OAGBLMB WOOfi SCfilEOMM EN OMSTMEKEM. Prinses Polo. PIUIlLéTO 4Bsie Jaaryaug. Domleiday 10 September 1325. No. 14349 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentien: 1—5 regels 1.75«Ike regel daarboven 35 cent, 3 mail plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 509 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood 200 bij verlies van een duüiMi^'jHGSverlie^vjH^ieiiwqs^^ BntienlandseM Ntaows, DE VEILIGHEID. Painlevé, Briand en Chamberlain zijn Dinsdag- uit. Aix-les-Bains te Genéve teruggekeerd. Havas meent te weten, dat te Aix-les-Bains Baldwin en Chamberlain hartelijk dank hebben gebracht aan Painlevé voor de wijze, waarop hij in zijn rede van Maandag over het Protocol van Genéve heeft gesproken, en dal zij opnieuw hun verlangen hebben te kennen gegeven om loyaal mede te werken aan de organisatie der veiligheid onder de auspiciën van den Volken bond^ De gedachte, die Maandag door Frankrijk isjjeopperd, in de lijn waarvan het zou liggen binnenbeen meer of minder langdurig tijdsbe stek weer tot een universeel Protocol te komen door liet geleidelijk aaneenpassen van afzonder lijke verdragen, wordt doorJEngeland niet ver worpen integendeel. De ministers hebben verder gewaarmerkt., in hoeverre er de laatste dagen toenadering heeft plaats gevonden tusschen de geallieerde en Duitsche zienswijzen omtrent het Rijnlandpact, waarbij de eenige mogelijkheid schijnt te zijn de kwestie van de politieke garantie, welke het ontwerp-pact iederen contractant toestaat te geven aan de Oost-Europeesche landen, die een arbitrageverdrag met Duit&chland aan gaan. De nu komende besprekingen zullen geheel over dit punt gaan. Gistermorgen vóór den aanvang van de zitting der Assemblée zijn Chamberlain, Vandervelde, Briand en Scialoja bijeen gekomzn in liet hoofd kwartier der Britsche delegatie te Genéve, hotel Beau Rivage. De officieuze besprekingen te Genéve over het Pact schijnen van bevredigenden aard te zijn geweest. Aan de gevoerde besprekingen is ook door de rechtskundige adviseurs der geallieerde mogend heden deel genomen. In bedoelde bijeenkomst is voor de eerste maat het eindrapport der ju ristenconferentie van Londen, betreffende het veiligheidspact, behandeld. Met voldoening werd vastgesteld, dat ter zake van een accoord mét Duitschland in den loop der laatste weken groote vorderingen waren gemaakt. Naar voorts van Engelsche zijde wordt verzekerd is tusschen de geallieerde ministers ook algeheele overeenstem ming bereikt over de grondslagen der aanstaande conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken. Algemeen werd de meening uitgesproken, dat het waarschijnlijk binnenkort mogelijk zal zijn, definitief liet tijdstip en de plaats van sa menkomst voor bedoelde conferentie vast te stellen. Nadere besprekingen zullen evenwel hieromtrent nog moeten plaats vinden. Naar wordt gemeld, zal de conferentie waar schijnlijk 29 dezer aanvangen. De besprekingen der geallieerde ministers "met de juridische des kundigen zullen heden worden voortgezet. Tot dusverre is nog geen formeele uitnoodi- ging aan Duitschland gezonden. De rede hier van schijnt o.m. te zijn gelegen in een mis verstand met Italië, betreffende de deelneming- door Mussolini aan de conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken. De Fransche minister-president, Painlevé, heeft gistermorgen Genéve verlaten om zich naar den Elzas te begeven. Ook de Belgische minister-president, Vandervelde, is na de gister gehouden besprekingen uit Genéve vertrokken. 