BMGBLAD VOOR SGHiEDMM EN OMSTREKEM* FEUILLETON. Prinses Lolo. 48au Jaargang. Zaterdag 26 September i$25. «S». 14262 diratis-Ongevaltenverzekeriiig f 500 bij levenslange geiieele invaliditeit200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verliet* van een duimt f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd doos- de N.Holh Aigem. V era. baak Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD? Bnltenlanisak Nteuw*. VOLKENBOND. Binnenland, NIEUWE COURANT Bureau t K E II A R KT i Telefoon Intercommunaal SS. - Postbus 39. Advertiatilm 1 regels A U5, dMfboven 86 «rat, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70,-per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngeu 75 c. per regel, oost 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteer». saneven worden op aanvraag niet Officieel Kerkbeiicht, 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. !>mi—i—wniijnuiff Twin i DE VEILIGHEID. Naar van goed ingelichte zijde wordt mede gedeeld is gister in Berlijn een telegram uit Londen ontvangen, waarin de Engelsche regee ring verklaart, zich op liet standpunt te stellen, dat het Duitsche model der arbitrageverdragen als grondslag moet worden aangenomen. Daar mede vervalt, althans wat Engeland betreft, de oorspronkelijke vordering van Briand, dat men een algemeen arbitrageverdrag zou moeten sluiten. In bevoegde kringen neemt men aan, dat ook Frankrijk bereid is, zich op dit stand punt te stellen. Ten aanzien,van de plaats, waar de confe rentie der ministers van Builenlandsche Zaken zal worden gehouden, is nog geen definitieve beslissing genomen. Het gaat nog altijd tus- schen Locarno en Luzern. Voorts verklaart men in goed ingelichte krin gen, dat aan het einde der eerste conferentie Polen en Cechoslovakije tot de conferentie zul len worden toegelaten, ten einde de kwestie der Oostelijkearbitrageverdragen te bespreken. On getwijfeld zal voorts ook de Saarkwestie ter sprake worden gebracht, evenals de koloniale kwestie. De Assemblee heeft gister een resolutie aan genomen, waarin nogeens wordt vastgelegd, dat een aanvalsoorlog als een internationale misdaad behoort te worden beschouwd en waarbij voorts met voldoening wordt kennisgenomen van het geen door zekere naties is gedaan ten einde in af zonderlijke verdragen de protocol-gedachte vast te leggen. Voorts constateert de Assemblee, dat der gelijke accoorden niet tot bepaalde gebieden behoeven te worden beperkt doch uitgebreid kunnen worden tot de geheele wereld. Vervolgens is de Baad uitgenoodigd, een voorbereidende studie te maken van de organi satie van een conferentie voor de beperking der bewapeningen, opdat, wanneer uit een oogpunt van algemeene veiligheid, de toestand bevredigend zal zijn, een dergelijke conferentie terstond bijeen zal kunnen worden geroepen en beperking der bewapening worden doorgevoerd. RUSLAND. Een opzienbare redevoering is te Riga gehou den door Kamenef in een plaatselijke bestuurs vergadering van de communistische partij. Hij zeide, tot zijn leedwezen te moeten erkennen, dat sommige leiders van de communistische partij in het belang van de consolideering van de Sovjejtregeering meenen, dat de derde inter nationale haar buitenlandscbe propaganda moet staken, omdat het naar bun meening niet goed mogelijk is leeningen van bet buitenland te verwachten, terwijl tezelfder tijd agitatie tegen de geldschieters wordt gevoerd. Dezelfde per sonen blijken ook aan te dringen op concessies aan binnenlandsche democraten. Kamenef noemde deze neigingen gevaarlijk en verklaarde, dat de Sovjet-regeering voldoende concessies