DMGBLMD WOORSGH/EOAM OMSTREKEN* 48ste Jaargang. Vrijdag 27 November 1825. No. 34415 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 hij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger» De Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD Nlaum».. LONDENSCHE KRONIEK. Gemeugd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68035 Postbus 39. llÉlC «a Advertentiêm 1—5 regels /jl.75elke. regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. IIET LOCARNO-VERDRAG. Als vaststaand kan thans worden aangeilomen, dat het verdrag van Locarno op Dinsdag a.s. door bijna alle. wellicht alle ministers, zal wor den geteekend, die het te Locarno hebben ge parafeerd. ssa tea In verband met het overlijden van koningin Alexandra moest de Engelsche regeering vele daden van gastvrijgeid achterwege laten, vele feestelijkheden af^ggen. In oi'l'i c i e el e^Jkr ingen is men er ten zeerste mede ingenomen, dat des ondanks de vreemde staatslieden hun voor nemen zullen uitvoeren en naar Londen komen. Hoewel het banket in Buckingham palace niet doorgaat, zal de koning, naar verluidt, de ge delegeerden toch ontvangen. Verder zullen de premier en de minister van Buitenlandsche za ken een feestmaal aanbieden. DU1TSCHLAND. Tegen acht uur gisteravond werd de zitting Van den Rijksdag verdaagd tot heden 12 uur. Dan wordt de wet van Locarno in derde lezing behandeld. In verband met de kwestie van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond hebben de Demo craten, de Duitsche Volkspartij en het Gentrum gemeenschappelijk een resolutie ingediend, waar in de rijksregeering wordt uitgenoodigd, met alle energie er naar te streven, om v.oor het tijdstip van Duitschlands toetreding de met den geest van het verdrag van Locarno in overeenstemming zijnde uitbreiding der „terugwerkingen" te verkrijgen. Naar verluidt, zal deze resolutie ook door de sociaal-democraten en door de Beier- sche Volkspartij worden gesteund. FRANKRIJK. Weer een poging van Brian d. Herriot heeft zijn opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet niet aanvaard, daar hij geen medewerking van de socialisten kon krijgen. Briand, die gisteravond opnieuw op het Elyseu is ontboden, heeft de opdracht Lot het vormen van een nieuw ministerie aangenomen, en zou hedenochtend zijn antwoord aan president Dou- mergue mededeelen. BEGRAFENIS KONINGIN ALEXANDRA. Het stoffelijk overschot van Koningin Alexan dra is gister overgebracht van de kerk te San- dringham naar het station te Wolferton, waar de kist in den trein naar Londen werd geplaatst. Na een korten dienst in de kerk werd de kist op een affuit geplaatst met den koninklijken standaard der koningin-moeder bedek... Grena diers liepen naa«t de affuit, die door ze" paarden werd getrokken. Direct daar achter liep de koning met zijn drie zonen, den prin« van Wale", den hertog van York en prins Henry, voorts prins Olaf van Noorwegen. Koningin Mary volgde met den koning en de koningin van Noorwegen per rijtuig. De afstand tot St. Jean bedraagt ca. drie mij len, de wegen waien met sneeuw bedekt. Dui zenden uit de omgeving, die geen iecht op het volgen in den stoet konden doen gelden, ston den langs den weg gescliaaid. Na de aankomst te Londen werd het lijk overgebracht naar de koninklijke kapel in liet St. James Paleis.De laatste toebereidselen werden getroffen voor den tocht op heden naar de West- minster Abbey, waar de lijkdiensten worden ge houden. ENGELAND. Niet minder dan zes rapporten van commissies, benoemd vo'gens de Safeguarding of Industries Act. zu"en binnenkort gepubliceerd worden. Zij zullen de bevindingen der commissies