Wyberf DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Trouw aan zijn Paus-Koning. FEUILLETON. 48st« Jaargang. Woensday 28 October 1925. jSo. 14389 met Officieel Berkbericnt iu ets. 2r; Gratis-Onqevaüenverzekerinq f 500 bij levenslange geheele invaliditeit2«0bij verlies van een hand, voet of oogt LdO bq dood I *00 bq ver Hes van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken ^|eren gewaarborgd door deN.HoU.AI^emJ^^.bank_Schied«ff Bsilenlsndsih Menws. Stnmeniaiaé» Tabletten. tegen hoest i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT oo a a r t o n t i n IFi rsosia f 1.75 «ike rteel BureauKOEMARKT t Tele toon InteieommiBUittl 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. r A dvertentiên; 1—ö.rsgsls f 1.75«Ike regel daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden he qkend. NA LOCARNO. Gistermorgen heeft een vergadering plaats gehad van het bestuur der Duitsche Volkspartij terwijl in den loop van den namiddag de Rijks dagfractie dezer partij is bijeengekomen. Gister avond is daarop door de Duitsche Volkspartij een communicjué gepubliceerd, waarin wordt geconstateerd, dat het verdrag van Locarno in ieder opzicht met de grondgedachten der Duit sche antwoordnota van 20 Juli overeenstemt. Duitsche levensbelangen worden door dit ver drag niet prijs gegeven. In een onderhoud, hetwelk een vertegen woordiger van het „Berliner Tageblatt" met den voormaligen Engelschen premier Ramsay Mac Donald te Berlijn heeft gehad, heeft laatst genoemde verklaard, dat het verdrag van Locar no de eerste stap is naar een verwezenlijking van het protocol van Genève. Voorts deelde hij mede, dat hij aan de inwerkingstelling van het verdrag geen "hinderpalen in den weg zal leggen, hetgeen beteekent, dat de leider der oppositie in het Lagerhuis, en dus waarschijnlijk ook de oppositie zelve, zijn goedkeuring aan het ver drag zal hechten. GRIEKEN EN BULGAREN. In gevolge het besluit van den Volkenbonds raad zijn de miiitaire attache's van Engeland, Frankrijk en Italië door hun regeeringen aan gewezen als leden der commissie van onderzoek naar het Grieksch-Bulgaarsche incident. Naar van goed ingelichte zijde verluidt, zullen bedoel de vertegenwoordigers zich onmiddellijk naar het tooneel van het eerste incident begeven. Nadat zij aldaar een onderzoek hebben inge steld, zullen zij naar de omgeving van Petritzi gaan. Deze commissie zal ook aan den Volken bond maatregelen moeten voorstellen, om de rust en orde aan de betreffende grens in de toekomst te handhaven. De Bulgaarsche premier Zankow verklaarde aan de pers, dat volk en regeering overtuigd zijn, dat de Volkenbond een oplossing zal vinden, welke de belangen van den vrede en den Bond dient. Bulgarije kan voor de gebeurtenissen aan zijn Zuid-grenzen niet verantwoordelijk worden gesteld. Volgens officieele opgave bedraagt het aantal der tot gisteravond aan Bulgaarsche zijde ge- dooden en gewonden ongeveer 50, o.w. 26 sol daten, 5 vrouwen en 2 kinderen. Vermist worden 11 soldaten. Men vreest, dat zij vermoord zijn. De ,,Times"-correspondent, die den Bulgaar- schen grenspost te Svetiwratch heeft bezocht, meldt, dat de Grieksche artillerie somtijds nog vuurt hoewel het besluit van den Volkenbonds raad ter plaatse al bekend is. De toestand is niettemin gunstiger. De Bulgaarsche kolonel Zlatcf hoopt heden- den Griekschen officier te ontmoeten te Demir Kapoe. De Geallieerde attachés zijn onderweg. RUSLAND EN ZIJN SCHULDEN. Met voorkennis