DAGBLAD VOOR SOHSEDAM EPS ill«le jaargang. Zal rtlay 10 .ScpD'mher 1H25, «Ce 14:ï5<» Advert a ntieni 15 regeL f 1.75, sik» regel daarboven 35 nt, 3 nieal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 e per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 39. Bureau s KOEM ARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per poet 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 "te. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 feiij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog 1 200 bij dood 1100 bij verlies van een duim; 100 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger»De verzekering wordt gewaarborgd door;_de n n e n a a Katholieken ongeschikt voor doodgraver. Men meldt aan de „Msbd." uit Emraen volgend staaltje van de bekrompenheid, waaraan de sociaal-democraten lijden In de gemeente Emmen, waar men voor enkele jaren geen enkelen R.K. gemeenteambtenaar had, maar waar men in de laatste jaren, naast een wegwerker en een paar sub-correspondenten van de arbeidsbemiddeling twee katholieke dood gravers heeft benoemd voor de algemeene be graafplaatsen te Erica en te Klazienaveen, kwam Donderdag in den gemeenteraad een voorstel van B. en W. om deze doodgravers vast aan te stellen met nog eenige andere functionarissen, daar bestendiging van de tijdelijke aanstelling hun niet gewenscht voorkwam. Men mocht reke nen op de instemming van de sociaal-democraten Dezen immers hadden geregeld voor vaste aan stelling van personeel, dat al ccnigen tijd in tijdelijken dienst was, een lans gebroken. Nu had men echter buiten waard dat is builen hun anti-papisme gerekend. Namens de fractie kwam de heer Kleuver verklaren, dat de sociaal democraten tegen het voorstel zouden stemmen, omdat zij van meening waren, dat Katholieken die zelf niet op een openbare begraafplaats be graven wilden worden, daar geen doodgraver moeten zijn. Voor protestanten was het stootend, dat zij door een katholieke begraven werden. Hier protesteerde de heer Ten Napel (A. R.) te gen. Zonder onderscheid van geloof moet ieder een benoembaar zijn voor alle openbare betrek kingen. Ook de heeren Gorter (A. R.) en Engel man (V. D.) wenschen volledige gelijkheid voor alle godsdienstige gezindten in dezen. Weth. Sibon (R. K.) zeide, dat de papenhaat hier om den hoek kwam gluren, Men heeft in Emmen den katholieken nog nooit recht gedaan en niet willen doen, maar zoo brutaal als de S.D.A.P. thans komt verklaren, dat de katho lieken zelfs geen doodgraver mogen worden, had spreker 't nog zelden gehoord. Dat de katho lieken op hun eigen kerkhof een doodgraver be noemen en daarvoor een katholiek nemen, is hun zaak, daarmede heeft niemand iets te maken Zij betalen dat kerkhof immers ook. Maar ook voor het openbare kerkhof betalen zij door be lasting te betalen, Met twee maten. We maakten melding van het artikeltje van het (A. R.) „Friesch Dagblad" over de verkiezing van Gedeputeerde Staten in Z-Hol- land, waarin dat blad waarschuwde niet te licht te denken over de revolutiepogingen der S.D.A.P. De „Gelderlander" haalt in dit verband de geschiedenis in Gelderland op „Maar nu moeten wij over het „Fr. Dbl." toch 'ns wat vertellen. Zij weet het waarschijnlijk wel, want zij vraagt, dat er eenheid kome in de handelingen der A.R. partij, maar zwijgen kunnen wij er toch niet over. Toen er in 1919 in de Staten van Gelderland een College van Gedeputeerden gekozen moest worden, redeneerde men er, als in 1925 in de Staten van Zuid-Holland. Zoolang de socialisten niet van de revolutie afzien, kunnen wij hen niet kiezen in een be stuurscollege Maar in 1923 werd heel deze redeneering Op Dc oorspronkelijke Evangelie- rollen. Pater J. Kroon S.J. schrijft in de „Msb." Van de oorspronkelijke