Jubilé St. Lidulna-Gestictat. MIJNHARDT'S Hoest siropen van Loenghoéa (Kiangsoc) opengebroken om zich de n'oodige goederen cn munitie te er- chai fVii ALLERLEI. Uit Hongkong. De troepen van Kanton heb ben Swatau ingenomen. Ook op andere gronden hebben de Kantonneezen overwinningen behaald zoodat zij thans meester zijn van de gansche provincie Kwantung. Uit Londen. De laatste uitslagen van de drie-jaarlijksche verkiezingen voor de Lomlen- schc gemeenteraden bevestigen het succes der Labour-partij. In de nieuwe gemeenteraden be zitten zij 90 zetels meer dan in de oude, terwijl zij talrijke zetels hebben teruggewonnen van de 200, die drie jaar geleden waren verloren gegaan. Uit Berlijn. Volgens de bladen is de regee— ring van Litauen voornemens den pas gekozen Landdag van Memel te ontbinden en een mili- t.dir persoon met dictatoriale volmachten naar Memel te zenden. Het aantal werkloozen in Engeland en Wa les bedroeg op 26 Oct 1 232 400 of 5.753 min der dan een week te voren, maar 29 .171 meer dan een jaar te voren. Uit Londen. De zaak der twaalf gearresteer de Engelsche communisten is naar de openbare terechtzitting verwezen. Zij blijven echter tegen borgtocht op Vrije voeten. Uit Bombay. De staking in de katoenfa- brieken duurt voort, en er is geen enkele aan wijzing, dat zij spoedig zal eindigen. Binnenland. De herbouw van Borculo zal op zijn minst anderhalf millioen kosten. Buitenlandsche zaken. Verschenon is de Memorie van Antwoord betreffende het lilde hoofdstuk der Staats- begrooting voor het dienstjaar 1926. Volkenbond. Met voldoening heeft de Minister kennis genomen van de waardeering, door vele leden uitgesproken Voor het optreden van de Neder- landsche delegatie ter laatste Volkenbonds vergadering. Het Westerscb Veiligheidsverdrag, wanneer liet tot stand komt en aanvaard wordt, is van groot belang te achten. Voegt men daarbij o.m. de eventueele toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, dan zal men niet anders dan met waardeering kunnen erkennen dat te Lo carno een belangrijke stap werd gedaan op den weg naar betere internationale verhoudingen. Verdrag met Belgie. Zooals aan de Kamer bekend is, werd het op 3 April 1925 te 's-GraVenhage tusschen Neder land en België gesloten,verdrag nog niot aan de Belgische Volksvertegenwoordiging ter goed keuring aangeboden. Wat den verderen gang van zaken betreft, zij aangeteekend, dat terwijl sommige bepalingen van het verdrag aan de hand der uitgeoefende critiek bij de betrokken Departementen nog in onderzoek zijn, het overleg met de bij de gran- tieverdragen van 1839 betrokken mogendheden nog moet plaats hebben nopens den Vorm, waar in het verwallen van die Verdragen zal zijn vast te leggen. Het spreekt vanzelf dat alvorens dit geval geregeld is en de Belgische Regeering haar ontwerp heeft ingediend, de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag niet zal kunnen Verschijnen. Gezantschap bij 't Vaticaan. De leden, die de opheffing van het gezantschap bij den Pausclijken Stoel voorstaan op princi- pieele gronden, Verwijst de minister naar zijn Vroegere verklaringen ter zake, ook met betrek king tot het eerbiedigen in het internationaal verkeer Van eenmaal gevestigde diplomatieke betrekkingen. De opvatting van andere leden, die voor opheffing pleitten op grond, dat het Vaticaan in verband met de bijeenkomsten Van den Volkenbond te Geneve, van zijn beteekeni: als diplomatiek milieu zou hebben ingeboet, zou de minister niet gaarne onderschrijven De opvatting ziet, naar het voorkomt, voorbij, dat, hoe nuttig en belangrijk deze aanrakingen ook mogen zijn, het verkeer te Genève van en kele weken niet in de plaats kan treden van de regelmatige en voortdurende informatie, die op de bijzondere posten-valt te verkrijgen. Dit klemt te meer, waar het Vaticaan niet te Geneve vertegenwoordigd is. Dat hef Vaticaan als diplomat iek milieu in den laatstcn tijd aan beteekerris