De vraag, of er behoefte is in liet Zuiden des lands aan een inrichting voor de opleiding van vroedvrouwen, heeft de Regeering voor zichzelf bevestigend beantwoord. Ook de commissie- Jitta antwoordde hierop in bevestigenden zin de minister is van hetzelfde gevoelen. Omtrent de, te nemen maatregelen merkt de memorie het volgende op Blijkens het rapport van den accountant moet de financieele verhouding tusschen 't Rijk en de inrichting op anderen voet geregeld worden. 1 >e eigendom der gebouwen zal t an den Staat moeten overgaan. De Staat zal deze dan op, na iler te regelen voorwaarden, ter beschikking van de vereeniging moeten stellen. Met den eigendom dej- gehouwen zal de Staat dan tevens de ver plichting van aflossing en rentebetaling der geld middelen op zich moeten nemen. Het bestuur van „Moederschapszorg" heeft, zich in beginsel bereid 'verklaard tot dezen af- stand van de gebouwen en verdere regeling mede te werken. stads- en Sewegteip Nieuws. Kloostcrjubilé. Evenals de Eorw. Zr. Maria Cleopha, priorin van het R.K. Weeshuis, zal ook Zr. Louise, uit hel klooster a.d. Korte Haven, Donderdag 15 October a.s. haar zilveren professie-feest vieren. Het Strceknet. Naar wij van bevoegde zijde vernemen i do mededeeling, door het bestuur van de Hanze omtrent het streeknet gedaan in de vergadering van 22 September jl. en opgenomen in ons blad van 23September gedcelt lijk onjuist. Hetgewone tarief blijft niet tot 31 December gelden doch gaat reeds 1 November in. Alleen die aangeslote nen, die het contract niet wenschcn te vernieu wen en wier aansluiting dus met 1 Januari komt te vervallen behoeven over de maanden Novem ber en December geen verhoogd abonnements geld te betalen, terwijl zij in die maanden wèl in de gelegenheid worden gesteld om kosteloos met Rotterdam te spreken. Wenschen zij echter in Januari op hun besluit terug te komen en dus hun telefoonaansluiting te behouden, dan moeten zij de over de maanden November en December verschuldigde hoogere abonnements kosten alsnog betalen. Evenals te Rotterdam worden de abonnementen verdeeld in huis- en zakenabonnementen ter beoordeeling van het hoofdbestuur in overeenstemming met de rege len die ter zake te Rotterdam van kracht zijn. Een huisabonnement bedraagt 96 gld. een zaken- abonnement 132 gld. voor zoover geen af- standsgeld verschuldigd is. Dit geldt voor alle abonné's behoudens dat sommigen meer en anderen minder zullen betalen krachtens hun lidmaatschap van de coöperatieve vereeniging die hiervoor op 9 dezer is opgericht. in de gister verschenen staatsbladen kwam onder No. 392 hot besluit van 24 September voor, tot vaststelling van de tarieven voor aan sluiting aan het Rijkstelefoonnet alhier fefe. ggf^Nieuw schip. Gister werd van een der hellingen der scheeps bouw maatschappij „Nieuwe Waterweg" niet goed gevolg te water gelaten het s.s. „Delamere" in aanbouw voor rekening van de Manchester- Spanish Line Ltd., te Manchester. De doop plechtigheid werd verricht door mevr. E. L. Tayior-Mac Fadyen. kist bevat een houten onderstel met verschuif baar toestel om er een camera op te kunnen plaatsen. Ileinekens Brouwerij. Dc Hi ineken's Bierbrou werij aan den Groos wijkschen Singel heeft een nieuwe ziedefij laten bouwen, die gistermiddag in tegenwoordig heid van Prins Hendrik in gebruik is geno men. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkan toor Schiedam en zijne hulppostkantoren over de maand September 1925. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 21584,13, en terugbetaald 22067,75. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 27. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter i ree Lie op staatsschuldboekjes afgeschreven f 1600. Volksbadhuis. 