Ruwe, Schrale Handen geneest men met PUROL Hail- «u tiéweaiolijk Nieuws. Jubileum Voorwald. Het gouden jubileum Van den heer Voorwald als collectant van de Frankelandsche parochie is gister met groot en luisteren onder buitenge wone belangstelling gevierd. Nadat 's morgens het collectanten-college ter H. Tafel was genaderd en de H. Mis van half acht had bijgewoond toog men naar den Volks bond waar met den jubilaris op de eereplaats een gemeenschappelijk ontbijt plaats had. Rvcn voor half elf werd de heer Voorwald onder geleide van zijn collega's met gerij naar de Frankelandsche kerk gebracht, waar direct bij zijn binnentreden organist Veugelers het Halleluja van Handel schallen liet. Na de H. Mis, waaronder het zangkoor zooveel ter opluisteringbijdroeg,door Cuypers compositie klankrijk te verto'ken, had in de pastorie de hu'diging Van den jubi'aris plaats bij monde van deken Schraag. Deze schetste op overtuigende wijze de verdiensten van den heer Voorwald on spelde hem tenslotte het pauselijk eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice op de borst. Zeer bewogen dankte de heer Voorwald den deken voor dit alles. 's Middags werd in den Volksbond een druk bezochte receptie gehouden. Ook hier kwam de deken den jubilaris comp 1 imenteeren en dit voorbeeld werd gevolgd door andere heeren gees telijken, deputaties van corporaties en vele lee- ken. Een schat van bloemen en andere uitingen van belangstelling was er tenslotte in de receptie zaal bijeengebracht. Tot slot van dezen voor den heer Voorwald onvergetelijken dag, hadden zijn mede-collcc- tanten hem gisteravond in den Volksbond een feestelijke bijeenkomst aangeboden, die weldra in een uiterst gezellig samenzijn overging en in alle deelen uitstekend slaagde. Den jubilaris nog vele jaren Feestavond S.Z.C. Als altijd is ook de S.Z.C.-feestavond van Za terdag in den R.K. Volksbond weer zeer goed geslaagd. Ter opening riep de voorzitter, de heer Kre diet de vele aanwezigen een hartelijk welkom toe speciaal het jurylid, den heer J. N. Post en den bekenden chansonnier Lou Nijland. Spr. bracht verder hartelijk dank aan allen, die zich in gespannen hadden om 't feest zoo goed mo gelijk te doen slagen de muziek, de schenkers van prijzen voor een Amerikaansche verkooping, de pers, enz. en gaf vervolgens een korten terug blik over 't afgeloopen seizoen, waarin veel en goed werk is verricht. Alleen maakte spr. hier bij de opmerking, dat 't z.i. noodig was, dat een S. Z.C.-lid eindelijk eens zitting zou krijgen in de Commissie van toezicht op de zwembaden. Na tot slot allen veel genoegen te hebben gewenscht gaf de voorzitter ,,'t woord" aan de R'damsche Kamermuziekver., die met een tweetal aardige nummers, gespeeld met piano, fluit, hobo, kla rinet, fagot en hoorn, 't programma inzetten. Toen waa 't de beurt aan den heer Lou Nijland, die weer met pakkende voordracht en mimiek er schitterend in slaagde zijn internationaal repertoire succes en voldoening te doen afwerpen. Nog twee keer meer trad hij op en met niet min der resultaat. Hinderlijk was intusschen hierbij 't gepraat en gegichel van sommige jongelui, die in hun onkunde ook 't genot van de anderen nog blijkbaar wilden vergallen. Voorts bood 't program nog een klucht in 1 bedrijf „De macht der Vrouw", opgevoerd door leden der S.Z.C., eveneens met veel bijval. 't S.Z.C.-strijkje maakte zich verdienstelijk met 't aangenaam vullen der pauzes, terwijl een tweetal leden ervan mej. B. Lokker (piano) en de heer J. Sizoo (cello) bovendien nog een twee tal programmanummers vertolkten. 