zou hebben verloren, kan zeer zeker niet worden volgehouden. Het aantal gezant schappen bij den Pauselijken Stoel is niet ver minderd. Daaruit blijkt reeds afdoende, dat uit een diplomatiek oogpunt het behoud van den post beslist wenscheüjk blijft De vraag, of de aanwezigheid van twee Nederlandsehe gezanten in dezelfde stad wel eens aanleiding tot moeilijkheden heeft gegeven, kan slechts, in ontkennenden zin worden be antwoord. Aanleiding tot bescheidenheid. Een der bladen, die er het eerst bij waren om mededeelingen in hel Roomsch Studen tenblad, dat laakbare handelingen, voor gekomen in het studentenleven te Nijmegen, overdreven of onjuist voorstelde, tegen 't. Katholicisme uit te spelen, was het hoofd orgaan dei' sociaal-democraten. 3 Het Volk" komt thans onder bovenstaanden titel op het geval terug, natuurlijk niet om de- correctie der inmiddels tot hun ware proporties teruggebrachte voorvallen eerlijk aan zijn lezers mede te deelen, maar om er nog meer venijn uit te zuigen. Het drukt dit spreekt van ze'f in zu'k een tendentieus orgaan de verklaring van den Z. E. Pater van Rijckevorsd niet over, maar geeft er deze voorstelling, van „Deze schrijver spreekt vergoelijkend over verschinende voorvaren a's „uitingen van jong bruisende levenskracht." Een zeer menschelijke opvatting inderdaad. Gevraagd mag echter worden, of de katholieke pers zich niet voortaan wat bescheidener zou kunnen uiten bij het ver eenzelvigen van Katholicisme en zedelijkheid, waar thans blijkt, dat in een zoo doorgefourneerd katholiek milieu als dht Van de Nijmeegschc universiteit, al precies dezelfde menschelijke zwakheden aan den dag treden als in elk ander milieu." Inderdaad zijn ook Katholieken menschen, en dus aan menschelijke zwakheden onder worpen. Maar het verschil tusschen de socia listische en de katholieke levensopvatting is, dat de eerste niet den zondeval en zijn gevolgen, noch den plicht en de kracht erkent, om deze door Gods genadegaven te overwinnen de tweede, zonder te berusten in deze gevolgen, zich Voortdurend door het geloof laat aanzetten, om haar te overwinnen, den wil in overeen- stemming met Gods wil te brengen, en geholpen door genoemde, genadegaven einstig te streven naar het ideale leven, zooals Christus dit geleerd en in Zijn verheven Voorbeeld getoond heeft. Het feit zelf, dat uit studentenkringen, zij htl dan met overdrijving, tegen handelin gen werd opgekomen, met het christelijk leven in strijd, bewijst hoe hoog dit gehouden wordt en welke gesti'enge eischen het aan zijnbelijders stelt, die met alle geschikte middelen der katho lieke opvoedkunde geregeld worden aangespoord om eraan te beantwoorden. Als men dan ook de resultaten vergelijkt van de „doorgefourneer de katholieke milieux" met die der doorgvfour- neerder socialistische waarin de heer Wibaut de huwelijksmoraal predikt en het i'oode hoofd orgaan haar in zijn malthusiaanschc advertentie kolommen leert toepassen kan een verge lijking misschien ook „Het Volk", indien het vatbaar is voor de deugd, welke het ons predikt, eenige „aanleiding tot bescheidenheid" worden. Het is natuurlijk gemakkelijker te kritikasteren te kankeren en door voldoening van het egoisme opstandig sentiment te kweeken, dan de Afgewezen werd het verzoek der drie samen werkende organisaties om zeven dagen loon als Vacanticbijslag aan het personeel uit te keeren. Georganiseerd overleg. In haar vergadering van Maandag en Dinsdag heeft de centrale commissie voor geoi'ganiseerd overleg in ambtenarenzaken uitvoerig de door de regeering bij haar aanhangig ge maakte voor stellen tot wijziging van het Bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtenaren 1925 be handeld. Op sommige der van organisatie-zijde daarbij kenbaar gemaakte wenschen heeft de regeeringsdelegatie nadere overweging toegezegd. verzachtende Mijnhardt's Borsthoning-Siroop flac.