DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN De zegepraal der zachtmoedigheid. FEUILLETON. ift&te Jaargang. Woensdag 18 November 1925, 14407 6ratis-0)igevallen verzekeringf 500 bij levenslange geheele InvaUdlteltf ÜOBbij verlies van een band. voet of oog 18#0 hij dood1100 bij verliesjan een duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen wordt gewaarborgd door dy ^■MolS.Algem.Vera:_bank_bcmed>la Advertsntifini 1~& regels 1,75, «ik# r#g#l daarboven dB c nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m#d#deeling#n 7B c p#r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.Per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 cts. HQ af klachten# wetten of veioidenlngen voat- gesehieven en andere offlcleele af- en aan kondigingen van het Uemeentebeatuur. HINDERWET. Ingekomen zijn Verzoeken van lo. de N.V. Oliefabriek „SCHIEDAM" om vei gunning tot uitbreiding van de fabriek vooi de fabricatie van oliën, vetten en daaruit te be- beividen producten, in het pand Noorcivestsingci 57/59, kadaster Sectie H. No. 738, met 2 dectro- motoren van resp. 6 en 15 P.K., drijvend- diverse pompen en roerwerken. 2o. de DISTILLEERDERIJ van J. J. MELCHERS Wz. om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van alcohol tot een hoe veelheid van 6000 H.L. aan den Noordvestsingel 113, kadaster Sectie H. no. 699, met een electro motor van 4 P.K., drijvende een sihipomp. Deze Verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 2den December 1925, des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid, wor den gegeVen om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie de« gemeen- te, van de schrifturen worden kennis die ter zake mochten zijn ingekomen,kennis wordeu genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn mei tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet, gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of e-en of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling to- te lichlen. Schiedam, 18 Nov. 1925. nistre-presidenten, zooals uit de jongste confe rentie gebleken is, zich geheel dekken met, die der rijksregeering, beteekent, naar men aanneemt de conferentie van Donderdag slechts een forma liteit, waaruit het karakter van het Duitsche Rijk als bondsstaat moet blijken. De behandeling van het Verdrag van Locarno zal 23 dezer in den Rijksdag aanvangen. Daaraan vooraf een bijeenkomst van de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden, alsmede be sprekingen tusschen den rijkskanselier en de partijen ter verzekering van een zoo groot moge lijke meerderheid voor het regeeringsontwerp. De Duitsch-Nationalen, Völkischen^en commu nisten vallen a priori uit. Alle andere partijen hebben zich principieel voor de politiek van Locarno uitgesproken, maar aangezien Locarno niet het einde is, doch slechts het begin, is het noodzakelijk een stabiele meerdèrheid in het leven te roepen, die voort zetting van de politiek van Locarno waarborgt. DUITSCHLAND EN LOCARNO. De Rijksdag Maandag b ij een. Uit Berlijn verluidtDe kabinetsraad, die gisternacht zijn beraadslagingen nog niet formeel kon beëindigen, aangezien nog niet alle nota's van den Gezantenraad ontvangen waren, is gistermogen opnieuw bijeengekomen, onder voor zitterschap van Hindenburg. De be .prekingen over de nota's werden na een zitting van 11/2 uur beëindigd. Omtrent het resultaat werd een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat den rijksminister van Buitenlandsche Zaken op gedragen is een wetsontwerp op te stellen ter indiening bij de wetgevende lichamen. De be slissing over dit wetsontwerp zal genomen wor den na de conferentie der staats- en minister presidenten der landen, welke tegen Donderdag bijeen is geroepen. Uit dit oïficieele communiqué blijkt, dat de rijksregeering' en het rijkskabinet door de beide jongste nota's van den Gezantenraad de te Locarno door de vertegenwoordigers der Weste lijke mogendheden gedane toezeggingen be- treffeude de Rijnlandkwesties vervuld en daar mee de voorwaarden voor de definitieve be slissing over het verdragswerk van Locarno aanwezig achten. Principieel en practisch is daarmee de definitieve instemming van den rijkspresident en het rijkskabinet met het Ver drag van Locarno uitgesproken. Formeel zal dit weliswaar eerst geschieden nadat Donder dag de minister-presidenten der landen gehoord zullen zijn, maar daar de opvattingen der mi- BELGÏE EN LOCARNO. De schending der Belgische neutraliteit. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, heeft gister in de Kamer zijn aangekondigde rede over de butenlandsche politiek gehouden. Hieraan is het volgende ont leend Men zal zich het woord van Schopenhauer herinneren enkele maanden zijn dikwijls vol doende, opdat een paradox een gemeenplaats worde. Enkele maanden geleden nog leek het denken aan een wederkeerig garantieverdrag met Duitschland een paradox, thans integendeel is de geest van Locarno reeds een gemeenplaats geworden. Wat van het Belgisch standpunt gezien aan de verdragen van Locarno hunne volle waarde verleent, is het feit, dat zij ons een oplossing van het veiligheidsvraagstuk brengen en wel een oplossing, welke men als voldoende mag beschouwen. Van 1830 tot 1914 had België een bijzonder internationaal statuutsedert den oorlog had het er geen meer. Wij hadden aan den Engelsch- Amerikaanschen waarborg van Versailles ge loofd, wij hebben te Cannegehoopt, dat een defensief verdrag met Engeland ons defensief verdrag met Frankrijk zou komen aanvullen. Met het Rijnpact, .met de verdragen van Locarno, welke door rechtstreeksche afstam ming uit het Protocol van Geneve gesproten zijn, treden wij om zoo te zeggen in een nieuw stelsel. Vervolgens besprak Vandervelde in den breede den inhoud van hel/ Verdrag van Locarno. Deze verdragen, deze waarborgen, deze weder- zijdsche verbintenissen, vervolgde hij, vormen, dit spreekt vanzelf, een onsplitsbaar geheel er zou geen Rijnpact bestaan, indien er tusschen Duitschland en zijn Oostburen geen arbitrage verdrag bestond. Anderzijds is het nog noodig, dat twee voorwaarden vervuld worden de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond en de bekrachtiging door de parlementen, welke trouwens zelfs in Duitschland, niettegenstaande mogelijke moeilijkheden en tegenkantingen, van nu af reeds a s feitelijk verkregen mag worden beschouwd. Op 1 December zal de onderteeke- ning te Londen plaats vinden nochtans heeft men gewild, dat dit verdrag niet het verdrag van Londen, maar het verdrag van Locarno zou worden genoemd. Hierop wees Vandervelde op de gevolgen van Locarno, met name op de voor de deur staande ontruiming van Keulen en de verzachting van het bezettingsregime. Het betreft hier geen te Locarno aangegane verbintenissen, maar het is de geert van Locarno, die de houding ingz- geven" heeft, welke aangenomen werd door de regeeringen sedert 18 October. Ten slotte zeide Vandervelde „Het verdrag van Locarno zou een belofte zonder toekomst zijn, wanneer er niet de ontwapeningscon eren- tie op volgde, welke in den eerstkomenden tijd het voornaamste voorwerp van onze zorg be hoort te zijn. Slechts algemeene, evenredige, gelijktijdige vermindering der bewapening zal veiligheid voor allen mogelijk maken." Minister Jaspar betreurde 't, dat hij het op timisme vau sommigen, wat bet.eft den geest van vrede, die in Duitschland heerscht, nietkon deelen. Heeft men niet onlangs gezien, dat in tegenwoordigheid van president Hindenburg hu de is gebracht aan de Hohenzollern Voortgaande citeerde Jaspar de woorden, door minister Stre emann te Dresden gespro ken „Men verwijt mij te Locarno een gebaar van vrede te hebben gemaakt, doch men wete wel, da„ Duitschland, niet anders kan doen," Spreker haalde vervolgens nog andere gevallen aan, die er op wijzen, daj. de oorlogszuchtige geest, van revanche in Duitschland weder op duikt. „Zeker, ik weet, dat er in Duitschland velen zijn, die vrede willen en hun breng ik hulde. De Duitsche regeering moet bij de toetreding tot den Volkenbond echter haar schuld in zake de schending van België's neutraliteit erken nen en haar leedwezen uitspreken over het geen de Rijkskanselier reeds een internatio nale misdaad heeft genoemd." (Instemming op vele banken). Op het oogenblik, dat Duitschland, opnieuw zijn handteekening naast de onze plaatst, zou het goed zijn voor het menschelijk geweten, dat de Duitsche regeering deze plechtige ver klaring aflegde. Dit zou niet te veel zijn ge vraagd van het democratische Duitschland, aangezien het keizerlijke Duitschland reeds zijn misdaad bekend heeft. (Krachtig applaus). deze met 36 tegen 12 stemmen definitief besloten er van af to zien, in de Kamer een stemming over haar tegenontwerp uit te lokken. De spreker der socialisten, Leon Blum, zal zich er toe be palen bij de algemeene beschouwingen de groote lijnen