DAGBLAD VOORSGMEESMM Trouw aan zQn Faas-Koning. FEUILLETON. 4Sle <taarg*ii§. Woensdag 21 October 1325, 14083 tt(u«*ut KOE1IAKKT 4. Telefoon IntowotmaaiiMl 85. Postbus 38. £S Advertintiim 1 0 regel» /L75, «Ik» regel daarboven 35 Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per pont f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummer» met Officieel Kerkbeiiehfc 10 ets. 4 cent. Zaterdagavondnummer nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madBdeelingea 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeron. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. grafëPöngevaUen verzekeringf 500 bij levenslange geheels invaliditeit f f 200 bij verlies van een hand, voet of oog t 200bij dood; f 100 bij verlies van en duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De ygrggggmygwordyge^^ BH «f krachten» arstten ef verotdenlngen va«r- laiehievea en inden offleleele af- en Ban kend] gingen van het Gemccntebeittsnr. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 15 Oct. 1925 vergunning verleend aan le. de N.V. „ACETYLENA", Bijkantoor Rotterdam, om vergunning' tot. oprichting van een bcnzine-installatie met een ondergrondsch reservoir met een inhoud van 2000 L. en een bovengrondsche aftapinrichting op het terrein van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken aan den Buitenhavenweg 146, kadaster Sectie L. No; 2246; 2e. de N. V. NEDERLANDSCHE GIST EN SPIRITUSFABRIEK te Delft om vergun ning tot oprichting van een inrichting tot het capculeeren van kurken met een preparaat be staande uit aether en collodion in het gebouwtje gelegen aan het Groenweegje en genummerd Noordvest 37a, kadaster Sectie A. no. 1680, als mede tot bewaring van aether en van collodion- wol tot een hoeveelheid van resp. 200 L. en 30 K.G. in degemetseldekluisgeplaats indeonover- dekte ruimte grenzende aan genoemd gebouwde zulks met intrekk ng van haar d.d. 6 Februari 1925 gedaan- en d.d. 18 Februari d.a.v. afgekon digd verzoek. Schiedam, 21 Oct. 1925. Nieuws. NA LOCARNO. De Duitsche kabinetsraad in zake Locarno, die gister zou plaats vinden, is uitgesteld. Gistermiddag vonden de aangekondigde, be sprekingen plaats met vertegenwoordigers uit het Rijnland. Op de uiteenzettingen Van Luther en Stresemann volgde een uitvoerige gedach- tenwisseling. De vertegenwoordigers van het Rijnland gaven opnieuw te kennen, dat het Rijnland geenerlei voordeel ten koste van de algemeene^Duitschc belangen ^nastreeft. Het Rijnland stelt evenwel met nadruk den eisch, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen der be zettingsautoriteiten in alle zones in werking zullen treden, waardoor de te Locarno plechtig afgelegde verklaringen van de ministers van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk, Enge land en België in daden zullen worden omgezet. Persstemmen. Dat het Verdrag van Locarno door de bladen der linkerzijde over het geheel gunstig beoor deeld zou worden, was te verwachten, doch ook de houding der rechtsche pers is thans niet meer zoo afwijzend als kort geleden. In enkele na tionalistische bladen is zelfs een toon van vol doening waar te nemen De verdragen welke te Locarno tusschen Frankrijk en Cechoslovakije en tusschen Frank rijk en Polen zijn tot stand gekomen, vinden in de Duitsche bladen, voorzoover zij ze niet zonder commentaar weergeven, een minder gun stige ontvangst. Het „Acht-Uhr-Abendblatt" richt een oproep tot de Europeesche vredesvrienden om den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, in aanmerking te doen komen voor1 den Nobelprijs voor den vrede. Stresemann's memorandum van