öOcï nijnhardt'S Thijmsiroop perflacon 75ct Anga-Siroop(ook bij Kinkhoest)flac.1.75 Bij Apoth.en Drogisten 10 Stads-* en Gewestelijk Nieuws. schaft, waarom men er dam ook van verzekerd kan zijn, dat den bezoekers een aangename avond wacht. Ongetwijfeld zullen velen Zondag naar „Musis' komen en zoodoende de vreugde genieten van een genotvöllen avond en-tevens van een goede daad ter eerc van Gods Kerk. 't Ligt in de bedoeling van den heer lleggel- man ook in den omtrek te gaan spelen, waartoe reeds een 12 tal plaalsen is uitgekozen. eon A menschen tot rechtvaardigheid, naastenliefde, ootmoed en alle deugden op te voeden. Welnu, indien de sociaal-democraten op maatschappelijke verbeteringen kunnen wijzen, waar zijn hun ziekenhuizen, scholen en gestich ten van liefdadigheid Waar de kloosterlingen- priesters, zusters, broeders, die er zich, met op, offering van hun eigen leven en gemakken, aan den dienst van hun evenmensch wijden Waai de roode, onbaatzuchtige voorgangers, die in zedelijke karaktergrootheid met onze heilige modellen Van katholiek leven kunnen worden vergelegen Want, niet waar, ook Voor „Het Volk" geldt toch aan hunne vruchten zult gij hen kennen Intusschen moge de valsche tendenz, waar mede „Het Volk" de „menschelijke zwakheden", die te Nijmegen aan het licht traden, uit partij zucht tracht te exploiteeren, allen Katholieken ook onzen studenten een nieuw vermaan zijn, om het katholiek beginsel toch ernstig te beleven in hun pai'ticulier en in het openbare leven, opdat zoo hun licht voor de menschen lichte, „dat zij uwe werken zien en uw Vader verheer lijken, die in de hemelen is." „Tijd." Verplicht pasvisum voor Duitschland. Met de Duitsche regeering worden onderhan delingen gevoerd nopens wederzijdsche afschaf- ling van hel verplichte pasvisum, met behoud van tiet verplicht paspoort, uitgezonderd mis schien voor het kleine grensverkeer, waardoor de Nederlandsehe regeering heeft voorgesteld met een eenvoudiger en goedkooper legitimatie stuk genoegen te nemen. De minister hoopt dat bedoelde regeling met ingang van 1 Jan. 1926 in werking zal kunnen treden. Nederland en Polen. Gisteren heeft op het departement van buiten landsche zaken de onderteekening plaats gehad van een voorloopig luchtvaartverdrag tusschen Nederland en Polen Boreulo. De stormschade te Borcnlo is geschat op £840,686 Spoorwegpersoneel. Eergisteren is de conferentie tusschen de directie der Nederlandsehe Spoorwegen en de vertegenwoordigersder personeelorganisaties over de wijzigingen in het x-eglement dienstvoorwaar- den voortgezet. Bepaald werd, dat de vergoeding Voor waar neming van een hoogere betrekking zal worden uitbetaald, indien men zes dagen in een tijdvak van 14 dagen die functie waarneemt. Voor stiefkinderen wordt voortaan kinder bijslag verleend ook voor pleegkinderen, wier Vi rzorging men blijvend op zich heeft genomen en wier ouders overleden zijn. Voortaan zullen overplaatsingskostcn van 30 dagen loon gegeven worden aan gehuwden en weduwnaars, die een eigen huishouding hebben, en aan ongehuwden," die in een dienstwoning wonen. Hel voorstel om dé ziektecontröle als vroeger door een controlecommissie uit het personeel te doen geschieden, heeft de direel h- afgewezen Hierbij maakte zij de opmerking, dat het aantal ziektedagen belangrijk is toegenomen, nu de bepaling is komen te vervallen, dat. men 4 dagen extra-loon krijgt, als men het gebeele jaar niet ziek is geweest. Omtrent de verlofregeling kon geen overeen stemming worden bereiktde directie verklaarde zich nog wel tot eenige concessie bereid, waar over in de heden te houden conferentie zal woi- den gesproken, nadat de Vertegenwoordigers daaromtrent hun hoofdbestuur hebben geraad pleegd Het H.Dankoffer. Het St. Liduina-Gesticht viert heden z'n 75- jarig bestaansfeest. In waren katholieken geest werd de viering hedenmorgen 8 uur in de Frankel. Kerk met een plechtige gezongen H. Mis begonnen, welke door den hoogeerw. Deken zelf werd opgedragen met assistentie van de weleerw. heeren Paulus- sen en Wiemers, resp. als diaken en subdiaken. Vooraan in 't schip hadden de verpleegden van het Gesticht plaats genomen en achter de vrou wen de eerw. Zusters, o.w. ook eenige oud- priorinnen, achter de mannen de Bijzondere Haad der St. Vinceiitiusver., 't bestuur van de instelling en vele andere Vincentianen. Ookvele particulieren woonden den H. Dienst bij. 