DE PROEMXw Kasii'OUD-VERTROUWD ADRES DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Bij het afscheid van twee Schtedamsche Missionarissen. FEU I I. L T O Ai. I3rinses Lolo. ONZE UNIVERSITEIT. 4Haae iaary&ug. Vrijdag 25 September 1325. No. 14361 (sratis-Öngevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een dtnm^GO^^vediesvan^enjf^svmger^H^bjj^verlies^anel^ns^ MAASBANK Lange Haven 77. Tejef. 941. Nieuws. ■sea NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 83 Postbus 3fi. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert entiön: 1—5 regel» 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cfc. par regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Hei is een toeken van een echt bloeiend katho liek leven, als een stad vele priesterroepingen telt. Daarom strekt het de Schiedamsche bevol king Lot eer, dat zoo (alrijke priesters uit haar zijn voortgekomen. Het is een toeken van een waar apostolisch leven/als onder die tot het priesterschap geroepe nen ook meerderen gevonden worden, die zich beschikbaar stellen om uitgezonden te worden naar vreemde landen, ver van hei vaderhuis, om aan vaak zeer onbeschaafde volkeren het zaligmakende gelooi' te prediken. En daarom ook in deze hulde aan Schiedam, die onder haar talrijke priesters ook vele missionarissen telt Binnen enkele weken gaan weer twee der onzen, twee gebpren Schiedammers, uit ons midden henen om de een in het aan priesters zoo arme Brazilië, de andere in het nog zoo hei- densche Belgisch-Congo, door hun werk te getuigen van het vruchtbare, apost olische Room sche leven in Schiedam. Al gaan zij henen, zij blijven de onzen juist omdat zij henengaan, worden ze nog meer de onzen, omdat zij van onzen overvloed zullen mededeelen aan anderen zij zullen daar geven, wat zc hier ontvangen hebben; zij zullen daar prediken de beginselen, die hun Schiedamsche ouders, hun Schiedamsche priesters hun reeds in hun jeugd hebben aangeleerdzij zullen daar de voorbeelden prediken en trachten te doen navolgen, die ze hier van de Roomsche Schiedammers aanschouwd hebben al gaan ze verre, zij blijven in hun weik ons nabij. Daarom beeft het Missie-comité „Schiedam" gemeend naar aller wensch te handelen door een grooten Missie-avond te beleggen om het afscheid te vieren van onze beide Schiedamsche Missio narissen. Niemand minder dan de HoogEenv. Pater H. Raymakers G.I.C.M., Superior van het Missiehuis „Sparrendaal", de grijsgebaarde gene raal der missionarissen, is bereid gevonden per soonlijk aan Roomsch Schiedam zijn mooie China-film te komen vertonnen. Natuurlijk zullen onze beide missionarissen, de WeiEerw. Hoeren father A. den Bl inker en pater A. Moeder veroordeeld worden de aanwezigen toe te spre ken. Dank zij een zeer gewaardeerde toezegging kunnen we nog mededeelen, dat deze missie avond zal worden opgeluisterd door waardige zang en muziek. Deze veel-belovende afscheidsviering, waarbij wij Roomsch Schiedam in al zijn geledingen te genwoordig hopen te zien, zal plaats hebben in de groote zaal van den R. K. Volksbond op Donderdag 1 October des avonds te 8 uur. Entréekaarten a 50 cents verkrijgbaar bij de Missic-Zelatricen en in eenige zaken.in de stad, welke morgen bekend gemaakt zullen worden. Nu ik dit mededeel schiet mij een lachlust- wekkend oogenblik te binnen op de vergadering van ons Missie-comité, toen een der leden ons ernstig verzekerde, dat menigeen meer zou be talen dan de minimum-entréc-prijs van 50 cents. Het minimum stellende op een halven gulden wilde men geen ma'xinmm bepalen. Aan de koo- pers de daad om in klinkende munt een hoog maximum te geven, opdat Schiedam, hun vader stad, een groot aandeel neme in de benoodigde reiskosten onzer missionarissen. Plaatsen kunnen besproken worden Legen betaling van 20 cents Donderdagmiddag tusschen 12 en 1 uur aan den R. K. Volksbond. Het Missie-comité „Schiedam." 