31) Prins Joachim schreeuwde nu ook en dat amuseerde het prinsesje zoo zeer dat zij zich haast niet goed kon houden. Tusschenbeiden wisselden de jongelui een humoristischen blik. Later kwam nog een vrouwelijk bestuurs lid van de vereeniging die het zomerfeest zou geven, cene mevrouw Fabricius, weduwe- van een geheimraad, met haar oudachtige doch ter, die dadelijk een kruisvuur van plagerige woorden en blikken tegen clen armen prins richt te. De weduwe keek daarbij naar hem, als een spin naar een vlieg, die het web nadert. En als „Lilytje" zoo heette het dochtertje een oogenblik van uitputting pauseeren moest, sprong de moeder onmiddellijk in en overreedde mijnheer den baron, dat hij toch beslist op het zomerfeest van de vereeniging moest komen. Het zou een schitterend feest -worden en de bazaar was reeds rijkelijk met kunstvoorwerpen bedacht. „Lilytje" had ook twee olieverfschil derijen, die zij zelve geschilderd had. „Ja; het kind is zoo buitengewoon talentvol" aan het goede doel gewijd eh zelve zou zij als verkoop ster bij de afdeeling schilderijen optreden. Haar costuum ik verraad er niets van, mijnheer de baron was buitengewoon verrukkelijk uit- DE VOLKENBOXDSVERGADERIXG. De Volkenbondsraadjieeft zich gistermiddag in een korte openbare^zitting bezig gehouden met een rapport van Briand over de internatio nale intellectueele samenwerking en keurde de begroeting van hel nieuwe instituut goed, dat zijn werkzaamheden op 1 November a.s. zal aanvangen. De Raad keurde vervolgens ook de samenstelling van den Raad van Beheer goed, die uit leden van den Volkenbond onder voorzitterschap van den Nederlander prof. Lorentz zal bestaan. ^Ten slotte verklaarde de Raad zich ook accoord met de instelling eener sub-commissie voor kunsten en wetenschappen, alsmede met de ^benoeming van verschillende corresponden ten der Volkenbondscommissies. Voorts hoorde de Raad het rapport aan van den Zvveedschen minister van Buitenlandsche Zaken, over den arbeid der commissie betreffen de den handel in opium en andere verdoovende middelen. Verder het rapport van Guani (Uruguay), namens de commissie voor arbeid, verkeers wezen en transitoverkeer. De Raad gaf uiting aan zijn voldoening over de vorderingen, die de verkeerscommissie heeft gemaakt De economische commissie van den Volken bond, die zich einde der vorige week heeft bezig gehouden met het, Italiaansche voorstel in zake de bijeenroeping eener conferentie betreflende opheffing der in- en uitvoerbeperkingen en ver boden, zal aan den Raad van den Volkenbond voorstellen, tot bijeenroeping eener zoodanige conferentie over te gaan. In verband hiermede overweegt* men de mogelijkheid van het bijeenroepen eener groote internationale conferentie, die zich met de al- gemeene economische wereldproblemen zou heb ben bezig te houden, op dezelfde wijze als dit door de financieele commissie van Brussel in 1920 is gedaan. Het belangrijkste uit de beraadslagingen gister ter volkenbondsvergadering was de aandrang van Zahle, den eefsten gedelegeerde van Dene marken, dat de volkenbondsvergadering den volkenbondsraad zal uitnoodigen zoo spoedig mogelijk de voorbereiding eener algemeene ontwapeningsconferentie te beginnen. Dit Deen- sche voorstel onderscheidt zich dus in zooverre van de door Painlevé Maandag geuite aanbe veling, dat de raad reeds thans de voorbereiding eener ontwapeningsconferentie zal moeten ter hand nemen en niet eerst wanneer de raad de veiligheid in de wereld voldoende verzekerd acht. Zahle betoogde, dat hij volkomen het standpunt eerbiedigen wil van die staten, die niet ontwape nen willen, voordat zij