in Rusland heeft gedaan om de be lasting van de boeren te veriagen en het kies recht uit te breiden. Verder loopt te Moskou liet gerucht, dat do bolsjcwiki een goeden indruk op de buiten wereld willen maken door de afkondig ng van een ruime amnestie aan uitgeweken Russen, die naar Rusland zouden kunnen Lcrugkeeren door een belofte van trouw aan de Sovjet-re geering af te leggen. IN MOSOEL. De Engelsche hooge commissaris te Badgad beeft geseind dat, er nog voortdurend uitge weken Christenen die aan deportatie ontsnapt zijn/ in het gebied van Mosoei aankomen. Hot aantal gedeporteerden uit Harbol en Noordelijker dorpen is nog niet juist bekend, maar volgens de vluchtelingen zouden stellig 2000 niet aan deportatie hebben kunnen ont komen. Men verzamelt de verklaringen van oog getuigen. 44) Prinses Lolo werd donkerrood en wierp een hulpeloozen blik op freule Von Birkhuhn. n,Vergeef mij ik wilde je stellig niet kren ken, zeide zij acht. Op Birkhuhntjes voorhoofd verschenen roode vlekjes bij haar een teeken van de hoogste opwinding. Gaarne had zij haar doorluchtigheid teruggeworpen: Maar dat jij jarenlang je zuster het hare onthouden hebt, vond je niet vernede rend. Zij beheerschte zich echter nog, hoewel zij in een zeer oorlogszuchtige stemming was. Prinses Renate boog vergevend en uit de hoogte het hoofd. Er verscheen zelfs een scha duw van een glimlach op haar gezicht. En met eenigszins pralende uitvoerigheid vertelde zij van de vorstelijke eer die haar in haar nieuwe werkkring wachtte. De bevredigde ijdelheid straal de duidelijk uit haar van triomph schitterende o°gen Inden loop van 't gesprek vroeg, zij toen, raar zuster strak aanziende Is het je nu, na rijp overleg, nog steeds ernst 0m de hand van prins Joachim te weige ren r Prinses Lolo haalde diep adem. Ja volle emst. i lu, ik wil het je aan- noch afradendit MAROKKO. Een officieel bericht meldt, dat de terugtocht, die de Spanjaarden gister in de sectoren van Al- hucemas uitgevoerd hebben, zonder ongelukken is afgeloopen. De Fransche en Spaansche bevelhebbers heb ben de laatste bijzonderheden vastgesteld van het offensief, dat de Fransehen onverwijld sa men met de Spanjaarden ondernemen zullen. CHINA. De Chineesche militaire autoriteiten te Sjang hai nemen krachtige maatregelen door agitatoren te arresteeren en arbeidersverenigingen te ont binden. Gisteren zijn negen postende stakers doodgeschoten, waaronder drie vrouwen, die oppositie bleven voeren tegen de hervatting van werk in de Japansche textielfabrieken. PER ZIE. Voedselo n lusten. De correspondent van de „Chicago-Tribune" te Teheran seintErnstige onlusten hebben hier Woensdagochtend plaats gehad, toen het grauw betoogde tegen de groote schaarschte van meel en tegen het in gebreke blijven van de bakkerijen om aan de vraag haar brood te vol doen. Al de bazars waren gesloten en het grauw marcheerde in wanorde naar het parlement, waar het de afgevaardigden uitfloot. Het grauw keerde zich vervolgens tegen het parlementsgebouw zelf. Alle deuren en ven sters werden verbrijzeld of beschadigd. Men zegt, dat aanbiedingen uit Rusland wa ren ontvangen om graan te leveren, doch dat de regeering tot nu toe geen stappen had gedaan. Beweerd wordt evenwel, dat iets anders dan de schaarschte aan graan staat achter de on tevredenheid van het publiek, n.l. het besluit van den sjah van Perzië om uit Europa terug te keeren en de regeering weder in handen te nemgn. He sportwoede. Bij de rectoraatsoverdracht heeft de af tredend»; rector der Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam, prof. Lanz, zich tegen de