Februari, zegt het blad, moet als het uitgangspunt worden beschouwd voor dei werkelijke vredespolitiek, zooals die thans te Locarno is ingezet. Dit memorandum, de daarop gevolgde nota-wisseling, de taaie strijd van Stresemann tegen de binnen] andsche politieke moeilijkheden, en ten slotte ook zijn onder handelaars-capaciteiten te Locarno maken, dat alle voorwaarden voor de toekenning van den prijs vervuld zijn. Onder het opschrift „Vrede met eere", zegt de „Times" over het resultaat van de conferentie te Locarno o.a. De vrede van Europa schijnt thans beter dan sinds een menschengeslacht verzekerd. Wij kunnen dankbaar zijn, dat het Britsche streven in zoo groote mate heeftmede- gewerkt tot de verzoening van de voornaamste tegenstanders. Het herstel van het Britsche prestige in Europa is niet een van de kleinste voordeden, die Locarno heeft opgeleverd. Twee jaar geleden hadden wij weinig vrienden in Eu ropa, maar thans is het de Britsche naam, die nauw met het verrichtte werk is verbonden. De verwerping van het protocol verbijsterde en ontmoedigde voor een oogenblik de volken van het vasteland, maar deze verwerping werd gerechtvaardigd door de ontdekking van een beteren en meer zekeren weg. Chamberlain heeft ons door Engeland aan het Rijnlandpact te binden, zware verplieh- t ngen opgelegd, doch daar tegenover staat, dat oorlog in het Westen van Europa voor langen tijd vrijwel onmogelijk wordt gemaakt en als het land en het parlement dit pact goed keuren, zal het ons geen zwaardere verplichtingen opleggen, dan die welke voortvloeien uit het on afwendbare risico van een onverzoend Europa. Thans kan worden begonnen met plannen voor de toekomst van Europa, waardoor het Britsche rijk van veel zorgen zal worden ontheven. Met. het historische pact, verdwijnt de oorlogsvrees, althans zoolang het huidige geslacht zijn wil kan doen gelden. In een exposé van de vooruitzichten voor de aanneming van het. verdrag van Locarno door Duitschland zegt de „Daily Telegraph", dat de dreigementen der nationalisten in het kabinet. Luther niet. al te zwaar behoeven te worden opgevat. De voordeelen die Duitschland door het pact verkrijgt, zijn te groot dan dat de aan neming lichtvaardig in gevaar zou kunnen wor den gebracht. Zelfs indien de basis van het kabinet Luther door een eventueel uittreden der nationalisten zou worden verstoord, dan zou toch het pact door een kabinetvan andere samen stelling worden aangenomen. De feitelijke voordeelen van het pact zullen ten slotte den doorslag geven. Chamberlain te Londen. Minister Chamberlain is gister bij zijn terugkeer te Londen van de conferentie te Locarno geestdriftig verwelkomd. De koning zond een van zijn kamerheeren naar het station om den minister van Buitenlandsche Zaken namens hem te begroeten. Behalve de premier en vele andere ministers en vertegenwoordigers van het Foreign Office, waren ook de gezanten van Frankrijk, Duitschland, Italië en België aanwezig. De Engelsche vereeniging voor den Volkenbond had eveneens een vertegenwoordiger gezonden. Chamberlain was door deze ontvangst zeer getroffen. In een kort interview aan het station zeide Chamberlain „Bij den terugkeer in mijn eigen land is mijn hart te vol om voldoende uitdruk king te kginnen geven aan mijn gevoelens. Ik verheug mij over de rol, door ons land te Locarno gespeeld. De daar geparafeerde verdragen zij11 tegen geen enkele natie gericht., maar zijn velen „Ja, en deze bewijzen-van 'iefdc", zoo voegde meester Bflrgo erbij, „namen nog toe. zoodra Pius VII te midden dier bevolking aankwam, die zijn en onze taa' spreekt. Zoo prijkte