BB een 75-jarig feest. SCHIEDAM Eff ONBSTRkEJCOtf. FIU1LL1TO Voor liet Geloof. 48sie Jaargaug Woensdag 4 November 1825. No. 14895 RurenuKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal SPSS Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. j*3p$fA|d vertent iêni 15|reg«l» 1.75elke rrgel daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal. berekend. Ingezonden mededelingen 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Omgevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger allo goede werken ook dit in 't bijzonder. Waar Schiedam zijn geestelijkheid eerbiedigt, daar lijdt liet geen twijfel of alle anderen Volgen T is ni- t noodig in bijzonderheden tc .treden maar er zijn er die vorstelijk kunnen steunen, er zijn cv ongetwijfeld, die nu een gouden cent zullen offeren on daardoor de vreugde beleven, te lu b ben meegewerkt om den somberen ouden dag- van hun stadgenooten te verblijden. Bij deze gelegenheid zijn er die iets nit er willen en zullen geven dan anders, zelfs het pen- ninkske der weduwe is reeds ontvangen. Wij kunnen en zullen niet allen officieel tor receptie gaan, maar als onze gift in St. Liduiua komt. dan zijn we er zelf en blijven we er ook. Zoo zal het St. Liduinagesticht dankbaar op dit feest terugzien en bij zijn eeuwfeest er weder aan herinnerden, dat geheel RoomseU Schiedam zijn offerzin voor de ouden van dagen deed uit gaan. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holï. Algem. Verz.bank Schiedam Na -de keurige feesten bij het Koninginnebe- zoek, heeft onze stad weer haar gewoon aanzien, alle versiering is afgenomen, de eerepoorten op geborgen, de slingers van dennenloof verdord, de lampen, die zoo feestelijk de straten ver lichtten zijn zorgvuldig opgeborgen voor een volgenden keer .Vreemdelingen hadden niets dan lof over onze waardige hulde. Als goede vaderlanders hadden wij, Roomsche niet 't minste deel ;wij hebben ruim bijgedragen aan buurt en feestcommissie, 't was een uiting Van diepgewortelde liefde Voor 't, hoogste gezag gedragen door een verstandige en minzame vrou we als onze Koningin is. Het vrouwelijk beleid spreekt immer tot hel hart in 't gezin is moeder de koninginne van Vader en kinderen, zoolang alle gezinsleden wonen onder 't. zelfde dak. Maar als de kinderen zijn heengegaan, blijft moeder met vader, alleen of zelfs zonder hem als de oude dag komt. met zijn gebreken en hulpbehoevendheid, dan is er geen plaats veelal in de jonge huisgezinnen voor een oude moeder of Vadc-r, niet omdat men niet wil, maar omdat 't niet kan. Ook hier weet de Roomsche liefde uitkomst. Een blijvende eerepoort verleent al 75 jaren toegang tot, het St. LiduinagestichL; daarbinnen deze burcht Van vorstelijke Vertroosting wordt dorrend groen steeds door fri.-ch vervangen, daar brandt altijd lichtoverdag dat van liefde rijke toewijding, 's avonds 't licht der blijde gezelligheid, dag en nacht 't kleine licht clat spreekt tot de ziele „de Meester is daar." St. Liduina gaat herdenken 75 jaar van toe wijding, zorg, overleg, liefderijkheid, geduld, zielevrede hoevelen zijn vandaar rustig heen gegaan naar beter leven, wat danken tal van kinderen do blijde zekerheid aan deze instelling, dat hun ouden van dagen vroom en gelukkig hun laatste jaren daar leefden. Roomsch Schiedam bouwde St Liduina, ver zorgde het, hield het in stand, verbeterde liet zelfs 't is een monument van het voorgeslacht met zijn offerzin en liefdadigheid voor allerlei goeds en Velerhande gebrek. Nog zijn de zorgen groot en vraagt de instandhouding blijvende offers de stad groeir aan inwoners, dus wordt ook de vraag naar een rustigen ouden dag veel- Vuldiger, Bij dit 75-jarig feest is er geen feestcomité of buurtcommis-ie om 't St. Liduinagcsticht met een jubelgave tc gedenken 't is ook niet noodig, hier moet do bescheidenheid winst brengen. Een eenvoudige circulaire met gelegenheid tot inteekening werd Verspreid, ligt deze nog onin gevuld, dan loont het de moeite om op den feest dag zelf te zorgen dat zij goed ingevuld bij 't Bestuur kome. 