\liui sier van Kamelieek. Minister van Karnebeek heeft gistermiddag Genève verlaten. Hij zal nog een paar dagen in Zwitserland blijven doch hoopt bij de opening van de zitting der Statén-Generaal weer in Nederland terug te zijn. Jhr. Loudon zal, evenals vorige jaren, voor taan de leiding van de Nederlandsche delegatie ter Volkenbondsvergadering op zich nemen. Prof. Lorentz. De Volkenbondsraad heeft op voorstel van de volkenbondscommissie voor intellectueele samenwerking onzen landgenoot prof. Lorentz benoemd tot lid van den internationalen raad van bestuur over het nieuwe volkenbondsinsti tuut vóór intellectueele samenwerking te Parijs. Nederlandsche Ingenieurs te Antwerpen. Uit Antwerpen wordt gemeld dat 180 inge nieurs, leden van het Kon. Ned. Instituut van Ingenieurs, aldaar zijn aangekomen en door Antwerpsche ingenieurs zijn ontvangen. Een plechtige vergadering had plaats in den Zoülogischen Tuin, waarna een bezoek werd ge bracht aan de haven, de stad en verschillende industrieele inrichtingen. Gisteravond zou een banket worden aangeboden. Waarom tegen „De Courant". Van het bij G. Mosmans Senior te Venlo ver schenen uitstekende brochuurtje door den Til- burgschen kapelaan J. J. M. Sicking geschreven op verzoek der stichting „Roomsch Leven" is thans reeds een tweede druk van de pers geko men. De prijs bedraagt slechts 10 cents. Spoorwegpersoneel. Bij de vandaag gehouden besprekingen met de directie der Nederlandsche Spoorwegen is aan de orde gekomen het advies van den loonraad en het m nderheidsrapport der drie samenwerkende organisaties de Nederlandsche vereeniging van spoorwegpersoneel, St. Raphael en den Prot. Chr. Bond. De directie deelde mee, in geen enkel opzicht te kunnen aanvaarden eenige loonsvermeerde- ring, die meer financieele lasten op het bedrijf zou leggen. Het meerderheidsadvies van den loonraad, dat een bedrag van ƒ500,000 per jaar zou vorderen, zal zij dus niet opvolgen. De direc tie is wel bereid, na te gaan, of een wijziging in de loonregeling kan worden aangebracht, waarbij met enkele wenschen der organisaties zal worden rekening gehouden, en waardoor tevens het maximum loon, als door het meerderheidsadvies voor de eerste loonschaal is voorgesteld, met ƒ25 zal worden verhoogd. Op deze basis zal de directie een nieuw ontwerp samenstellen, waar over een nadere bespreking zal plaats vinden. Interparlementaire Unie. Het Eerste Kamerlid baron Wittert van Hoog land gaat aanstaande Donderdag naar Washing ton, ter bijwoning van de jaarlijksche bijeen komst van de Interparlementaire Unie. Aanvankelijk heeft de Nederlandsche delegatie naar deze jaarlijksche bijeenkomst, waarvan het eerste gedeelte te Washington, en het tweede gedeelte te Ottawa (Canada) zal worden gehouden met den heer Wittert van Hoogland bestaan uit de heeren Bongaerts, Kooien en Rutgers, die echter wegens het aanvaarden van het minister- ambt thans niet meegaan. Op de agenda van deze Unie-bijeenkomst komt o.a. voor een bespreking van een internationale douaneovereenkomst. Feher president van de Pax Romana. Men seint uit Bologna Op het alhier gehouden congres der Pax Romana, waar leden der internationale studen tenorganisatie en katholieke intellectueelen uit de meeste Luropeesche landen tegenwoordig zijn, is de heer ir. L. ,1. M. Feber, secretaris der Unie van R. K. Sludentenvereenigingen in Nederland, tot president gekozen. De aanvaar ding van het presidium ging gepaard met plicht plegingen, waarin hulde werd gebracht aan de actie der R. K. intellectueele beweging in Neder land. Nieuws. