Scheren PUROL Stats* en Geweilel|jk Nieuws. fl. van Gent. beuenga Nieuws. I mutters niets doet aan de reputatie van onze volksvertegenwoordiging meer afbreuk, dan de houding van Kamerleden, die de parlementaire vormen niet in acht nemen en zich grofheden permit toeren, welke in een Vergadering: van gewone arbeiders geen oogenblik zouden worden geduld. Vis iemand in de hitte van het debat zich een enkelen keer een onparlementair woord laat ontvallen, is dat. niet zoo heel erg. Maar de leider der Vrijzinnig-Democraten schijn! den laatsten tijd het persoonlijk karakter \an zijn politieke tegenstanders welbewust en met een vooropgezette bedoeling te willen aantasten. In het orgaan zijner partij stelt hij het steeds voor, alsof de rechtsche partijen door geenerlei beginsel worde.n samengehouden, en de coa litie uitsluitend wordt gevormd om „de baan tje?" onder de Vrienden van rechts te verdeden. Do rechtsche fracties noemt hij „een kliek", dat wil zeggen „een.aaneengesloten bende, die elkaar helpt beVoordeelen." Naar aanleiding Van deze grove uitvallen in ,,l)e Vrijzinnig-Demo eraat" schreven wij nog onlangs (27 Aug.) „De wasch-eehte democraten van mr. Mar- ehanl's Vrijzinnige Bond komen Versterkt in de Tweede Kamer. Maar de parlementaire zeden schijnen er niet op vooruit te gaan. Laten wij er niet boos om worden. Blijkbaar is het vacantie- nemen Voor mr. Marchant een zeer vermoeiende bezigheid geweest en kwam hij ietwat over spannen in de residentie terug. Er zijn nog enkele weken vóór den derden Dinsdag Van Sept ember. Intusschen kan hij op adem komen en zijn event wicht hervinden." Het heeft echter niet mogen baten. Gisteren werd het, salaris-debat in de Tweede Kamer be sloten met een bijzonder heftig incident, dat door den parlementairen redacteur van het „Hbld." als volgt wordt geschetst: „Mr. Marchant kreeg drie minuten voor re pliek, weinig, maar genoeg om deels blijkelijk uit verbittering over het heel ongunstig lot, dat een motie.van hem zelf door het afvallen Van sociaal-democraten dreigde, honend te spreken van de „naicviteit" van. den heer Dresselhuys, „aan een garantie van dezen minister éénige waarde te-hechten." En hij besloot, op zijn be kende opgewonden manier sprekend, met de woorden „Voor mij heeft een garantie, een belofte van dezen bewindsman, van dezen minister, niets en niets geen waarde Met kwalijk bedwongen verontwaardiging sprong minister Golijn overeind om te protesteeren tegen die woorden van den geaehten afgevaar digde. „Hij kan wéten, dat ik," aldus de heer Golijn, aan dc totstandkoming van artikel 40 niet schuldig ben, dat ik nog geen minister wa», toen de quaestie van de intrekking aan de orde kwam. Wanneer de heer Marchant zijn woorden niet intrekt, zal het mij moeilijk vallen met den geaehten afgevaardigde nog van ge dachten te wisselen. De heer Marchant trok echter zijn woorden niet in, maar -verscherpte 'ze nog dtm weinig, door te zeggen, dat de heer Golijn toch het K. B. tot intrekking van artikel 40 gecontrasigneerd had en dat hij óók het wetsontwerp had mede-onderteekend, waar door den ambtenaren de weg naar don rechter zou worden afgesneden. Onder groote beroering en heftige protesten van rechts werd liet debat gesloten, nadat de voorzitter nog de publieke tribune Lot de orde had moeien roepen. Maar het incident was daarmede niet uit den weg. Minister Golijn stapte nog woedend naar de bank van den heer Marchant, om hem eenige malen, heftig ver ontwaardigd toe te roepen, met den vinger dreigend, dat het „een schandelijke behande ling" was." Meer dan schandelijk was het zeker, dat een afgevaardigde op zoo'n persoobiijkc manier een minister te lijf ging, besluit de Kameroverzicht schrijver van het. liberale blad„Meer dan schandelijk voor een afgevaardigde, en meer dan schandelijk voor het prestige van het par lement. Dc Verontwaardiging over het incident was, behalve klaarblijkelijk bij de sociaal-demo craten en de vrijzinnig-democraten, algemeen in de Kamer." Indien de heer