H. WIJSBROEK. Boterletters, Hammen en Harten Brengt eens een bezoek aan onze St. icolaastafel Hoogstraat 67. Broersvest 45. ties te verlangen, dat zij de noodzakelijkheid der korting zelf zouden toestemmen. Desniettemin laat die noodwendigheid zich niet wegredeneeren, zij blijft bestaan. Wij willen de voornaamste redenen daarvoor nog eens in het kort in het licht stellen. Wanneer wij dat doen, willen wij erkennen, dat er enkele gevallen zijn, waarin betrok kenen te zwaar worden getroffen en wij zijn bereid daarvoor voorzieningen te treffen. Deze gevallen kunnen dus verder worden uitgescha keld. Wij moeten beginnen met ten stelligste af te wijzen, hetgeen men vooral in het Georganiseerd Overleg heeft willen doen voorkomen, alsof wij n.l. de loonen tot een sluitpost van de begrooting wilsen maken. Dit zouden wij zelf ten zeerste verwerpelijk ach ten. Dat dit niet het geval is hebben wij in het overleg nadrukkelijk in het licht gesteld. In het schrijven van 6 October 1.1., waarmede wij ditmaal onze voorstellen bij het Georgani seerd Overleg inleidden, hebben wij de volgende redenen daarvoor genoemd ten eerste het Rijk voerde de pensioenkorting in, terwijl bovendien, door de ingevoerde salaris verlagingen, de loonen der rijkswerklieden op het oogenblik ongunstiger zijn dan die der onze ten tweede na de maatregelen van het Rijk is ook bij de Gemeenten in die richting een sterke beweging tot heffing eener pensioensbijdrage ontstaan en gingen velen tot de korting over ten derde in onze Gemeente is het loonpeil in het particulier bedrijf zoodanig gedaald, dat er hoe langer hoe grooter onevenredigheid is ont staan tusschen deze loonen en die bij de Gemeen te ten vierde het is toch niet houdbaar, van de burgerij voor welke het terugloopen van het peil der loonen en andere inkomsten reeds in zoo sterke mate plaats had, te verlangen, dat met hare belastingpenningen de loonen van het Gemeentepersoneel op het peil van 1920 zullen worden gehandhaafd ten vijfde en dat, werd wel afdoende genoemd, de Gemeente financiën laten het niet langer toe den toestand zoo te laten. Waarbij er dan op werd gewezen, dat, laat staan dat men tot de zoo noodzakelijke belastingverlaging kon komen, ook met de buitengewone middelen, die nog tot een bedrag van 146.000.konden worden gevonden op verre na geen sluitende begrooting was te verkrijgen zoodat naast de pensioenskorting nog een vermindering van den aftrek bij de inkomstenbelasting voor noodzakelijk levens onderhoud, eveneens in verband met den ge- daalden levensstandaard, moest worden voor gesteld. Wat nu de veranderde-omstandigheden aan gaat, deze zijn niet te loochenen. Men behoeft slechts het verloop van de index cijfers voor de gezinskosten en de kleinhandels prijzen van levensbehoeften te volgen. Als maat staf pleegde daarvoor te worden genomen die van het Amsterdamsche Bureau voor de Statis tiek. Op den basis van 100% vóór den oorlog waren deze voor de gezinskosten in Maart 19^0 213 7 in Septembèr 1925 178.7 voor de kleinhandelsprijzen der levensbehoef ten in Maart 1920 212.2 in September 1925 156.2 Zooals in den staat is te zien, dateert nu de tegenwoordige salarisregeling van April/Mei 1920 dus uit denzelfden tijd van de boven eerst ge noemde indexcijfers. Vergelijkt men nu deze indexcijfers met het verloop der loonen bij de gemeente, dan zal men foor! Zek"er n'et Seze»d han worden, dat in 1920 over het algemeen de laatste bij de ee-ste achterbleven. Stelt men nu gemakshalve dan deze beide ge lijk, gaat men dus uit van een stijging der loonen in 1920 tot 213.7 dan komL i^^kT- ting van 8»/, op 195.5 dus op een peil, dat tegenwoordig indexcijfers der gezinskosten (178.7 aanzienlijk en dat der kleinhandels- prijzen van levensbehoeften (156.2 verre overschrijdt. Ook wanneer men de korting beziet in het licht der daling der indexcijfers