nog meer veiligheid ge kregen hebben dan het volkenbondsverdrag allen staten reeds biedt. Dit behoeft naar de meening der Deensche regeering echter geen reden te zijn om ook de voorbereiding van een ontwape ningsplan zoolang uit te stellen. Men zegt, dat dit Deensche standpunt de sym pathie van vele andere delegaties van kleine staten heeft en ook met hel Nederlandsche stand punt grootendeels overeenstemt. Vermoedelijk zal Frankrijk tegen een dergelijke uitbreiding van Painlevé's denkbeeld geen ernstige beden king opperen. van verschillende völkische en nationale vereeni- gingen. De ieiders der vereeniging zijn drie Ameri kanen, t.w. vader en zoon en een student, allen uit Chicago. De organisatie komt zoowel_wal den vorm, als^wat de^gebruiken betreft, geheel en al overeen metjtie der Amerikaansche. Ku- Klux-Klan. De leden noemen zich „Ridders van het vurige Kruis," terwijl als doel wordt opgegeven„Actieve strijd voor de vrijheid van het vaderland," die in de eerste plaats gevoerd zal worden in dien zin, dat allen die niet van Duitschen stam zijn, in de eerste plaats de Joden, uit den weg moeten worden geruimd. Het reglement is^geheel op denzelfden voet als dat der K. K. K. geschoeid en bevat zeer strenge voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, voordat men als lid in de organisatie kan worden opgenomen. Op een bloedig kruis mét een zwart-wit-roode vlag met „haken- kreuz" moeten de leden een plechtigen eed afleggen, dat zij zich aan een smartelijken dood zullen onderwerpen, indien zij zich aan verraad schuldig maken. De orde houdt haar vergaderingen in de ach terlokaliteiten van verschillende café's, daar de Amerikanen rijkelijk over geld beschikken en aan de caféhouders groote sommen betalen voor het beschikbaar stellen der lokaliteiten. Op deze wijze heeft de orde jarenlang onop gemerkt kunnen vergaderen, totdat thans tij dens een dezer vergaderingen een overrompeling door Berlijnsche politiebeambten plaats vond, waarbij de aanwezigen werden gearresteerd, terwijl al het materiaal in beslag werd genomen. Het onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat de orde een vrij groot aantal leden bevat. Vol gens de opgaven der gearresteerden zou dit aantal drie- vierhonderd bedragen, doch de politie raamt het ledental op meer dan duizend. Naar van de zijde der recherche wordt mede gedeeld, kan nog een aantal verdere arrestaties worden tegemoet gezien. Ook zal moeten worden uitgemaakt, of de organisatie zich uitsluitend op theoretisch ter rein heeft bewogen. Men heeft namelijk reeds ontdekt, dat zij connecties heeft onderhouden met Völkischen en leden der Veemgericht-organisatie in Meck lenburg en men neemt aan, dat de organisatie ook betrokken is geweest bij verschillende po litieke moorden, die in den laatsten tijd zijn gepleegd. Een der voormannen, Klapproth, is in Wezel gearresteerd, juist toen hij met een auto over de Nederlandsche grens wilde ontvluchten. Daarentegen zijn de drie Amerikaansche leiders er in geslaagd te ontsnappen. De organisatie moet ook betrokken zijn ge weest bij de Putsch-bewegingen in Küstrin. DUITSCHLAND. Een geheimzinnige organisatie. De Berlijnsche recherche heeft een geheimzin nige organisatie ontdekt, die bestaat uit leden gevallen en kleedde Lilytje wonderbaarlijk. En baron Schlegell moest haar eens komen bezoeken, om. Lilytje-'s schilderijen te zien. Door dezen stortvloed trompetterde tie vrouw van den overste heen, dat het jammer was, dat haar doorluchtigheid prinses Lolo het zomer feest niet zou bezoeken. Prinses Renate verklaar