't Zangkoor gaf een goede verklanking van Gru bers Mis „In honorem Sancti Friederici", wat organist Veugelers vooraf had laten gaan door 'L spelen van Filippo Capocci's „Entrata". Na de Nuttiging naderden alle feestvierenden ter UI. Tafel. En toen de H. Mis geëindigd was, liet 't koor de „Laudate" van Ruygrok nog hooren, terwijl de heer Veugelers Jules Grison's machtige „Marche trioniphale" op 't orgel ten beste gaf. Een feestelijk ontbijt in 't Gesticht droeg er voorts 't zijne toe bij, dat de morgen gezellig en vlot verliep. De receptie. Van 12 uur had in een der kamers van liet St. Liduina-Gesticht de olficieele receptie plaats, welke druk werd, bezocht. Daar waren ter ontvangst aanwezig de. presi dent van den Bijz. Raad, de heer Ghr. Wouter- lood, met 'L bestuur van 't Gesticht en een zeven tal eerw. Zusters de Algcmeene Overste der Zusters Dominicanessen, Zuster Ambrosia uit Voorschoten, cle tegenwoordige priorin en een vijftal oud-priorinnen Van de jubileerende stich ting. De burgemeester van Schiedam was de eerste, die ter receptie verscheen cn namens degemeen- le welverdienden lof en de beste wenschen bracht Dan kwam complimenteeren de hoogeerw. Deken, die meende allereerst katholiek Schiedam met dit feest te mogen feliciteren, clan de Vin centianen, van wie eens 't initiatief tot oprich ting der stichting uiting en ook de eerw. Zusters, die met opofferende liefde zoo vele en goede zorgen aan de verpleegden dag en nacht be steden. Spr. wenschte 't gesticht een steeds toenemenden bloei toe en dat 't ook eens voor alle standen open zou staan. Verder verschenen de drie overige pastoors onzer stad, van wie pastoor Ligt hart nog een cadeau onder couvert aanbood de kapelaans, afgevaardigden der St. Willibrordusstichting, LI. Maria- en St. Liduina-Ver., de besturen der bureaux van de vier St. Vincentius-conferenties, 't bestuur van het R. K. Weeshuis en 'fc R. K. Armbestuur, de Kerkbestui'en en particulieren. Telegrammen en andere schriftelijke geluk - wenschen, alsook bloemen verhoogden nog de feestelijke stemming. Proeftocht s.s. „Delamere". Gister heeft met goed gevolg plaats gehad de proeftocht, van het bij de Scheepbouw Maat schappij „Nieuwe Waterweg" alhier voor re kening van de „Manchester Spanish Line Ltd" te Manchester, gebouwde stoomschip „Dela mere". Het schip is van het shelterdek-type, heeft twee doorloopende dekken en voldoet aan de voorschriften. Het heeft de volgende afmetingen lengte tusschen loodlijnen 267 voet, breedte over span ten .39 voet, holte tot shelterdek ruim 26 voet, draagvermogen ongeveer 2700 ton diepgang ongeveer 18 voet. De dubbele bodem, welke voor waterballast is ingericht, is gebouwd volgens het G.A. Sy steem, hetgeen deze compartimenten gemakke lijk toegankelijk maakt. Ook de voor- achter- piek is voor waterballast ingericht. Verder heeft het schip 4 laadruimen, 1 dwars- bunker, 5 laadhoofden, 7 stoomlieren en 8 laad- boomen. Reclame. Hedenmiddag reed door de stad een heusche cowboy precies Tom Mix. Uit een plakkaat dat het paard droeg,bleek dat 't een reclame was voor Pandora. Goed bedacht Het r ij w i e 1 van den heer A. E. P. B. dat gister als ontvreemd is opgegeven blijkt niet ontvreemd te zijn. Het is op de plaats vanwaar het vermist werd teruggevonden met een briefje eraan, waarop stond „bedankt voor het gebruik." INGEZONDEN. Geachte Redactie, Verzoeke s.v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Bij de behandeling in den Gemeenteraad van het onderwerp „Bloe mentent