Marchant als paladijn van het parlementaire stelsel wil fungeeren, zal hij toch andere manieren moeteu leeren. Naar aanleiding van het incident Marchant- Colijn in de Tweede Kamer vraagt du „Nieuwe Rotterdamsche Courant." ,4Wal zou de heer Marchant zelf wel zeggen, als" hij van trouwbreuk werd beschuldigd, omi- dat hij de door de grondwet gevorderde eeden heeft afgelegd en nochtans niets wil weten van de landsverdediging, Van welke diezelfde grond wet rept.Hij zou even wit van drift worden als minister Colijn nu en misschien nog veol heftiger reageeren. Welnu, wat gij niet wilt, dat u ge schiedt Een geweigerde overplaatsing. Een gepensionneerd ambtenaar schrijft in 't aderland" - Eenigen tijd geleden werd in de dagbladen melding gemaakt van een geweigerde oVer- plaatsing. Een telegrafist, voorzitter van de afdccling Rotterdam van den Ccntralen Bond van Post-, Telegraaf- en Tfejephoon-personeel, wérd voor straf overgeplaatst naar Leeuwarden. De gestrafte begaf zich niet naar de nieuwe hem aangewezen standplaats, wat zijn ontslag' ten ge volge had hiertegen kwam hij in verzet bij de Commissie van Beroep. Nu zou in Ru-land, lui land van belofte voor hand- en hoofdarbeiders, zoo n man tegen den muur zijn gezet en neer geschoten in Italië, het land van orde en disci pline, als krankzinnige zijn opgeborgen en in andere Landen zeer zeker gestraft zijii. Doch in Nederland wordt door een „commissie van beroep" zijn straf gewijzigd in een belooning. Hij wordt namelijk op zijn oude standplaats Rotterdam, overgeplaatst van den telegraafdienst naar den postdienst, wat aangenamer dienen bcteekent in een betrekking, die bij bet publiek hooger slaat aangeschreven. Met deze wijziging in de straf heelt d.e Minister zich vcreenigd. Is flat handhaving van het gezag? Tentenkampen afgeschaft Naar de „N. A. Gt." Van bevoegde zijde ver neemt, is besloten dat het instituut van tenten kampen voor het onderbrengen der manschap pen tijdens dc jaariijksche herhalingsoefenin gen in den herfst zal worden afgeschaft. Deze belangrijke maatregel' wordt, genomen in verband met de bijna altijd ongunstige weersgesteldheid in de periode waarin de her halingsoefeningen vallen. In verband hiermee verneemt het blad, dat de opdracht is gegeven, dat de kazerne te Does burg voortaan in het. najaar voor het onder brengen der manschappen deelnemende aam de herhalingsoefeningen en hét materieel beschik baar moet zijn. Ook de kazernes te Deventer en Zutphen zul len zoo noodig hiervoor in het najaar beschik baar worden gesteld. Uit de Communistische l'artij. Het Rotterdamsche part ij- fa e s t u u r afgezet. De „Tribune" bevat de vo'gende mededeeling Het Presidium van de G. P. H. hééft het noodig geoordeeld, het bestuur van de afd. Rotterdam der C. P. H. uit zijn functie te onheffen en de leden van dit bestuur als lid der G. P. H. Ie schorsen, op grond van handelingen in strijd met de belangen van onze partij. De afd. Rotterdam vergadert Donderdag 22 dezer, onder leiding van het P. B„ o.a. ter Ver kiezing van een nieuw bestuur. De aanleiding tot dezen maatregel schijnt te zijn geweest een Vergadering, op 11 dez.er te R'dam gehouden, van eenige partijbestuurders en de bestuurders van het gewest Zuid-Holland. Toen de voorstellen van het partijbestuur.Ver worpen werden, moet de heej: Wins den heer Van Burink een slag in het gelaat gegeven hebben, wat weer tot gevolg heeft gehad, dat de lieer Wins zich eenigen tijd later aan het ziekenhuis aan den Goolsingel kon aanmelden, om een, blij kens onze inlichtingen, onbeduidende hoofd wonde te laten verbinden, die „wel met een hamer kon zijn aangebracht „Het Volk" is eens met den heer Wins gaan praten, die in strijd met het bovenstaande, vertelde, dat die vergadering inderdaad had plaats gehad, dat het Partijbestuursvóorstel met algemeene stemmen was aangenomen en dat de vechtpartij niets met de vergadering uitstaande had. Hij gaf toe, naar het ziekenhuis aan den Coolsingri te zijn geweest Maar niet alléén. Verdere