Doet Uw Schoenen Goed schrijven, waarin werd medegedeeld, dat aan genoemd departement overwogen wordt, liet rijden van vrachtauto's mot massieve gummi banden té verbieden. In verband hiermede be sloot het comité adhacsic te betuigen aan den minister en van deze adhacsicbetuiging aan den gemeenteraad van Eindhoven mededeeling te doen. Indertijd meende de gemeenteraad van Eindhoven met het oog op de nieuwe rijksregeling geen andere maatregelen te moeten nemen dan het voorschrijven van een maximumsnelheid in de hoofdstraten der gemeente. l)e nieuwe belastingen. Op de desbetreffende vragen van den heer van Aa'ten heeft de Minister van Financiën geantwoord dat hij het in de zitting 1924/1925 ingediende wetsontwerp tot herziening van de Verdedigingsbelasting 11 heeft ingetrokken. Onder voorbehoud, dat nog wijzigingen van de wetsontwerpen tot aanvulling der Zegelwet 1917, tot wijziging der Successiewet, tot wijzi ging der Wet. op de Inkomstenbelasting 1924 en tot wijziging van artikel 33 der Leoningwet 1924, overwogen worden, ligt handhaving er van in het voornemen. De youverneurgeneraal van Ncd.-Ihdic. Van offieieele zijde vernemen wij, clat de gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië rnr. D. Fock, die tegen begin Maart ontslag uit zijn ambt had gevraagd, zich op verzoek van het opperbestuur bereid heeft verklaard, tot begin September 1926 aan het bewind te blijven. Stormramp. De eindtelling der 7de verantwoording der gelden, binnengekomen bij den penningmeester van het Nationaal Steuncomité te Amsterdam, bedraagt 2.504.151.46. De overvallen op Atjeb. Het legerbestuur heeft een telegram ontvangen Van kapitein Paris, die Maandag te Bakongan gedebarqueerd is met drie brigades en vervolgens naar Boekit Gading is opgerukt. Nabij Kampong Padang voerden ongeveer 13 Atjohers een kle wang-aanval uit. Elf kwaadwilligen werden neer geschoten. Gesneuveld is de Ambonneesche sergeant Toeisuta. Zwaar gewond zijn zes JaVaansche infanteristen en een Ambonneesche infanterist. Licht gewond werden kapitein Paris, de Euro- peesche sergeant Ningcn en een Javaanschc fuselier. Onbeduidend werden gewond de Eu- ropeesche sergeant Greebe en een Javaansch infanterist. Een vermiste fuselier is door de pa trouille zwaar gewond teruggevonden. Vijf en twintig scherpe patronen zijn eveneens te ruggevonden. De militaire commandant Van Atjeh en onder- hoorigheden vertrekt morgen met vier brigades naar Bakongan. R. K. Vrouwenbonden. Mevrouw Steenberghe-Engeringh is door den H. Vader herbenoemd tot presidente der R. K. Intern. Vrouwenbonden, terwijl mej. Romrae is aangesteld tot secretaresse. R. K. Vereeniging tot Reseherming van meisjes Het bestuur Van deze vereeniging Verzoekt opname van het Volgende Wie kent niet de wit-gele kaarten, met boven- staanden titel achter in onze kerken Wie kent niet de dames op de stations der groote steden, met een wit-gele band om den arm En toch hoe weigen zijn er, die het werkelijke doel kennen van deze R.K. Vereeniging met haar wit-gele kleur. Vele ouders en meisjes zullen deze kaarten gelezen hebben en de adressen van dames Cor respondenten, waar men zich kan vervoegen voor inlichtingen. Maar hoevelen zijn er niet, die nooit meer aan deze vereeniging denken, ook niet als hun doch ter het ouderlijk huis gaat verlaten om zich in betrekking te begeven naar een andere plaats, dikwijls zoi.s naar een groote stad. En juist het hoofddoel der vereeniging is Jonge alleenstaande meisjes te beschermen tegen de geva ren die in het b ij zonder haar geloof en zedelijkheid bedrei gen. Ouders voor ge Uw dochters naar oen andere plaats zendt, als dienstmeisje, winkeljuffrouw of iets anders,informeert toch eerst eens ofUw doch ter in betrekking komt bij degelijksche Roomsche