van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken zal irankrijk nieuwe stappen doen, om van de Sovjet-regeering een verdere verklaring in zake de schulden van het tsaristische Rusland te verkrijgen. Zooals reeds gemeld, wordt de Russische gezant te Londen, Rakofski, gezant te Parijs, ten einde de betrekkingen met de Fransche officieele kringen te verbeteren, waar hij vele vrienden heeft. Aan het eind van November zullen Berthélot en Laroche een banket bijwonen in de Russische ambassade, om de verbetering in de Fransch- Russische betrekkingen te demonstreeren.Frank rijk hoopt de Sovjet-regeering te kunnen bewe gen tot het aanbod, minstens 75 der oude tsaren-leenirigen, in Frankrijk geplaatst, in papierfrancs te voldoen. BEIERSCHE VOLKSPARTIJ EN CENTRUM. Naar verluidt is het congres der Beiersche Volkspartij ter bespreking der sedert geruimen tijd met het Centrum gevoerde onderhandelingen tot einde November uitgesteld. De onderhande lingen zijn evenwel reeds ver gevorderd en zullen binnenkort tot een hereeniging der beide par tijen kunnen leiden. DE KEULSCHE ZONE. De gezantenraad heeft gistermorgen de Duit sche nota van 23 October besproken en de ge allieerde militaire commissie verzocht den raad met spoed een rapport voor te leggen met be trekking tot de verschillende kwesties, in Je nota behandeld. Vervolgens werden maatregelen bestudeerd, welke genomen moeten worden zoodra het tijdstip van de ontruiming der Keulsche zone door de geallieerde regeeringen onder de oogen zal kunnen worden gezien. Speciaal gaat 't hierbij om de verdeeling der troepen over de gebieden, die nog bezet blijven. HANDELSBESPREKINGEN. De inhoud van het Fransche antwoord op de Duitsche nota over het handelsverdrag, wordt geheim gehouden, maar men verwacht, dat de onderhandelingen spoedig weer zullen worden hervat. De vriendschappelijker gezindheid, die het gevolg is van de te Locarno gesloten ver dragen, zal ditmaal politieke motieven uit schakelen, waaraan de herhaalde onderbrekin gen in de onderhandelingen grootendeels moeten worden toegeschreven. DE CRISIS IN FRANKRIJK. Nadat Pain.eve gister het ontslag van het kabinet had aangeboden, gaf hij een communique uit, waarin hij zegt, dat bij het onderzoek van Gallaux' ontwerpen geen verdeeldheid van be- teekenis in den boezem van het ministerie aan den dag is getreden. Hij is echter overtuigd, dat het dringend noodige nationale herstel niet kan worden bereikt zonder voorafgaande zekerheid van een vaste meerderheid. De regeering besloot eenstemmig haar ontslag aan Doumergue aan te bieden. Painleve acht het niet mogelijk, dat het nieu we kabinet zich reeds Donderdag aan de Kamers zal kunnen voorstellen. Lieve katholieken (44), 30 boeren en midden standers (34), 8 liberalen (10), 3 partijloozen (4). BELG IE. Uit goede bron verneemt men, dat de Belgische minister van Financiën, Janssen, besloten heeft bij de griffie der Kamer op den dag voor de her opening der zitting, d.i. 10 November, het wets ontwerp in te dienen, waarbij hij wordt ge machtigd in het buitenland de leening aan te gaan van ongeveer 150 millioen dollar, die dienen moet voor de saneering van het geld wezen. Dit wetsontwerp zal tegelijk met de bi - mooting voor 1926 worden ingediend, Re re geering zal spoed-bchandeling van het leening- ontwerp vragen en zij rekent er op, dat de beraadslaging drie weken zal duren. Men is liet nog niet geheel eens over den rente-Voet der leening. New-York gaat accoord met een rente van 7 maar de