Guur Weer PU ROL een gespritste marine, alsmede die van een niet gesplitste marine. In het eerste geval is aangenomen voor Ne derland een vloot van kleine vaartuigen voor den onderzee-, den mijnen- en den a'gemeenen dienst, (waarvoor o.m. een pantserschip type Heemskerk), alsmede een vliegdienst. Het korps mariniers wordt dan onnoodig geacht. Voor Nederlandsch-Inclië komt de commissie c.q. bij mobilisatie, tot twee kruisers, type Java, 12 torpedobootjagers5 flottilje vaartuigen, 12 hulpkruisers, vaartuigen o.m. voor den on derzee- en mijnendienst, alsmede een vlicg- d;enst. Bij een ongecpKtste mar'ne zou o.m. het korps marmers, zij het op verminderde sterkte, behouden moeten blijven. Het rapport bevat voorts een hoofdstuk over den dienst en levens voorwaarden. van het personeel en een raming der kosten. Wat een gesplitste marine betreft zu'len de kosten voor Nedenand ƒ8.181.000 en voor Nederlandsch-Indië ƒ22.068.000 be dragen, voor een ongesplitste marine zu'len de kosten voor Nederland ƒ20.821.000 en Voor lndië 15.254 000 bedragen Een van het oordeJ dor meerdeiheid afwij kende nota eener minderheid in de commissie is aan haar rapport toegevoegd „Voor Liesje om te leeren." We 'ezen in de Maasbode Op een uitval van de „Tribune" in Verband met ons citeeren van een versje „Voor Liesje om te 'c eren wezen we, zooals onze lezers zich nog we' zunen herinneren er op dat de „Libe ra e Wegwijzer" het „Voorrecht" had dit „pae- dagogisch" product hef eerst te hebben ontdekt. Dit liberale b'ad schijnt daarover aan den tand te zijn gevoe'd en komt nu in zijn jongste nummer verk'aren, dat het Versje voor de grap verzonnen had. Ten opzichte van het communistisch orgaan meenden we dit éerrijkheidsha've onze 'ezeis te moeten mededee'en aan hen het oordee' over n derge'ijke fantasterij over'atend. Rijksverzekeringsbank. Bij K.B. i,s met ingang van 1 Januari 1926 aan mr.-L. del Baere, op zijn Verzoek, eeivo' ont- s'ag ver'eend ah secretaris-generaa' der Rijksver zekeringsbank, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten Benoemd is tot secretaris-generaa' der Rijks verzekeringsbank mr. J. C. Heyning te Hi'ver- sum. Weldadigheidspostzegels voor liet kind. De we'dadigheidspostzege's zullen dit jaar verkrijgbaar zijn van 17 December tot 16 Januari Zooais men weet zijn de zegels verkrijgbaar in drie waarden,n.J. van 2, van 71/, en van 10 cent de zegels zullen verkocht worden resn voor 4 11 en 12 Vj ct. v Ditmaal zullen de zegels ook in rollen Verkrijg- baai zijn, zoodat men ze ook op de postzegel machine kan gebruiken. Zomertijd. Ver schenen is het Voorloopig Version der Twee de Kamer over de voorsteilen-van dï wler- den en Braat betreffende den zomertijd. Uit de Pers. De politieke toestand. Het „Handelsblad" is getroffen door de eensgezindheid der katholieke fractie - In de eerste plaats is van beteekenis dat het besluit der fractie met algemeene stem men werd genomen. Het verlangen van den demo- cratischen vleugel der R. K. partij om samen te werken met de sociaal-democraten is dus blijk baar veel minder sterk dan sommigen der laat sten meenden. Anders kon het besluit waarin deze samenwerking „ieer ongewenscht geacht" wordt genoemd, niet unaniem zijn genomen De heeren Stenhuis en Van der Kieft en del eiders van sommige „moderne vakvereenigingen heb ben er ongetwijfeld niet toe bijgedragen om dit verlangen der Roomsche democraten te verster ken. De B.K. Staatspartij heeft gister den Christe lijk Historischen nog eens gelegenheid geboden het hoofd te buigen. Het klinkt niet waarscijnlijk dat zij dit zullen doen. Het boetekleed moge den man niet ontsieren, men trekt het zeer on gaarne aan. Een „protestantsche coalitie" a la Lingbeek komt natuurlijk niet in discussie, wel zou in aanmerking kunnen komen de mogelijkheid eener Roomsch-katholieke-anti-revolutionnaiïe minderheidsregearing. Ook de kansen daarvan mag men o.i. wel niet