DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN De kabinetscrisis. ^gyittiTO m9 De Schat van Montcalm. 48ste Jaargang. Dinsdag l|Deeember 1325. No. 14418 BureauKOEMARKT 4. Telefoon intefeoinmunaal 68085 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiëai 16 regtls 1.75«Ike rsgel da&rbovan 35 csnt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededealingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gcheeie invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Alyem.Verz.bank Schiedam De deur op slot. Het ontkennend antwoord van Onze Tweede Kamerfractie op de vraag van mr. Marchant of zij in beg'nsel bereid was, om haar mede werking te verleenen tot bet vormen van een parlementair kabinet, steunende op een combina tie zwart-ros en rood, zal met voldoening door alle kaüiolieken vernomen zijn. Wei zal niemand van ons anders Verwaciit hebben, maar de vrees was erloch, dat een miudeindd, zij 'tdan ook een geringe wel iets voor samenwerking met rood en ros gevoelde. Eenstemmig echter heei't onze Kameiclub nleur nukend, eenstemmig heeft zij beginsel boven belang gekozen. Het hoofdbezwaar tegen de genoemde samen werking was natuurlijk het gezelschap der socia listen, die nog heel wat van bun manieren zuilen moeten afleeren en nog veel meer van hun op vattingen kunnen wijzigen, voordat een gelijk optrekken voor ons met nood'ottig wordt. Alleen bij uiterste noodzaak zou oaze Kamer fractie daartoe willen beslissen en deze noocizaak is gelukkig nog nief! aanwezig. De vraag„Wat nu dringt zich onweer staanbaar op. De vorige week heeit mu. Marchant reeds me degedeeld niet te denken aan de vorming van een zoogenaamd minderheidskabinet bestaande uit socialisten en vrij zin ig-dumocraten, zoodat met het besluit van onze fractie, naar alle waar schijnlijkheid ook aan Marchants formatie werkzaamheden een eind is gekomen. De zinsnede in de vqrk'aring van de Katholie ke Kamerfractie, dat zij onverzwakt haar mee ning handhaaft, dat een kabinet steunend op de dria rechtsche fracties de meeste waarborgen geeft voor een alzijdige behartiging van 's lands belang on, duidt ons inziens op een verwachting, dat het herstel van de coalitie nog mogelijk zal zijn. Of die verwachting werkelijkheid zal worden is nog al voor twijiel vatbaar, want dan zulltn de christelijk-historischen hun hoofden moeten buigen en terugkomen op hun anti -papistisch besluit inzake de kwestie Van d jn gezant bij den Pau° en of zij zoo christelijk en zoo historisch durven zijn, gelooven wij voorloopig niet. Zoo la ïgzamerhand wordt de eenigste oplos sing een zaken- of nationaal kabinet. BniteslaBifisi Naeisw». HET VERDRAG VAN LOCARNO. Het vertrek der Duitse he delegatie. Rijkskanselier Dr. Luther, rijksminister dr. Stresemann en de staatssecretarissen vonKempf- fer en von Schubert zijn gisteravond om half negen van het Lerhter station naar Londen ver trokken. Het uur van vertrek was ook ditmaal geheim gehouden zoodat zich vrijwel geen be langstellenden of nieuwsgierigen op het perron bevonden, maar bijna alle rijksministers en vele leden van het diplomatieke corps, met name de Fransche zaakgelastigde en de gezanten van België en Polen. Het teekenen der Locarno-verdragen zou heden ochtend plaats vinden in de groote gouden re ceptie-zaal van het dep. van Buitenl. zaken, wel ke vroeger het tooneel is geweest van vele merk waardige vergaderingen en plechtigheden, of schoon van geen gebeurtenis van zooveel belang. Deze arbeid hield hen den geheelen dag bezig eerst bij het vallen van den nacht verlieten zij de vallei, waarover de dood zijn vleugelen had uitgespreid en trokken naar hun stam. Om de verdwijning van hun aanvoerder te verklaren vertelden zij, dat Berenklauw bij het doorwaden van een rivier verdronken was en dat de snel heid van den stroom het hun onmogelijk gemaakt had zijn lijk terug te vinden. Berenklauw kwam inderdaad nooit terug. Doch van dit tijdstip af verdween, bij elke nieuwe maan, een krijger van de moordenaars bende der Hurons plotseling. Den volgenden dag vonden zijn stamgenooten hem met geopenden schedel stervend liggen in het midden der vallei, welke getuige was geweest van den moord op den Canadees en zijn familie. Deze geregeld terugkeerende en geheimzinnige moorden herhaalden zich dertig maal en hielden eerst op, toen de geheele bende van Berenklauw verdwenen was. De Hurons gaven deze