had. liu in die krat. woeniie een -inedsclij dien men in het, duister- ternauwernood kon ouder scheiden. V- •- Langzamerhand wenden de- oogen aan het duister en kon men de magere, uitgeteerde gedaante onderscheiden van een geelbjeeken Inlander. Een ontzettende stank maakte het welhaast onmogelijk om lang boven den beer put, waarop de kist was geplaatst, te. blijven staan. Men zag, dat de opgesloten man hier niet-kon. liggen en alleen: in zittende houding kon slapen An der ha ld jaar had deze man hier gezeten! Eten werd hem gebracht door een sjeuf in d.e kist. De spij&resten werden nimmer.-!opge ruimd. Baden kon de man niet,.behoorlijk sla pen was onmogelijk en altijd was om. hem.-heen de ondragelijke stank.,-. Hier. lag een mensch, verborgen voor het. heteinde van zijn. levyn af re wachten zij, die er iets aan konden doen, schenen be Stormramp van 10 Augustus. Heden, is door het Amsterdamsch comité „10 Aug. '25" aan het Nationaal Steuncomité een bedrag van f 508.016 afgedragen, zijnde het totaal van de verzamelde gelden ten bate der stormramp.. oog, en het niet te hebben geweten. Slechts het toeva1 voerde de pohtiehierheen. Toen was het ook uit. De hoofdcommissaris gaf 'ast den man onmidde"ijk te ver1 ossen. Met kracht werd de stevig gesloten kist open-, gebroken, hetgeen niet zoo gemakkelijk ging en na eenige minuten stond voor ons fjen vergrijsd verwaarloosd en ongeschoren mannetje, uitge put, door de knieën zakkend en mpei'ijk knip perend met oogen, die anderha'f jaar 'ang het daglicht niet meer hadden aanschouwd. Al'es aan dezen man was vervuild en verwaar loosd. Men had hem een doekje gegeven om zich af te vegen en dat was a'les, behalve het, eten, dat men hem al een hond had voorgezet. Onmiddellijk is daarop fyet mannetje wegge voerd naar het hospitaal, waar hij verder zal worden onderzocht. Uit het verhoor van zijn broer, die den sleu tel hield van het Vunze- hok, waarin de oude was opgesloten bleek, dat men den gekken hadji" zoo lastig had gevonden. Dit was blijk baar de methode, waarop men zulk een lastig menschonschadelijk maakte. De dokter heeft den ongelukkige onderzocht en voorloopig slechts kunnen constaleereu, dat hij zwaar is ondervoed. Van krankzinnigheid is niets gebleken, doch uiteraard vordert het constateeren daarvan langen tijd van observatie om tot een conclusie van beteekenis te kunnen Vai che sigaranbamlcrolles. Bij zekere B. e Voorschoten werden een druk pers en een hoeveelgeid valse.he sigorenbande- rolles in beslag genome B. is gearresteerd- en .ter beschikking van de jusfitie gesteld. Koninklijk Bezoek aan Limburg. Te een uur hedenmiddag is de Koninklijke familie met een extra-trein uit het Loo aan de halte Linrn? aangekomen tot het brengen van een driedaagseh bezoek aan een gedeelte der provincie Limburg. Aan de halte Linne werd de Koninklijke fami lie begroet door den commissaris der Koningin in de provincie Limburg baron van Hövell tot Westerflier. Onmiddellijk werd mei auto's naar den stuw in dc Maas gereden voor de onthulling van den gedenksteen ter herinnering aan het gereedko men van den eersten.yjtuw voor de Maaskana- lisatie. Iri ongeveer tien minuten werd de Maas bereikt. Minister Bongaerts maakte daar zijn opwachting en sprak een rede uit die door de Koningin werd beantwoord. Te kwart, voor twee vertrok de Koninklijke familie met gevolg, waarbij de Commissaris der Koningin mr. baron van Hövell tot. Westerflier zich had aangesloten, van den stuw naar Roer mond. geraken. Kerknieuws. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft dc volgende Weleerw. heeren benoemd tot pastoor te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. v.d. Allerh. Ro zenkrans) H. Hoosemans te den Burg (Texel) J. Nagel, die kapelaan was te R'dam (H. Bar bara) tot, kapelaan te Rotterdam (H. H. Mart. van Gorcum)'P. J. Simons, die kapelaan was te Leiden (0. L. Vr. Hemelvaart). Pauselijke audiënties. Een particulier telegram uit Rome beves tigt het reeds eertijds gemeld bericht, dat vau 29 November tot 5 December geen enkele Pausel- lijke audiëntie en geen recepties ten Vaticane zullen plaats hebben, Z.H. de Paus en Zijn Hof zullen gedurende die week de geestelijke oefeningen doen. Nieuwe kardinalen. De „Giomale d'Italia" meldt, dat in het con sistorie van December de nuntius te Tarijs mos. Cretti en mgr. Perosi te Rome tot kordinoal zullen worden verheven zoo ook mgs. Tocelii, de nuntius te Rome. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Meest krachtige Z. O tot Z. wind of z.w. wind, betrokken of zwaor bewaikt, regenbuien, telkens stijging van tem peratuur. Slachtoffer van een aanr ijding Men meldt ons uit Enschedé Hedenmorgen vond men op den Gronauschen- weg onder Lonneker een man bewusteloos naast zijn rijwiel liggen. Een geneesheer constateerde een ernstige hersenschudding, in hopéloozen toestand is hij naar een der ziekenhuizen alhier overgebracht, Hedenmiddag was hij nóg niet tot bewustzijn gekomen. De politie vond slecht een zakdoek met de initialen A. H. en een Maria- bee dje op den man. Omtrent de oorzaak van bet ongeval tast men nog in 't duister. De politie heeft alle burgemeesters der omliggende gemeen ten met dit geval in kennis gesteld. Het drama in dc Sehiestraat te R'dam. De inspecteur van politie A. M. en de agent A. S. die onlangs, bij een achtervolging van boe ven, den molenaar Ambrosius doodschoten, zijn heden voor de Rottèrdamsche rechtbank vrij gesproken WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen Berlijn Belgiè Zwitserland Amerika Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid - Milaan - WISSELKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York De moorddadige chauffeur. Naar wij vernemen is tegen den chauffeur v. I. die onlangs op de heide te Ede des nachts met zijn auto den sergeant v. G. doodreed rechts ingang verleend. Hij zal zich moeten verantwoor den wegens het veroorzaken van iemands dood door schuld. Ernstig ongeluk. Hedennacht tegen 1 uur heeft te Velzen bij het hoogovenbedrijf een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij twee arbeiders hét leven Verloren. Drie werklieden waren bezig eenelectrischen. grijper, die bij het lossen van een ertsboot defect was geraakt, te repareeren. Doör een noodlotti- gen samenloop van omstandigheden schijnt de grijper die opens ond, toegeklapt te zijn. De drie arbeiders geraakten bekneld. De pasgehuwden Bader uit Wijke oog werd dadelijk gedood, 'n zekere Offenberg uit Wijk aan Zee werd doode1- lijk gewond en overleed spoedig, hij laat een vrouw en 4 kinderen achter de derde werkman, Alkemade uit Wijkeroog werd ernstig gewond. Later seint men, dat de toestand van Alkjsmade die in 't ziekenhuis te Haarlem opgenomen is, geen reden tot bezorgdheid geeft. Het blijkt dat het hedennacht plaats gehad hebbend ongeval, bij 't hoogovenbedrijf, veroor zaakt is door het door onbekende oorzaak naar beneden storten van het tegengewicht viin^den grijper, dat eenige tonnen weegt. De Eemdijk vlot. Bij de directie van de Hojl.-Amerikalijn is hedenmorgen een telegram ingekomen meldende, dat het gestrande s.s. Eemdijk gister is vlot ge- tymen 19 Oct. 20 Oct, n2 043/8 f 12.04»/, -59.241 lt - 59.24 - 10.93 Vs - 10 98 - 11.33V* - 11 33 - 47.927a 47 94 2.48'/, 2 48 - &5.10 - 35.10 62.27 J/a 62.4272 66 55 66.60 50.55 50 94 35.72 35 70 9 90 9 93 TE AMSTERDAM. 