waring overgebracht, in afwachting dat zijn uitlevering zal worden aangevraagd. B o 11 e n d i e f. Te Limmen (N. H.) werden een paar weken geleden bloembollen gestolen van de groothandel firma J. Y alkering en Zo nen. Thans is de dief aangehouden. J. K. te Hei- loo, die de bollen reeds weer had uitgeplant op landerijen van B. te Warmenhuizen. Verdwenen predikant. Ds. W. Roobol te Egmond aan Zee is gisteravond zon der nadere kennisgeving van daar vertrokken. Bij het kerkbestuur is een brief ingekomen, waar bij hij bedankt als predikant. Met den auto over den kop. Dins dagavond kwam het 16-jarig zoontje van den bakker de G. te Ameide met de auto uit Meerkerk Broek. Bij de Oskamp moest hij een bocht nemen en is de knaap de macht over het stuur kwijt geraakt. Drie jonge boomen werden afgereden en de auto kwam in de langs den weg bevindende sloot terecht, waar zij geheel over den kop sloeg. De jongen wist zich door het stuk slaan van de ruiten van hef zijportier te redden. Twee Belgische inbrekers ge arresteerd. Vannacht hebben twee be ruchte Belgische inbrekers te Sint Jansteen (Zeeuwsch-Vlaanderen) ingebroken bij den bier brouwer V. Terwijl ze bezig waren eenige manden met drank naar buiten te brengen, heeft een der bewoners, die bemerkt had, dat er onraad was, een schot op hen gelost. De een is het been ge troffen. De politie heeft beiden gearresteerd. Een oude .grafkelder. Maandag morgen heeft de heer Brouwer, landbouwer te Zeijen (Drente) bij het graven van een aardappel kuil in zijn tuin eenige dikke veldkeien op pl.m. 0.5 M. beneden het maaiveld gevonden. Di rect heeft hij hiervan kennis laten geven aan het Prov. Museum van Oudheden te Assen, waarop dr A. E. van Giffen, conservator van genoemde instelling, een voorloopig onderzoek daar ter plaatse heeft ingesteld en geconstateerd, dat men hier te doen heeft met een vermozdelijk ouden grafkelder. Besloten is deze plaats in het begin van het volgende jaar aan een nader onderzoek te onderwerpen. Noodlanding. Het K. L. M.-vliegtuig H-NABI, bestuurd door den vlieger Scholte, heeft gister bij het vertrek uit Hamburg, met be stemming naar Amsterdam, averij opgeloopen, waardoor de vlieger gedwongen werd weer op het vliegveld te landen. Hierbij werd het toe stel nog verder beschadigd. De bestuurder en de passagiers hebben niet het geringste letsel gekre gen. Dronken autobusbestuurders. In de gister gehouden vergadering van den ge meenteraad van Noordwijkerhout heeft de •heer Van Noort gezegd dat er toestanden heersehen bij den autobusdienst KatwijkIJmuiden, waar tegen krachtig dient te worden opgekomen. Meermalen komt het voor dat de bestuurders in dronken toestand de autobussen besturen, wat tengevolge heeft dat er soms woest wordt ge reden en de autobussen slingerend over den weg gaan. Nog Zaterdag is daardoor in de ge meente iemand aangereden. Een passagier uit Noordwijk is onderweg maar uitgestapt, omdat hij zijn leven in de bus niet langer veilig achtte. De heer Oöstveen bevestigde dit. Ook spr.. is het bekend dat er in de autobussen van deze onderneming schandelijke dingen gebeuren, voor al wanneer de pas met behouden teelt te IJmui den binnengevallen visscl®rs worden vervoerd. Er wordt dan in de autobussen flink getracteerd en de chauffeurs worden daarbij niet vergeten. Spr. vond dat aan dit onverantwoordelijk gedoe een eind behoorde te komen. De burgemeester zegde een nauwgezet onder zoek toe. Verkeerde hulp. Gistermiddag ter wijl de rechter van instructie Antheunis te Ant werpen in zijn kamer in het paleis van justitie een Noorscli matroos, Andersen, ondervroeg, die van diefstal beschuldigd wordt, werd plotseling de deur opengeworpen. Twee individuen kwamen binnen, de een een keukenmes zwaaiend en de ander een dolk. Zij liepen op den gevangene toe en trachtte deze met zich mee naar den uitgang te trekken, maar de twee