43) Uwe liefelijke, zonnige oogen zijn voor mij heerlijke verraders geweestik weet mij door u bemind want uwe reine oogen zijn niet tot een leugen in staat. Ik ken mijn kleine prinsesje en weet, dat zij zonder aarzelen de heelc heerlijke erfenis van den graaf van Falkenhausen zou a - slaan, als zij prins Joachim, op den koop toe moest nemen - en als zij niet wist, dat Joachim niemand anders is dan baron Schlegell. Als niet de angst in mij was, dat je mijn hand zou weigeren, had ik mijn gevoel en mijn hoop niet aan dezen brief toevertrouwd. Dan was ik, zoo gauw ik weg kon, naar je toe gekomen, en had je alles gezegd, wat ik nu moet neerschrijven. Voor den achtsten Augustus kan ik hier onmogelijk weg, hoewel mijn verlangen naar jou groot is. Ach, hoe niets zeggend is zoo'n briefJe antwoord kom ik zelf vernemen. Je moet niets doen dan aan den rf»adsheer doctor Hofer, verklarenlk neem r|e hand van prins Joachim aan. Is dat geschicjd-, (lan ijl ik, zoodra ik mij kan vrijmaken, naar 11 N Z°° hartelijk geliefde bruid." u volgde nog een uitvoerig bericht, hoe én waarom hij ai8 baron Schlegell naar^Veisseliburg het prinsessenkasteeltje gekomen was. De bnef besloot met een lmrhaaide verzekering De Universiteitsdag, waartoe prof. dc Lan gen Wendels het initiatief nam en waarvan de St. Radbond-sticht ing-eomité's de organisatie verzorgden, is nu voor geheel Nederland ge regeld. Bedoeling is t.usschejn liet katholieke volk en zijn Universiteit een nauwei'en band te leggen, haar beteekenis. taak en doel beter be kend te maken. Als hoogste werkplaats der we tenschap uiteraard aristokratisch,- wil onze Uni versiteit zich toch allerminst van de gemeen schap afzonderen. Zij wil democratisch zijn in den gezonden zin: uit het geheele volk voort gekomen, door het gslieclc volk gedragen en voor het geheele volk werkend, wenscht zij een voortdurend levend contact met ons Roomsche volk te onderhouden. Dieper inzicht in de ka tholieke Universiteitsidee zal van zelf warmer liefde en levendiger belangstelling wekken, nood zakelijke voorwaarden weer voor den noodigen moreelen en finaniieelen steun. Talrijke hoog leeraren hebben zich beschikbaar gesteld om op te treden. Reeds spraken Prof. Brom en Molken- boer op den Wesl-Frieschen Landdag, die op voorstel Van Mevr. Bronsveld-Vitrmga geheet gewijd werd aan propaganda voor de Universi teit. In de nu volgende weken zullen nog optre den Prof. de Langen Wendels te Amsterdam (28 Sept.) te Haarlem (29 S.) te Beverwijk (30 S.) te Alkmaar (1 Oct.), te Helder (2 Oct.) en verder nog te Gouda en te Schiedam. Prof. van Ginneken in Arnhem (29 S.) en in Enschedé (30 S.). s-Hertogenbosch, Hel- Sneek (23 S.) en Gro- Prof. Mulderte mond en Roosendaal. Prof. Brandsma in ninge (24 S.). Prof. Brom in Almelo (30 S.), Venlo (1 Oct.), en Tilburg (7 Oct.) Verder nog in Den Haag, Leiden, Dodrechl en Eindhoven. Prof. Molkenboerin Roermond (24 S.), Amersfoort (2b S.), Heerlen (29 S.), Maastricht (1 Oct.) Utrecht (5 Oct.) Verder nog in Delft en Bergen-op-Zoom. Prof. Kors in Doetinchem (29 S.) en Breda (30 S.) Prof. Pompe in Deventer (9 Oct en Hulst (27 S.). Voor Nijmegen