vallei, zoo noodlottig voor hun stam, den naam van het „Roode veld" en langzamerhand werd zij het voorwerp van een geheimen schrik voor alles, wat Huron De plechtigheid zou om 11 uur aanvangen.Vooraf zullen de tien bevoegde vertegenwoordigers der onderteekenende mogendheden bijeenkomen om de volledige volmachten der gedelegeerden te verifieeren. De onderteekening zal geschieden aan een groote rechthoekige tafel, bedekt met een groen kleed, in het midden der zaal. De Britsche delegatie zal aan het hoofd zijn gezeten, Baldwin, de premier, aan de rechterzijde- van Chamberlain. De andere delegaties zullen om de tafel zijn gezeten in dezelfde volgorde als te Locarno. Na de onderteekening zullen waarschijnlijk redevoeringen worden gehouden, o.a. een van Baldwin. Groote toebereidselen zijn getroffen om te maken, dat de heele wereld precies ver neemt hoe het Verdrag van Locarno is geteekend. Vertegenwoordigers van alle groote bladen van Europa zijn uitgenoodigd aanwezig te zijn en er zal een film worden gemaakt van de geheele plechtigheid. Het zal de eerste maal zijn, dat te Londen een verdrag wordi onderteekend, in tegenwoordigheid van de wereldpers. DUITSCHLAND. De ontruiming der Keul che zone De ontruiming van de Keulsche zone, welke sinds 1 December 1918 bezet was door Britsche troepen, is gister begonnen, dus ongeveer 24 uur voor de onderteekening van het Verdrag van Locarno. De 29ste auto-transport-al'deeling van het R.A.S.C. vertrok hedenochtend van Marien- burg met bestemming Wiesbaden. Morgen zal reeds een gedeelte van het 1ste bataljon van hei Manchesterregiment, benevens andere onderdee- len en voorraden, per trein naar Wiesbaden wor den overgebracht. De rest van dit bataljon volgt op Donderdag. FRANKRIJK. De ministerraad heeft heden definitief den tekst van de regeeringsverklaring vastgesteld, welke Donderdag in de Kamer zal worden voor gelezen. De bladen rekenen op een meerderheid voor dcregeering in de Kamer van 400 stemmen. Loucheur zal tegen het einde der week de persvertegenwoordigers ontvangen. Morel, de onder-secretaris van financiën zeide bij het verlaten van het Elysee dat de regeering de Kamer zal verzoeken nog voor het einde van dit jaar de financieele debatten te zullen beëindi gen. De bijeenkomst van de besturen der Cartel- groepen met de leiders der socialisten zal Woens dag plaats vinden. AMERIKA. Een stille wenk? De Amerikaansche minister van orlog, Davis heeft in een dezer dagen gehouden redevoering verklaard dat op het oogenblik de Ver. Staten beter dan ooit te voren paraat zijn om ten oorlog te trekken. In ongelooflijk korten tijd kunnen zij de organisaties in beweging hebben om een volledig uitgerust leger van 4.000.000 man in het veld te hebben. De organisatie van zoo'n kunststuk is in orde. De omvang snelheid van uitrusting en de goedkoopte van het uit den grond stampen van dat leger van 4.000.000 man zou ongeëvenaard zijn in de wereldgeschiedenis. BULGARIJE. Nieuwe moordaanslagen. Uit Milaan wordt gemeld, dat volgens in Zuid- Slavië aangekomen Bulgaarsche vluchtehngen lievig gevochten wordt .tussehen agrariërs en regeeringstroepen. Volgens de „Secoio" is de heette. Zij gelooven haar nog door een booze macht bezocht, welke zij hoopten te vermurwen door het aanbrengen van een steen en dien te voegen bij den hoop, welke de lijken bedekte. Deze vrees heeft zich van geslacht tot geslacht voortgeplant en op het oogenblik waarop onze geschiedenis begint, had nog geen enkele Indiaan hoe groot ook zijn dapperheid was, zich alleen in deze vallei durven wagen. Op een schoonen Juli-namiddag werd de ge wone verlatenheid van het „Roode Veld" opge- vroolijkt door twee mannen, die op den rotsblokken zaten, welke tot grafmonument dienden voor de vermoorde Canadeezen. Deze twee mannen vormen met elkander een zonderling contrast. De eene, een jonge man van vier-en-twintig of vijf-en-twintig jaren, had een open en vrijmoedig gelaat en levendige,maar dikwijls droomende en zwaarmoedige oogen. een fijne zwarte snor, welker beide punten be vallig waren omgekruld, beschaduwde zijn bo venlip terwijl prachtige haren, welke onder de breede randen van zijn hoed te voorschijn kwa men, in een bewonderenswaardige oorlogstrofee om de wigwam van een Roodheid op te sieren Zijn kleeding was geheel gelijk aan die, welke bij sommige Europeesche jagers in trek is. Zij bestond uit een