r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* feuilleton. De Afvallige. LUXE DOOS T. R0S8EMS TABAK 4Aste JlMffinjj. Dinsdag 17 November 1925. 14406 Bureau KOEMARKT 4 Teleïoun Inieicomiuunaai 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertmtitai 1b regel* I.7&, sik* r«g*l daarboven 3ö nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdadaelingen 7B c. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf IÖÜ bq verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Hoil.Aigem.Veyz. bank Schiedam Bnitenlaniseh Nlanws. HET VERDRAG VAN LOCARNO. Zaterdag is het definitieve programma voor de plechtigheden te Londen ter gelegenheid Van de onderteekening Van hetLocarno-verdrag, samengesteld door de regeering in samenwerking met het Londensche gemeente-bestuur, bekend gemaakt. Op- den 29sten en SOsten November zal do feestelijke ontvangst der gezanten plaats vin den den Isten December 's middags om twaall' uur wordt het verdrag geteokend op het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, waai na door het Londensche gemeentebestuur een lunch wordt aangeboden in Guildhall, 's Avonds zal een oiner en een ontvangst worden gehouden in Buckingham Palace. Den 2dcn December geeft de premier Baldwin in St. James Palace, dat momenteel door den Prins vafi Wales wordt bewoond, een oiner en een ontvangst voor de delegaties. Op den volgenden dag aanvaarden de gezanten weder de terugreis. De Fransche delegatie zal in Hydeparkhotel, de Belgische in Carlton-hotel, de Duitsche in Ritz-hotel verblijf houden. Door de Engelsche regeering zullen aan de gezantschappen auto's ter beschikking worden gesteld, die door vlaggetjes der betreffende landen zullen worden aangeduid. U DUITSCHLAND 'S ONTWAPENING. De Duitsche rijksregeering, die gi -terochtend 11 uur in kabinetsraad onder ^voorzitterschap van Hindenburg bijeenkwam, ten einde de nota van aden Gezantenraad over de terugwerkingen van'Locarno voor het regime in het bezette ge bied te bespreken, heeft na een beraadslaging van drie uur haar zitting onderbroken. ...^Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, viel in den kabinetsraad algeheele overeenstemming te constateeren tusschen den Rijkspresident en alle leden van het romp-kabinet over den stand van zaken. Tegen gisteravond. 9 uur was een nieuwe kabinetsraad bijeengeroepen, waarbij de slot- nota van den Gezantenraad, die inmiddels ont vangen was, besproken werd. De kabinetsraad zal heden zijn besprekingen voortzetten. Gistermiddag heeft de Gezantenraad opnieuw een vergadering gehouden om den definitieven tekst vast te stellen van de nota, die aan Duitsoh- land gerichtzal worden. Deze nota, benevens alle bijbehoorende documenten, zullen heden middag om 5 uur worden gepubliceerd. In den Belgischen ministerraad van gister middag heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, de regeering op de hoogte gesteld van den stand van zaken wat betreft de ontruiming van de Keulsche Zone. De minister verklaarde, dat deze ontruiming 1 December zal beginnen en 15 Februari zal zijn afgeloopen. Voorts gaf hij een uiteenzetting van de verzach tingen. HET DUITSCHE CENTRUM. Marx en Wirth. Het Centrumcongres te Kassei is gister geopend met een rede van Marx, over de politiek van het Centrum. Marx ging uit van de stelling, dat alle Duit- sche politiek beheerscht moet worden door de 5) „Maar als ik u voor geheel uw leven rijk en tot eene Voorname dame zou maken „Het kind zag mij met verwonderden blik aan en hernam „Jezus heeft gezegd Wat baat het den mensbh, zoo hij ook de geheele wereld wint, doch zijne ziel verliest „Ik keerde mij om ik had mijn ooi deel reeds Vernomen en wist niets meer te antwoorden. Werktuigelijk "plukte ik eenige boschviooltjes, voegde ze tot een ruikertje samen en vroeg het kind, deze met verlof der Zusfei aan de voeten Van de beeltenis der Moeder Gods te willen neder- leggen. Nog eens wierp ik een blik op die on schuldige, lieve kleinen dan verwijderde ik mij met bezwaard gemoed. „Eenige maanden 'ater kwam mijn kUine Wa'ter ter were'd. Hij is nu reeds vier jaar en a' dien tijd ben ik niet ineer gezond geweest en ik za' ook niet meer hersteken- Hoe dikwij's hie'd ik het kind in mijne armen en dacht met diepe 6mart, dat ik ook zijne zie' geschaad, dat ik die kostbare gave; we'ke ik Gode had kunnen toe wijden, verkocht had. Ik verlangde ernaar, zijne handjes te kunnen vouwen, hem het kruisteeken te leeren maken en met hem het Ave-Maria te bidden, doch ik waagde het niet. De gedachte, dat ik, zijne moeder, het eeuwig geluk van mijn lieveling op het spel zette, dat ik hem het hoog ste goed, het geloof, onthield, heeft mij gedöod JJare stem werd immer zwakker, slap hingen gedachte, „hoe komt Duitschland in Europa en in de wereld weer in de positie, welke het uit hoofde van zijn materieele en cultureele krach ten behoort te bezitten Voor deze taak heeft het Centrum sinds de ineenstorting van 1918 al zijn krachten ingezet. Marx sprak dan over de verschillende etappes, welke leidden tot het aanbod van het kabinet-Luther, hetgeen ten slotte tot de overeenkomst van Locarno voerde, en juichte dit verdrag toe, niet alleen van po litiek, maar ook van christelijk standpunt. De Centrumpartij is besloten op dezen weg voort te gaan. Marx sprak daarna over de hou ding van de Duitsch-Nationalen en vergeleek haar met die der nationalisten in andere landen. Hij noemde dn samenwerking der buitenlandsche en eigen nationalisten het groote gevaar voor den wereldvrede. Zeer zeker heeft Duitschland het recht, om als het zijn goeden wil eerlijk bewijst, met de andere staten voor den vrede in Europa te arbeiden en de voorwaarden voor een definitieven vrede in het leven te roepen. Daartoe behoort de ontwapening, daartoe be hoort ook de opheffing van een gewapende be zetting van Duitsch gebied, welke op den duur niet vereenigbaar is met het verdrag van Lo carno. In den Volkenbond ziet het Centrum een eerste poging om de christelijke idee van den volkerenvrede te verwezenlijken. De rede van Marx bracht ook opnieuw een warme verdediging van den republikeinschen staatsvorm, die zijn bestaansrecht heeft bewe zen. Het is thans de taak van het volk, aan dien vorm zijn vasten inhoud te geven. Vervolgens behandelde spreker de houding der partij tegenover het kabinet-Luther en resumeerde, dat het optreden der Centrum fractie in groote kringen is gelaakt. Hij ver dedigde evenwel de houding der fractie in de eerste plaats door er op te wijzen, dat het al leen. door de medewerking van het Centrum mogelijk is geweest, het kabinet te houden op den ingeslagen weg, en invloed uit te oefenen op de tariefkwestie en de belastingwetten. Marx verlangde spoedige inzending van een schoolwet, gebaseerd op gelijke rechten der confessioneele scholen. Daarna, kwam aan het woord de afgevaar digde Fehrenbach, als voorzitter van de rijks dagfractie, die de politiek der fractie verdedigde. Dr. Wirth besprak o.m. de bekende houding, bij de behandeling van de