't Is een troostrijke gedachte voor iederen Schiedammer het zijne te hebben bijgedragen om deze zegenrijke instelling te bestendigen en uit te breiden. Niemand blijve achter met zijn gave groot of klein, 't moet hier niet alleen van altijd dezelfde menschen komen, 't is een alge meen belangniet uitsluitend Vincentianen, werkmeesters of Vooraanstaande katholieken, Roomsch Schiedam in zijn geheel moet er gi-oot op gaan dit gesticht voor ouden van dagen ge steund te hebben. Onze geestelijkheid gaat, in alles voor, ook in de liefdadigheid, zij steunt met woord en daad 3) Reeds menig teek en van dien afkeer was op het lichaam van Quintus zichtbaar. Ook thans droeg hij zu'k oen kenteeken zijn voor hoofd was verbonden, want de beker, dien Juliaan hem naar 't hoofd had geworpen, had een gapende wonde achtergelaten. Ju'iaan zag het en het deed hem 'eed om den ouden man. Doch waarom moest hij hem ook zoo toornig maken „Quintus," sprak hij, zonder zijn houding ook maar het minst te Veranderen, „hoeveel blijft mij nog over, a's die roofdieren van schu'dei- schers zich aan mijn goed Verzadigd hebben „Omstreeks 60000 sestertiën." (ongeveer 8000 gulden). Ju'iaan sprong op, alswerd hij door een adder gebeten. „Wat Niet meer Gij liegt „De boeken bewijzen het," hernam de s'aaf op ka'men toon. „Dan ben ik verloren „Waarom Voor dit geld kan men toch een aardig landgoed koope,nmet akkers en wijnber gen, wier opbrengst een zorgeloos leven ver schaft. „Domoor Ik zou gaan leven als een boer, ik die alle genoegens van het stadsleven gewoon ben llalieElsHÉssM Meows. DUITSCHLAND EN LOCARNO. Luther b 1 ij f t v o o r 1 o o p i g. Omtrent de gister gehouden besprekingen van den Duitschen rijkskanselier dr. Luther met de leiders der in het rompkabinet vertegenwoordig de partijen, aan welke besprekingen ook de minis ter van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann heeft deelgenomen, zegt een oiïicieele verkla ring het volgende Er heeft eenstemmigheid gehcerschl ten aan zien van het feit, dat de vorming van de basis voor de definitieve bespreking van het werk van Locarno de allesbeheerschende kwestie der politiek is, waarvoor alle andere kwesties mo menteel moeten wijken. Verder was men het er over eens, dat de Duitsch-nationale partij, welker voorbarige hou ding ter wille van het lot van Duitschlnnd nadrukkelijk wordt afgekeurd, zich daardoor vanzelf van een verdere deelneming aan de regeering heeft uitgesloten. Een bijeenroeping van den Rijksdag zal eerst mogelijk zijn, indien een volledig overzicht met betrekking tot hel verdrag van Locarno en den terugslag op de nevenkwesties aan het parlement zal kunnen worden voorgelegd. Met dit communiqué is uitgesproken, dat dr. Luther met het thans bestaande rompkabinet in elk geval tot aanvang December in functie zal blijven. Naar voorts wordt vernomen, hebben de ver tegenwoordigers der Duitsche Volkspartij zich op hcL standpunt gesteld, dat de vorming der „groote coalitie die dus de partijen van de so ciaal-democraten tot en met de Duitsche Volks partij zou omvatten, op liet oogenblik niet mo gelijk is. De gehouden besprekingen zijn dus juist op het belangrijkste punt zonder resultaat gebleven. Niettemin is men overeen gekomen, dat de partijen, die aan de besprekingen hebben deel genomen, zich met de het dichtst bij hen staan de fracties in verbinding zullen stellen, ten ein de dezen te bewegen, stelling te nemen. De rijkskanselier zelf blijft in dit opzicht bij het door hem ingenomen standpunt volharden. FRANKRIJK. BI ij ft Painlcve toch? In de Fransche regeeringsverklaring, welke gister in het parlement werd voorgelezen, wordt gezegd, dat de regeering beoogt, onmiddellijk „Helaas ja, want zij hebben uw rijkdom ver teerd." „Waarom hebt gij mij niet eer gewaarschuwd, niet vermaand, toen het nog tijd was De slaaf wees zwijgend naar zijn gewond voor hoofd. Dan wierp hij zich weer op zijn rustbed en men hoorde niets meer dan liet ruischend ge klater der fontein. Na eenige oogenblikken sprak Juliaan „Kent gij Marcus, den koopman „Geheel Trier kent hem." „Is hij zoo rijk, als men zegt „Ik houd hem voor rijker dan men meent." „Zoo, zoo, hm Dan moet hij een soort van Croesus zijn. Kent gij zijn dochter?" „Ik zag haar een enkelen keer." „'Zij mqel zeer schoon zijn „Dat is zoo." Juliaan zweeg en de slaaf gaf nauwkeurig acht op zijn gelaatstrekken. En toen hij de inwen dige onrust bemerkte, die zich op Juliaans ge laat afspiegelde, werd het hem op eenmaal dui delijk, wat deze vragen beoogden. Vol