OUD-WOU IID iDM DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* De Troonrede. FEUILLETON. .Prinses Lolo. 48»ie Jaargang» Dinsday 15 September 1825, Ra. 14353 Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Uaitenlandsek Nieuws. DE VOLKEN BONDSVERGADERING. Bf a n e n 1 a n 4. DE TROONREDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 rent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbésicht f0 ets. Advert anti ent 1—5 regel» f 1.75, alk» regal daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden m»ded«elingtn 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarievan wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De Troonrede waarmee H. M. de Koningin heden de gewone zitting van de Staten-Ge neraal opende, en -die men elders in dit nummer vindt afgedrukt, is minder vaag dan gewoonlijk en geeft daardoor een vrij duidelijk beeld van hoi regeeringsbeleid, dat ons het, komende jaar wacht. De zorgelijke toon, die de laatste jaren in dit officieele staatsstuk domineerde, wordt ook nu nog, zij minder sterk, aangeslagen. „Handel en nijverheid verkeeren nog in moeilijken toestand" en van den landbouw heet het, dat de vooruitzichten voor de naaste toekomst niet geheel zonder schaduwen zijn. Dit zal voornamelijk slaan op de sterke verhoo ging der invoerrechten die het buitenland gaal toepassen, waardoor onze uitvoer niet weinig benadeeld zal worden, wat gevoegd bij de be lemmeringen die onzé industrie door ons vrij handelstelsel wordt, aangedaan, inderdaad geen rooskleurig verschiet opent. Dit zal dan ook wel de reden zijn, dat ondanks het herstel van het financieel evenwicht, op sociaal terrein een omzichtig beleid noodzakelijk blijft, hoewel uit al wat omtrent dit punt ge zegd wordt, wel blijkt, dat de regeering van goeden wille is en roeien zal met de riemen die zij heeft. Een lichte teleurstelling geeft de Indische pa ragraaf; Wel wordt aangekondigd dat het .belieer van 's Lands overzeeSche gewesten zal worden voortgezet in een geest, welke met onze zedelijke roeping in overeenstemming is, maar over een intrekking van art. 123 wordt niet gerept. Laten we hopen, dat dit zwijgen niet. bcteckeiit een bestendiging van dit hatelijk voorschrift, dat onze missie van de willekeur der ambtenaren afhankelijk maakt. Door bezuinigingen hoopt men de aan de bur gerij opgelegde lasten te verzachten en dat dit geen ijdele klanken zijn, valt het meest op te maken, uit wat wordt aangekondigd over de verlaging der militaire uitgaven. Ingrijpende maatregelen zijn op dit gebied te wachten en hoewel hier alleen gesproken wordt van een samentrekking van Marine en Oorlog tot één departement van Landsverdediging en de verlegging van de Indische defensie naar Kolo niën, bereikten ons uit militaire kringen be richten die duiden op teekenen, dal minister Lanbooy, het bezuinigingsmes er diep zal in zetten. Het zou o.a. in hel. voornemen liggen ver schillende garnizoenen op te heffen. Behouden zouden blijven de garnizoenenAmersfoort, Ede, Den Haag, Utrecht en Harderwijk. Volgens de nieuwe plannen zou niet meer elk regiment, maar elke brigade een schoolcompagnie krijgen. De reorganisatie zou o.a. ten gevolge hebben, dat enkele honderden officieren zouden moeten afvloeien dezen zouden gedurende een aantal jaren op wachtgeld worden gesteld. Veelzeggend is ook de onderwijs-paragraaf. Dat de Koningin er nog eens nadrukkelijk op wijst dat de grondwettelijke financieele gelijk stelling volstrekt gehandhaafd blijft, bewijst wel dat ook Haar het gestook, tegen dit moeilijk verworven récht, niet. is ontgaan. Gelukkig hebben wij op dit punt onze belagers niet te vreezen, zoolang de samenstelling der Staten-Generaal van dien aard is, dat de Lands vrouwe fier getuigen kan dat van Wetgeving en Bestuur de Christelijke grondslag richtsnoer blijft. 