Douane-wetten in den Rijksdag, in Augustus 1.1. en gaf uiting aan zijn bijzondere verbazing over de omstandigheid dat de door hem brutaal en geesteloos genoemde methode tégen de oppositie juist van Centrum zijde verdedigd is. Een blik naar Berlijn toont, ging Wirth ver der, dat de bezorgdheid welke bestaat over de Duitsche republiek, zeer gemotiveerd is. De be weging in het centrum door mij bedoeld is de beweging der christelijke republiek. Die be weging zal bij het volk grooten ingang vinden. De republikeinsche gedachte moet ook in het parlement haar uitdrukking vinden. Ik reik de hand der verzoening, maar een ding moet men ons geven, de mogelijkheid, dat ook de overtuigde republikein zich ook als zoo danig in het openbaar noemen mag. Wanneer men de door mij genoemde beweging niet tevens tracht uit te bouwen en te leiden, do handen naar benedon, de bleeke lippen sid derden; een oogenblik dacht ik, dat zij ging sterven. Ik deed voor haar, wat ik kon, en, toen zij zich eenigszins hersteld had, hield ikhet voor 't beste, haar eenige oogenbiikken alleen te laten. Met bedrukt en kommervol gemoed keerde ik naar huis terug. Hoe lief en dierbaar scheen mij ons armoedig klooster toe, na de schitterende ellende van dit weelderig paleis Den volgenden morgen was ik weer bij de zieke. Toen ik binnentrad, vond ik ook haar echt genoot in het vertrek. Hij maakte op mij den indruk van een edol- denkend, zeer beschaafd man hij hield zielsveel van haai dit sprak uit al zijne blikken en bewees de bezorgdheid, waarmede hij poogde haar lijden te verzachten. Alhoewel mijne aanwezigheid hem zichtbaar verlegen maakte, begroette hij mij zeer vriendelijk. „Zuster," sprak hij, „mijne vrouw heeft mij verzocht, een katholiek priester bij haar te ont bieden. Ofschoon ik gehoopt had, haar in het aangenomen geloof te zien sterven, zoo verhoede God, dat ik deze hare laatste bede zou weigeren Wees daarom zoo goed, al het benoodigde in orde te laten brengen en zeg den betrcffcnden persoon, dat mijn huis altijd voor hem open staat, en, Zustei, daar mijne Florence zich in uw ge zelschap beter schijnt te bevinden, zoo verzoek ik u, zoo lang bij haar te blijven, als gij kunt beschik vrij over alles." Hierop boog hij zich ten afscheidsgroet over de zieke henen dan liet hij ons alleen. Op mij rustte nu de taak de arme tot de H. Biecht voor te bereiden. Haar zidclijden en berouw waren dan zal zij tot -froostelooze versnippering in onze rijen-voeren. Het Centrum zal niet de vraag uit den weg kunnen gaan in hoeverre in de toekomst een sterke beklemtooning en bevordering van de republikeinsche belangen noodzakelijk is. Het werk van Locarno moet door ons worden uit gevoerd. Wij zijn voor samenwerking met de genen, die men ons den weg van Locarno wil len bewandelen. Dan moeten wij teVens de me dewerking van diegenen op politiek gebied in roepen. Het Centrum heeft den weg duidelijk voor zich. Het gaat om de leiding van ons dierbare Duit sche vaderland (Stormachtig minutenlang applau en handgeklap). FRANKRIJK. Heete debatten verwacht. De financieele commissie uit de Fransche Ka mer, wier werk men Zondag als geëindigd be schouwde, is gistermorgen toch nog bijeengeko men. Lamoureux heeft nog enkele wijzigingen in den tekst van het financieele ontwerp aangebracht noodig geworden door de verschillende aan genomen amendementen. Zoo heeL de com missie _weer opgenomen de nationale bijdrage van 15 %jder te consolideeren bons. Men raamt de opbrengst van deze nieuwe bepaling