OAGBLMD WO EN OMSTREKEH. Voor liet beloof. 48st@ «IsourgiUig. Dinsdag 10 November 1325, No 14400 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit f 208 bij verlies van een hand? voet oi oog 1 200 snij dood 1 200 bij verlies van een loiteMaMssfe Nieuws, 8) Tabletten. jegen keelpijn ft i ik a e n iai NIEUWE EDAMSCHE COURANT BurcanKOEMARKT 4, Telefoon Intercommunaal (<8085 Postbus: 38. A bon némen t e n per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiön: 1b regelt f1.75elke regel daarboven 35 cent. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend, ingezonden mededelingen '75 ci. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertesren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BKSRSsLsLesligBJLiHiBi^ NA LOCARNO. Het Duitsche antwoord op de nota van den Gezantenraad zal waarschijnlijk heden worden verzonden. Daar de in de nota van den Gezan tenraad aangehaalde kwesties reeds herhaalde malen zijn besproken, verwacht men, dat met het Duitsche antwoord de notawisseling ten <inde zal zijn, en dat het resultaat zal zijn, dat cle Gezantenraad zal vaststellen, dat ten aan zien der ontwapeningskwestie geen geschil punten meer bestaan. In aansluiting daaraan verwacht men, dat dan officieel door de Weste lijke mogendheden zal worden verklaard, dat de ontruiming op 1 Dec. een aanvang zal nemen en binnen vier weken volkomen zal zijn geëindigd Woensdagavond houdt Rijkskanselier Luther op een banket ter gelegenheid van de bijeen komst van den bond van Berlijnsche kooplie den en industrieelen een rede, waarin hij voor namelijk over de Locarno-aangelegenheid zal spreken. De Duitsch-democratische rijksdagfractie heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin zij haar goedkeuring aan het Verdrag Van Locarno afhankelijk maakt van de vervuiling ■der 'toezegging in zake de verlichting van den toestand in het bezette gebied. Ter voortzetting Van de politiek van Locarno zal zij slechts een regeering steun verleenen, die een konsekwente oprechte buitenlandsche politiek in den geest van het Verdrag waar borgt. De Verplaatsing dor Engelsche bezettingstroe pen van Keulen naar Wiesbaden kan klaarblij kelijk binnenkort worden vorwachL. Bij de spoor wegdirectie t-e Mainz zijn namelijk Verschillende locaiteiten ge-requireerd voor een militaire com missie, die binnen enkele dagen zal aniveeren. Deze commissie zal de maalregelen nemen, die voor de Verplaatsing der troepen noodzakelijk zijn. Naar wij vernemen, zal de Gezantenraad de beperkende bepalingen voor de Duitsche lucht vaart aan 'n nieuw onderzoek onderwerpen. De Beperkingen voor de ciriele luchtvaart zullen in hoofdzaak worden opgeheven, doch in plaats daarvan zal een gecompliceerd contiole-sysletm worden ingesteld. Aan liet verbod tot het bou wen van oorlogsvliegtuigen wordt uitdrukkelijk vastgehouden. DR. WIRTH EN IIET CENTRUM. Gisteren hebben er niet-oft'icieele besprekingen tusschen de leden van de centrumsfractie en dr. Wirth plaats gehad tot verwijdering van de spanning, die door het uittreden van dr. Wirth uit de fractie is ontstaan. Aan deze onderhande lingen namen de afgevaardigden Schofer en Joos deel. Heden zal ook de partij-voorzitter, dr. Marx, contact met dr. Wirth in dezelfde aangelegenheid zoeken. In goed-ingelichte kringen van liet centrum verklaart men, dat volgens het verloop, dat, de besprekingen tot nu toe hebben gehad, de moge lijkheid aanwezig schijnt, dat dr. Wirth weer tot de fractie zal toetreden. De definitieve beslissing daarover zal echter eerst vallen in de vergadering van het fractiebestuur, welke Zondag voor de bijeenkomst van den partijdag te Cassel wordt ge houden. Dr. Wirth zelf zal vermoedelijk over zijn houding eerst op den partijdag van het centrum het woord voeren. Er ontstond eene wijle van stilte; vol spanning wachtte de volksmenigte af, wat de beschuldig den hiertegen zouden aanvoeren. Daar verhief zich de rijzige gestalte van Cae cilius. Zijn gelaat was bleek van innerlijke ontroering doch zijne blikken fonkelden van vastberaden heid en moed. „Ik ben een Romein," sprak hij „en heb den staat steeds trouw gediend. Dat ik Christen ben, loochen ik niet, ja, beken het openlijk. Doch juist omdat ik christen ben, wijs ik deze onwaar dige beschuldiging af, want mijn godsdienst schrijft mij Voor