na aanvang van diens loondienst daarvan mede- deeling aan den Raad van Arbeid te doen, onder opgave van naam en woonplaats van dien ar beider. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand October 1925. Inlagen 186.450. Terugbetalingen 183.582.08. Aantal inleggers 1 Oct. Nieuwe deelnemers 17344 130 Geheel afgeschreven deelnemers Aantal inleggers 31 Oct. Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Oct, 1925 4.879.341,67. 17474 65 17409 Het Rijksbelastingkanloor. Gelijk vele onzer lezers wellicht al zullen weten krijgen de rijksbelastingbetalers binnenkort een nieuw kantoor, waarheen zij hun penningen heb ben te brengen. De ingang hiertoe blijft wel,a.s. L. Haven in 't welbekende pand, maar 't kan toor zelf komt gelijkvloers, op de open ruimte, welke men vanaf het huidige kantoor kan zien. Het nieuwe is royaal en gemakkelijk ingericht en wordt waarschijnlijk 1 Dec. in gebruik geno men. Demonstratie. Woensdag 11 Nov. a.s. wordt 's avonds 8 uur in „Kunstmin" a.d. Korte Haven een demonstra tie gegeven met het Nebo-Film-Pak en bijbehoo- rende artikelen. doch ook K. stelde op eigen houtje een onder zoek in. Der politie is het gelukt, den dader op te sporen, doch K. had een verkeerde op 't oog, toog naar diens kosthuis en vroeg rekenschap. Daarbij wond hij zich meer en meer op en trok ten slotte een revolver, waarmede hij zekeren van O. bedreigde. Hoe krijgshaftig echter ook, toch moest hij het afleggen tegen van O.'s vrouw- die hem met revolver en al tegen den grond sloeg. Van O. deed evenwel van deze bedreiging bij de politie aangifte. Het bleek, dat K. niet gerechtigd was tot het dragen van den revolver, waarom hij dan ook voor deze zaak en wegens bedreiging, ge richt tegen het leven verbaliseerd werd. Laatste Berichten. Geveilde en verk. onr. goederen. Notaris D. Boddeüs. Veiling 6 NoV. Perc. I. Een gunstig gelegen, goedonderhou- den pand, bestaande in 1 beneden wohing met 2 afz. bovenwoningen, erf en open grond, aan de Veenlantstraat nr. 25a-b-c, groot een are 32 cen tiaren. Geveild Voor f 1300. Perc: IIIII. Twee afz. te veilen huizen, elk bestaande in een benedenwoning met afz. boven woning, erVen en open grond aan de Schie ns. 34 a-b, en 32 a-b, groot een are 65 centiaren en groot een are 67 centiaren. Geveild voor f 6400 en 1' 6600. Perc. IV. Een fabriekspand met erf en open grond aan de Schie nr. 30 ter grootte van onge veer een are 63 centiaren. Gev. voor f3300. Perc. V. Een pand met erf en open grond aan de Schie ns. 26 en 28, samen groot ongeveer een are 70 centiaren. Geveild Voor 2900. Perc. VI. Een fabriekspand met kantoor, bovenwoning, bergruimte, terrein, fabrieks schoorsteen en breede inrij, aan de Schie nr. 24, samen groot ongeveer zes aren en 3 centiaren. Geveild voor f 4900. Perc. VII. Een pakhuispari cl met bovenwoning erf en open grond aan de Schie ns. 22 en 20, sa men groot ongeveer 52 centiaren. Geveild voor f 2000. Perc. VIII. Een pand, bestaande in werkplaats met bovenwoning, erf en open grond aan Schie nr. 18, samen groot ongeveer een are£4 centiaren Geveild Voor f 4200. Perc. IX. Een pand met erf aan de Schie nr. 16, op den hoek Van de Doelestraat, groot 64 centiaren. GeVeild voor f 1900. Perc. X. Een pakhuispand met erf en achter uitgang aan de Doelestraat nr. 1. t'er grootte van ongeveer 65 centiaren. Geveild Voor f 1800 Perc. XI. Een woonhuis met erf aan de Breed- straat nr. 38, kadaster sectie A. nr. 685 groot 66 centiaren. Geveild voor f 1200. Perc. XII. Een beneden- en bovenwoning met erf a. de Oude Sluis nr. 15 a-b, samen groot 80 centiaren. GgVeild voor f 4150. Afslag 13 Nov. a.s. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen, later toenemende W. tot Z. wind, toenemende bewolking, later kans op regen, aanvankelijk zachter. De moord op den Overtoom. Heden ging de Amsterdamsche Rechtbank voort met de behandeling van den moord op den Overtoom.- Bij de zaak Busch zijn nog nauw betrokken de heeren P. Oosterhuis en L. v.d. Herwei, te Am sterdam, die hebben mede den buit gedeeld en Busch helpen kisten. Genoemde heeren waren steeds in American-bar met Busch te zamen. Dit deelde de verdediger mede uit een anoniemen brief vernomen te hebben. Deze zeide alles in het werk te zullen stellen, den anoniemen schrij ver te ontdekken en ook de rechtbank moest dit doen. Door de tram gegrepen. Hedenmorgen is een arbeider, bezig aan de wegverbetering tusschen 'Haarlem en Halfweg van een glooiing gegleden en door een wagen van de E.S.M. gegrepen. Zwaar gewond over leed hij spoedig daarna. Vliegongeluk. Uit Soesterberg vernemen wij De vliegenier van Gorcum is hedenmorgen met zijn toestel gevallen en werd vrij ernstig gewond. Het vliegtuig is totaal vernield. Kerknieuws, Plechtige Eerste Steenlegging. Gistermorgen om elf uur werd door den deken van 's Gravenhage, H. A. Th. van Dam, de plechtige eerste steenlegging verricht Van de nieuwe PI. Sacramentskerk aan de Sportlaan aldaar. Vooraf hield Deken Van Dam een toespraak tot de zeer talrijk opgekomen belangstellenden en spoorde o.m. aan tot nieuwe giften om de zware zorgen te helpen verlichten. Na afloop der kerkelijke plechtigheden werd een dankwoord gesproken door den weleerw. 'heer J. H. Duymel, pastoor der nieuwe k^rk. 8 Nov. Exc. 2D.O.NLK.2, 21/2 uur. D.O.N.K.34-Excelsior 3 121/2 uur. Excelsior 4Ignatiol 12V2 uur. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 5 Nov. 6 Nov Londen - f 12.04 ]/2 f 12.04 3/ 8 Berlijn - 59.16l/2 -59.14 Parijs - 9.80 Va - 10.— --ll26Va - 11 27 Va Zwitseiïand - 47 90 - 47.88Va Amerika -2 48 V2 - 2.48 Va Weenen - 35.05 - 35.05 Kopenhagen -61.97 Va - 61.90 Stockholm 66.47 Va - 66.50 Oslo 50.57Va - 60.55 Madrid - 35.44 - 35.40 Milaan - - - 9 79 - 9 81 TelegrawMenu B ij de examens het bekende instituut afgenomen door Pont zijn, behalve de reeds in ons blad Vermelden, geslaagd voor kan toor-stenograaf de heeren A. H. v. Baarle en M. Royers van hier. Gemengd Nieuws. Onderzoek op eigen initiatief. De nachtwaker K„ in de aanbouw zijnde kolonie „Het Heufke" te Brunssum bemerkte een diefstal van hout, welke hij bij de politie aangaf. De politie nam de zaak in onderzoek, BELGIE. BRUSSEL, 6 Nov. Oud minister Vandevijver is gekozen tot Voorzitter van de Katholieke Ka merclub. DE AANSLAG OP MUSSOLINI. ROME, 6 Nov. (draadloos) Als gevolg Van den Verijdelden aanslag op Mussolini, is de socia listische partij ontbonden verklaard. Volgens de bladen is er in een hotelkamer, tegenover het ministerie van buitenlandsche zaken, een geweer gevonden, waarmede Mussolini blijkbaar gedood moest worden. HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 6 Nov. (draadloos) Gemeld wordt dat wanneer de raad van ambassadeurs, die he den te Parijs bijeenkomt, van de militaire con trole-commissie, welke voorloopig nog blijft be staan, bericht krijgt, dat Duitschland op 30 NoV. Voldaan heeft aan de ontwapeningsplichten op 1 Dec. a.s. de ontruiming van de Keulschfc zöne zal aanvangen. POLITIEKE W EERHANEN. PARIJS, 6 Nov. (draadloos) Bij de stemming over de verdaging der debatten oVer Syrië, ont hielden zich 150 afgevaardigden, doch de geheele socialistische fractie stemde voor Painleve. liepen over haar wangen. „Deze woesteling durft, zich te Vermeten", jammerde