Genootschap Seri. Kindsheid. Voor tiet Geloof. DAGBLADW&&R SGHëEDAM JEM s? tM I. PTOftt, 48«h» Jaargang. Woensdag 11 November 1925. Nb, S4401 BureauKOEMARKT i, Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht. 10 ets. AdvertentiPnj 15 regale /Jl.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, legerenden mededeelingen 75 ct. par regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. liratis-Oagevallenverzekering f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 hij verlies van een hand. voet of oog t 200 bij dood i 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken andereH vinger. De verzekering wordt ge wa>rborgdjoorjle^LHollLAlgem:Veirz:b«akJ5chied«ni Nog een artikeltje ben ik aan de lezers van dit blad schuldig of liever Nog eenmaal moet ik de barmhartige welwillendheid van genoemde lezers inroepen, om mij nog even hun aandacht te willen schenken. Het Genootschap der Heilige Kindsheid is die aandacht overwaard. Dit Genootschap is een werk van kinderen, maar dat het werk der groo- ten evenaart. Het is een werk voor kinderen, maar dan voor kinderzielen, die evenzeer als die der grooten naar de beeltenis van God geschapen zijn, die evenzeer deelen in de gave der onsterfe lijkheid. Ook van dit liefdewerk vindt men de oorsprong in Frankrijk. Charles de ForbinJanson, Bis schop van Nancy, stichtte ons Genootschap in he aar 1843. Ter gedachtenis aan het twaalf jarige Jesu-kind zouden alle kinderen beneden de twaalf jaar lid van het Genootschap kunnen wor den. Daarom ook werd het Genootschap zóó in gericht, dat twaalf leden een groep zouden vor men, twaalf groepen zouden een onderafdeeling genoemd worden, terwijl weer twaaf onderaf- deelingen eene afdeeling zouden vormen. Het is ook daarom, dat aan elk twaalftal leden een ex emplaar gezonden wordt van de bekende en zoo gewilde Annalen van het Genootschap der Heili ge Kindsheid, waarin de Missionarissen op kin- derlijk-eenvoudigen toon hun lief en leed aan hun kleine weldoeners vertellen. Reeds van af hun Doopsel kunnen de kinderen als ld tot het Genootschap toetreden. Een-dub bel offertje wordt van de Kindsheidsleden ge vraagd vooreerst een offertje van gebed door dagelijk .te bidden een Wees Gegroet met het schietgebed ,,H. Maria, bid voor ons en voor dc arme ongeloovige kindertjes" en vervolgens een offertje in geld door iederen maand 2x/a cents voor de Missies af te staan. Zoolang de kinderen te klein zijn om zelf deze verplichtingen te vervullen, worden de ouders verzocht het namens hen te doen. Maar hoe spoedig weet de godsdienstige moeder de kinderhandjes te vou wen en de kinderlipjes het. Ave Maria te doen prevelen, zoodat al zeer vroeg het reine, zelfs voor God onweerstaanbare kindergebed den hemel vervult. Maar ook het geldelijk offertje moet zooveel mogelijk door de kinderen zelf gebracht worden. Gaarneneem, ik hier de gelegenheid waar, de Ouders dringend te verzoeken, de kinderen zelf voor de Missie te leeren sparen. Laat hen toch zelf uit hun spaarpot, van geldelijke ver jaringsgeschenken, van hun zakcenten iets af zonderen voor de Missie, opdat zij er zelf de ver diensten van verkrijgen en van jongs af aan de schoone deugd der edelmoedigheid leeren. Weet e, wat het gebed en de aalmoes der kleinen vermag Door de Kindsheid worden meer dan 1200 weeshuizen en meer dan 7400 scholen, verdeeld over 236 Missies, onderhouden. Wie zal de millioenen kinderkens tellen, die door onze kinderkens aan de genade van het H. Doopsel zijn deelachtig geworden en daardoor voor den Hemel