gehee1 Nizza bij de aankomst van den armen gevangen 1 in een feestgewaad Van bloemen en vanen en gehee' de bevolking bracht den Vader der chris tenheid geestdriftige ovaties." „Welk een troost voor den H. Vaderriep men a'om vo' vreugde. „En de p'attc'andsbewoners der Riviera, waar Pms VII Voorbijvoer," ging meester Barbo im mer geestdriftiger voort, „toonden nog grooter toegenegenheid dan de bewoners van Nizza. Op menige gevaar'ijke plaats in den weg spanden de boeren de paarden van het pauselijk rijtuig af en trokken het ze'ven veilig voorwaarts over een rivier aan de kust, wier brug juist door den storm was weggeslagen, droeg men het rijtuig met de ingezetenen op de schouders, trots de hooggaande go'ven naar den anderen oever." De verte"er had zich inmidde's zóó zeer in zijn onderwerp verdiept., dat hij niet eens be werkte hoe zijn zoontje zich in a"e sti'te van naties tot voordeel. Ik constateer met veel vol doening het bestaan van onze groote vriendschap met. Frankrijk en ook, dat wij in tegenwoordig heid van Italië de onschendbaarheid en veilig heid van België hebben verzekerd. Ook verheugt het mij, dat wij op deze conferentie op vriend schappelijke wijze met Duitschland hebben onderhandeld. De vrede in het westen zal zijn vervulling in het oosten van Europa vinden. Ik hoop, dat zich in den zonneschijn van Locarno ook de harten van de andere volkeren van Euro pa zullen kunnen koesteren. Briand heeft tegenover de pers verklaard, dat het te Locarno verrichte werk verlichting aan de wereld zal brengen. De behandeling der kwestie van de ontruiming der Keulsche zone behoort bij den Gezantenraad thuis, preciseerde Briand vervolgens. Naar men meldt, zal dezer dagen een brief wisseling tusschen de regeeringen te Berlijn, Parijs en Londen plaats vinden, welke verkla ringen bevat over de bezetting der Noordelijke Rijnlandzone. Binnen het kader van de be sprekingen te Locarno heeft de Duitsche delega tie nimmer 'n verband tusschen 't. Veiligheids pact en de ontruiming van Keulen erkend. De komende notawisseling zal gelegenheid geven een datum voor de ontruiming van Keulen vast te stellen. Over de kwestie van een wijziging van het bezettingsregime in de overige zones zijn te Locarno geen regelingen getroffen. Wel echter zijn mondelinge toezeggingen gedaan, volgens welke de Engelsche en Fransehe regeeringen de beteckenis van het sluiten van het Veilig heidspact ook voor de kwestie van den bezet- tingsduur erkennen. Uit Genéve wordt gemeld, dat naar verluidt een buitengewone zitting in den volkenbond tegen het midden van Januari zal worden bijeen geroepen ter behandeling van Duitschlands ver zoek tot opneming in den bond. waarbij ten slotte de winst aan den Staat is gebleven. Het. kwaad was geheel en al een ge volg hiervan, dat. het vertrouwen in de toekomst van den franc geschokt was. Wat betreft zijn besprekingn in het buiten land in het belang der saneering van de Bel gische valuta, wees de minister er op, dat op het oogenblik de medewerking is verkregen van de voornaamste financieele markten met goudbasis, nl. van de V. S„ Engeland, Zwitser land, Nederland en Zweden, onder de uitdruk kelijke voorwaarde, dat het parlement de finan cieele politiek der regeering zal goedkeuren en de noodige wetten zal aannemen, met name vóór alles zal zorgdragen voor het budgetair even- wicht.Het parlement behoort zich evenwel in vol le vrijheid over deze aangelegenheid uit te spre ken. dc hand zijns vaders had losgemaakt en zich sne' had verwijderd. Eerst, aan het eind van zijn yerhaa' gekomen, bemerkte hij de afwezigheid van den k'einen Pius