Mij nhardt's Salmiak holrefl de verstrekking van schadevergoeding. Het schijnt, aldus schrijft men ons dat Voor die gevallen, waarin een onderzoek reeds heeft plaats gehad, en financieel.-- steun is toegezegd, ook contant geld te verkrijgen ft. De procedure, oxn hiertoe te geraken, was echter onvoldoende bekend gemaakt en bovendien zijn er nog zeer talrijke gevallen, die op afdoening wachten. $t*ë»- fa Itewesteiijlt Nieuws. De Hanze. Gisteravond vergaderde de Hanze in het ge bouw van den R.K. Kring. De heer Brounts opende de vergadering waarna de secr. de no tulen las van de vorige vergadering. De voorz. deelde daarna omtrent het streek- net de volgende bijzonderheden mee 1 November treedt het slreeknet in werking. Het. gewone tarief blijft tot 31 Dcc. gelden. Met 1 Januari wordt echter hel abonnementsgeld 134 behalve voor de leden der middenstands- vereeni gingen die mits zij nu lid zijn oi' worden, gedurende 5 jaren slechts 90 behoeven te be talen. Vervolgens kreeg de hcei Siebesma het woord om het onderwerp Hooge belastingen en boek houden, te behandelen. De heer S. besprak eerst den wereldoorlog, die, volgens zijn inzicht voornamelijk een econo mische krijg was. Voordien rustte reed- op wereldproductie en handelsverkeer een inlernatio naai stempel.De moeilijkheden die in den oorlog daardoor ontstonden waren zoo groot dat in 'L buitenland menig zakenman zijn bedrijf moest stilleggen of overgeven aan den Staat. Ook in Nedei'land werd de toestand zoo hache lijk, dat de regeerig dikwijls moest ingiijpen. Dit is nu wol voorbij, maar de tijden zijn niet meer ge'ijk aan de jaren voor '14, dat b'ijkt voomame'ijk uil het hooge cijfer op ons belas tingbiljet. Spr. wi' nu behande'en de vraag hoe ontkom ik aan een te hoogen belasting aanslag. Vaak hoort men de klachtDe belastingen zijn hoog, en erger, de aanslagen worden willekeurig getroffen en dan altijd lioogcr dan opgegeven is. Up welke wijze moet men tcgeir dit willekeurig optreden van den belastingaanamblenaar optre den Het eenig middel is een goede boekhouding. De belastingambtenaar merkt heel spoedig of' een zakenman 'u boekhouding hoeft en als dat ni'-l 't geval is wordt er bijna a 11 ij cl automatisch 'n schepje opgegooid, onder 't inolto zoo 't te hoog is dan piepen ze wel. Reclameert zoo'n man, dan ft 't eerste woord van den inspecteur waar is uw boekhouding, en daar niet de inspecteur bewijs moet leveren, maar de aangeslagene, is het resultaat meestal nul op request. Reclameert men zonder boekhouding dan komt men om een gunst, met een boekhouding kan men zijn recht eischen. Vele anderen grooto voordeden van boekhou ding, zooals een zuivere bepaling van liet winst cijfer, doordat men een juiste scheiding kan Hek ken tusschen huishoudelijke- en bedrijisuitgaven. somde vooxts de spr. op en vervolgde Toch zijn ex nog zoo weinig kleine zakenmen- schon die een goede boekhouding aanleggen. Men denkt dat '1 voeren van een goede boek houding te veel tijd vergt. Wanneer men echter practisch te werk gaat en een omslachtige theore tische boekhouding vermijdt, eischt het heusch niet veel moeite. De moeste menschen weten helaas nog niet wat boekhouding is en beschouwen 't als cijfer- gegoochel. 