slappen hoed met breede randen, door een arendsveer versierd; een los boven kleed, om het middel door een gordel opgehou- prefect van Lova met eenige technische beamb ten op straat overvallen en gedood. De president van den Republikeinschen bond te Granizza als mede de secretaris en de penningmeester zijn doodgeschoten. NOORWEGEN. Het drankverbod. De Noorsche premier Mohwinckel heeft Za terdag te Bergên een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde, dat de financieele toe stand verbeterde. Ten gevolge van stijging van den Noorschen wisselkoers is de staatsschuld met 390 millioen kronen verminderd. De regeering is voornemens voor te stellen, dat het volgend jaar een plebisciet gehouden zal worden over de vraag, of het huidige alco holverbod gehandhaafd moet worden. De drank smokkel was aan het verminderen. Betreffende de buitenlandsche politiek zeide de premier, dat de onderhandelingen met Rus land in zake een nieuw handelsverdrag vermoe delijk spoedig tot een bevredigend resultaat zouden leiden. ALLERLEI. Uit Constantinopel. De correspondent te An gora van het dagblad „Aktsjam" verklaart, dat tot nu toe te Erzeroem 114 personen zijn gear resteerd, en dat van hen reeds drie ter dood zijn veroordeeld en twee tot tien jaar gevangenisstraf. Ook gaan er ge-uchten, dat ontevredenen gede monstreerd hebbed te Sivas, Trebizonde en Rize. Bijzonderheden hieromtrent zijn nog niet be kend, doch de toestand schijnt erger te zijn, dan de regeering wil weten. Men gelooft, dat het kabinet hedenmorgen bijeengekomen is, om den toestand te bespreken. Uit Londen. Volgens een bericht uit Jeru zalem aan de „Star" zouden Fransche troepen te Rasjava, onder bevel van den commandant Tine,door de rebellen omringd zijn en volkomen in de pan gehakt; slechts een man dezer afdeeling is in leven gebleven;volgens hetzelfde bericht arriveeren voortdurend nieuwe versterkingen voor de rebellen uit den Libanon. Aan de „Times" wordt uit Madrid gemeld, dat aldaar binnenkort wellicht belangrijke po litieke wijzigingen zullen plaats hebben. Nu Primo de Rivera zich naar Madrid begeeft, stij gen de verwachtingen. Men gelooft algemeen, dat de dagen van het Directoire geteld zijn. Uit Parijs. Het verluidt, det Henri Berenger die onder Caillaux naar Washington geweest is, weer naar Amerika zal worden gezonden, om de onderhandelingen over het regelen der schulden aldaar te hervatten. De Turksche regeering heeft een arbeids wet uitgewerkt, die zich geheel aansluit bij de besluiten van de verschillende arbeidsconferenties H i a D l n De Kabinetscrisis. De vergadering der Katholieke Kamer fractie. Men seinde ons gister uit Den Haag De vergadering van de R.K. Tweede Kamer fractie, in het Tweede Kamergebouw, heden middag om half twee, werd door alle leden dier fractie bijgewoond, met uitzondering van den heer mr. A. baron van Wijnbergen. Geen samenwejrking. Vanwege de Katholieke Tweede Kamer fractie, ontvingen we gisteravond het volgende communiqué den een wijde broek, welke tot aan de kniecn reikte, terwijl iederen slobkousen het onderste deel van het been bedekte.Een tweeloopskarabijn hing aan den bandelier over den schouder, een paar Amerikaansche revolvers en een met adel lijke wapens voorzien jachtmes, dat aan zijn gordel ging, voltooiden zijn uitrusting. Deze man was markies Raoul de Valvert, wiens plotselinge verdwijning reeds gedurende achttien maanden het onderwerp uitmaakte van de gesprekken in de Parijsche salons. Zijn gezel, een neger van het mooiste zwart en met de mooiste gestalte, welke een zoon van Cham bezitten kan, was bijzonder opmerkens waardig om zijn hoogen lichaamsbouw en zijn forsche, breede schouders, welke een ongekende spierkracht aanduidden. Niets was indrukwek kender en tegelijkertijd kluchtiger dan zijn uit rusting, welke enkel uit een linnen broek en een buffelhuid bestond doch deze buffelhuid ver dient een bijzondere vermelding. Hij had haar om zijn lichaam geslagen door de voorpooten om zijn hals en achterpooten om zijn midden'vast te maken vervolgens had hij van den kop van het dier een soort van helm gemaakt de horens waren er gekruist over heen en midden tussehen deze had hij drie groote vederen van een wilden kalkoen gestoken. Aldus geplaatst was deze huid zeer groot en zeer wijd als de neger liep, sleepte de staart hem na en veegde den grond over een afstand van twee passen achterwaarts