overschatten. Een deel er v. pers heeft reeds doen uitkomen, dat Cohjn var. een dergelijke regeering stellig niet de leider zou kunnen worden. Of de anti-revo- utmnnairen het thans kunnen wagen zich als de veel zwakkere partij aan Roomsche leiding toe te vertrouwen, mag men evenzeer betwijfelen" t ^Ur i 1°°r bes,uifc der Roomsch- kathoheke fractie van heden of men dal onge wenscht acht of met, de kans van een kabinet, dat met - of althans in den gewonen zin des woords „parlementair" is. De traditioneele vraag „Wat nu wordt ÏT°°'KÏin.Pa,rleme,ntaiferi redacteur van „De Maasbode als volgt beantwoord Wat den heer Marchant niet lukte behoeft de heer Albarda niet opnieuw te beproeven. Van de heeren Kersten en Lingbeek spreken we maar met, die kunnen een ruit stukgooien, maar weten te voren dat ze toch met in staat zijn te betalen. Als we ons dan ook afvragen, wat er nu gebeu ren moet nu de pogingen van den heer Marchant mets hebben opgeleverd, dan richten we den blik op de christelijk-historisclie partij en den leider daarvan, dr. De Visser, al heeft deze zich persoonlijk aan de stemming onttrokken. Even goed als voor de vrijzinnig-democraten geld ook voor deze fractie het qui cas^e paie. Zou de protestantsche geest ook nu nog niet tot dat offer bereid zijn De christelijk-histori- sche partij is er toch van overtuigd, dat de sa menwerking de beste is, die zij maar verlangen kan. De prijs, die gevraagd wordt om de stukken weer aaneen te hechten, is bekend. Mgr. No- lens heeft hem duidelijk genoemd in zijn verkla ring alleen bij niet opheffing van den gezant- schapspost door hun medewerking kan er van samenwerking en steun aan een Kabinet sprake zijn. „De Tijd" schrijft Achteraf gezien, doet het ons bijzonder genoegen, dat de Katholieke fractie zich niet tevreden heeft gesteld met een verwijzing naai de verklaring, welke de door Mgr. Nolens in de zitting van 10 Nov. j J. is voorgelezen, maar deze historische gelegenheid heeft aangegepen, om met scherpe duidelijkheid op principieele gron den de samenwerking af te wijzen met de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij, „wier diepere beginselen met de Katholieke beginselen lijn recht in strijd zijn". Dit besluit is zonder weife lende bespreking, eensgezind genomen. Hierme de is een einde gemaakt aan de legende, als zou er in onze fractie een vleugel zijn, die met ver langen uitziet naar een samengaan met de S.D. A.P. Aan de illusie, die langen tijd met voor ons onbegrijpelijke hardnekkigheid in socialistischen kring werd gekoesterd, is hiermede een einde gemaakt. „De Nederlander" (chr. hist) schrijft er het volgende over „Het besluit van de R.K. Kamerfractie cor respondeert geheel mét het advies, gegeven door „Het Gentrum" (dat is door mr. Aalberse). Zij geeft boven alles de Voorkeur aan een kabinet, steunende op de drie rech'tsche partijen, maar motiveert deze niet op principieele gronden, maar omdat zij zulk een kabinet de meeste waarborgen geeft voor een alzijdige behartiging van 's lands belangen. Principieel kant het besluit van genoemde fractie zich alleen tegen de diepere beginselen der sociaal-democratische arbeiderspartij. De vrijzinnig-democraten mogen het er dus voor houden, dat dit te hunnen aanzien niet het geval is. Ook hier bemerken wij den geest van „Het Gentrum", dat zich vinden liet voor een com binatie ,,R. K., vrijz.