aanwezige gendarmes wierpen zich op hen en slaagden er in, de indi viduen te overmeesteren, terwijl de rechter hun den terugweg afsneed. De twee vermetele indringers waren kame raden van den beklaagde en eveneens Noren. Men had hen reeds, kort voor het binnenleiden van Andersen, in de gangen van het paleis zien rondloopen en het was hun plan hun vriend te bevrijden. Zij zijn alle drie gevangen genomen. De ramp in N. Wales. Men zoekt nog steeds naar de lijken van 20 slachtoffers van de ramp in N. Wales. De vrees bestaat, dat deze bedolven zijn on der de zware rotsblokken, welke door de ge weldige overstrooming van het Eigiau-meer zijn medegesleurd. Zeven lijken zijn gevonden Het gebied, waarlangs de stroom zich zijn ver woestenden weg heeft gebaand, is afgezet, op dat het droeve werk door nieuwsgierigen niet wordt gehinderd. Volgens officieele berichten is het aantal om gekomenen bij de overstrooming in Wales ge stegen tot 27. De passagiers van de „Berengaria die gister te Southampton zijn aangekomen, vertellen hoe gedurende 48 uur het schip hevig rolde ten gevolge van geweldige golven van 3050 voet hoogte. Meubelen en aardewerk werden door elkaar gegooid. Twee passagiers werden uit hun stoelen door den salon geslingerd. Aanzienlijke schade werd aangericht, terwijl 26 opvarenden min of meer ernstig werden gewond. Een der passagiers werd bij het passeeren van de gang tegen een luik geworpen, terwijl zijn arm en ribben gebroken werden. Dit is de ergste storm, dien het schip ooit te\ doorstaan heeft gehad. In hVt gedrang. De Sovjetregeering heeft het communistische stelsel van onderhoud van kinderen door den staat, opgegeven. De gevolgen der practische toepassing dezer bolsje wistische leerstellingen zijn langzamerhand nood lottig geworden. Ondanks de drastische maat- regefen in de laatste drie jaar door de Sovjets aangekondigd, is het aantal jeugdige misdadigers ontzettend toegenomen. De regeering heeft daarom besloten het onderhoud op te geven. Alleen uit Moskou worden thans 25000 kin deren over het platteland verspreid. Geverfde worst. Een slager te Herten (Westfalen) blijkbaar van oordeel dat de door hem bereide worst er niet smakelijk genoeg uit zag, besloot het product een verfje te geven om het uiterlijk op deze wijze wat appetijtelijker te maken. De rechtbank te Recklinghausen vond even wel, dat deze verfraaiing met oOO mark boete of 100 dagen hechtenis niet te duur betaald was. Een record. Ondanks den in geheel midden-Europa heerschenden storm heelt de dienst van de Deutsche Aero Lloyd gesellschal't geen stagnatie gehad. Den piloot Rother ge lukte het in 2 uur 30 minuten van Amsterdam naar Berlijn te vliegen, de snelste tijd ooit op dezen afstand gemaakt. Eiger dan beesten. In de omstreken van Rocky-Ford in den Amerikaanschen staat Mississippi, was een meisje door een neger aan gevallen en mishandeld. In verband hiermede werd een zekere Jim Ivy, werkzaam in een ta baksplantage, gearresteerd. Hij ontkende echter en kon zijn aübi bewijzen. Bovendien werkte alles samen om zijn onschuld in het licht te stel len. De pers van Rocky-Ford echter maakte er veel misbaar over en herinnerde aan een groot aantal misdaden, door de zwarten bedreven. Het gepeupel, dat in een opgewonden stemming was geraakt, liep den Volgenden dag te hoop voor de gevangenis, waar de, neger in hechte nis zat. Zij eischte, dat deze naar het zieken huis zou worden gebracht ter confrontatie met het slachtoffer. Het meisje kon echter niet met zekerheid verklaren, dat Ivy de dader was Ten spijt hiervan werd de ongelukkige door de menigte buiten de stad gesleept. Men bewerkte zijn voetzooien mot messen, en toen t»ij bleef ontkennen, sloeg men een ijzeren paal in den grond, bond, hem er aan vast, richtte een brandstapel op en stak deze aan. De onge- luknige, die zijn onschuld bleef uitkermen, werd daarop