35; $j.Maar kom nu, we zullen naar huis gaan. Ik heb er zoo'n voorgevoel van, dat er niet door luchtigheid nog wel een scène zal komen. Het kom mij verdacht voor, dat zij zoo stil doorliep en anders laat zij tegenover jou toch ook nooit iets onopgemerkt voorbijgaan. Lieve hemel, wat, was ik geschrokken, toen zij daar zoo plotseling kwam opduiken. Zij kwam vandaag ook zoo héél vroeg in het park en jij bleef juist langer weg dan gewoonlijk. Het prinsesje zuchtte. Ach, de tijd ging zoo snel voorbij ik begreep niet, waar hij zoo gauw gebleven was. Prinses Renate kwam niet op het voor val in het park terug, maar inwendig bleef zij nog bezig met hetgeen zij gezien had. Prins Joachim had den eersten trein ver zuimd en was daarom des nachts doorgereisd. Bij het aanbreken van den dag kwam hij in Sohwartzenfels aan. Een hofrijtuig wachtte hem aan het station. In het slot. aangekomen berichtte men. hem, dat zijne hoogheid reeds op was en hem wachtte. Dat dit met den milden zegen van God, dien H. M. ook over den arbeid van de Kamers afriep, altijd zoo moge blijven 1 .v, t DL VEILIGHEID. Dc nota waarin, eene conferentie van cie mi nisters van buitenlandsche zaken over het veilig heidsverdrag wordt voorgesteld, zal heden door den Ëranschen gezant te Berlijn wor den overhandigd aan dc Diiilschc regeering. Het verlangen, hetwelk in de nota wordt te kennen gegeven, dat de ministers terstond de noodige regelingen zulle maken aangaande- den tijd en de plaats der voorgestelde hijeen- komst, wordt echter gesteund door Britannic en hierop zal door den Britsehcn gezant te Berlijn worden-aangedrongen. Wellicht zou het allen ministers het best schikken, dat de bijeenkomst ergens in Zwitserland werd gehou den, en men hoopt, dat het mogelijk zalwordeix gevonden, binnen 2? ol' 3 weken een geschikten datum vast te stellen. De regelingen omtrent plaats, datum en procedure kunnen echter niet worden gemaakt voordat, de Duitsche regeering is geraadpleegd. Ten gevolge van de besprekingen der Duil- jsohe, Frahsche, Belgische, ltaliaansche en Brit- sche rechtsgeleerde deskundigen, die onlangs te Londen bijeenkwamen, zouden de ministers in hel bezit zijn van de ontwerpen voor-een veilig heidsverdrag en voor de arbitrageverdragen tusschen Duitschlanct en Frankrijk en België resp., welke als grondslag voor de bespreking zoude kunnen dienen. Het besluit van Italië, aan de aanstaande con ferentie van ministers van buitenlandseho zaken deel te nemen, wordt in dé Londensehe kringen met vreugde begroet. Volgens de Daily Tele graph zal de quaestie van arbitrageverdragea tusschen Diiitschlaöd en zijne Oostelijke nabu ren waarschijnlijk afzonderlijk behandeld worden Onder volgt de inhoud van de motie, die Zater dag- jl. in de Volkenbondsvergadering is voor gesteld door den Spaaösehen gedelegeerde Quio- nes de Leon en die vrij veel kansen heeft om aangenomen te worden, daar zij do goedkeuring verworven heeft van de Fransche en de Engel se he delegatie. Zij verklaart eeiis te meer, dat elke aanvals oorlog een internationale misdaad is en zegt, dat de staten, die deel uitmaken van den b- nd er naar zullen streven om den vrede te vestigen door de doeltreffende middelen van arbitrage, veiligheid en ontwapening. De motie verklaart, dat de vergadering sympathisee.it met. de poging, die thans cloor zekere naties ondernomen wordt om wederzijdsche veiligheidsverdragen te slui ten in den gee-t vaïx liet pact van den Volken bond eh in overeenstemming met dc beginselen van het protocol vah Gehèvc. De vergadering bovendien vestigt er de aandacht op, dat derge lijke overeenkomsten niet noodzakelijk beperkt moeten blijven tot een bepaald gebied, doch op de lieele wereld toepasselijk kunnen gemaakt worden. De ontwerpmotie bevat verder twee ver zoeken aan den raad van den Volkenbond, het eerste om de veiligheidsovereenkomsten te onderzoeked, nadat zij geregistreerd zijn door liet, secretariaat van den Volkenbond en aan de Volkenbondsvergadering van het volgende jaar een verslag voor te leggen over de vorderingen, die in de richting der algemeene veiligheid zijn gemaakthet tweede Verzoek om een plan op te make voor de bijeenroeping eener conferent ie tot beperking der bewapening. De juridische commissie heeft na een toelich ting- van mr. Limburg, een Nederlandsch voorstel aangenomen om het verslag van de speciale juristencommissie, in zake het conflict over Korfoe in 1923 nader in studie te nemen. VOLKENBOND EN OOSTENRIJK. Huldiging van m r. Zimmerman. Mr. Zimmerman heeft in de tweede commis sie van den Volkenbond, onder voorzitterschap van prof. van Eysinga, een helder overzicht gegeven van de redding