van het socialistische ontwerp uiteen te zetten en vervolgens Verklaren, waarom de socia listen, ondanks het feit, dat zij hun voorkeur aan hun eigen ontwerp blijven geven, hun stem voor het regee- ingsontwerp zullen uitbrengen. De vrijh> id van amendeering van dit ontwerp behouden zij zich nochtans Voor. 1) In diep gepeins verzonken liep do delegaat van Benevento Joachin Pecci in zijn werk kamer op en neer. Zware zorg m schenen hem te drukken want diepe rimpels lagen ?r ovt-r zijn voorhoofd en de kleine mond die anders zulk een goedigen glimlach kon vertoonen was vast besloten waardoor de uitdrukking van onbuig zame wilskracht op zijn gelaat nog meer uit kwam. Inderdaad zware zorgen drukten op de schou ders van den jeugdige,neerst 28-jarigen Delegaat, want de post, dien hij bekleedde, was zóó zwaar en gewichtig, dat slechts een man als Joa chim Pecci die persoon'ijken moed aan een onomkoopbaren rechtszin paarde en daaren boven over hooge dip'omatieke bekwaamheid beschikte, tegen de moeilijkheden was opge wassen. Gregorius XVI die destijds den pause'ijken zete' bekleedde, had reeds vroegtijdig bespeurd met welke groote talenten deze jonge Gees- te'ijke begiftigd was en hem daarom een post toevertrouwd, waar hij zijn bekwaamheden nog verder kon ontwikkelen. Het district Bunevento toch, dat het verst ver wijderd 'ag van het middelpunt der Kerkr'ijke Staten, van Rome, baarde der Pauselijke Re geering sinds jaren de grootste moeilijkheden De bergbewoners, een ruw en woest volk, von den hun lievelingsbezigheid in den smokkel handel met het koninkrijk Napels doch niet alleen de smokkelaars, maar meer nog geheele benden van roovers en bandieten maakten het verblijf in en een reis door het district tot een gevaarlijke onderneming. Zelfs liedm van beteren stand, onder hen ook meerdere adellijke per sonen namen deel aan dit lichtschuw bedrijf en boden den misdadigers in hunne sterke burchten een veilig toevluchtsoord, wanneer zij door de pauselijke gendarmen vervolgd werden, ofwel Verborgen de gestolen en gesmokkelde goederen en trokken aldus voordeel uit dezen onrecht- viardigen handel. Zoodoende liet de openbare veiligheid veel te wenschen oV2r, handel en nijverheid gingen eronder gebukt en de verwar ring der godsdienstige begrippen had reeds der mate de bevolking aangetast, dat zulke smokke larij en zelfs roovcrij voor geoorloofd werden ge houden. Geen van Pecci's voorgangers was het nog ge'ukt, een einde te maken aan deze treurige toestanden en zóó Vond de jeugdige Delegaat reeds bij het aanvaarden van zijn ambt een verwarring van recht en onrecht, die haar weder gade niet had. Met groote geestkracht en vol moed nam Pecci aanstonds de teugels der rechtspleging ter hand en oordeelde zonder aanzien van persoon of stand HET DUITSCHE CENTRUM. Marx weer voorzitter. Op het partijcongres Van het Centrum te Kas sei is gister de Voormalige Rijkskanselier dr. Marx met algemeene stemmen tot voorzitter dei- partij geko zen. Het congres is gistermiddag gesloten. In de middagzitting zijn Verschillende resoluties aan genomen. De innerlijke positie der partij is samengevat iri de volgende resolutie. Het congres constateert, dat in alle belang rijke kwesties overeenstemming bestaat en be treurt het derhalve, dat het niet tot volledige overeenstempiing op enkele punten gekomen is. Marx voegde hieraan toe, dat het feit, dat Wirth in het partijbestuur herkozen is, de basis vormt voor verdere onderhandelingen, welke tot een verzoening en ook tot vol'edige samen werking za> kunnen leiden. FRANKRIJK. De Kamer b ij een. Gistermiddag is in de Fransche Kamer het debat begonnen over de financieel sanecrings- ontwerpen. In de bijeenkomst, welke de socialistisch Kamerfractie hedenmorgen gehouden heeft, had Dat hij zich onder de kwaadwilligen door deze handelwijze vele vijanden berokkende, ligt voor de hand. Dk vijanden werden dan ook niet moede voortdurend zijn verordeningen te ontduiken of hem in 't openbaar te w> erstaan. Ook heden was hem weder zulk ..en geval ter oore gekomen en daarom Verkeerde Pecci in zulk een ernstige en gedrukte stemming. Dóch hoe zeer deze voortdurende ontgoochelingen hem ook tirneder drukten, zij waren toch niet in staat zijn geestkracht, zijn moed te verlammen. Juist wilde de delegaat zich aan zijn schrijf tafel nederzetten, toen zijn bediende binnen trad en hem een naamkaartje overreikte. Nau welijks had hij er een blik