- democraten en anti-re- volutionnairen". Wat dezen laatsten betreft, zeker altijd nog denkende aan den stempel van „Christendemocraat", dien Kuyper er eertijds op drukte. Het besluit komt overigens hierop neer, dat mr. Marchant met een toeschietelijke houding aan het adres der Vrijzinnigdemocraten, een weigering heeft ontvangen. De R.K. Kamerfractie, zoo besluit „De Ne derlander" bleek als steeds,ook nu meesteresse in wat wij noemen,,Real-poIitiek". „De Standaard" (a.r.) is van meening, dat het antvoord der katholieken in de eerste plaats een beginselverklaring tegenover de S.D.A.P- bevat. De beste de meest gewenschte weg, wordt nogmaals door de R.K. fractie aangewezen, al. dus het blad, dat dan als volgt zijn beschouwing eindigt „Ieder die met haar die uiterste noodzaak voor ons volk uiterst bedenkelijk vindt, weet dus welke verantwoordelijkheid hij op zich laadt, als hij meehelpt die uiterste noodzaak dichter bij te brengen." Sfgsdiüw 6f©w«»S©Spa Meows, Winkelweek. Alhoewel de weersomstandigheden nu juist niet bepaald medewerken om het slagen van de winkelweek te Vergrooten, blijkt uit alles het succes ervan. De deelnemende winkeliers zijn bijna eenstem mig van meening, dat het uitreiken van de be kende enveloppen Van grooten inflocd op den verkoop is, terwijl daarentegen de niet-deel- nemers bespeuren, dat 't pub'iek hen gedeeltelijk negeert. Tot op heden kwamen bij het secretariaat van de winkelweek 50 inzendingen met het complete woord „winkelweek" binnen. Wij wijzen er onze lezers nog eens op,dat ieder dieditwoord uit losse ietiers heeft weten samen te stellen beslist een prijs krijgt, doordat men niet meer letters „1" in de enveloppen gestoken heeft, dan er prijzen beschikbaar zijn. 140 Prijzen zijn er te Vergeven dus er is nu nog kans Voor 90 verzamelaars. Deze prijzen zullen na afloop der winkelweek onder do verschillende inzenders verloot worden. Lezing prof. Coleubrander. Dinsdag 8 Dec. houdt prof. Colenbrander, gelijk reeds eerder gemeld, in het Handelsge bouw te Vlaardingen, 's middags 3 uur, een le zing, over het Ned.-Belgisch verdrag. Voor deze lezing hebben de leden van onze middenstandsVereenigingen Vrijen toegang. Winterweer en vogels. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot bescher ming van vogels, Heerengracht 260—266 ver zoekt ons opname van het volgende Nu de winter is ingetreden, dringt zich bij ons de vraag op, welke de gevolgen daarvan zullen zijn voor onze in het wild levende vogels. De sterfte, door voedselgebrek veroorzaakt, neemt m een dergehjken tijd soms onrustbarende af metingen aan en het zijn in de eerste plaats de nuttige vogels meezen, spreeuwen, lijsters, lood- bortsjes enz., die aan den winter ter offer vallen. 4193 8 geeft ruwe huid van handen en gelaat. Dit verzacht men dadelijk en geneest men spoedig met Het gevaar voor insectenplagen neemt, als ge volg van een groote vogelsterfte, toe afgezien van andere redenen is het daarom alleen al ge boden, deze dieren zooveel mogelijk te hulp te komen. Als velen willen medewerken, zal het verlies aan vogellevens in ieder geval belangrijk beperkt worden. Laat in dezen tijd geen voedsel verloren gaan een kort, bruin brood, een plakje spek,een homp je kaas, vetten van allerlei soort, ook die, welke voor menschelijk gebruik niet of niet meer ge schikt zijn, appennootjes, cocosnoot, hennep zaad, alles is de vogels welkom. Pakjes met voer voor zaadetende en voor insectenetende voliere- vogels, zooals die in den handel verkrijgbaar zijn, kunnen ook in de vrije natuur goede diensten bewijzen schillen van vruchten (appels, bananen enz.) mits fijn gesneden, worden met graagte gegeten. Ten slotte nog een ondiep bord met water en de vogels zullen een dankbaar gebruik maken van de voerplaats, die natuurlijk vooraf vrij van sneeuw moet worden gemaakt. Op aanvrage zenden wij gaarne zoolang de voorraad strekt een korte handleiding, be trekking hebbende op eenvoudige en goedkoope wintervoedering van vogels, zonder dat voor de toezending kosten in rekening worden gebracht. Euphonia. Dinsdag 8 December hoopt het Schied. Man doline-gezelschap „Euphonia" haar 10-jarig bestaan te vieren. Des avonds 8 uur geeft zij een jubileum-concert onder leiding van den directeur D. Jongbloed, met medewerking van een kwartet uit Schiedamsch Mannenkoor Orpheus". Gistermiddag omstreeks 2 1/2 uur ontstond een begin van brand in pand no. 52 aan den Dam alhier, doordat een rek met waschgoed, dat bij de kachel te drogen stond vlam vatte. De bewoners binschten het vuur met eenige emmers water. Er werd voor ongeveer. 