19 Oct. 20 Oct f 12,013/4 t 12.047, 59.24 - 59.24 Va - 10.95 - 11.01 - 11.34 -11 34 - 47.95 - 47.93 - 35.077a - 35 077, - 62 30 - 62.50 - 66.60 - 66 60 - 50 60 51 15 2.48'/, - 2.48'/, SPOBT. „DAMMEN". De uitslag van den derden wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van denNed. R. K. Dambond gisteren avond hier ter stede gespeeld H. KreugerJ. v.d. Meer (Rotterdam) 11. Voor de huishoudelijke competitie v.d. Ff. K. Damclub I.D.O. werden de volgende partijen gespeeld. J. v.d. HeidenJ. Jansen 20 A. v.d. HeidenJ. v. Slobbe 02 Ff. v. GelovenW. v. Dongen 02 F. SteenouwerW. Ham 02 A. v. Slobbe—A. v. Baarle 11 LONDENSCHE KRONIEK. (Van onzen correspondent). Londen, 19 Oct De „Motor Show" Iedereen in Londen kijkt thans naar de auto mobiel, spreekt er over, denkt er over en droomt er van- Want de „Show" is aan den gang Dat de belangstelling in deze gebeurtenis zoo al gemeen is kan worden toegeschreven aan de buitengewone ontwikkeling van den kleinen wa gen. Het is op deze klasse van motorvoertuigen dat een aanzienlijk deel van de Britsche industrie zich de laatste jaren speciaal heeft toegelegd. De gedachtegang bij die fabrikanten was dat zij zich alleen met succes staande konden houden indien zij er in konden slagen in het eigen land en in de Britsche gebieden overzee een zoo groot mogelijke Vraag naar automobhlcn te scheppen. Dat kon geschieden door goede en goedkoopc, handige, kleine auto's aan de markt te brengen, en van aantrekkelijker constructie dan de goed koopc wagens uil de Vereenigde Staten. Zij zijn daarin hoven verwachting geslaagd. Olympia biedt dit jaar meer nog dan verleden jaar ruime keus in de lichte klasse. En de piijs, waai- voor deze gemakke'ijk te kanteen n, betrouwba re wagentjes, van nieuwe toepassingen ruim voor zien, beschikbaar zijn, is een be'etse1 voor weini gen. De pers heeft verte'd dat het grootste deel der tentoonstellers reeds de productie voor het komende jaar contractueel van de hand heeft gedaan. Dat is misschien wat overdreven om Weifelaars te animeeren. Maar dat de particulie re auto steeds meer gemeengoed wordt: van de massa L een feit dat uit de beschikbare statistie ken helder naar Voren komt. Had Brittanje in 1922 nog 534000 automobielen, thans heeft het er 8S8000, een toename binnen drie jaar van 354000. Naar verhouding van het bèvolkingsgc- ta' heeft Enge1 and in Europa de meeste auto's. Niet weinig moeten de voortreffelijke wegen en het lief'ijk landschap van dit 'and tot de popu lariseering van de automobiel hebben bijgedra gen. Bij de moderne maatschappelijke verhou dingen is een auto ook geen luxe meer. Het in spannende leven in de steden eischt ontspanning, do frbsche lucht, de ruimte en het licht van het. land. De kleine auto heeft het land en zijn zege ningen opengelegd voor duizenden en duizenden. H^tar komst en haar gebruik hebben lastige ver keersproblemen geschapen. Het zijn problemen van een overgangsperiode die op den duur be vredigend zullen worden opgelost. Waar de automobiel aldus een fundamenteele functie in het dagclijkseh leven is gaan vervullen, daar is dej enorme populariteit van en belangstelling in de| „Motor Show" een vanzelfsprekend feit. Een rondgang geeft den indruk dat materiaal en constructie weer zijn verbeterd. De evolutie van hejt moderne voertuig gaat nog ooré, niet zoo zeer in zijn melianischc deelen, motor en chassis, remmen en transmissie als in het koetswerk, dat nu; ook bij de goedkoopc en kleine wagens een hoogen graad van volmaaktheid en schoonheid heeft bereikt. Over de bekende Britsche luxe wagons van hoogen prijs behoef ik niets te zeggen die blijven zich om den hoogen standaard van hun constructie en afwerking op de wereldmarkL handhaven en Vooral in Noord- en Zuid-Amerika. Verleden jaar waren ballonbanden en remmen op vier wielen nog min of meer een nieuwtje, dal. mén bijna uitsluitend op duro wagens aantrof. Nu zijn ze regel geworden bij bijna alle merken, zélfs in de lichte klasse. Men heeft in den loop van het jaar de voorspelling kunnen hooren dat de open wagen met „all weather body "zijn pljaats in de wereld zou moeten