Gevatte Koude ëanapirin a» Gewestelijk HJeows, Vervolg Kerkbericht. Mouw». Brieven vermaant de deugd van Matigheidte betrachten. Immers wij lezen in zijn brief aan de Romeinen —C. 13—: „Laat ons betamelijk wandelenniet in brasserijen en dronkenschap Evenzoo in den Brief aan de Galatiers—C 5— „De werken des vleesehes zijn blijkbaar, zij zijn dronkenschap, brasserijen, waarvan ik u zeg, dat zij, die zulke dingen doen het Rijk Gods nier zullen bekomen." 7 en. slotte nog altijd dezelfde Apostel aan de EphesiersC. 5 „En wordt niet dronken van wijn, waarin ongebondenheid is, maar wordt vol van den tl. Geest Men ziet dus uit het bovenstaande, dat de Apostel I'aulus in een tijd, toen óók misbruik gemaakt werd, verschillende volken aanmaant, niet tot onthoudingdoch toi matigheid, en zeker doen wij dus een Gode-welgevallig werk den Apostel hierin na te Volgen. Ten slotte zij het mij vergund te verwijzen naar het jongste herderlijk schrijven van den Aartsbisschop van Brisbane, die krachtig tegen een alcoholverbod in Australië stelling neemt. Strijd tegen het misbrui'k juicht hij toe, doch ontkent dat alcohol een kwaad in zichzelf is en nooit nuttig, altijd nadeelig zou zijn. Het gaat niet aan den-matigen van hun recht te berooven alcoholische genotmiddelen verstandig en matig te gebruiken. Ih denzelfden geest nam de vergadering der Aartsbisschoppen van Australië en Nieuw Zee land tegen deze kwestie stelling. Spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden bijeenkomst van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de vertegenwoordigers der erkende vakbonden zijn na langdurige besprekingen in de deze week ge publiceerde loonvoorstellen der directie alsnog de volgende wijzigingen gebracht De bestaande standplaatsaftrek blijft gehand haafd. Overeengekomen werd, dat de nieuwe loon regeling voor niemand van het n dienst zijnde personeel achteruitgang in loon zal beteekenen. De beslissing van de organisaties over deze voorstellen wordt vóór 20 October bij de directie ingewacht. Overheid en Middenstand. Zooals gemeld, zal op 6, 7 en 8 Oct. a.s. in „Bellevue te Amsterdam, het zesde Congres worden gehouden van de Nederl. R. K. Midden standsbond, welk Congres samenvalt met de herdenking van het 10-jarig bestaan der Fede ratie van R.K. Middenstandsbonden. Als alge meen onderwerp van het congres is aan de orde gesteld het onderwerp „Overheid en Midden stand." Als prae-adviseurs over dit onderwerp zullen optreden Dr. J. van Beurden, en de heer EI. Stulemeyer, burgemeester van Bergen op Zoom en oud-wethouder van Rotterdam. Eerstgenoemde prae-adviseur geeft, alvorens hij eenige stellingen ontwikkelt nopens de ver houding der burgerlijke overheid tot het be drijfsleven, speciaal van den middenstand, in een korte inleiding als zijn meening te kennen dat in 't algemeen gesproken de midden stander, in den strijd om zijn behoud allereerst blijL aangewezen op zijn persoonlijk kennen en kunnen, op eigen initiatief en individueele energie, gesterkt en gesteund door organisato rische samenwerking. Dr. van Beurden komt tot de volgende con clusie De burgerlijke overheid mag in het bedrijfs leven van den middenstand slechts ingrijpen lo. indien het algemeene welzijn der burgers dit klaarblijkelijk en met zekerheid vordert 2o. in die mate en niet verdef als door het algemeen belang met zekerheid wordt ge- eischt. 3o nadat gebleken is, dat niet door andere middelen en niet langs anderen weg, zooals doo viije samenwerking der betrokkenen en met den steun en den aanvullenden invloed der overheid, hetzelfde doel kan worden bereikt 4o. niet langer dan noodig is ter verwezen lijking van het doel, waarvoor het ingrijpen werd gewettigd. SPREKENDE FEITEN. De feiten bewijzen hoe langer hoe meer, dat het beroemde C. A.