sportwoede van onzen tijd gekeerd met de vol gende ernstige woorden „Ik moet bekennen, d»t mij d> sportwoede van heden wil voorkomen als een psychische epidemie, als een degenarieversehijnselen de plaats, die tegenwoordig aan de Sport door onze groote dagbladen wordt ingeruimd, lijkt mij een onbehoorlijke concessie aan de sports- maniakken. Er bestaat een al te groote neiging om gedurende den zoogenaamden rusttijd, die voor ontspanning gebruikt dient te. worden, de spieren maximaal iii te spannen, tot het leveren van een zoo groot mogelijke hoeveelheid (im- productieven) arbeid. Dit komt mij des te be denkelijker voör, omdat hierbij in betrekkelijk korten tijd, ook van de hartspier en het daarmee samenhangende vaatstelsel veel meer arbeid geëischt wordt, dat ooit gedurende 'n langen,nut - tig besteden werkdag. Het'heeft mij dan ook geenszins verwonderd bij d'e een of andere dezer wedstrijden offers te zien vallen, cn ook dit jaar weer als medicus'een der jongelieden te hulp te mogen snellen, die Legen de eischen van een wedstrijd niet opgewassen bleek. Wisten de sportaanbidders maar welke de gevolgen voor den lateren leeftijd zijn Als chirurg ben ik steeds bang een Sportman te moeten opereeren het sport hart' verdraagt de narcose bijzonder slecht; zooals het ook tegenover infectiezieken weinig weerstand heeft." De waarschuwing van dezen vermaarden chinug krijgt te grooter bcteekenis, wanneer men weet, dat deze hoogleeraar van Zwitsorschcn oorsprong, een warm voorstander is van licha melijke oefening. „Roma Sacra". Het boek van het Heilige Jaar 1925 „Roma Sacra", zal binnenkort in de Nederlandsche vertaling verschijnen. Het is verwerkt in het Nederlandsch door den heer C. C. Bender, die zich de hulp en steun van den letterkundige Pater A. B. H. Gielen S.J., wist te verzekeren. De auteur is Pater Sinthern S.J. te Weenen. Het werk is verlucht met 152 kleurendrukpaten. Een aanbeveling van Paus Pius XI is in het werk opgenomen. zijn jou eigen zaken alleen. Maar het blijft toch vreemd, dat je zulk een schitterende partij af slaat. Dat zou alleen slechts begrijpelijk zijn, wanneer nu, wanneer je hart reeds elders ge boeid was. Maar dat is bij jou toch wel niet aan te nemen. Het prinsesje werd donkerrood en verried zich daardoor. Ik wil nu eenmaal niet. De prins is voor mij een vreemde en ik blijf bij mijn weigering. Dat is, zooals gezegd, je eigen zaak. Maar hoe denk je nu in do toekomst je leven in te richten Ik moet reeds binnen enkele dagen in het Elisabeths-gesticht aanwezig zijn en zal voor dien tijd ook nog een of twee dagen naai' Berlijn gaan om allerlei noodzakelijke inkoopen te doen. O, voorloopig zal ik kalm hier blijven. Of zou je denken, dat de hertog, als hij onze veranderde omstandigheden verneemt, een an dere bestemming aan het prinsesscnkasteeltje zou kunnen geven Bezwaarlijk. Naar deze ellendige barak zal zoo licht niet iemand verlangen hebben. Het is ons toch een tehuis geweest, Re nate en wij waren blijde, toen wij hier een ond»n- dak vonden. Bah mogelijk heb jij je hier behagelijk gevoeld met je onloochenbaar eenigszins ple- beische neigingen. Ik echter nietMaar laat ons dat laten rusten. In ieder geval zal de hertog je niet verdrijven, zoolang je hier blijven wilt- Overigens daar je nukapitaiistebent, kun je Anti-elerieale elericalen. We lëzen in de ,,N, Tilb. Crt." „Bij den dood van Viviani, den man, die "beweerde de lichten des hemels te hebben uit gedoofd, maar die zelf het licht van zijn geest in krankzinnigheid verloor, heeft de „N. Rott. Crt." een merkwaardig zetfout te boeken gehad in een stukje