't Was in de gezellige sfeer die er den geheelen avond heerschte, te spoedig tijd van sluiting en daarom kan de avond best geslaagd heeten. dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd ter Secretarie van voor noemde Gemeente van de schrifturen, die ter zakt 'mochtén zijn 'ingekomen, kan worden ken nis genomen. S c h i e d a in, 12 October 1925. §560 0 INGEZONDEN. ;wr- Van ingezonden stukken ook al worden ze uiet, geplaatst wotdt de kopy niet teruggegeven IJ hebt waarschijnlijk gelezen dat*de Minister van Justitie meer vrijheid verleent aan de ge vangenen «t dat hij eiken dag een legkaart mo gen leggen. Wat moet dit heerlijk zijn voor hen, voor wie de dag zoo lang is Indien U voor hun moeilijk leven voelt, zoudt U dan een legkaart, die niet meer gebruikt wordt, aan mij willen zen den Ik zal er dan voor zorgen, dat ze hun plaats van bestemming'vinden. Bij voorbaat mijn hartelijken dank Mevr. de Ranitz. Tuinlaan 96. femengi Nieuw*. V a 1 s c h e z i 1 v e r b o n s. De recherche van het hoofdbureau van politie te Rotterdam heeft een bijzonder goeden slag geslagen, na reeds weken lang op de loer te hebben gelegen om de vervaardigers van de in omloop zijnde valsche zilverbons van een rijksdaalder te be trappen. Telkens had zij na de beide laatste maanden bericht gekregen, dat bij winkeliers, bij het ophalen van belasting enz. valsche zil verbons van 2.50 in betaling waren gege ven. Een paar dagen geleden gaf een jongen van 12 jaar een valschen zilverbon in betaling bij een winkelier. Dit leidde tot een spoor. De jongen zei den winkelier, dat hij de zilverbon van zijn ouderen broer had gekregen, welke broer later bij den winkelier kwam opspelen, omdat deze den bon niet in betaling wou aan neem Hiervan kregen een paar rechercheurs lucht. De oudere broer, de 25-jarige haven arbeider J. v. H., werd opgespoord en gearres teerd. Hij beweerde, de zilverbv n in drift ver brand te hebben. Na herhaaldelijk verhoord te zijn, bekende hij ten slotte 15 zilverbons van een rijksdaalder gekregen te hebben van den 24-jarigen havenarbeider A. D. K., die eveneens geaeresteerd werd en op zijn beurt zeïde, de zilverbons gekregen te hebben van den 31-jarigen communistisehen^havenarbeider L. F., van de Persoonshaven. In diens woning werd dadelijk huiszoeking gedaan. Op een daarbij behoorend plaatsje werd onder den grond een bonbonniére gevon den, waarin 120 valsche zilverbons. De man was niet thuis. Rechercheurs stelden zich ver dekt op, en toen hij 's nachts thuis kwam. werd hij gearresteerd. Hij was gewapend met een geladen revolver. ^Aanvankelijk ontkende hij alles daarna be weerde hij, de zilverbons aan de Waalhaven gevonden te hebben, en vervolgens ze van een zekeren Herman te hebben gekregen. Ten laatste zeide hij, de zilverbons gekregen te hebben van den Duitscher André, uit de Hud- sonstraat. L. F. werd voorloopig opgeborgen, en direct begaf de recherche zich naar de wo ning van André, dien zij op een door hem be trokken zolderkamertje overviel, terwijl hij bezig was met het vervaardigen van valsche zilverbons. In zijn bed vond men een zakje met 30 valsche bons, en op het zolderkamertje een fototoestel, een drukpers, tubetjes met verf stoffen, een aantal negatieven enz., waarop beslag gelegd is. De gearresteerde André noemde zich And4é de Bruin hij is communist, en bij zijn verder verboor deelde hij mee, indertijd voortgeholpen te zijn door de communistische partij te Rot terdam. Halsstarrig weigert hij, zijn juisten naam te noemen of te zeggen, tot welke natio naliteit hij behoort. Uit correspondentie in zijn bezit gevonden blijkt, dat hij een zware gevangenisstraf heeft ondergaan. Deze André woonde in bij H. P., een gemeente arbeider, werkzaam aan de gasfabriek aan de i; Keilehavcn, van wien hij het zolderkamertje gehuurd had. H. P. is secretaris van de afdeeling Keilehaven van den bond van personeel in openbaren dienst. In diens woning werd gevonden een portefeuille met ongeveer 25 valsche zilver- bons van een rijksdaalder. Ook hij werd gear resteerd. Verder zijn nog gearresteerd de 32-jarige havenarbeider A. S. uit de Zwijndrechtstraat, die vier valsche zilverbons van A. D. K. heeft Ontvangen, doch kans heeft gezien deze bons door te slikken, toen men hem met den cel wagen zou overbrengen, A. K. H. P., rijwiel handelaar, een broer van den gemeentearbei der H.P., die 150 valsche zilverbons zou heb ben ontvangen, en de havenarbeider L. v. S., die ook valsche zilverbons in betaling zou heb ben gegeven. Bij een herhaalde