Evangeliehandschrif ten, de exemplaren door de vier Evangelisten eigenhandig geschreven of aan schrijvers ge dicteerd, wordt algemeen aangenomen, dat ze na meermalen overgeschreven te zijn, vrij spoedig vergaan zijn. Als bewijs hiervoor haalt men o.a. aan, dat, toen Marcion omstreeks 160 den Evangelietekst in zijn bijbel met een pen- nemes vervalschte, niemand van zijn bestrijders hem naar de authentieke handschriften der Evangelisten verwees. Hetgeen toch de krach- tigste wijze van weerleggen geweest was. Voor bijbelsche apologie is 't van moer dan zyiver academisch belang, dat we niet enkel over den tekst zelf, maar ook over den vorm en gedaante dier handschriften zoo nauwkeu rig mogelijk ingelicht zijn. Nu bezitten we, dank de vondsten in Egypte, zulk een voorraad papyri ongeveer 10.000 dier oorkonden zijn gepubliceerddat we „de geschiedenis van het boek" in de eerste eeuw onzer jaartelling volledig kunnen overzien. Algemeen bediende men zich bij het schrijven van papyrus, zeker na het jaar 30 voor Ghr., toen Egypte als Ro- Weinsche provincie bij het wereldrijk werd ingelijfd. Daar de Evangelisten evengoed als andere schrijvers zich bedienen moesten van e schrijfmateriaal van hun tijd, moeten we es ui en, dat de oorspronkelijke Evangelie- te 3 geschreven iS) niet op ons tegenwoordig papier, ook niet op het later gebruikelijke perkament, doch 0p papyrusrollen. Dit feit zij gezet. De revoluticvrees was verdwenen. Er zou, wilde men den sociaal-democraat weren, een katholiek gekozen moeten worden (nota bene in de plaats van een aftredenden katho liek) en dat wilde de anti-revolutionnairen en christelijk-hislorischen tot eiken prijs voorko men. Het is een publiek geheim, dat de campagne tegen de vernieuwing van den katholieken zetel van anti-revolutionnaire zijde is uitgegaan en het resultaat is geweest de benoeming van den sociaal-democraat. In 1919 was de keuze van een sociaal-demo craat om principieelc redenen verboden. In 1923 echter, na een verkiezingscampagne met oranjekleurige strooibiljetten, ondernomen tot steun en stut van het Huis van Oranje, zijn alle principieele redenen verdwenen en neemt men den sociaal-democraat. om den katho liek te weren. Denk daar niet te licht over. Men heeft het eerst geprobeerd met de ver kiezing van een vrijzinnig-democraat, doch die wenschte geen zetel op deze wijs. Toen is de heele anti-revolutionnaire en Chrisielijke-historische groep door blanco te stemmen uit de zaal getreden om vrij baan te laten voor den socialistischen candidaat. En onze anti-revolutionaire vrienden verba zen zich soms, dat er bij ons een frond is tegen de coalitie. In Zuid-Holland geen sociaal-democraat, want dat geeft kans aan een eigen man. In Gelderland een sociaal-democraat, om den katholiek te weren. „Friesch Dagblad", denk daar niet te licht over." Inderdaad, die tegenstelling spreekt boekdee- len. En het wordt tijd, dat de verschillende pro vincies zich beraden om één lijn te trekken. Hervorming vau Gemeenteraad en Tweede Kamer. We lezen in de „Res. bode" Er is in het parlementaire stelsel veel, dat scheef gaat en om voorziening roept. Men laat men dan niet met lapmiddelen komen, zooals Dh. Treub dezer dagen, die het algemeen kiesrecht wil beknabbelen. Aan het kiesrecht zelf te peute ren lijkt ons voorshands onbegonnen werk. De „N. Haarl. Crt." meent, dat men al heel veel zou., kunnen bereiken, door de stemdwang af te schaffen, de onverschilligen en maatschappelijk minderwaardigen van de, stembus te weren, door het kiesrecht als een burgerrecht met moreele verplichtingen toe te kennen en de uitoefening niet door strafbepalingen af te dwingen. Dan werd al veel invloed ten kwade bij de keuze voor onze vertegenwoordigende lichamen