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Schiedam. De kinderzang hulde op 18 September a. s. Gisteravond had in de drilschuur van den St. Joris-Doele éen ensemble repetitie plaatsvan de kinderen, van de hoogste leerjaren van alle scholen, onder leiding van den heer Joh. Oost veen van Amstedam. De muzikale medewerking werd welwillend verleend door het Harmonie-Orkest „St. Am- brosius." Tegen zeven uur was de drilschuur ééne joe lende kindermassa en het was ons aanvankelijk een probleem, hoe daar ten slotte orde onder moest gehouden worden. Nadat de heer Oostveen verschillende malen om stilte had verzocht waarbij ons opviel, hoe verschillend de mate van orde was, die de diverse schoolhoofden en het personeel onder haar en hun resp. klassen wisten te houden, kon ten slotte de repetitie een aanvang nemen. Bij sommige klassen heerschte absolute stilte, orde en regel, terwijl sommige andere klassen aan tartarenhorden deden denken. Het titanenwerk van de leiding door den heer Oostveen voerde ten slotte tot een positief gun stig resultaat, zij het ook met de allergrootste inspanning. Achtereenvolgens zullen bij het bezoek van Hare Majesteit ten gehoore worden gebracht het Wilhelmus van Nassauen, het Vlaggelied en het Welkomstlied van den heer Boer. getoonzet door den heer Baan. Voor 18 September oordeelde de heer Oost veen geen ensemble-repetitie meer noodig. Bij een onderhoud met eenige. bestuursleden der Oranjevereeniging verzochten deze heeren ons, door middel van de pers nog eens de gewaar deerde medewerking van de dames en heeren onderwijzeressen en onderwijzers te willen in roepen, om op 18 September zooveel mogelijk de orde te handhaven en absolute stilte van de kinderen te erlangen, opdat ze zich geheel aan den zang en de leiding kunnen geven. De Groote Zanghulde op 18 September. Zooals bereids bekend, zal morgen, Zaterdag middag een tweede ensemble-repetitie plaats hebben op het terrein aan de W. de Zwijgerlaan, onder leiding van den heer Bernard Diamant van Rotterdam. Het Bestuur van de Oranjevereeniging heeft van diverse zijden verzoeken gekregen, om do gelegenheid open te stellen, deze repetitie voor lullelcn prijs bij te kunnen wonen. Evenwel stuitte men op een groote bezwaar, dat n.l. wanneer deze repetitie voor het publiek toegan kelijk werd gesteld, zij misschien ten zeerste zoude worden bemoeilijkt. Immers, niet elkeen heeft lust, tijdens een zulke repetitie, de noodige aandacht te blijven behouden. Om evenwel aan de bezwaren van de talrijke liefhebbers en liefhebsters deze unieke zang- demonstratie bij te wonen, tegemoet te komen, zal zij toegankelijk zijn ad ƒ0,25 per persoon, welke opbrengst zal komen ten goede van de vele kosten aan een en ander verbonden. Het terrein zal te kwart voor vier uur voor het publiek worden toegankelijk gesteld, opdat de vooroefening die te drie uur plaats heeft, geen stoornis ondervindt. Om ten slotte van deze repetitie een afgerond geheel te maken, heeft het bestuur der Oranje vereeniging aan den Directeur van het Stedelijk Muziekkorps verzocht, welwillend eenige muziek nummers ten gehoore te willen brengen, waaraan door den heer van Vleuten gaarne voldaan zal worden. Kinderen beneden zes jaar en kinderwagens worden niet toegelaten. Geen vuurwerk op 18 September. Ter voorkoming van misverstand deelt het bestuur van de Oranjevereeniging mede, dat het niet-doorgaan van het vuurwerk, waarvan eerst sprake was, in hoofdzaak het gevolg is van de ernstige bezwaren, die van de zijden der Buurt- vereenigingen en de Middenstandsorganisaties geopperd zijn. Eerste palen. Gisteravond zijn weer een tweetal eerste palen gezel., n.l. op de Broersvest en in de Nieuw- straaiiK. Achterweg-Buurt. Ondanks 't slech te weer, lieten de belangstelling en de stemming niets te wenschen over. Op de Broersvest ver leende „Harpe Davids" en op den K. Achterweg c.a. „St. Ambrosius" haar muzikale medewer king. Klacht van den 3 4 en le paal (Broersvee t). Wat werd ik gisteravond onder veel toejui chingen geplaatst. Alle Schiedammers waren er tegenwoordig om mij te bewonderen, maar toen ik een paar uurtjes stond werd ik daar par does door een op hol zijnde auto aangereden. Nu geloof ik wel, dat liet niet moedwillig is, doch ik verzoek nu aan alle chauffeurs om ook in mij erg te hebben, want ik ben toch groot genoeg om gezien te worden. Vertrouwende dat m'n klacht gehoord zal worden groet ik U vriendelijk. De 