menschen, of haar eer en deugd in deze betrek king geen gevaar loopen Weet ge wel hoe ge vaarlijk het is, alleen .op een advertentie af te gaan zonder het inwinnen van nadere inlichtin gen do meisjes in betrekking te zenden Waarom wendt U zich niet de Correspondenten van de vereeniging tot Bescherming van meisjes, die U zeer gaarne in alles behulpzaam zullen zijn en die zorgen, dat op Uwe dochters, die. leven ver buiten het oog van vader en moeder, toe zicht gehouden wordt De dames, der vereeniging bezoeken de meisjes geregeld laat hun gedrag te wenschen over, dan worden de ouders dade lijk gewaarschuwd. Alleenstaande meisjes, die. naar groote steden gaal werken, schaamt U niet de hulp der dames met de wit-gele band in te roepen. Deze dames zullen u logies verschaffen in de Tehuizen der Vereeniging tegen zeer matige prijzen U, in dien he! noodig is, aan werk helpen. Hoe dik wijls gebeurt het niet dat alleen staande mei -j es in verkeerde handen vallen en voor hun he"le leven ongelukkig worden. 0,|ders en meisjes wendt U daarom tot de Correspondenten dezer Ver. en gij R.K. Voruwen steunt deze hoogst nuttige en noodzakelijke Voreeniging, door jaarlijks bijdrage en afname der kalenders. Prof. Mannoury contra Wijnkoop. Prol. G. Mannoury neemt in de Tribune" Van gisteravond een'dichterlijk afscheid van tien partijleider van gister, den heer D. J. Wijnkoop, dat hij Beroifw genoemd h> ft Aan mijn medékommun'st D. J. Wijnkoop. Ik heb berouw, dat ik den tienden Mei Niet uit uw hand den hamer heb gerukt. Ik zie het bottler nu het was mijn plicht, Dien ik vcrzaakL heb uit een laf beraad. Ik eer u en bewonder u. Gij hebt een wil, Die zonder vragen heb ik recht of niet En zonder omzien naar een oer-begin Een lijn wijst Die ge volgt. En vraagt niet naar het loon. Uw weg Voert van ons sfgij zijt een vijand nu Van wie in diepste grond niet andqrs zijn dan gij. Haathelper wordt ge, door het licht verblind, Dat gij vooruit zaagt, en uw voet gleed uit. Ik zweer u strijd. Vaarwel. Ik heb berouw. 3669 11 van den directeur van het R'damsche telefoon net. Intusscfien waren de stembiljetten uitgedeeld cn de uitslag' hiervan was, dat 't voorloopig bestuur in z'n geheel ook als het definitieve werd aangewezen, dat dus uit de volgende heeren is samengesteld J. G. H. Brounts en B. G. Hoogendam voor klasse A, G. W. V. Bergen Walraven en S. Hijman voor klasse B, Ir. C. Houtman, Ir. A. Knape en S. S. Vies voor klasse C. In de bestuursvergadering, welke op de alge- meene volgde, werd de heer Houtman tot voor zitter benoemd, de heer Hoogendam tot vice- voorzitter, terwijl de heer v. d. Linden v. d. Heuvell zich bereid verklaarde voorloopig bet secretariaat waar te nemen. Benoeming. Naar wij vernemen, is de heer J. den Draak, alhier benoemd tot. dirigent van het Singelparo chie-koor. R. K. Vrouwenbond. In 't bestuur van den R.K. Vrouwenbond zijn eenige wijzigingen gekomen. Mevr. de Vree- Akkermans is in de plaats van mevr. Evers-de Haan, tot voorzitster benoemd mevr. Pluym werd tot secretaresse gekozen. R. K. Schied. Tooneelelub. De R.K. Schied. Tooneelelub geeft Dinsdag 17 Nov. 's avonds 8 uur in den R.K. Volksbond ten bate der R.K. Leeszaal een opvoering van een blijspel in 3 bedrijven van J. Bijdekerke, getiteld „De Terugkomst." Gemengd Nieuws, Autobus over den kop. Vermoede lijk ten gevolge van niet of niet voldoende uit wijken door een bus, welke van de tegenoverge stelde zijde naderde, week een autobus van den dienst AmsterdamOostzaan, komende uit Amsterdam, zoover naar rechts uit, dat de rech- terwielen van den weg van den Waterlandschen Dijk afzakten, waardoor de bus omsloeg en ter zijde van den dijk kwam te liggen. Van de in zittenden, n.l. de chauffeur én' een passagier, bekwam alleen