zij „zijn hand naar ons onschuldig kind uit te strekken „Ik geloof, dat het geld hem daartoe heeft aangezet", antwoordde Marcus „ik wee. dat hij door zijn schuldeischers in 't nauw gebracht wordt." „Liever zag ik Lucia sterven dan haar te moeten zien aan de zijde van dien mensch „Ook ik doch de stadsprefect heeft voor hem het aanzoek gedaan en daarin ligt voor ons t gevaar. Hij zal zigh wreken over de afwijzing hij zal zich herinneren, dat wij christenen zijn. Zijn laatste woorden gaven mij daaromtrent zekerheid." „Wat. God. ons besehikl dat zullen wij gelaten aannemen. Doch wanneer het dien mensch alléén om het geld te doen is, zoudt gij dan daarmede het gevaar niet kunnen afwenden, Marcus „Wellicht, doch, de prefect .zal zich voor geld niet laten vinden. En daarenboven,Ju liaan heeft Lucia gezien ik vrees, dat men haa met geweld aan ons zal ontrukken." „O God, o God kreet de vrome moeder „dat zou mijn dood zijn „Hoor mij aan, Paula, antwoordde Marcus terwijl hij haar hand vatte „ik heb een plan ge gevormd. Gij'weet, dat Lucia én Caecilius elkaar ®pr Hit g' r.' g; n zijn wij b id i* lt bh. Veelvuldig conrmuniceeren der kinderen. Z.D.LI. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, sc-hrij*ft o.m. het volgende in het kerke lijk weekblad van het bisdom Lloogst verheugend is het te zien, dat. de kinderen veelvuldig communiceeren. Wil ech ter de veelvuldige Communie rijke vruchten dragen, dan zal alle moeite moeten aangewend worden om de kinderen waardig te doen com municeeren. Het verdient afkeuring, dat de priester of de onderwijzer(es) in catechismus of school vraagt of opteekent wie 's morgens te Communie zijn geweest, of belooningen uitreikt voor veel vuldige of dagelijksche Communie. Voorkomen dient te worden, dat de ouders bij hun kinderen te zeer aandringen om veel vuldig te communiceeren. Zij moeten hun kin deren daarin den raad laten volgen van hun biechtvader. Ook zal er tegen gewaakt moeten worden, dat waar de kinderen gezamenlijk communi ceeren, drang wordt uitgeoefend door religieu zen of anderen, die het toezicht houden. Om volkomen vrijheid te laten, verdient het aan beveling, dat er eiken dag eënigen van de aan wezige kinderen van de PI. Tafel verwijderd blijven en zal er geen aanmerking gemaakt wor den, als dezelfde kinderen meermalen achtereen niet communiceeren. Opdat de veelvuldige en de dagelijksche Communie met meer voorzichtigheid geschiede moet de raad van den biechtvader tusschenbeide treden. De geestelijken dienen de kinderen tot de veelvuldige en de dagelijksche Communie voort durend aan te sporen, maar er worde niet uit het oog verloren, dat de H. Communie in de vereischte gesteltenis moet, ontvangen wor den, d.i. in staat van heiligtnakende genade en in goede stemming, welke goede stemming hierin bestaat, dat men niet handele uit sleur of menschelijke beweegredenen, b.v. om te be hagen aan vader of moeder, pastoor of kapelaan, aan zusters of onderwijzeres. Ook zal aan de II. Communie eene zorgvul dige voorbereiding moeten voorafgaan en een behoorlijke dankzegging daarop moeten volgen. Men zal derhalve moeten toezien, dat de kin deren niet aanstonds bij het binnentreden in de kerk naar de Communiebank gaan. Er dient op gelet te worden, dat de kinderen nuchter communiceeren, dat zij niet meer dan eens per dag te Communie gaan. Wordt hieraan door ouders en anderen, die met het toezicht over de kinderen zijn belast, niet aan houdend aandacht gewijd, dan kan het allicht gebeuren, dat een kind in jeugdige onbedacht zaamheid zich zelven vergeet en vergist. Gelijk in andere zaken, zoo ook