34e - le paal. ff i Dé firma Gebr. Van Nooitwïjk, drukker—uit gevers alhier, heeft bet initiatief génornon, tot het doen verschijnen van een foto-albdYn, ter herinnering aan het bezoek van H.,M. de Koning in. Dit album, ongeveer 40 pagina's bevattend, zal een bijkans Volledig beeld geven van de Ver sierde stad, daar met gevraagde medewerking van de buurtcomité's, ernaar gestreefd word! foto's uit alle versierde wijken op te nemen. Gedrukt op kunstdrukpapier, is het album voorzien van e<n in 4 kleuren gedrukten omslag. Deze uitgave zou men den naam van „Officieele uitgave" kunnen geven, waar het bestuur van de Oranje-vereehigihg zijn medewerking tot de samenstelling heeft toegezegd. Velen zullen zich dit herinneringsalbum kunnen aanschaffen; de prijs, slechts 50 et. maakt dit weinig bezwarend. De gedistilleerd-accijns. Gegedisco schrijft In het verslag van de laatste te Leeuwarden gehouden algemeenc vergadering der Nederl. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken lazen wij, dat het punt Accijnsverlaging van de agenda werd afgevoerd, omdat de minis ter van financiën zijn voornemen daartoe had opgegeven. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat inderdaad het plan om den accijns te verla gen is opgegeven. Naar men zegt, omdat de amb telijke rapporten uitwijzen, dat de afneming van de veraccijnsde hoeveelheid niet zoozeer is te wijten aan frauduleuzen invoer en frauduleus stoken, maar goeddeels aan verminderd gebruik. Een verlaging van den accijns zou dan inderdaad, aldus is de redeneering, tot vermeerdering van consumptie leiden, en daaraan wil de minister niet medewerken. Verloting Ned. R. K. Volksbond. Voor een der ramen van het Bondsgebouw aan de Lange Haven zijn thans do mooie prijzen geëtaleerd der verloting ten bate van hetzelfde doel als waarvoor laatst de fancy-fair gehouden is. Men ziel er een prachtige naaimachine in kast, 'n theetafel, vele huishoudelijke- en luxe voorwerpen, zoo ook lekker ijen en behalve dat een flinke serie practische sportbenoodigd- heden. Daar aanzien gedenken doet, zal 't nu wel niet lang duren of de loten zijn alle onder de menschen. Indien men zoover is, vindt de trek king plaats. De loten zijn ook verkrijgbaar bij B. Jter Braak Opening filiaal. Morgen opent het bekende vruchtenmagazijn ,j\Vestiandia" van cle firma Leenders, een filiaal in pand 3 van de Branderssteeg. Men zie annonce Door de kappers- en barbiers- vereeniging is besloten om op Vrijdag 18 dezer, den dag van het bezoek van H. M. de Koningin, de zaken geheel te sluiten en op Zaterdag d.a.v. geopend te zijn van 's morgens 8 tot 's n.m. 6 uur. Door het gemeentebestuur is aan de vereeniging van konijnenliefhebbers „On derling Belang" voor de te houden Nat. Pluim vee en Konijnenten toonstelling ten zilveren me daille beschikbaar gesteld. De St. c t. no. 17 5 bevat o.m. w ij- zigingen in de statuten der naamloozc vennoot schap Nederlandsche Kaütoorboekenfabriek van van 't Hoff en Jongepier, alhier. T e 's-G ravenhage slaagde voor het examen vrije- en orde-oefen ngen, de heer T. v. d. Most, van hier. Gemengd Nieuws. Brandstichting. Woensdagnacht wer den de bewoners van den Ouden LtrechtschOi weg te Soest, uit hun slaap opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek, dat deze had plaats ge had bi de woning van V. aldaan Waarschijnlijk door het springen van een bus benzine of andere ontplofbare stoffen was een gat in den muur ge slagen. Ook was 'n begin van brand ontstaan. De politie vond verschillende voorwerpen, couranten, enz. in petroleum gedrenkt in de vertrekken, verspreid, zoodat hier vermoedelijk brandstich ting in het spel is. De man ligt ih het ziekenhuis, terwijl de vrouw met de kinderen zich buiten de woning bevonden, toen de buren op den knal kwamen aangeloopen. De vrouw is in verzekerde bewaring genomen verdacht van brandstichting. Autobus tegen trein. Devereenigde autobusondernemers te l.Jmuidcn duiven den strijd tegen de Nederl. Spoorwegen, die, zooals