heeft zich thans zelf hij <h' po]il i- aldaar aange meld hij i-, in 'L Huis van Bewaring opgesloten Geen gunstig weer. Dc twee Laliaansche vibgbooten zijn wegens het slechte weer vandaag van SchdlingwoMo niet veil,rokken. WISSELKOERSEN TE BOTTERHAM. 2 Nov. 3 Nov Londen 12 04 12.043/g Berlijn 59.15 - 59.15l/2 Parijs 10.4S1/» ^0 11 België -11.26-ƒ2 11 ~°Ya Zwitseiland-47.80 -47.80 Amerika - 2.48 lj.t - 48 7/.1# Weenen - 3o.0n - 35.05 Kopenhagen- 62.15 62- 1 1/ï Stockholm - 66 50 66 50 O3I0 - 50.^0 - 50./O Madrid - 35.59l/„ -35.58 Milaan9 83 9.82 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 2 Nov. 3 Nov. Londen12.04Va 12.043/a Beriijn - 59.16 - 59.16 Parijs -10.422 - 10.06 Brussel - 11.26 -11.25 Zwitserland -47.90 - 4/ .90 Weenen n M - 3o.0a - 35.0o Kopenhagen - 62.15 - 62.20 Stockholm- 66.5.) -66.55 Oslo -60.721/. -É>0-75 New-York-2.481/3 -2.481/, telegrammen. SPOORWEGRAMPEN. BERLIJN, 3 Nov. (draadloos) Bij het spoor wegongeluk te Nahunta zijn 7 kinderen gedood en 23 gewond. PARIJS, 3 Nov. (draadloos) De Fransche trein is nabij Aix les Bains ontspoord 10 per sonen werden gewond. BELGRADO, 3 Nov. (draadloos) Deexprcss Belgrado-Sofia, is tusschen Tsaribrod en Nish op een anderen trein gebotst, drie personen wer den gedood en vele gewond. EEN NIEUWE MINISTERCRISIS PARIJS, 3 Nov. (draadloos) De Nationale raad van de socialistische partij in Frankrijk, heeft met groote meerderheid van stemmen een motie aangenomen tegen samenwerking met het niec. j net PainleVe. De positie Van het kabinet is hierdoor hope loos geworden men denkt reeds aan nieuwe ver kiezingen. PARIJS, 3 Nov. (draadloos) Volgens nadere berichten zou PainleVe alleen aftreden, als zijn financieele voorstellen zouden worden verwor pen. UIT SYRIË. LONDEN, 3 Nov. (draadloos) Volgens heden nacht uit Jeruzalem ontvangen berichten ver trekken de buitenlanders uit Damaskus bij dui zenden de bewoners van 11 dorpen bij Damaskus hebben zich bij de opstandelingen aangesloten, die thans 4 steden belegeren. Uit Parijs wordt gemeld, dat in Frankrijk de meening veld wint, dat generaal Weygand naar Syrië terug gezonden moet worden. Gemeld wordt dat Damasküs geheel Van de- buiten wereld door de Drusen is afgesloten men vreest voor voedselgebrek. BERLIJN, 3 Nov. (draadloos) Volgens hier ontvangen berichten zou de Drusen sultan, vrede hebben Voorgesteld. De Franschen zouden hier in willen toestemmen tegen uitieVeringvanlO.OOU geweren en betaling Van 100 iniliioen irancs. PER ZIE. TEHERAN, 3 Nov. (draadloos) De vroegere premier Rhiza Khan, die tot koning geprocla meerd is, heeft gratie verleend aan alle politie ke gevangenen en heeft alle leden van de vroe gere dynastie op pensioen gesteld. MOORD. BERLIJN, 3 Nov. (draadloos) Uit Lima wordt gemeld, dat de hoofdredacteur van de „Commer ce" door een romanschrijver is doodgeschoten. BELG1E. BRUSSEL, 3 Nov.De regeering is voorne mens ter dekking dan het tekort van ongeveer een half miljard als nieuwe belastingen een be lasting op den omzet ter beurze, op de adver- tentiën en op den koop en verkoop van buiten- landsche deviezen in te stellen. Alle vastrecht belastingen zouden verhoogd worden overeen komstig de stijging van het indexcijfer. De be lasting op onroerende goederen zal verhoogd worden, evenals de zegel-, mijn- en scheepvaart rechten en het successierecht MEXICO. MECICO-C1TY (3 Nov. draadloos) Vijf per sonen zijn geood en 27 gewond bij verkiezingt- reletjes te Yacaton. Diaz is tot gouverneur benoemd LONDENSCML KRONIEK. {Van onzen correspondent). Londen, 2 Nov. De wedstrijd om den „Schneider Cup." Engeland heeft zijn hoop, dit jaar den „Schnei der Gup" te veroveren, zien vervliegen. De wed strijd heeft Maandag plaatsgehad in eenvriende- lijk oogenblik in het buitengewoon onvriendelijke weer. Amerika is er met vlag en wimpel doorge