gered zijn De hoofdraad van het Genootschap laat twee maal per maand een H. Mis lezen op plaatsen en in kerken, die bijzonder aan de kinderjaren van het Goddelijk Kind herinneren, zooalsBethlehem, Nazareth, Loreto enz. Schoon ook is de gedachte om deze H. Missen te doen opdragen één voor de kinderleden van het Genootschap en de heiden- sche kinderen, de andere voor de christelijke moeders, opdat zij van God het voorrecht ver- 9) De prefect gaf het teeken. Eenige wette- lijke. Vormen moesten worden in acht geno men zij hadden hun gewoon verloop en lie ten het volk onVerscWighet was immers gekomen om iets buitengewoons te aanschou wen Wederom een bazuinstoot, en in het vo'- gend oogenblik lag eene spanningvolle sti'te over de arena. Marcus, Gaeci'ius en Lucia werden binnen geleid. De eerste moest wegens zijne Vele en diepe wonden door de beulen ondersteund worden bij het voorwaarts schrijden. Aden waren geboeid. In het midden der arena ston den twee palen en daar tusschen was een scha vot opgericht. Op dit laatste zou Caecilius onthoofd worden, want als Romeinsch bur ger mocht hij slechts met het zwaard wor den gedood. Marcus en zijne dochter Lucia waren van Gallische afkomst en waren daar om vcroordee'd om door de wi'cle dieren te worden Verscheurd. Zij werden ieder aan een der palen Vastgebonden. Met inner'ijke ontroering beschouwde An tonius de uitgezochte gruwzaamheid, waar- krijgen, dat al hun kinderen het H. Doopsel ontvangen. Vergun mij tot slot een korte samenvatting te geven van hetgeen ik in deze artikelen wilde weergeven. We hebben gezien, hoe op de geloovigen de Missieplicht rust, voortvloeiend uit het feit dat wij de ledemat n zijn van Christus' mystiek Lichaam, dat de Kerk is, welke verplichting bekrachtigd wordt door Christu.-' bevel ,,Gaat en onderwijst alle volkeren." We hebben gezien, hoe het bestuur der Kerk, dat leiding te geven heeft aan de Missie-actie, wenscht, dat de steun aan de Missie op de eerste en voornaamste plaats gegeven zal worden door middel van de drie Pauselijke Missie-liefdewer ken Voortplanting des Geloofs, H. Kindsheid en Liefdewerk van den H. Petrus. Particuliere Missie-vereenigingen mogen krachtig gesteund worden, de voorrang moet gegeven worden aan de algemeene Missie-liefdewerken. Zoo vindt men vaak de meest bloeiende afdeelingen van Voort planting, Kindsheid en St. Petrus juist in paro chiekerken van congregaties en orden, die zelf eigen missies te onderhouden hebben. Welnu dan, laat dan allen samenwerken om zoo dicht mogelijk het ideaal van Rome te benaderen alle kinderen tol hun twaalfde jaar lid van de Kindsheid, alle mcnsc.hen boven het twaalfde jaar lid van de Voortplanting, terwijl bovendien een ieder naar staat en stand het. Liefdewerk van den H. Petrus bevoordeelen zdl. Hoe meer dit ideaal benaderd zal worden, des te eerder zal Rome niet meer behoeven te klagen, dat bij allen opbloei der Missie-actie, zij nog slechts een vierde deel van het hoogst benoodigde kan doen des te eerder zal des Rijk Gods over ganscli de wereld zijn uitgebreid des te eerder zal onze bede verhoord worden Onze Vader, die in de hemelen zijt, geheiligd worde Uw Naam, laat toekomen Uw Rijk. L. BEUNE, pr. FRANKRIJK. Briand premier? De financieele commissie uit de Fransche Kamer is gister voortgegaan met de behandeling van het financieele ontwerp der regeerina'. Het artikel betreffende de extra-belasting op de industrieele en commercieele onderne mingen werd zonder stemming aangenomen. Over het volgende artikel, betreffende de