afstaan aan het salon-type, de lichtste constructie van den ge- slbten wagen. Die voorspelling is zooals de „Show" laat zien niet uitgekomen. Er is eén neiging merkbaar het aantal cylinders te veigrooten en eenige deskundigen willen weten dat de viercylinder Vroeg of laat geheel door de 6 zal zijn Vervangen. De compressor,-een hulp middel om den druk in de cylinders te Verhoogen en aldus de kracht, die door den cylinder-inhoud wprdt bepaald, te' Verhoogen, blijft in zijn toe passing nog beperkt tot de ren wagens en zijdie bij de komst van de „super charger" beweerden dht hij niet geschikt zou blijken voor het normale aiito-verkeer schijnen gelijk te krijgen. De be zwaren van de compressor zijn lawaai en over verhitting. De vliegclubs aan den gang. Alle door de regeering gesubsidieerde vlieg clubs van Engeland vijf in getai zijn nu vim machines voorzien. Het zijn de vliegclubs van Londen, Newcas le, de Midlands, Lancas hire en Yorkshire. Bodendien heeft het land twee vliegciubs in het Zuiden van het iand, die letter lijk en figuurlijk op eigen wieken drijven. Elk der gesubsidieerde clubs heeft twee De Havilland Moth-niachines en een extra motor ontvangen. Voor de meesten blijkt dit al niet genoeg en aan vragen om meer machines teneinde de vlieg- driften der leden te kunnen bevredigen komen dan ook reeds bij de autoriteiten in. De meest vooruitstrevende clubs die ook wel de meest welgestelde leden zullen hebben helpen zich zelf door eigen machines te bouwen. De Londen- sche club alleen heeft reeds 200 leden, waarvan er 75 vlieglessen ontvangen. Wanneer die 75 de tien uur aan vlieglessen hebben ontvangen, die men noodig acht om den leerling de noodige be drevenheid te verschaffen, komen 75 anderen aan de beurt. De gansclie beweging is gunstig begon nen. Er is nog geen ongelukje gebeurd en al het materiaal is tot nu toe intact gebleven. De Engelse he landgoederen onder den hamer. Het gewicht der belastingen, de zware suc cessie-rechten, hoogere hypotheek-rente en ver hoogde onderhoudskosten zijn te veel voor de landgoederen-bezitters van Engeland. Buiten plaatsen en landerijen, die eeuwen lang in de zelfde families zijn geweest, gaan steeds meer in andere handen over en worden in het proces verdeeld en geschonden, tiet jaar 1925 zal in de geschiedenis van Engeland blijven leven als het jaar van de groote veranderingen in landbezit. Oude familiezetels veranderen elke week van eigenaar. De handel in huizen en landerijen bloeit en „solicitors" en „estate agents" hebben handen vol werk. Bezittingen die eens heele dorpen en groote stukken van provinciesteden omvatten zijn opgebroken in kleine stukken en zijn over gegaan naar een verscheidenheid van eigenaars. In sommige gevallen zijn de stukken gekocht door vroegere pachters, in meer gevallen zijn de nieuwe bezitters rijke fabrikanten of „prinsen van den handel." In e n maand heeft een enkele firma in het West End van Londen stad- en landeigen dom van de hand gedaan tot een bedrag van meer dan £8.000.000. Heele steden, zooals Reigate en Shaftesbury, dozijnen historische kasteelen en uitgestekte jachtterreinen worden verkaveld en versnipperd. En de snelheid waarmede dit proces zich voltrekt, wordt eiken dag nog groo- ter. Het is het onmiskenbare bewijs van veran derde tijden, van de verdwijning van den Ëngel- schen landadel, een maatschappelijk verschijnsel van de eerste beteekenis. boekbesprekingen. Handboekje voor de Katholieke Moeder. Gebeden en overwegingensamengesleld door P. Fabianus O. AI. Cap. 640 Bladz. Bulzon Bercker, G. m. b. 11. Kevelaer, Uilgevers van den Heiligen Aposiolischen Stoel. Linnenband rood op snede 2.10, en in verschillende eenvoudige en belerè leeren banden. Eindelijk is er dan toch een kerkboek, dat uitsluitend voor de Katholieke Moeder, niet alleen bestemd, maar ook