wordt, nog een Universiteits avond vóórbereid, waaraan meerdere professoren zullen deelnemen. Voor de plaatselijke comité's is beschikbaar de populaire brochure vJu Henri Hermans, getiteld „De Kroon op het Werk". Bestellingen daarvoor geschieden bij Bernard Verhoeven, Dijkstraat 15 te Anrhem. Tot nog toe liepen be stellingen voor 30.000 exemplaren binnen, maar een veel breeder verspreiding is gewenscht en blijft aan de comité's aanbevolen. Einde dezer week kornt ook het tweede Jaarboek der Sint Radboudstichtmg vau de pers. Evenals verleden jaar zullen, behalve aan autoriteiten, bijzondere weldoeners, Pers enz., aan ieder der 1300 parochiale comié's een drietal exemplaren worden toegezonden. Het- geïllustreerd Jaarboek, dat naast artikelen, vol ledig,. inlichtingen .geeft over bestuur, in richt ing, docentenbeambten, studenten, sludie- betnzen, universiE.itscomité's, enz. zal ook voor zeer geringen prijs in den boekhandel verkrijg baar zijn. Moge Gods zegen rusten op de komende actie voor onze Katholieke Universiteit vair warme liefde en trouw en was onderteekend „Je Joachim." Prinses Renatc had de woorden met een gevoel van machtelooze gramschap gelezen Onbeschrijfelijke gevoelens woelden in baar boe zem en niets kon haar nu de knagende haat doen vergeten, die haar de ziel verscheurde. Steunend viel zij in een armstoel neder en liet den brief krachteloos uit haar handen glijden. Zoo bleef zij een poos zitten, doch sprong toen eens klaps haastig op. Neen neen dat mag niet gebeuren dat zou ik niet kunnen verdragen, fluisterde zij. Gejaagd liep zij de kamer op en neer, als vluchtende voor haar eigen verschrikkelijke ge dachten. Wat heeft zij mij om den tuin geleid, die slang Wat heeft zij daar lichtzinnig achter mijn rug een liefdesgeschiedenis aangeknoopt. En dat zou ik toelaten Zij zou de gemalin van die" prins worden, die hier binnengeslopen is neën, neen, neen Maar hoe kan ik het verhinderen? Wat moet ik doen Ik moet het verhinderen, ik moet, moet en als. Zij bleef staan en huiverde. Met den voet stiet zij naar het portret van den prins. Zijne vroolijke oogen keken naar haar op. En toen vlogen. haar gedachten verder in wilde vlucht. - Mijn Vermoeden was dus juist. Om dien baron Schlegell trouw te willen blijven, wil zij den prins afstaan. Zij heeft er gepn vermoed6*1 RekeningGourant Incasso's Deposito Effcten Spaarkas 4 Rente op Rente Informaties "<02 3173 6 DE VEILIGHEID. D u i t s c h I a n d doet mee. De Duitsche kabinetsraad is gistervoormiddag om elf uur onder voorzitterschap van president Von Hindenburg bijeengekomen, ten einde offi cieel te beslissen^over de aanneming van de uitnoodiging der geallieerden tot de pactscon ferentie. .Aan dezen kabinetsraad werd door alle leden der rijksregeering deelgenomen. Besloten werd, dat aan de op 5 October a.s. aanvangende pactsconferentie als Duitsche on derhandelaars de rijkskanselier, dr. Luther, en de minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, zullen deelnemen. De volmachten der beide gedelegeerden zijn niet beperkt. Slechts de richtlijnen voor de te voeren onder handelingen zijn in den kabinetsraad vastge steld. Deze richtlijnen zijn in overeenstemming met de Duitsche nota van 20 Juli en de daarna afgelegde regeeringsverklaringen, betreffende de pactspoli tiek. Het staat nog niet vast, of het Duitsche ant woord een concreet voorstel bevat over de plaats, waar de conferentie zal worden gehouden. Het is namelijk mogelijk, dat deze aangelegen heid langs