Verven „M PHOENIX" Tel. No. 15. Stoomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. Trouw aan zijn Paus-Koning. FEUILLETON. 48sle Jaargang. Maandna 26 October 1S25. No. 14387 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 cta. Advertentien: 15 regel» f 1-75elke regel daarboven 36 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. par regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt <100 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoH.Algem Vcrz.bnnk Srhmdnrv Bij of krachtens vetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 22 October 1925 het verzoek van le. De N. V. CONFECTIEFABRIEK VOOR HEEN JAC. WOERDEMAN om ontslagen te worden van voorwaarde b. van de dd. 26 April 1923 verleende vergunning tot oprichting van een fabriek tot het vervaardigen van confectie^ goederen in het pand Buitenhavenweg 118/120 (le en 2e verdieping), kadaster Sectie L. no. 2475, luidende ,,b. voor verwarming mag uit sluitend stoomverwarming gebezigd worden, waarvan de verwarmingsoven buiten het ge bouw moet staan", in dier voege, dat het zal zijn toegestaan den ketel voor de centrale verwar ming te plaatsen op de le verdieping van het pand Buitenhavenweg 120 2e. A. KREUGER om vergunning tot op richting van een banketbakkerij in het pand Broersvest 115, kadaster Sectie B. no. 3117, met een oventje en met 1 electromotor van 1 P.K., drijvende een eierkluts- en een amandelwrij f- machine verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 26 October 1925. Biilieaiautssii jNio&m». NA LOCARNO. Duitsche m i n i s t e r c r i s i s. De Duitsch-Nationale Rijksdagfractie heeft in haar gister gehouden vergadering het eer gisteren genomen besluit van het partijbestuur tegen de verdragen van Locarno goedgekeurd, alsmede het besluit der Rijksministers Schiele, Neuhaus en Von Schlieben, om nog gister hun ontslagaanvrage in te dienen. Naar de „Welt am Montag" meldt, hebben de drie Duitsch-Nationale ministers gisteravond den Rijkskanselier hun ontslah aangeboden. Nadat minister Schiele zich uit de fractie vergadering had verwijderd, ontstond er een opgewonden discussie tusschen het partijbe stuur en de vertegenwoordigers der gematigde richting, die het besluit van Vrijdag overijld achtten. Voor de partij zou het volgens hen beter zijn geweest, wanneer men eerst de te rugwerkingen van het verdrag van Locarno had afgewacht. Chamberlain vertrok hedenochtend naar Parijs om de vergadering van den volkenbondsraad bij te wonen. De zitting van den volkenbondsraad begint hedenmiddag om vijf uur in het ministerie van buitenlandsche zaken. POLEN. Naar de „Times" meldt is Vrijdag in den Poolschen Landdag over drie tegen den pre mier Grabski gerichte moties gestemd, t.w. een motie van wantrouwen, een motie voor het in stellen eener enquête-commissie en een motie waarbij de instelling tener financier le con trole-commissie werd verlangd. Alle drie moties werden verworpen met een resp. meerderheid van 29, 21 en 8 stemmen, waarbij de regeering door de socialisten werd gesteund. FRANKRIJK. De voorzitter der Fransche legercommissie, Girod, heeft een uiteenzetting gegeven van de voornaamste door Painlevé tijdens het reces van het parlement voorbereide legerhervor- mingen. Deze sluiten in een zoover mogelijk doorgevoerde inkrimping van den diensttijd en het scheppen van een Fransch expeditie-leger, dat van het staande leger zal worden gescheiden. ENGELAND. 'Minister Austen Chamberlain is met 1242 stemmen tot Lord-rector van de universiteit Van Glasgow gekozen, terwijl op den liberalen caüciidaat G. K. Chesterton 960 en op den socia list Sydney Webb 285 stemmen werden uitge bracht. Aan het gevecht.dat aan de verkiezing vooraf ging, namen ongeveer 4000 studenten deel. De munitie bestond uit 25,000 eieren, en geweldige hoeveelheden erwtenpuree, rot fruit en visch en bedorven meel. Vele studenten werden gewond. HET GRIEKSCH-BULGAARSCHE CONFLICT. Het telegram van Briand, waarin Grieken land wordt uitgenoodigd een vertegenwoordiger te zenden naar de vergadering' van den volken- bondsraad, welke het conflict met Bulgarije zal behandelen, is te Athene aangekomen. De regeering heeft in beginsel besloten aan de uitnoodiging