DAGBLAD VO@i? SCHIEDAM EN OMSTREKEN* "V EUILLETON. De zegepraal der zachtmoedigheid. Een brokstuk geschiedenis van Schiedamsche Missieactie. 48sfte Jaargang. Zaterdag 21 November 1925. No. 14410 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog 1 200 big dood f 200 bij verlies van een duim; f «0 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarboigdjoordeNJiol^ EERSTE BLAD. ii (S/of). BulleitliiiéMii NI«mws, Tabletten, tegenjhoest llunenlml NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentiêm 1—5 regel# /^1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bnrean: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Nu zou men oppervlakkig kunnen denken, dar de Kindsheid Van den Sint-Dominicuspenning zou te lijden hebben, daar bovendien de Domini canen jaren lang voor de Kindsheid geijverd hadd -n zond r dat ooit een cent aan hun eigen Hoiiand-che miosie Werd afgedragen. Maar neen, de Kindsheid ging in die jaren Vooruit, ja Ver dubbelde m ledental. In overleg met den Direc teur Werd de stecdj groeiende stad in talrijker wijken Verdeeld, nieuwe zelatricen aangesteld onder de in administratie en takt talentvolle hoofdzelatrice, Mej. Eiisa Rebers. Scherper werd het lidmaatschap gecontroleerd, nauwkeuriger gewaakt over het geregeld ophalen der contri butie, meermalen op Vaste tijden vergaderd om door onderling contact en gezelligheid de Zela tricen tot grooter ijver te prikkelen, telkens meer luister bijgezet door herstelling der oude en het aanschaffen van nieuwe sieraden, door Verhooging der kerkelijke plechtigheden aan het feest der H. Kindsheid en de processie. Ja, volgens onderwijzeressen, die Verschillende standplaatsen gehad hebben en daaiover verge lijkenderwijze beter kunnen oordeelen, muntLe de processie der H. Kindsheid te Schiedam boven die op andere plaatsen uit door aesthetische fijnheid en gezonden smaak. ündertusscheii had onze beminde en vooruit-1 ziende Bisschop er op aangedronen dat de vol wassenen zouden overgaan in de broederschap van den H. Geest, en gezorgd dat ook financieeie steun van deze laatste ten goede kwam aan de Missies in de Hollandsche koloniën van Oost en West. Heel spoedig kon Deken Verhoeven een vrij aanzienlijk bedrag aan Monseigneur doen toe komen. Reeds dacht de Schiedamsche Direc teur der H. Kindsheid om bij den ge&tadigen groei van het Genootschap het feest in tweeën te gaan vieren eens voor de jongens en eens voor de meisjes daar de ruime Havenkerk nietaiiente gelijk bevalten kon of daar kwam de zoo heil zame Reorganisatie van het Missiewerk, door onzen Kardinaal als Prefect der Propaganda tot stand. Daar nu de Broederschap Van de Voortplanting parochieel werd, besloot de Direc teur der H. Kindsheid te Schiedam na met de bevoegde Overheid geconfereerd te hebben aan de pastoors van Frankeland, Singel en Gorze te Verzoeken voor hun parochie ook de oprichting der H. Kindsheid aan te vragen. Dit voorstel Vond te Hageveld bijzonderen bijval en werd door de genoemde pastoors aangenomen. De respec tieve lijsten van volwassenen en kinderen, üiohci waren van Voortplanting of Kindsheid en niet onder de Sint Janskerk hoorden, werden over gelegd aan de nieuw aangestelde Directeurs der parochiën, waaronder zij ressorteerden. Degene, tie in de Havenparochie belast bleef met de leiding dezer Voortplanting en Kindsheid en te gelijk Directeur bleef van den Sint Dominicus- penning voor de geheele stad, ondervond ai spoedig dat Kardinaal van Rossum waaihciu gesproken had toen hij het woord sprak, onlangs nog door Zijn Eminentie herhaaid, dat de parti culiere missiewerken niet van de Pauselijke zou den te lijden hebben, zelfs niet toen kort daarop het derde Pauselijk liefdewerk door Z. H. Bene- dictus werd aanbevolen. De Sint Dominicuspenning ging vooruit en omgekeerd avanceerden Voortplanting en Kinds heid. De volgende cijfers wijzen dat duidelijk uit. Januari 1919 bedroeg voor de heeie stad het aantal leden der H. Kindsheid 1210, van de Voortplanting 334. Bij de Reorganisatie der beide Pauselijke missiewerken in Juni 1919 bleven er voor onze parochie aan leden der H. Kindth-id 249 Van de Voortplanting 118 over. Terwijl nu, zoodra het derde Pauselijk Liefdewerk ontstond, jaar lijks een