60.schade aangericht. De commissaris Van politie raadt hei, publiek aan geen kaarten te koopen, die worden aangeboden namens het Nationaal- Kaartenverkoop-Gomite, tot steun van (fe ge troffenen door de stormramp, secr. Anjelier straat 62, den Haag. Wegens een nieuwen sneeuwval hedennacht is het aantal sneeuwruimers van gis ter ook hedenmorgen weer in dienst gegaan. Te Leiden slaagde gister Voor het examen apothekersassistente,mej. E. J. M. Rebers, van hier. UIT ROTTERDAM. 'n vreemd huwelijk. Laatst kreeg een juffrouw aan dén Linkermaas oever kennis aan een jongmensch. Na eenigen lijd werd besloten een huwelijk aan te gaan. Het jonge mensch Vroeg, of er bezwaar tegen was, dit huwelijk te Utrecht te sluiten, daar zijn familie aldaar woonachtig was. Dit werd goed gevonden. Het jonge mensch begaf zich alleen naar Utrecht en kwam terug met een acte, opgemaakt door een ambtenaar van de arrondissementsrechtbank aldaar en getee- kend Genius. Hij wist van zijn a.s. schoon ouders verschillende bedragen los te krijgen, z.g. om meubelen te koopen- Toen de trouwdag gekomen was, zeide het jongmensch, dat hij nog eVen naar Utrecht moest. Hij kwam terug met een papier, Voorzien van verschillende stem pels, hetgeen de trouw-acte moest voorspellen. Doch toen de moeder van het jonge mensch het jonge paar zou bezoeken, Heeft hij aan zijn viouw bekend, dat het Huwelijk slechts gefin geerd was en dat hij reeds getrouwd wa?. Toen echter de schoonvader ook argwaan opvatte, heeft het jongmensch zijn koffers ge pakt en niets meer van zich laten hooren. Hij wordt thans door de politie gezocht. fiemenjjil Nieuw». Ontrouwe postbeambte. Op het postkantoor te Nijmegen werd gister een brie venbesteller gearresteerd, die op heeteidaad werd betrapt op diefstal Van geld uit brieven. De man bekende meermalen dergelijke diefstallen te hebben gepleegd. Brand. Gistermorgen is te Oerle onder de gemeente Veldhoven de boerderij van den land bouwer Z. door onbekende oorzaak totaal afge brand. Vijf koeien en de gansche inboedel zijn verbrand. Verzekering dekt de schade voor een gedeelte. Balk op het hoofd. Aan boord van het lichterschip Binnenvaart 13, liggende in de IJsselhaven te Rotterdam, is bij het verleg gen van scheerbaiken, een balk in het ruim gevallen en terecht gekomen op het hoofd Van den bootwerker P. H. J. P. Deze man is met een ernstige wond aan het hoofd naar het zieken huis gebracht. werkloozen te-fZwolle uitgesloten zijn van het werk in het Ömmerveld. 1 Bankpa/pier van. k ra n t e n- k ni p s e 1 s. Terwijl het druk was in een manu facturenzaak te Gorcum, werd, zonder dat 't per soneel er op lette, een bankbiljet Van 10.ont vangen. Bij het opnemen der kas bleek, dat dit biljet gemaakt was van uitknipsels Van een krant, waarin de vóór- en achterzijde Van het nieuwe bankpapier waren afgedrukt. De uitknipsels waren tegen elkaar geplakt. Eeq „w a ardelooze"- reclame-bon. Het gebeurde te Roosendaal. De firma Braat had een extra-rec'ame-campagne op touw ge zet, waarbij iedere kooper, die voor een rijks- daa'der kocht, een bon ontving, waarop een rebus ter op'ossing. Verschi'hnde 'ieden van den buiten, o.w. ook eeaige markibezoc'kers uit Hoeven, deden hun inkoopen bij de firma Braat en ontvingen den prijsrebus, we'ke dan 'ater weer voor 25 Nov. moest worden inge'everd. Een HoeVensch boertje wi'de echter niks met zoo'n ,,'oterij" te doen hebben en had geen „goesting om Vor 'n stukske sukke'aod nog 'ns naor Roozendao' te motten kommen", daarom gaf hij het bonneke maar aan een kennis, een jongen van de wed. Br. te Zegge, die het er we' voor over had om nog eens naar „Braate" te gaan, want hij kwam toch dikwij's in Roozen- daab" Wie za' zeggen hoe gelukkig de arme vo'ks- weduwe zich wel voelde, toen bleek, dat de ge kregen reclame-bon haar geen ,stukske sukke- laod", maar den. hoofdprijs een salonmeu blement in eigendom bezorgde?! De gelukkige weduwe heeft intusschen het meublement aire ds verkocht voor 250.