bevatten, die een onderzoek instelden naar de noodzakelijk heid van het leggen van invoerrechten op artike len, welke 6 verschillende industrieën produccc- ren. Deze artikelen zijn gloeikousjes, lederen en geweven handschoenen, borstels en aluminium keukengereedschap, messen en pakpapier. ENGELAND EN IRAK. Gemeld wordt, dat door de Engelsche re geering eenige dagen geleden met den leider der Wahabieten, Ibn Saoed, twee verdragen zijn afgesloten. Het eerste verdrag regelt de betrekkingen der stammen Van Ibn Saoed tot de grensstam- men van Mesopotamië. Dit verdrag heeft ten doel, grensinVallen door de Wahabieten te voorkomen. IL.t tweede verdrag regelt de ver houding tusschen Ibn Saoed en Transjordanië. Engeland heeft voorts de behartiging van de belangen def Wahabieten in Syrië op zich ge nomen en zal aan het hof van Ibn Saoed een permanenten vertegenwoordiger in Londen heb ben. IERLAND. De correspondent van de „Star" te Belfast meldt, dat in. verband met het gerezen geschil omtrent de grensafbakening in Noord-Icrland de regeering van Ulster blijkbaar bevreesd is voor ongeregeldheden. Prikkeldraad en zand zakken zijn gezonden naar eenige afgelegen plaat sen van Ulster. Het kabinet van den Ierschen Vrijstaat heeft gister een landdurige zitting gehouden om de crisis in zake de grenskwestie te bespreken. Na dien vertrok president Gosgrave naar Londen. Ook Sir James Graig, de premier van Ulster, is te Londen aangenomen. BELGIE. De Kamer-secties ratificeerden met bijna algemeene stemmen het wetsontwerp t.er goed keuring der conventie van Washington betref fende den acht-urigen werkdag. CHINA. De poging van een der generaals van Kwo- Sang-lin om Moekden te bezetten, en Tsjang- Tso-lin gevangen te nemen heeft klaarblijkelijk nog geen succes gehad. Uit Êetrouwbare bron wordt evenwel gemeld, dat Kwo-Sang-lin, die een troepenmacht van 100.000 man bezit, ver schillende der machtigste Mandsjoerijsche gene raals heeft gevangen genomen. Tsjang-Tso- lin heeft niet meer dan 50.000 man onder zijn bevel. SIAM. De koning van Siam is overleden. Hij zal wor den opgevolgd door zijn jongeren broeder prins Prajoedlispole. EGYPTE. Uit Cario wordt gemeld, dat de Egyptische premier, Ziwar Pasja overleden is. TURKIJE. Erzeroem is in staat van beleg verklaard we gens beweerde ianatieke actie en pogingen tot demonstratie tegen de moderne instellingen. TEXAS. De „Times" verneemt uit New-York Meer dan 70 leden van de Volksvertegenwoor diging van Texas hebben een bijzondere zitting aangevraagd, waarin zij het bestuur van den vrouwelijken gouverneur van dien staat „Ma". Ferguson, willen bespreken. Dit staat in ver band met in Texas gebleken corruptie op groote schaal bij het aanbesteden van wegenaanleg. ALLERLEI. Uit Sofia. Naar officieus wordt gemeld, hebben gisternacht vier met geweren en bommen gewa pende mannen getracht, de Servisch-Bulgaar- sche grens te overschrijden. De grenswachten zijn er in geslaagd, twee der mannen neer te schieten, terwijl de beide anderen zijn ont snapt. Een Bulgaar is gedood en twee werden gewond. Uit Parijs. Tsjitsjerin heeft, vergezeld van Rakofski, een bele fdheidsbezoek gebracht aan Briand. L o n d e n, 25 Nov. 1925. De duikboot-ramp. Het betreurenswaardige onge'uk met de Brit- gche duikboot, die de vorige week met een be manning van 69 ter hoogte van de kust van De vonshire ten onder ging, heeft in het ganscho 'and een pijnlijken indruk gemaakt. Gedurende den oor'og werden de Duitsche duikboot en in Enge'and bekend a's „coffin ships", hetgeen men a's het equiva'ent kan beschouwen van ons „drijvende doodkisten". De naam drong zich