komen. De Super-marine Napier S4, die de hoop was van Brittanje en die door Captain IJ. Biard werd bestuurd, werd zoo goed als vernietigd ge durende een proefvlucht. De oorzaak van dat on geluk is nog niet ontdektmaar wel heeft men de belangstellenden thuis hooren mopperen over de ontoereikende gelegenheid tot stalling van de delicate machines. Twee Britsche machines ble ven over, beide Gloster Napier Ill's. Een ervan \yas c{e reserve-machine, en de Australiër Hink- ler die zich naam heeft gemaakt met lange tochten in lichte machines was haar bestuur der. Zijn avonturen bij de proefvluchten in zijn geval tevens qualificatievluchten waren weinig minder hachelijk dan die van Biard, die reeds met pech te kampen kreeg aan boord van het schip, dat hem in de richting van Bay Shore, bij Baltimore, bracht, waar de strijd zou worden gestreden. Tenslotte slaagde Hinkler er niet in zich als mededinger te laten qualificeeren, zoo dat Brittanje slechts met een machine, de Gloster bestuurd door Captain Broad uitkwam. De ma chine werd van den beginne af inferieur geacht, vergeleken bij de verongelukte Super-marine. Broad's mededingers waren o.a. Signor de Bri- ganti, die den beker in 1921 won, toen hij in Venetië werd vervlogen, de Amerikaanse he leger- vlieger luitenant Doolittle, een ster van de eerste grootte in de Amerikaansche vlieglucht, en de vloot-vliegers. luitenants Ofstie en Cuddihy, die beiden records op hun naam hebben voor ver- rchtingen met zee-vliegtuigen. De Engelschman deed zijn uiterste best maar „de bus' - zooals hij het uitdrukte aan het einde van den wedstrijd „kon niet snel genoeg gaan." De Britten troosten zich nu met de gedachte dat de uitslag misschien anders zou zijn geweest indien de „Super-marine van hun maaksel niet ten onder was gegaan. In- middels zijn zij met stukken geslagen.Luitenant Doolittle die zich niet gedraagt naar het, advies dat in zijn naam vervat ligt en die beter Doalot zou kunnen heeten en zijn twee confraters van de vloot bereikten met hun machines ge middelde snelheden die een 35 K.M. (per uur) grooter waren dan die van den Engelschen. Dat Broad als tweede kon aankomen dankte hij al leen aan het feit, dat de twee Amerikaansche vlootvliegers den strijd in de laatste ronde moes ten opgeven. De Amerikanen spreidden een mate van vaardigheid in de behandeling van hun toe stellen tentoon en in het nemen van scherpe bochten, die alleen door langdurige oefening met wedstrijd-machines is te verkrijgen. De teleur stelling van den uitslag is niet beperkt tot de Britten en de Italianen ook de Amerikaansche vloot is wat wrang over het resultaat omdat haar vertegenwoordigers het op zee moesten afleggen tegen den man van het leger. De wedstrijd die zoo juist te Bay Shore heeft plaatsgehad is de zevende van de serie. Van de zeven hebben nu de Vereenigde Staten, Brittanje en Italië er elk twee gewonnen een maal behaalden de Franschen de overwinning. Zooals het een voor deel is op eigen grond te voetballen zoo schijnt het ook een voordeel te zijn in eigen lucht te vliegen, afgaande op de uitslagen der verschil lende „Schneider Cup"-races. De wedstrijd had voor het eerst plaats in 1913, toen de Fransch- man Prevost hem won met een uursnelheid van pl.m. 75 K.M. De thans bereikte snelheid is 0111 en nabij de 370 K.M. Het verschil teekent de enorme ontwikkeling van de luchtvaart in een dozijn jaren. Maar de luchtvaart zou mis schien beter zijn gediend met toestellen, die be halve 300 of meer ook 30 of minder K.M. per uur konden vliegen. Het verdwijnende Londensche ,,h eére nli u i s Het groote en dure Londensche huis dat voor onderhoud en bewoning een tien of twaalf dienst boden eischt, behoort langzamerhand tot het verleden. AI sinds jaar en dag kan men door breede en lange straten vol kolossale woonhuizen loopen en