levend verbrand. Toen zijn lijk geheel verkoold was, trokken de beulen dansende en zingende weg, zonder op eenigerlei wijze door de politie gehinderd te zijn. t'eleifat&raeiic UIT SYRIË. CAIRO, 5 Oct. (draadloos) Uit Syrië wordt gemeld, dat de Franschen een straf-expeditie voorbereiden tegen den aanval der opstandelin gen, die thans Damascus geheel omringen. De opstand breidt zich steeds uit. VREDE IN MAROKKO z LONDEN, 5 Nov. (draadloos) Men verneemt dat Abd el Krim in de vredesvoorstellen welke hij aan den resident-generaal Steeg gezonden heeft, inplaats van de onafhanklijkheid van het Riff-gebied, de territoriale souvereiniteit van den sultan in Marokko eischt. De onafhankelijk heid der Riffi zou hierdoor verzekerd blijven. Ondértusschen brengen de Fransehen alles in gereedheid voor de winter-campagne. GERED. LONDEN, 5 Nov. (draadloos) Gemeld wordt, dat de Spaansche kanonneerboot „Sacramento" de twee onlangs bij Hongkong door bandieten ontvoerde Amerikaansche zendelingen gered heeft. MIJN-ONGELUK. GLASGOW, 5 Nov. (draadloos) Door in storting van een mijngewelf zijn 5 arbeiders inge sloten en gedood. De mijn is de oudste van de wereld. Storm. Het zijn niet alleen de kleine sche pen die in de afgeloopen week hebben last gehad yan het zware stormweer. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Meest matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk j wellicht nog regen, later opklarend en iets kou der. Bloembollendiei'stal. Te Lisse zijn van de fa. de Graaf van een schuit een tweetal manden met bloembollen ont vreemd, ter waarde van 1000. Oude vondst. Men meldt ons uit MaastrichtBoven op de leemgronden van den Belvedère-berg bij Maas tricht, bekend om de vondsten van mammouth- tanden en beenderen, zijn gister urnen, aarde werk en beenderen gevonden, die door de oudheidkundigen worden toegeschreven uit het neolitische tijdperk. Deze overblijfselen wijzen op een nederzetting uit de vroegste tijden van het menschdom, n.l. 3 a 4000 jaar voor Christus. De vertegenwoordigers van het Rijksmuseum zijn gister ter plaatse aangekomen. Deze vond sten zijn van liet grootste belang wel heeft men in SI. Geertruid een schedel en beenderen ge vonden. maar geen sporen van dorpen of woon plaatsen. Het onderzoek wordt voortgezet. WISSELKOERSEN TE BOTTERDAM. 4 Nov. 5 Nov Londenfl 2 04»/t 12.04 V, Berlijn--59.1672 - 59.16l/a Parijs - 10.02 - 9.807a Belgis- 11.26 - 11.26l/i Zwitseiland - 47.90 - 47.90 Amerika- 2.481 -2 487s Weenen - 35.0o - 35.05 Kopenhagen-41.95 61.97 72 Stockholm- CG.52 66.471/a Oslo- 50.70 50.57Va Madrid - 35.50 - 35.44 Milaan-9 80 - 9.79 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 4 Nov. 5 Nov. Londen12.0U/* 12.04*/, Berlijn59.167a - 59 17 Parijs- 10.037, - 9 8? Brussel - 11.26 - 11.27 Zwitserland47.90 - 47.90 Weenen - 35.05 - 35.05 Kopenhagen - 61.95 - 62 Stockholm - 66.5.- 66.50 Oslo - 50.65 .- 50 65 New-York-2.487, - 2.481/, SPOKT. Stedelijk Kegcleoneours. Gisteravond is op de hanen van „Musis Sa crum" het stedelijk kegelconcours begonnen, dat door den voorzitter der permanente commissie, den heer H. Blaisse met een kort woord werd geopend. Spr. dedde mede, dat de heer G. S. Montfoort zich genoodzaakt had gezien als voor zitter te bedanken, welk besluit zeker door allen mot spijt zou worden ontvangen, daar de afge treden e steeds de ziel der wedstrijden is geweest. Llij wenschte den heer Montfoort dan ook een spoedig herstel toe. Voorts riep spr. de Vele aanwezigen een hartelijk woord van welkom toe, was ervan overtuigd, dat 't concours dank zij de regeling Van den heerH. Willemse weer vlot Van stapel zou loopen, bedankte nogmaals de schen kers der wisselprijzcn en wenschte allen gezellige dagen en veel bout'. Hierop begon direct de korpswedstrijd op baan A, de kampioenswedstrijd op baan B. In den korpswedstrijd wist Tous les Neuf voor de tierde