der gezinskosten komt men tot gelijke conclusie. Deze indexcijfers daalden van 213.7 tot 1.78.7 derhalve een teruggang met 35/2137 of 16.4 Stelt men deze daling van 16.4 der gezins kosten tegenover de 8.5 korting die nu op de loonen zou worden toegepast, dan blijven de loonen toch nog zeer verre in het voordeel. Van een vergelijking met de daling der klein- handelprijzen der levensbehoeften willen wij niet eens spreken. Wat de loonen in particulier bedrijf betreft, vonden wij een belangwekkend staatje in het laatst uitgekomen maandschrift van het Centraal Bureau van de Statistiek van 31 October 1915, betrekking hebbende op de metaalindustrie. (Uit het bijgevoegd staatje blijkt dat een metaalbewerker i„ 1910 13.30 en in 1920 /31,8b verdiende, tegen een loon van /27 2b on heden. Red.). Een onderzoek, dat wij nu instelden naar de loonen in de groote bedrijven in onze gemeente als: de groote werven, de Kaarsenfabriek, de glasfabrieken, het groot gist- en branderijbedrijf en de chemische fabriek (die weliswaar naar de Vondel mgenplaat werd verplaatst, maar toch nog werklieden van hier betrekt) leidde tot de conclusie, dat de loonen in deze particuliere be drijven, waarin de massa van onze werklieden werkzaam is, in doorsnee zijn als Volgt Geschoolden ƒ30— k ƒ33.-. Geoefenden 27. a 30.Ongeschoolden 20— a 23 Voor de Gemeentewerklieden zijn deze loonen (behalve den kindertoeslag) Geschoolden 34—35— (na 6 j. dienst). 1W HET ADRES VOOR Tel. 4229 30 Geoefenden 32.(na 6 j. dienst). Ongeschool den 30— k 32.(na 6 j. dienst). Daarbij komt dan het premievrij pensioen met de andere voordeelen van den Overheidsdienst, als een Vaste positie, vrijgevige bepalingen voor ziekte en verlof, gunstige arbcidscondities en een werkkring, die velen meer aantrekt dan eene in particulier bedrijf en die zij zouden verkiezen, al weten zijdat zij daarin niet kunnen verdienen, Wat iemand Verdient, die in het. particuliere leven slaagt. In het Georganiseerd Overleg heeft men, be halve op eenige andere groepen, evenals bij vroe gere gelegenheden, ook thans weer voornamelijk een beroep gedaan op de collectieve contracten der bouwvakarbeiders en typografen. Wij hebben er echter op gewezen, dat. deze groepen steeds een zeer bijzondere positie hebben ingenomen. Gelijk gezegd, zijn er in het Georganiseerd Overleg ook eenige andere bedrijven genoemd, maar wij meenen,dat den doorslag moeten geVen de bedrijven bovenbedoeld, waarin de g.oote meerderheid van onze arbeidersbevolking werk zaam is. Het zijn echter niet alleen de particuliere be drijven, waar de loonen sterk zijn teruggegaan. Wij hebben het Rijk en andere Gemeenten met salarisverlaging of pengioensKorting zien voor gaan. Speciaal is voor ons een vergelijking met het Rijk op zijn plaats,daar de onmogelijkheid om de te hooge loonen te betalen bij ons nog sterker dringt dan bij het Rijk. Het Rijk heeft tenminste een normaal sluitende begrooting, en heeft plannen om de Inkomstenbelasting te verlagen, terwijl ook na denPensioensaftrek onzebegrooting slechts met buitengewone middelen is sluitend te maken en wij onze belasting, hoewel die veel te drukkend is, niet kunnen verlagen. Bovendien zijn wijinzonderheid Voor de sub sidie in de uitkeeringen aan uitgetrokken werk- loozen, die zulk een aanzienlijk bedrag van onze begrooting uitmaken, in hoogê mate van het Rijk afhankelijk. (Slot volgt). „Katholiek Leven." Een der leden schrijft ons Dezen keer was men bijeengekomen om het vervolg bij te wonen der lezing van pater Biesta, die heeft gesproken over de Hervorming, een onderwerp, dat vanwege zijn belangrijkheid, zoowel als zijn omvang, het tweetal spreekbeur ten overwaard is. Op waarlijk eminente wijze heeft onze modera tor ons in zijn le gedeelte de oorzaak en het ontstaan der hervorming geschetst, om in zijn 2e lezing de ontwikkeling er van en meer speci