DAGBLAD I mORSCHIEDAM OMSTREKEN FEUILLETON De Schat van Monica lm. LUXE DOOS V. ROSSEM'S TABAK 48ste Jaargang. Woensdag 2 December 1925. No. 34419 BureauKOEMARKT 4. Telefoon lutereommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3-Per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75alke ragel daarbovan 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededealingen 75 ct. par regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. tiratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitI 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een dnim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij Verlie» van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Bij of krachten* wetten of verordeningen vo«r- geachreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het (Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de BATAAFSCHE IMPORT MAATSCHAP PIJ, Bijkantoor Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een benzme-inst.allatie met. een ondergrondsch reservoir, inhoudende 4000 L., en een bov, ngrondsche altapinrichting in en op de voetstraat van de Nieuwe Haven, kadaster Sectie M. No. 396, ged. voor het pand Nieuwe Haven 69, kadaster Sectie M. No. 1251. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag 16 December 1925, des.v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling oi' schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 2 December 1925. HET VERDRAG VAN LOCARNO. De onderteekening. Het verdrag van Locarno en de daarbij be- hoorende documenten, die op 16 October werden gepararfeerd, zijn gister onderteekend. Hierdoor is definitief bet einde van de periode van oorlog en het begin van een nieuw tijdvak van vrede aangegeven. Allen die aan de plechtigheid van gistermorgen hebben deelgenomen, erkenden de historische waarde van deze gebeurtenis. De buitenlandsche gedelegeerden, werden bij hun aankomst aan het Foreign Office door den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Austen Chamberlain, ontvangen. Nadat de te teekenen documenten voor het laatst waren bestudeerd, schreden de diplomaten naar de gouden ontvangzaal, waar de onderteekening zou plaats vinden. Nadat allen de hun aangewezen plaatsen aan een groote rechthoekige taï'el, die in het midden der zaal stond, hadden ingenomen, nam de plechtigheid om precies 11 uur een aanvang- Vervolgens verhief Chamberlain zich van zijn zetel en las een telegram voor van koning George. „In opdracht van zijne majesteit den Koning mijn doorluchten heer, heet ik U in de hoofd stad van het Britsche Empire hartelijk wel kom. Zijne Majesteit heeft mij opgedragen, U mede te deelen, met welk een belangstelling hij de beraadslagingen te Locarno heeft ge volgd en U zijn diepgevoelde voldoening te ver tolken over het daar bereikte resultaat. Deze toespraak vond in de Fransche taal plaats, evenals Chamberlain's welkomstwoord, dat als volgt luidde „Mijne heeren. Ik acht mij gelukkig, hier aan te kunnen toevoegen, dat de premier en ik zelf eveneens ons zeiven gelukwenschen met 2) „Brrrr," zei eensklaps Raoul, terwijl hij den blik in het rond 'iet gaan „deze 'andstreek ziet er Verschrikke'ijk uit. Wat zag jij er van, Themis- tock'es „Arme neger heeft nooit zoo iets ontzettends gezien toen hij hier binnendrong, is bij van schrik bleek geworden." „Waarlijk, men zou het niet zeggen", zei Raoul lachen d". „Lach., meester, lach maar als hij mij gelooven wilt, zullen wij voorzichtig doen door zoo gauw mogelijk te vertrekken." „Waarom dat 't Is waar, over dit landschap lig t 'ets Verschrikkelijks, maar toch kan men het zekere schoonheid niet ontzeggen. Zie die bergen met hun Verscheurde bellingen die daar vóór ons oprijzen zou men niet zeggen, dat het trap pen zijn, door de Titans uitgehouwen om den bemel te bestormen Zie die béek met haar troebele golven, welke aan onze Voeten stroomt en zich daarginds in het zand Verliest, alsof zij zich schaamde het azuur des hemels haar met slijk te bezwaard water te toonen. Zie die rotsen, die zich