gevolg te geven en den Griekschen gezant te Parijs opgedragen haar te vertegen woordigen. De regeering zal ook een militair gedelegeerde naar Parijs zenden. Aan de Bulgaarsche legatie te Parijs is een telegram ontvangen nopens een nieuwe beschie ting van Petrisj. Uit dit telegram blijkt dat er aanzienlijke schade is aangericht, en dat er veel meer dooden en gewonden zijn dan men aan neemt. at Beiden droegen hunne zondagsche kleeding ön, terwijl bet gelaat dos vaders diepen ernst vertoonde, straalde er uit de trekken van den kleinen Pius de innigste zielcvreugde, nu hij weldra den Vader der Christenheid van nabij zou mogen aanschouwen. De wacht vond geen aanleiding om vader en zoontje den toegang tot het donker gebouw te weigeren, daar zij bij den eerste het bekende pakket bemerkte, dat Pablo nog vóór een paar dagen had weggebracht. Maar, zij ging nog verder e stond hun zelfs toe om zelfs zonder de gewone begeleiding het pauselijk Verblijf binnen te treden. Pablo ontving beiden hij legde het pakket ter zijde, nam vader en zoon aan zijne rechter en linkerhand en begeleidde hen tot voor den heili gen Vader. Beiden sidderden van aandoening, doch toen de kamerdienaar hunne namen aan den Vader der Christenheid genoemd had en deze hen Wenkte naderbij te treden, gaven vader en zoon gehoor aan deze vriendelijke uitnoodiging. Vol eerbied en kinderlijke liefde zonken beiden op de knieën neder en drukten een kus op de toegestoken hand des Opperherders. i4Wat is uw wensch, mijn lieve zoon begon JAPAN. De prins-regent van Japan, die de herfstma- noeuvres van het Japansche leger bijwoonde, die werden gehouden in de buurt van Sendai is ziek geworden. Hij is lijdende aan Verkoudheid „met eenige complicaties." De voornaamste hofarts werd onmiddellijk naar Sendai geroepen. De toestand is van dien aard, dat de doktoren het niet goed vonden, dat de Prins Regent dade lijk naar Tokio teruggaat. CHINA. Vertegenwoordigers der Cbineesche regcering benevens Tsjang-Tso-lin, Woe-Pti-foe en Soen- Tsjoean-fang bespreken den toestand met Feng- noeh-Siang, die klaarblijkelijk op het hoogste bod wacht, voor dat hij stelling' kiest. ALLERLEI. Uit Warschau Naar de „Gazette Poranna" verneemt hebben dc eerste minister en dc minis ter van buit. zaken verklaard dat Polen niet prin cipieel afstand heeft gedaan van het bij de over eenkomst'van Weencn toegekende recht tot uitzetting van de Duitsche optanten. De Pool- sche regeoring hseft het a'leen raadzaam geacht in de huidige omstandigheden voorloopig van uitzetting af te zien. Uit Adelaide De situatie in de staking is minder bevredigend, daar eenige der terugge keerde stakers het werk opnieuw hebben neer gelegd. Alhoewel hun aantal momenteel nog gering is, verwacht men, dat meerderen zich hierbij zullen aansluiten, ten gevolge van de volhardende waakzaamheid en de propaganda der stakingsorganisatoren. Blnnenlaiii. Staatsbegrooting 1926. Voorloopig verslag Sommige leden oordeelden dat het nut der Kamers van Koophandel zeer twijfelachtig mag worden genoemd en vroegen dan ook of de kosten daaraan besteed wel gemotiveerd zijn. Verscheidene leden hadden ook bezwaar tegen de wijze waarop sommige kamers van koop handel haar gelden besteden. Zij subsidieeren vaak allerlei instellingen. Zoo schijnt de K. V. K. te Utrecht een subsidie te hebben gegeven aan een comité tot behoud van den zomertijd. Ter dekking Van een tekort van dat comité. Zij vroe gen of de minister aan een dergelijk subsidie niet zijn goedkeuring kan onthouden. Ook zóu liet aanbeve ing verdienen, indien de tarieven der K. V. K. werden verlaagd. Sommige leden meenden dat de voornaamste reden over de onvoldaanheid die vrij algemeen ook na de reorganisatie over de Kamers van koophandel is blijven bestaan moet worden» gezocht in haar samenstelling. Deze geschiedt als regel volgens het stelsel van individueel kiesrecht. Zij drongen er op aan dat gevolg zou worden gegeven aan het advies in 1923 door den Nijverhcidsraad gegeven, waarin op grondige herziening van de werkwijze der Kamers van koophandel wordt aangedrongen en bovendien omtrent de finaneiën der kamer behartigens waardige wenken werden gegeven. Sommige leden vroegen of het