DAGBLADW&0H S GUI EDAM EM OMSTRtEKEi Ftuiutroa. De zegepraal der zachtmoedigheid. 48sS« Jaargang. Zaterdag|28 November 1825, No. 34416 BureauKOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 cts. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geliëele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. INKRIMPING VAN BEWAPENING. De Amerikaansche gezant te Berlijn heeft gister ter gelegenheid Van de Thanksgiving-day een rede gehouden voor de leden der Amerika- sche kolinie te Berlijn waarbij hij o.a. heeft ge zegd De wedloop in de bewapening der Vol keren beteekent het grootste gevaar voor den Vrede. De krijgstoerustingen staan meer dan welke maatregel ook het tot stand komen van den vrede die door alle volkeren welke voor vooruitgang zijn wordt gewenscht in den weg. De nieuwe geest van den Vrede kan geen bezit nemen van de wereld zoolang niet op ingrijpende wijze wordt ontwapend. Een belangrijke in krimping der bewapening moet de eerste stap zijn, die naar den vrede zal leiden. De houding Van Amerika tegenover deze kwestie is, ten dui delijkste gebleken gedurende de ontwapenings conferentie te Washington in 1921. HET LOCARNO-VERDRAG. Dr. Luther en dr. Stresemann vertrekken Zon dag naar Londen ter onderteekening van het verdrag van Locarno. Zij zullen worden verge zeld door staatssecretaris Von Schubert. De Franschen zijn gister met de ontruiming van de stad Konigstein in den Taunus begonnen. DUITSCHLAND EN LOCARNO. President Hindenburg zal morgen de wet in zake het verdrag van Locarno onderteekenen, die dan onmiddellijk in het staatsblad zal wor den afgekondigd. BEGRAFENIS KONINGIN ALEXANDRA. Twee uren voordat de begrafenisstoet van koningin Alexandra de kapel van St. James palace te Londen gistermorgen zou verlaten, begon het hevig te sneeuwen, zoodat spoedig de straten en de boomen met een wit kleed bedekt waren. Mannen en vrouwen uit alle rangen en standen trotseerden den eersten echt-winler- schen dag om uiting te geven aan hun deel neming en aan hun sympathie voor de overleden Vorstin. Opvallend was de diepe stilte, welke onder het geduldig wachtende publiek heerschte. Velen weiden door de koude bevangen en moes ten worden weggedragen, lang voordat het uur was aangebroken, dat de stoet voorbij zou komen. De stoet werd geopend 4oor een detachement van de koninklijke garde, vervolgens vertegen woordigers van leger en vloot en hier achter het muziekcorps van de garde. Vervolgens kwam de lijkkist, op een affuit, gedekt door de nationale vlag. Vlak achter de kist schreed koning Ge-orge alleen, als oudste zoon en onmiddellijk achter hem volgden de koningen van Denemarken, België en Noor wegen en de prins van Wales mui de kroon prinsen van Zweden, Roemenië en Noorwegen. Waldemar en Axel van Denemarken, de hertog van York, prins Henry, prins Karei Van België en prins Arthur van Connaught. Vervolgens kwamen weder deputaties van de regimenten, waarvan de overledene eere-kolonel was. De stoet werd gesloten door een compagnie van de garde. De Westminster Abdij was geheel gevuld, toen de stoet arriveerde. De koningin en de koninginnen van Noorwegen en Spanje en de prinsessen zaten in het koor en de voornaamste plaatsen in de Abdij waren ingenomen door de vertegenwoordigers te Londen van nagenoeg Advertentiëni 1regsls 1.75»!ke r*gel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 200 bq verlies van een vCTxe^OTm^^rdt^waarbor^^fcordeN^jHolLA^m/V^^bankSchie^m 10) Langzaam en statig ver'iet. de „Roma" de haven van Genua en meer en meer veidween de heer'ijke stad uit de b'ikken d rg.