rondom ons als schildwachten verheffen" „Ja, maar die ook zeer goed tot hinder'aag Uw tegenwoordigheid hier, om het verdrag van Locarno en de daarbij behoorende overeenkom sten, die tegelijkertijd zijn opgesteld, te onder teekenen. De conferentie van Locarno is, terwijl zij vroegere vriendschap versterkte de basis ge weest van de verzoening met Duitschland, een verzoening, welke ons daarvan zijn wij over tuigd voor het vervolg een nieuwen vriend zal garandeeren. Mijne Heeren, wij zijn er ons ten volle van bewust, dat er nog veel te doen is, opdat al onze verwachtingen in vervulling kunnen gaan. Wij zullen allen nog veel moeilijkheden onder vinden, vele vooroordeelen moeten overwinnen doch wat ons betreft, wij zijn onwrikbaar be sloten, dit werk van pacificatie in denzelfden geest te voleinden, welke ons hij onze onderhan delingen heeft beheerscht. Waar wij eenmaal de hand aan den ploeg hebben geslagen, zullen wij niet .neer achter ons kijken. Z. Ms. regeering zal alles doen, wat in haar macht is, om een succes vol resultaat te waarborgen van ons aller werk, dat gericht is op het hegraven van de veeten en argwaan van het verleden en de toekomstige generatie te bewaren voor een herhaling van de ongelukken en smarten, waarvan de wereld van heden getuige en slachtoffer is geweest." Nadat de leiders der delegaties ieder met een korte rede hadden geantwoord, reikte Sir Cecil Hurst, juridisch adviseur van het Brit sche ministerie van Buitenlandsche Zaken, het verdrag van ieder der eerste gedelegeerden op de rij ter teekening aan. De andere gedeelegeerden, alsook de Britsche premier Baldwin, hebben vervolgens nog rede voeringen gehouden. Nadat ten slotte nog een telegram was geonden aan het gemeentebestuur van Locarno, verklaarde Chamberlain de confe rentie gesloten. EEN RECORD TE GENEVE. Het duizendste verdrag geregistreerd. Er gaat tegenwoordig haast geen week voor- Lij, of aan het Volkenbondssecretariaat worden van een of meer der staten, leden van den Boud, internationale verdragen en overeenkomsten ontvangen ten einde op de in artikel 18 van het vulkcnbondostatuut Voorgeschreven wijze te worden geregistreerd, en gepubliceerd. Zoo weid deze week het duizendste verdrag in de registers, die daarvan in het secretariaa' worden t ijg .houden, ingeschreven. Het betrof een uitwisseling van nota's tusschen Zweden en Noorwegen over de inteipretatie van het op 20 October 1905 tusschen beide landen gesloten arbitrage-verdrag. DUITSCHLANi/ LN RUSLAND. Socialisme en bolsjewisme. Een rede, door den socialist Landsberg in den Rijksdag over Locarno gehouden, geeft de Vorwarts aanleiding tot een artikel over Duitsch- land's verstandhouding tot Sowjet-Rusland. Het Blad constateert dat Moskou sedert eeni- gen tijd van koers is veranderd, omdat het blijkbaar hééft ingezien dat de bolsjewistische methoden in Midden- en West-Europa geen ingang vinden. „De principieele verschillen tus schen het democratische socialisme en het bols jewisme zijn zoo duidelijk aan den dag getreden, dat zelfs velecommunistischearbeidersinDuitsch- larrd beseffen, dat hetgeen mogelijk is in het uitgestrekte agrarische Rusland, niet opgaat in het industrieele, dichtbevolkte Westen. Dit is ook de verklaring waarom Moskou thans kunnen dienen aan Roodhuiden, op ouze haar bossen Verzot." „Bloodaard 1" „Ho, ho," zei Themistoc'es op Verwijtenden toon. „Wat mij betreft, meester, a's het u behaagt hier te blijven, 'aat ons hier dan b'ijven. AU de Indianen komen, heb ik hier iets om hen te ontvangen." En de Afrikaansche Hercules 'egde zijn land op zijn lcnods. „Goed, goed, nu herken ik u weer Laat ons hopen dat je geen gehoefte aan je knuppel zult hebben, en dat wc een weinig rust mogen genieten, alvorens onzen tocht voort te zetten." „Wie weet of wij we' ooit het doe' zullen be reiken wat gij u voorstel, vooral als wijl niets meer hebben dan de vage inlichtigen, welke gij mij hebt medegedeeld." „Er bestaat een oud spreekwoord, Themistocles het g. loof verzet bergen". Ik heb vertrouwen