de tamelijk scherp, dat daar niet aan te denken viel Lolo was nog te jong en te kinderachtig- De weduwe van cLn geheimraad viel haar krach tig bij want wat zouden die oude „jaargangen"-— met Lilytje aan het hoofd moeten beginnen, als zulke jonge dames het feest zouden bezoeken Dat laatste dacht zij er natuurlijk slechts in stilte bij. Hardop zcide zij slechts, dal het zoo nadeelig voor de gezondheid van als jongedames al zoo vroeg uitgingen Daarop vernam de overste die door zijn hardhoorigheid was tijd tot tijd een stuk opgevangen had en niet precies wist waar over eigenlijk werd gesproken, dat jonge honden soms zoo onhebbelijk konden zijn en slaag moesten hebben als zij kleedingstukken en ta pijten verscheurden. Prinses'Lolo verdween claarop plotseling en gcruischloos achter een groep planten en kwam dan weer met een donkerrood kopje te voor schijn. Prins Joachim had al zijn zelfbeheer- sching noodig om zijn fatsoen te houden en kon een heelen tijd lang het prinsesje nog niet in de oogen kijken, omdat hij dan ontwijfelbaar zeker in lachen uitgebarsten zou zijn. Prinses Renate redde koel en met overleg OOSTENRIJK. De financieele commissie van den Volkenbond heeft tenslotte besloten op het oogenblik nog niet tot opheffing van het toezicht in Oostenrijk over te gaan, maar de toestand voorloopig te laten zooals hij is. In December zal de zaak opnieuw worden onderzocht en zal van de Oostenrijksche regeering de belofte worden ge- ëischt, dat nog tien jaar lang de controle in vollen omvang kan worden hersteld wanneer de begroo ting sterke tekorten gaat aanwijzen en de op brengst der onderpanden onvoldoende wordt. Is deze voorwaarde vervuld dan kan waarschijn lijk van 1 Januari af de controle beperkt worden dc situatie, door vlug het gesprek op een onder onderwerp te brengen. Maar de vrouw van den overste was er op gesteld om eerst dit misver stand op te heffen en trompetterde haar gade de geheele geschiedenis nog eens in de ooren. Deze verontschuldigde zich daarop, wat be: vangen tegenover prinses Lolo die hem echter met een liefelijk gul lachje verzekerde, dat zij volstrekt niets te vergeven had het was slechts een klein misverstand geweest. Op deze manier ging de conversatie op deze theepartij nog wat voort daar tusschendoor werd door Bielke met zijn katoenen handschoenen zeer slappe thee met zeer middelmatige cake gediend. Het was zeer hartverheffend. Prins Joachim zat te bedenken hoeveel prettiger het geweest zou zijn als hij met het prinsesje alleen daar buiten in het park wat had kunnen praten. Maar toch was reeds de aanblik allleen van die slanke, in het wit gekleede gestalte met haar gouden lokkenpracht een ware verkwikking voor hem, daar tusschen al die vervelende men- Schen. In de eerstvolgende dagen zag prins Joa chim prinses Lolo haast in het geheel niet. Aan Bielke vernam hij, dat zij thuis moest blijven om een kostbaren kanten doek voor haar zuster te repareeren. Maar op den dag, dat prinses Renate met freule Von Birkhuhn het zomer feest bezocht, ontdekte hij hij zijn zwerftochten door het park het tuinhuisje en tot zijn aan- tot de administratie der onderpanden en het restant der leening. Mr. Zimmerman toonde zich in het algemeen_tevreden. BULGARIJE. De Bulgaarsche regeering heeft den Gezanten- raad te Parijs verzocht om opheffing van de militaire controle op Bulgarije, aangezien alle bepalingen uit het verdrag van Neuilly zijn na gekomen. DE IERSCHE GREXZEX.j ^Vernomen wordt, dat^de Iersche^grenscom- missie nog deze weekste Londen hare beraad slagingen zal hervattert. Men