In een op heden, 30 November, gehouden op een lid na voltallige vergadering der Katho lieke Kamerfractie der Tweede Kamer, is door deze eenstemmig ontkennend geantwoord op de vraag of zij in beginsel bereid zou zijn haar medewerking te verleenen tot het vormen van een parlementair kabinet, steunende op de Katholieke-sociaal-democratische en vrijzinnig- democratische fracties. De Katholieke Kamerfractie, onverzwakt handhavende hare meening, dat een kabi net, steunende op de drie rechtsche partijen, de meeste waarborgen geeft voor een alzijdige be hartiging van 's Lands belangen, heeft tegen de gevraagde medewerking o.m. het bezwaar, dat zij haar tot, saw mwerking zou brengen met de sociaal-democratische arbeiderspartij, wier die pere beginselen, met de Katholieke beginselen, lijnrecht in strijd zijn. Alleen bij uiterste noodzaak zou de Katholieke Kamerfractie tot deze, om verschillende redenen, door haar zeer ongewenscht geachte samenwer king, kunnen overgaan. De Katholieke Kamerfractie ziet niet in, dat deze noodzaak thans reeds aanwezig zou zijn. De houding der Vrijz. Demoeraten. De „Tel" heeft geinl'ormeerd, hoe men in leidende vrijz. democratische kringen denkt over het ook in ons blad vermelde denkbeeld van het dagblad „Het Centrum" in zake het vormen van een Centrumgroep, bestaande uit R.K.A.R. en V.D. Men hecht in politieke aangelegenheden veel waarde aan het oordeel van genoemd blad, om dat sindo kort oud-minister Aalberse, secre taris van de R.K. Tweede Kamer-Fractie, deel van de hoofdredactie uitmaakt. In de boven aangeduide luidende vrijz.- democratische kringen wees men ons er op, dat in de vermelde Centrumconcentratie de vrijz. democraten feitelijk de plaats zouden gaan innemen, die thans de Christelijk Histo- risehen in de coalitie bezetten. Men achtte dit denkbeeld niet de moeite waard, om er een woord aan te verspillen. Wegenbelasting. Gistermiddag heeft een deputatie uit het dage- lijksche bestuur van den Nederlandschen Bond van kermisexploitanten Ons Belang een audiëntie gehad bij den minister van waterstaat ter be spreking van een betere regeling van de heffing der wegenbelasting. De deputatie uit het bestuur stelde zich voor niet over te gaan tot heffing van de belasting per as maar de belasting te leggen op de benzine. De opbouw van Borculo. In de afgdoopen maand hadden te Borcu'o oen twintigta1 openbare aanbestedingen van huizen p'aats. Voor zoover de weersgeste'dhoid het toe'aat, wordt er gebouwd- Evcnwe1 is nog geen dor noodwoningen veriaten. De openbare school is onder de kap, men hoopt het gebouw met Februari in gebruik te kunnen nemen. De sigarenfabriek der firma F. W. van Dassen die op 10 Aug. afbrandde is geheel gereed en in gebruik genomen. Thans hoopt men op uitbreiding der industrie hier ter plaatse Er worden werkkrachten gevraagd teneinde een cartonnage-industrie in het leven te roepon. Bij een wandeling door de plaats ziet men op een twintigtal punten de ruïnes nog bijna onverand-rd; die van de Herv. Kerk is w 1 de meest opvallende. en, indien de wind bij toeval opstak, zwol dat zonderlinge kleedingstuk op, nam ronde vormen aan en de neger geleek dan sprekend op den mast van een koopvaardijschip, welke onder den druk zijner zeilen buigt. De wapenen van den neger waren even oor spronkelijk als zijn kleeding. Zij bestonden uit een reusachtige houthakkersbijl, de snede glom en schitterde in de zon en de steel was tussehen de achterpooten van den bison gestoken tegen over deze bijl aan de andere zijde, hing een breede lange macheta of bowiemes. In de hand slingerde de neger een tak van den zwarten eikeboom, voorzien van scherpe knoopen en gehakt in den vorm van een knods en naar de losheid te oordeelen, waarmede de herculische Afrikaan dezen nieuwmodischen wandelstok hanteerde, kon men opmaken, dat hij voor een vijand de zwaarte van een berg hebben zou. Door welken samenloop van omstandigheden had de elegante markies de Valvert het asphalt van de Parijsche boulevards verlaten om zich levend in deze wildernissen te begraven.? Dat zal de toekomst misschien ons leeren. De twee reisgezellen lagen nu languit op den grond om van de vermoeienissen van een langen marscli te bekomen en opnieuw krachten te verzamelen voor hetgeen hun wachtte; zij namen nu een stevig maal en aten met grooten eetlust. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1