gehoorzaamheid en trouw jegens de wetten Van den staat en jegens de overheid. Nooit, heb ik met de Germanen in Verbinding gestaan dat is eene lasterlijke aantijging, die een ander doel beoogt." „Wilt. gij loochenen," voer de prefect bits tegen, „dat gij u dikwijls naar de landen aan de overzijde van den Rijn hebt begeven „Ik ontken niet, dat ik om handelszaken Voor mijn schoonvader dikwijls gereisd heb, doch dat is geen verraad jegens den staat. Reeds eeuwen lang hebben anderen hetzelfde gedaan en onder <le bescherming onzer legers." ENGELAND. Volgens verklaringen van den president van den Britschen nationalen bond van spoorweg mannen, is in Engeland binnen afzienbaren lijd een spoorwegcrisis te verwachten. Volgens OP DEN BALKAN. de Weensehe „ReichsposE moet een groote gewapende inval van agrarische communisten in Bulgarije in voorbereiding zijn. Ze zouden te Nisj een eigen ministerie gevormd hebben, en van de Dobroedsja en van Saloniki uit zou de actie gesteund worden. Vermoed wordt, dat Joego-slavië en Roemenië de hand in het spel zouden hebben. FRANKRIJK. De crisis duurt voort. De financioele commissie der Fransche Kamer bevindt zich in een paradoxalen toestand. Eener- zijds heeft zij met enkele stemmen meerderheid een motie aangenomen, die het regceringsont- werp, althans het belangrijkste deel daarvan, den doodsteek geeft, en anderzijds heeft zij be sloten het ontwerp als basis van bespreking aan te nemen. Het is begrijpelijk, dat onder deze omstandig heden, de meest volkomen onzekerheid heerscht, welke ontwerpen ten slotte aan de Kamer voor gelegd zullen worden. Dat Painlevé en de socia listen en radicalen en ook Louchour, die met do zen samengaat Lot een compiomis zouden kun nen komen, schijnt haast uitgesloten. Togen 5 uur werd gister vernomen,dat de socia listische motie, strekkende om hypothecaire bons betreffende grondbezit, handel en industrie le doen dienen als onde-ipand voor de nationale bijdrage-, verworpen was met 15 legen 5 stemmen en een groot aantal onthoudingen. Dit betcektnt eigenlijk, dat de kapitaaishcffmg van de hana gewezen is. Opgemerkt moet worden, dat de radicalen bij deze stemming Verdeeld waren. Zoo hebben Lamoyreux en Salieres van de radicalen en Chappcdeiaine en Bouilioux-Lafont van de Gauche Radicale tegengestemd, terwijl zij Zon dag de motie van Vincent Auriol aanvaard haddc*n. Haar onderzoek van de financieele saneerings- ontwerpen vervolgend, heefL de financieele, commissie de persoonlijke belasting van 20 frs. die door de regeering was voorgesteld, Verwor pen Zij aanvaardde het principe van een buiten gewone heffing op de roerende en onroerende goe deren en van een amor.isa.iekas. ONTWAPENING. De „Petitit Parisien" schrijftHet Donder dag door de hoogste civiele en militaire au ori- Leiten goedgekeurde document zal Paul-Bon- cour in de gelegenheid stellen te Geneve voor de Volkenbondscommissie bewijs af te leggen van het verlangen van Frankrijk om de a.s. ontwapeningsconferentie, waartoe F. ankrijk het initiatief zal kunnen nemen, te b spoedigt-n. Gemeld document somt de kwesties op, welke naar het oordeel van Frankrijk moeten worden bestudeerd, en wijst op de samengesteldheid van het probleem. Geconstateerd wordt, dat onder bewapening niet slechts de eigenlijke wa- penvoorraden moeten worden verstaan, doch ook liet veel omvattende gebied van financieele, ethnologische, industrieele, geografische en der gelijke elementen. Om de bewapening te verminderen moet men niet slechts den diensttijd en de militaire uit- „Wij hebben de bewijzen," hernam Claudius geraakt, „doch al zouden deze ook ontbreken, gij zijt christenen en dat is voldoende. Gij be- rot mt u erop, dat uwe leer gehoorzaamheid aan de wetten Van u Verlangtwelaan, bewijs dit „De staat is gegrondvest op de bescherming der goden, waaraan hij zijne macht en grootheid ontleentOffer aan Jupikr cn ik zal u gelooven." Daarbij wees hij op een beeld van den afgod, dat naast den gerechtszctcl was geplaatst en waarvoor een bekken met kolen gloeide. Een dienaar trad voor Caecilius en bood hem eene schaal met wierook aan, maar de jonge Romein wees hem terug. „Wij offeren niet aan uwe Val; ehe goden," riep nu ook Marcus „wij dienen slechts den oenen waren God en zijn Zoon Jezus Christus. Ook ik wijs alle beschuldiging! n af, die