aal de Hervorming in Nederland te bespreken. Aangezien Luther in de hervorming, die in Duitschland zijn oorsprong- had,vrijwel liet groot ste aandeel heeft gehad, zouden we ons in hoofd zaak bepalen tot 'n beschouwing van hem, wiens levensbeschrijving, een beschrijving van het. ontstaan der hervorming in zich sluit. Maarten Luther, geboren te Eisleben, in 1483 kregen we achtereenvolgens te zien als monnik, hervormer en anti-papist. Jammer was het dat Luther bij al zijn hervormingspogingen over het hoofd zag, dat hij ze'if de grootste hervorming noodig had. Immers de weinige eerbied tegen over den Paus, die zich vooral bij Luther sterk deed gelden en de arrogantie waarmede hij over zich zelf pleegde te spreken, waren oorzaak dat hij zich totaal niet stoorde aan de vermaningen des Pausen om zijn dwalingen te herroepen.Het gevolg was dat hij nadat men nog verschillende malen vruchtelooze pogingen had aangewend om hem tot inkeer te brengen, de Kerkelijke ban over zich zag uitgesproken. Later werd hij ook in den Rijksban gedaan toen Luther na door den Duitschen Keizer daartoe in de gelegenheid te zijn gesteld, zijn leerstellingen uiteenzette en dit op een nederlaag voor hem|uitliep.We aanschouw den het verbranden der Pauselijke bul voor de poorten van Wittenberg, zijn verschijnen voor den Keizer op den Rijksdag te Worms, zijn ge heimzinnig verblijf op den Wartburg, later f4 Juni 1525) zijn huwelijk met Katharina van Bora, een afvallige non, om hiermede het le ge deelte te beëindigen. In zijn vervolg gaf Pater Biesta ons een klaar en duidelijk beeld van den z.g. boerenkrijg, die op aanstoken van Luther in heel korten tijd een geweldigen omvang aannam, vertelde van den nieuwjaarswensch, dien hij uitgaf tegen Paus en Kerk (1 Jan. 1526), schetste Luther's levens avond, diens plotseling, rampzalig afsterven (18 Febr. 1546) om tenslotte over de hervorming hier te lande te spreken. De eerw. spr. stond eenigen tijd stil bij den groot.en bloei van Neder land tijdens de regeering van Karei V. We hoorden spreken over de z.g. wederdoopers, over Willem van Nassau, den in godsdienst onverschilligen Prins van Oranje, die Luthersch en Katholiek was al naar het uitkwam en later Calvinist werd om Holland te veroveren, over hagepreekers, geuzen en edelen, over den beel den storm onder graaf van Brederode, over Alva die de geuzen kwam bestrijden, over de inneming van den Briel door de watergeuzen, over de martelaren van Gorcum, den „moord" op Willem van Oranje enz. enz. Aan het eind zijner rede gekomen zijnde, ver telde de eerw. spr., dat 't toen zoo heel moeilijk niet meer was voor de hervormers zich aanhang te verschaffen, aangezien men zoo slim wel was om de uiterlijke ceremoniën t.e bewaren. Luther en zijn volgelingen hadden den weg naar den hemel weer gemakkelijk gemaakt. De tallooze en lastige kerkelijke wetten en boetedoeningen, waarmede de menschen zich volgens hen tot nu toe hadden afgetobd om zalig te worden hadden zij vervangen of doen vervallen, aldus de goedgeloovigen misleidend. Tenslotte stelde de moderator ons het pro testantisme van onze dagen voor oogen, sprak over den funesten invloed en uitwerking van Luther's leer en wees op de excessen, waarvan we allen nog niet zoo heel lang geleden getuigen waren. Doch, aldus Mod. we kennen allen het gebod van naastenliefde, we weten dat we niet alleen onze vrienden moeten beminnen, doch ook onze vijanden moeten liefhebben. Met een opwekking om ook hen een goed hart toe te dragen en veel voor hen te bidden eindigde pater Biesta zijn keurige, interessante rede. Het hartelijk applaus, hetwelk ZEerw. in ontvangst had te nemen was wel een bewijs van de aandacht waarmede de jongelui de inleiding hadden gevolgd. Onze voorzitter, de heer van Kemenade, zeide werkelijk niets te veel, toen hij in zijn dankwoord, aan pater Biesta zeide, dat men door hem had genoten. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enkele leden gebruik gemaakt, wat tot ge volg had dat ook de hervormer Galvijn in het debat werd betrokken, waarover onze moderator in den loop van het volgende jaar een lezing heeft toegezegd. De vragenbus bleek nog een. drietal vragen te bevatten, die allen op klare wijze door onze moderator werden beantwoord. Het was een gezellige, leerzame avond. Als nu kapelaan Leesberg, den llen dezer een causerie gaat houden over Lourdes en deze met beelden komt toelichten, zullen er ongetwij feld wederom weinig thuisblijvers zijn. iIL K. Leeszaal. Gedurende de maand November werd de R. K. Leeszaal en Bibliotheek ,,St. Liduina" bezocht door 752 personen waarvan 741 heeren en 11 dames. Uitgeleend werden 2106 banden waarvan 61 studiewerken. Het boekenbezit vermeerderde met 48 ban den zoodat dit thans 10043 banden bedraagt. Wegens St. Nicolaasavond zal de R. K. Lees zaal en Bibliotheek Zaterdag 5 Deo. vanaf 5 uur gesloten z ij n. Winkelweek. Het comité van de Winkelweek meldt ons, dat nog circa 40 inzendingen v.h. woordWinkel- week Worden verwacht. De letters zijn uitgege ven, ook cle L. dus deze kunnen ook terugkomen. Het publiek wordt aangeraden nog eens flink in te lcoopen bij alle ingeschreven winkeliers. Tot en met Zaterdag kunnen inzendingen Wor den bezorgd. Het comité zou gaarne zien dat alle prijzen er uitkwamen. De jury voor den etalage-wedstrijd is rond ge weest en de meerderheid hiervan heeft de kaarten met hun bevinding ingeleverd. De uitslag zal morgen bekend worden gemaakt. Verdachte haast. Onder dit. opschrift becritiseert „De Voor waarts" van gisteravond, het besluit van B. en W., om Maandagmiddag voor de behandeling Van de begrooting de regeling betreffende de gehuwde onderwijzeres aan de orde te stellen. De „Voorwaarts" meent dat deze „Verdachte haast" zijn oorsprong vindt in het feit dat er Dinsdag a.s. een Schiedamsche onderwijzeres in het huwelijk wil treden. 't Lijkt ons, dat eerder op dit huwelijk de onderscheiding „verdachte haast" past daar het bruidje, naar men ons meldt, de huwelijkchaVen dacht binnen te zeilen, voordat het dreigend ont slag 'n feit werd. Onbegrijpelijk is het echter, dat „de Voor waarts" deze handelwijze verdedigt. Het ge tuigt immers niet van groote solidariteit, wan neer zoo'n onderwijzeres, ten koste van een werkloozen collega,een dubbel inkomen tracht te bemeesteren. Kamer van koophandel. De vergadering der kamer van Koophandel en fabrieken voor de Beneden-Maas wordt be legd 'tegen Woensdag 9 December 1925, des n.m. 1.30 uur in de groote vergaderzaal van het Handelsgebouw te Vlaardingen. Gelijk gemeld zal professor Colenbrander spreken over het Nederl. Belgisch t.ractaat. De agenda luidt als volgt 1Opening2. Notulen 3. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen leden 4. Inge komen stukken 5. Inkrimping Postbestellin gen te Schiedam 6. Voorstel tot aansluiting aan het Streeknet7. Nederlandsch-Belgisch Verdrag8. Rondvraag. Men zie annonce. Sint Nieolaas en weldadigheid. In de St. Nicolaasdrukte is het mogelijk, dat iets vergeten zou worden, wat toch niet behoort vergeten te worden. En daarom wordt voor alle zekerheid nog even in herinnering gebracht., dat morgen, Zaterdag 5 December, aan alle huizen wordt rondgegaan om giften in te zamelen Voor de Vereeniging tot Bescherming Van Zuigelingen. Men rekene daarop, legge zijn gift Vooraf klaar en aan degenen, die hun gaven eventueel niet aan de colle'ctanten zouden kunnen of wensehen af te dragen, zij hier bericht, dal de bestuursleden bereid zijn die giften in ontvangst te nemen, St. Nicolaasdag herinnert aan weldoen. In die stemming werke ieder mee om de ver wachtingen eens ver te overtreffen. „H andelsbelangea" No. 1880 be vat de crediteurenlijst in het faillissement N, V. „Snob