't Boekhouden moet eigenlijk een geschiedenis van 't bedrijf zijn en indien dit het geval ft, zullen de dorre cijfers gaan leven, zullen ze ons boeien. Het doel van deze spreekbeurt is, zegt spr., hier voot de Hanzeleden te krijgen een monde- llngen cursus in practise!) boekhouden. Met groot succes worden deze cursussen reeds gegeven. Huiswerk deelt men niet uit en de lessen zijn zoo ingericht dat langzaam maar zeker 't boek houden geleerd wordt, zoodat op 't einde van den cursus, ieder die heru goed gevolgd heeft, in staat is zijn eigen boekhouding naar behooi'en te voeren. Studieboeken worden niet gebruikt, alleen 'n paar schriften en 'n potlood en op iederen cuiausavond wordt ruimschoots gelegenheid ge geven, 't zij in het openbaar of onder vier oogen, tot het stellen van vragen. De cursus zal bestaan uit 10 lessen en kost voor den geheelen (tuur slechts ongeveer f 13. Spr. hoopt tenslotte dat het organiseeren van zoo'n cursus, ook in 't belang van don Midden- Mand mogelijk zal zijn. Voor zoo'n cursus zijn minstens 20 deelnemers noodig en zoo dit getal door de Hanze nice bereikt kan worden is samen werking met do christelijk en misschien gewenschi Na eenig.; besprekingen waarbij de heer vari Hoip nog voor afzonderlijke vakgroepen pleitte k wam men tot het besluit dat de heer Siebesma Donderdag 1 October, des avonds half negen in het. geoouw van den R.K. Kring een openbare proefles zal houden. Zonder eenig verplichting Kun ieder die bezoeken en de noodige inlichtingen verkrijgen. Na het vertrek van den heer Siebesma word d agenda order afgewerkt. Ter spiakc kwam do \ergadering van den Genu alen Raad op 0 Oclo- i>:o in Amsterdam en het daarop volgende R.K. Middel is t an dscongres Met het oog op de belangrijkheid van dit con gres bepleitte de voorz. een druk bezoek door de leden en verzocht ieder die daar idee in had, bij hem daar kennis van te geven, opdat de plan nen verder besproken kunnen worden. Bij de rondvraag drong de heer Rebers aan op winkelsluiting op katholieke Zondagen en gispte de heer v. Dorp de slappe houding van veel ge organiseerde R.K. Middenstanders, wat een gevaar kan worden voor de eerst zoo krachtige Hanze. Hierna sluiting op gebruikelijke wijze. Feestelijke prijsuitreiking. In de smakelijk met vaandels en palmen ver sierde groote zaal van den R. K. Volksbond zijn gisteravond op feestelijke wijze de prijzen uil- gereikt, aan de békroonde buurt comité 's. Er was heel wat belangstelling. Nadat dour allen 'I Wilhelmus was gezongen en de heer G. S. Montfoort, voorzitter der Oran je-Ver. allen had welkom geheelen, spec aal den hurgem ester, de weth. Boddeiis en v. Vclzen, den gemeente-secretaris en den hoofdinspecteur v. Veen. verkreeg de burgemeester 't woord tot 't houden van de volgende rede Mijnheer de Voorzitter en leden van het Bestuur der Oranje Vereeniging Dames en Heeren Het was mij een groot genoegen aan Uwe uitnoodiging gevolg te kunnerr geven om hier hedenavond tegenwoordig te zijn, teninde, mede namens dc hier aanwezigen geachte Wethouders een woord Lot U, Voorzitter, Bestuursleden, ja alle leden van de Oranje Ver eeniging te richten, en dit woord zij in de eerste plaats een woord van grooten dank. Grooten dank, omdat Uwe Vereeniging er steeds op uit is, de Oranjeliefde ook bij de in woners onzer stad aan te kweeken, en Minister de Visser heeft het zoo juist gezegd De kern der Oranjeliefde is Vaderlandsliefde. Het doet ons dan goed heden in het midden te zijn van U, die allen bezield war n met het groote doel, in deze dagen van blijde vooruil- zichten het. bereiden van een waardige ont vangst aan