'V* week van 4—10 Oct. werden genomen 410 baden. lste klasse kuipbaden 34, regenbaden 44 2de klasse kuipbaden 35, regenbaden 291. Kinderbaden 6. UIT ROTTERDAM. Valsehe zilverbons. De op het hoofdbureau van politie alhier op gesloten Duitscher heeft eindelijk bekend te zijn de 47-jarige bankwerker G. A. uit Duisburg. Hij is gesignaleerd in het Duitsche politieblad en heeft nog heel wat op zijn kerfstok. Volgens zijn eigen schatting moet hij nog tien jaar gevangenis straf ondergaan. De man beweert, hier sterk onder den druk te hebben gestaan van zijn hoofdmedeplichtigen F. en L. van S., beiden havenarbeider. Zijn voeding bestond hoofdzakelijk uit brood klee ding Jiad hij ternauwernood, en voor do meer dan. /QO door hem vervaardigde valsehe zilver bons heeft hij nauwelijks ƒ90 ontvangen. Bij zijn arrestatie werd in het geheel 5 in zijn be- zi gev onden. Hij had, gelijk is gemeld, het voor nemen, de namen van zijn medeplichtigen tei keniiH van de politie te brengen, zoodra hij zich door de vlucht m veiligheid zou gesteld hebben. Behalve ya sche zilverbons, heeft, hij ook valsehe njwn-lbelastingmerken gemaakt, 'en hij was voornemen zich ook op het vervaardigen van valsehe bankbiljetten van 10 te gaan toe leggen. De recherche heeft gistermorgen bij de doua nen op het Maasstation alhier beslag gelegd op een kist, uit Duisburg, afgezonden aan het adres van den havenarbeider L. F; ,-n bestemd voor den geadresseerde^! Duitscher C, 'A. Dc INGEZONDEN. Een wilde staking bij P. Smit Jr. te Rotterdam. Een nieuwe strijd, een dirccte-actie staking brak jl. Donderdag 8 Oet. onder het persaneel bij de firma P. Smit Jr. te Rotterdam uit. Alhoewel in enkele woorden de directe oor zaak van deze vulcanische uitbarsting is aan te geven, dienen wij toch ter vollediging een korte geschiedenis te releveeren, opdat voor ieder lezer duidelijk moge zijn, aan wien de verant woordelijkheid komt voor dit conflict. Vooreerst was de toestand der werklieden, werkzaam bij P. Smit, verre van rooskleurig. Onder lange werktijden en lage loonen eischten men van de werklieden een intensieven arbeid, die een alleruiterste krachtsinspanning vergde. De zweep ontbrak alleen nog. anders zou hier een slavernij ten voeten uit zijn getcekend. Het glimpje hoop, dat mpt 1 October jl. de 56V2 urige werkweek zou worden ingekrompen, verdween toen de beslissing van de Arbeids inspectie verscheen, waarbij was bepaald, dat de geheele werf nog 561/2 uur bleef doorwerken, totdat de ijsbreker gereed was. De stemming der arbeiders werd er niet beter op, en bood voor den Alg. Ned. melaalbewer- kersbond een prachtige gelegenheid om onder dit personeel, met haar circa 1000 ongeorgani seerde arbeiders, onrust te zaaien, en agitatie op te wekken voor verzet en strijd tegen dezen werkgever. Zonder een enkele organisatie te erkennen, begon de Alg. bond, met manifesten en verga dering de arbeiders op te warmen voor de leuze „terug naar de 48 urige werkweek", zonder evenmin een positief verzoek of schrijven tot de directie van P. Smit rechtstreeks te richten. Zaterdag 3 October was door den Alg. bond het personeel ter vergadering opgeroepen, al waar zou beslist worden over het stellen van een ultimatum aan de directie, hetgeen echter niet geschiedde. De Alg. bond, was namelijk door den Metaalbond gewaarschuwd, dat deze niet bereid zou zijn tot overleg, bijaldien er reeds een ultimatum zou zijn gesteld. Onderhandelen met het mes op de keel verkoos de Metaalbond niet. De Alg. bond was zoo welwillend, ondanks haar sterke weerstandkas, daar rekening mede te houden, doch verzweeg zulks voor dc ar beiders. Hij besloot derhalve niet tot het stellen van een ultimatum, doch stelde zich telefonisch met den Metaalbond in verbinding, tot het verkrijgen van een conferentie. Verzending van een bepaald voorstel of concreet verzoek aan dc directie van PSmit was nog steeds niet geschied. Inmiddels was door den Alg. Bond niet na gelaten de K.G.N. organisaties voor „onbetrouw bare organisaties" en „verraders" uit te maken, omreden zij daarom, alleen deze agitatie opzette. De Metaalbond was op verzoek van den Alg. bond bereid te conl'ereeren op 8 October over de kwestie-P. Smit, doch verzette bij nader inzien den datum tot 13 October d.a.v. De K(ath.) C.(hr.) en N.