op omdat de Britsche marine deze bedreiging met succes bestreed door de U-booten in grooten ge tale naar den boden van de zee te sturen11. In- tusschen b'ijkt de qua'ificatie niet minder pas send voor vredestijd. De president Van Lloyd's heeft er nu op aangedrongen dat de naties van de wereld de aanbeveling van de Conferentie van Washington zullen aanvaarden en overeen zul len komen dit oorlogswapen niet meer te ge bruiken. De Lloyds kan worden beschouwd alseen belanghebbende in deze zaak omdat een nieuwe oorlog vernietiging op groote schaal van koop vaardijschepen mee zou brengen, met als gevolg enorm verlies voorde groote scheepsverzekeraars. De zelfde overwegingen kunnen niet gelden voor Lord Lee of Fareham, die indertijd als eerste-lord van de Admiraliteit Brittanje op de conferentie te Washington voor beperking van de bewapening ter zee vertegenwoordigde. Lord Lee heeft zijn stem gevoegd bij die van Lloyd's President. Zijn overwegingen zijn niet zoo zeer die van een scheepsassuradeur als die van een Engeischman puur en simpel. Er is geen land dat zoo zeer wordt bedreigd in zijn bestaan door duikboot-actie als Engeland, nog de grootste koopvaarder van de wereld en de geroepen be% schermer van inter-impcriale verbindingen. Lord schermer van inter-imperia'e verbindingen. Lord Lee of Fareham ste't in een we'sprekend betoog vast dan een bedreiging moet worden opgeheven die in toekomstige oor'ogen vo"edigen ondergang voorspelt van a"e naties (Frankrijk inc'uis) cue voor haar voedse'voorziening, haar grondstof fen en haar manschappen van zeewegen afhan- ke'ijk zijn. En hij Verzuimt niet er bij te voegen dar de onmiddellijke verrichting van de btgroo- tingen van alle zee-mogendheden, voortv'oeiuncf uib de afschaffing van duikbooten en de. middo'en Vdor haar bestrijding, zoo aanzien'ijk en brijvend zou zijn, dat de be'astingbeta'ers in de ganscho were'd a'-'e reden tot juichen zouden hebben. In het 'aatsle jaar van den oor'og moest de Britsche Ad'mira'iteit bijna 3000 schepen tot haar be schikking houden, uits'uitend met het dce' do vijande'ijke duikbooten te bestrijden, het 'aat- ste geenszins met vo"edig succes. Frankrijks inv'oed voorkwam dat de duikboot-voorste''on van Washington werden aangenomen. Maar afgeschoidon van Frankrijk, dat nu misschien in een rederijker stemming is dan ton tijde van de Conferentie an Washington, is te verwachten dat k'eine zoe-mogondhedon die van duikbooten gebruikmaken voor de Verdediging van haar kusten, zich tegen de nieuwe beweging voor to- ta'e afschaffing zullen Verzetten hoe we1 de groote ervaring van den oor'og hecfl ge'eerd dat duikbooten aanzien'ijk boter geschikt zijn voor aanvaren op weor'ooze schepen dan voor ver dediging tegen oor'ogsbodems. Intusschen kan men niut kracht ontzeggen aan hot argument der k'eine mogendheden dal zij niet Dij machte kostbare oorlogsschepen te bouwen en te hand haven onbeschermd zouden zijn indien het middel van de duikboot haar niet meer over bleef. De duikboot is zooals men weet in alle viootkringon der wereld een brandende kwes tie. De meemngen over haar waarde schijnen zoowat gelijkelijk verdeeld te zijn. Jaren lang al zijn er twee kampen geweest, in Engeland zoo wel als elders, de slagschip-vrienden en de duik- noot-vrienden. De laatsten wijzen er nu op dat de duikboot nog in haar exporimenteelen staat verkeert en dat ze tot voile ontwikkeling ge komen een machtig middel zal worden voor handhaving van een nationale positie. Maar zij Oie huiten dit geschil staan zouden nochtans liever zien dat men die ontwikkeling maar stop zette door de duikboot in eiken vorm „tabu" te- Verklaren. „M ocha" in Londen. Wie opgegroeid is met koek en koffie aan een Ho"andschen rivierdijk of waar ook m Neder- 'and waar koek en koffie immers even inheem- sche a's heer rijke 'ekkernijen zijn mist in Londen wat hij aan eet- en drinkwaar a's het zoetste heeft te waardeeren. Londen heeft cake maar geen koek. Er is weliswaar een winkel in Ludgate Hill met een pui als een gele koorts waar men allerlei maniakaal voedsel Verkoopt, waar ook de onovertroffen" DeVenterkoek in meer dan volmaakt verdroogden staat ver krijgbaar is. En van de honderdduizend kruide nierswinkels en „stores", die de stad rijk is, zijn er misschien twee of drie, die in een van-do- handsch hoekje honingontbijtkoek van beroemd Nederlandsch maaksel hebben liggen. Maar ze heeft er zoo 'ang ge'egen dat de geur en de f'eur er Van zijn opgegaan in damp van maanden. Men mag er Londen geen verwijt van maken. De stad matigt zich niet aan dat ze koek bezit of heeft aan te bieden cake we' maar er is een were'd van onderscheid tusschen de een en de ander. Met de koffie is het anders. E'ke „tea shop", e'ke ,,'unch room", e'k hote' en e'k restau rant ze'fs de „pub'ic hauses" pretendeert koffie te zetten on u voor te zotten. Koffie is hier een naliona'e drank.Maar de drank is anders dan de onze. Wat in Nederland een „bakje troost" is, is in Engeland een „kom dor wanhoop". Jaren lang kan men zoeken naar den troost en vindt men de wanhoop in overvloed. Het ge heim Van de werking van den koffiefilter moet hier nog worden ontdekt. In progressieve Brit sche huishoudens vindt men decoratieve elec- trische percolators. Maar het zijn onze filters niet. Ze jagen haar water door een dun laagje koffie en maken een dunne koffiesoep, die slechts in de Verte aan de geurigheid der gemalen boo- nen herinnert. De koffie in alle openbare con- sumptie-galegeuheiden is „coffee for the masse gekookt en verwaterd. Maar de Nederlander, die den smaak van zijn vaderlandsche koffie roei kan vergeten, blijft zoeken als dc alchimist naar het elixer des levens naar wat hij het echte product acht. In de City verschijnen eiken dag nieuwe restaurants en kleine j,lunch rooms vooral om te voorzien in de lichte eet-bcho flen Van de vrouwelijke klerken, die in steeds grootcr aantal er emplooi vinden. Het zijn vaak gezellige interieurs, door vrouwenhanden Verzorgd. De inrichtingen worden ook meestal beheerd door vrouwen van goede opvoeding of van „gentle birth" zooals men hier zegt. Ze hebben een arti stiek karakter, met teekeningen en etsen aan de wanden en met gordijnen en tafikleedjes in ge durfde kleuren. Een kleurig uithangbord geeft den naam „Te Cheuqers" „TheWig and Pen"»The Temple", Men gaat langs smalle, donkore trap pen naar boven, waar in eenige kamers van woon- kamormaat en -vorm de gasten hun „fare" krij gen voorgezet. Die restaurantjes vormen nog een groot gebied, open voor exploratie door den zoe ker naar een bakje troost. Maar een eerste er varing stemde me niet hoopvol. Ik koos een in richting met een Turksch cachet. En de menu kaart, cfie in het portaal hing, vermeldde „mocha .4d". Met eenharlpopelend van Verwachting ging de „Irish Stew den weg van alle slews". Waarop de vraag volgde „And may I now have some mocha please". Het bleek echter dat „mo cha" hier slechts een euphemisme was van de Britsche koffie-wanhoop in haar meest schrijnien- den vorm. Dit was ae hardste ontgoocheling van een lang tijdperk van zoeken naar het zoo begeerde vocht. Ik vrees dat Londen den Neder- iandscken kol'fie-zuchtige nimmer zal kunnen bevredigen. Een Locarno voor de n ij verheid. George Bernard