Kloosterman" hebben ik en meerderen ïnetjpnijjoiis verwonderd afgevraagd Acht ons stadsbestuur het zoo noodzakelijk om daar een tent te plaatsen voor den verkoop van bloemen Zijn die niet voldoende in Schiedam te verkrijgen Is het geoorloofd om onderhands een Gemeentelijke tent te verkoopen. Mocht de Gemeenteraad toch een dergelijk voorstel aannemen (m.i. is dat niet mogelijk) dan zou ik gaarne willen vragen om een bepaling er bij op te nemen dat de Gemeente zich verplicht om meerdere van die tenten te plaatsen. Voor loopig zou bij wijze van proef een 25-tal voldoen de zijn welke dan bij loting aangewezen worden. Het stadsbestuur bepaalt de artikelen welke in Schiedam niet voldoende te verkrijgen zijn en neemt deze het eerste. Later kunnen er nog meerderen van deze ten ten komen. Want ik en meerderen met mij willen gaarne een gemeentelijk onderdak hebben voor den prijs van 1.50 2.00 per week, daar wij nu op hooge huren in winkels den zwaren strijd voeren om ons bestaan en door zoo een goed- koopen huur op besten stand voor een groot gedeelte ontlast worden. Mocht het dan ons nog niet voorspoedig gaan, zou dan ons stadsbestuur gezien het groote belang, ook nog bereid zijn om ons een subsidie te geven Een Winkelier. 't Spreekt vanzelf, dat ook de verpleegden heden in 't groote feest deelen. Den geheelen dag is er extra voor hen gezorgd, in den vorm van feestelijk eten, versnaperingen, enz. Vermeldenswaard is 't wel, dat een der verpleegden thans reeds 73 jaar in 't Gesticht onderdak heeft gevonden 't is de thans 76 jar. Vinceritia, die als vondelinge van 3 jaar werd opgenomen. Moge onder de machtige bescherming der LI. Liduina ons katholieke tehuis voor ouden van dagen vanaf heden een nog grooter bloeitijdperk tegemoet gaan. Gods zegen rust immers op de Gode zoo wel gevallige werken van liefdadigheid en opoffe ring. Gomeiigd Ntenw*. De A n d ij k. Het stoomschip Andijk heeft zware slagzijde over bakboord. Het brugdekhuis is door hevige zeeën weggeslagen. Het heeft belangrijke deksehade. De schade kan te Ponta Delgada voorloopig hersteld worden. Waarna het schip de reis zal voortzetten. Auto en tram. Gistermiddag is tusschen Driebergen en Rijsenburg ter hoogte van de buitenplaats Carolina een auto waarin gezeten waren de heer R. Boomsnia, lid van den Utrecht- schen gemeenteraad en van den Staten der pro vincie Utrecht, met vrouw en kind, bij het kee ren door een tram der O.S.M. zoodanig aangere den dat de auto verbrijzeld werd. De heer Boomsma werd aan het hoofd bloedig verwond de beide andere inzittenden hebben slechts zeer weinig letsel gekregen. Voor de nieuwe Gorzen-kerk. Blijkens achterstaande annonce wordt Zon dagavond a.s. 8 uur in „Musis Sacrum" door een groep meisjes van de H. Hart-Congregatie het tooneelstuk „De Vestaalsche Maagd" opge voerd dit alles ten bate der nieuwe Gorzen- kerk van pastoor Möller. De heer F. LIeggelman heeft zich de groote moeite en inspanning getroost 't stuk te re- gisseeren en heeft kosten nocli moeite gespaard, om een goede opvoering van het stuk te garan deeren. Nieuwe costuums en nieuwe decors u werk van den kunstschilder Rovers, zijn aange- De bankier is voorloopig naar het buis van bg« Een al arm eer end bericht. Men meldt uit Delft aan de „Msb." Eergistermiddag omstreeks half één, ging hef alarmeerend bericht, dat in de R.K. kerk aan den Burgwal brand zou zijn uitgebroken. Dit was onjuist, alleen bleek in perceel 22 a een schoorsteen nog al flik in brand te staan.De tech nische dienst der politie, die terstond werd ge waarschuwd, rukte met de kleine motorspuit uit en was spoedig ter plaatse en doofde het vuur met behulp van een romoneur. Voortvluchtige bankier aange houden. De recherche heeft te Rotterdam aangehouden den bankier T.P. d. LI., sedert 25 October voortvluchtig. Llij wordt verdacht van bedrog te Tübbingen in Wurtemberg gepleegd. v (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2