aanzienlijk bedrag daarvan geoiferd werd, steeg in de Sint Jansparochiekerk het aan tal leden der Kindsheid binnen zes jaren van 249 tot 437, dat van de Voortplanting van 118 tot 274. Hier houde men wel in het oog, dat de Havenparochie tegenwoordig een der kleinste, zoo niet de kleinste der stad is en het Verlies van enkele parochianen daar dus het meeste opvalt. Terwijl wij volgens plicht de Pauselijke Lief dewerken vooropstellen, kunnen wij dus met. aandrang ook de particuliere missiewerken in casu den Sint-Dominicuspenning, met aandrang aan alle guloovigen van Schiedam aanbevelen Die eene cent, daar wekelijks voor gevorderd, zal hen niet armer maken. Neen particuliere mis siewerken, in casu de Sint Dominicuspenning zuJlen geen schade lijden van de Pauselijke noch omgekeerd. Het aangehaalde woord van onzen Kardinaal uit zich zelf duidelijk genoeg, vindt een officieels Verklaring in de Vergadering der Leden van den P.M.B. ui liet Bisdom \an den Bosch tijdens de Titburgoche MLsieWeek op 29 Mei 1923. (Zie Bijlage van het Missiewerk No. 1, Jaarg. V, Augustus 1923) In het verslag, dat de Secretaris van het D.M.G. daar in tegenwoordigheid van zijn bLschop uitbracht, zeide hij onder meer het voigeiide „Wanneer wij bier dan ook nog een weiisch mogen uitdrukken, dan is het deze, dat alle leden van den P.M.B., in 't bijzonder die belmoren tot de parochiale geestelijkheid want in hare hand berust vooral het welslagen v. h. Missiewerk aan de Vertegenwoordigers dier missiehuizen en missioneerende orden een groole mate van vrijheid mogen Verleenen in het verspreiden van hunne Annalen en missiea'ma- makken en in het voeren van een rede'ijke pro paganda ten bate van hun missiewerk." Dit zij voor Schiedam, zonder uits'uiting van andere, speciaa' toegepast op de Dominicaner orde met haar Sint Dominicuspenning en busjes voor hare Missies. Waarom? Vooreerst heb ik historisch aangetoond dat de Dominicanen van Schiedam getrouw geijverd hebben voor de Pau seiijke missiewerken, ten tweede omdaten dit is spontaan erkend door de parochiale Direc teuren dezer stad, die niet-Dominicaan zijn omdat de Dominicanen hier de oudste brieven hebben, omdat zij eeuwenlang hier inlandsch missiewerk hebben verricht, omdat zij thans nog twee parochie's onzer stad verzorgen. Daarom laten alle Roomsche inwoners van Schiedam onverschillig onder welke parochie zij ressorteeren, offeren niet alleen aan de Pau selijke missiewerken, maar ook aan den Sint Dominicuspenning. p.fr. A. v. DIJK O.P. Directeur der Pauselijke Missiewerken voor de Havenparochie. Directeur v. d. Sint-Dominicuspenning voor de geheele stad. VOLKENBONDSRAAD. De eerstvolgende zitting van den Volken bondsraad zal, gelijk men weet, aanvang Decem ber plaats vinden, vrijwel onmiddellijk, nadat het Verdrag van Locarno, op 1 December a.s. in Londen zal zijn onderteekend. Sedert de stichting van den Volkenbond be looft dit een der belangrijkste en gedenkwaar digste zittingen te worden. De agenda is in die mate veelomvattend, dat de vertegenwoordigers van twaalf staten, buiten de in den Raad zelf vertegenwoord gde t.en landen, te Geneve zul len bijeenkomen. Vier aangelegenheden van de allereerste groot te, aldus de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph", wachten op behandeling. Van deze is de meest kritieke ongetwijfeld de kwestie van Mosoel. DUITSCHLAND. Het k a b i n e t-L uther. treedt af. De Rijkskanselier dr. Luther heeft gister den partijleiders, die bij hem verschenen waren voor het voeren van besprekingen, aangekondigd, dat zijn kabinet voornemens is na de onder- teekening der verdragen van Locarno te Lon den aan den Rijkspresident zijn ontslag in te dienen. Daardoor zal de weg worden vrij ge maakt voor de vorming van een nieuwe regee ring, waarin de nieuwe orienteering op binnen- landsch politiek gebied tot uitdrukking kan komen. De meerderheid, die de volgende week voor Locarno zal stemmen, schijnt reeds vast te staan. Naar alle waarschijnlijkheid zal zij be staan uit de sociaal-democraten, de democra ten, Centrum, Volkspartij en waarschijnlijk ook de Beiersche volkspartij. POLEN. De gistermorgen voortgezette besprekingen der Pooische partijen hebben tot resultaatgehad, dat de demissionaire minister van Buitenlandschc Zaken Skrzynski een parlementair coalitie-ka binet kan vormen, waarin de groote Pooische partijen, vertegenwoordigd zullen zijn. RUSLAND. Volgens een bericht uit Moskou werkt de SoV- jetregeering een wet uit, die voorziet in een ver- d re uitbreiding Van de rechten van het privaat kapitaal in den binnen-enbuitenlandsehenhandel. Zoo zal aan eenige firma's worden toegestaan, op eigen rekening rechtstreeks zaken met het bui tenland te doen. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft met 294 tegen250 stemmen en 30 onthoudingen besloten, over te gaan tot de arnkelsgewijze behandeling van het financieel ontwerp der regeering. Hierdoor is een crisis voorkomen. KONINGIN ALEXANDRA. Koningin-moeder Alexandra van Enge- gisternamiddag halfzes zacht en kalm ont slapen. De koning, de koningin, de koningin van Noorwegen, prins Henry en andere leden der koninklijke familie waren aan het sterfbed aanwezig. De prins van Wales en de hertog van York arriveerden te laat, daar hun trein door den mist vertraagd was. In alle kringen is het bericht van het over lijden der koningin-moeder met droefheid ont vangen. Alexandra van Engeland werd 1 September 1844 geboren als dochter van Christiaan IX van Denemarken. Een aantrekkelijk punt in de op voeding van de Deensche prinses is zeker ge weest, dat Hans Andersen zelf haar zijn sprook jes heeft mogen vertellen. Iu 1863 huwde zij met den toenmaligen prins van Wales, later Edward VII, en zelden is een vreemdelinge er in geslaagd zoo snel en volko men de harten der Engelschen te winnen. Haar tweede zoon (de oudste was in 1892 gestorven), is de thans regeerende koning George V. Sedert den dood van koning Edward (1910) woonde koningin Elexandra op het kasteel Sandringham in Norfolk. AMERIKA. Naar de leiders der Amerikaansche mijnwer kers, werkzaam in de anthraciet-mijnen, aan nemen, is vóór het begin van den winter het einde te verwachten der staking, die nu reeds van 1 September jl. af onafgebroken voort duurt. De mijnwerkers zijn bereid te onder handelen op basis van een contract, dat voor een termijn van een jaar tot vijf jaar werk garan deert. SYRIË. De „Chicago Tribune" verneemt uit Beiroet, dat de Drusen uit den Libanon trekken. 4, Deze laatste woorden kwamen bijna schreeu wend van Costi's lippen dan stelde hij nogmaal alle pogingen in het werk om zich los te rukken en, toen hem dit niet gelukte, lag hij plotseling stil en sloot de oogen. De Delegaat boog zich neer over Boccali en fluisterde hem zacht eenige woorden in het oor. Verbaasd zag deze hem aan. „Onmogelijk, ik moet u verkeerd verstaan hebben." mompelde hij. „Toch is het, zooals ik zeg", hernam Pecci zacht, laat hem los, hij kan gaan." Langzaam en aarzelend liet Boccali zijn han den vrij, doch geheel vrij liet hij zijn gevangene nog niet. Deze scheen intusschen niet te bemerken, wat er met hem voorviel en bleef roerloos liggen. „Graaf Costi", begon de Delegaat na een wijle, toen hij zag dat deze niet poogde zich los te rukken „ik heb met u te spreken. Luistert gij naar mij „Spreek op „Gij bedriegt u, indien gij meent, dat ik u vijandig gezind ben, of u mijn macht wil doen gevoelen. Weliswaar straf ik zonder aanzien van persoon iedere wetsovertreding, die mij in mijn beroep als plaatsvervanger van den paus-koning bekend wordt. Thans evenwel, op dezen wandel tocht, ben ik vrij privaat persoon. Uw aanslag gold mij persoonlijk, als mensch, niet als be ambte. En als mensch vergeef ik u en uw aanslag op mijn persoon is uit mijn gedachtenis gedelgd de plaatsvervanger van uw vorst weet daar niets van. Gij zijt vrij. Sta op en ga, waarheen gij verkiest." Bij deze laatste woorden trad Pecci terug en wenkte zijn vriend om op te staan. Deze liet zijn gevangene nu vrij. De Deleg aat nam Bocca li bij den arm, trok hem met zich mede en weldra waren de beide rijzige gestalten uit het oog verdwenen. Eerst toen beiden zich verwijderd hadden, ope- de Costi de oogen en sprong op. Hij zag om zich henen, doch van zijn vijand, die hem zoo groot moedig had vergeven, was niets meer te be speuren. Slechts zijn eigen goed lag op den grond en zijn buks stond tegen een boomstam. Costi greep naar beide, maar middelerwijl zag hij