huiszoeking, in de woning van den havenarbeider L. F. is in den kelder onder den grond een renumerator verstopt ge vonden. De steenen, die bij de fabricatie van de bons gediend hebben, zou hij in den mond van de Schiehaven te water hebben geworpen. De recherche heeft ruim 200 valsche zilver bons in beslag genomen, verschillend genum merd, maar alle van de serie G.B. Uit gevonden ter verzending gereed ge maakte corr espouden Lie biijkl, daL de zich noemende Andre de Bruin het voornemen had, zoodra hij gereed was met het vervaardigen van dc valsche zilverbons, de vhnh te nemen en deze correspondentie aan de politie op te zenden. Naar ons nader wordt medegedeeld staat het thans vast dat „Andre de Bruin" een Duit scher is. Omstreeks 1917 heeft hij in Duitschland aan de zijde der Spartakisten gevochten en in de buurt van Halle en op andere plaatsen mee gedaan aan de bedreigingen en afpersing van de landelijke bevolking. Hij beweert zelf driemaal veroordeeld te zijn. In Dusseldorp moet hij uit de gevangenis gevlucht zijn. Bij zijn komst te Rotterdam is hij aanvankelijk door het bestuur der Communistische Partij gesteund. Toen dit van partijgenooten in Duitschland bericht kreeg dat hij niet betrouwbaar was, is hiermede op gehouden. hetgeen niet uitsloot dat communisten hem steun verleenden. Twee jongens gedood. De vereeni- ging van Volksvermaken te Sappemeer is niet gelukkig met haar motorwedstrijden. Werden vorige malen de wedstrijden afgelast wegens slechte weersomstandigheden, ditmaal moest zulks geschieden om veel droeviger redenen. Er waren vier series van het zooveel belo vende programma verreden, toen Van Riessen, Raangs en Rubingh startten in klasse B., in houd 500 cM3. Van Riessen was door motor defect direct buiten den strijd, zoodat alleen Rubingh en" Raangs overbleven. Ook tusschen deze twee was van strijd feitelijk geen sprake, daar Rubingh onbedreigd de leiding had. De rijders waren al driemaal rondgekomen, toen bij het ingaan van de Noorderbocht Raangs met veel gas hoog opliep, slipte, van zijn mo tor afgleed en de Royal Enfield de boschjes inschoot van het afgezette bochtgedeelte. Helaas hadden toch enkele jongens het ver bod van wachters en politie overschreden en hadden zich daar geposteerd. Aanvankelijk ver moedde men nog niet, dat er een ongeluk van dergelijken omvang had plaats gehad. Spoedig bleek echter dat een tweetal knapen van dertien jaren een schedelbreuk had bekomen. De een, G. Bakker, bleek op slag gedood de ander G. EIsus, gaf nog eenige teekenen van leven. Zonder evenwel tot bewustzijn te zijn gekomen is ook dit knaapje gestorven. De dokters Th. Tak en G. Groeneveld, die als medici op hel terrein aanwezig waren, be nevens de Eerste Hulp bij Ongelukken, waren direct ter plaatse. Er waren nog drie lichtge wonde jongens, die eenige been-blessures had den opgeloopen. Gelukkig konden deze na van den schrik te zijn bekomen, allen loopende het terrein verlaten. Noodlanding. Eergistermiddag te on geveer 4 uur heeft het vliegtuig HNACL op weg van Rotterdam naar Amsterdam in den Haar lemmermeerpolder nabij het fort Kudelstaart een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig, een Fokker VII, vervoerde vier leden van het per soneel van de K.L.M. en bagage van Rotterdam naar Amsterdam. De noodlanding had plaats wegens het warmloopen van den motor. Het toe stel kwam in een weiland terecht en werd ernstig beschadigd. De inzittenden bekwamen geen let sel.Het toestel werd bestuurd door van der Hoop. Het zal ter plaatse worden gedemonteerd en naar Rotterdam gebracht. Onbewaakte overweg. De trein van 2 uur uit Roosendaal naar Rotterdam, heeft eergistermiddag den voerman Tak uit Zegge met zijn vrachtauto aangereden. De auto verd ver nield, een meerijdend knaapje uit Roosendaal, de Bruyn, gedood. De aanrijding geschiedde op den beruchten onbewaakten overweg onder Oudenbosch. Ongelukken. Op den Bredaschen weg onder Princenhage is gisteravond door de auto van den heer B. uit Loosduinen, die in een heel kalm tempo reed en uit alle