Bank Van Engeland vindt, da' de rente omstreeks 8 moet zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal men het een- worden over 71/2 of 7 3/4 procent. Wat de stabilisatie betreft, hoopt, men na verloop van zekeren tijd te komen op een basis van 100 francs voor het pond sterling, maar deze sta bilisatie zal niet in eens plaats vinden, doch trapsgewijze, zoociat er geen stoornis in het indüstrieole en commercieele leven plaats grijpt. NICARAGUA. President Solarzano en ex-president Chamorro hebben een vredesverdrag geteekend, waarbij de liberale ministers worden ontslagen, en de conservatieve partij haar steun toezegt aan Solarzano. Chamorro's troepen zullen door de regeermg betaald woeden, terwijl Camorrö zelf voor vol doenden tijd tot opperbevelhebber wordt aan gesteld, om den vrede te verzekeren. CHILI. In de provincies Santiago en Valparaiso is de staat van beleg afgekondigd, ten emde de orde te kunnen bewaren in de gebieden, waar de arbeiders verslagen zijn in den strijd welke zij met hel oog op de presidentsverkiezing hadden aangebonden en waar zij thans opwinding trach ten te veroorzaken. avond een banket presideeren ter viering van den verjaardag van de erkenning der Sovjet-regee- ring door Frankrijk. 8) Uit gebrek aan levensmiddelen moest de trotsche volkendwinger den terugtocht in allerijl aanvaarden. Tot overmaat Van ramp viel de winter zeer spoedig in de koude was buitenge woon streng, de soldaten stierven bij duizenden, Verstijfd van de koude of kwamen om in de sneeuwstormen, die al de wegen onbegaanbaar maakten, of vielen als offers der wreede Kozak ken en der in woede ontstoken landlieden. Napoleons nederlaag werd eindelijk voltooid door het vreesdijk ongeluk bij den overtocht der Berensina.Tocn de ellendige, ten doode toe uit geputte soldaten, door de woeste Kozakken van nabij achtervolgd, in wilde haast over de brug van dien stroom wilden trekken, stortte zij kra kend ineen en ontelbare menschenlevens werden meegesleurd door dc hooggezwollen, ijzige haren Van de 500.000 krijgers keerden slechts 20.000 meest Duitschers, naar hun vaderland terug. Re Keizer zelf moest in ecne slede in allerijl naar Parijs vluchten. Zóó waren dan zijnen soldaten inderdaad „de geweren uit de handen gévallen •en was de spot, dien de trotsche despool zich vroeger over den banvloek des Pausen had laten ontvallen, toch schrikkelijke werkelijkheid ge worden. DE OPTANTENKWESTIE. Nu de Polen in het optantenvraagstuk van politiek veranderd zijn, heeft de Pruisische regeering, naar wij vernemen, de plaatselijke overheden opdracht gegeven de uitzettings- bevelen van den laatsten tijd, die als represaille maatregelen bedoeld waren, onverwijld in te trekken. ZWITSERLAND. De nieuwe nationale raad zal als volgt zijn samengesteld 49 socialisten (43 voor de ver kiezingen), 3 communisten (2), 3 sociaal-politici (3), 60 vrijzinnig-democraten (58), conseiva- Maar nog was de trots van den dwingeland niet gebroken, nog wilde hij zijn toekomstdroom, die hem de heerschappij over geheel Europa voorspiegelde, niet laten varen. Bijzijn teiug- keer uit Rusland trof hij zijn pauselijken ge vangene, Pius VII aan op h t, nabij Parijs ge,légen s lof. Fontaiueblcau, waarheen hij den Vader der christenheid uit Savona, onder nog grootere ont beringen en vermoeienissen dan bij den tocht naar Savona, had laten Vervoeren. Hij meende den grijzen Stedehouder van Christus eindelijk door ziekte en ellende over wonnen te hebben. Hij trachtte daarom