inlichtingen wilde hij niet geven als publicatie noodig was, zou dat wel in de „Tribu ne" geschieden. Het bestuur bestond uit de hceren dr. van RaVesteyn, van Burink, d> n Ouden en Hoog- earspel. Spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van den Gciitralen Bond van spoor- en tramwegpersoneel (Neutrale Bond) heeft gister aan de directie der Nederlandsche spoorwegen een brief gezonden, waarin het zegt de voorgestelde loonregeling niet te kunnen aanvaarden. STAKING BIJ WILTON. Namens de besturen van den- Nederl. R. E. Metaalbewerkersbond, den Christ. Metaalb-. - werskersbond in Nederland en den Nederl. Neu tralen bond van Metaalbewerkers werd gister aan de werklieden Van Wilton het volgènde manifest uitgereikt Kameraden, Het zal u natuurlijk wel bekend zijn, dat door den Algemeenen Nederlandsehen Metaalbewer- kersbond aan uw onderneming een ultimatum is gesteld in Verband waarmede geadviseerd zult worden, het werk Donderdagmorgen niet te. hervatten. Het stellen van dat ultimatum is geschied zonder overleg met de besturen van bovenge noemde organisaties en zelfs zonder dat het bestuur van den Algemeenen Bond daartoe op'- dracht had van het personeel. Wel is een vergadering gehouden op Zaterdag 10 October ter bespreking van den toestand, waarop ongeveer 1100 a 1200 man, dus ternau wernood een derde van het. personeel aanwezig was, doch op welke vergadering geen schrifte lijke stemming ten aanzien van dat ultimatum is gehouden. Wij verklaren dus met nadruk, dat het bestuur van den Alg. Bond met de meening van twee derde Van het personeel geen rekening heeft gehouden. Dit is een duidelijk bewijs, dat heel het op treden van den Alg. bond sléchts ten doel heef! zonder rekening te houden met het overgrook- deel van liet personeel, eens. te willen démon- streeren, waartoe het alleen wel in staat is. Het Vooropgestelde doel van deze staking is dus niet de verbetering van de arbeidsvoorwaar*- den, maar een uiting van mach tswellust, waaraan men de belangen vai( de arbeiders opoffert. Kameraden, de besturen van bovengenoemde organisaties achten het hun plicht u zeer ernstig te waarschuwen, u niet te laten dringen in de zeer gevaarlijke richting, die de Alg. Bond te Rotterdam blijkt te willen gaan, Heel dit systeem van optreden moet op dit oogenblik uitloopen op groote ellende voor de arbeiders. Door de huidverzachtende en huid- versterkende eigenschappen van Inrol kan men het stukgaan en nasohrijnen voorkomen als men vóór het inzeepen zich telkens inwrijft met een weinig 3676 11 Arbeiders, toont daarom uw zelfstandigheid door te weigeren liet bestuur van den modernen Bond over u, doch zonder u te laten beslissen. In het wel begrepen belang van de arbeiders advisee ren wij u dan ook met den meesten ernst, Donderdagmorgen aan den arbeid te blijven-. Inzonderheid geldt dit advies voor de leden van de Christelijke, Roomsch-Katholiekc en Neutrale Metaalbewerkersbonden die verplicht zijn, thans in de door ons aangegeven richting leiding te geven. Weet wel, dat door u te begeven in een avon tuur lijken strijd de kans zeer groot is, datgene te Verspelen, wat door overleg is bereikt. Dus Voor allen is zonder onderscheid ons ad vies blijft aan den arbeid liet ultimatu m afgewezen. In antwoord op het ultimatum van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft de directie van Wilton, telegrafisch aan dien Bond geantwoord, dat zij verwijst naar de besprekingen, die Dins dag gehouden zijn, welke mededeeling dus de verklaring inhoudt, dat zij geen nadere toezeg gingen zal doen. De R. K.,Chr.en Netr.organisa.ties. In een vergadering van den Ned. Neutralen Bond Van Metaalbewerkers is besloten, zich te houden aan de besluiten, die de vorige week genomen -werden, dus genoegen te nemen met de reeds gedane concessies. Besloten werd heden bij Wilton aan het werk te gaan. Eenzelfde besluit werd genomen in een bij eenkomst. van den Ned. R. K. Metaalbewerkers en Chr. bonden. De toestand hier ter stéde.. Hedenmorgen vroeg was het