is gemeld, met den winterdienst 10 doorloopen- de treinen Haarlem— IJmuiden en omgekeerd zullen inleggen en een nieuwe halte IJmuiden en Oost zullen openen, blijkbaar aan. Zij heb ben nl. besloten, dch kwartierdienst uit te brei den van 's morgens 6.30 tot 's avonds 11 uur en Zondags tot 12 uur. Voorts zullen binnenkort liog vier nieuwe autobussen, ieder plaats biedende voor 30 personen, in dienst worden gesteld.Ver- der zullen de tarieven verlaagd worden. Het nieuwe bankbiljet. Naar ge meld wordt, heeft de dienstbode van den agent der Nederlandsche Bahk te Middelburg gediend als model voor het portret, op het nieuwe bank biljet van 10. Dysenterie. Men meldt ons uit Nieuw- leusen Wegens het heerschen van dysenterie in deze gemeente is de o.l. schooPA gesloten. De gemeen te beeft tijdelijk een t weede verpleegster in dienst gesteld. De herhalingsoefeningen voor de dienst plichtigen uit deze gemeente zijn door den mi nister van oorlog telegrafisch afgelast. De burgemeester heeft in overleg mét den inspecteur voor de volksgezondheid en den plaat selijken geneesheer, alle maatregelen genomen 0m uitbreiding van de ziekte te voorkomen.Ge lukkig komen er tot nu toe weinig sterfgevallen voor. Ernstige val. De 40-jarige arbeider S., wonende te Arnhem, had het ongeluk bij het plukken van appels in een boomgaard achter het kasteel „Biljoen" te Velp, vermoedelijk tengevol ge van het uitglijden, van een 7 meter hooge ladder te Vallen, met het gevolg dat hij ver moedelijk den ruggegraat heeft gebroken. De ongelukkige, die gehuwd is, werd in béwusteloo- zen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Geen misdaad. Gister heeft dr. Hulst pit Leiden, Sectie onderzoek gedaan op het lijk vah C. v. Ostaycn te Roosendaal, hetwelk al daar in de putten van de oude waterleiding werd gevonden. Hieruit bleek, dat hoogstwaarschijn lijk geen misdaad in het spel is geweest. Overstroomingen. Door de voort durend neerstroomehde regens zijn Elbe en Al- ster zeer gezwollen, zoo zelfs, dat reeds groote atukken land onder water staan. Het havenbe drijf te Hamburg lijdt er ernstige schade door. Uit velschillende plaatsen worden doorbraken Een misdaad? Te Heme Westfalen) wordt vermist de huisvrouw Wilhelmina Broda- Müller geboren 27 Januari 1892, met haar vijf kinderen, resp. 11,8, 6, 4 en 2 jaar oud. Voorheen woonde zij ih Recklihghauseh-Süd. Haar man die mijnwerker is, verklaarde, dat zijn vrouw mét zijn goedvinden van hem was weggegaan en op 16 Januari des morgens met de drie jongste kinderen is vertrokken. Naar zijn verklaringen heeft hij zijn vrouw eh de drie kinderen, met de bagage op een handwagen, naar het statioïi Rec- klinghausen-Ost gebracht, terwijl naar zijh zeg ge» door hem ook de beide oudste kinderen een paar dage» later den anderen haar Lüüeh acler- nn zijn gezonden. Geen van allen hoeft echter de plaats van bestemming bereikt en zijn sedert dien spoorloos verdwenen. Men neemt dan ook aali, dat alle zes om het leven zijn gebracht. Een uitgebreid onderzoek in deze richting is door de politie ingesteld. Geweldige houtbraiid. Vele mil- lioeheh kubieke voet timmerhout van de Haw- kesbury Lumber Gy., te Ilawkesbury zijn gister morgen door brand vernield. De schade wordt op meer dan 2 millioeh dollar geschat. Ware de wind uit den tegenovergesteldeh hoek gekomen, dan zou van de stad niets overgebleven zijn. Groote brandende planken werden door den wind enorm hoog de lucht ingezwiept. Een familiedrama. De 75-jarige we duwe N., die ih het gehucht Oud-Hoesselt in België met vier kinderen, twee zonen en twee dochters woont, voedde daarbij nog op het zoon tje van een derde dochter, gehuwd met B. te Looz. Dit kind is nu 13 jaar oud en de groot moeder was zoo aan hetfknaapje gehecht, dat zij het niet meer wilde afstaan. Zijn ouders wilden hun kind terug hebben, doch niet alleen de groot moeder, maar ook de tantes én ooms verzetten er zich zoo hardnekkig tegen, dat men proce deerde. Het Vonnis luidde dat de grootmoeder