en vroeg met eenigó onrust naar hem. „De knaap is naar huis geloopen", antwoordde men. „Ginds komt hij reeds terug riep een k'eing Savonees, in dc richting der straat wijzend „hij heeft b'oemen gehaa'd." „Inderdaad, spoedig was de kt ine wed' hij de groep in zijn rechter handje droeg hij b'oemen. „Gij zeidet zoo even, vader", verk,'aarde de k'einc Pius, „dat men den H. Vader op zijn doorreis b'oemen aanbood. Daarom wilde ik hem bij zijn aankomst, ook een bloemruiker aanbie den." Meester Barbo's oogen lichtten helder op „Goed zoo, mijn kind" prees hij. „Het verheugt, mij van harte, dat gij den H. Vader zóó 'iefhebt." „Dc khaap heeft ge'ijk" riep men van a"e kanten aanmoedigend, „b'oemen en vruchten zu"en den H. Vader genoegen verschaffen." En het duurde geen kwartier uurs, of honder- *den bloemruikers prijkten in de handen der wach tende vrouwen, terwij1 verscheidene meisjes mandjes droegen met heerlijk ooft, die zij smaak vol met b'aderen en b'oemen hadden om kranst. BELGIE. Financieele politiek. Aangaande zijn financieele plannen heeft de Belgische minister van Financiën onder meer me degedeeld, dat de onderhandelingen te Washing ton voor de fundeering van de Belgische schuld aan de V. S. zeer de openbare meening hebben bezig gehouden, doch, zeide hij, ik heb den in druk, dat wij sedert het, accoord van 18 Augus tus, de goedkeuring hebben verkregen van alle weldenkende menschen. Sedert Juni heeft de regeering bijna 600 mil- lioen francs voor schulddelging besteed, waar van 250 millioen naar het buitenland is gegaan. Dit alles is geschied zonder dat eenige inflatie het gevolg er van is geweest. De minister verklaarde, dat zijn ambtgenoo- ten er zich allen mede hebben vereenigd, geen nieuwe uitgaven op de verschillende begroo tingen te plaatsen. Wanneer men de ontwerp- begrootingen voor 1925 vergelijkt met de wer kelijke uitgaven over dit jaar, zal men zien, dat alle budgetten, ondanks de verhooging der in dexcijfers, een dalende tendens vertoonen. Vervolgens vestigde minister Janssen de aan dacht op de crisis, welke de laatste weken de wisselmarkt heeft bedreigd, waardoor inflatie en ernstige verstoring van het budgetair even wicht het gevolg hadden kunnen zijn, wanneer niet spoedig een beslissing was genomen. Het gevaar is thans evenwel bezworen, dank zij het 19 September jl. met de Nationale Bank getroffen accoord betreffende de aanwending barer deviezenreserve. Zonder ingrijpende in terventie is deze operatie volkomen geslaagd, ENGELAND. Een bekende Russische communist, wiens naam niet genoemd wórdt, is gister in Schotland gearresteerd en naar Londen overgebracht. Na een kort verhoor werd hij mei, zijn gezin uitgewe zen. Den ander van revolutionnaire propaganda verdacht buitenlander kon tot dusver uit de handen der politie blijven. Hij kwam gister ochtend vroeg op een Kanaalboot té Newhavon aan, waar hij door 'een detective werd hc. - kend, die naar Londen telefoneerde, dat men den man daar aan het station „in ontvangst moest nemen". Zijn bagage werd geopend, maar toen de trein te Londen aankwam was de ge zochte er niet in te vinden. Hij is waarschijn lijk aan een tusschenstation uitgestapt en wordt thans overal gezocht. FRANKRIJK. Gailiaux zal eerst in de volgende zitting van den ministerraad een definitieve uiteenzetting geven van zijn ontwerpen voor de financieele saneering. Zeer spoedig na de opening van het parlement, welke thans definitief bepaald is op 29 October, zullen deze ontwerpen bij de Ka mer worden ingediend. Gister is de inschrijving op de 4% goudleening gesloten. Gailiaux heeft in den ministerraad