den jubi laris nog niet vergeten en per telegram hun ge lukwenschen gezonden. Voor Pater Rijken is het ongetwijfeld een ge lukkige dag geweest en een aanmoediging om zijn zegenrijk werk moedig voort te zetten. Dat hij dit nog vele jaren moge doen doorloopend getuigenis in welk een mate me vrouw Loopuyt nog steeds met het wel en wee der school medeleeft, was een warme hulde ver vat aan het adres van Mejuffrouw Van der Ven, de directrice der Huishoudschool, onder wier energieke en tactvolle leiding deze tot zoo hoogen bloei mocht geraken. Ook mejuffrouw Van der Ven, ebe weliswaar voor dezen avond de hoofdpersoon was, kreeg bloemen en geschenken. Zij werd door Dr. Ver maas hartelijk toegesproken. De feestavond verliep ook verder op buitenge woon geanimeerde wijze en was vol afwisseling. Een Amerikaansche verkoop, op initiatief van Dr. Vermaas gehouden ten bate van de Vereeniging „Verjaardag", welke op het gebied der tuberculose-bestrijding in onze gemeente zulk prachtig werk verricht, bracht het niet onbelangrijk bedrag van 140.40 gld. op, waarover haar volijverige voorzitster mevrouw S. Hijman zeer tevreden was. Jubilé Huishoud- en Industrieschool. Huldiging P. J. v. H a r d e r w ij k. Vrijdagavond is in Musis Sacrum in intiemen kring de heer Van Harderwijk, in verband met zijn zilveren jubileum als penningmeester van het Bestuur der Schiedamsche Huishoud- en Industrieschool,op uiterst hartelijke en waardee rende wijze gehuldigd. Bij zijn binnentreden hadden de aanwezigen een dubbele haag ge vormd en werd hem een lied van welkom toe gezongen, waarin zijn beteekenis voor den bloei en groei der Huishoudschool in dichtregelen was neei geschreven en ten slotte zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranjc-Nassau als een welverdiende belooning werd herdacht. Achtereenvolgens werd de jubilaris toege sproken door Dr. Sauer namens het personeel, dat voltallig aanwezig was en door den heer b. Hijman, namens hèt bestuur, waarvan de heer Hijman voorzitter is. Bij deze toespraken kwam wel zeer sterk tot uiting hoezeer de heer Van Harderwijk geliefd is bij allen, niet alleen om zijn onvermoeibare toewijding voor de goede zaak, doch evenzeer om zijn eenvoudige en door en door sympathieke wijze van omgaan met degenen, die aan. de Huishoudschool annex zijn. Namens personeel en bestuur werden den jubilaris fraaie souvenirs overhandigd. In zijn vriendelijk dankwoord vond de heer Van Harderwijk gelegenheid nog enkele namen in te vlechten van figuren, die in de geschiedenis van de Huishoudschool met eere mogen worden genoemd. Zoo bracht spreker hulde aan de dames Van Katwijk en Van der Schalk, die weleer in het bestuur der School zulke verdienstelijk werk hebben verricht, voorts aan mevrouw Betsy LoopuytMaas, een der oprichtsters der school, van wie spreker een brief voorlas uit Kaapstad,' waar zij woonachtig is. In dit schrijven, een' Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Huishoud- en Industrieschool, dat heden feeste lijk wordt gevierd, is een keurig verzorgd en rijk geillustreerd herinneringsboekje verschenen van de hand van den heer P. J. v. Harderwijk, waar aan wij 't volgende ontleenen Op Vrijdag den 24sten Aug. 1900 kwamen op uitnoodiging van mej. E. M. G. Maas een twin tigtal ingezetenen van Schiedam in het Volks huis (L. Haven 53) te zamen, om haar voorstel, de oprichting van een Huishoudschool in deze gemeente te bespreken. Met dit voorstel wilde mej. Maas aan het werk, dat door haar begonnen was een blijvend bestaan verzekeren 't Voorstel werd in deze vergadering met al gemeene stemmen aangenomen en 't eerste bestuur werd ais volgt gekozen mevr. C. M. Poortman-Vaillant, presidente, mej. J. H. Kley- heeg, secretaresse, de heer P. J. v. Harderwijk penningmeester. Ook benoemde dezelfde ver gadering meg. Mr. J. H. v. d. Ven tot directrice. De eerste vijf jaren werd de school zonder rijks- of gemeentesubsidie tot bloei gebracht. In 1903 verhuisde de school van 't Volkshuis naar 't