ijkwezen niet zou kunnen worden afgeschaft. Andere loden achtten den tijd daarvoor nog geenszins gekomen Aangedrongen werd op Rijkscontrole op de ge wichten, aanwijzing van automatische weeg toestellen. Gevraagd werd of de minister bereid is een her ziening van de Drankwet in te dienen en zoo ja, of daarbij het rapport der staatscommissie-Van der Lande als leidraad zal worden genomen. Ontbinding Staatscommissie branderijbedrijf. Bij Kon. besluit is de Staatscommissie, inge steld bij Kon. besluit van 6 Maart 1919, aan wel ke werd opgedragen aan een onderzoek te onder werpen de mogelijkheid om, zonder de industrie te knakken, aan het branderij-, distilleerderij- en likeurstokersbedrijf een andere richting te geven en meer bepaaldelijk na te gaan het vraagstuk, oi het ter wille van de bestrijding van het alcoho- 'isme mogelijk is, de productie van gedistilleerd voor inwendig gebruik bestemd, aanmerkelijk te beperken, indien hei kan, op te heffen, ontbonden met dankbetuiging aan den voorzitter, den onder-voorzitter, de leden, den secretaris en de adjunct-secretarissen. Bij Kon. besluit is benoemd lot ridder in dc orde van den Nederlandschen Leeuw J. G. L. van der Lande, voorzitter van bovengenoemde Staatscommissie, lid van de Eerste Kamer. Archieven van overheidseomniissies. De minister van binnenlandsche zaken beeft de gevangene tot Barbo. De ondervraagde wist van aandoening geen woorden te vinden slechts vermocht hij zijn zoontje een veclbeduidenden wenk te geven. Het kind, tot dan toe Van aandoening en eerbied als bewegingloos, stond nu vlug op en haalde liet linnen zakje met geld te voorschijn en bood het den Heiligen Vader met sidderende hand, de groote, onschuldige kinderoogen vol innige vreugde op den grijsaard gericht. „Nu, lief kind vroeg de Paus verwonderd, wijl hij niet begreep, wat de knaap daarmede bedoelde. „De inwoners van Savona," zoo vatte nu meester Barbo het woord op, „wilden den lijden den Vader gaarne hunne liefde betuigen en laten uwe Heiligheid verzoeken, ditkleine geldgeschenk wel te willen aanvaarden. Een onschuldig kind, mijn zoontje, kozen zij zich tot brenger dezer liefdegave, overtuigd, dat deze dan door Uwe Heiligheid, den bekenden Vriend der kleinen, des te eer zou aanvaard worden." Met aandacht had Pius VII naar Barbo's. woorden geluisterd en, zijne hand. op het zwart- gelokt hoofd van den knaap leggend, sprak hij op vaderlijken toon „Ook gij, mijn kind., bemint dus den Paus en bewijst hem uwe liefdedien sten Van harte danken wij, Voor,uwe liefde, mijn kind," zoo ging de grijsaard op vertröuwe- lijken toon voort, „en bekennen gaarne, dat uwe genegenheid ons eene groote vreugde bereidt.. Bid. ook veel voor ons, want. waar onsp^ukUgp; kinderen, de lievelingen des Heeren, hunne voorspraak doen gelden, daar kan het Hart des Almachtigen geen weerstand bieden daar moet God helpen, daar moet Hij troosten." Hij nam nu cle hand Van den knaap in de zijne en vroeg „Hoe is uw Voornaam, mijn kind „Pius," antwoordde snel de kleine, wien 's Pausen vriendelijkheid thans de tong had los gemaakt „uit eerbied en hoogachting voor u, Heilige Vader, gaven mijne ouders mij uw naam." De Paus glimlachte „Goed zoo, mijn lieve Pius," knikte hij „moge de beteekenis van dien naam, (Pius beduidt godvruchtig, vroom) steeds in u, bewaarheid worden, doch tevens hoop ik, dat gij in uw leven gelukkiger moogt zijn dan degene", die als Vader der Christenheid thans dien naam drapgt Vervolgens wendde Pius VII zich tot Barbo en, terwijl hij hem het geld, dat hij van het kind had ontvangen, overreikte, sprak hij':, Breng den Sav'oncezen, die deze gift, voor hun gevan gen Vader bestemden, onzen innigen dank over, Wijn zoon Bericht, hun, dat hunne aanhankc- jijkhëi.d ons grooten troost in het ongeluk heeft, jjës'chónken Doch maak er hen tevens opmerk zaam op, dat ik, arme gevangene, zelf van die som geen gebruik wensch te maken en haai daai- om tot een ander doel bestem men late voor het gelei heiligeMissen lezen om de hulp ul'cs Hemels af- te smeeken voor de verdrukte Kerk Van Christus en haar vervolgd Opperhoofd. Mcestien Barbo was door dit vernieuwd bewijs aan Gedeputeerde Staten in de provincies o.m. geschreven. In