is hier herhaaldelijk in herinnering brengen noodig. Wil men de kinderen veelvuldig laten com municeeren, dan zal er bijzondere zorg aan be steed moeten worden, dat de kinderen communi ceeren met een rein hart, en niet uit dwang. Eiken morgen zij er gelegenheid .voor de kinde ren, die het verlangen, te biechten. Vooral in de gestichten worde iederen dag gelegenheid gegeven, om zonder de aandacht te trekken, te biechten. Hier vooral wachte men zich om bij de kinderen te zeer aan te dringen op dagelijksche Communie. Men late hen volkomen vrij en make nooit eenige aanmerking als een kind niet communiceert. Stedelijk Kegelconcours. De tweede dag van het concours in Musis" mocht zich ook in een geregeld en druk bezoek van kegelaars en kegela'arsters verheugen, van wie er reeds meerdere goed succes mochten boeken. De stand om elf uur gisteravond was als volgt Kampioenwedstrijd N.J J. v. Ameron 131 H. Willem.se 129, M. Persoon 123, L. Witkamp 122, L. ITeyster 122. Vaste baan (heeren) L. Heyster 45, L. v. Lingen 43, D. Nouwens 41, W. Scholten 38. Vaste baan (dames) Mevr. Offerman 29, mevr. N.N. 28, mej. J. Kester 26. De banen zijn morgenmiddag reeds om 2 uur geopend, Zondagmiddag 12 uur. Burgerlijke Stand. Geboren: Nov. 5. Johannes z.v. A. Rot gans en G. van Genderen, Zuidlandschestraat. Overleden: Nov. 4. A. van Grootveld, oud 49 j„ Nassaulaan. P. Aaldijk, oud 3 mnd, Wattstraa. Als levenloos aangegevenkind van P. L. Steijger en M. L. Rost, Havendijk. Ondertrouwd: M. Noordijk 40 j. en A. Kerssemeijer 41 j. K. van der Zouwen 29 j. en M. Breevoort 25 j. A. Smijt 22 j. en G. H. J. Huigen 20 j. F. L. de Jonge 32 j. en J. W. Bubberman 32 j. Gehuwd: Nov. 4. F. Dijkshoorn 23 j. en N. van Beek 23 j. v. van Londen 25 j. en LL C. Stip 22 j. Seheep vaart. Hoog water te Hoek van Holland. 6 Nov. v.m. 5.30, n.m. 5.41. 7 Nov. v.m. 6.11 n.m. 6.26. 8 Nov. v.m. 6.39 n.m. 7.24. 9 Nov. v.m. 8.02 n.m. 8.37. Gem. duur vloed 5 u. 31 m. eb 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 5 Nov. Aangekomen: s.s. „Gunny", ledig van Rotterdam. Duitsch s.s. „Coblenz' om hier te dokken in de Wilton haven. SCHIEDAM, 5 Nov. Vertrokken: Eng. Patric", ledig naar Rotterdam. Noorsch s.s. „Santiago," ledig naar Rotter dam. Noorsch s.s. „Dampselcs", ledig naar Blyth. 6 Nov. s.s. „Buitenzorg" ledig n. Rotter dam. VLAARDINGEN, 5 Nov. Vertrokken motor schoener „Nijssiena", kapt. L. Pot, met ledige flesschèn naar Schiedam. gem. duur Noorsch ledig vanRotterdam s.s. Handelsberichten. hun toekomstig huwelijk toegestemd. -Welis waar zou de echtverbintenis eerst oVer een jaar plaats hebben, doch het dreigend gevaar noopt tot spoed. Staat Lucia onder bescherming Van een echtgenoot, dan is zij veel Veiliger on daar enboven woont Caecilius ver genoeg Van de stad. Liet zal on - ongetwijfeld zwaar vallen,-onze doch ter thans reeds te moeten missen,doch wij moeten dit offer brengen om haar bestwil." „Ach," zuchtte Paula, „ik had gehoopt een vreugdevol bruiloftsfeest voor Lucia te kunnen aanrechten en nu zal heL een treurig worden, doch gij hebt gelijk, ik zie ook geen anderen uit weg. „Ik zend een bereden boodschapper uit om Caecilius te ontbieden. Dezen avond nog kan het huwelijk gesloten worden, ik zal zelf tot den Bis schop gaan en hem verzoeken het plan te zegenen Bereidt gij intusschen Lucia voor." Paula sprong van haar zetel op, omhelsde haar echtgenoot en weende bitter. Dan knielden bei een neder en baden, Nauwlijks een uur later draafde een ruiter de stad uit en langs de oevers van de Moezel en laat in den avond keerde hij met een tweede te rug naar de woning van Marcus. Het was een stil en ernstig feest, dal dien avond ten huize van den koopman Marcus g vi rel w. kL D. Bii i chop d r Clvi tol ijk Beurs van Sehledam. Moutwijn. SCHIEDAM, 6 Nov. Officieele noteering van dé Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 15.