Moeders Alleen «uilen we hem missen op den zooals hij het zelf noemt moeilijken en verantwoor delijken post van leider der georganiseerde ka tholieke kiezers liet sterkste en wellicht moei lijkst te hanteeren electoraie leger dat we in Nederland kennen. Een volkomen billijk oordeel over zijn tien jarig leiderschap zal eerder de geschiedschrijver dan de tijdgenoot kunnen geven, en het is niet onmog-lp, dat de eerste, op een verderen af stand, geen partij in den gewonen zin en dus objectiever, een juister meening zal vellen dan die zelf aandeel zij het in bescheidener mate in de politieke geschiedenis van den dag heeft gehad. Gemakkelijk was de heer Van Wijnbergen niet, het minst voor zich zelf, wien hij moeite noch tijd spaarde en omdat hij niet gemakke ijk Voor zich ze1! was, kan hem worden vergeven, dat hij aan anderen soms te hooge eischen van volgzaamheid ste'de. Was de heer Van Wijnbergen heerschzuchtig Ste'lig niet in den gewonen zin maar hij had sterk uitgesproken moeninggen over de groote vraagstukken van dezen tijd, en hij -scheen niet altijd te kunnen begrijpen als men niet wil spreken van gedoogen, dat. anderen die met geheel en met geestdrift deelden. Misschien dacht hij ook een keer te vaak, dat het niet goed kon gaan, indien zijn inzicht met werd aanvaard, en drong hij zijn meening tot heil van de partij, naar hij dacht met wat veel nadruk aan het kiezersvolk in zijn verse 1 lende geledingen op. Noem als ge wilt nog meer grieven zeg dat hij niet altoos uitermate tactisch te weik ging dat hij wel eens onbillijk vera'gemeende de katholieke pers heeft daar ervaring van maar zeg dan ook en vooral, dat hij rechtschapen en eerlijk was in den hoogeren zin, en onbaatzuc 1 tig boven alles. Bij wat hij deed en schreef en sprak stond net belang der katholieke zaak, zooals hij dat zag, op den voorgrond Er kunnen er zijn, die gemakkelijker leldmg zullen weten te geven, of beter, de leiding ge makkelijker zullen weten te doen aanvaarden die in den vorm soepeler, in het ove.leg meer plooibaar zullen zijn geen dm hem in liefde voor de katholieke zaak zal overtreffen. Daarom kan het woord van dank en hulde aan dezen man, d.w.z. persoonlijkheid, bij a e ve schil in inzicht, wil men waardeering, op recht en eerlijk gemeend zijn en blijft hij, voor zitter of geen voorzitter, een der merkwaardig ste en verdienstelijkste figuren der Ft.K. Staats partij in onze dagen. Uit tie R. K. Staatspartij. De nieuwe voorzitter. Gelijk in 't kort gemeld, heeft Jhr. Kuys het voorzitterschap aanvaard met het uitspreken van een rede, waarin hij eenige beschouwingen wijdde aan de plaats, die de Nederiandsche katho Heken in het staatkundig leven innemen. Indien wij, aldus spr., onbevangen de ge schiedenis van ons vaderland raadplegen, clan zien wij dat de ontwikkeling van het katholicisme in Nederland voor een groot deel de geschiedenis van onze natie vormt. De katholieke geloofs verkondigers zijn in ons vaderland de grond leggers van de christelijke beschaving. Haar door ons aller inspanning in de toekomst te ver volmaken is de taak, die wij met onze landge- nooten gemeen hebben. Willen wij, katholieken, die taak naar behooren vervullen, dan is onder meer noodig, dat onze staatkundige organisatie voldoen aan de eischen,die wij aan een nationale partij mogen stellen. Iedere katholieke kieze vinde er bewegings mogelijkheid. Is het noodig u te wijzen op het groote belang van een goed georganiseerde groote katholieke partij voor een parlementairen regeeringsvorm gelijk wij dien in ons land kennen Met hare intellectueelen, ambtenaren, arbeiders, werk gevers, middenstanders, boeren, kapitaalbe- zittenden en alle denkbare groepeeringen is zij een afspiegeling van het volksleven zelf in zijn geestelijke en maatschappelijke geleidingen. In zulk een partij wisselen de verscheiden standen, klassen en beroepen hun meeningen met elkan der uit, slijpen de verschillen op elkander af, neemt de een van den ander het goede over, vinden de tegenstellingen elkander in waar deering en verzoening onder een beter verlicht