over dezen overleden Franschen •socialistischen staatsman. „Wij hadden ge schreven", zegt het blad, „bekend is zijn woord omtrent de sterren des hemels, die door 't re- publikeinsche anti-clericalisme gedoofd zui den worden." Het woordje anti was weggevallen. De zetter had er dus van gepaakt „republi- keinsch clericalisrae" en deze zetfout maakte den zin eigenheel heel precies en waar. De republikeinsche anti-clericalen men kan ook zeggen vrijmetselaars die uit politieke overwegingen het volk weten te drijven achter hun godsdienstvervolgingen, die zij als aftt-i- clericalisme bestempelen, zijn zelf zoo clericaal mogelijk in de richting die zij met hun „anti- clericalisme" heeten tegen te gaan. Zij vormen eerst juist een caste en een kliek zij tyranni- seeren en zijn onverdraagzaam zij zijn dom pers (in hun onderwijs en pers) zij misleiden het volk en terwijl zij den godsdienst der Ka tholieken bestrijden, volgen zij een eeredienst, waarmede zij evenwel voor liet daglicht niet verschijnen dien van het schootsvel. En zij gehoorzamen slaal'sch aan een ordewoord, waar van zij niet eens altijd de herkomst, weten." je een meer behagelijk tehuis Verschaffen. Maar, om op iets anders te komen daar ik nu geen emplooy voor freule Von Birkhuhn meer heb, zou zij als dame d'honneur bij jou kunnen blijven. Op deze gemakkelijke wijze trachtte haar doorluchtigheid zich van een oude onderge schikte, die onvermoeibaar in haar dienst ge weest was, te ontdoen. Prinses Lolo wilde reeds Birkhuhntjc met een liefdevolle omhelzing naar zich toetrekken, maai de oude vrees voor de koude oogen van de zuster hield haar nog terug. Daarom zeide zij bedaard Zeker kan fieule Von Birkhuhn bij mij blijven. Zij heeft zich al die jaren, met ver loochening van haar eigen persoonlijkheid, aan onzen dienst gewijd en pu mag zij niet op haar ouden dag, nu zij niet meer zooveel werken en zorgen kan, dakloos worden. Waar zij zonder klagen de armoede met ons gedeeld heeft, zal zij ook de goede tijden mot ons doorleven. Haar doorluchtigheid steeg bij deze ver bloemde terechtwijzing het bloed naar het ge zicht. Eensdeels uit ergernis over Lolo's optre den, anderdeels uir schaamte, want zij wist heel goed, hoe erg zij de oude freule uitgebuit had. In haar karakter echter overwon een be paalds eigenschap toch stped4alle andere en dat was haar eigenliefde. Naast haar persoon ver dween al het overige. Wat ging haar het verdere lot van deze oude dame aan 1 Om haar weinig voorname hande.w.jzs t bemantelen, zeide zij scherp Drankbestrijding. Men verzoekt ons 't volgende te plaatsen, uit een ingezonden stuk in de „'Nieuwe Haarlem- sche Courant" (d.d. 23 Sept. j.l.) van den heer P. J. M. van Tetering Niet alleen aan de ingewijden, ook aan de buitenstaanders, was. het vrij algemeen be kend, dat het in het kamp der Drankbestrijding, al sedert lang, allesbehalve „couleur de röse" was. En dit zoowel m het Katholieke als in het niet-Katholieke Kamp In beide was de actie z.g. „vaslgeloopen." Maar dat kon toch ook niet uitblijven Want de Drankbestrijding zal sterven aan hare overdrijving, aan haar fanatismeWe zien reeds de onheilspellende gevolgen, met al de ellende van deze, in de z.g. drooggelegde landen, als Amerika, Noorwegen, Finland Ook hier te lande is men ziende blind, men wil in verwoed fanatisme steeds verder hollen en men ontwikkelt een actie, welke noodwendig op een volslagen fiasco moet uitioopen, dat, heiaas, tegelijk zal schaden liet gezonde principe, dat huist in een verstandig Streven om het drank misbruik tegen te gaan. Ook de Ruomsche Drankbestrijding staat