onze geëerbiedigde Koningin en Hare Koninklijke Familie. Met hoeveel opgewektheid toen er nxecr zekerheid was gekomen betreffende het toe gezegd bezoek was Uw Bestuur terstond en als één man bereid mij allen mogelijken steun te verleenen, toen ik een oproep aan U deed, mij, in het voorbereiden van zulk een ontvangst, ter zijde te willen staan. Gij hebt die steun, voorlichting en hulp ver leend, trouw en eerlijk, met opoffering van tijd en moeite, U geheel daarvoor gevende. En bijzonder stel ik het ook op prijs, dat dc verschillende buurtcomité's en Vereenigingen hier eveneens tegenwoordig zijn, omdat zij in den verrichten arbeid een zoo werkzaam aan deel hebben gehad. Dat toch was het bewijs, dat in allerlei kring, de liefde voor de Koningin zich moest uiten, en bezielend was het, getuige te zijn van de offer vaardigheid en eensgezindheid, welke hierbij aan den dag werden gelegd. De groote waarde van de gevormde buurtverenigingen ach ik hierin gelegen, dat het w rk niet behoefde neer te komen op de schouders van énkelen, doch dat als het ware geheele straten en wijken volgaarne hun aandeel met toewijding voor hun rekening hebben genomen. Daarvoor zeg ik U allen dan ook ten zeerste dank. Ook tot, den Commandant en dc leden van den vrijwilligen landstorm, die door hun tegenwoor digheid van hun liefde voor het Vorstenhuis zoo waardig hebben doen blijken gaat onze dank uit. Ook de Zangvcreenigingen, en corporaties die aan het défilé hebben deelgenomen, het Stedelijk Muziekkorps en de andere muziek gezelschappen hebben volle aanspraak op onze erkentelijkheid. En zeker past. hier ook een woord van lof aan de politie die haar zware taak in die dagen immers een feest zonder goede orde is niet denk baar zoo zeer naar behooren heeft vervuld. Meerdere van de zoo prachtige eerepoorten droegen het opschrift „welkom". Maar duide lijker dan uit de letters van de opschriften lazen de Koningin, de Prins en de Prinses het welkom op de stralende en blijde gezichten van die duizenden kinderen, geestdriftig juichend en wuivend, langs dén weg geschaard. Een „welkom" aan onze Koningin, die immers in Haar persoon vereenigt onze beste vaderland- sche eigenschappen rechtschapenheid, eenvoud en plichtsbesef. Wij hebben Haar kunnen huldigen, ons aller doel werd bereiktde dag van den intocht van onze beminde Vorstin is een ware feestdag ge worden, hetwelk Hare Majesteit mij zoo meer malen en zoo ondubbelzinnig te kennen gaf, en ik herhaal wat ik reeds in mijn proclamatie heb gezegd, dat deze dag in de annalen van onze stad een schoone bladzijde zal uitmaken. Ten slotte moge de woorden van mijn hart- grondigen dank aan U allen tevens zijn woorden van hulde voor Uw arbeid, en het is mij bijzon der aangenaam deze hulde namens het Gemeen tebestuur, ja, namens het overgroote deel ge meente om te zetten in een symbool, te hechten aan het vaandel Uwer Vereeniging, bestaande in dezen lauwerkrans. Mag ik U den krans namens 't Gem. Bestuur overhandigen." De heer Montfoort dankte den burgemeester voor zijn sympathieke ï'edc e.n voorts ook Voor de hulp in raad en daad, welke de O.V. vooral in de laatste maanden van Voorbereiding op 't groote feest Van 18 Sept. j.l. van zijn kant he«ft mogen ontvangen. (Een dricwcif hoera ging toen op Voor onzen burgemeester). Verder wilde de voorzitter namens de O.V. harlelijken dank brengen aan de heeren wethou ders eii g.