opnieuw hem voor zijne eerzuchtige plannen te winnen en besloot zelfs persoonlijk met dit doel naar Fontairicbleaii te gaan. Hier begon de Keizer eerst op te. halen van de groote voordeden, die er voor de Kerk moesten voortspruiten uit een eendrachtig samenwerken van Keizer en Paus. Pius VII antwoordde, dat zulk samenwerken zijn innigste wensch was. „Welnu, Hei igc Vader," huiche de Napocon, „dan gaan wij in deze richting gehce. accoord en ik durf hopen, dat Uwe Hei'igheid thans aan mijne Voorslagen met betrekking tot de organisatie der Kelk, de benoeming van Bis schoppen en het verleggen van den pauselijken zetel naar Parijs een gunstig oor zal leenen. Met gespannen verwachting staarden de vuri ge blikken van den sluwen Corsicaan op 's Pau sen ziekelijke trekken. DE DOUANE-CONFERENTIE. Uit Peking^ wordt gemeld, dat de Douane- conferentie voor onbepaalden tijd verdaagd is in verband meldden onzekeren politieken toestand in China» De regeering t heeft telegrammen gezonden aan Tsjang tso-lin, Feng Youh-sjiang en den gouverneur van Honan, waarin dezen wordt verzocht elk twee afgevaardigden naar Peking te zeilden, om den toestand te bespreken. §y. ^ALLERLEI. Uit Parijs"1; De Fransche regeering heeft haar goedkeuring gehecht^aan de benoeming van Rakofski tot Russisch^gézant te Parijs, terwijl Krassin den postj-e Londen krijgt. Rakofski zal reeds lieden te Parijs aankomen en^van- 3570 Staatsbejjrootiug Binnenl. Zaken. Verschenen is het Voorloopig Verslag betref fende het Vde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het. dienstjaar 1926. Enkele leden merkten op, dat de begroo ting feitelijk een verhooging heeft ondergaan van 109.641. Een der leden acht de Vraag ge wettigd, of wel de vercischle soberheid in acht is genomen. Gevraagd werd of van den minister een voor stel tot afschaffing Van den zomertijd is te ver wachten. Sommige leden wensch ten voor het geheele jaar een Midden-Europeeschen tijd. De vraag werd gesteld of van dezen minister meer dan van diens voorganger verwacht mag worden erkenning 'van de. autonomie der ge meenten. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat door de toeneming van de taak der pro vincie bezwaren aan het licht zijn getreden, tegen verschillende bepalingen der Provinciale Wet. De vraag werd gesteld of de minister bereid is een wijziging Van de kieswet uit te lokken, waarbij het visschers en anderen, die op den dag van de stemming buitenshands Vertoeven, moge lijk wordt gemaakt, hun stem op een anderen dag of op den vastgestélden dag bij gemachtigde uit te brengen. Eenige leden hoopten dat de minister niet met te groote gulheid zal voldoen aan dc wenschen van sommige gemeenten tot het vergrooten Van haar grondgebied met dat van kleine naVurige gemeenten of gedeelten daarvan. Dit vond bij andere leden tegenspraak. De vraag werd gesteld, welke gedragslijn de minister zich Voorstelt, te dezen aanzien te vol gen. Geklaagd werd over den onhoudbaren toestand op hetgebied van de looneelcensuur. Geklaagd werd wederom over de hooge kade- haven-, brug- en liggelden welke verscheiden gemeenten heffen en die aai) de binntnsebipperij zware lasten opleggen. Eenige leden drongen aan op een trekhonden- verbod. Van andere zijde werd opgemerkt, dal de hond van nature meer geschikt is om te trek ken dan de mensch. De wensch werd uitgesproken een er wijziging van de Armenwet, in het bijzonder betreffende de samenstelling en werking der Armenraden. Van verschillende zijden werd