in jou en in mij zeiven.Voor het overige ontveins ik mij geen enkele moeilijkheid van de onderne ming maar het moet." De jonge man liet zijn hoofd ih zijn hand Vallen en verviel in diepe overwegingen. Eenige oogenblikken later bewees zijn langzame en regel matige ademhaling aan Themistocles dat hij, doorvermoeidheid overwonnen in slaap gevallen was. De neger beschouwde hem eenige oogenblikken met toedeien biik- niet meer aanvalt, doch zich tot waarneming be perkt. En het Duitsche socialisme doet desge lijks. Zoo kan allengs een toestand van weder- zijdsch begrijpen ontstaan, die den weg kan effe nen voor een nuchter zakelijke goede verstand houding. Daarmee zou de positie, die de Duitsche comm- nisten op buiteniandscne politieK genred in nemen oniioudnaar worden. Ueze berust thans op de fictie dat de gelreele wereld Rusland te lijf wil en dat de Duitscüe socialisten zich aan liet kapitalisme vemocüt heüben. De waariiexd is echter dat bet kapitalisme geen ruzie met Rusland zoekt, doch er zauen mee wi. doen, en dat de socialisten aan een, trouwens niet-be- staande, samenzwering tegen de Sowjets geen deel hebben en ze zelts, als je bestond, met alle middelen zouden verijdelen." DE IERSCHE GRENSREGELING. Gosgrave, de „president" van het uitvoerend bewind van den lerschen Vrijstaat, is uit Du blin naar Londen vertrokken, om deel te nemen aan de „gesprekken" over de lersche grens kwestie. GRIEKENLAND EN RULGARIJE. Uit Sofia wordt bevestigd, dat in het Grieksch Macedonischegtadje Fiorina een bom is ontploft De Grieksche autoriteiten hadden vastgesteld, dat de aanslag door Bulgaren is gepleegd, en er zijn krachtige weerwraak-maatregelen tegen de Bulgaartche bevolking genomen. Daarbij komt dat ten gevolge van de Grieksche behandeling der Bulgaren door de Grieksche autoriteiten wederom duizenden Bulgaarsche vluchtelingen over de Bulgaarsche grens komen. De pers te Sofia is over het incident in hooge mate ferbitterd. SYRIË. De omsingeling door de Franschen van de stellingen der Drusen te Hasbaya is bijna vol tooid, en zeer spoedig kunnen ernstige gevechten worden tegemoet gezien. De Franschen Maan niet toe,dat dagbladcorrespondenten de operaties gadeslaan. Te Damascus en te Homs heerscht groote spanning. ALLERLEI. Uit Parijs.De „Temps" meldt.datmgr. Ceretti na zijn benoeming tot kardinaal, in afwijking van den regel, nuntius te Parijs zal blijven met den titel van pronuntius. Uit Locarno. Bij gelegenheid van de onder teekening dir Verdragen zijn de klokken den heelen avond geluid. Het paleis van justitie en het stadhuis waren versierd'. Uit Berlijn. Volgens de United Press heeft president Alvaer het Argentijnsche congre- voorgeteld, Argentinië weder tot den Volken bond te laten toetreden. De Parij.,che Volonté meldt, dat Briand spoedig den Nobel-Vredesprijs krijgt. #1. JMcolaas-Cadeau Inhoud Milo en Poorters Toeback f 1.70 en 11.20 per doos. 4188 11 „Arme meester", mompelde hij. „goed, dapper edelmoedig Zult ge wel ooit het vaderland weer zien?. Na deze zwaarmoedige overweging plaatste Themistocles zijn knods tusschen zijn beenen om op elke gebeurtenis Voorbereid te zijn, begon den omtrek nauwkeurig op te nemen en een zijner nationale liederen te neuriën. Eensklaps hoorde men een licht rumoer in de richting Van een der heuvelen, die het Roode Veld omgaven het gerucht deed het lied op Themisctocles' lippen eenskalps ophouden. Zonder te ontstellen spitste hij het oor, daarna stak hij een der vingers uit en raakte den arm zijns meesters lichtelijk aan. „Wat is er, Themiscocles", zei de markies met haast onhoorbare stem bij had namelijk als a'Un, die het 'even der woestijn geleerd hebben, de gewoonte, om tijdens den s'aap een oog open te houden. „Opgelet", antwoordde de neger, terwijl hij het oor tegen den grond drukte. „Het kruid spreekt hernam hij na een oogenblik luisteren, „en ik hoor den tred van een man, die den heuvel bestijgt. Laten wij ons achter een dezer rots- biikken verbergen en vervlgens wafwachten wij zullen weldra weten, hoe