een ongewone drukte bij d- n ingang van dc terreinen der firma Wilton. Po ii.it' hield een wakend oog in 't zeil, maar alles verliep zonder ongeregeldheden. Toen het hek geopend werd, gingen er van de ruim 7iJÖ arbeiders, die in werkplaatsen en op het dok al hier werkzaam zijn, ongeveer een 300 man naar binnen; ruim de helft van de arbeiders is alzoo, hier in steking gegaan. De katholieken, christelijken en neutralen hebben zich prachtig aan 't advies van hun be sturen gehouden. Dit is gelukkig, want 't is hoog noodig dal. aan de terreur van den rooden bond eens paal en perk gesteld wordt. Barakken Gemeente-Ziekenhuis. B. en W. schrijven aan den. Raad Wij hebben de eer U hierbij over te leggen een schrijven van 10 October j.l. van de Commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis, waarin de wen- schelijkheid naar voren wordt gebracht, om dc verplegingsruimtc voor besmettelijke zieken in het Ziekenhuis uit te breiden. Deze uitbreiding zou verkregen kunnen worden door het bij bouwen van een bouten zaal in de onmiddellijke omgeving der barakken. Dit voorstel houdt verband met de omstan digheid, dat zooals U bekend zal zijn sinds geruimen tijd het aantal roodvonkgevallen in onze Gemeente hooger is dan gewoonlijk. Hoewel dit op zich zeil' geen aanleiding tot ongerustheid behoeft te zijn, daar immers dergelijke stijgingen regelmatig terugkeeren en verdwijnen, lijkt het ons toch van de Commissie goed gezien, thans maatregelen te willen treffen, opdat niet te eéniger tijd in het Ziekenhuis gebrek aan ver plegingsruimtc zal ontstaan. Wij willen er op wijzen, dat de door de Com missie bedoelde bijbouw niet alleen aan de ver pleging van roodvonkpatienten, doch ook aan die van andere zieken ten goede zal kunnen ko men, terwijl bij den bouw er naar gestreeld zal worden, dezen zoo veel mogelijk in harmonie met de omgeving te doen zijn. Ons vereenigend met het schrijven van de Commissie hebben wij daarom de eer Uwen Raad voor te stellen een crediet van 3200. voor den bouw en de inrichting van bedoelde zaal te verleenen. Sehied. IJsvereeniging. Gisteravond had in „Musis" de jaarvergade ring plaats van de Schied. IJsvereeniging. Na opening door den voorzitter, den heer Ger- menraad, werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester voorgelezen en goedgekeurd, 't Bleek hierbij, dat er een batig saldo van 342.56 in kas is. Het bestuur werd voorts in zijn geheel her kozen. De contributie werd vastgesteld op ƒ2.50, 1 voor Je echtgenoote en 0.50 voor een kind beneden de 16 jaar. t Entree-geld bedraagt 1 echter, eerst bij opening der ijsbaan te. betalen. 't Bestuur vertrouwt, dat de ruim 200 leden, welk aantal echter voor een stad als Schiedam zeer gering moet worden genoemd, binnenkort alle aan hun contributie-plicht zullen voldoen en dat weldra veel nieuwededen tot de vereeni- ging zullen toetreden. De nieuwe Koemarktbrug. Hedenmiddag heeft op 't Stadhuis de aanbe steding plaats gehad van de nieuwe Koemarkt- brug, waarmee men dus nu wel spoedig zal be ginnen. De lijst van ingekomen biljetten zal morgen in ons blad worden bekend gemaakt. Gisternacht is plotseling overleden, de heer Huibrecht, van Gent, die gedurende 25 jaren di recteur is geweekt van het muziekgezelschap Oefening baart Kunst. (O.B.K.). Uit een zeiljacht, liggende in de Vluchthaven nabij de Buitensluis alhier, is een manillatouw van 16 meter lengte ontvreemd. --i Gisteravond tu-aschen .7 til 8 1/g uur is uit een kinderwagen,, staande in een por taal van een woning Achter de Teersloof, een kinderdeken, een kussen en een laken gestolen. Giste ra v o ii d omstreeks 7. 