opdracht van de laatstgehouden bijeen komst van rijksarchivarissen en arcl ivaritsen aan het algemeen rijksarchief dringt dc algemec- ne rijksarchivaris er op aan, te bevorderen, dat voortaan bij het besluit, waarbij van overheids wege een commissie wordt ingesteld, dc plaats wordt aangewezen, waarheen de bescheiden betreffende de werkzaamheden dier commissie bij haar opheffing zuilen worden overgebracht. Vergaderingen S.D.A.P. N.V.V. Vanwege de S.D.A.P. en het N.V.V. zullen in de eerste helft van Novimbtr te Amstucim, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Zwolle, Arnhem, Groningen, Leeuwarden, Assen, Breda, Middel burgs Maartricht, Enschedé, Nijmegen en Leiden openbare vergaderingen worden gehouden, waar in de eischen op het Haagsch congres aan de re geering gestald, zullen worden lot gJicht en besproken. De Verdedigingsbelasting II. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen een brief van den minister van Financiën, houdende intrekking van het ontwerp van Wet tot herzie ning van de Verdedigingsbelasting II. Gelijk men weet is inmiddels verschenen een ontwerp tot algeheele afschaffing dezer belasting. Corps Diplomatique. De Koningin heefi Zaterdag ten pahize Het Loo in afschciclsaudiëntie ontvangen den heer C. Kapsambelis, aftredend buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Griekenland bij Hr. Ms. hof. Jhr. J. W. C. Qüarles van Ufford, gezantschaps secretaris 1ste klasse van het Ntderlandsche gezantschap bij den Heiligen Stoel te Rome, is in d, n Flaag aangekomen. Rijnvaartcommissaris. Ter vervanging van den overledmNcder- landschen Rijnvaartcommissaris, den heer J. J. Canter Gremcr, zal worden aangewezen als Neljerlandsche Rijnvaartcommissaris de heer F. L. Schlingemann, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te Roermond. en Gewestelijk Nlenws. Katholiek Leven. De vergadering van verleden week Vrijdag mag weer dankbaar gememoreerd worden meer bezoek dan gewoonlijk en gaat 't zoo door, dan zijn we eind November zonder absenties. De goed verzorgde notulen van secretaris van Dorp, ver telden nog eens over „Levensvreugd" en daarna verleende praeses van Kemenade het woord aan den spreker van dezen avond. Was 't vorigen keer tintelende levensblijheid, die merkbaar spreker en hoorders bezielde, nu bleek uit de stille aandacht der luisteraars, dat zij gingen hooren wat onbekend was en leeren, wat niet geweten werd. De heer L. v.d. Toorn heeft 't zich waarlijk niet gemakkelijk gemaakt met te spreken over „het Boedhisme", 't bleek dan ook duidelijk, dat een ernstige voorbereiding aan zijn verhan deling was voorafgegaan. Kalm in zijn praatstoel gezeten vertelde hij in zijn karakteristieken betoog trant over de drie groote internationale gods diensten hij liet ons hooren over het ontstaan, dé ontwikkeling en den invloed van Boedha gaf in korte trekken de voornaamste feiten uit van 's Pausen edelmoedigheid en onwankelbaar Godsvertrouwen ten diepste getroffen. Overwel digd door de gevoelens, die zijn hart bestorm den, kon hij zijne tranen niet weerhouden ter bevestiging, dat hij het bevel des H. Vaders trouw zou nakomen, neigde hij diep zijn hoofd. En thans", klonk opnieuw de liefdevolle stem des Pausen, „schenken wij u en uw kind, mijn zoon, evenals allen, ons dierbaren Savonee- zen, onzen apostolischen zegen." Vader en zoon Vielen op de knieën neder, ter wijl ook de trouwe Pablo zich bij hen voegde. ,,Ik zegen u in den naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes. Amen," sprak de Op perherder, terwijl hij zegenend met zijn rechter hand het H. kruisteeken over de knielenden maakte. Dan knikte hij vriendelijk en liefdevol Meester Barbo en zijn zoon toe en deze verlieten, be vend van inwendige ontroering, het vertrek van den man, die niet alléén groot was als Paus en Stedehouder van Jezus Christus, doch ook edel moedig en buitengemeen goedhartig als rnensch. Intusschen zouden de beide vcrtrekkcnden weldra óp wreede wijze uit hunne zalige st( ra ming gerukt worden. De wacht had aan de deur van 't pauselijk vertrek toegeluisterd en geheel het onderhoud afgehoord. (Wordt vervolgd). 3603 6 11 +2M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1