-nen, die haar van den Voortsnel'enden stoomer af een 'aatst Vaarwel toewuifden. Onder hen bevond zich ook de man, die zulk een veelbewogen leven ach ter den rug had, graaf Co,^ti. In diep gepeins staarde hij naar den langzaam Verdwijnenden oever een nieuw en beter leven zou hij thans tegemoet gaan. Wel zou het hem zwaar val len, althans in den aanvang want bijna zon der middelen trok hij uit. Na de allernood zakelijkste reisbenoodigdheden waren hem im mers van zijn Vroeger niet onaanzienlijk ver mogen nauwelijks eenige liren overgebleven. Doch hij wilde arbeiden, eerlijk 'arbeiden en met Gods hulp zou het hem gelukken, zijn weg te banen. „Heet u Costi, graaf Aureliano Gosti zoo alle buitenlandsche mogendheden, alsmede vele parlementsleden en andere hoogwaardigheids bekleders. Bij de aankomst bij de Abdij traden de troepen, die aan den stoet hadden deelgenomen, uit en de kist werd door de geestelijkheid in ontvangst genomen. Het koor zong, toen de kist naar het altaar wérd gedragen. De koning en de koninklijke rouwdragers stonden aan het hoofdeinde van de kist. De dienst werd geleid door den aartsbisschop van Canterburry. Daarna keerden de koninklijke personen terug naar Buckingham Palace. De kist blijft tot heden in de Westminster Abdij dan zal zij naar Windsor Castle worden overgebracht. Gedurende gistermiddag en avond is de Westminster Abdij open voor degenen, die de laatste eer willen bewijzen. Een groote menigte had zich, bij het einde der plechtigheid buiten de kerk verzameld de meesten in diepen rouw. Ook in andere kerken in en buiten Londen werd gister een herdenkingsdienst gehouden. FRANKRIJK. Briand's kabinet. Gisteravond 7 uur achtte men de volgende samenstelling van liet ministerie waarschijnlijk Briand premier en Buitenlandsche Zaken Chautemps, Justitie Daladier Binnenlandsche Zaken Loucheur Financiën Painleve Oorlog; Leygues MarineRoustan OnderwijsDaniel Vincent Handel De Monzie Openbare Werken Durafour Arbeid Leon Perrier Koloniën Jean Durand Landbouw. MOSOEL. De Turksche ministerraad, die gistermorgen onder voorzitterschap van Moestafa Kemal pasja bijeen kwam. heeft besloten, de te verwachten uitspraak van den Volkenbondsraad in zake Mosoel niet als bindend te erkennen.De minister van Buitenlandsche Zaken, die heden naar Geneve vertrekt, heeft in dien zin instructies ontvangen. SYRIË. Bericht wordt, dat de rebellen de spoorbrug tusschen Horns en Damascus hebben verwoest. Fransche versterkingstroepen, die pas te Tri polis waren aangekomen, haasten zich naar Homs EGYPTE. Draadloos meldde men Donderdag, dat Ziwar Pasja, de Egyptische premier, was overleden. Reuter deelt thans mede, dat hiet een misver stand in het spel was. Het bewuste draadlooze bericht was foutief. Niet Ziwar Pasja, doch zijn moeder is overleden. CHINA. Feng en Tsjang. De Christen-generaal Feng-Joe-tsjiang heeft aan Tsjang-Tso-lin medegedeeld, dat hij van plan is hem onmiddellijk aan te vallen. Hij geeft hem herhalve ernstig in overweging terug te trekken. Uit Tokio wordt gemeld, dat officieele kringen Fsjang-Tso-lin practisch beschouwen als van het tooneel verdwenen, tenzij de zaken een on verwachte wending zouden nemen. ALLERLEI. Uit Warschau. De president der Poolsche republiek heeft generaal Zeligowski tót minister van Oorlog benoemd. Uit Athene. Kolonel Zarifopoelos, de vroegere chef der politie te Saloniki, en kolonel Drakatos, die Maandag door den krijgsraad ter dood zijn Veroordeeld, zijn gistermorgen opge hangen. Er waren meer dan dertig duizend toc- schouwcrs.De executie door middelvan ophanging klonk op eens een ruwe mannenstem in zijn onmiddellijke nabijheid. „Mijn naam is Aureliano Costi," luidde het antwoord „wat Verlangt gij van mij, ka pitein „Hm, gij zijt mij warm aanbevolen, mijn heer, en. er is ook nog voor u een plaats in de kajuit besteld. Gij kunt aanstonds van het tusschendek daarheen verhuizen." „Vergist gij u niet in den persoon „Indien gij graaf Costi zijt, neen. Maar kom thans met mij mede, ik heb ook nog een pakje voor u." „Voor mij Onmogelijk. Ik laat immers nie mand in het oude dierbare vaderland ach ter." Thans vestigde de kapitein nogmaals een onderzoekenden blik op Costi's gestalte Dit onderzoek scheen echter goed uitgevallen te zijn, want op rustigen toon verklaarde hij „De overtocht is voor u betaald en het pakje voor u bestemd. Dit is nu eenmaal een uitgemaak te zaak, het moge dan komen vanwaar het wil. Kom derhalve met, mij mede naar de kaju;tdan zal ik u het pakje eerst overhan digen." Nog 'mmer twijfelend, of de kaijitem zich ;n- is door deze regeering ingesteld en dit waren de eerste terechtstellingen op deze wijze. Uit Parijs. Tsjitsjerin is gistermiddag naar Zuid-Frankrijk Vertrokken. Uit Londen. Uit Sydney (Nieuw Zuid-Wa- les) wordt