(eutr.) Metaalbewer- kersbond hadden intusschen niet stilgezeten, nog minder afgewacht of de Alg. bond hun tot samenwerking voor de belangen der arbeiders zou verzoeken. Zij wisten dat de verbittering bij den Alg. bond tegen de K.G.N. sinds dc op heffing van het conflict aan de „Nieuwe Water weg" en R.D.M. zeer groot was, en dat de Alg. bond in zijn waan geen contact zou zoeken met de K.C.N. ook al werden de belangen der ar beiders daardoor geschaad. Bovendien, in de conferentie op 18 September jl. te Den Haag, waar onder leiding van den heer Zaalberg de kwestie v.d. werktijd na 1 Oct. werd besproken, verklaarde de Alg. bond geen prijs te stellen op overleg, waarbij geval tot geval, dus ondernemingsgewijs de arbeids voorwaarden werden behandeld, in tegenstelling met de K.C.N. organisaties die hierop in bedoel de conferentie bij den Metaalbond juist aan drongen. 1 oen dan ook de beslissingen inzake den werk tijd van den dir. gen. v. d. Arbeid waren afge komen, stelden de K.C.N. zich op 29 Sept. schriftelijk in verbinding met den Metaalbond om een onderhoud over den ontstancn toestand te Rotterdam, inzake de arbeidsvoorwaarden, welk onderhoud op Zaterdag 3 Oct. te Amsterdam plaats vond. In dit onderhoud, tusschen den Metaalbond en K.G.N. was mede tegenwoordig, op diéns eigen verzoek, de lieer Gilliamsc, vertegenwoor diger der directie van P. Smit, aangezien deze directie van meening was, dat elke actie, tijdens den bouw van den ijsbreker, op moreele gronden was te veroordeelen. Dit onderhoud leverde nog geen positief resultaat op, doch wel werd in verband met de werktijd-verkorting bij gereed zijn van den ijs breker een nader te houden conferentie in uit.-, zicht gesteld, omstreeks begin November. Vervolgens deelde de Metaalbond mede, dat op 9 October een conferentie zou plaats hebben met de directie van de firma Wilton, waarin de K.C.N. organisaties gelegenheid zouden hebben hare wenschen namens de arbeiders te bepleiten. Alhoewel bovenstaande uiteenzetting nog geen directe-öorzaak aanwijst, waarop de wilde sta king bij P. Smit uitbrak, was toch de conferen tie, die op Vrijdag 9 Oct. door de K. G. N. met de directie van Wilton zou plaats hebben de lont aan het kruitvat Toen de leden van dén Alg bond sinds eeni- gen tijd vergiftigd en opgezet tegen de K G N op Donderdag-morgen 8 Oct kennis namen van het feit dat de K Q.N- Vrijdag 9 Oct. met den Metaalbond 'n conferentie hadden, terwijl de Alg. bond dit. Dinsdag 13 October was toege staan, kende hunne woede en haat geen grenzen ruitten zij de arbeiders op, cn om 1 uur trokken een aantal afdeelingen uit de fabriek. Donder dagmiddag en Vrijdag werden onder bedreigin gen de werkwilligen eveneens in dit avontuur gesleept. Niemand overzag de gevolgen, en alleen de Alg bond aanvaardt ten volle de verantwoording van deze wilde staking. Zie daar dc nuchtere en werkelijke uiteenzet ting der feiten, waaruit blijkt, dat niet voor ver betering der arbeidsvoorwaarden dezo wilde strijd is uitgebroken, doch louter tegen de K C N organisaties, die kost wat kost, onder den voet moeten worden geloopen. 1700 Man zijn hier in staking, waaronder onze R K Bond nauwelijks 30 leden telt, wien het niet mogelijk was rustig aan den arbeid te blijven. Trouwens bij ons bezoek aan de fabriek, als mede in de gehouden conferentie met den rijks- bemiddelaar op Zaterdag 10 Oct. j.l. over de staking bij P. Smit, bleek voor ons overduidelijk, de hetze en haat tegen de K.G.N. organisaties en hunne leden. Het fiasco van den Alg. bond, bij de opheffing van het conflict aan N. W. en R. D. M. zit hun dwar», en gedachtig aan het spreek woord de wraak is zoet" verzuimen zij geen gelegenheid, dien wraak toe te passen. Een deel onzer leden, w.o. de voorzitter van onze afdeeling Rotterdam, heeft tot het laatst gepoogd aan den arbeid te bl'ijven. De reeds bovenvermelde conferentie 0p Za terdag 10 Oct. te den Haag, onder leiding van du. rijksbemiddelaar bracht, geen overeenstemming tusschen partijen. Dit was vrij verklaarbaar wanneer men na gaat dat hier een buitengewone oorzaak aan wezig bleek die tot deze