extra- belasting op de Fransche en buitenlandsche waardepapieren en kapitalen, bestaande uit 14 annuiteiten elk van 15 der inkomsten dezer papieren of kapitalen, heeft een opgewonden debat plaats gehad, dat met een incident ge ëindigd is, dat ernstige gevolgen kan hebben. De commissie ging daarop uiteen om het on derzoek 's middags voort te zetten. In de mid dagvergadering heeft het belangrijkste feit van den dag plaats gehad, doordat de commissie de belasting op de rente met 12-7 stemmen en 6 onthoudingen verwie p. Aangezien deze belas ting 1.400 millioen francs moet opbrengen en dus een hoeksteen van het regeeringsontwerp vormt, trof deze stemming feitelijk het geheeie ontwerp. De voorzitter Malvy vroeg daarom, de be raadslagingen te schorsen om eerst met de re geering te overleggen. De commissie zal heden Painleve hooren. In de wandelgangen van de Kamer heerschte gistermiddag een opgewonden stemming, zoo mede de jonge Romein voor de oogen zijner "chtgenoote zou onthoofd worden, en zijn afschuw steeg tot haat tegen zijn vader. Hij had innig mede'ijden met die ede'e, jeugdi ge vrouw en hij kon zijne b'ikken niet van haar afwenden. Gaeci'ius stond op het schavot en de beul maakte de boeien zijner handen 'os. Hij keer de zich naar de plaats, waar de .prefect ze- J-'' de, en met een van jeugdigen moed stra- hpd gelaat riep hij uitChristus irnperai. Christus vincel: Christus heerscht, Christus zal zegepralen Het was, oi' hij den mach tigen klank zijner gloedvolle stem eene ge heimzinnige ril'ing voer door de menigte. Dan wendde hij zich tot zijne echlgcnoote, wuif- me*' <Ie hand toe en zeide glimlachend „rot wederziens daarboven, dierbare Lucia!" Nog een laatsten groet aan zijn schoonva der, dan boog hij het hoofd onder het zwaard van den beul en zijn martelbloed vlood over het schavot. Op dit gezicht, viel Lucia in bezwijming en lung maehte'oos in de koorden, die haar aan den paa' Vasthechtten. Inmiddels sleepten de bedienden van In t amphitheater het ontzield lichaam en ook het schavot weg en strooiden versch zand over het b'oed. Toen Caecilius' hoofd gevallen was, weer klonken enkele bijvalskreten, doch spoedig daar- als gebruikelijk is bij een mogelijk naderende regeeringscrisis. Men had feitelijk verwacht, dat reeds gister in de Kamer een politieke stem ming uitgelokt zou worden, doch dit is niet het geval geweest. De Canal-groepen, die gistermiddag geza menlijk vergaderd hebben om een antwoord ie zoeken op de vraag, of he. Carteljnog bestaat zijn niet tot een resultaat kunnen komen. Voorloopig blijft men dus in de grootste ver warring en in algeheele onzekerheid verkeeren, In deze omstandigheden zijn velen van meening, dat de tijd van Briand begint aan te breken om een z.g. groot ministerie te vormen. Voor ieder een zou dit een opluchting zijn, ook voor de socialisten, daar dezen nieu het minste ver trouwen meer in Painleve hebben, te. wijl om Briand s hoofd het aureool van Locarno straalt. Briand is de eenige oplossing, die nog mogelijk Herriot komt niet in aanmerking, omdat hij zelf niet wil. En dan blijft alleen Briand over, en de ver warring s dusdanig, dat hij als redder begroet zou worden. Het is waarschijnlijk, dat Briand Loucheur met de portefeuille van Financiën zou belasten. Loucheur verklaart aan ieder, dit dat. hij een saneeringsplan kant en klaar heeft, dat de algemeene instemming op zich zou kun nen vereenigen. Gezien het weinige crediet, waarover Painleve nog beschikt, zoodat hij zeker niet de aangewezen man geacht kan worden om de financieele sa neering door het parlement te doen aannemen, zou het waarschijnlijk in het belang van Frank rijk zijn, als de crisis zoo spoedig mogelijk zou uitbreken. Er gaan ook steeds meer stemmen op om het opstellen der financieele saneeringsplannen in handen te leggen van een commissie van huiten het parlement staande deskundigen, maar aangezien de beslissing toch steeds in het parlement moet vallen, heeft men een regeering noodig, die het vertrouwen van het parlement heeft. DUITSCHLAND EN LOCARNO. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, hebben Luther en Stresemann besloten op 1 December a.s. liet verdrag van Locarno te onder teekenen, vooropgezet dat de toegezegde conse quenties voor de z.g. „nevenkwesties" zullen zijn verwezenlijkt. Mocht dit niet het geval zijn, dan zullen beiden hun ontslag indienen. Het parlementaire probleem zal eerst tot oplossing worden gebracht, zoodra zekerheid over bedoelde consequenties zal zijn verkregen. Naar de „Reichsdienst der deutschen Presse" verneemt, zal het Verdrag van Locarno als hij- lage eener z.g.n. mantelwet hij den Rijksdag worden ingediend. Deze laatste zal slechts twee artikelen bevatten. Van Duitsck-nationale zijde wijst men er op, dat de goedkeuring van het slotprotocol slechts kan geschieden met 2/3 der stemmen van den Rijksdag en wel omdat door toetreding van Duitschland tot den Volkenbond de bevoegd heden van den Rijksdag op het gebied van oor logsverklaring worden beperkt en men dus heeft te doen met een wet, die de constitutie verandert. Indien de opvatting omtrent de noodzakelijk heid van 2/3 der stemmen wordt aanvaard, zou de oppositie van Duitsch-nationalen, volkschen en communisten dus het verdrag ten val kunnen brengen. op was alles weder stil. Dit zwijgen mishaag de den stadsprefect, die liever gezien had, dat het volk het had uitgejubeld, zooals dit het onmenschelijk gepeupel te Rome deed. Vol spanning blikte de menigte in de are na en men ging zelfs op de banken staan om te zien, wat er met de jeugdige vrouw zou geschieden. Ook Antonius zag vol ontroering toe. De stoutmoedige, edele dood van Caecilius had hein gewéldig aangegrepen en hij moest het zich zeiven bekennen, dat eene leer, die hare belijders met zóó blijden moed en zóó rotsvast Vertrouwen het leven ten offer deed wol van wonderbare kracht en goddelijken oor sprong moest zijn. En Lucia Zou ook zij zoo weten te sterven Zij was weer tot zich zelve gekomen, dat zag hij duidelijk en wederom moest hij zijne blik ken op haar richten, als word hij door eene onbekend, geheimzinnige macht daartoe ge dwongen. Plotseling greep hem een hevig ver langen aan, haar van den dood te redden. Doch hoe. 1 Daai weerklinkt een trompetgeschal, een gebrul, een tijger komt gesprongen uit een der onderaardsche gangen en werpt zich in de arena. Hij bemerkt de jonge vrouw, zijn oogen fonkelen, hij duikt reeds ten bo dem tot den doodelijkeh sprongAnto nius is als stijf van ontzetting, doch eens- BELGIE. Het Belgische parlement lieeft gister zijn werkzaamheden hervat. De socialist Brunet werd herkozen als voorzitter van de Kamer en de Katholiek Graaf 't Kint de Rodenbeke als voorzitter van den Senaat. De minister van Buitenlandsche Zaken, Van dervelde, zal a.s. Dinsdag een overzicht geven van den internationalen politieken toestand in yerband met de conferentie van Locarno. Minister Tschoffen heeft thans liet wetsont werp tot bescherming van de vlag en de Braban- conne ingediend. Het wetsontwerp bedreigt met gevangenisstraffen van 15 dagen tot 3 