tegen ons zijn ingebracht. Alleen de wraak leidt u, stadsprefect daarom wilt gij ons Verderven daarom richt zich uw haat ook tegen de vrouwen. Wij allen zijn bereid te sterven, ons geloof Verzaken wij niet „Vijftig slagen met de roede Voor dezen laste raar der goden gebood Claudius met van woede sidderende stem. Aanstonds maakten de lictoren zich mees eer van Marcus en weldra viel slag op slag neer op den ongelukkigen man. Met een lui den gil viel Paula in bezwijming neer op den geplaveiden vloer zij werd uit de zaal wegge dragen en stierf nog denzuifden nacht in de gevangenis. Zóó bleef haar een nog vreeselijker 3759 6 gaven verminderen, doch ook een zekere ver houding scheppen tusschen de oorlogsmacht en "der verschillende landen. Geen land mag, te land of ter zee, kunnen beschikken over een sterker strijdmacht dan de Volkenbond in het geweer zou kunnen roepen tegen een mogelijken schender van den vrede. BELGIE. De verkiezingen. De resultaten der provinciale verkiezingen, voorzoover die gisteravond bekend zijn, bevesti gen de eerste indrukken. Vergelijkt men de resultaten met die der provinciale verkiezingen Voor vier jaar, dan kan men vaststellen, dat de socialisten zoowe stemmen als zetels hebben gewonnen ten koste van katholieken of liberalen. De zetelwinst der socialisten zal waarschijnlijk 25 bedragen op een to Laai van 680. Vergelijkt men evenwel de resultaten van gister met die van de Kamerverkiezing op 5 April, dan constateert men een achteruit gang, althans een stilstand der socialisten ten voordeele van liberalen of katholieken, terwijl zij in zekere industrie-gebieden, zooals Luik, Charleroi, Bergen en Brussel, vrij ernstig heb ben geleden door de toeneming van het aantal communistische stemmen. De katholieken hebben de volstrekte meerder heid in de provincie Namen verloren doorhet feit, dat de socialisten daar 5 zetels op hen wonnen. Aan den anderen kant schijnt de socia listische meerderheid in de provincie Luik omvergeworpen te zijn. Daar voor de toewijzing der restzetels vrij ingewikkelde berekeningen noodig zijn, kunnen de officieele resultaten niet voor heden bekend worden gemaakt. kreeg het vroegere staatshoofd Antonio Jose Almeida. MAROKKO. Steeg, de nieuwe resident-generaal van Marok ko, verklaarde aan een correspondent van de „Matin", dat hij niel met Abd-el-Krim over den vrede te onderhandelen heel't. Indien deze de vijandelijkheden staakt, zai Frank-ijk ze zeker niet voortzetten en dan zal zonder diplo matiek protocol de vrede weer automatisch intre den. Maarschalk Petain is gistermorgen in Parijs teruggekeerd. Ook hier, evenals te Marseille, verklaarde hij, dat het woord thans aan de po litiek is, daar de mid,aire actie geëindigd is. De Engelselie kapitein Gardner van wien men zegt, dat hij sedert twee jaar particulier raad gever van Abd-el-Krim is, is met een jacht, ko mend van het Rif te Tanger gearriveerd. Het gerucht gaat, dat zich verscheidene Rifleiders aan boord bevinden. PORTUGAL. In het geheele 'and hebben de verkiezingen in a"e kalmte p'aats gehad. Te Lissabon werd de overwinning behaald door de 'ijst der repub'i keinsche unie, bestaande uit democraten, socia listen en nationalisten. Er werd voorts een gering aantal royalisten gekozen. De meeste stemmen lot bespaard. Zwijgend onderging Marcus de smaadvolle mishandelinggeen klacht kwam over zijne lippen, ofschoon het bloed door zijne kleede ren heen ten bodem leekte. Doch hij kon zich niet meei staande houden en moest insgelijks naar den kerker gedragen worden. Lucia hing machteloos in de armen van haar echtge noot. Thans verhief zich de prefect van zijn ze tel „Ik spreek het doodvonnis uit over deze Vier vijanden van den Romeinschen staat, verachters zijner goden cn wetten, en noodig d< gansche stad uit op den derden dag in het amphitheater te komen. Daar zal In t vonnis voltrokken worden." De menigte ging uiteen Caecilius en Lucia werden naar der kerker gevoerd. Het amphitheater lag buiten de stad, te gen de glooiing Van een heuvel. Daar wer den van tijd tot tijd wedstrijden gehouden, hetzij te paard, hetzij in het wedloopen daar zag men den Africaanschen leeuw met den Indischen tijger op leven en dood kampen, daar ook hadden plaats de spelen der zwaard vechters, die zooveel men&chenlevens eitch- ten. Ook waren