de- resultaten en van medegedeeld. Volgens de laat ste cijfers, die nog niet definitief zijn, heeft het totaal van de emissie de som van ft milliard overschreden Midde'erwijl werd het gedu'd der Savoneezen op een harde proef geste'd Reeds begon de na middagzon ter kimme te neigen, en nog a'tijd was er geen spoor van het rijtuig met zijn ge vangene te bekennen Uur op uur ging Voorbij reeds was de gloeiende zonneschijf in het Wes ten -schuil gegaan en nog a'tijd wachtte men tevergeefs „Blijkbaar widen de Franschen hun geyangeno bij nacht en duister onze stad, binnensmokkelen", zoo Verzekerde men e'kander, „om alle hu'diging en eerbetooging van dezen kant, te vermijden „Doch het za' hun niet gelukken", bromde meester Barbo, „wij kunnen wachten." „Voornamelijk nu de zonnegloed plaats maakt voor de avondkoelte," merkte een ander luimig op. En werkelijk, reeds goten maan en flonkerende sterren heur zilveren schijnsel over het rustend aardrijk doch altijd beidde men nog de komst van den heiligen Vader. j§ Daar klonk het uit den nabij zijnd en stadstoren; negen heldere slagen weergalmden door de da verende sféeren en tegelijkertijd zette het klok- kespel in „Blijf Volharden, trouwe ziel." Hoe ook fel de stormwind giert 1" Onwillekeurig richtten de oogen der Savonee- EEN BALKAN-CONFERENTIE. Uit Parijs wordt gemeld Volgens de „Matin" beteekent de gelijktijdige aanwezigheid der diplomatische vertegenwoordigers van Roemenië Joegoslavië, Bulgarije en Griekenland, dat plan nen voor een algemeene conferentie ter regeling van dc Balkangeschillen in vergevorden staat van voorbereiding zijn. BULGAREN EN GRIEKEN. Bulgaarsche strijdkrachten ter sterkte van ongeveer een bataljon hebben gisteren plotseling den Griekschen post bij den berg Peles aange vallen. De Grieksche soldaten werden gedood en toen de plaatselijke commandant zich met een witte vlag naar de Bulgaren wilde begeven om opheldering te vragen, viel ook hij onder het Bulgaarsche vuur. Er ontstond daarop een lang durig gevecht, in het verloop waarvan de Bul garen de hoogte bezetten. In Griekenland is men door dezen overval zeer verrast, daar men de beweegredenen ervan niet kent. De regeering heefl# alle maatregelen getroffen om de aanvallers te verdrijven. er- scheidene militaire treinen zijn naar het Noor den gedirigeerd. zen zich naar den ouden toren, die daai opices uit de huizenrij als een trouwe wachtelbeeld hunner eigen onwrikbare trouw aan den lijden den Paus-Koning. En hunne ziebgevoelens stemden in met dit oud-christelijk lied, want 'ja over de Kerk van Christus bruisten thans oo'k hevige stormen en dreigden zelfs dén op persten stuurman met zich mede L sleuren en te verderven. Maar neen 1 Heeft zij niet het woord van den Zoon Gods „lk zal met u zijn tot het einde der eeuwen Blijf dus moedig stand houden, trouwe ziel, edele lijder op Sint Petrus' troon Dergelijke gedachten bestormden ook de zie lén der Savoneezen, toen zij eensklaps daaruit werden opgeschrikt. Een verward gedruiseh drong van de Rivieraheerbaan tot hen door, datzich weldra het onderkennen als getrappel van paarden en het rollen van een rijtuig. „Zij komen, zij Komen 1 Eindelijn, einde- lijx Als een bliksemstraal doorvloog deze uitroep de wachtende menigtj. Met ging op de teehen staan, rente de halzen om heler te Kunnen uitzien. Bij het heldere maanlicht aanschouwde men eerst 'n kleine troep dragonders en hierop Volg de, door gendarmen te .paard in dichten Kring omgeven, een oud, onoogelijk rijtuig. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i „4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1