op g.worpen, of zijn griaat nam do uitdrukking aan dor grootste verrassing. Degene toch, die hem kwam be zoeken was juist de man, die hem tot heden de grootste moeilijkheden had berokkend en wien hij het te wijten had, dat zoovele zijner maatregelen geen uitwerking hadden. Onge twijfeld moest hij wel een geheel bijzonder oog merk in het schild voeren, nu deze man Lot h m kwam, en hier gold het op zijn hoede te zijn. „Laat den graaf maar binnenkomen", zei de Delegaat op rustige® toon, nadat hij op zijn zetel had plaats genomen, een beschreven vel papier van de tafel nam en hel begon door te lezen. Ds bediende, een oude vertrouwd';, dien Pecci uit het ouderlijk huis had medegenomen en die 'den Delegaat als klein kind dikwijls op zijn IN SYRIË. De inneming zonder slag of stoot van Hasbaya heeft den toestand voor de Franschen aanzienlijk verergerd. Hasbaya werd ingenomen door een sterke troepenmacht. Na hun intocht verdeelden de Drusen zich in twee groepen, waarvan de eene in de richting van Nabatiyeh en de andere naar Rasjaya trok. Ondertusschen zijn ook andere benden aan het oprukken en het geheele district is reeds aan het Fransche gezag onttrokken. Ofschoon tie rebellen groote actie ontplooien in hei Goeta- park rondom Damascus schijnt voor de stad zelf op het oogenblik geen nieuwe aanval te vreezen te zijn. Een geheimzinnig opgesteld communiqué van de „Akeham" vermeldt, dat een hoofdleider van den Syrischen opstand te Gonstantinopel is aangekomen en het plan heeft, binnenkort naar Europa te vertrekken, ten einde aan den Volkenbond de Arabische wenschen voor te leggen. Beweerd wordt, dat hij een aanLal peti ties en documenten bij zich heeft. De verklaring zegt, dat door hem gedane pogingen, om de Tu.rksche regeering van haar standpunt van vol strekte neutraliteit af te brengen, mislukt zijn, maar dat een zekere buitenlandsche mogendheid sterk bij den opstand in Syrië geïnteresseerd is. De Arabier in kwestie zou verder briast zijn den Volkenbond namens de Syriërs te vragen het militair mandaat aan eed andere mogundheid te geven. POLEN. Ee n nieuw kabinet. De president der Poolsche republiek heeft aan Skrzynski, in de afgetreden regeering minister van buitenlandsche Zaken, opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Laatsgenoemde beeft ver klaard voornemens te zijn, een regeering te vormen op de partijen. AUSTRALiE. De stand der par ijen .n het Australische Huis van Afgevaardigden is na de verkiezingen Nationalisteu 38, Boerenpartij 14, Labour 23. De regeering beschikt dus ook zonder den steun der Boerenpartij over de absolute meerderheid ALLERLEI. Uit Londen Tachtig leden der bemanning van het stoomschip „Northumberland" zijn in staking gegaan. Uit Parijs. In den Franschen Senaat is gistermiddag tot lid van de commissie voor Bui tenlandsche aangelegenheden gekozen de gewe zen minister van Financiën, Caillaux, in de va cature van Leon Bourgeois. Uit Washington. De in Engeland opg> gane stemmen voor afschaffing van de duikboot hebben aanleiding gegeven tot een verklaring van het Witte Huis, waarin gezegd wordt, dat armen had gedragen, toefde een wijle. „Nu, verlangt gij nog iets vroeg Pecci, toen hij bespeurde, dat zijn dienaar zijn bevel niet aanstonds opvolgde. „Neem het bezoek van graaf Costi niet aan." fluisterde hij op angsiigen toon „do man zou iets kwaads in zijn schild kunnen voeren. Een ernstige blik was het eenig antwoord van d«*n Delegaat, doch de dienaar begreep hem hij wist zeer goed, dat zijn overigens zoo goed hartige meester deze angstige bezorgdheid voor hem niet kop dulden. Doch ook nu gehoor zaamde hij niet aanstonds hij trad wat naderbij en smeekte „Uwe Hoogheid sta mij toe ten minste in uw nabijheid te blijven." „Neen, Enrico, ik heb uw bescherming niet van noode, want ik sta onder Gods goede," klonk het ernstig antwoord. „Ga thans heen en laat den graaf eindc'ijk binnentreden." Enrico gehoorzaamde, doch niet dan schoor voetend. Weinige oogenblikken later trad een slankgebouwde man het vertrek binnen. Zijn fijna manieren eu zijn elegant voorkomen zouden hem tot een aangename verschijning gemaakt hebben, indien men geen acht hadde geslagen op zijn wilden oogopslag,die op geheel zijnwezen den stempel drukte van een wispe'turigeii, avontuur lijken geest. Pecci stond op Van zijn zetel en ging hem een paar schreden Legcmoeu. (Wordt vervo'gd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1