berekend is. De samen steller, die in het volle sociale leven staat, heeft zoo goed gevoeld, dat den Katholiek iets meer moet gegeven worden dan zoeterige gebedjes, derde aftreksel eener mislukte Fransehe verta ling en dat veel meer nog overweging dan ge bed noodig is, vooral als dat gebed is „men leest zijn kerkboek en legt het op zij." Hij begint dan ook met beschouwingen over „Man en vrouw Moeder en kind Met ge bouwen handen Huishouding en huishoudster In kruis en lijden." In de „Dagelijksche gebeden en oefeningen" geeft Pater Favianus ook verklaring en bewijs voering, welke de godsvrucht zeker veel zullen verhoogen. De „Verschillende gebeden" zullen de Katho lieke Moeder helpen om vertrouwvol tot God te bidden in alle levensomstandigheden. Het mooie kerkboekje is op fijn Bijbelpapier gedrukt en keurig gebonden, bij alle R.K.Boek handelaren en Handelaren in religieuze artikelen verkrijgbaar. Depot voor den groothandel C. Linssen, Veido. Burgerlijke Stand. Geboren: Oct. 17. Hendrik, z.v. J. H. Kuijpers en L. Bogerd, Westfrankelandschestr. Trijntje Hendrika, d.v. A. Bakker en C. A. van der Iloek, Fjabristr. 18. Jan, z.v. K. Droog en J. Verschoor, Voorneschestr. Theodora, d.v. H. J. van Vliet en M. Leendert.s, Louronstr. Maria, d. v. P. Mulder en S. J. Govoert, Beierlandsc.hestr. Overleden: Oct. 18. H. Portengen, oud 68 j„ wed. A. van Zetten, van Beverenstr. Seheppvaart. Hoog water ie Hoek van Holland. 20 Oct. v.m 3.34 o.m 3 55 21 Oct. v.m 4.15 o.m 4 29 22 Oct. v.m 4 53 n.na 5.07 23 Oct. v.m. 5.36, n.m. 5.51. Gem. duur vloed 5 u. 31 In. gem. duur eb 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 19 Oct. Aangekomen Japanseh s.s. „Jufuku Maru", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 20 OctAangekomen Noorsch s.s. „Asmund", ledig van Rotterdam om hier te dokken in dfe Wilhelminahaven. Duitsch s.s. „Imperial", van Londen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven SCFIIEDAM, 19 Oct. Vertrokken Duitsch s.s. „Carmen" van Londen naar Riga. Itaiiaansch s.s. „Baltico", ledig naar Sun derland. SCHIEDAM, 20 Oct. Aangekomen s.s. „Rot terdam", Holl. Ara. Lijn, ledig van Rotterdam om hier te dokken.in de Wiltonhaven en vertrok heden naar Rotterdam. HEadelsbertebtem. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCFIIEDAM, 20 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 20 Oct. Men noteert voor Spiritus 100 f 22. Spoeling. Noteering van do Coop. Vereen Spoelingvereeniging" Heden f 2.60 per ketel- ROTTERDAM, 19 October. Ter waren lieden aangevoerd 377 vette 167 vette kalveren, 1518 schapen ol en 1189 varkens. Prijzen per V, kilo koeien 3o 60 crossen 40 ii 54 c., kalveren 627« a /2 e. 8/ c,, schapen binnenland 30 a 35 c schapen bmten- ,._.i aa 40 f lammeren 3138 per stuk „Schied. veemarkt runderen, lammeren land 44 c. a 49 c„ lammeren 34—38 je Varkens 46 c., 47 c., 48 c. Binn e-n 1 a n d s e h e g ra n ,c n Tarwe met tamelijk aanbod prijshoudend verkocht. Extra puike zonder schot 14.26— 14 75. Verder naar kwaliteit /ll12.75. Rogge niet getoond. Gerst. Chevalier ƒ1112.50 haver 1011 Buitenlandse li e, g r a n e n. Rogge. Western, disponibel /9.75 Zuid- Russische disp. ƒ960 idem aangekomen ƒ9.45; Duitsch/Poolsche disponibel 9.50. Gerst 485 Mailing disponibel 146 idem stob- m nd 189 66 k. Donau disponibel 195 60/1 k. Zuid Russische stoomend f 186. Mais per 200 kilo's Laplata disponibel 195, idem aangekomen 193 Dqnau/Galfox dispo nibel 190. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtBriulsclie ligenlu imers 2.603.40 Zecuwsche blauwe 33.70 Zeeuw sche eigenheimers 2.302.80 Zecuwsche bonte 33.70, blauwe tigenb imers 2.503, bravo'» 3.40—3.80, poters 1—2, aik I" r_blir.l. Eieren. Zceuwschc eieren 10.,<012, Over maasche eieren 10.50—12 per 100 stuks.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3