macht remde,het 9-jarig zoontje van den metselaar V.D., dat plot seling op den weg verscheen, overreden. Hevig bloedend werd het kind onder de auto vandaan gehaald en naar huis gebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. Vrijdagmorgen was op het terrein van de Haarlemsche stoomverffabriek een man bezig met het uitbranden van leege verfbussen. Zijn kleeren zijn toen in aanraking gekomen met de vlammen. Niemand bemerkte het ongeval. Eerst toen het slachtoffer om hulp riep, kwamen leden van het fabriekspersoneel toesnellen om de vlam men te dooven met water. De man werd naar het St. Elisabeth-gasthuis vervoerd, waar hij gisternacht aan de bekomen wonden overleden is. De 26-jarige schilder J. Thomas, uit Nij megen die 14 dagen geleden bij het schilderen van het viaduct van de stoomtram nabij Gulpen van een aanzienlijke hoogte is gevallen en met ernsti ge kneuzingen naar het hospitaal te Maastricht werd vervoerd, is gisternacht aan de gevolgen van den val overleden. De bollendiefstallen. Het Pers bureau M. S. Vaz Dias bericht ons nader Donderdag werd uit Leiden gemeld, dat te gen den burgemeester van Voorhout proces verbaal was opgemaakt wegens het valschelijk beschuldigen van heling van den bloemist J. van Dijk te Noordwijkerhout en het bij dezen in beslag doen nemen van bloemollen zonder hiervan kennis te geven aan dc politie te Noord wijkerhout. Onze correspondent aldaar berichtte ons daaromtrent het volgende De heer J. van Dijk, bloemist alhier, kocht, met medeweten van de politie zeven manden dure bollen ver beneden de waarde. Ze wer- Katholiek Leven. De leden van K. L., die Vrijdagavond op hun post waren, zullen geen spijt hebben over hun aanwezigheid en zij moesten de afwezigen be werken om toch den 2en en 4en Vrijdag voor deze bijeenkomst vrij te houden. Voorzitter v. Kcmenadc zcide niet te veel, dat wij dezen avond te gast zouden gaan aan „Levensvreugd"; 't was een kostelijk geestelijk maal, keurig ver zorgd, onberispelijk opgediend eras naar waarde genoten. De heer H. Steens, zelf van levensvreugd niet misdeeld, deed zijn aandachtig gehoor met volle teugen de „Levensvreugd" indrinken. Nu en dan door een hartelijken lach onderbroken, boeide hij de aanwezigen van begin tot eind door zijn on gedwongen en juisten toon 't was niet de streng oratorische redenaar, maar dc losse, van gezon den humor Lintelenden causeur. Toch wist hij, met zichtbaren ernst te zeggen dat buiten het zuivere hart en de reine ziel om, geen juiste vreugd was te smaken; dal dc gewilde en geforceerde jolijt van de wereld in cinema, ciancing en strijkje met alle verkeerde gevolgen daarvan, niets van de ware vreugde bezat, Met pakkenae voorbeelden uit verschillende levens kringen bewees hij den rijken invloed van waar achtige vreugd. In één woord, 't ging er in wij hadden een avond in K. L. die stemming bracht. 't Was dan ook werkelijk de meening van alle aanwezigen als de moderator, den heer Steens verzocht om in ait seizoen nog eens de motieven uitten te zetten, waarom een Roomsche levens opvatting een blijde levensbeschouwing is. Nadat spreker aan p. Biesta verklaard had daar toe gaarne bereid te zijn, sloot de voorzitter deze ieer/.ame vergadering. De „Fclipa." Het dubbcischroefstoomscMp „Felipa", ge bouwd bij de Werf Gusto, werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten. Het schip is volgens het Millar systeem ge bouwd onder Lloyd's speciaal toezicht voor rekening Van de Curacaosche scheepvaart maatschappij en is bestemd voor de vaart tus schen Venezuela en Curacao. De afmetingen van het vaartuig zijn 305 voet tusschen de loodlijnen bij 50 voet breedte op de spanten en 15 voet holle aan de zijde. Het zal bij een diepgang van 11 voet R/g duim een draag vermogen hebben van ruim 2300 tons, De verblijven der officieren en der machinisten zijn in zeer ruime en comfortable ingerichte hut ten op het achterdek boven de machine-ruimte ingedeeld. Voor de voortstuwing zijn in het achterschip twee triple expansie machines geplaatst met een totaal vermogen