pand, waarin nu de Gem. Openbare Leeszaal is gevestigd. Particuliere steun kon 't nu lang zamerhand niet alleen meer bolwerken en in 1906 verkreeg men dan ook de eerste rijkssub sidie. Het bestuur werd uitgebreid, mej. v. d. Schalk werd secretaresse, 't Tweede tijdperk der school was hiermee begonnen, dat eindigde met de uitvoering- van de huidige Nijvcrheids- ondirwijswet. Het eerste groote werk, dat het uitgebreide bestuur nu te doen had, was de kwes tie van een eigen schoolgebouw. Nadat onderhan delingen tot aankoop en verbouw van een be staand gebouw waren afgesprongen, werd tot, stichting van een geheel nieuwe school besloten. Aan treil arcmieci, tien neer Kramers, weia de opdracht gegeven en volgens zijn plannen werd het gebouw gesticht, waarin nu de school ge vestigd is De opening op den 4den Maart 1908 was een mijlpaal in de geschiedenis der school. Alles was naar de eischen van het onderwijs ingericht en het aantal lokalen scheen ook voor de toe komst voldoende, maar binnen weinige jaren was toch de school zoo overbevolkt, dat tot in de bestuurskamer toe les moest worden gegeven In 1907 verleende onze gemeente haar eerste subsidie, groot 1500, de Staten schonken 1000. Ook verwachtte 't bestuur steun van de onliggen de gemeenten, waarvan vele meisjes de school be zochten, maar bier klopte 't, behalve bij Kethel en Spaland, Vlaardingen en Delft, aan doove mansdeuren. De Nijverheidsonderwijswet van 1921 heeft deze materie eindelijk afdoende geregeld. Met betrekking tot de particulieren steun brengt schr. specialen dank aan de families Maas, v. d. Schalk V. d. Ven en aan de Regenten van het Weeshuis der Hervormden. In den loop der jaren ging verder 't onderwijs naar wenseh en werd naar de eischen verzorgd en aangevuld. Een groot verlies leed het bestuur, toen mevr C. M. Poortman-Vaillant, na 22 jaar, van het begin af, presidente geweest te zijn, deze functie neerlegde. Het laatste groote werk van mevr. Poortman was 't vaststellen der plannen tot uitbreiding der school, waarvan echter de uit voering nog steeds op betere tijden wacht. De invoering der Nijverheidsonderwijswet in 1922 sloot het tweede tijdperk van de ontwik keling der school af. Deze wet ontnam 't bestuur de volledige vrijheid, maar ontlastte de school van alle geldelijke zorgen. Het bestuur is thans aldus samengesteld S. Hij man voorzitter ,mevr. E. M. Castendijk Jansen- onder-voorzitster K. Lub secretaris p. J. v. Harderwijk penningmeester, mej M. v. d. Schalk, mevr. P. C. Boddeüs—Brandt P. Huyskes, mevr. C. Boorsma—Mulder mevr' M. v. d. Bovenkamp Dresselhuys, en dc'heeren j. TI. Evers en M. Horn, de beide laatsten als gedelegeerden van het gemeentebestuur. Naast het bestuur staat de directrice, mej. M. J. H. v. d. Ven, die deze functie nu ook reeds 25 jaar vervulde en aan wie de school grooten dank is verschuldigd. In 1900, bij haar optreden als directrice, was het aantal leerlingen van dagschool (en opleidingen) 6, op 1 Januari van dit jaar 199 het aantal leerlingen der afzonder lijke (vooral winter-) cursussen in koken, strijken, verstellen, naaien, knippen enz., ca. 200. Thans zijn, behalve de directrice, 14 volledige leerkrachten en 4 buitengewone leerkrachten San de school verbonden. Zangersjubilé. Het zilveren jubilé van den heer W. J. Voogt Sr., als zanger van het Frankelandsche koor, is gister op passende wijze gevierd. In den morgen naderden de leden van „Can- temus Domino tot intentie van den jubilaris ter H. Tafel, terwijl de Hoogmis, tijdens welke de feestelijke Mis van Bartholomaeës op goede wij ze werd uitgevoerd en waarna nog Ruygrock 's Laudate werd gezongen, eveneens ter zijner intentie aan God werd opgedragen. 