maal den Suisse-beker in voorloo pig bezit te krijgen met 293 pt. 2e werd Groot Hamburg (269) 3e. Noveni, (268), 4e N.O.T. (267), 5e Rollend Genoegen (266) 6e. Anti Poe del (249) 7e de Krans (232). Hoogste werper H. Willemse van T. l.'N. 71. Aan den 2e vijftallen-kamp namen vier clubs deel met 't Volgend resultaat1 Tous les Neuf 262 2. Noveni 257 3. De Krans 208, 4. Rollend Genoegen 193r Hoogste werper Th. Bösman 65. Op de Kampiocnbaan is de stand voorloopig N. J. v. Ameron 131, M. Persoon 123 F. v. Buy- sen 122, L. Heystcr 122. Even voor 12 wierp L.Heystereen Vastebaan- kaart van 40. Er blijkt weer veel animo Voor 't concours te bestaan. LONDEJVSCHE KRONIEK. Londen, 3-ll-'2o. (Van onzen correspondent). Het karakter van Wap cn stilst a n d s d a g. Aandacht ige oogen en ooren in Londen hebben in den loop der zes jaren opgemerkt dat de twee minuten stilte van 11 November (Wapenstil- standsdag) geleidelijk minder stil zijn geworden. Men trekt er de conclusie uit dat de stad en misschien het gelieele land genoeg krijgt van dezen vorm van plechtigheid. De zaak heeft zich tot een dispuut ontwikkeld. Opvallend is dat men de voorstanders der afschaffing vooral aantreft onder oud-soldaten, die den oorlog hebben meegemaakt, terwijl stemmen voor handhaving van de treurige en drukkende stilte opkomen uit de rijen van nabestaanden Van gesneuvelden. Dit is wel in overeenstemming met geldende Engelsche gevoelens, die de geneigd heid hebben wonden open te houden en die in de opvatting Van het ware leven ruim plaats geven aan zwaarte, ernst en treurnis. Dat gedeelte van het Engelsche volk echter dat in den oorlog of in het algemeen over de rasp is geweest, be gint in Verzet te komen tegen zulke triestige levensbeschouwingen. Harde ervaring maakt menschelijk men ziet niet in waarom men voor een degelijk leven stelselmatig de vreugde moet ontgaan. Vervang, zeggen dezulken, de plech tigheid van Wapenstilstandsdag door een al- gemeene vacantie Voor allen en maak er een dag van vreugde en geluk van, in overeenstemming met zijn beteekenis, die een herinnering is aan het einde van een gruwelijken oorlog. Bij de huidige viering zijn intusschen de gemoederen laat in den avond voldoende bekomen om wer kelijk feest te kunnen vieren op het Overwin- nings-Bal en bij andere functies in het West End. Maar de „Die Hards" der droefenis willen die avond-feestelijkheid ook naar een anderen dag verbannen op het beginsel dat men nooit lang en grondig genoeg kan treuren. Men kan irftusschen met eenig vertrouwen voorzien dat de twee minuten stilte op den duur niet gehand haafd zullen blijven. Een arti'leri e-m onumen t Op het drukste en meest indrukwekkende verkeerspunt van Londen, Hyde Park Corner, is een nieuw oorlogsmonument neergezet. Het aantal oorlogsmonumenten in het gansche land is nu zoo talrijk dat eenige wel me enen de men- schen tegen den overdaad in verzet komen op de algemeen aanvaarde waarheid dal overdaad schaadt en dat de veelvuldigheid van het „war memorial''-verschijnsel oversclWigheid er voor kweekt. Dit nieuwe memoriaal op het p'ein van ITyde Park Corner dat een tevce' krijgt aan beeldhouwwerk van velerlei richting en be doeling is echter zoo in hoogc mate oorspron kelijk en indrukwekkend dat het wel nimmer gevaar zal loopen over het hoofd te worden gezien. Zijn beteekenis is ook moeilijk mis te verstaan Het verschil met. andere stukken voor dit doel komt voort uit het verschil, waarmede de ontwerper zijn onderwerp is tegemoetge- Lred.cn. De meeste oorlogsmonumenten zijn van de handen van bejaarde beeldhouwers, die oorlog en zijn realiteit niet kenden maar des te beter de klassieke beeld-thetorica voor over winning en rouw. Jagger, de kunstenaar die het monument voor de kanonniers maakte, was zelf in de loopgraven en de architect. Lionel Pearson, die voor het architecturaldeel van het