Rijwielmotor", Schiedam. Zij telt 10 namen, met een totaal passief van 2.402.08 en 3.5.3. De baten zijn nog niet volledig bekend. De verificatie-vergadering zal gehouden wor den op 5/12 a.s. LIT ROTTERDAM. Nogmaals opgepast Gistermorgen om tien uur had de 39-jarige juffrouw C. J. H., huisvrouw van S., wonende in de Stampioenstraat 59, bij het oppoken van- 'de kachel het ongeluk, dat haar rok door uit de kachel gevallen vonken in brand geraakte. Wel dra stond haar geheele kleeding in lichte teaie. Gillend holde de vrouw naar boven, waar de buren haar de brandende kleeren van het lichaam rukten, terwijl een ander haar een emmer water over het lijf wierp. Met ernstige brandwonden is zij per auto van den Geneeskunsigen Dienst naar het ziekenhuis aan den C.oolsingel over gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. UIT DELFT. De gehuwde onderwijzeres. In de gister gehouden Raadsvergadering werd het voorstel van B. en W. om aan onder wijzeressen, die vóór het bereiken van den45- jarigen leeftijd in het huwelijk treden, ontslag te verleenen, met een kleine meerderhe/d van stemmen aangenomen. Liemeiijjti Nieuws. O, die gladheid! De brugwachter van de spoorbrug over de Zuid-Willemsvaart te Veghel had des avonds toen hij de brug Vooihet treinverkeer geregeld had, het ongeluk, door de gladheid te vallen waarbij hem de sleutel dei- brug ontschoot en in de vaart terecht kwam. Dit had een noodlottige uitwerking omdat de reservesleutel berust op het station te Gennep. Met den laatsten trein is toen de brugwachter naar Gennep gespoord om den reservesleutel te halen en hij heeft den terugtocht per fiets ge maakt wat allesbehalve een prettige reis moet geweest zijn ha verhand met den sneeuwval. Ook het scheepsvaartverkeer ondervond stag natie een dertig vaartuigen wachtten in den vroegen morgen op de terugkomst van den man met den sleutel. M ij n o n g e 1 u k. Gister heeft te Heerlen een doodelijk mijnongeval plaats gehad, thans in de staatsmijn „Whhelmina", waar de 17-jarige ar beider L. van den Heuvel uit. Terwinselen, toen hij een electrische fitting aanraakte, door den eleetrigchen stroom werd gedood- Dit is thans het achtste doodelijke ongeval in een tijd van drie weken, n.l. drie op de „Oranje Nassaul", een op de „Oranje Nassau III" en vier op de staatsmijn „Wilhelmina". Bekneld geraakt. Toen in de Cen trale Werkplaats te Haarlem uit een z.g. soda- bak een aantal ijzeren platen werden opgehe- schen, brak een ketting, waardoor de ijzeren platen en een bak, waarin de platen werden op- geheschen, omlaag stortten. Het hoofd van den poetser van der V., raakte tusschen het ijzer en een muur bekneld, waardoor hij ernstig Verwond werd. Hevig bloedend en in zoigwekkenden toe stand, werd de man naar het Groote Gasthuis Vervoerd. Smokkelen. In de Pallert bij Boertange wordt tegenwoordig weer, evenals Voor den oorlog, druk gesmokkeld, zoowel met vee als met spiritus. Gister werd door de kommiezen een opslag van 150 L. spiritus in bussen gevonden, de over brengers waren gevlucht. Voor eenige dagen werd een 60-tal bussen „spriet" buit gemaakt, maar ook daarvan waren de overbrengers ontkomen. Op de Oostgrens Van Groningen vindt men let terlijk netten van paden en sluipwegen, alle naar Duitschland leidende. Doodelijke val. De 24-jarige zoon van wed. Karperlen te KlazienaVeen is gister door de gladheid Van den weg gevallen en was onmiddellijk dood. Brand. Te Culemborg is gistermiddag half- twee de stoelen- en meubelfabriek van de firma A. Colle afgebrand. Doodelijk ongeval. Toen de met twee paarden bespannen tankwagen van een petroleum-maatschappij ten gevolge van de gladheid Van den Hartvelscherweg in het beton dorp van Amsterdam gister te water was geraakt, rukte de Amsterdamsche Stadsreini ging met haar kraanwagen naar de plek des

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2