—. Voor het Hoevensch boertje 'n duur stuk „sukkelaod". Trage werkloozen. Een veertigtal werkloozen te Zwolle was door de regeering te Werk gesteld in het ÖmmerveldDeze werkloozen vonden het Zaterdagmorgen onwerkbaar weer. Ergo bleven zij thuis. Hedenmorgen kwam een telegram van den minister van Arbeid, dat de Een prelaat a 1 s minister. In de lepubliek Lithauen, waar de katholieken een groote meerderheid Vormen, heeft dezer dagen een kabinetswisseling plaats gehad. De Consti- tueerende Vergadering van Lithauen wordt gekozen door middel van een algemeen, direct en geheim kiesrecht. De wisseling van portefeuilles had tengevolge, dat tot minister van buitenlandsche zaken we.d gekozen |Mgr MReinys. Geenszins heeft deze verk''ezmg aanhang gegeven tot een poTDeke cr's's, wel tot een Versterkmg der christelijke democraten :n de republiek. Mgr. Reinys was eertijds professor aan de universiteit van Kovno en geldt thans voor een der meest Vooraanstaande leiders in de katho lieke beweging Van Lithauen. Geboren in 1884, dus betrekkelijk jong heden, studeerde hij theologie aan het Seminarie te Wilna na hei, gymnasium te Kovno te hebben bezocht. Zijn studies Voltooide hij aan de academie te St. Petersburg, te Leuven, waai' hij een graad haalde in de filisophie en ten slotte te Straats burg voor zijn apologetische studiën. Priester gewijd in 1907, was hij jaren aan de St. Jo- hanneskerk te Wilna werkzaam, om vervolgens benoemd te worden tot leeraar aan het gym nasium, laatstelijk tot professor in de filisophie aan de universiteit van Kovno. De verwachtingen omtrent den thans tol minister gekozen prelaat zijn hoog gespannen. De mepper van Toledo. Een dag ol wat geleden ontleenden wij aan Amerikaan- sche bladen het bericht, dat te Toledo, in den staat Ohio, een krankzinnige misdadiger aan het rondwaren was, die eenzame vrouwen aanviel en haar met een knots zware slagen op het hoofd toebracht. Tien vrouwen had hij aangevallen en twee had hij doodgeknuppeld. De misdadiger verdween na iederen aanval weer spoorloos, om dan elders in de stad weer op te duiken. De ge- heele mannelijke bevolking was gealarmeerd, en goedbewapende politiemannen en soldaten sloten zich bij de klopjacht aan. Het heeft echter een volle week geduurd voor men den dader te pakken kreeg. Hij had zich na zijn laatste euveldaad op Dinsdag een volle week schuil gehouden, maar deze Zondag werd hij opgemerkt onmiddellijk achtervolgd en gegrepen. Het was een haveloos gekleede reus, die volmaakt krank zinnig scheen te zijn en die onverstaanbare taal uitbracht. Onder de aangevallen vrouwen zijn er die den man hebben herkend, als den dader. Toen den man gepakt werd zwierf hij doelloos door de buitenwijken door stad, met een zwaren hamer in de hand. Hij is een man van reusachtige lichaamskracht, die ongelooflijk hard kon loopen. Liet is voor de heele bevolking van Toledo een ware opluchting, dat de geheimzinnige boos doener althans onschadelijk i» gemaakt. Een Wolkbreuk in Florida. De steden Miami en Miamibeach (in Florida) zijn overstroomd tengevolge van een wolkbreuk. De voornaamste straten stonden wel een meter onder water. De gemeentelijke' electriciteits- werken waren gestoord, zoodat talrijke bedrijven o.a. de tram en de dagbladen, stilstonden. Honderden auto's en motorfietsen moesten door de berijders in den steek worden gelaten. Botsing tusschen auto en trein. Te Blytheviile (Arkansas)is een anto, waarin de gezinnen van twee farmers waren gezeten, door een locomotief aangereden. Negen personen werden gedood en een gewond. Kerknieuws. De Karthuizers. Naar de „Msb." verneemt zal binnenkort de orde der Karthuizers zich weer in ons land komen Vestigen. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2