-meente-secretaris, den gemeenteraad voor de onlvangesx subsidie vervolgens aan dc hoofden en 't overige personeel der 'scholen, de directeuren van de verschillende vereenigingen, die aan de zanghulde deelnamen, de défilédeel- nomers den directeur van gemeentewerken en den betxokken dienst,welke 'tstadhuis zoo keurig 3149 S tabletten. Rond Model Bij Verkoudheid aangenaam en geneeskrachtig. Flacons 40 en CO cent. Bij Apoth. en Drogisten. heeft, versicxd ook do politie, die sinds T slaan van den len SingHpaal drie weken lang zoo ge- wddig veel werk met grooten tact heel'i verricht, de ver. E. I'. B. O., die in stilte zoo nuttig werk v olbrengt, don heet Smits, dir. van St. Ambrosius die de instrumentatie maakte voor 't Welkomst lied Bóer-liaan n tenslotte de pers, welke niets te voel is geweest, om 't feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Een bijzondere hulde bracht spr. hierop aan den heer B'.rnard Diamant, den leider der zang- hulde, die ook tegenwoordig was en met een krans vereerd werd en den heer- Rakkert, die met, zijn stxijkje bijna alom tegenwoordig is geweest; Do heer Rakkert mocht een mooie mand bloemen in ontvangst nemen. Ook 't bestuur der O. V. zelf verdient een extra pluim, meende spr. terecht en meer speciaal een drietal heeren daarvan, de heeren Bijl, Heggel- nxan en J. Montfoort Aan 't eind van zijn dank register gekomen, las spr. nog 't volgende aardige gedicht voor van de 85-jarige weduwe, mej. N. Sonneveld-Groene- weg, wonende Bommelschestraat 39 Aan mijn dierbare Vorstinne: Oranje, door Gods Kracht, geeft eendracht, vree en macht. Zoolang de zon en maan zullen aan den Hemel schijnen Zal nooit de Oranje-kleur verwelken of verdwijnen. Zoolang Jehova-God gedenkt Zijn oud Verbond en Zijnen boog vertoont aan dit benedenrand. Zoolang de burgerij haar Koningin zal loven Zoolang de wèreltf staat 't Blijft steeds Oranje boven. II erna was 't puntprijsuitreiking aan de beurt en traden achtereenvolgens vertegen woordigers der uitverkoren buurtcomité's naar voren, om den prijs onder een harte ijk woordje van den heer Montfoort in ontvangst te nemen, wat ook weer door een dankwoord van de zijde der gelukkigen Werd gevolgd en de belofte, een volgÊnde keer weer zoo goed mogelijk voor den dag te zullen komen. Gelijk men weet, behaalde 't Broersveld den len prijs, met 66 pt„ de L. Achterweg den 2en, met 63 pt„ Laan en Nieuwe buurt den 3en, met 62 pt„ 't Singelcomplex den 4en met 60 pt. ('t hoogst aantal voor de verlichting), de Gasstraat en Kreupelstraat elk een 5en pr. met 58 pt. en Usselmondensche- en Nieuwstraat elk een 6en pr xnet' 54 pt. De jury werd door den voorzitter hartelijk dank gebracht voor 't met succes volbrengen van haar moeilijke taak. Hiermee was 't officieele gedeelte van den avond geëindigd cn begon 't meer vermakende part, dat bestond uit cabaretnummers, zang en voordrachten. Hakkert's Jazz Band was natuur lijk ook present, terwijl de fa. Standaart nog een vleugel beschikbaar had gesteld. 