de vork in den steel zit." Raoul de Valvert volgde deze raad en d<' twee m nnen hurkten, met het wapen in de vuist, achter een der in het rond verspreide rotsblokken neer én hielden zich op elk Voorval gereed. B n ii n 1 n d. De kabinetscrisis. Marchant trekt zich terug. H. M. de Koningin heeft mr. Marchant ont vangen, die verklaarde, dat hij tot zijn leedwezen niet in staat is de hem gegeven opdracht lot samenstelling van een parlementair kauniet ie aanvaarden. Het gezantschap bij deii Paus. In parlementaire kringen loopt hei gerucht, dat er gezocht zal worden naar een oplo.mg van het ge^chi, over het gezantschap nij d n Pau„, hierin bestaande, dat de mLsie bij d n Pau^ te Rome opgeheven zal blijven, doch dat de gezant te Weenen of die te Madrid (beiden katholiek) te vens, bij den Paus zal worden geaccrediteerd. Tweede Kamer. Naar in par'ementaire kringen verwacht wordt za', indien het moge'ijk b'ijkt, de Tweede Kamer in den 'oop der vo'gende week in openbare ver gadering bijeenkomen ter behande'ing van eenige wetsontweipen, we'ke voor 1 Januari 1926 moe ten zijn afgedaan, met het oog op tegen dat tijd stip af'oopende termijnen. Prov. Staten. Gister werd de najaarszitting der Prov. Staten van Zuid-Holland in de vergaderzaal der Eerste Kamer geopend door denCommissaris der Koningin baron Sweerts de Landas Wyborgh. Bij de behandeling der agenda voerde de heer van Staveren het woord over het voorstel van Ged. Staten om nader aan de orde te stellen hun voorstel tot het toekennen van pensioen aan de oud-leden van Ged. Staten mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schokking. Hij vroeg of te verwachten is dat bij dit punt onder het oog gezien wordt de quaestie van cummulatie der pensioenen. De Voorzitter antwoordde, dat het punt over 14 dagen in behandeling zal komen. De weg Gouda Utrecht. De heer Hovy besprak den weg GoudaOude water-grens van Utrecht. Spr. betoogde, dat deze weg wel in de eerste plaats voor verbetering in aanmerking komt, omdat hij deel uitmaakt van den weg Rotterdam Utrecht. De voorzitter zegde antwoord in de volgende vergadering toe. Hulpbehoevende kantoorbedienden. De bondsraad van den Algemeenen Nederland- schen Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft besloten zich te wenden tot de regeering met verzoek om steunmaatregelen ten behoeve van kantoorbedienden, die door hun leeftijd in moei lijke omstandigheden komen te verkeeren. Prins Eitel Friedriek. Heden zullen, meldt de Tel., prins Eitel Frie- drich de zoon van den ex-keizer, en diens echt- genoote de gasten zijn van baron Van der Heydt te Zandvoort. Onze vloot. Splitsing bij de Marine. Gister heeft de intcr-departementa'e commis sie, ingesteld door de ministers van Marine, Ko- lon'ën en Fmanc'ën, mzake de spritsmg van het Marine-personeel haar rapport aan genoemde ministers uitgebracht. Het rapport behandelt de personeelsforma tie, in Neder'and en Neder'andsch-Indië, van Zij zagen weldra op den top van den heuvel een man van hooge gestalte verschijnen hij d oeg het costuum der pelsjagers en zwaaide met een karabijn, die hij laadde en afschoot met een ve.- wonderlijke snelheid en wiskundige zikehrid. ,,'t Is een blanke", zei Raoul. „Ja, meestei, 't is een blanke. Hij woidt dooi Indianen aangevallen, die den heuvel beproeven te bestijgen. „Als elke kogel zijn doel bereikt, zal het niet lang duren of de laatste Roodhuis zJ 'hebben geleefd." „Hm, de Indianen zijn talrijk, en als de jager het ongeluk heeft gewond te worden, is bij verloren. „Wij zullen zien." „Gij behoeft niet meer te zien, meester, kijk He jage. wankelde inderdaad en viel op de knieën. Dit oogenblik van uitstel veroorloofde den Indianen voorwaarts te rukken en toen de jager zich omhoog richtte bereik!en vijf of zes. zijner vijanden den heuveltop en zwaaiden met hun tomahawk. „Zullen wij dien man als een hond laten ver moorden", schreeuwde de markies, terwijl hij werktuigelijk de kolf van zijn karabijn di'ukte. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1