op 400.000.000 francs. Er was nog een ander gat te stoppen van 400.000.000 frs. en de com missie heeft zich beijverd dat te doen. JËvenwel schijnt het, dat de moeilij)heden nog steeds niet ten einde zijn. De socialistische groep, die gister vergaderde om haar houding vast te stellen, heeft besloten volkomen vrijheid te laten aan de leden, die amendementen willen indienen, om in socialistischen zin het regeerings- ontwerp te wijzigen. De groep heeft zich ook uit gesproken ten gunste van een wed er-opneming van liet tegenontwerp van Leon Blum. Ook de andere groepen van het Cartel zijn in vergadering bijeen geweest. De discussies waren levendig en men zag in de socialistische besluiten een groot gevaar. In deze omstan digheden, verklaarde Loucheur o.a. neem ook ik mijn amendementen weer ter hand. Malvy trachüe te bemiddelen wees op het gevaar van een breuk, nu de eenheid zoo moeilijk is tot stand gebracht. Heden zal het Cartel, daar nog geen uitweg uit deze nieuwe moeilijkheden kon gevonden worden, opnieuw vergaderen en nogmaals den toestand onder de oogen zien. Tevenzal heden de Kamer bijeenkomen om het openbaar debat, waarvoor een zeer lange reeks van sprekers is ingeschreven en dat heet belooft te worden, te beginnen. RAKOFSKI EN KRASSIN. De Russische gezant Rakofski is gister van Londen naar Parijs vertrokken. In diplomatieke Xicolaas-Cad Inhoud Milo en Poorters Toeback 11.70 en f 1.20 per doos. 3965 11 kringen heeft het de aandacht getrokken, dat niemand van het Foreign Office aan het station aanwezig was. Deze beleefdheid werd zelfs bij het vertrek van den Duitschen gezant Lichnofski bij het uitbreken van den oorlog niet nagelaten. Naar verluidt zal Krassin terstond na zijn aankomst aan de Engelsche regeermg nieuwe voorstellen doen om een e.nde ie man.en aan de politieke en economische moeilijkheden tus schen beide landen. VOLKEN BONSCOMMISSIE. Het door de Volkenbondscommissie naar het GriekschBulgaarsche conflict ter plaatse in gestelde onderzoek is voltooid. De commissie is gister naar Athene vertrokken. Ook de Griek- sche premier Pangalos io gistern aar Athene ver trokken. st, CECHO-SLOWAKIJE. Kabinetscrisis. Op grond van de resultaten der verkiezingen voor het Cechische parlement waarbij de cleri- calen en de communisten de grootste winsten hebben geboekt, heeft de regeering-vehla gis teravond haar ontslag aangeboden. President Masaryk heeft de ontslag-aanvrage aanvaard en tevens Svehla verzocht zich te blijven belasten met de regeeringszaken. MOSOEL. ^Te Constantinopel verluidt, dat door den mi nisterraad te Angora door bemiddeling van den Engelschen gezant nieuwe onderhandelingen in zake de Mosoelkwestie zijn aangeknoopt. Vol gens berichten'uit betrouwbare bron is er even wel geen enkele wijziging gekomen in het „on aannemelijk" ten aanzien der Engelsche voor stellen. Ten aanzien dezer voorstellen wordt de strikste geheimhouding betracht. echter zoo overweldigend, dat ik slechts langzaam kon voortgaan. Daar ging eensklaps de deur open en in onstuimige haast kwam een aardig' knaap de kamer binnengeloopen de gouver- nante kon hem niet weerhouden. Florence gaf haar een teek en, waarop zij zich terugtrok. Dan strekte zij de armen naar den kleine uit. „O Zuster, hier is mijn kleinood, het voorwerp mijner zorg. Kind, mijn kind, honderdmaal zou ik mijn leven willen geven, zoo ik u katholiek kon zien Hebt gij over deze aangelegenheid reeds met uw echtgenoot gesproken .,0 ja, alles heeft hij mij toegestaan, alles ge