buitenge- sllten. Maar het voornaamste zal gezocht moeten worden in een reorganisatie van de publiekrech telijke lichamen zelf. Voor de hervorming der gemeenteraden ligt er een wetsontwerp laat men dat atdoen en de Raden nog meer ontlasten, nog minder gelegenheid geven zich met allerlei kleinigheden te bemoeien, dan thans reeds wordt voorgesteld. Dat meh die moeilijke taak ook eens voor de Staten-Generaal ter hand neme en dit gewichtig werk niet altijd uit den weg gaan. Daarna kan misschien ook een hervorming van het kiesrecht, b.v. een meer organisch in plaats van het weinige ideale, individualistische van verklaart tevens, hoe die kostbare handschrif ten zoo spoedig konden verloren raken. Het hier bedoelde schrijfmateriaal, dat. onder den naam van papyrus bekend is, werd vervaar digd uit stengels van de papyrusplant, een rietsoort, die in de moerassige gedeelten van Egypte in overvloed groeide en de lengte van een paar toeter bereikte. Het -kleverige merg dezer rietstengls werd in dunne reepen ge sneden. Eerst werden deze reepen zorgvuldig naast elkaar gelegd in horizontale richting, daarna werd over de e onderste laag een ge lijke laag in verticale richting gelegd. Door middel van steenen of zware gewichten werden beide lagen samengeperst, totdat mede onder invloed van de Egyptische hitte en droogte een bruikbare schrijfstof ontstond. Dit product is het tlrans zoo geroemde papyrus, dat dertien eeuwen lang van omstreeks 300 voor Ghr. tot 1000 na Ghr. dienst gedaan heeft als papier, hoewel na de 3e eeuw het uit dierenhuiden ver vaardigde perkament meer in gebruik kwam. Werd dit papier gebruikt voor het samen stellen van een geschrift van grooteren om vang, dan werden afzonderlijke bladen met een kleefstof aaneengehecht, zoodat geheel het geschrift op één lange strook kwam te staan. Gewoonlijk werd slechts één zijde beschre ven en wel voor het gemak der lezers in smalle kolommen. Aan het einde der strook werd een rond stokje bevestigd, dat aan boven- en benedenzijde een weinig buiten den papierreep uitstak, en waarom dan de p'apierrol opgerold kon worden. Op zulk een papyrusrol hebben we ons het handschrift der Evangelisten te denken. Het ligt voor de hand, dat zulk een rol niet oud thans aan de orde komen. Maar dit is van latere zorg. Hoofdzaak is eerste onze vertegenwoordigende lichamen moer pasklaar te maken voor onzen veranderden tijd. Waarom laten do kopstukken, die deii laat ster! tijd zoo over het kiesrecht;, de kiezers en de volksvertegenwoordiging klagen, hierover niet eens wat meer hun licht schijnen Te weinig specialiteit in de Tweede Kamer? „De Maasbode" heeft een artikel ter inleiding- van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal. Het stuk bevat hoofdzakelijk statistische gegeven Zo heeft de schrijver een staatje gemaakt van de R.K. leden in—beide Kamers, gerangschikt naar hun specialiteit en (of) beroep.Voor de Twee de Kamer noteert hij onder de 30 katholieken 10 juristen, 7 landbouwdeskundigen, 6 onderwij zers, 5 arbeiders, 2 zuivelconsulenten, 2 burge meesters, 2 oud-ministers, 1 notaris, 1 industrieel 1 letterkundige, 1 Gedeputeerde, 1 priester, 1 journalist en 1 vrouw, in totaal 30 (die 41 specia liteiten vertegenwoordigen). „De Maasbode" mist onder dezen een marine- specialiteit, een legerspecialiteiteen financier, een geneesheer, een middenstander, een groot industrieel, een Oost-Indische specialiteit, een specialiteit op het gebied van buitenlandsche politiek en een voor de internationale handels politiek. Wij zullen nu niet onderzoeken, of de in deeling der R.K. Tweede Kamerleden in de specialiteiten-rubriek van „De Maasbode" juist is (voor Mgr. Nolens' specialiteit bijvoorbeeld is het priesterschap genoemd en mej. A. Meijer