de passagier eenige lichte ont vellingen aan het rechterbeen. Autö-ongeul kken. Gisteravond om streeks 5 uur is in de Duinstraat te Scheva ningcn een ernstig ongeluk gebeurd. De oorzaak ervan is roekeloosheid van den chauffeur v. T. uit Scheveningen, die zoo hard gereden heeft, volgens getuigen, dathij de auto niet, meer in de hand had. De auto kwam den Westduinweg afgereden en wilde de Scbipperstraat in zwenken, maar had zo.o'n Vaart, dat de chauffeur de wielen niet om kon krijgen. De wagen vloog het trottoir op, greep twee jongens, die Voor moeder een emmer tje zand hadden gehaald en smakte tegen den muur bij de Ziekenverpleging op. Een ventje van 10 jaar. Maarten van denToorn Schipperstraat 83, was er het ergste aan toe. De jongen is naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal gebracht. Kort na zijn aankomst is hij daar overleden. Zijn vriendje, de 7-jarige Leendert v.d. Zwan is er beter afgekomen. De chauffeur is onmiddellijk gearresteerd en in bewaring gesteld. Hij had een kameraad bij zich. Die heeft de vlucht genomen. Maar re chercheurs zijn de stad in om hem eveneens aan te houden. Een tragische bijzonderheid is nog dat het de moeder van het overleden knaapje ernstig ziek te bed ligt en de Vader op zee Vaart. Te Maarssen speelden eenige kinderen rond om een stilstaanden Vrachtauto en vermaakten zich door op en af te treeplank te springen. Toen de auto plotseling wegreed, kwam het 7-jarig zoontje van Z. onder bet Voertuig, werd overrë- den en is enkele oogenblikken later overleden. Gistermorgen geraakte de 23-jarige land bouwer Hendriks uit Cuyk aan het Guyksche Veer te Mook met zijn hoofd onder een achteruit rijdende vracht-auto van de Lacto met het ge volg, dat hij onmiddellijk dood was. O n V r ij w i 11 i g e humor. In het Voor loopig Verslag van Hoofdstuk I staat op bladzijde 6 „Een ander lid kwam op tegen de uitlatingen in de Troonrede betreffende den landbouw, Het gaat den landbouwers thans allerminst goed zij lijden aan de gevolgen van mond- en klauw zeer en aardappelziekte." Arme boeren 1 Treinongeluk. Nabij Victoria (Missi- sippi) is een passagierstrein ontspoord en van den dijk gestort. Zestien inzittenden werden ge dood en dertig gewond. Orkanen in Amerika. In twee ver Van elkaar Verwijderde liggende gebieden heb ben in de Vereenigde Staten, gelijk gemeld, ge weldige stormen gewoed, die groote schade Heb ben aangericht. Een dezer orkanen, die zijn oorsprong in den staat Texas had, verwoestte Pike en Ala bama, waarbij 16 menschen werden gedood en Velen gewond. Huizen en schuren werden Ver nield, en boomen tegen den grond geslagen. Ook de boven New York woedende storm richtte groote schade, aan en bereikte tegen den middag een snelheid van 85 mijl per uur. In Brooklyn en op Stateneiland werden ver scheidene huizen verwoest, terwijl in Gentral Park honderden boomen zijn ontworteld. In New York werden vier menschen gedood. Een vrouw werd uit het raam van een vierde verdieping geslingerd en kwam op de gepla veide binnenplaats terecht. Van vijf mannen die door den storm in de haven terecht kwamen, konden slechts drie worden gered, terwijl ten slotte in een der buitenwijken een kind onder een omvallenden cementen muur werd bedolven. Een politieboot met dertig werklieden aan boord werd losgeslagen. De werklieden konden worden, gered, doch de boot zelf werd naar de open zee gedreven. Ook uit Philadelphia en Baltimore kómen be richten over stormschade. Indisch allerlei. De groote brug te Bindjei, in Boven-Langkat, is ingestort. Honderd toeschouwers van een Chineesche wajangVertooning zijn te water geraakt. Voor loopig zijn drie dooden en vijf zwaar gewonden geteld. Zeer velen worden vermist. Het bestuur, Vele Europeanen en inlanders zoeken de