geven, slechts omtrent dit eene blijft hij onver biddelijk." „Vertrouw den goeden God uw kind toe, Florence gij weet toch, het gebed oener moeder vindt immer verhooring al onze Zusters geden ken dagelijks voor het Allerh iiligste dezen uwen kommer." „God loone het haar, zuster Magdalena.Doch geef wel acht,,-in dit uur laat ik aan u als heilige erfenis mijn kind achter. Doe, wat in uw Ver mogen is, om hem voor God en het geloof te redden." Arme, arme moeder 1 Liefkoozend speelden hare vermagerde ving" rs in de dichte Iokk< n van den knaap. Koortsachtig schitterden de ver moeide oogen. Dacht zij eraan, hoe spoedig zij haar lieveling moest verlaten De. knaap zag mij verwonderd aan. Waar schijnlijk had hij nog nooit eene non gezien; spelend greep hij eindelijk naar de koralen van mijn rozenkrans. „Walter," riep nu de moed u'„kom eens SYRIË. Uit Constantinopel wordt aan de „New- York Herald" gemeld, dat de Drusen een aanval op Aleppo voorbereiden. Met uitzondering van de groote steden zijn de opstandelingen meester over geheel Syrië Het stamhooid El Rakat, die toe nu toe de Fransehen trouw was gebleven is tot de opstan delingen overgeloopen. De correspondent van de „Chicago Tribune" meldt, dat volgens de laatste uit Sidon ont vangen berichten de vrijwilligers van den Liba non het gebied van den Libanon van alle benden hebben gezuiverd. De benden hebben zich in de bergen teruggetrokken. De vrijwilligers werken samen met de zwakke Fransche strijdkrachten en hebben de grenslinie bezet, in afwachting van de aankomst van Fransche cavalerie. CHINA. Een bloedbad. Een Sjantoeng-divisie is aan het muiten ge slagen en heeft de witte Russische brigade in den rug aangevallen, terwijl de Ruosen trachtten den I opmarsch der strijdkrachten van Woe-Pei-foe te stuiten. Het meerendeel der 3000 Russische huurlingen werd gedood, met inbegrip van een gewapende automobiel-afdeeling. De gewonden moesten zonder medischen bijstand blijven lig gen, totdat artsen van Tsinan arriveerden, die met groote dapperheid de gevechtszone binnen kwamen. hier" Aanstonds gehoorzaamde het kind. „Kniel neder, mijn jongen." De knaap deed zulks. „Bid nu hot Onze-Vader eens." Hij vouwde zijne handjes en bad duidelijk het gebed des Heeren. „Nu neem dit kruis in uwe handen, Walter. Spreek na, wat moeder u vooi zegt. „O, zoete Jezus, door uw kruis, door uwe smarten, door uw üjden, door uwe groote liefdo tot uwe reine Moeder, vergeef mijne moeder hare zware zonden." Langzaam volbracht de knaap, wat hem be volen werd daarop ging zij voort„En, lieve Jezus, door uwe liefde en barmhartigheid maak een katholiek Van mij en laat mijals ik sterf, in den hemel komen." Zij kon niet verder meer spreken ik nam het kruis uit de handen van het kind, legde het in de haie en bracht den knaap weg. Den volgenden dag kwam de Priester en na een paar bezoeken ontving Florence de H.H. Sacramenten en de laatste troostmiddelen van onze Moeder de H. Kerk. In den avond Vandien dag was ik voor den laatsteu keer bij haar. Toen ik den volgenden morgen terugkwam, was zij reeds overleden. Mijnheer Lutrel ontving mij in zijn kamer. Hij was doodsbleek, zijn stem beefde. In be wogen woorden dankte hij mij voor alle liefde en zorg, welk ik zijn echtgi-noote had bewezen dan verzocht hij mij, nog eenmaal tot haar te naderen. Ik trad de rouwkamer binnen. Daar lag zij op een baar, op kussens van het prachtig ste fluweel, de arme Florence kalm en rustig NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1