spanning wachtte hij wat zou volgen. Na een korte wijle zette Juliaan zich overeind, l ichtte den blik vast op zijn slaaf en zei„Quin- I us, ik weet, dat gij een eerlijk en trouw mensch zijL Wat denkt gij, zou deze Marcus mij zijn dochter tot vrouw willen geven „Ik geloof het niet, heer Ofschoon Juliaan zulk antwoord had verwacht, stoof hij toch op. „Ben ik dan voor dezen kramer niet goed L ïdbleffea voor zangers 3759 6 uitvoering te geven aan haar plannen, waarbij het^algemeen landsbelang boven alles gaat en een krachtige, snelle poging tot herstel het meest ribodige is. Daar het financieele vraagstuk een levens kwestie voor het land beteekent, moest de leider der regeering wel den gevaarlijksten post bezetten want Frankrijk kan niet in een wan kele economische positie blijven. Men moet den ernst van den toestand wel is waar niet over drijven maar men zat moeten komen tot de geldelijke opofferingen, welke de verdediging van de openbare financiën eischt. De openbare schuld zal moeten worden verminderd door een krachtige amortisatie, door onmiddellijk vast te stollen buitengewoon groote nationale offers, waaraan alle vormen van rijkdom moeten deel nemen. De bijdragen, die op deze wijze worden verkregen, zullen worden gestort in een autono me amortisatiekas, die onafhankelijk is van den Staat en haar eigen inkomsten beheert Ten einde haar program op energieke wijze te kunnen uitvoeren, is de regeering van zins de stabilisatie der valuta te verzekeren. Wat de buitenlandsche politiek betreft, her innert Painleve er aan, dat Frankrijk het vorig jaar te Londen en Geneve en nog onlangs te Locarno, het Frankrijk, dat nog bloedt, en geenszins buiten gevaar verkeert, zich aan het hoofd plaatste van de volken, die naar veilig heid streven. En de atmosfeer der oude wereld is er als het ware door gezuiverd. Niet, dat het tijdperk van moeilijkheden tusschen do volken als afgesloten kan worden beschouwd, maar de volken zien thans eindelijk een uit weg. De wegen naar den vrede zijn gebaand. De Franschen kunnen vertrouwen hebben in den staatsman, die het Verdrag van Locarno deed slagen, om er alle vruchten van te kunnen genieten; De buitenlandsche politiek, die zulk resultaten bereikte, heeft niet zonder strijd in Frankrijk kunnen zegevieren, maar thans is zij niet meer de politiek van een partij, zij is verzekerd van de instemming van de overgroote meerderheid van het volk. Wij hopen, besloot Painleve, dat een moedige, menschelijke en rechtvaardige politiek, gevoerd door een sterke republikeinsche partij, op elk gebied alle menschen tot volgelingen zal maken, die van goeden wille zijn. Reeds voor de zitting hadden de verschil lende groepen vergaderd. De radicalen en de republikeinsche socialisten hadden besloten met algemeene stemmen vóór het ministerie te stem men, terwijl de socialistische Kamerfractie be sloot, zich van stemming te onthouden. Bij do stemming op het eind van de debatten van gisteravond heeft het ministerie 221 stem men gekregen tegen 189. De vraag is, of de regeering deze meerderheid voldoende acht om verder te regeeren. In het algemeen meent men, dat Painleve zal aanblijven. Na de zitting werd bekend, dat de socialisten Renaudel", Vincent Auriol, Paul Boncour en Moutet ontslag hebben genomen uit het bestuur genoeg „Gij wilt toch alleen zijn geld, meester, dat is u meer waard dan het meisje. Doch zoo zal de vader er niet over denken, hij zal liet geluk zijner dochter hooger schatten dan al het overige." „Kan ik haar dan niet gelukkig maken Quintus haalde de schouders op. „Ik verlang antwoord van u „Gij beveelt heer,'en daarom zal ik het. u geven. Het leven, dat gij tot nu toe geleid hebt, moet iederen vader afschuw inboezemen en doen afschrikken u zijn dochter tot vrouw te geven." Juliaan liet het hoofd zinken hij zag maar al te goed in, dat de slaaf waarheid sprak. „Wellicht zou ik een ander mensch worden aan de zijde van zulk een edele vrouw!" ant woordde hij na eenigen tijd langzaam. „Daarover zou zich niemand meer Verheugen dan ik, heer. Waartoe uw leven u tot lieden ge bracht heeft, weet gij. Doch nog is het niet te laat." „Waar kan ik het meisje zien Do slaaf dacht een oogenblik na dan ant woordde hij. „In het huis van Marcus komt twee keer in do week een schaar van arme