wilde staking aanlei ding had gegeven. Eerst na het uitbreken Van den strijd, zond d. A'g. bond de eigen'ijke verzoeken in van de ar beiders, en die pas Zaterdag 10 Oct. door di directie ze'f waren ontvangen.Er vie' in de om standigheden vanhare zijde niets aan te bieden. De Alg. bond poogde zijn houding tcgenovu dit conflict te verdedigen, door anderen te be schuldigen. A'hoewe1 wij ons niet geroepen achten dc tac tiek of houding van den Metaalbond tegenover de Alg. bond te verdedigen,ontzeggen wij toch den Alg. bond het recht, de zelfstandigheid onzer organisatie aan te randen,en allerminst ons als verraders of strijdbrekers te betichten wanneer wij afzonderlijk of in samenwerking met den Chr. en Neutr. bond trachten door woord en geschrift de belangen onzer leden en die der arbeiders te verdedigen. Daarvoor zullen wij vechten en strijden zoo lang er bloed door onze aderen stroomt. Wij mcencn, dat de organisatie die een der gelijke revolutionaire staking met hare verant woording dekt, een Verrader is van de belangen der arbeiders, te meer wanneer diezelfde orga nisatie in andere omstandigheden de syndica listen, daarin niet minder sterk als zij, heeft bestreden. Zeer terecht konden de Federacisten hunne instemming betuigen met de tactiek thans door den Alg. bond,die geheel in hun kielzog vaart, toegepast. Tenslotte zij medegedeeld, dat een nieuwe conferentie onder leiding van den heer IJssel- stein heden, Dinsdag 13 Oct. zal plaats hebben, Daarop hopen wij later terug fe komen. Schiedam. j v worden in ontvangst genomen. Met bel een voudige „wagentje" komt het Bestuur onze stadgenooten om ondersteuning vragen,in dezen moeilijken tijd 't zal natuurlijk voorkomen dat men in verband met het bovenstaande „niets heeft op te ruimen" maar met nog grooter dankbaarheid zal het Best. v. d. R. K. Vrouwen bond de financieele Hulp op prijs stellen, waartoe een ieder in de gelegenheid is gesteld, om in de bus door een kleine of grootcre gift, blijk te geven van waardeering voor dit liefdewerk. Op mijn dagkalender las ik dezer dagen „niemand is zoo arm of ongelukkig dat hij niet iemand zou kunnen helpen en troosten, die nog ongelukkiger is dan hij." Welnu liefdadige stadgenooten, wilt gij een daad verrichten die u tot voldoening zal strékken en dankbaarheid tevens, steun dan de pogingen van het Bestuur v. d. R. K. Vrouwenbond, om haar in staat te stellen het kleeren-magazijn met een flinken voorraad,boven- en ondergoede ren aan te vullen. Reeds nu, zijn de aanvragen zeer grootsteunt haar dan, om in de komende winterdagen aan alle behoeften te kunnen voor zien. Uw medewerking, Uw hulp, zal de zorg verlichten in zoo menig noodlijdend gezin, die Uw weldaden zeker met een dankbaar hart zullen weten te waardeeren. Wie troost brengt in der armen kluis, Draagt vreugde en zegen mee naar huis. Een stadgenoot. Gemengd Nieuw». Breitbart exit. Dezer dagen overleed te Berlijn aan bloedvergiftiging de bekende Breit bart, wereldvermaard als „ijzerkoning", „ket tingbreker" enz. Breitbart had zich gekwetst aan een roestigen spijker en er was bloedver- giftiging opgetreden die het afzetten van een been noodzakelijk maakte. Het heeft hem echter niet meer kunnen redden. Het verleden herleeft. Rijkspresi dent Hindenburg heeft gister te Berlijn een monument onthuld voor de gevallenen van het Konigin Auguste Garde Grenadier Regiment. Onder de aanwezigen zag men Oscar van Prui sen. Nadat generaal Sixt von Arnim namens den ex-keizer den eersten krans had gelegd, legde Hindenburg zijn krans op het monument. Op de linten daarvan prijkten de woorden „Uw bloed kan en za! nimmer tevergeefs gevloeid heb ben." Door een trein vermorzeld. Zes inwoners van Toronto werden gedood, toen de internationale sneltrein een auto verbrijzel de, waarin twee gezinnen gezeten waren. Alle inzittenden werden gedood, behalve een kind van 4 jaar. De trein stopte onmiddellijk, dooh de verminkte lijken werden over een heelen af stand langs de lijn meegesleept. Pleizierboot gezonken. Bij Mia mi op Morida