Shaw heeft AusiinGhamberlain gelukgewenscht met het feit dat hij „in 1925 ten uitvoer heeft gebracht wat ik in 1913 aan de hand heb gedaan". Deze typisch-Shaviaansche lof zal den minister van Buitenlandsche Zaken wel onbewogen laten. Maar er zijn vele voorman nen in de Britsche nijverheid, die het groote politieke werk vanLoc«rno in de wereld van han del en nijverheid herhaald zouden willen zien. In een Vergadering de vorige week, van het Ver bond van Britsche Gas-Fabnkanten sprak Sir Alfred Mond de meening uit dat een conferentie van Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het bedrijf der steenkolenmijnen tot een oplossing zou leiden van de moeilijkheden van deze zeer belangrijke en gekwelde nijverheid. Sir Alfred merkte op dat de man met den schop een collega-arbeider was van het lid van den raad van commissarissen. Indien dit feit ten voile werd beseft kon men een beter tijdperk tege moet zien dan men ooit liad gekend. Den vol genden dag vertolkte Sir Harold Bowden, de rijwielfabnkant die o.a. millioenen fietsen op Nederlandsche wegen hetfb gebracht, bijna de zelfde gevoelens. Hij stelde een Kerst-conferentie voor met bet doel een nieuwen geest in het be drijfsleven van het land te brengen en een „Lo- carno-vergelijk" tot stand te brengen tusschen werkgevers en werknemers. De tijd is rijp voor en het seizoen is het meest geschikte. De Vei wachting is dat zulk een conferentie zou leiden tot een mate van goeden wil en wederzijdscli ver trouwen, tot nu toe in de Britsche industrie on bekend, die het peii van de productie en dus Van de welvaart zouden verhoogen. De N ij verheid I. De bemanning van de Nijverheid I van den stoombootdienst Rot terdamZwolle, die op de Zuiderzee is gezon ken bestond uit den kapitein P. Slot, uit Zwolle gehuwd den machinist P. Blaauw, uit Rotter dam, gehuwd den stuurman Van der Werk, uit Rotterdam, ook gehuwd, en den matroos J. Klundert, uit HoogeVeen. Men meldt uit Zwolle De directie Van de N.V. van de Schuyt Stoom boot reederij heeft direct, nadat de tijding van het vergaan van de Nijverheid I haar bereikte naar verschillende zijden getelefoneerd of nog hier of daar leden van de bemanning waren aan gebracht. Van Urk, waar men nog onbekend was met de ramp, werd later telefonisch bericht, dat de gehee'e vloot uit zou gaan als er kans bestond dat de mannen nog in het want zaten. De berich ten uit Elburg waren echter te dien m^ichtr te pessimistisch. Gistermorgen half zeven vertrok de s'eepboot Eendracht met aan boord de vertegenwoordigers Van de reederij, de directeur van den motordienst ZwolleRotterdam, en 'n zwager Van den omge komen kapitein, over het Zwarte Water naar de Zuiderzee. A' kruisende werd om 11 uur een klomp opge- vicht, die later aan het snijwerk werd herkend a's een van de klompen van kapitein Slot. Na dit spoor werd recht in den wind opgevaren in de hoop in die richting het wrak van de Nijverheid I te vinden. Doch zonder succes. Alle visschers werden gepraaid of zij ook eenig spoor hadden ontdekt. Ook kruisten hier de Volendam 167 en de Volendam 99 die hun kuil achter de Nijverheid sleepten, toen de vaten met vet van het dek gleden. Vermoed wordt, dat iets aan de stuur inrichting onklaar is geworden, ten minste zij zagen de Nijverheid dwarszee komen.Het- scheen of de bemanning trachtte het schip Voor den wind te krijgen. Vaten vet dreven hun langszij toen de visschers hun kuil binnenhaalden. Daar op kantelde de Nijverheid, en zij zagen drie mannen in de mast klimmen. Er walen er vier. De visschers trachtten hen te bereiken, maar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5