-systeem inderdaad tot dusver ongekende vóordeeien schenkt en eene algeheel e omwenteling op het gebied van Hee renkleeding teweeggebracht heeft. De naam van C. Sc A. weerklinkt thans door het geheele land en gedurende het laatste jaar heeft C. A. niet minder dan zes nieuwe Heerenzaken geopend, namelijk te Leiden, Utrecht, Arnhem, Enschedé, Zwolle en Groningen, om niet te spreken van de kolossale zaak te Rotterdam, die nu ongeveer anderhalf jaar geleden aldaar gevestigd werd. Dat dit alles zoo ongeloofelijk snel in zijn werk gaat, is toch een overweldigend bewijs, van de enorme besparing, die C. A.'s Heerenkleeding biedt. Daarom kan het ook geen verwondering baren, dat het aantal tevreden cliënten van C. A. met den dag groeit, en voor C. A. een aansporing is op den ingeslagen weg voort te gaan en mo' derne, solide Heerenkleeding voor de bekende C. A.-prijzen binnen ieders bereik te brengen, waardoor de spreuk der firma „C. A. is toch voordeeliger, ook voor Heerenkleeding", nog meer in populariteit zal winnen 1 3198 '24 worden van Hare navolgers, die aan God glorie zullen geven door het beoefenen van Hare deug den." Zoo sprak ruim vier jaren geleden de groote Paus Benediclus XV, de Paus van den vrede, die al te goed besefte 1- Wil de mensch inderdaad gelukkig, tevreden zijn, dan moet hij vooral de twee hoofddeugden der Kleine Theresia navol gen, namelijk ootmoed en vertrouwen op God, geringschatting van zich zelvén en kinderlijk opzien haar God, den Gever van alle goed. Met dezen geest der lieve Heilige bezield zullen de Geloovigen van Schiedam dit luisterrijk Friduum te gemoet gaan om de Heilige hetzij in eigen parochiekerk, hetzij in huiselijken kring door 'n innig, vurig gebed gepaaid met 'n Heilige Communie ter Harer eer te huldigen, hetzij Haar rijk versierde beeltenis in de Kapel dezer dagen even te komen Vereeien. Op gemelde dagen zal tusschen vier en zes uur aan de geloovigen de gelegenheid gegeven worden de relikwie der Kleine Theresia te ver De afwerking geschiedt wederom machinaal het persen en strijken door de meest nieuwe werktuigen, d.w.z. door kalanders, cylinder- mangels, machineijzers en strijkmachines. Werd getracht de installatie up to date te hou den door de allernieuwste machines steeds in werking te stellen, ten aanzien van het financieel beheer en de bepaling der dividendpolitiek bleef men bij de meest beproefde conservatieve solide methode d.w.z. men stelde de afschrijving en reserveering steeds verre boven de jacht naar dividend en tantièmes. Ten slotte zullen de aandeelhouders met "een gemiddeld dividend van 8.65, tevreden zijn de buitengewone tijdsomstandigheden eischen "een voorzichtig beleid en de optredende con currentie van de huisindustrie eischt een strijd vaardige krachtige vennootschap 1 De directie is van meening, dat onder alle omstandigheden nooit of te nimmer mag worden bezuinigd op de aanwending van prima zuivere verf en waschmaterialen. Het verf- en wasch- bedrijf is uiteraard een huishoudelijke industrie, doch de beteekenis daarvan is uit een sociaal- hygiënisch oogpunt voor de samenleving van het grootste belang.- Volgens de directie van de Phoenix is slechts die concurrentie te vreezen, welke afbreuk doet aan een prima afwerking der goederen, omdat die exploitanten door een slechte werkwijze de geheele industrie in discrediet brengen. eeren. N.B. De plaatsen in de Kapel zijn allen reeds besproken behalve voor de H. Mis van 7 uur. Voor zoover er plaats is in gang of Sacristie, 25 ets. per persoon. Scïiiedamsehe Missieavond. De entree kaarten a 50 cents voor den Missie avond op a.s. Donderdag zijn behalve bij de zelatricen nog verkrijgbaar aan de volgende adres sen C. Janse, Koemarkt 2, S. Pendens, Groenc- laan 53, B. van Raay, Singel hoek Oosfsingel, K. Schoenmakers,Vlaardingerstraal 13, onJ.Zoet mulder, Hoogstraat 171. Triduum ter eere der Heilige Theresia van het Kindje Jezus. Pater Rector schrijft ons Voor de tweede maal maakt het Katholiek Schiedam in het korte tijdsverloop van twee jaren zich op om 'n triduum te vieren ter eere der Kleine Theresia. De eerste