den indruk opdoen dat men zich in een straat van een doodenstad bevindt. Het gezicht is troosteloos en wekt hoofdschuddend commen taar bij de gedachte dat zooveel menschen geen behoorlijk dak boven het hoofd hebben. Maar met een groot deel dier ouderwetsche gebouwde hui zen is niets te beginnen en hun vervallen staat is een teeken des tijds. De moderne menschen vragen „flats" om in te wonen. Een aanzienlijk deel der „heerenhuizen" kan echter niet worden veranderd in verdiepingen van „flat-woningen" omdat het aanbrengen van liften er in of on mogelijk of veel te kostbaar is. Voor zoover dat wel kan wórdt het gedaan. Londen bezit „flats" in vele variëteiten. In den omtrek van St. John's Wood zijn de laatste jaren enorme kubus-vor- mige gebouwen verrezen, die honderden doos achtige woningen van één kamer of van twee en meer kamers bevatten. Het zijnzoogenaamde „service flats" met een centraal restaurant (of schoon de „flats" afzonderlijk ook kookgelegen heid hebben), warmwatervoorziening uit' een gi meenschappelijken ketel"maar gas en electri- citeit voor elke „flat" apart. In eenige gevallen is het ,,service"-beginsel verder ontwikkeld en omvat de centrale dienst een staf van personeel, dat het huiswerk voor de „flats'-' doet tot in de kleinste bijzonderheden. Bij den noord-oostelij ken hoek van Hyde Park staat een blok „flats" waarvan de onderdeden naar gelang van de luxe der inrichting van 25000 tot 40.000 gulden huur per jaar doen. Maar Londen heeft ook „flats" die aan huur niet meer kosten dan 1000 gulden per jaar. Men voorziet dat de menschen die de zoogenaamde „London Society" vormen over twintig jaar allen zullen wonen in huizen van of liever in behuizingen van een enkele ver dieping. Niemand kan de middelen vinden om dienstpersoneel te betalen gesteld al dat het te krijgen zou zijn - voor het ouderwetsche huis. Meer dan 100000 menschen in het midden van Londen Vonen in „flats". En niet minder dan 5000 groote huizen, die er voor in aanmerking konden komen, zijn in den omtrek van Hyde Park de laatste twee jaar omgezet in „flats" Met al haar voordeelen is er zeer veel op „flat"-wo- ningen af te dingen. Burengerucht in zijn kwalijk ste manifestaties is er veel hinderlijker dan b.v. in de kleine op zichzelf staande huizen der voor steden. Het humeur van „Flat"-bewoners is spreekwoordelijk lastig. Jonge menschen en zij die, ofschoon volwassen, het vuur der jeugd in hun aderen gaande hebben gehouden,voelen zich in „flats" als vogels in een kooi, beperkt in hun vrijheid, geknot in hun beweging en uit'ingslusts Alleen de meest verstedelijkte aard en dat .i gewoonlijk niet de beste kan zich in een „flat" gelukkig voelen. De Londensche „flats" voor den gemiddelden en dus niet bemiddelden burger hebben alle nadeelen en geen der voordeelen van ,,flat"-bouw, omdat men hier nog lang niet de ingenieusheid en perfectie van de Amerikaan sche „flats" heeft bereikt. Een een-kamer-„flat" in een Londensche blok verschilt in karakter weinig of niets van de triestige kamer van het arme arbeidersgezin, die voor alles, wonen, was- schen, eten en slapen moet dienen. Kerknieuws. Nieuwe Kardinalen. Naar de „Msb." meldt, zal in het a.s. consis* torie, dat half December zal gehouden worden, tot het purper verheven worden de aartsbisschop van Armagh, mgr. O'Donnell, primaat van Ier land. Een radio-vragenbus. De paters Paulisten hebben, naor de Di Gi i wi meedeelt, thans een radio-vrgoennus ingesteid, dat deel zal uitmaken dan desjoe- wone droodloos program, dat door det. eigen eendstotion der paters wordt gebroadcassi De vsaoen moeten aan de paters worden opoeeonden. Eens in de week wordt daorop dan een onswoord gege en. Welliehs is een dergelijke vragenbns binnen niet al te lange toekomst ook in ons land soe te passen. Kunst en Letteren. Prof. A. 1. der