begrip' over personen en toestanden, welke zij zonder dezen omgang' niet aldus hadden leeren kennen. Een op deze wijze evenwichtig gebouwde partij zal ook het evenwicht helpen bouwen in de natie welke in haar de sterkste beschermster van haar algemeene belangen vindt. Want indien een dergelijke groote partij uiteenviel door on derlinge oneenigheid, dan zouden die algemeene belangen weer benadeeld worden en wellicht opgeofferd aan de propaganda van nog enkele vooruitstrevende en middenpartijen en andere groepeeringen te meer. Maar blijft die eenheid behouden, dan zal onze partij, die meer dan eenige andere in getalsterkte en verscheidenheid van samenstelling de natie weerspiegelt, haar. eigen belang uitdrukken in het algemeen belang Hoe meer een politicus zich weet in te denken in de verschillende behoeften der deelen van ons volk, hoe gemakkelijker hem de behartiging van het algemeen belang grootsten gemcenen dee- ler van particuliere (individueele en groeps-) belangen zal vallen. Ik geel het gaarne toe De groote meerderheid der Nederiandsche politieke partijen beoogen het algemeen belang te dienen. Maar ter linker zijde mist, men de veelzijdigheid van onderdeelen die rechts eigen is. Daar dient zich de groote partij welbewust aan als een klassepartij, dienen de het klasse-belang der arbeiders, terwijl in de andere partijen in meerdere of mindere mate liet arbeiderselement ontbreekt. Door den aard barer samenstelling zijn de drie partijen van rechts nationale groepeeringen, wier leiders, wier vertegenwoordigers in de openbare lichamen zich voortdurend moeten oefenen in 't beantwoorden van de vraag Wat eischt ooi voor de rangen en standen, waarnede ik|>per soonlijk in nauwer verband sta, het algemeen belang Bij hel blijvend samengaan van dergelijke m den waren zin des woords nationale partijen is lands belang het meest gebaat. Indien daar voor in de plaats zouden treden groepeeringen naar stoffelijke belangen tegenstelling tus- schen de behoudsgezinden van alle thans be staande politieke partijen eenerzijds en de voor uitstrevende van alle kleur anderzijds dan vrees ik, dal ons politiek leven onherstelbaar schade zoude lijden en levenscischcn van den staat zouden worden geschaad. Conservatisme in liet staatsbestuur, zonder het tegenwicht van vooruitstrevendheid, kan op den duur allicht leiden tot revolutionnaire woelingen. Sociale aspiraties van onbedachtzame, niet uit alle deelen des volks samengestelde en daardoor niet evenwichtige, politieke partijen, dreigen de financiën der openbare lichamen in de war te sturen. En het zijn vooral dc breede volksklassen, die het meeste belang hebben bij een riebtig beheer der openbare geldmiddelen. Ook in anderen zin is onze katholieke partij een nationale partij de indeeling der menschheid in volken is niet kunstmatig. Volken vormen een gedeelte van de maatschappij-orde, door God zelf gewild zij zijn een uitdrukking van de leidende Voorzienigheid, die, zooals het boek Genesis verklaart, de landen volgens hun taal gebieden en familïën in naties verdeelde. Een socialistische minister van onderwijs, Jules Des- tree, heeft geschreven „Que 1 international pre- supposait. des nations et que le fait nation avait 1111 'caractere de necessité. En toen Ramsay Mac Donald in Engeland eerste minister wa verklaarde hij in een rede „Ik ben 'n overtuigd en onbuigzaam nationalist. Ik eerbiedig de na tionale toestanden en'nationale eigenaardigheden Nationalisme is niet agressiefnationalisme is zelfeerbiediging en zij die eigen aard het. meest eerbiedigen, zijn de beste menschen om dien van anderen te eerbiedigen." Zeg ik teveel wanneer ik beweer, dat ook in dezen zin de katholieke partij een nationale partij is Onze partij erkent de ideëele waarde van onze onafhankelijkheid door haar. zorg voor het algemeen belang wil zij de solidariteit van alle volksgenooten bevorderenhaar sociale politiek is er op gericht, zooveel mogelijk de oorzaken weg te nemen, welke lusschcn de leden van ons volk ongelijkheid scheppen en verster ken ten aanzien van hun