is specialiteit in het vrouw-zijn doch men ver- oorlove ons de opmerking, dat op die wijze volksvertegenwoordigers in een verkeerd licht worden geplaatst. Prof. Krabbe heeft terecht geschreven („Mo derne Staatsidee", blz. 132) „In een parlement, provincie- of gemeenteraad heeft zelden iemand zitting als'deskundige en eigenlijk is daar niemand als deskundige op zijn plaats, omdat de rechtszorg hier over een onbeperkte hoeveelheid van be langen zich moet uitstrekken." Hoe minder specialiteiten hoe beter dus. Ja, we zouden haast durven beweren, dat, hoe min der specialiteiten er naar het Parlement worden gezonden, hoe meer goede volksvertegenwoordi gers er kunnen zijn. Want er ligt een kern van waarheid in Multatulli's scherpzinnige opmerking, dat specialiteiten te-werkgesteld buiten hun bepaalden werkkring, meestal positief kwaad veroorzaken. beHeugd Alleuws, Een kolenmijn-cadeau. De Lim- burgsche redacteur van de „Msb." schrijft Hij heeft vroeg moeten aanpakken. Het begin was zeer bescheiden hij werkte in de dagen van de „Grand Central" men her innert zich in Zuid-Limburg nog wel de reuzen koperen ketels als jongen mee bij het leggen eener nieuwe spoorweg. De Belgische ingenieur, die de leiding had zag iets in den jongen hij was zeer intelligent en werkzaam. Hij stelde hem in de gelegenheid technisch onderwijs te volgen. Dit deed hij met zoo goed gevolg, dat hij al spoedig in den vreemde assistentie mocht ver- leenéii" bij het leggen van spoorbanen en later als technisch leider kon optreden in alle mogelijke wereldstreken bij het breken van banen voorliet stalen ros. Hij maakte snel fortuin, En kwam eenmaal naar België terug, om er de dochter van zijn vrocgeren beschermer te trouwen. Het geluk bleef hem ook verder gunstig. Hij ging in de industrie en beheert thans in Canada een geweldige papierfabriek, die nagenoeg heel Frankrijk van krantenpapier voorziet. ^Zijn fortuin groeide met den dag. ^Nog in de volle kracht van zijn leven mocht zich de energieke man reeds multi-millionair noemen, Hij was het land zijner geboorte en het land vanwaar zijn wonderlijk succes een aanvang nam niet vergeten. Hij schonk de machtige som van een millioen om te Parijs een tehuis te stich ten voor arme Belgische en Nederlandsehe Lim- burgsche studenten. Een gift waarin men jeugd herinneringen kan vermoeden. Met deze grootsche schenking die zelfs in het groote Parijs nog al een beteckenend geval gold, trad de Limburgsch-Canadeesche multi-millio- nir in de sfeer der internationale belangstelling. Hij herinnerde zich ook zijn geboorteplaats Herkenbosch nabij Vlodrop en Roermond. Als we van Vlodrop spreken denken we ter stond aan het door de Staatsmijnen daar losge laten mijnveld en aan het daardoor hevig gedu peerde Roermond. De regeering had verklaard de concessie voor dit veld wel aan serieuse liefhebbers te willen schenken. Men dacht toen aan den vroegeren zoon van dit land, die in het verre Amerika onmetelijk rijk was geworden. Hij dacht aan zijn streek en aan de arnie>be- woners daarvan. Velen uit het land van Roermond zijn in de Zuid-Limburgsche en Kempisehe mij nen moeten gaan werken. Bij hun zware en ge vaarlijke dagtaak komen eiken dag nog zoo lange reizen, dat er voor gezinsleven weinig tijd meer overschiet. Hun rijke broeder bedacht dit en vroeg met eenige kenners der streek concessie aan, of juister een jaar om proeven te nemen, Wanneer de grondbezitters ter plaatse nu geen vrekken blijken en een jaar optie geven wil len Wanneer de kolenlagen er eenigermate loo- nend beloven te wezen. Dan wil de vroegere Limburgsche jongen, nu Amerikaanse!1, industrie-magnaat (de Limburgers hebben geen initiatief wordt in 't Noorden wel eens beweerd zijn gewest een wel zeldzaam