Kinderen. Prof. A. J. der Kinderen, directeur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, die sinds 14 dagen ongesteld was, is gistermorgen in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam overleden, Prof Der Kinderen werd 20 December 1859 te 's-Hertogenbosch geboren. Hij was leerling van de Amsterdamsche Academie en vertoefde in Brussel met Toorop. De eerste groote opdracht, welke hem werd toevertrouwd, zou voor hem de aanleiding wor den tot een tragedie, een tragedie, waarvan het eeuwige conflict tusschen het gevestigde oude en het zich baanbrekend nieuwe de dramatische materie vormde. Want toen Der Kinderen de groote schildering „De Processie", welke Mgr. B. IJ. Klönne hem voor de Begijnhofkerk te Amsterdam had opge dragen, in 1889 na zijn Italiaansche reis, die ook de uitvoering van dit werk beïnvloedde, had voltooid, werd ze geweigerd. Na alles wat er over deze geruchtmakende geschiedenis in der tijd is geschreven, behoeven wij hierover niet uit te weiden. Zeker is, dat door de plaatsing in het Stedelijk Museum te Amsterdam van dit omvangrijke werk, waarin Der Kinderen de eenig logische wijze van vlakbeschildering heeft trach ten toe te passen, het méér de algemeene be langstelling trekt dan het in het Begijnhof ooit zou hebben gedaan. Van zijn meest bekende werken noemen wij slechts de Bossche schilderingen, die voor Ber- lage's Levensverzekering, en de illustraties voor Vondel en Diepenbrock s Mis. Ook op het brand schilderen van ramen heeft hij zich met succes toegelegd. In 1907 volgde hij Allebé als directeur der Academie te Amsterdam op en streefde naar een meer sociaal georiënteerde schilderkunst. Naar wij vernemen, zullen de plechtige uit vaartdiensten Donderdag a.s. plaats hebben in de kerk van O.L. Vrouw van den H. Rozen krans aan de Obrechtstraat te Amsterdam. M. A. P. C. Poclhekke. De heer M. A. P. G. Poelhekke te Nijmegen is ernstig ziek. Ongeveer een week geleden heeft hij een zeer zware operatie ondergaan, die reden gaf tot groote bezorgdheid, doch er is thans eeni ge beterschap ingetreden. Hamlet in modern costusm. Dc directie van het „Vereenigd, Tooned verzoekt ons mede te deelen, dat zij in overleg met hot bestuur van het Toonoclverbond be i-loten heeft een voorstelling te geven van Sha kespeare's Hamlet, gespeeld als een stuk, dat heden ton dage geschreven zou zijn. Rechtzaken. Het drama in de Seliiegtraat. De officier van justitie, mr. J. A. de Visser, heeft vandaag hooger beroep ingesteld van het op 20 Oct. door de rechtbank alhier gewezen vrijsprekende vonnis in de zaken tegen den in-t specteur E. M. en den agent van politie le klasse A. S. SPORT. VOETBAL. H.V.V. 2Hermes-D.V.S. 2 (103). Hermes-D.V.S. 2 heeft met een zeer zwak team, een verpletterende nederlaag geleden. Do. Schiedammers hadden 4 invallers. In den aanvang wordt er goed gewerkt en reeds spoedig weet V. d. Valk met een kalm schot de leiding te nemen. De verdediging krijgt het dan zwaar te ver antwoorden en het duurt dan ook niet lang 0 Do Kadi Wordt gepasseerd (1—1)- Weer trekken de Schiedammers ten aanval en nu,is het Boon die met een Ver schot Voor Her mes-D.V.S. dc leiding herneemt. Lang beleven zo er geen plezier van want H.V.V. komt nu geweldig opzetten eerst is zij niet erg gelukkig maar spoedig vlot het beter en wordt do stand regelmatig opgevoerd tot 412 waarmee d,e rust ingaat. Direct na de hervatting maakt M. Jansen 52, "terwijl, kort daarop ook no. 6 achter De Kadi in het net iiglDe Schiedamsche achter hoede doet wel haar best maar kan het tegen het goede voorhoedespel Van H.V.V. niet bol werken. De Hermes-D.V.S. voorhoede krijgt de ballen slecht toegespeeld en kan niet veel uitrichten. Toch zorgt Boon er niet een goed schot voor om dc achterstand nog even te ver kleinen (6—3). Nu is Hermes uitgespeeld en voeren de