ontwikkelings-voor- waarden zij wil bovendien de baan vrijmaken voor de begaafden, opdat iedere Nederlander de "degenheid vinde om op de plaats te komen, waar hij naar zijn vermogen tot den bloei van het geheel, tot de ontwikkeling van onze volks kracht kan medewerken. Nationaal, in den goeden echten Nederland- schen zin van het woord beteekent Liefde tot eigen volk. Zij sluit broederlijke samenwerking met andere partijen en volken niet uit, maar is, integendeel, voor nationale en internationale samenwerking de eerste voorwaarde. Welnu, iri dezen zin mag de katholieke partij bij uitnemendheid worden genoemd een nationa le partij. Van haar is onze bond, onze kiezersorganisatie een voornaam bestanddeel. Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk 30-60-90 ftaisH en Weweat®!$|k $teuw*. ürpheus-coneert. Men schrijft ons Onder de werken, die Orpheus" morgenavond hoopt ten gehoore te brengen, moet. in de eerste plaats genoemd worden „Zeilenprocessie". Deze naam schijnt een zoo ongewone te zijn, dat menig zet,ter voor dagblad of boek hem wij zigt. denkende daarmede een fout te herstellen. °Hij maakt er dan „Zielenprocessie" van. Doch men zal hem zijn ontwetendheid gaarne verge ven, als men bedenkt, dat het gedicht van Rem de Clercq, dat getoonzet is door Olivier Koop, weinig bekend is, al behoort het tot s dichters mooiste werk. We veroorloven ons er in dit num mer plaatsing voor te vragen. Zeilenprocessie. De zee ligt duister, lijk arduin. Ginds verre, vormen, kruin op kruin, De lage wolken vage lanen. En zijwaarts, voor de vlaag gevlucht. Staan huiv'rig tegen nevellucht Veel zeilen als processievanen. Ze zouden over golvengroen Een morgenmooien omgang doen, En paarlen zaaiend, zingend zegenen. Nu dobberen ze doodsch, verdoold, En klagend steken hoofd bij hoofd, 't Zal regenen Heer, 't zal regenen. Doch zie, de zeezoom flonkert flauw Met donkere strepen waterblauw, Die groeien, groenen en verfijnen. De grillige wolken schieten grond De lucht verbleekt. het licht verb ondt Uit elke scheur kan Zon verschijnen Daar straalt ze, en plots, in kleurgeweld, In zilver, goud en purper, stelt De statige stoet zich in beweging. 't Zijn staven, standaards, heel een rij, Kazuifc s, stolen, mijters bij En wind er in, of 't orgel meeging Hosannah Fleer Hosannah Hoor Er ruischt een heilig jubelkoor In 't stijgen- zijgen van de baren. HosannahZegen zee en wolk, En wind en zee, en visch en volk, Uw volk in armoede en gevaren I)e commissie-Kooien. Naar de „Gelderlander" bericht, is Zaterdag middag in de Vergaderino van het bondclsbestur van cle R. K. Staatspartij (die gehouden werd na de algemeene vergadering) tot voorzitter der reorganisatie-commissie in de plaats van den heer Kooien gekozen de nieuwe bondsvoorzitter jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Het blad deelt vorder mee dat de voorstellen der commissie gereed zijn, althans in beginsel reeds zijn vastgesteld. Het gebed aan tafel. In een redactioneele beschouwing wijst het „Handelsblad" op het mooi voorbee d, dat Minister Kooien j.l. Donderdag heeft gegeven, toen hij aan een officieeien maaltijd als tafel president, enkele oogenblikken stilte verzocht, om degenen, die dit wenschten. gelegenheid te geven tot, een kort gebed. Het liberale blad schrijft „Ook voor wie godsdienst een zaak is van de binnenkamer, moet dit gebaar sympathiek zijn geweest. De minister was zich natuurlijk ten volle bewust, dat onnadenkenden dit breken met een gewoonte min of meer bespottelijk zouden vinden, misschien zelfs hebben gespot over „poppenkasterij", toen de minister zelf voor het gebed het kruisteeken maakte. Dat heeft hem evenwel niet belet voor zijn overtuiging uit te komen. In dat opzicht kunnen velen ook van onze geestverwanten van den heer Kooien iets leeren. Wij hebben vooral in liberalen kring nog al eens den „defaut" van een goede qualiteit. Wij drijven de verdraagzaamheid soms zoover, dat het zelf verloochening wordt. Dat maakt wel eens den indruk althans van lafheid. Daartegenover steekt de houding van den heer Kooien in dit geval