in deze arena vroeger vde Christenen gevallen als offeis der wilde die ren, die in onderaardsche loopgraven en ij zeren kooien bewaard werden. In de laatste jaren had de stad Trier zulk een schouwspel PER ZIE. Dé vertegenwoordigers van alle buitenland- sche mogendheden hebben bericht gezonden, dat zij de regeering-Reza Khan erkennen. AMERIKA EN EUROPA^ j^De „Times" meldt uit Washington Ten aan zien van de onderhandelingen over Italiaan- sche schulden wordt grooter geheimhouding betracht dan het geval was tijdens de onder handelingen met de Fransche commissie. Vol gens senator Smoot kan men optimistisch ge stemd blijven. Het is thans duidelijker dan ooit dat de moeilijkheden meer van politieken, dan van iinancieelen aard zijn en deze eerder toe- dan afgenomen zijn door een opmerking, welke haar weg in de pers heelt gevonden, Zij luidt, dat mislukking der besprekingen ten gevolge zou hebben, dat binnenkort een Euro- peesche schuldenconferentie zou worden be legd, waartoe de Vereenigde Staten z„uden worden uitgenoodigd, doch dat deze zou piaats hebben, onverschil.ig of Amerikaansche ver tegenwoordigd s er aan zouden deelnemen of niet. Ofschoon de idee van Italiaansche zijde afkomstig is, begint men in Amerika meer en meer te beseffen wat er zou kunnen voort spruiten uit een Europeesche solidariteit welke in Locarno haar oorsprong heeft gevonden. ALLERLEI. Uit Sydney. Te Sydney, het laatste bolwerk van de zeeliedenstaking, smelt de stakingsbe weging als sneeuw voor de zon. Toch Verwacht men niet, dat de staking officieel voor geëindigd zal worden verklaard Voor 14 November, den verkiezingsdag, in de hoop, dat een Labourover- winning toch nog eenig succes mogelijk zal ma ken. Uit Beiroet. Generaal Sarrail en mevrouw zijn gister per stoomschip „Sphinx" Vertrokken. Verscheidene hoogwaardigheidsbekleeders en vrienden deden den generaal uitgeleide. De Griuksche regeering heeft op 7 deze. alle voorloopige handelsverdragen opge.zegdr Het Duitsch-Grieksche voorloopige handelsver drag loopt dientengevolge op 7 Eebr. 1926 af, daar hiervoor een opzeggingstermijn van drie maanden geldt. Uit Belgrado. Ook in Spalato hebben gister anti-Itaiiaansche demonstraties plaats gevonden, waarbij de Italiaansche winkels door een groote menschenmenigte werden vernield. Een sterke po itiemacht. moest tusschenbeide komen, om de demonstranten te verspreiden. Uit BrusselHet Belgische koningspaar dat zooals men weet een reis naar Britsch-lndië heeft gemaakt, keerde gister na een afwezigheid van twee maanden te Brussel terug. De afgetreden Bondsvoorzitter. „Het Huisgezin" schrijft „Het heengaan van den heer Van Wijnbergen is geen retraite als politiek man, en daarom heeft het geen zin hem een afscheidswoord te wijden, zoods men doen zou indien hij zich in de Re kenkamer of den Raad Van State ging bugraven. Hij zal met het woord en de pen in en buiten het Parlement uiting blijven geven aan zijn inzichten, en hij zal dat doen op de wijze als zijn temperament dat meebrengt. niet meer gezien thans hoopte het gepeupel hierop. In groote scharen trok het volk op den der den dag na de veroordecling uit de stad naar het amphitheater en spoedig waren alle zit plaatsen met eene bonte en luidruchtige me nigte van toeschouwers gevuld. Onder hen bevonden zich ook Christenen, sommigen met stille vrees vervuld voor het deerniswaardig lot der slachtoffers, anderen in de hoop op de zegepraal des kruises in het bloed der mar telaren, en om zich in het geloof Le Verster ken door het edelmoedig voorbeeld der ge loofshelden. Daar weerklonk oen bazuinstoot door de wijde ruimte en de menigte strekte nieuws gierig de halzen. De prefect Verscheen, voor afgegaan door de iictoren, met een groot ge volg van senatoren en krijgslieden. Zij plaats ten zich op de voor hen bestemde, met roo- de doeken bekleede tribuneook Antonius en Juliaan bevonden zich onder hen. Ter wijl Juliaan lachte en schertste met de per sonen zijner omgeving, blikte Antonius som ber voor zich uit,inwendig gevoelde hij zich bewogen en telkens trachUe hij, maar ie Ver geefs, een gevoel van vrees en afschuw voor zijn vader te onderdrukken. Zijne oogen dwaal den over de meiiigLe en hij dien aanblik werd zijne ziel met bitterheid vervuld. Woral vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1