10 uur is de 15-jarige ambachtsscholier AYleggaar,. wonende Betje Woli'straat J2 te Rotterdam, die op het rijwielpad, aan den Rotterdamschendijk onder deze gemeente op zijn fiets reed, door een onbekend gebleven wielrijder aangereden. Vleg- gaar kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. Door eenige burgers werd hij naar de politie post Koemarkt alhier gebracht, waar een in middels ontboden geneesheer constateerde, dat V. een kleine breuk aan den schedel had beko men, gélukkig niet van emstigen aard. Op ad vies van bedoelden geneesheer werd de jongen per politiebrancard naar zijn woning ver voerd. i Voor den Indisch en dienst is o.m. bestemd de heer A. Mi Timmermans, alhier, als onderwijzer bij het M.U.L,Onderwijs. UIT ROTTERDAM. De staking bij P. Smit Jr. De werklieden bij F. Smit hebben, allen vande directie een brief ontvangen houdende mededee ling, dat vandaag de poorten weer zullen open gaan om den arbeiders de gelegenheid te bieden op de in de conferentie met den Rijksbemidde laar door dezen onwvorpen voorwaarden den arbeid te hervatten. Gistermiddag hebben de gecombineerde be sturen van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond den Chr. Metaalbewerkersbond en den- Ned. Neu tralen Bond van Metaalbewerkers vergaderd met hunne bij Piet Smit Jr. werkzame leden. Het bestuur gaf het advies op heden den arbeid te hervatten. De leden besloten aan dit advies gehoor te geven en zich hedenmorgen aan de werf Piet Smit Jr. voor werk te melden. De Rijksbemiddelaar, de heer Van IJssel- steijn heeft de besturen der organisaties in het metaalbedrijf verzocht hedenochtend, om half 11, een of ten hoogsten twee vertegenwoordigers naar Den Haag te zenden voor een nieuwe con ferentie, in verband met het conflict bij P. Smit. Brand. Te Oude-Pekela (Gr) is gisternacht de woning van den veehouder B. de L. gedeelte lijk afgebrand. De oorzaak is onbekend. Inbraak. In den nacht van 20 op 21 dezer is ingebroken in de pastorie van den Doopsge zinden predikant te West-Knollendam, gemeente W«Jrmerveer. De daders zijn door openschuiving van een raam binnengekomen en hebben alles overhoop gehaald en kasten, schrijf bureaux open gebroken. Er wordt een belangrijke hoeveelheid tafelzilver, bestaande uit vorken, lepels, servet ringen vermist tot een totale waarde van onge veer 1000. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in naar den dader. D i e f s t a l. Eenkele dagen geleden is ér op het kantoor van de Haarlemsche Bank te Haarlem een diefstal van ƒ2500 gepleegd. On derzoek op het kantoor had geen resultaat. De politie heeft de zaak in handen. Ongeluk op een bergtocht. Een zoon van den hoofdingenieur Ascher te Ooster beek, met zijn ouders op reis, is, naar Ons uit Oosterbeek bemeld wordt, op een bergtocht bij Meran verongelukt. Een berucht strooper gearres teerd. De majoor dér rijksveldwacht Maas man te Nieuwpoort heeft een goede vangst ge daan met de arrestatie van den beruchten wild- stroopr G. van M. Reeds drie maanden lang werd de man door de politie gezocht, daar hij in Dordt verschillende vonnissen moest uitzitten. Hij bleef echter onvindbaar. Dikwijls1 gebeurde het, dat dé strooper bijna gearresteerd was, en dan wist hij juist weer aan de politie te ontkomen. Zondag kwam de politie aan zijn woning- zij wist, dat hij thuis was. Maarlerwijl een agent voor de voordeur op post stond en tweeanderen de woning binnendrongen wist de man op de zolderverdieping te komen en is hij uit een raam, dat ruim drie meter boven den beganen grond was gelegen, naar beneden gesprongen en weer ontsnapt. Maandagmiddag echter had de rijksveldwacht een politiehond bij zich. DezëSpeurde den strooper op, die in de grienden werd aangedroffen De man heeft den politiehond verscheidene steken met een mes toegebracht, maarde hond liet niet los. Ten slótte wist de strooper nog de woning van zekeren S. te Langerak binnen te vluchten. Daar is hij onder een ledikant gevonden; Zwaar geboeid is hij onder geleide van drie politieman nen naar Dordrecht overgebracht. In zijn bootje werd nog pen hoeveelheid gesto len aal en paling aangetroffen. Opgehelderd. De Zondagavond op den rijksweg Enschede3Glanerbrug, nabij laatst genoemd dorp, in bewusteloozen toestand ge vonden wielrijder, die per brancard naar het ziekenhuis te Enschede werd-vervoegd, isgeblè-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2