keel1'gold het Hare Gelukzaligverklaring. Nu betreft het Hare Hei ligverklaring. t Is waar, de Kapel in dó Warande is te klein om veel geloovigen bij de plechtigheden tegen woordig te doen zijn, doch we kunnen gerust zonder overdrijving en zonder vrees voor ge waagde voorspelling vooruit zoggen, dat dezer ^Sen'/ani' Zon(*a&> Maandag, Dinsdag en Woensdag honderden zich zullen verdringen om tusschen vier en zes uur hun groet tc komen brengen aan en hun hart te komen uitstorten voor de lieve Heilige en dan tegelijkertijd te verdienen de aflaten, die aan het bezoek dei- Kapel op genoemde dagen verbonden zijn Ons dunkt, we kunnen niet beter doen ter inleiding van dit Tridium, dan de woorden te herhalen, door Paus Benedictus XV uitgespro ken den 14den Augustus 1921 in eene redevoe ring over de heldhaftigheid der deugden der KI. Theresia „De verkwikking van Gods zegen ontbreke niet aan hen, die zich beijveren &de zaak der Zaligverklaring Van de Eerbiedwaar dige Theresia van het Kindje Jezus te bevorde ren Want hoe meer deze deugdenrijke Heldin zal gekend zijn, hoe grooter ook het getal zal Meisjes-patronaat „St. Liduina". Maandag a.'s. des avonds te half acht begint, het winterseizoen van het meisjespatronaat „St. Liduina" Van de parochie van het Frankenland. Op den openingsavond zijn ook üitgenoodigd de ouders der leden. Deze worden verzocht goede nota te willen nemen van een circulaire, die hun dezer dagen wordt thuis bezorgd. De bijeenkom sten hebben dit jaar wederom plaats in het pa tronaatsgebouw aan de Lange LlaVen. Jubileum De Phoenix. 1900 1 October 1925 Naar aanleiding van het vijf en twintigjarig bestaan der stoomververij c.a. „De Phoenix" alhier, kunnen we melden, dat de oprichting in October 1900 door de firma Cramers en Gombault een stortvloed van protesten uit lokte van de zijde van de toen nog zeer talrijke exploitanten van branderijen in West Franke- land.' Mochten de oprichters aanvankelijk vermoe den dat de tegenwerking allengs zoude verloopen als een storm in een glas water, de tijd leerde echter anders. Liet werd een strijd op leven en dood over de loozing van het vrijkomende verf- en wasch- water Alle instanties der administratieve recht spraak werden doorloopen en eindigden met een uitspraak, welke werd bevestigd door een Koninklijk besluit, niet dan nadat aan beide zijden vooraanstaande experts voor de partijen uitvoerige rapporten hadden uitgebracht. De groote strijd was daarmee geëindigd, doch stelselmatig bleven de branders ijveren bij Bur gemeester en Wethouders voor een verscherping der voorwaarden, terwijl „De Phoenix" steeds groeiende meer moeite had met het nakomen harer verplichtingen ten aanzien van haar be- drijfsafvalwater. Aan elke lijdensgeschiedenis komt een einde en ten slotte bracht de bemaling van West- Frankcland uitkomst, nadat een speciaal aan gelegd riool alle afvalvloeistoffen onmiddellijk afvoert en geenerlei contact au er de-et ontstaan met de openbare wsteren. Eigenaardig is dat van alle opposanten nu nog slechts een enkeling is overgebleven, terwijl de Phoenix niet volle opgewektheid haar tweede vijl en twintigjarige periode zal ingaan. Aanvankelijk was het bedrijf zeer primitief en bleef handkracht voor ververij en chemische wasscherij aangewezen, terwijl een staande stoomketel van slechts 4 vierkante Meter ver warmend oppervlak dienst deed voor de noodige stoomproductie, terwijl nu twee stoomketels van resp. vijftig en zeventig kwadraat meter totaal 120 M2., in de behoefte voorzien. Het droogen deed in primitieve werkwijze niets onder voor dat van het verf- en stoom- proces. Nu geschiedt dat in een drooginrichting met 18 coulisen op natuurlijke trek en door twee roteerende droogmachines (1 Amerikaansche en 1 Ned. fabricaat Reineveld, Delft), nadat de verschillende soorten waschmachines en centri fuges haar arbeid hebben verricht. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Vrijdag 2 October 1925, des nam. 2 uur. Vooraf is aan de orde Beëediging en installatie van het nieuw be noemde lid van den Gemeenteraad, den heer H. J. Steens. De agenda vermeldt o.m. 1. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen in het tijdvak van 1 October tot en met, 31 December 1925 kasgeld op te nemen tot een bedrag van ten hoogste f 900.000.-—. 2. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „de Automaat' te s-Gravenhage van een perceel grond, gelegen voor het pand Nieuwe Haven 89, tegen een huur prijs van 100.per jaar,, zulks ten behoeve van de oprichting van een ondergrondsche benzine installatie c.a. en van een benzine-meetpomp. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de vergoeding ex art. 101 L.O. Wet over 1923 en het voorschot op die vergoeding voor 1925. 4. bchrijven van B. en ,W. waarin mede- deeling wordt gedaan van schadevaring aan het remmingswerk van den betonsteiger in de Oos terhaven door het Amerikaansche stoomschip „Anaconda"- en waarin machtiging wordt ge vraagd om tot de herstelling van het remmings werk over te gaan. 5. Voorstel van B. en W. inzake beperking van liet maximum-aantal Drankwetvergunnin gen krachtens artikel 4,2e lid, le en 2e der Drank wet. Kies- en Aangezichtspijn, Influenza, Rheumatiek, verdrijft men door de genezende, pijnstillende werking Van Buisje 75 ct. 3191 9 (Mijnhardt) De agent-majoor L. F. was gistermiddag in de agentenwacht van het politiebureau in de Lange Torenstraat alhier bezig met het schoon maken van een dienstrevolver. Plotseling ging een schot afde kogel drong van voren in het linkerbovenbeen van den agent-majoor en ver liet dit aan de achterzijde. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Nieuw Roóinsche ziekenhuis. Naar St. Bavo meldt, bestaan er plannen voor den bouw van een tweede Katholiek Ziekenhuis in Rotterdam cn wel op den linker Maasoever. W'.B. Theater. Allereerst krijgt men de 5 acter „Tragische Bergheklimmingwelke scene ten slotte blijkt een droom ie zijn geweest Wat natuurschoon betreft is deze film onovertrefbaar. 't Journaal toont ons weer heel wat interes sants o.a. '1 bezoek van H.M. de Koningin aan Schiedam De comische twee-acter „Plattelandsliefde" brengt geregeld een onbedaarlijk lachen teweeg. Dc 2e hoofdfilm, de 7acter ,,'t Eeuwige vuur", met Norma Talmadge in de hoofdrol speelt ten tijde van Lodewijk de Achttiende, 't Laatste gedeelte wordt door mevr. Wessels Wolf met zang begeleid. Luxor. De geheele zaal is uitverkocht wanneer begon nen wordt. Allereerst een zeer interessant journaal, met mooie opnamen. Dan krijgt men'de komische cen-acter n Kwartiertje wachten", een stukje Waarom gebruld wordt van 't lachen. Eveneens zoo'n succes heeft de 2-acter „Negerliefde." Dan krijgt men de veelbesproken 6-acter „Tante Bet, de koningin van de Jordaan", met mevrouw Adrienne Solzer die zelf aanwezig is en de film met haar zang begeleidt, 't Is een prachtige film, waarin de gemoedelijke tante Bet op Schitterende wijze de hoofdrol vervult. Na de pauze krijgt men de 2e hoofdfilm „De Vrijbuiter van Mexico", in 7 acten, een zeer spannende wild-west film. Een ieder in de Luxor ging weer voldaan naar huis. Parochiekerk van het Allerheiligst Hart van Jezus. Heden 17e Zondag na Pinksteren te 121/2 uur leering te 61/i uur Lof. Weensdag 7 uur Lof ter eere van de H. Li duina. Donderdag te 10 uur Huwelijksmis. Zaterdag van 5 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Gedurende de Oetobermaand eiken avond (in de week 7 uur) Lol en Rozenkransgebed. Biechthooien voor de kinderen, deze week verplichtend voor de le en 2e klas. Maandag te 4.15 uur voor de jongens. Vrijdag tc 4.15 uur voor de meisjes. LI. Communie der kinderen Dinsdag onder de H. Mis Van 7 uur voor de jongens en Zaterdag onder de H. Mis van kwart voor 8 uur voor de meisjes. Zaterdag leering voor de kinderen van de openbare scholen. Uitvaarten, Jaargetijden, Maandelijksche en VVekelijksche H. II. Diensten. x