diplomatieken weg zal worden opge lost. DE VOLKENBOND. De voornaamste gebeurtenis van de gister gehouden vergadering was de aanneming, onder luide toejuichingen, van een resolutie, welke den Volkenbondsraad uitnoodigt binnen den kortst mogelijken tijd na te gaan of het dienstig is een voorbereidend comité in te stellen, dat met behulp van dc technische organisatie van den Volkenbond en het Int. Arbeidsbureau een inter nationale economische conferentie zal voorbe reiden. De bijeenroeping van deze conferentie onder de auspiciën van den Bolkenbond zal het onderwerp zijn van een nader besluit van den Raad. Na een kort rapport van Belloni (Italië) en betuigingen van instemming door Jouhaux (Frankrijk), Loudon (Nederland) Van Gauwe- ïaert (België) en Cobian (Spanje) lichtte Loueheur (Frankrijk) nogmaals zijn plan toe. Hij uitte er zijn voldoening over dal over het doel volkomen overeenstemming bestaat. In liet comité van voorbereiding der economische conferentie dienen z. i. ook de staten die geen lid van den Volken bond zijn, met name. Duitschland, vertegen woordigd te zijn. Een der interessantste gedeelten uit do mei. warm applaus wederom toegejuichte rede van jonkheer Loudon ter verdediging van hot Fran- s'che voorstel eener economische Volkenbonds conferentie was zijn wensch, dat deze eerfctc economische Volkenbondsconferentie later door andere gevolgd zal worden, zoodat wij voortaan naast' de jaarlijksche. algemeene Volkenbonds vergaderingen op periodische tijden arbeids- conferenties, ontwapeningsconferenties en eco nomische-conferenties zullen hebben. Loueheur begon zijn rede met een dankbetui ging voor den Steun van Loudon en voegde daar aan woorden van hulde toe aan diens landgenoot van Eysinga, die met zooveel gezag de tweede commissie had gepresideerd. Vervolgens is de Chineesche ontwerp-resolutie in behandeling gekomen, welke het wenschelijk noemt dat bij de verkiezing voor zes niet-per- manenie Raadsleden rekening worde gehouden zoowel met de geografische ligging der groote ethnische groepen, als mei de onderscheiden godsdienstige overlevingen en beschavingen. De resolutie is na toelichting door den Chi neesden gezant te Londen Tsachsintsjoe en na verklaringen van Loefgren (Zweden), en prins Arfa ed D/nvleh (Perzië) met eenparige stemmen aangenomen. Do Zuid-Amerikanen hebben besloten ook dit jaar nog geen poging te doen om eenige wijziging te brengen in de samenstelling van den Volken- bondsraad. De herkiezing van alle zes aftredende leden staat dus vrijwel vast zoodat Nederland nog een jaar zal moeten wachten alvorens een raadszetel te krijgen. De politieke commissie uil de Volkenbonds vergadering heeft een motie aangenomen, waarin de Raad woidt uitgenoodigd na te gaan of het wenschelijk is een commissie van deskundige persvertegenwoordigers uit Verschillende landen bijeen te roepen ten einde middelen te beramen om den vrede te bevorderen, met name dooi gemakkelijker en minder kostbare overbrenging van persberichten en door de bespreking van beroepsaangelegenheden, wier regeling kan bij dragen tot kalmeering van de openbare meening. DE MOESOELKWESTIE. De Volkenbondsraad heeft bij de bespre king van de deportatie der Christenen uit het Mosoel-grensgebied besloten, overeenkomstig het verzoek der Britsche delegatie, een vertegen woordiger aan te wijzen om ter plaatse een onder zoek in te stellen naar de gegrondheid der geuite beschuldigingen. De „Manchester Guardian" verklaart, dat van officieuze zijde alle berichten, als