gemeld, dat de zeelieden besloten hebben naar de schepen terug te keeren. Uit Londen. Het Lagerhuis verwierp na afloop der debatten over de werkloosheid met 322 tegen 133 stemmen de motie van wantrou wen, welke door de Labour Partij tegen de re geering was ingediend. De Duitsche Rijksraad heeft het Duitsch- Russische ontwerp-handelsverdrag goegekeurd. Het conflict bij de Steyerfagrieken te Wee- ne n is geëindigd. Het werk zal Maandag in vollen omvang worden hervat. Uit Berlijn. Blijkens een bericht uit Was hington heeft het Witte Huis het ministerie van Buitenlandsche Zaken gemachtigd tot de ver klaring, dat er geen bezwaar bestaat tegen het aannemen van buiteglandsche ridderorden door Amerikaansche burgers. Uit Angora. De Groote Nationale Verga dering heeft een wet aangenomen, waarbij elke andere hoofdbedekking dan de hoed wordt ver boden. in t m it a i m a el» „Onhoudbaar". De Gereformeerde Kerk wordt verontrust door het nog altijd hangend proces tegen ds. Geel kerken, die beschuldigd wordt van onzuiverheid in de leer inzake Genesis III. De Nedcrl. H..rv. Kerk had terzehder tijd een proces tegen den Goudschen predikant ds. Borger, die op den kanse' khnkk'aar stond te „hege'en" en die dan ook wegens ongeloof werd aangeklaagd. „Het classicaal bestuur der Ned. HerV. Kerk van Gouda echter, heeft in zijn zitting van heden de aanklacht tegen ds. Borger onhoud baar bevonden en Verklaart, dat, daar de KLrk zich over dit punt nooit uitgesproken heeft, er geen bezwaren tegen kunnen zijn het Evange lie op den kansel wijsgeerig te behandelen." Een l.ol.aie loochening van de grondslagen des Christendoms, onder voorwendsel, dat dit „wijsbegeerte" is, wordt dus toegestaan in de „Volkskerk". Wij wisten wel dat het practisch zoo gebeurde, maar het is toch merkwaardig de officieele houding der Kerk in deze zaak te zien R. K. Clmritas-Centrale. Op Woensdag, 25 dezer, had, op initiatief van het Centraal Bureau der K. S. A. en onder leiding van den Directeur van dat Bureau te Utrecht een bijeenkomst plaats van afgevaar digden Van R. K. Charitatieve Verecnigingen, ter bespreking van de wenschelijkheid en moge lijkheid om een centraal Verband of secretariaat der gezamenlijke charitatieve Vereenigingen tot stand te brengen, zoowel ter bevordering van de nationale als der internationale samenwerking van katholieken op charitatief gebied. Volgens bet eenparig gevoelen der aan wezigen kan van zulk een samenwerking, mits met de noodige omzichtigheid tot stand gebracht en onder voorbehoud van de waarborging der algeheele zelfstandigheid van de samenwerkende vereenigingen, Veel heil verwacht worden. Van de besprekingen, aldus werd besloten, zal aan de deelnemende organisaties verslag worden uitgebracht, terwijl tot die organisaties tevens het verzoek zal gericht worden om voor 1 Febr. 1926 haar standpunt omtrent een op bescheiden voet te stichten Charitas-Gentrale te willen vaststellen. derdaad met vergaste, volgde CosD hem. In de kajiut gekomen reikte de kapjtem hem een klem, goed Verzegeld pakje over en Cost- zag bij het openen tot zijn n;et germge verbazing daarud. een aantal bankbiljetten te voorschijn komen, w;er waarde eenige duizenden b'ren beliep. Anders was er niets aanweziggeen letter, gcene aanduiding zelfs, wie of de gever was. „Ik begrijp het niet," mompelde Costi, nog immer ten zeerste verbaasd en nog altijd zoe kend naar eenige aanwijzing. „Wellicht kan de brief, dien ik ontvangen heb eenige aanduiding geven," meende do ka pitein op goedhartigen toon, toen hij Costi's verwarring bespeurde„weliswaar draagt hij geen handteekening, doch gij kent misschien het schrift." Doch ook deze hoop b'eok ijdo1. Nog nimmer in zijn 'even had Gosti het schrift van den brief gezien. Reeds wi'd.e hij met zijn schat de kajuit van den kapitein Verlaten, toen hij eensklaps op den grond het couvert van den brief be merkte. Hij raapte het op en zijn bhk zocht aan stonds naar den poststempel. Nauwelijks had hij het woord „Perugia" gelezen of een glim- De kabinetscrisis. Ir. A 1 b a r d a b ij Mr. M a r c h a n t. De leider van de Tweede Kamerfractie der S.D.A.P. de heer ir. Albarda heeft gisteren een bezoek