gunstig af. Hij had den moed uit te komen voor een over tuiging, op een tijdstip en bij een gelegenheid, dat menigeen het maar gemakkelijker zou heb ben gevonden het met zijn geweten op 'n accoord je te gooien. Dat is in onze dagen een niet zoo vaak voor komend verschijnsel, dat het wel eenige aan dacht verdient. Wie mooie Nederiandsche muziek wil hooren, verzuime dil concert van „Orpheus' niet, waar bovendien een soliste zal optreden, die hier ter stede een goeden naam he ftmej. Corrie van Batenburg, violoncelliste te 's-Gravenhage. „Uit den mist in den mist." Dit is de titel van het tooneelstuk, dat de Schiedamsche Tooneelvereeniging „Utile Dulci" öp Vrijdag 27 November a.s. des avonds S uur in het gebouw Musis Sacrum" zal geven. Het is een klucht in 3 bedrijven naar het. Engelsche „Facing the music" van James Henry Darnley en werd destijds met succes opgevoerd door het voormalige Rotterdamsche Tooneelgezelschap van den Grooten Schouwburg. De voorstelling wordt natuurlijk weer voor een liefdadig doel gegeven ditmaal zijn de Schud. Vereeniging tot Bescherming van Zui gelingen en het Damescomité tegen Armoede (onderafdeeling der Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij) de bevoorrechten en zal de netto-opbrengst gelijkelijk onder deze beide nuttige instellingen worden verdeeld. Een woord van aanbeveling tot het bijwonen der voorstellingen van „Utile Dulci", welke nu reeds gedurende jaren regelmatig en met steeds' stijgend succes plaatsvonden, achten wij over bodig en zonder twijfel staat het publiek ook nu weer een aangename avond te wachten en zullen de liefdadige instellingen wel weer tevreden met het batig saldo zijn, dat zij thans beter dan ooit kunnen gebruiken De en tree-prijzen zijn iets verlaagd moge het aantal bezoekers daar door toenemen Toegangskaarten ad 1.75 en 1.(alle rech'en inbegrepen) zijn verkrijgbaar bij den heer A. de Groot, Tuinlaan 62 en, voor zoover nog voorhanden, 'savonds aan de zaal. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar de aan plakbiljetten en de nog in dit blad teverschijnen advertenties. De vo'gende bijzonderheden mochten wij he den van de po'itie ontvangen Na langdurige en veelzijdige navorsching en door 't combineeren Van verschillende aanwijzingen rezen er vermoe dens tegen den e'ectricien W. C. de J., alhier,daar juist in die panden waar hij werkzaam was ge weest, diefstallen gepleegd waren. Vrijdag is de J. gearresteerd en hier mede kwam al dadelijk zoo veel licht in de zaak, dat men denzelfden, dag een medeplichtige van hem kon arresteeren, in den persoon van den sigarenwinkelier van M. eveneens alhier. Bij 'n huiszoekingbij v. M. vond men eenige ge heime vakjes o.a. achter een schilderij en in een schoorsteenmantel. In dit laatste ontdekte men een doosje waarin afdrukken van sleutels m was en bordpapier met de adressen er bij Vermeld. In scherpe Verhooren bekende eindelijk de J., in de huizen waar hij werkte afdrukken van sleu tels te hebben genomen, deze afdrukken gaf bij aan v. M. die dan zorgde dat er sleutels Van ge maakt werden en deze sleutels werden aan een paar Rotterdamsche inbrekers doorgegeven die dan voor de rest zorgden. Daar ze de namen van die inbrekers niet ver telden, was het voor onze politie een moeilijk karwei de kerels te vinden, doch na dagenlange verkenningstochten in donker R'dam, mocht men er Zondag in slagen, een van hen, J. A P. v.d.B. een havenarbeider, te arresteeren, ter wijl gister in hechtenis ié genomen de timmerman A. F. G. de N., beiden beruchte personende laatste is de dader van de inbraak bij Goemans en is onlangs uit de gevangenis ontslagen, waar hij lVs jaar heeft gezeten wegens diefstal met geweldpleging. Van het gestolene is niet veel terechtgekomen. Alleen vond men bij een broer van v. M. te R'dam een zilveren armband, die afkomstig bleek van den d i e f s t a 1 laatst bij de dames Nederpeit gepleegd deze armband had hij van zijn broer ter bewaring ge kregen. Ook was bij dezen broer het valsche sleu tels-depót. Een geheel kistje vol met alle mo gelijke modellen ioopers maakte men daar buit. De laatst aangehoudene ontkende iets met de inbraak bij Goemans te maken te hebben, maar hij is door de agenten herkend; bij hem ge vonden kleeren, dragen sporen van de nachtelijke Vlucht en ten overvioede heeft v. M. bekend dat de N. de man is, aan wien hij in dien bewusten nacht een paar schoenen geleend heeft v. N. had, gelijk we weten de zijne bij Goemans achter gelaten. Met dat al heeft onze politie een mooi succes behaald en een compliment is wel op zijn plaats. Volksbadhuis. In de week van 1—7 Nov. werden genomen 39b baden. lste Klasse kuipbaden 30, regenbaden31. 