monument verantwoordelijk is, heeft ook den oorlog meegemaakt. Men heeft het monument hier en daar hooren afkeuren als een glorificatie van den oorlog maar dat is het niet. Het kanon dat het monument bekroontoverheerscht het maar de tooneelen in relief in de paneelen en de vier bronzen figuren van kanonniers geven er een Verschrikkelijke beteekenis aan, en zijn het tegendeel van den ouderwetschen lofzang op de wapenen. De zweetende, zwoegende lijdende menschen en paarden in de paneelen zijn hard realistisch en de menschheid der toekomst zal in den oorlog van die paneelen geen luister zien. Een der kanonniers ligt op het voetstuk, een mantel over zijn 'ichaam zijn armen zijn ge strekt a's die van een gekruisigde het onderdee' suggereert terstond dat oorlog de menschheid kruisigt. Het oprijzende kanon verscheen me als een symbool van allen oorlog. Eenmaal de oor log begonnen, het kanon afgevuurd kon niets de ellende en het onheil, in de paneelen verbeeld, verhoeden. Van chanpagne. In een Punch-anecdote werd een aristocratisch jongrnensch eens gevraagd of hij champagne oï anderen wijn wenschte en hij antwoordde lus teloos bestaat er andere wijn Deze kieskeuri ge viveur zou een goed figuur hebben gemaakt aan een lunch, gewijd aan champagne, hier onlangs door een vermaard champagne-huis ge geven. Het was al champagne dat er blonk en klonk. Men leerde er wat kenners van het huidi ge wijnjaar verwachtten, ofschoon het voor den echten proever eerst omstreeks 1930 van belang is want zooals men weet heeft een l'lesch champagne minstens vijf jaar noodig om goed te worden. Ondanks algemeene malaise was het aantal flesschen verleden jaar uit frankrijk inge voerd, slechts drie millioen minder dan 1924 dat is niet zulk een groot aantal indien men re kening houdt met de extra droogte van Amerika en den toestand van de markt in Midden-Euro pa. Een der wijnbouwers deelde mede dat elk der flesschen in de wijnkelders van Frankrijk elk jaar licht worden geschud en verlegd. Men zorgt er voor dat het bezinksel geleidelijk op de kurk zinkt, die tenslotte behoedzaam dour eeiKnieu- we wordt vervangen. Een der kenners sprak van 'Toeil de perdrix" in een glas champagne, een klein rood en als lichtend plekje, waarneembaar wanneer de champagne wordt geroerd. Dit „patrijs-oogje" is het beetje kleur datbewijst dat de champagne van roode druiven was gemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren Oct. 3! Dirk z.v. G. Groeneweg en M. W. de Bruin, Kreupelstraat. Johanna Willemina d.v. G. van der Zee en S. Kloos, v. Smaleveltstraat. 4. Johanna Lucia Maria d.v. A. J. Greten en ,L. J. de Raaij, Beierlandschc- straat. Gehuwd: Nov. 4. G. van Osnabrugge 21 j. en A. Gonlag 25 j. D. de ronde 28 j. en A. van den Berg 21 j. Scheepvaart. Hoog water te lloek van Holland. 5 Nov. v.m 4.53 a.m. 5 01. 6 Nov. v.m. 5.30, n.m. 5.41. 7 Nov. v.m. 6.11 n.m. 6.26. 8 Nov. v.m. 6.39 n.m. 7.24. Gern. duur vloed 5 u. 31 m. gem. duur eb 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 4 Nov. Aangekomen Eng. s.s. „Delamere", nieuw, terug van proeftocht van de Noordzee in de Wilhelminahaven. zeetjalk „Twee Gebroeders", kapt. S. Stien- stra, met boekweitdoppen van Elmshorn in de Buitenhavenweg. 5. Nov. Fransch s.s. „Emile Deutsch de la Meurthe", ledig van Antwerpen om hier te dokken in de Wilhelminahaven BREMEN, 4 Nov. Aangekomen s.s. Agility' ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 4 Nov. Vertrokken Eng. s.s. „City of Chester met stukgoederen naar Kaap stad. Handelsberichten. Beurs van Schiedam, Moutwijn. SCHIEDAM, 5 Nov, Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 15.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 5 Nov. Men noteert voor Spiritus 100 f 22. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoeling vereeni ging Heden f2.70 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3