gebracht aan mr. Marehant. blijkbaar om hem op de hoogte te stellen van het resultaat der te Amsterdam gehouden besprekingen tus schen genoemde Kamerfractie het Partijbestuur van de S.D.A.P. en het bestuur van het N.V.V. De vergadering van de R. K. Tweede Kamer fractie welke a.s. Maandag in het gebouw der Tweede Kamer zal worden gehouden zal om half twee aanvangen. Een Michaëlistische motie. D,. club St. Michael te Utrecht heeft na een inleiding van den heer H. van den Braken waarin hij constateerde dat het voor de katho lieken het beste is naar de democratische zijde uit te zien en dat wij geen Mussolini maar ook geen Colijn wenschen met kleine meerderheid van stemmen een motie aangenomen waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat de R. K. Staatspartij de door mr. Marehant ge zochte samenwerking in ernstige overweging neme. Prov. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten stellen aan de Staten voor aan de gemeentecommissie van h.-t Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap te Leiden ten be hoeVe van de restauratie der St. Pieterskerk aldaar toe te kennen een subsidie van 2000 over het jaar 1926 betaalbaar te stellengeheel of bij gedeelten, telkens nadat zal zijn gebleken, dat het over dat jaar uitgetrokken rijkssubsidie ad 8000 of een evenredig deel daarvan zal zijn uitgekeerd. Verder stellen Ged. Staten voor, aan te koo- pen eenige strooken grond en water onder de gemeenten Reeuwijk en Waddinxvecn, met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 2.23.47 H.A., voor een bedrag van omstreeks 14.000, waaronder begrepen de verschuldigde schade- Vergoedingen wegens verbouwing van enkele opstallen. Ook wordt voorgesteld de provinciale subsidie regeling betreffende de bestrijding der tubercu lose te wijzigen in dien zin, dat voortaan ook voor de verpleging in eenvoudige inrichtingen (lighallen e.d.)subsidie kan worden Verleend van 10 pGt. voor de verpleging van tuberculoselijders en 20 pGt. voor de Verpleging van bedreigde kinderen. De meerdere uitgaven worden op 20.000 geraamd. «n bcwHloiik Hllriiw». Feesteoncert. Ter gelegenheid van de 30-jarige loopbaan als muziekleeraar van zijn dirigent, den heer J. C. M. Feltzer, heeft 't dillettanten symphonie- orkest „L. v. Beethoven" gisteravond in den R.K. Volksbond een feesteoncert gegeven, dat dien statigen naam .waarlijk verdiende. De groote zaal was over-bezet, een schat van bloemen werd aangedragen en wat aan muziek werd geboden, was inderdaad een feestelijk compliment waard. „Beethoven" heeft gisteravond weer eens bewezen, dat 't 't volste bestaansrecht bezit en daarop in nog steeds stijgende lijn aanspraak mag maken. Een lang niet gemakkelijk program was gekozen dat evenwel over 't algemeen zeer loffelijk en plausibel werd ten uitvoer gebracht. Voorop dient vermeld, de verklanking van Bi zet's ,,1'Arlesienne Suite II", waarover we wer kelijk verbaasd waren, zoo goed bracht het ge zelschap 't er af. Ook de Ouverture „Wilhelm Tell" (Rossini) en 't „Sylvia ballet" (L. Delibes) vonden een zeer verdienstelijke weergave en even. eens liet de vertolking der overige orkestnum mers Grieg's „Huldigingsmarsch" en Strauss' lach van voldoening vloog over zijn gelaat en aan zijn lippen ontsnapte een „ah ten bewijze, dat hij thans den geheimzinnigen gever gevon den had. Bijna een half menschenleven is sinds dien tijd vervlogen In de prachtvolle kathedraal van San-Francisco werd een plechtige hoog- dienst gehouden, om den Allerhoog&ten te dan ken, dal Hij de Kerk na den dood van Pius IX een nieuwen Opperherder had geschonken in kardinaal Joachim Pecci, die onder den naam van Leo XIII den Stoel van Sint Petrus had beklommen. In de nabijheid van het hoogaltaar de kathe draal van San Fransico knielde een eenvoudig gekleed, reeds bejaard echtpaar. Bescheiden en eerbiedig bleven zij op eenigen afstand Van de dichtige menigte neergeknield niemand sloeg aclu op hen, doch toen eenigen tijd later onder het luiden der klokken de Zoon Gods op het altaar kwam nederdalen, baden zeker niemand inniger voor den nieuwen Paus dan, Gosti én zijne echtgenoote. EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1