metterdaad evengoed aan deze overdrijving schuldig en wanneer ons Doorluchtig' Episcopaat het niet verboden had, dan zou zij zonder eenig bezwaar naast en met de niet-Katholieke, vaak goddelooze, actie saamwerken om hier in ons Land de Plaatselijke Keuze met al de onzede lijke gevolgen van deze, te doen invoeren, als begin der algeheels drooglegging Gedreven nu door deceptie op deceptie dooi gestagen achteruitgang en door steeds grooter wordende onverschilligheid, besloot de Room- sche Drankbestrijding tot een Blauwe Maand- actie en zoo werd zij ook in Haarlem georgani seerd. Eerst werd een Borromeusavondge annonceerd, zonder dat men het aandurfde rondweg te publiceeren, dat het een Drank- beslrijdingsavond" was En thans hebben de Lezers van de „N. H. Cl." de laatste dagen kennis genomen, of althans kunnen kennis nemen, van een 7-tal artikelen des heeien li. B. v, d. sande, den Voorzitter van hel Haarlemsche Kruisverbond. Natuurlijk heb ik er wel kennis van genomen ën ik moet hier zeggen, dat zeer bijzonder is opgevallen, hoe dit keer een Drankbestrijder zijn propaganda-matoriaal op een bijzonder kalme en waardige wijze verwerkt heelt. Dat heeft sympathiek en aangenaam aangedaan, want we zijn het uit den drankbestrijders hoek heel anders gewoon Het doel der Kath. Drankbestrijding, zegt de heer v. d. S. in een zijner artikelen, is „de beuordering der Christelijke matigheid en de be strijding uan hel alcoholisme." Is dit inderdaad het doel dor Roomsche drank bestrijding, n.l. de excessen tegen te gaan, m.a.w. den strijd aan te bmden tegen het drank-mis bruik, dan ware het werk der Kath. Drankbe strijding inderdaad een werk der Kath. Ghariias, een w«rK der Christelijke Naastenliefde, waaraan alle beschaafde en goedwillende Katholieken moesten en konden deememen. Immers, hoewel de PI. Schrift den drank bestrijders al zeer weinig materiaal biedt, hoe wel, ten bate van hen, niets in de Tien Geboden Gods is neergegrift, toch is er een Apostel, ui. Paulus, en deze is dan ook bij de drankbestrijders niet onopgemerkt gebleven, die in verschillende jij hebt thans een dubbele reden om freule Von Birkhulm een weinig schadeloos te stellen, daar zij in de eerste plaats je opvoedslei geweest is En gemakkelijk was dat geenszins, dat weet il- uit eigen ondervinding. Mijn Schoonste jaren heb k jou en je opvoeding ten offer moeten bren gen. Nu wilde ik eindelijk ook wel eens wat. aan mijzelf kunnen denken Prinses Lolo staarde haar zuster sprakeloos Deze opvatting was haar nieuw en hoogst verrassend. Dat Renate haar een offer gebracht zou hebben scheen haar volkomen ondenkbaar. En dal freule Von Birkhuhn sleed? in de eerste plaats door Renate in beslag genomen geweest was, wist zij maar al te goed. Een antwooici viel baai' eclmer op dit oogenblik niet in. Daarentegen richtte nu de oude freule zich in krijgshaftige houding op. Een brandende gloed steeg naar haar klein, verschrompeld gezichtje. Dat haar dooi luchtigheid haar als een i'3rsl -ten handschoen terzijde legde, had zuj bedaard ge constateerd. Dat zij nu echter van offers ap<.alv, die zij haar zuster gebracht zou hebben, terwijl zij gewetenloos Lolo's jeugd en weerloos ion uitgebuit had om zichzelf goede dagen te.vei- schaffen en haar zuster te ouderdrdkheu, da was meer dan zelfs deze geduldige ziel Kon. oi- dragerren gesterkt door liet gevoel dei' nadeient vrijheid, stond zij op tegen haar die tot nu oe haar despoot geweest was. Met ingehouden trii- lead's stem zeide zij, haar doorluchtigheid vast aanziende [Wüi'U.b Vvi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1