van ongeveer 1500 l.P.K. waarmede lieL schip een snelheid van ongeveer 107. knoop per uur zal kunnen bereiken. De Iwee stoomketels, van het Schotsche vlampijp type, kunnen onder geforceerden trek met olie gestookt worden. Voor de bediening dor lading is een pomp- installatie aangebracht met een capaciteit van circa 500 ton per uur. Verder is er Levens een cömp'ete vriesinstai- 'at.ie aangebracht, a'smede een insta"atie voor draadlooze telegrafie. In liet bijzonder dient nog vermeld teworden, dat dit schip geheel compleet werd te water ge laten, zoodat Jut na het innemen van lading en proviand in het midden der volgende weck zijn eer-Je reis kan aanvaarden. Buurt vergadering. Dc Buurtvcreeniging Van Beverenstraat c.a. houdt morgen Dinsdag avond 8 uur een vergadering in de bovenzaal van Musis Sacrum, waar hel bes).uur rekening en verantwoording.I zal doen. Een kunstwerk. In de etalage van de firma Ullers in de Hoog straat is een kunstwerk geëtaleerddat in buiten gewone mate de aandacht trekt.Onze stadgenoot, de kunstschilder A.v.d. Schouw, heeft n.l. met vaardige hand een historisch document gemaakt van het bezoek der Koningin aan Schiedam in den vorm van een grootsch opgezet tafereel, voorstellende de Koninklijke familie op het bor des van 't stadhuis. 't Is dc moeite waard, dit eens goed te bezich tigen Goede vangst. Inden nacht van Zaterdag op Zondag ont moette de politie den 30-jarigen A. B. uit de Lekstraat en den 23-jarigcn B. G. B. uit de Pcn- drechtschestraat. In verband met de geregeld plaatshebbende inbraken hield de politie deze mannen aan en stelde hun eenige vragcn. Uit de manier waarop deze beantwoord werden en uit het feit, dat zij 50 sleutels bij zich hadden achtte de politie het geraden eens een huiszoeking bij hen te doen en met succes.In de woning van B. G. B. n.l. in de Lekstraat, vond men, verborgen on der den vloer, een kist met 40 literflesschen je never van de firma Hasenkamp, die 's avonds te voren blijkbaar gestolen is en bovendien linnen goed en loopers, dat vermoedelijk ontvreemd is van schepen, die bij de Furness gedokt hebben. Het onderzoek is nog in vollen gang en het blijkt wel, dat dc politie een goede vangst heeft gedaan. De verdachten, die nog niet veel los laten zijn ondertusschen in arrest gesteld. Paul Kruger-herdenking. Overal in den lande, in Transvaal en elders is Zaterdag de le eeuw-herdenking van Paul Kru- gers geboortedag plechtig gevierd en ook hier wilde, gelijk men weet, niet achter blijven. De heer Textor gaf voor deze gelegenheid Zaterdagmiddag van 34 uur op den Gr. Kerk toren een carillonbespeling, welke getuigde van Transvaalschen en Hollandschen geest en veel belangstellenden trok. De 31-jarige I.J. S. uit de Kreu- pelstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat bij een twist zijn schoonvader v.D. uit de Nieuwe Buurt, hem met een mes in 't hoofd ge stoken heeft, hoewel gelukkig niet ernstig. Proeel verbaal is tegen den driftigen schoon papa opgemaakt. Bfj af kiaehteai wetten af veiardenlnyen vaar* leeehreven en andere affieleele af- en nan- Itandlglngen van hat Gemeentebeitaar. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij Burgemees ter en Wethouders Van Vlaardingen is ingekomen een verzoek van de N. V. HANDELS- EN TRANSPORT MAATSCHAPPIJ „VULCAAN" aldaar, om vergunning tot oprichting van een reparatie-werkplaats met gebruikmaking van een draaislroommotor van 5 P.K. en bijplaatsing van een opwek-aggregaat, bestaande uit een draaislroommotor van 327a E.K. en 2 gelijk stroomdynamo's, resp. van 207a en. 81/., P.K.,. allés in hel omvormergebouw, staande op het perceel Schicdamschedijk no. '2a, kadaster Sec tie G no. 198 dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente Vlaardingen is ter visie gelegd en op Vrijdag, den 23 October 1925, des namiddags 2 uur, ten Raadhuizc voornoemd, gelegenheid zal worden gegeyen om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen én die mondeling of schriftelijk loc te lichten en (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2