kantelde Zondag een pleizierstoom- boot, toen zij bij hooge zee bij het invaren der baai wil wenden. Tot nu toe zijn 17 lijken ge borgen, terwijl er nog 16 personenjvermist wor den; 6 werden licht gewond. Nog een K u Klus Klan. Te Ber lijn is een bende van jonge zakkenrollers, lade lichters en inbrekers ontdekt, 't Waren meest jongens van een jaar of 13, 14, die hun gemeen schap den weidschen naam Klu Klux Klan had den gegeven. Zij woonden in den ongebruikten watertoren voor het Gharlottenburgsehe station, waar een 13-jarig meisje, dat, ook tot de bende hoorde, het gestolen eten voor hen bereid de. Den geheelen zomer hebben de jonge deug nieten de omgeving onveilig gemaakt.Ten slotte is een paar dagen geleden alles uitgekomen, doordat een der boefjes gepakt werd bij het zakkenrollen. Kleeren-magazijn R. K. Vrouwenhond. Zou ik L, geachte Redactie vriendelijk, om eenige plaatsruimte mogen verzoeken in Uw veel gelezen dagblad bij voorbaat daarvoor be leefden dank. Nu de heerlijke zomertijd ons heeft verlaten en plaats gaat maken voor koude winterdagen, nu ziet menigeen dat jaargetijde weer met angst tegemoet, en vragen wij ons wel eens af, wat brengt hét leven toch veel zorgen en als zoo menige zorgzame huismoeder, die lieve kleinen om haar heen ziet, die toch haar levensvreugd, haar geluk zijn, en wier zonnige lach zij nooit zou willen missen, denkt zij wel eens, bij de niet overmatig groote verdiensten van haar man wat zou ik alles voor mijn kinderen over hebben,' als ik maar wat meer doen kon. En vooral de koude winterdag heeft zulke groote eischen, vraagt zooveel voorziening in velerlei behoeften.' Maar wat een aangename verrassing was het dezer dagen in onze dagbladen te lezen „Het wa gentje komt." Het bestuur van den R. K. Vrouwenbond, dat er altijd op uit is om hulp cn steun te verleenen in zoo menig behoeftig gezin, dat geen middel onbeproefd laat om ver betering te brengen en eenigszins de zorgen te verlichten, het komt weer met het bekende „wagentje" om van onze stadgenooten een kleine gift te vragen voor de aanst. winterdagen, een gift die velen onzer zeer gemakkelijk zal vallen oude kleeren, boven- en ondergoed, kleeding- stukken die toch niet meer te gebruiken zijn, 't is alles hoogst welkom dat alles wordt door de goede zorgen van het bestuur, hersteld, en in een toestand gebracht, waardoor deze goede- j ren in zeer veel gezinnen een plaats vinden, die niet alleen welkom zijn, maar met grooten dank Een geheimzinnig v 1 i e g t u i g. Uit Zweden wordt gemeld, dal, de Deensche motor boot „Maagen" op geheimzinnige wijze uit de haven van Malmo is vertrokken met een oor- Iogsvlicgtuig aan boord, dat vermoedelijk voor Abd-el-Krim is bestemd. Het schip had bestem ming voor Kopenhagen, doch veranderde in de Sont van koers. Bij onderzoek is gebleken, dat het vliegtuig te Stettin is ontscheept. Men weet niet, of het' in Duitschland wordt verborgen ge houden, dan wel op de een of andere wijze naar Marokko is doorgezonden. Een succesvolle maatregel. De Vrijdagmiddag aangekondigde actie van den Engelschen vocdselraad om op regeeringskosten in de bladen de namen der bakkers te publicee- ren, die de broodprijzen hebben verlaagd, heeft reeds een onverwacht gevolg gehad. Vrijdagavond laat hebben de beide groote Lon- dei.sche bakkersvereenigingen bekend gemaakt, dal zij hun broodprijzen met ingang van Maan dag a.s. met 2,/2 ct. per vierpondsbrood ver dagen. Het zwakke geslacht. Vera Mac Millan, uitstekende amazone, reed mede in het concours hippique te Sydney. Zij wekte er de bewondering van de toeschouwers maar bij een sprong sloeg zij over den kop van haar paard. Dadelijk steeg zij weer op en reed door. Even later viel zij weer. Ditmaal brak zij haar sleutel been, doch ook nu reed zij door. Maar de pijn in haar schouder maakte haar onzeker. Zij hield vol tot den laatsten sprong, viel en werd zwaar gewond opgenomen. Df Japan sche Vliegers Abe én Koasju zijn gister in Le Bourget opgestegen tot (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2