zou de regeering van Irak om Engelsche troepenver sterking hebben verzocht, worden ontkend. POLEN. In politieke kringen te Warschau zegt men, dat het kabinet-Grabski tegen midden October ongetwijfeld zal aftreden en vervangen zal wor den door een door den huidigen minister van Oorlog Sikorski, te vormen regeering. Tevoren zal evenwel de maarschalk van den Landdag Rataj, een boven de partijen staande regeering' vorm n, welke hij dan, evenals in 1922, aan Sikorski zal overdragen. De nieuwe regeering zou dan voornamelijk op de centrum- en linksche partijen steunen. ENGELAND. Het conflict in de mijnindustrie. Na afloop van een conferentie met minister- van, dat hij zelf de prins is. Als zij dezen brief niet ontvingl dan blijft zij bij haar weigering om hij denkt, dat hij niet bemind wordt dan Zij bukte haastig naar den brief en het por tret. en schoof beide met sidderende handenweder in het couvert. "Machinaal slooL zij de gegomde randen weer zoo goed zij kon. Lang keek zij erop neder en op haar vertrok ken gezicht spiegelde zich een geheele reeks van gedachten af. En plotseling wierp zij den brief met een snelle beweging ver Van zich af, alsof hij haar dc handen verbrand had. Hij vloog door de kamer en gleed toen langs den muur naar beneden achter een kast, die breed en zwaar de volle' helft van dien muur besloeg. Deze kast Werd vroeger door den vader der prinsessen tegelijk als boekenkasten schrijfbureau gebruikt. Dit was het eenige kostbare meubelstuk in den salon, liet paste eigenlijk geheel niet in deze omgeving doch verleende er toch een zeker ca chet aan. En achter dit zware meubelstuk lag nu dé brief van prins Joachim, alsof hij nooit bestaan had. Prinses Itenate had hem achter de kast zien verdwijnen en haar strakke oogen be gonnen triumpheerend te schitteren. liet lot had zelf de beschikking getioffen. Zij behoefde niets te doen, dan den brief rustig in zijn schuil hoek te laten liggen wie kon zeggen na welk een langen tijd hij weder daaruit te voorschijn zou komen. Dit zware meubel werd bij het schoon maken der kamer nooit van zijn plaats gezet. -Uit mijn hand zal zij dezen brief niet ont vangen, dat is zeker. Laat hem maar in zijn schuilplaats liggen zoolang bij wil. oordat de beslissing gevallen is, zal hij zeker niet te Voor- shijn komen, dacht zij met een gevoel van ver lichting. Er mocht gebeuren wat wilde, zij had haar wraak. Waarover zij zich eigenlijk wreken wilde, was haar niet duidelijk, marar zij hield zichzelve voor, dat zij aanleiding tot wraak had, omdat Lolo haar om den tuin geleid had. Zoo verschoonde zij eenigermate haar gewetenlooze handelwijze. Enkele uren later ontmoette prinses Renate haar zuster en freule Von Birkhuhn aan de thee tafel. Met trotsche voldoening gaf zij kennis van haar benoeming tot priorin van het Keizerin Elisabeths-gesticht. Prinses Lolo wenschte haar hartelijk ge luk. In de Vreugde haars harten was zij be reid alle grieven tegen haar zuster te vergeten. Ik ben erg blij, Renate, dat nu ook voor jou die tijd van spaarzaam en zuinig zijn voor bij is. Natuurlijk ben ik bereid mijn overvloed met je te declen, maar. Zij kon verder niet spreken. Haar zusier stond op en keek haar verstrooid aan. Geen woord meer, alsjeblieft je zult naar ik hoop niet denken, dat ik aalmoezen zou aannemen. Ook als deze schitterende positie zich niet had Voorgedaan, zou ik zulk oen op- aanbieding als een belediging hebben opge vat, (Wordt vervolgd]

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1