verwacht, dat zij inaOctober haar rapport zal uitbrengen. ^In de commissie hebben zitting, als voorzitter, Feetham (Zuid-Afrika). J. McNeill, als vertegen woordiger van den Ierschen Vrijstaat en Joseph Fisher, door de Engelsche regeering aangewezen als vertegenwoordiger van Ulster. SYR1E. De Sahbandar, de nationalistische leider en voorzitter van de volkspartij van Syrië, die onalangs bij den inval te Damaskus ontkwam, arriveerde naar gemeld wordt laatst leden Zondag in de Sjebel Druse, tegelijk met zijn secretaris en andere aanzienlijke Jeden van die partij. Zij proclameerden de nationalistische Syrische re geering. CHINA. Te Swatau is gister een Chineesche klerk van het kantoor eener Nederlandsche Bankinstelling aldaar gearresteerd door stakers, die van hem betaling van achterstallige bijdragen voor hun stakingsfonds eischtén. De Nederlandsche staf der bank wist den Chi nees te ontzetten, door het te doen voorkomen, alsof van revolvers gebruik zou worden gemaakt. Het gelukte hun den man te ontzetten en de menigte te verdrijven. Daarop staakten echter de Chineesche bedienden van de bank en ook de Chineesche huisknechten legden het werk neer. Een kanoneerboot van Kanton legde beslag op een stoomboot, die levensmiddelen en baar geld aan boord bad, ter waarde van bijna veer tig duizend gulden, welke goederen naar Hong kong vervoerd zouden worden. EGYPTE. De koning heeft Tewfik bei Edos en Moham med bei Ali verzocht gedurende tien dagen, waarin hij hun verzoek om ontslag in overweging zal nemen, nog in functie te blijven. Bij het in dienen van het ontslag der beide ministers bij den koning heeft de minister-president den koning ook zijn eigen portefeuille in handen ge steld. De koning heeft échter geweigerd zijn ontslag te aanvaarden. RRITSCH-IN DIE. De Wetgevende Vergadering te Simla heeft met 72 tegen 45 stemmen een resolutie aange nomen van een Indisch-nationalistisch lid, waarin wordt aangedrongen op groote funda- menteele wijzigingen in de grondwet en de ad ministratie, o.a. op algeheele verantwoordelijk heid der regeering aan de wetgevende macht, met overgangsbepalingen voor de defensie en de leiding van buitenlandsche zaken. ALLERLEI. Uit Reval wordt gemeld, dat de Japansche delegatie, welke te Moskou met vertegenwoor- gename verrassing vond hij daar prinses Lolo. Zij zat in droomen verzonken op een dei beide stoeltjes en scheen hem niet te bemerken. Rij trad voor het eene venster en ham den hoed af. Gegroet, prinses Lolo, kwam het vroo- lijk van zijn lippen. Zij schrok op en werd erg rood toch zij zijn schitterende oogen bemerkte. Bent u vandaag niet aan het werk, baron vroeg zij, zich snel beheerschend. Ik was er niet voor in de stemming. En u bezocht het zomerfeest niet Neen hier in het park is hef schooner, zeide hij warm. Weder bloosde zij. Maar zij praatten verder over alle mogelijke onderwerpen zonder zoo bepaald op de wóórden te letten. Zij keken elkander slechts aan, zoo als twee jonge, levenslustige menschen elkander aanzien die elkander goed gezind zijn. En de. betoovereing van dit stille uur bend hun harten vast aan elkander voor- altijd. Eindelijk ver stomden hunne Woorden daar zij die te banaal vonden en omdat zij niet over datgene durfden spreken, wat zij gevoelden. Zij zagen elkander slechts diep in dc oogen en hunne harten lagen voor elkander wijd geopend. Een huppelend eekhoorntje deed hen opschrik ken. Het prinsesje sprong haastig uit haar hei ligdom te voorschijn en drukte zich snel den hoed op het hoofd. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1