HEDEN (Zondag) te 7 uur voor de Parochie. Te 8V2 llur tot zekere intentie. Te 10 uur voor Gatharina de Oooyeh-Vermeulen. MAANDAG te 7 uur Voor Elisabeth van der Poort-Hoekstra. Te 8 uur voor oVerl. ouders. DINSDAG te 7 uur voor Adriana van Der Burg. Te 8 uur voor Maria Petronella Theodora van Outersterp. WOENSDAG te 7 uur voor Anna Maria van Baarle-Greten. Te 8 uur voor alle geloovige zielen. DONDERDAG te 7 uur voor Matti^eus Joannes Geeratz. Te- 10 uur voor Bruide gom en Bruid. VRIJDAG te 7 uur voor een overledene. Te 8 uur voor alle geloovige zielen ZATERDAG te 7 uur voor een overledene. Te 8 uur voor alle geloovige zielen, a.s. ZONDAG tc 7 uur voor overleden ouders. - Te 8V2 uur voor zekere intente. Te 10 uur voor de Parochie. Programma van de laatste ui t- voering in dit seizoen van het Stedelijk Muziek corps, directeur LI. H'. van Vleuten, op Zondag 2/ beptember des n.m. 1 uur in de Plantage. 1. Op Schiedamsch Welvaren, marsch, H. IL. v. Vleuten 2. Ouverture „Die Zigeunerin", W Ball'e 3. Valse Interrompue, L. Montagne 4. Les Camelia's „Suite de Ballet, A. Charnier 5. Aubade Printaniere, P. Lacombe 6. Ah' schied der Gladiatoren, marsch, J. Fucik. UIT ROTTERDAM. Inbraak in een RK. Kerk. Gisternacht is ingebroken in de hulpkerk van den H. Michael van de paters Capucijnen aan de blotboomstraat Le Gharlois. Liet onderzoek heeft uitgewezen, dat de inbrekers zich toegang hebben verschaft door de nooddeur, welke over het erf van den heer Jongerius uitgang heeft op den Dorpsweg. Vijf offerblokken, primitieve houten bussen, werden geforceerd. De buit zal echter niet groot zijn geweest; hij wordt ge schat op ten hoogste 10. Verder hebben de dieven nog getracht het tabernakel te forceeren. Een aantal schroeven werd uit een koperen plaat van hef tabernakel deur gedraaid, doch toen bleek, dat men zoodoende de deur niet kon open- krijgen heeft men het aan den achterkant ge probeerd. Ook hier hadden zij geen resultaat. Vervolgens hebben de dieven nog te vergeefs getracht in te dringen in de sacristie. Meer succes hebben de inbrekers gehad in het aangrenzende vereenigingsgebouw St. Clements, waar zij door het openen van een schuifruim in de kerk gemakkelijk binnenkwamen. Zij hebben zich hier meester gemaakt van een partijtje si garen, sigaretten, drank en eenig geld van een tooneelvereeniging. De buit zal hier reeds on geveer f 50 beloopen. KALENDE R. (27 September1 October 1925). Parochiekerk van den H. Joannes de Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag: 15e Zondag na het octaaf van Drievuldighcids-Zondag (17e Zondag na Pink steren) Van den Zondag, blz 437 2e Oratie van de LI H. Cosmos en Damianus, Martelaren blz. 848. 3e Oratio van de LI. Maagd, blz. 392 Oratio III. Maandag.Z. Laurentius van Ripafratta, Belijder der Dominicanerorde, blz. 604. 2e en 3e Oratie, blz 392 Oratio II on III Dinsdag. IL Aartsengel Michael, blz 853. Woensdag.H. HieronymiK, Belijder en Kerkleeraar, blz. 853. Donderdag.LI. Bavo, Belijder, blz. 41*. Vrijdag. Feest, van de H. H. Engelbewaar ders, blz. 855. 2e Oratie van den H. Leodegarius, Bisschop en Martelaar, blz. 874. Zaterdag. Z. Dominicus Spudal'ora, Belij der der Dominicanerorde. 2e Oratie van de H. Maagd. 3e Oratie, blz. 392 Oratio II. 4e Oratie van den Paus, blz. 89*. a.s. Zondag: 16e Zondag na het, octaaf van Drievuldigheids-Zondag) 18e Zondag na Pink steren) Lloogfeest van den Allerh. Rozenkrans der Maagd Maria. Verduistering. Het Haagsche Volk verneemt dat de politie is overgegaan tot de arrestatie van den procuratiehouder H. van de Haagsche afdeeling van de Rotterdamsche Bank- vereeniging. Gebleken is, aldus het blad, dat deze in den loop der jaren meer dan een ton heeft weten te verduisteren. Zijn onrecht goedgemaakt. Een boekhandelaar in Haarlem kreeg eenige dagen geleden een aangeteekend schrijven uit Amster dam, waarin zich een bedrag van 500 bevond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2