van Oostenrijk en ver klaard zich geheel met de beslissingen van den Bond te vereenigen. Met vreugde zal hij het; oo- genblik zien naderen dat Oostenrijk weer geheel vrij zal zijn. Nadat de Oostenrijksche minister van buitenlabdsche Zaken Mataja ook zijn in stemming had betuigd met de besluiten, wensch een de gedelegeerden van Engeland, Italië, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië alsmede de rapporteurs der commissie, dc Noor Michclct, Oostenrijk en vooral mr. Zimmerman geluk met liet behaalde succes. De commissie nam onder applaus een voorstel aan inet een aan mr. Zimmerman gerichte dankbetuiging, terwijl voorzitter van Èysinga zijn landgenoot namens de geheele commissie huldigde. Van de Volkenbondsbemoeiingen ten gunste van Oos tenrijk, aldus zeide hij, kan men wederom zeggen „wat velen voor onmogelijk hielden, is toch verwezenlijkt." DUITSCHLAND. De centrumpa rtij Behalve de afdeeling Groot-Berlijn dor Cen trum-partij heeft ook de Frankfortsche Cen trumpartij de zijde van dr. VVirtii gekozen. In een besluit verklaart deze partij, dat zij in den stap van-dr. Wirth eeft ernstige vermaning aan de Centrumpartij ziet om nu eindelijk tot een uitspraak te komen, waarin stelling wordt geno men ten aanzien van de binnen- en buitehland- sche politieke richting der Centrum-partij. Alleen op deze wijze is de eenheid en de politieke kracht der partij op den duur te be houden. In een onderhoud met de Hohcnzoliemsche Zeitung heeft de eerste voorzitter der centrumt partij Marx gezegd, dat het a.s. congres van hu- Centrum in de eerste plaats volledig opheldering over de zaak van dr. Wirth moet brengen. MAROKKO. Een groot offensief, waaraan de Fransche en ripaansche troepen zullen deelnemen, schijnt nu zeer aanstaande. Men geloofi dat liet oog merk is om tot in het hart van 's vijands land door te dringen. De spaan.Sche kolonnes in den sector van Tetoean zijn den 13on verder opgerukt en heb- mmrnm VERVE .V isi s, jr iSTÜOMESV IHi Ifl wasscujes RTRidKEm nmiu Met snelle schreden ijlde hij door de corridors De gedachte, hoe prinses Lolo zich wel in deze omgeving zou houden, ontlokte hem een glim lach. Zijn lieve, eenvoudig, klein prinsesje hoe moeilijk zou het haar in den aanvang' vallen zich aan te passen aan al dat vormenge- doe. En hoe overmoedig zou zij dan heimelijk met hem daarover lachten. Zijn hart klopte warm en opende zich wijd, als hij aan haar dacht. Een ding stond bij hem vastals zij beiden werkelijk de erfgenamen van Falkenhausen waren en als zij zijn gemalin werd dan zooden zij beiden slechts dan aan het hof verschijnen, wanneer dat. heslist. noodig was. Zij zouden dan in Fal kenhausen leven en in het, schoone park van Fal kenhausen zou hij dan een tuinhuis-heiligdom laten maken iets comfortabeler dan dat van Weissenburg. En daar zouden dan die heerlijke dagen, zooals hij er juist had doorleefd, opnieuw beginnen. Nog nooit was hem de dwang van het hof zoo stijf voorgekomen als nu, na deze dagen van vrijheid. In het voorvertrek van de vorstelijke appartementen stond de kamerdienaar Wittman hem af te wachten en deed hem, zonder hemnog afzonderlijk aan te dienen, zooals de vorst be volen had, dadelijk binnentreden. Vorst Egon zaL, een sigaret rookend, bij den schoorsteen. Hij zag er wat afgemat uit, alsof hij den nacht wakende had doorgebracht. Hij had dap ook niet veel slaap genoten. In het vale morgenlicht zagen de damasten overtreksels der meubelen er nog valer uit dan anders en door de versleten plooien der zijden venstergordijnen viel^het licht, naar binnen. a^Toen zijn zoon binnentrad, wierp vorst Egon zijn sigaret weg. Hij scheen wat zenuwachtig te zijn en uit zijn baardeloos gelaat sprak onge duld. - lk had je reeds gisteravond verwacht Joachim. Naar mijn berekening had je den mor- gentrein nog wel kunnen halen, zeide hij, nadat hij hem begroet had. Het spijt mij papa, maar ik kon niet eer komen. Vergeef mij, papa, als,ik u liet wach ten. Nu goed, je bent er nu en het was slechts mijn ongeduld, dat haar je vroegere komst ver langde. Hier, ga zitten en als.je trek hebt, neem dan een gratis. We zullen alles op ons gemak bespreken. Maar stel me eerst over iets gerust. Heb je prinses Wengerstein leeren kennen Je was zeer