het kind aan zijn ouders moest afstaan. Maar het gezin stoorde zich niet aan het vonnis en wei gerde den knaap af te staan. Een nieuwe klacht werd door B. ingediend en twee agenten der rechterlijke brigade van Tongeren, vergezeld van twee gendarmen, be gaven zich naar het huis Van de grootmoeder om het knaapje te gaan halen. De familie was vast besloten geweld aan te wenden om de kleine te behouden. Nauwelijks waren de agenten binnen of zij werden door alle vijf leden der familie, die met gereedschap pen waren gewapend, gegrepen en zoo gesla gen, dat zij de hulp der gendarmen moesten in roepen. Deze kwamen toegesneld, doch nu ontstond een algemeene en verwoede vecht partij. Een gendarme trok zijn revolver, doch werd vastgegrepen door een der zonen, die hem wilde ontwapenen. In de worstelihg gihg een schot af. De 33-jarige dochter werd door een kogel in de buik getroffen en bleef schier op slag dood. Het gevecht duurde verwoed voort, en de agenten en de gendarmen gingen het onderspit delven. Om verdere ongelukken te vermijden, verlieten zij het huis. De grootmoe der brak in het gevecht een arm en bekwam kneuzingen over gansch het lichaam. Het parket met den procureur des konings aan het hoofd en vergezeld door talrijke gen darmen kwdm terug naar het huis. Dezen keer bleef de overhand aan de openbare macht. Al de leden van het gezin N., behalve de groot moeder, zijh aangehouden. Moderne bokkenrijders. Voor het groot Schoffengericht te Aken is behandeld een proces tegen een aantal personen, allen van goede afkomst. De bende had een groot aantal diefstallen op haar geweten. Het lijvige dossier vormt een roman, herinnerend aan het optreden der beruchte Bokkenrijders. Den algemeen na- oorlogschen rnoreelen ondergang en de slechte sfeer van hun omgeving zijn zij ten offer gevallen en op hunne wijze hebben zij den dans om het gouden kalf meegemaakt. De beschuldigden zijn, een gehuwd foto graaf uit Mariadorf, een uit Keulen komende, h. t laatst in Aken wonende koopman, een ge huwd'' glastechnicus uit Aken, een ongehuwde jongen drogist uit Aken en een koopman uit Hongen. De fotograaf wordt beschuldigd, in den nacht van 20 Januari 1925 in Roetgen met een collega een roofoverval onder verzwarende omstandig- h den op den beheerder (Lr spaarkas te Monschau gepleegd te hebben. Bu t werden gemaakt 4628 mark, 542.50 gis., 9086 Belg.sche francs, 235 Franse he francs, 110 mark zilvergeld, en schoe nen, kousen en ten zijden sjaal- Tevens heift de fotograaf met hulp van den koopman uit Keulen, den krankzinnigen G. M. helpen ontvluchten uit het krankzinnigenge sticht te Be dburg-Ham. De koopman is tevens bi schuld gd, hulp verleend te hebben bij drie nbraken en bij een zware roof. De drie andere btklaagd.n woiden besehuid gd van heling. De vonnissen lu dden als volgtEerste btkl. 8 jaren tuchthuisstraf en 5Jaren eerverlies, de tweede bkl. 2 jaren tuchthuisstraf, de dro gist 200_ Maik boete, terwijl de koopman uit Hongen werd vrijg' sproki n. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Meest matige N. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk nog enkele regenbuien, later opklarend, kans op* nachtvorst, later iets zachter. Doodelijk ongeluk. Men meldt ons uit Amsterdam Hedenmorgen heeft aan den spoorweg-over- weg-Kerklaan (gemeente Diémenj een ernstig ongeval plaats gehad. Vermoedelijk door het te laat sluiten van de afsluitboomen geraakte een boerenwagen op den overweg, juist op het oogenblik dat de sneltrein naar Maastricht, die 9.20 uit Amsterdam vertrekt, passeerde. De wagen werd Versplinterd de koetsier kwam on der den trein en was dadelijk dood het paard werd 'n eind meegesleurd en eveneens gedood. Nader vernemen wij, dat het slachtoffer van de aanrijding zekere H. C. v. d. Roest, uit Nig- tevecht is. De stemplicht. Men meldt ons uit Sliedrecht De kantonrechter veroordeelde heden 23 personen uit Groot Ammera en Langerak tot een 1>Ï -Xi .1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2