vorschend rond, of niet ergens uit een hinder laag een overval te duchten was. Doch niets bewoog zich, alles bleef stil ten laatste moest de graaf wel gelooven, dat beide mannen zich inderdaad verwijderd hadden en dat het Pecci ernstig gemeend was, toen hij hem de vrijheid had teruggeschonken. Doch ook deze overtuiging was niet in staat, 3759 6 betere en edeler gevoelens in hem op te wekken integendeel, het gevoel van beschaming, dat hij nu ondervond, prikkelde zijn haat opnieuw. Met van woede fonkelende oogen en den haan van zijn geweer gespannen volgde hij het spoor van Pecci en dien., begeleider door het struikge was tot aan het platvorm des heuvels. Hier aangekomen, vond hij de plaats leeg de beide mannen moesten dus aanstonds naar de stad zijn teruggekeerd. Toen Costi bemerkte dat Pecci ten minste voor 't oogenblik aan zijn wraak ontsnapt was, stiet hij een wilden vloek uit en, terwijl hij de gebalde vuist verhief, mom pelde hij „Wacht maar, wij hebben nog niet met elkander afgerekend wij zullen elkander nog ontmoeten, doch wee dan u. .of mij een onzer moet dan op de plaats blijven." Dan verwijderde hij zich met haastige schre den, in de tegenovergestelde richting van Bene- vento. Intusschen arbeidde Pecci ijverig voort aan de zedelijke verheffing des volks en bekommerde er zich niet om, hoe men over hem sprak. Slechts was hij erop bedacht, het vertrouwen, dat Gre- gorius XVI in hem gesteld had, toen hij hem dit moeilijk district toevertrouwde, te rechtvaardi gen. Zonder naar links of naar rechts uit te zien, vervolgde hij zijn weg met onverzettelijke ge rechtigheid. Spoedig zag hij zijn edele bemoeiingen dan ook met heerlijken uitslag bekroond. Het betere ALLERLEI. Uit Melbourne. De federale regeering heelt de deportatie gelast van de leiders der zeelieden- staking, Walsh en Johannsen, die hangende de deportatie-procedure in verzekerde bewaring zijn gesteld. Uit Dortmund. Op 1 December zal de mijn Massen worden stilgelegd wegens te geringe ren tabiliteit. In to aal zullen daardoor 2400 ar beiders en beambten werkloos worden. De coalitie. „De Standaard" (A. R.) schrijft over mogelijk herstel van de coalitie „Wij zien de mogelijkheid Van een reparatie a la minute niet aanwezig. En de vraag rijst of zulk een min of meer geforceerde hervatting der samenwerking wel wenschelijk zou zijn. Zelfs zouden we daarop liefst een ontkennend ant woord geven. Beide partijen zullen moeten leeren, dat sa menwerking ook zoo nu en dan een offer vraagt. We meenden, dat men dit begrepen bach Het optreden van vier roomsche en twee ehr.- historische ministers in het kabinet-Golijn wet tigde dil vermoeden. Vooral ook omdat maar niet de eersten de besten, maar zeer vooraan staande ernstige mannen uit beide groepen bereid waren gebleken den ministerieelcn rok aan te trekken. Maar wij hebben ons vergist. Zonder nog met de Staten Generaal slaags te zijn geweest deel der bevolking zag wel in, met welk een goeden wil de Delegaat bezield was, en onder steunde hem volgaarne in zijn streven. De smok kelaars en de bandietenbenden verloren al meer en meer hunne toevluchtsoorden de versterkte politiemacht spoorde hen op zij werden achter slot en grendel gezet en naar verdiensten ge straft. Dit bracht anderen, die nog niet geheel bedor ven waren tot inkeer en reeds na kort tijdsver loop van twee jaar kon Pecci zijn Paus-Koning berichten, dat de toestanden in zijn district vrij goed waren. Slechts een persoon was er, die door dezen omkeer van zaken niet wijzer was geworden graaf Costi. Hij zette zijn donker bedrijf evenals vroeger voort op zijn rotsvesting, zooals hij zijn klein slot noemde, maakte door roof en moord de wegen onveilig. Door zijn sluwheid wist hij zich immer aan de gevangenschap te ont trekken. Eens tijdens een zwaar onweder sloeg echter de bliksem in het gebouw. Het gebeurde des nachts en voor er hulp uit het tamelijk ver gele gen Benevento kon opdagen, was het kastoor tot den grond toe afgebrand Of de bewoners in de vlammen den dood gevonden hadden, dan wel of het hun gelukt was, zich te redden, kon men niet te weten komen. Slechts dit eene wist men, dat zij allen spoorloos waren verdwenen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1