't Was laat in denfavond, toen allen hoogts voldaan huiswaarts keerden. Buurtvereen. Nieuwstraat - Korte Achterweg. Hel comité van bovengenoemde veieeniging méént na de buitengewoon ve'e betuiging, n van instemming, zoowc1 van hier a!i van Jders, en dé wap.rd-ering zoowc' bij dag a's bij avond van dé zéker duizenden wandlaars voor deze Zoo ge- héc' nieuwe wijze vaix straal versiering ondervon- (I h, haar erkcnle'ijkhcid te moeten betooncn. Het antwoord op de meeiima'en gedane vraag naai den ontwerper van dit p'an, heeft het comité schuldig willen blijven tot na afloop der feeste lijkheden. Thans wil zij met genoegen meib doe len dal aan de hand van een denkbeeld van een der comité-leden het ontwerp is gemaakt dooi den lieer G. van Oortmexssen, opzichter hij het gemeentelijk bouw en woningtoezicht alhier de uitvoering geschiedde door het mede-comité lid d' li heer J. van den Tempel, terwijl heUchikler- Werk in overleg met den ontwerpei* weid ver richt door den heer M. H. Offerman alhier. De licht-in-Lallatie en de bloemonver iering g xhiedde door den heer F. Koopman - te Rot terdam en den heer van Yooron Schiedam?? De verloting van het z.g. Koninginne-gebak heeft niet alleen veler belang-telling gehad, doch ook een zeer groote deelname. Do prijzen hiervan zijn ten deel gevallen op no. 361 van Allewelt, Nieuwstraat, no. 408 aan A. Fontijne, Boicrrtraatno. 700 aan G. Meijer, Gasstraat, no. 782 aan A. J. de Koning, Hoog straat. De beide prijsnummers 157 en 729 niet afgehaald zijnde werden na loling tusschen de gestichten St. Jacobs Gasthuis het Liduinage- sticht en het Gered» Rusthuis geschonken aan de beide eerstgenoemde gestichten. Dank brenkt het comité aan de banketbakkers de heeren Papenhuijzen, van der Pas en Nokt voor hun zoo welwillend beschikbaar gesteld ge bak, zoomede niet minder dank aan de firma gebr van Nooitwijk voor het geheel belangeloos le veren van het drukwerk voor deze eigenaardige verloting. Zangersjubilé- 11 den is het 25 jaar ge eden, dal de heer W. Wui man, lid werd van het zangkoor „Lof en Stichting" der H venkerk. Ilct koorgezelschap heeft gemeend dit jubilé niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Daar een werkdag zich moeilijk kent voor een algeheek deelname, zal 't leest op Zondag a.s. officieel worden herdacht, Door deii pastoor, den zeer- cervv. heer Uigtharl werd den jubilaris de Hoog mis aangeboden door het zangkoor, zal met welwillende en zeer gewaardeerde medewerking van onzen bekenden zanger-oud-stadgenoot, den heer Th. Wouterlood de viering met Veni Creator worden ingezet. Na de Hoogmis is de jubilaris aan dc pastorie ontboden, waar pastoor Ligthart hem wensehl Ie complimenteeren. Daar de heer Wuisman in de zangerswereld een bekend fi guur is en vele hem gaarne zullen willen geïuk- wenschen, biedt hel koorgezelschap daarvoor de gelegenheid, in d n R.K. Kring, Lange Haven 92. des middags van 12 uur. Voor de Armen, I College uit Liefde voor de Armen houdt Donderdag (morgen) haar drie maandelijksche schaalcollecte, welke in aller bijzondere wel dadigheid wordt aanbevolen. isexanngé Nieuw». De voortvluchtige gepakt. De voortvluchtige penningmeester van den Ned. Grafischen Bond is te Antwerpen gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Het totaal bedrag dat hij door fraude in de boeken en het plaatsen van valsche handteeke- ning in de Rijkswerkloozenkas verduisterde, beliep ƒ20.000. Ernstige malversaties. De di recteur van de N. V. Steenhandel Noord-Brabant de heer P. van H. te Tilburg is door de politie gearresteerd, als verdacht van malversaties ten nadeele dezer Maatschappij. Het verduisterde bedrag zou 27.000 bedragen. Een accountantsonderzoek wordt ingesteld. Met een bierflesch doodgesla gen. In Bocholt (België) is de 27-jarige M. K. uit Weert met een bierflesch zoo op het hoofd geslagen, dat hij