zuinig met je berichten. Ja, papa, ik heb haar leeren kennen. - Nu'en hoe bevalt ze je Prins Joachim kreeg een kleur en zijn oogen schitterden. Zij is het verrukkelijkste en heerlijkste schepseltje, dat ik in mijn lieele Leven heb leeren kennen.. Vorst Egon herademde, De zenuwachtige span ning van zijn trekken verdween en er begon een ben zonder incidenten Koedi-Abatar bezet, waar de vijand 150 dooden achtergelaten heeft, talrijke gevangenen, heelhuids of gewond, en een groot oh buit. IN CHINA. De toestand in China is in zooverre verbeterd, dat|de agitatie tegen vreemdelingen vermindert, terwijl handel en scheepvaart, allengs hervat worden. De kentering ten goede is in de eerste plaats te danken aan het krachtig optreden van den militairen gouverneur van Tientsin- tegen wan ordelijkheden, ten tweede aan de uitputting van de bolsjewistische propaganda, maar voor al aan het feit. dat iedere Chinees, die wat be zit, de aanhoudende herrie mo.ede is geworden en naar normale toestanden terug verlangt. Hoe zwaar de verliezen in de laatste drie maan den ook voor de vreemdelingen geweest zijn. China zelf heeft een oneindig veel grootere schade geleden. In het binneMand duurt de oude strijd voort. Een treurig teeken des tijds is, dat Jeng-Hsi- shan, de modelgouverneur van Sjansi, wiens goed bestuur gedurende 14 jaren overal werd geroemd, thans met verdrijving wordt bedreigd door zijn roode naburen van Homan en Sjensi. Jeng-Hsi-shan heeft onlangs zijn leger belangrijk versterkt, maar door een overmacht kan hij tot onderwerping worden gedwougen, in welk geval de eenige Chineesche provincie, die tot dusverre vrij was van euvelen zooals opium, etc., ten prooi zal vallen aan militairen, die geld noodig hebben voor de betaling van hun troepen tot versterking der pro-bolsjewistische macht van Generaal Feng. ALLERLEI. Uit Tokio Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat baron Matsoei vermoedelijk binnen kort tot gezant te Londen zal worden benoemd. Uit. Berlijn Volgens de „Vorwarts" heb ben de sociaal-democratische Volkenbonds-ge- delegeerden te Genève zich tot een eigen fractie aaneengesloten. Ofschoon de contracten nog tot October loopen hebban- de arbeiders der Berlijnschw tram. der luchtspoorweg en de omnilm-mij. om onder handelingen met de directie- gevraagd ten einde dc loonen aan de toenemende duurte aan te passen. Uit Kaapstad Er zijn op dit oogelib.ik 6 mailschepen opgehouden in Zuid-Afrikaansehe havens. Er zijn nu 426 stakers aan wa. ondei het waakzaam oog van het immigratiebureaumet hetweik de aanvoerders van de staking in overleg zijn getreden. Gister begon de actie tegen de stakcis voor de rechtbank. H. M. de Koningin sprak hedenmiddag bij de opening der Staten Generaal de volgende t roon rede uit In Uw midden, Leden der Staten-Generaal, herdenk Ik met voldoening, dat er voor ons Volk in zoo menig opzicht reden tot dankbaarheid bestaat. Innige deelneming vervult Mij met de slacht offers van de ramp, die in de afgeloopcn maand verschillende deelen van het land teisterde. Het. gevoel van saamhoorigheid, dat, zich, waar het geldt geleden verlies te lenigen, weder zoo krach- lachje om zijn mond te spelen. Dat klinkt zeer enthousiast, mijn zoon. Prins Joachim greep zijn hand en keek zijn vader stralend in het gelaat. Ik ben overeenkomstig uw wensch, op prinses Lolo verliefd geworden. Neen, meer nog, ik bemin haar met een innige, diepe liefde, Ook zonder deze testamentaire beschikking zou zij voor mij de meest geschikte .gemalin zijn, dje, ik kon bedenken. Vorst Egon kneep zijn rechter oog een wei-, nog toe, zooals hij dat steeds deed, wanneer hij het een of ander nauwkeurig wilde be kijken. Dat is zeer snel gegaan, zeide hij daar op glimlachend. Prins Joachim richtte zich diep ademhalend op. Als u haar kende, zou u het begrijpen. Nu het. doet mij genoegen voor jou. Voor mij is het slechts de hoofdzaak, dat je bereid bent met haar in het huwelijk te traden. Dat ben ik. Weder glimlachte zijne hoogheid. Je bent een waarlijk Zondagskind, Joa chim. Het schijnt wel, of het leven jou eiken strijd sparen wil. Moge het zoo blijven. Zonnige naturen als de jouwe stralen ook op hunne omgeving af. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1