's Middags ging 't koorbestuur den lieer Voogt ten zijnen huize feliciteeren.De president de heer Ghr. Wouterlood prees hem als een der beste en ijverigste leden en spelde hem tenslotte de wel verdiende zilveren eere-medaille op de borst. De jubilaris was diep getroffen en dankte voor alles, ook voor de door 't koor gezonden bloemen. Namens den hoogeerw. Deken en de eerw. heeren kapeiaans der Frankelandsche parochie kwam de weleerw. heer Paulussen den zilveren zanger complimenteeren. De groote Zaugliulde op 18 September a.s. Naar wij vernemen, zijn de voorbereidende repetities der Schiedamsche zangvereenigingen, wier leden aan de groote zanghulde bij het be zoek van H.M. de Koningin, zullen deelnemen zoover gevorderd, dat morgen, Dinsdagavond te half negen in de groote zaal van den R.K. Volksbond een eerste ensemble-repetitie zal plaats hebben onder leiding van den lieer Ber nard Diamant, van Rotterdam. De dames en heeren, die aan deze repetitie deelnemen, worden eraan herinnerd, dat zij de verstrekte muziekpartijen, dien avond mede brengen. Feestavond. Hedenavond heeft in „Musis" de feestelijke uitreiking plaats der bij de Oud-Vitesse-serie behaalde prijzen. K. K. Kring. De R.K. Kring houdt morgenavond, SVj u., in z'n zaal, a.d. L. HaveiJeenJedenvergadering. Eerste palen. Zaterdagmiddag heeft onder groote belang stelling en met veel plechtigheid de buurtver eniging „Verlengd Singelkwartier" den eersten paal geslagen. Na door meisjeo in 't wit rondge dragen te zijn, vond de mast op 't plein voor de R.K. Pastorie zijn plaatsje. De heer Hoogendam sprak hier namens ge noemd buurtvereeniging, de heer Heggelman namens de Oranje Ver., „Harpe Davids" ver leende ook hier weer haar hooggewaardeerde medewerking. Morgenavond 81/2 uur wordt in de gasstraat de eerste paal gezet, Vanavond op de „Nieuwe Haven" en in "t Zuiden". De koop m an. D. Z. van hier is te Rotterdam aangehouden als verdacht van mede plichtigheid aan diefstal van 25 kilogram aard appelen en 20 kilogram appelen van de markt op het Noordplcin aldaar ten nadecle van den koopman H. van R. van de Ilooidrift. Zaterdagavond is dc 66-jarige J. Esbach nabij het Postkantoor, toen hij onver wachts de straat overstak, door een auto over reden. De chauffeur die het ongeluk zag aankomen remde uit alle macht maar kon niet verhindexen dat de vooxwielen van zijn wagen over den man heengingen. Direct heeft de chauffeur, door hulpvaardige handen bijgestaan, het slachtoffer in de auto geholpen en toen naar het Ziekenhuis gereden. Daar bleek dat de overredene behalve eenige ontvellingen, een gebroken rechteibeen had. Mej. Smit, die gelijk bekend, Vrijdagavond overreden is, is tot bewustzijn teruggekeerd. Hoewel haar toestand nog wel zorgelijk is, kan men nu toch weer op herstel hopen. Bij de versieringswerkzaam- heden viel in de Beijerlandschestraat. Zaterdag een ladder om en kwam met 't uiteinde terecht op 't hoofd van de 9-jarige Engeltje de Groot van het Rozenburgerplein. Het meisje werd in bewusteloozen toestand naar het Ziekenhuis ge bracht, waar dr. H. een lichte hersenschudding constateerde. Het meisje maakt het naar omstandigheden goed. Zaterdagmorgen is de heer R. uit de Hoogstraat, op den Rotterdamschendijk met zijn motor in aanrijding gekomen met een wielrijdstei, mej. G. S uit Vlaardingen, doordat deze onverwachts van rechts naar links uitweek, om een kennis te begroeten. Beide kwamen over den weg terecht en de heer R. liep hierbij wonden aan hoofd en handen op terwijl zijn motor zeer beschadigd werd. Het meisje kwam er beter af evenals haar rijwiel. De politie on de. zoekt de zaak. Genengdl Nieuws. E p i d e m i e. Reeds in het begin der maand Juli openbaarden zich te Rouveen in deze uil- gestrekte, maar betrekkelijk dun, bevolkte ge meente enkele eigenaardige ziektegevallen met verschijnselen van diarrhee en brakingen. Aan vankelijk werd hier weinig acht op geslagen, om dat in de zomermaanden veel vaker onder de landelijke bevolking dergelijke gevallen voor- komentengevolge vanovermatig verkoelend drin ken 11a hevig transpireeren op hooiland en akker Maar in den loop dier maand namen de ge vallen toe en steeg het sterftecijfer tot bijna tmn hflt lporpr -urnlLrn rtroto n i col i a i /vf rlnc\rxir>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2