ge schenk geven een kolenmijn. Want dit staat wel vastom geldelijke voor deel en vooral niet om snel en gemakkelijk gel delijk gewin, moet men in deze dagen geen mijn beginnen, zeker niet in Vlodrop. De vrijgevige schenker zal zei het benoodigde kapitaal for- meeren. Natuurlijk wanneer hij wat medewer king ondervindt en de boringen geen slechter perspectieven openen dan de nu bekende. Men heeft al gepoogd hem aan 't Swalmensehe Peelmijngebied te laten ruiken. Hij voelt er niet veel voor. Hij wil zijn geboorte streek-Vlodrop—Her kenbosch een nuttige schenking doen, die ar beid verschaffen zal aan het kinderrijke volk van het oord zijner jeugd. werd. Immers, was de plantaardige stof zelve reeds broos en onduurzaam, door het voortduren de afrollen en hanteeren moest het handschrift veel lijden. Geen wonder dus, dat we van de lotgevallen der oorspronkelijke Evangelierollen niet veel meer weten, dan dat ze spoedig verloren geraakt zijn. In onzen tijd zou men ongetwijfeld die handschriften* wegens hun waarde zoo zorgvuldig bewaard hebben en voor bederf behoed hebben. Doch in de eerste eeuw was men nog zoo ver niet, en, daar de tekst reeds onmiddellijk overgeschreven en in meerdere exemplaren bij de verschillende kerken ver spreid was, werd aan de handschriften zelf slechts een betrekkelijke waarde toegekend. Overigens verlangden de kerken natuurlijk een volledige verzameling der H. Boeken te bezitten. De vier Evangeliën (en overige boeken van het Nieuwe Testament) werden daarom zooveel mo gelijk op één papyrusrol gesch-even, welke reeds zeer vroeg den naam ontving van „Het Evangelie van den Apostel." Om de handschriften bekommerde men zich niet meer, als men eenmaal een noodgetrouw afschrift bezat. Q'nder den rijken buit van papyri, die in de laatste halve eeuw gevonden en gepubliceerd zijn, bevinden zich slechts een zes o.' zeven kleinere en onleesbare Evangelie-fragmenten, waarvan er twee of drie volgens het oordeel der deskundigen in de 3e eeuw geschreven zijn. Dat er toen ter Tijde talrijke Evangelie afschriften op papyrus bestonden, mosten we afleiden niet enkel uit de verbreiding, der Kerk, daar toch elke gemeente of bisschopskerk eeh bijbelafschrift noodig had voor liturgisch ge bruik, doch positief blijkt dit ook uit de oude martelaarsakten. Tijdens de kerkvervolgingen werden steeds de H. Boeken der Christenen door de vervolgers opgeëispht en vernietigd. Dus waren er overal afschriften in de kerken aanwezig. Welbekend is de opdracht door keizer Constantijn aan Eusebius van Cae area gegeven om vijftig keurige bijbelafschnften te vervaardigen ten gebruike der kerk te Con- stantinopel. De vier oudste handschriften, die thans nog bestaan, nl. de codex Sinaiticus te Petersburg, de Alexandrinus van het Britsch Museum, de Vaticanus 'te Rome en de codex Ephraem rescriplu-; van de Bibliothèque natio nale te Parijs, dateeren alle uit de 4e of 5e eeuw en zijn op het, meer duurzame perkamant geschreven. De eerstgenoemde codex Sinaiticus behoort volgens het gezagvolle oordeel van den tekstcriticus Tischendorf tot de 50 handschrif ten, die op last: van Constantijn overgeschreven zijn. Zoo stammen dm de oudste nog bestaande handschriften af van de papyrusrollen der eersite. drie eeuwen onzer tijdrekening. Al heb- benlj'deze oudste afschriften veel te lijden ge had', zoowel van de broosheid der papyrus- stof als ook van vervalsching door ketters en vernietiging door kerkvervolgers, toch vormen ze een hechte en onafgebroken schakel, die de eigenhandige Evangelie-exemplaren der eerste eeuw verbinden met den tekst der codices uit de 4e eeuw, welke we thans nog met onze hedendaagsche bijbeluitgaven kunnen vergelij ken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1