maanden en 50 frank boete degeen, die in feite, in woord of gebaar de vlag, het volkslied of het rijkswapen aantast. De »traf wordt verdubbeld voor amb tenaren in functie of indien de overtreding in vereeniging, volgens voorafgaand overleg ge schiedt. HET COMPLOT TEGEN MUSSOLINI. De „lnnsbrqcker Nachrichten" bericht, dat in verband met het door het Stefani-agentschap gemelde plan van een aanslag tegen Mussolini, in alle steden van Zuid-Tirol tal van arrestaties hebben plaats gehad. Meer dan 100 personen, waarbij zakenlieden, beambten, leeraren en gees telijken zijn, de meesten ten gevolge van verklik- kerijen, in hechtenis genomen en óf naar de preK fecluur óf naar de wacht van de carabinieri ge bracht. Een groot deel der gearresteerden is evenwel, daar elk bewijs ontbrak, spoedig weer vrij gelaten. HET GRIEKSCH-BULGAARSCH INCIDENT. De leden van de Volkenbondscommissie in zake liet Grieksch-Bulgaarsch grensincident hebben besloten, na de beëindiging van hun onderzoek ter plaatse, naar Sofia en Athene te gaan om de regeeringen aldaar persoonlijk in kennis te stellen van de resultaten, waartoe zij gekomen zijn. Volgens de „Wranje" hebben de militaire attache's geconstateerd, dat de Bulgaren geen schuld hebben aan het incident, al is het ook mogelijk, dat hét lijk van den doodgeschoten Griekschen soldaat naderhand op Bulgaarsch gebied werd overgebracht. POLEN. De communisten waren voornemens een groote demonstratie te houden op den verjaardag van de Lenin-revolutie. De politie ontdekte daarvoor in Warschau een communistische centrale. Ver scheidene personen werden in verband hiermede gearresteerd, onder wie leden van het centraal comité. De communistische beweging is door de op heffing der centrale volkomen lamgeslagen. PORTUGAL. Dr verkiezingen in Portugal hadden het vol gend resultaat. Gekozen zijn 85 leden der ivpu- blikcinsche unie, 25 nationalisten,. 5 monarchis ten, 5 katholieken, 8 democraten en 38 onaf- handelijken. SPANJE. De Spaanschu gezant te Berlijn bevestigt het bericht uit Madrid omtrent de arrestatie van verschillende officieren van het garnizoen al daar w.o. den commadant Magada, wegens hun agitatie tegen het Directoire. PER ZIE. .^Tlit Basra wordt gemeld, dat in verschillende deelen van Perzië troepenleiders met steun der klaps spring hij over de borstwering in de are na en werpt zich met getrokken zwaard op het roofdier. Een gil, een vreeselijke gil weergalmt door het amphiteater De prefect had hem uitgestooten toen hij zijn zoon den dood zag tegemoet snel len dan viel hij onmachtig van zijn zetel. Alom schrik en ontzetting AnLonius Komt reeds te laat. De tijger heeft zijn vreeselijke klauwen in de schouders en den hals der materelares geslagen en haar van den paal gerukt. Daar treft het ondier het zwaard in de borsthet keert zich om en een korte strijd begint. Weldra is de jonge man nog slechts een ont zielde vleeschmassa.Het dier strekt zich brul lend naast hem in het zand en volgt Antonius in den dood Thans weerklinkt een wild geschreeuw in het amphitheater het volk stroomt naar buiten Marcus is gered, hij alleen. Dc prefect wordt in een draagstoel naar zijn paleis gebracht en de christenen dalen af in de arena, om de ontzielde lichamen van Caecilius en Lucia in ge wij den grond te begraven. Niemand verhindert het hun. Den volgenden morgen vonden schippers het lijk van Claudius in den Moezel uit wanhoop had hij zich in het water gestortGods wrekende arm had hem spoedig achterhaald. EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1