2de Klasse kuipnaden 38, regenbaden 28b, Kinuernauen 15i Pandora. De directie van Pandora deelt ons mede, dat zij in de door haar geplaatste annonce vanDon- derdag 5 dezer, door een onvoorzien misverstand geleid, Tom Mix in de Zwarte Muslang vermeld de. Geheel buiten haar schuld bleek later dat een and.er ilmacteur in deze film de hoofdrol ver vult. Zij biedt mode namens den filmverhuurder aan wiens onnadenkendheid het misverstand te wijten is, het publiek van Schiedam hare ver ontschuldiging aan en hoopt dat herhaling uit gesloten is. Men zie de Pandora-annonce in dit nummer. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bespeurden voorbijgangers dat bij den winkel van den heer Papenhuizen m de Hoog straat een persoon zich op Verdachte wijze ge- droeg. Zuj waarschuwden de politie, die den man, die zieh inmiddels uit de voeten gemaakt had op den R'dam.,cheiiüijk aanhield. Het bleek een ouden knecht van de firma P. te Wezen, die nu te R'dam woont, ook hadbij eenige ioopers bij zich, maar hij ontkende booze plannen gehad te hebben. De zaak wordt nu onderzocht doch het zal wel moeilijk zijn haar tot klaarheid te brengen. anmorgen is de metselaar in dienst bij gemeentewerken J.G., wonende in de Noordmoienstraat, terwijl hij zich ophield bij een pand aan den Buitenhavenweg, dat voor Mey ers Giashandel verbouwd wordt, door vallend hout getroffen, waardoor hij nog al inwendige kwetsuren opliep en op dokters advies naar het Ziekenhuis is vervoerd. UIT ROTTERDAM. H. Petrus Canisius-hulde. Rotterdams katholieken zui'en hun heiligen landgenoot op I2cn.l6 November a.s. des avonds 8 uur in den Grooten Schouwburg, een grootsche hu'de bereiden. Een indrukwekkende stoet van katho'ieke verecnigingen za' optrekken om den grooten kerkleeraar een waardig eerbetoon aan te doen. De plechtigheid wordt Voorafgegaan door zeven beelden, voorstellende belangrijke gebeur tenissen uit het leven van den heilige. De too- neeibouw, schikking en kleedij is ontworpen door Ant. Molkenboer, de toepasselijke verzen zijn gedicht door J. Schrijnen S.J. en op muziek gezet door Hubert Guypers, die deze composities met zijn „Schola Cantorum" zal verklanken. Het geheel belooft schitterend te worden. De goede vangst. Gister hebben wij a' verme'd dat de daders van verschi'V-nde hier gepleegde inbraken gevat zijn. Daar 't onderzoek nog in vo"en gang was konden geen bijzonderheden verstrekt worden. Thans is echter met de arrestatie van den 'aatsten verdachte dit onderzoek succesvol be ëindigd. Iseiueuyu JVieuwtt. Motorfiets door auto overre den. Op den Rijswijkscheweg heeft gister avond ongeveer kwart oVer vijf ter hoogte van de cigarettenfabriek Ed. Laurens een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarvan de gevolgen nog betrekkelijk zijn meegevallen. Twee jongelieden de gebroeders B. uit de Molenaar straat te 's-Gravenhage reden op een laaggebouwde motorfiets toen zij door een groote luxe-auto van achteren werden gegrepen. De gerijder C.B., die zoo tusschen de Veeren van den wagen en de spaken van het wiel bekneld zat, dat velen te hulp moesten komen om hem uit zijn benarde positie te bevrijden, Werd door den Eersten Hulpdienst naar het Katholieke Zieken huis gebracht, waar hij een gecompliceerde been breuk bleek te hebben. Zijn broeder IT. B. werd ook meegesleurd, doch liep daarbij geen ernstige verwondingen op. Volgens ooggetuigen had de auto, die in be- 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2