rivier af. Een patrouille, uitgegaan teneinde zekeren Alkassan, die iets in den zin had, op te lichten, werd in het Rauibongbosch (Atjeh) aangevallen. Sergeant Van Wijk kreeg een ernstige wonde in de rechterknie. Vijf karabijnen drie klewangs en 105 patronen werden vermist. Alkassan is een gewezen weg'mandoer, die ontslagen was wegens plichtsverzaking. De bende is naar de bovenstreken gevlucht. Moslims hebben in de desa Tjisoka, in het Madjalengkaschc (Cheribon), tien woningen van aanhangers van de Igama Djawa Vernield. De schade wordt begroot op 4000. Ontsporing. Volgens een Havas-tele- gram uit Winnipeg, zijn bij een treinontsporing- in Saskatchewan 18 reizigers en 3 beambten gewond. Drie hunner verkeeren in levensgevaar Stads- en Gewestelijjg Nieuws* Grenswijziging. Bij de Tweede Kamer is nu ingekomen het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeenten Rotterdam en Schie dam. De geldleening van 3.000.000. Het voorstel van B. en W. aangaande de Vrij dag aanvaarde geldleening luidde in zijn ge heel als Volgt B. en W. vragten machtiging ter aflossing Van de 572 rentende geldleening van 1919, per resto groot f 1.895.000, alsmede tot aflossing van het doorRijkverleende 6pCt. rentende voorschot ten ten behoeve van woningbouw een nieuwe geldleening aan te gaan groot 3.000.000 nomi naal kapitaal ,rentendo4 VpCt.'s jaars,op diflwij zi en tegen den koers die door hen bedongen zal kunnen worden en volgens het plan en op de voorwaarden, gelijk zij zullen bepalen, mits le. de verplichte aflossingen zoo worden ge regeld, dat in het jaar 1926 wordt betaald f 48.000,1927 49.000, 1928 51.000 en zoo ge leidelijk opklimmend tot in 1958 f 143.000 wordt bereikt, waarna het j aarlijksch bedrag daalt tot 29.000 in 1965, waarmee de leening is afgelost 2e. voor de Gemeente het recht wordt voor behouden om ten allen tijde tot Vervrofegi n ge- hcele of gedeeltelijke aflossing over te gaan. b. te bepalen, dat in verband met de om standigheid, dat bovenbedoelde geldleening Van 1919 eerst kan worden afgelost, drie maanden na openbare kennisgeving aan houders van o- bligaties, die Van de conversie gebruik maken, bij de verwisseling der stukken het renteverschil van den datum der storting tot den dag der af losbaarheid verhoogd met 1 /4 pGt. zal worden uitbetaald. c. te bepalen, dat de renten en de aflossingen der geldleening, bedoeld, onder a. jaarlijks op de begrooting der Gemeente in uitgaaf zullen worde gebracht en uit de gewone middelen der gemeente zullen worden gevonden. Het Streeknet. Gistermiddag vergaderde in Musis" de on langs alhier opgerichte Coöperatieve Telefoon- vereeniging „Het Streeknet v. d. Beneden- Maas U.A." ter verkiezing van een definitief bestuur. De ver. telt thans 608 leden, waarvan er ca. 60 ter vergadering aanwezig waren. De leiding der bijeenkomst was toevertrouwd aan den heer v. d. Linden v. d. Heuvell, voor zitter der Kamer v. Kooph. en Fabr. die in zijn openingswoord o.m. zeide, dat hem uit dat bewijs van vertrouwen, dat leiding geven in zich sluit, 't nauwe contact bleek tusschen de ver eeniging en de Kamer van Kooph. en Fabr., waar van in 1922 't initiatief tot 't verkrijgen van het streeknet is uitgegaan. Verder ging spr. de ge- heele voorgeschiedenis nog eens in 't kort na en herinnerde er aan, dat nu na veel voorbereiding, op 1 Nov. 't streeknet in werking zal tredem De coöperatieve vereeniging bestaat voor 5 jaar en haar eenige band met 't Rijk is, dat haar leden de telefoonkosten op dezelfde wijze voldoen als vroeger. Men weet, dat er in die vereeniging drie klassen bestaan, waarvan klasse A 90 of 110 betaalt, klasse B 132 en klasse C, de z.g. veel-sprekers, een bedrag, dat varieert tusschen 132 en 5000. Niet-leden der vereeniging betalen voor een huistelefoon 96, voor een zaak-abonnement 132. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd nogal gebruik gemaakt. Zoo informeerde de heer v. Gelder of t bestuur niet eens in overweging kon nemen, de kwestie der bijdragen voor klasse C. te herzien, waarvan volgens spr. er meerdere nooit voor zooveel hadden geteekend, als ze geweten hadden, dat de tarieven voor gesprekken zouden verlaagd worden. De voorzitter twijfelde er niet aan of 't bestuur zou hiertoe wel genegen zijn. Nog meerdere vragen werden gesteld, waar op echter thans nog geen antwoord kon worden gegeven of waarvan de beslissing in handen is In den afgeloopen nacht heb ben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan het kantoor van de firma v. d. Eist en Co. aan den Buitenhavenweg alhier. Men is vermoedelijk door een tuimelraam binnengeklommen. Een schrijfbureau op het privékantoor is openge broken en een bedrag van pl.m. 25.wordt daaruit vermist. Ook werd een bezoek gebracht aan het kantoor der firma Ingelse en Go. aan de Nieuwe Haven alhier. Daar hebben ze door uitsnijding van een ruit zich toegang verschaft. Ook hier was de buit niet groot met een bedrag van ongeveer 9 en een kistje sigaren moesten ze zich tevreden stellen. Bij hel laatst gehouden examen Stenografie-Pont slaagden voor het diploma „kantoor-Stenograaf" de dames C. J. A. Feelders en H. J. M. Heijnsbroek en de heeren M. Roijers en A. H. J. van Baarle, allen leerlin gen van den Handelsavondcursus „De Hanze", alhier. Als verdacht van diefstal van een partij bananen uit de bananenboot Zent,lig gende in do Rijnhaven te Rotterdam is de haven arbeider A. J. 14. P. van hier aangehouden. UIT ROTTERDAM. Een brug ten Z. van de Delftsche Poort. B. en W. van Rotterdam hebben den Gemeen teraad bericht, dat nadere overweging van het Hofplein-plan van dr. Berlage hen heeft geleid tot de conclusie, dat het plan onder de tegen woordige omstandigheden niet kan worden aan vaard. Wel kunnen zij zich vereenigen met. het plan om een brug te doen bouwen ten Zuiden van de Delftsche Poort, waardoor de Schiebrug van een gedeelte van het verkeer zou worden ontlast. De brug zou een breedte krijgen van 23 Meter, waarvan 15 Meter bestemd voor den rijweg en 4 Meter voor elk der voetpaden aan weerszijden der brüg. De kosten worden geraamd op 140.000. B. en W. doen in dezen geest een voorstel aan den Raad en vragen een crediet tot genoemd bedrag. De metaalstakers te Rotterdam. De stakers van de machinefabriek van P. Smit Jr. hebben een optocht door IJsselmonde georganiseerd. De burgemeester had voor ge wapende macht gezorgd, zoodat zij genoodzaakt werden zich in de richting van Rotterdam te verwijderen. Militaire- en rijkspolitie patrouil leerden dpor de gemeente, ter bescherming der woningen van werkwilligen. Bij of krachten* vetten of verordeningen voor- geiehreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebeatnnr. HINDERWET. Ingekomen is een Verzoek van D. A. VAN HOUTEN om vergunning tot oprichting van een slachtplaats Van runderen en vaikens in het pand Rozenburgerplein 5a, kadaster sectie M. no. 1500. Dit verzoek is met de bijlagen op dc Secreta rie der Gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den II November a.s., des.v.m. ten 11 uur, zal ten RaacUiuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan Van dit Vrzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente van de schi ifluren die ter. zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volges de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevo'ge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner 'eden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te 'ichten. Schiedam, 28 October 1925,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2