eenige minuten later overleed. De dader, W. Z„ ook uit Weert, doch te Bocholt woonachtig, is gearresteerd. Amsterdam zonder licht. Om streeks 7 uur is gisteravond te Amsterdam een ernstige storing in het electrisch net ontstaan door het explodeeren van de motor eener pomp van een turbine. Door den schok waren nog twee andere motors onklaar geraakt. De geheele stad was ongeveer een uurgedeeltelijkof geheel zonder licht. Ook in de provincie Noord-Holland die op de centrale is aangesloten heeft men last van de storingen gehad. Met afgesneden hals... Toen de vrouw van A. B„ te Tilburg des middags in haar woning kwam, vond zij in een kamer het lijk van haar 31-jarigen echtgenoot met afgesneden hals. liet parket uit Breda lieelt een onderzoek ingesteld. Van misdaad is geen sprake. Brand. Je Helium (Gr.) is gister het huis van A. Kroes totaal afgebrand. Ook kwamen 2 varkens en 2 geiten in de vlammen om. De brand was aangekomen, doordat een jongetje hooi in brand had gestoken. Er is niets gered. Belangrijke arrestaties. Na een langdurig onderzoek is het de Haagsche politie gelukt, een groot aantal inbrekers te arrestee ren die lid van een bende schenen uit te maken. Zij kenden althans elkaar goed en de meesten betrokken hetzelfde kosthuis, wat tevens de centrale plaats van heling was. In den nacht van 17 op 18 Augustus is te Voorburg een inbraak gepleegd, als verdacht- waarvan de Voorburgsche en Haagsche recherche in samenwerking arresteerden den 26-jarigen L. v. E. en den 24-jarigen P. T., beiden gewoond hebbend ten huize van de familie B„ gedempte Burgwal 23. Deze personen, die reeds ter beschikking van de justitie zijn ge steld, hebben erkend, dat zij zich ook schuldig- gemaakt hebben aan diefstal met braak te Gouda tusschen 27 en 31 Juli, te Voorschoten in den nacht van 2 op 3 Augustus, te Wassenaar in dén nacht van 8 op Augustus, te Oegstgeest tweemaal in hetzelfde perceel, op 10 én 15 Augus tus. De ontvreemde goederen, ter waarde van ongeveer 4000 gulden, vonden een veilige berg plaats ten huize van de familie -B. aan den Ged. Burgwal 23. De bewoners van dit perceel, moe der en dochter, zijn als verdacht van heling aan gehouden. Van dit perceel uit scheen de gestolen voorwerpen gedistribueerd te worden onder verdere helers. Twaalf van dezen zijn in verband met de inbraak te Voorburg door de politie ge hoord. Twee van hen bleken medegewerkt te hebben aan de inbraken te Voorschoten, Oegst geest en Wassenaar. Deze laatsten, benevens vier helers, zijn opgesloten. De Haagsche recherche is door deze arrestaties op het spoor gekomen van de daders van een aantal inbraken, die den laatsten tijd in Den Haag zijn gepleegd door middel van het uitsnij den van ruiten. Te Wassenaar zijn nog drie ver dachten aangehouden, W. F. H„ die drie inbra ken bekend heeft, S. A. v. d. IJ., die er één be kende en A. D„ die ontkent Gebleken is echter, dat de laatste goederen verkocht heeft die van twee diefstallen afkomstig waren. In Den Haag is nog aangehouden G. J. W., die ook ontkent, maar die voorwerpen, van diefstal afkomstig, zegt te hebben weergegeven. Bijna alles wat gestolen is kon worden in beslag genomen. Voor het werk, dat in de Voorburgsche zaak is geleverd, heef het Voorburgsche gemeentebe stuur een geldelijke belooning uitgereikt aan drie rechercheurs en een brigadier van de Haag sche recherche.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2