er op aange drongen dat het Rijk wederom aan de gemeenten een bijdrage zal verlecnen in de kosten van ver pleging van armlastige krankzinnigen. Andere leden verklaarden dezen wensch niet te dcelen Verscheiden leden wenschten de bestrijding der werkloosheid ten volle aan het dep. van Ar beid, H. en N. te zien opgedragen. Sommige le den klaagden over de wijze waarop de tewerk stelling Van werklooze arbeiders bij dc Van rijks wege gesubsidieerde werkverschaffingen is ge regeld. Over het aigémeen zijn ook de desbe treffende loonen te laag. 1 Vrachtauto's met massieve banden. Het te Eindhoven bestaande comit ter Be scherming van de gebouwde eigendommen tegen het gevaar, dat liet al te zware vrachlaut ovcr- keer voor de huizon oplevert, ontving dezer dagen van het Ministerie van Waterstaat een Toch openden diens lippen zich niet lot een Voor den Keizer aangenaam antwoord. ,Wij, kunnen ons naar de wenschen van Uwe Majesteit niet voegen," gaf de edele Pius kalm ten ant woord. Eon donkere blos kleurde Napoleons hoogge welfd voorhoofd toch bedwong hij nog eenmaa1 zijn g'oeienden toorn. „En waarom kunt U dat niet, Heilige Vader vroeg hij met bevende stem. „Om dezelfde redenen, die ik u vroeger reeds meermalen heb aangevoerd, Sire. De Apostolische Stoel zou door het aannemen uwer voorslagen in zijne rechten geschaad, in zijn aanzien ver zwakt worden. De Kerk zou daaronder lijden en een aanmerkelijk deel barer vrijheid inboet n.' „Immer dezelfde uitvluchten hernam Napo leon, thans reeds op minder vri< ndelijkon toon, wijl het hem zwaar viel zijn toorn te bedwingen. „Indien Uwe Heiligheid slechts wilde, zou zich alles wel laten vinden t" „Gij vergist u, Sire," sprak Pius, wiens kalme toon van spreken en rustige houding zoo waardig afstaken bij Napoleons onrustig voorkomen „het staat niet aan ons, ook maar ^en enkel der rechten van 't pausdom, die het Van Christus verworven en die door den loop der eeuwen be vestigd en geheiligd zijn, prijs te geven. Napoleon sprong op Van zijn zetel on liep, zooals hij dit in oogenblikkcn van gespannen gemoedsstemming steeds placht te doen, met. op den rug geslagen armeu en vooruitstekend hoobt een keer de zaal op en neder; dan bleef hij eens klaps vóór den grijzen Paus staan en stiet op heftigen toon uit Wat gij mij daar zegt, heb ik al zoo dikwijls vernomen, en bewijst mij opnieuw, aatuwc hardnekkigheid in het weigeren nog dezelfde is. Welnu gij wi't den verderen strijd, gij zult hem hebben en onder de afschmvwekkendste gedaante Bedenk vit we' 1 Denk aan de gevol gen, die er uit dezen verscherpten on verderen strijd voor u en de Kerk zullen voortvloeien en daarom, geef t oe „Wij kunnen niet 1" Plechtig en op overtuigenden toon klonken deze woorden uit den mond des grijsaards iriNapoleons ooren. Geen vrees voor geweld bracht de groote en edele zi< 1 Van den Opperherder in beroering. Deze kalme rust, de verheven waardigheid van den hoogepriesterlijken grijsaard bracht Napoleon als buiten zich zeiven van woede als een tijger, gereed ten sprong, boog hij zich tot den Paus neder en siste tusschen »de tanden „Wij kunnen niet, dat wil zeggen, wij willen niet Nu, goed Gij wilt niet anders Gij weerstaat Een eene beeltenis der Sint Petruskerk, die. naast den Paus op tafel stond, grijpend en ze voor do voeten des grijsaards verbrijzelend, schuimbekte de tyran „Zóó zal ik u, uwen Apostolischen Stoel, uwe Kerk en uw Rijk ver brijzelen Wordl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1