lieden om uiL de hand Van zijn vrouw en zijn dochter aalmoezen te ontvangen. Morgen is het weder zulk 'een dag, misschien gelukt het u, Lucia te zien." „Dan zou ik mij onder die bedelaars moeten mengen." „Dit wilde ik u juist aanraden zoodoende van de socialistische Kamerfractie, hetgeen duidt op een crisis in de socialistische partij M NA HET BALKANCONFLICT. De beide civiele autoriteiten, die door den Volkenbondsraad zijn benoemd als leden der commissie van onderzoek naar de oorzaken van het Grieksch-Bulgaarsch conflict, zijn de Neder lander, mr. P. Droogleever Fortuyn, lid der Tweede Kamer, oud-wethouder van Den Haag en de Zweedsche gezant Adlerkreuz, in Den Haag. ^Zooals bekend, is voorzitter der commissie sir Horace Rumbold, Brilsch gezant te Madrid, en eerste gedelegeerde van Engeland op de tweede conferentie te Lausanne. F'ransch lid is generaal Serigny. De volledige samenstelling der commissie is eerst heden te verwachten. De eerste verga dering zal Vrijdag a.s. te Genève plaats hebben. De commissie zal reeds Zaterdag of Zondag a.s. naar Bulgarije vertrekken, ten einde ter plaatse zelf het onderzoek ter hand tc nemen. Zij heeft voor haar onderzoek hoogstens drie weken den tijd, daar zij einde dezer maand te Genève terug moet zijn en reeds in de eerste dagen van December aan het comité van den Volkenbondsraad, welk comité vóór de bijeen komst van den Volkenbondsraad vergadert, rapport moet uitbrengen. Aan de op 7 December plaats vindende bij eenkomst. van den Raad zal reeds het schrif telijk rapport der commissie worden voorge legd. De Britsche, Fransche en Italiaansche offi cieren, die op verzoek van den Volkenbondsraad naar het tooneel van de jongste Grieksch-Bul- gaarsche grensexpeditie zijn gezonden, hebben thans aan den Raad bericht, dat de status quo zonder eenig incident hersteld is. NIEUWE VERDRAGEN. De regeering van Letland heeft aan den secre taris-generaal van den Volkenbond ter regis tratie en publicatie de volgende drie verdragen doen toekomen le. het op 17 Januari te Ifelsingfors tusschen Letland, Estland, Finland en Polen geteekende arbitrageverdrag, waarbij de partijen zich ver plichten, eventueele geschillen aan arbitrage te onderwerpen. 2e. het tusschen Letland en Finland gesloten verdrag ter regeling van de uitlevering en we- derzijdsche hulp in strafzaken 3e. een verdrag betreffende het postwissel- verkeer tusschen Letland en de Vereenigde Staten. ENGELAND. Gemeld wordt, dat luitenant-kolonel Walter Guinness zal worden benoemd tot Britsch Minis ter van Landbouw als opvolger van Wood. De uitslagen der gemeenteraadsverkiezingen van 80 der grootste Engelsche provinciesteden vertoonen een netto winst voor de Labour-Party van 47 zetels, welke de Conservatieven en Libe ralen verloren. De uitslagen van Londen zijn nog onvolledig bekend, maar tot dusver heeft Labour 33 zetels veroverd. OOSTENRIJK. De stakingen. De bondsambtenaren hebben besloten van Donderdagochtend af te staken. Voorloopig Verwekt gij geen argwaan." „Op welk uur „Op het tweede van den dag." „Zoo Vroeg Groote goden, wat een offer Quintus glimlachte even. Het was inderdaad een offer voor dezen verwijfden Romein, zoo vroeg het rustbed te moeten Verlaten. „Gij kunt gaan De slaaf verwijderde zich en Juliaan gaf zich weer over aan zijn gepeinzen. Hoe meer hij echter nadacht,hoe vaster zijn besluit Werd,Lucia die hooggeprezen schoonheid te zien. Nog den volgenden morgen zou hij zijn be sluit ten uitvoer brengen. Het liep tegen acht uur in den morgen. De zon sLond reeds hoog aan den hemel en in de straten der stad heerschte een bedrijvig leven Voor het woonhuis Van den handelsman Mar cus stond een dicht opeen gedrongen menigte van armoedig gekleede menschen, die het oogen blik afwachtten, waarop do groote poort zou geopend wórden, die toegang verb ende Lot de broede binnenplaats. De meesten hunner waren reeds bejaarde lieden, mannen en Vrouwen. Zij stonden in afzonderlijke groepen en spraken met elkander, want het lijden maakt spraakzaam en ieder dezer lieden had zijn eigen leed te dragen. Doch zij waren in hun gesprek niet luidruchtig de meesten fluisterden m 4 elkander. De wijde poort, ging open en de menigte stroomde naar binnen. (Wordt Vervolgd) afeu. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1