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 6 Nov. Men noteert voor Spiritus 100 f 22. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". He.den f2.70 per ketel. VEEMARKT DELFT, 5 Nov. Aanvoer 150 runderen 46 schapen of lam- •ineren, 11 paarden, 509 varkens, vette kalveren, 885 biggen, 76 magere kalveren, 9 geiteu of bokken, vette varkens, 1 veulen lammeren. Vette koeien le kw. f 180—475, 2e kw. kalfkoeien le kw. f225—f515, 2e 1jW. fvaarkoeien le kw. 150f350, 2e kw. ff1 vette kalveren le kw. f2e kw. f kw. f-2e kw. f lammeren le kw. f weilammeren le kw. f magere varkens le kw SPORT. Excelsiorprogramma. 7 Nov. H.-.D.V.S.-comb.Exc. cömb. Excelsior 6Excelsior 7, 3 uur. 2 V 2 meente was gekomen, om het pa-ai' in den echt te verbinden. In een afgelegen vertrek van 'thuis had Paula een tafel tot een eenvoudig altaar ingericht. Daarop stond, in 't midden een prachtig ivoren kruisbeeld,tusschen brandende kaarsen en daar naast geurden prachtige rozen in kostbare vazen Naast de tafel stond de Bisschop, een eerbied waardige grijsaard, en voor hein knielden Caeci lius en Lucia. Caecilius was een man van omstreeksvijf-en- twintig jaar van slanken lichaamsbouw en edele gelaatstrekken, een rijk Romein uit voornaam geslacht gesproten. Zijn ouders hadden zich reeds spoedig na zijn geboorte tot het christendom bekeerd en hun zoon zorgvuldig in de leer Van den gekruisten Godmensch opgevoed. Daarom aarzelden ook Marcus en zijn echt genoot e geen oogenblik hunne toestemming te Verleenen, toen hij om Lucia's hand bij hen aanhield. Met diepe ontroering beschouwde Marcus het knielende paar Paula weende in stilte en de liefelijke bruid streed voortdurend tegen de te voorschijn tredende tranen, trots het gelukkig gevoel dat haar hart doorstroomde, nu zij met den jongeling, dien haar hart sinds lang had Ver langd, vereenigd was. „De Heer.moge u zegenen en zijn engel zenden uwer beseh-'rminEf, gelijk: Hij eens Tobias. vette schapen le schapen met 2e kw. f 2e kw. f f 18—64, biggen, f 10— 24, nuchtere kalveren le kw. f 1024, paarden f 130—350. Rundvleesch per kilo f 1.20 f 1.f 0.85 Boter f 2.60 f 2.80 per kilo. Aanvoer 16/8, en 2/16 wegende te zamen 340 kilo. Sara door Rafael wilde geleiden. Dient Hem ten alle tijden en neemt uit Zijne hand aan, wat Hij ii zal overzenden, want in de beproeving in de gerechte stand houden gelijk het goud zal het vuur." - Met. deze woorden besloot de Bisschop de plechtigheid. De jonge vroüw wierp zich weëhend aan de borgt hater moeder en Marcus trok den jongen man tot zich. „Maak haar gelukkig, Caecilius," fluisterde hij, „zij verdient het. En vrees niets. Wij staan onder Gods hoede. Zonder Zijn toelating valt geen haar van ons hoofd." Zwijgend drukte Caecilius hem de hand. Daarop gingen allen aanzitten aan eén eenvou- digen feestdisch. Den volgenden morgen nam Lucia afscheid van haar Ouders. Het waS een zwaar en bitter scheiden, een scheiden onder heete tranen. De moeder zegende haar dochter met het tee- des LI. Kruiscs, gaaf haar den afscheidskus en sprak „Wat de Heer in Zijn onnaspeurlijke raadsbesluiten ons oók moge overzenden, blijf zrouw in. het geloof, mijn kind, en vergeet het, woord van onzen goddeiijken Meester niet„Wie tijn kruis niet opneemt en Mij niet navolgt, is Mijner niet waardig i (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2