Hagenaars den stand tot 103 op. M. Jansen maakte 6 goals. HAMMEN. V'oor de Huish. competitie der R.K. Damclub I.D.O. werden gisteravond de volgende wedstrij den gespeeld A. V. SlobbeJ. Neid 20 H. KreugerJ. v.d. Heiden 2>— 0 H. v. GelovenA. Baarle 2 O A. V. SlobbeW. Ham 1«— 1 J. V.d. Heiden—J. v, Dongen 2—0 .J. V. SlobbeJ. Neid 1 1 N. v. BaarleF. Steenhouwer 2—0 A. v.d. HeidenH. v. Geloven 20 Nieuw vvereltl-zwemrecord. Bij gehouden zwemwedstrijden te Hamburg slaagde de bekende Hamburgsche zwemster, mej. Biins er in, het wereldrecord borstzwemmen voor dames over 400 M„ dat tot dusver op naam van mej. Gilbert (Engeland) met 7 min. 20 sec. stond, aanmerkelijk te verbeteren. Zij legde bedoelden afstand af in slechts 7 min. 9.6 sec. Burgerlijke Stand. Geboren: Oct. 30. Petronella Theresia d.v. H. W. T. Collignon en P. Caspers, Hoogstraa Jacob Nicolaas z.v. J. Kleiberg en D. Natte- kaas, Geervlietschestraat. 29. Johan Hendrik z.v. L. Witkamp en E. van de Vijver, Damlaan. 31. Johanna Catharina d.v. J. van der Steen en A. A. den Bouwmeester, Huysmansstraat. Hendrik Marinus z.v. B. Rowel en M. W. Peters Brugmansstraat. 1 Nov. Jannetje d.v. K. A. Jansen en M. Meulstee, Nieuwstraat. Louis z.v. A. Valk en J. N. Kleingeld, Gustostraat. 2. Petronella Alida d.v. L. A. Bonefaas en H. J. Hersbach, Visscherstraat. Overleden: Oct. 31. H. J. den Adel oud 15 j. Nassauslaan. H. Veen, oud 56 j., cchtgen. W. Snijders, Brugmansstraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek vau Holland. 3 Nov. v.m. 8.40 n.m. 3 54. 4 Nov. v.tn, 4.16 n.m. 4.24. 5 Nov. v.m. 4.53 n.m. 5.01. 6 Nov. v.m. 5.30, n.m. 5.41. Gem. duur vloed 5 u. 31 m. gfcm. duur eb 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 2 Nov. Aangekomen: Eng. s.s. Agility", kapt. William Miller, met olie van Huil voor-N.V. Schicveom aan de Wilhelnjina- haven en vertrok heden naar Bremen. Zwcedsch s.s. „Inga", ledig van Grangeville om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminaha- ven en vertrok heden naar Yarmouth. Eng. s.s. „City of Chester", met stukgoede ren van Antwerpen in de Wilhelminahavcn. SCHIEDAM, 2 Nov. Vertrokken Finscli s.s. „Naxo's" met hout vsö Wyborg naar Bilbao Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 3 Nov. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 16. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 3 Nov. Men noteert voor Spiritus 100 f22. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingverecniging". Heden f2.70 per ketel. ROTTERDAM, 2 Nov. Binnenl. Granen. Tar we met klein aanbod in de puike kwaliteit ge zocht, overigens onveranderd verkocht. Extra puike 14.25 tot 14.75/15. Verder naar kwaliteit 12—13. Rogge niet getoond. Gerst Chevalier /II tot 12.50. Haver 10 tot 10.75. Buitenl. Granen. Stemming kalm. Rogge Wes tern disponibel 9.60, dito stoomend 9.50. Zuid-Russische disponibel 9.50 dito aangeko men 9.10 72/3 Duitsch Poolsche stoomend 9. Haver Canada no. 3 stoomend 10.25. Canada feed no. 1 disponibel 10.25, dito no. 2 10. Mais per 2000 kilos. La Plata aangekomen 192, dito stoomend 192. Amer. Mixed aange komen 190. ROTTERDAM, 3 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 240 paarden, 13 veulens, 1370 magere runderen,.540 vette runderen, 887 nuch tere kalveren,149 Vette kalveren, 580 graskalve ren, 551 varkens, 483 biggen, 531 schapen of lammeren. Koeien 6Ct621/2, 50521/2. 35. Ossen 54, 49, 37 40. S t i e r e n 51, 45 en 3t5371/i. Kalveren 871/,921/2, 75 en 65 alles per ]/2 kilo. Melkkoeien 310515, sti -ren 120.>00, pinken 130180, Vaarzen 180270, werk paarden 200300, slachtpaardcn 100200, hitten 116225, veulens 6090, nuchtere kalveren 2030, biggen 1018, oveiloope.rs 2.252.75, kalfkoeien 250—510, graskalveren 50—100. Handel redelijk, prijzen bijna als gisteren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3