Vera JE PaOiffl" Tel. No. 68015. Stoom DAGBLAD 1 /OOR SCHIEDAM EM OMSTREK3EM* "V 6 IMl LBTO m, De iSciial van Montcalm. 48sfie -Jaspas Donderdag 10 Deeember 1925. ÏU. 14426 Advartantilm. 1—5 regeiï 1.75, elke regel daarboven 3B e at, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden madedeelingen 7B c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezönden. Incassokosten worden berekend. Bureau s KOEMARKT t 'telefoon intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnem en ten per 3 maanden 2.70', per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbesicbt 10 ets. Gratis-Ongevallen verzekering i 5üö bij levenslange geheeïe invaliditeiti 200 bij verlies van een band, voet ol oog j f 200 bij dood f 10Ü bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen^^er.De varzekerin|^oircltjrew»arbor^^ IniAenSandsefe Wlenw», DUITSCHL AND De Duitsche soc.-democraten zullen met hun beslissing in zake de groote coalitie wachten op het besluit der Volkspartij in d,ezen. De Duitsche partij-fracties achten benoeming door Hindenburg van een geschikten kabinets formateur, die dan Verder kan bemiddelen, den besten weg naar een oplossing. OOSTENRIJK. Zimmermans taak geëindigd. De Volkenbondsraad is tot overeenstemming gekomen in zake de opheffing der financieele controle in Oostenrijk. Betreffende hetgeen na de opheffing zal geschieden schijnt nog eenig meeningsveischil te bestaan. JOEGO-SLAVIE. Geheime organisatie ontdekt. Het agentschap Avla deelt mede, dat de politie in een dorp een revolutionnaire organisatie heeft ontdekt, die rechtstreeks in verbinding stond met een Macedonische organisatie en welke als bas's zon moeien d;enen voor een poging lo' omverwerping Van het wettig gezag m Zuidelijk Servië. De*wet cot bescherming van den Staat, zal worden toegepast tegen de beschuldigden, van wie de leider en 18 anderen een bekentenis hebben afgelegd. ENGELAND. Hooge staatsuitgaven. Heden werd officieel bekend gemaakt, dat het totale tekort voor de eerste acht maandenvan het loopende begrooting,sjaar 101 millioen pond ster ling bedraagt, tegen 69.9 millioen gedurende dezelfde periode van het Vorige jaar. De uit gaven zijn met 25 millioen pond toegenomen, terwijl ühurchill slechts op een vermeerdering van 4 millioen pond had gerekend-Verschillende com missies zijn werkzaam met een onderzoek naai ihiddelen ter vermindering der uitgaven, doch haar eVentueele besluiten zullen eerst ;n het vol gende begrootingsjaar tot uitwerking kunnen komen. SYRIË. Grensgevecht. Aan de grens vanPalestina is het voor de eerste maal tot een botsing gekomen tnsschen Britsche grenswachten en een aantal gewapende Drusen. Deze werden door de Franschen vervolgd en waren Maandagnacht bij Metoellah de grens overgetrokken. De Britsche grenswacht eischte van de Drusen de afgifte hunner wapenen. Dezen wilden hieraan niet voldoen, waarna de wacht op de Drusen vuurde. Het Joodsche telegraaf-agentgchap meldt nog, dat aan beide zijden dooden en gewonden zijn gevallen. MAROKKO. De resident-generaal van Marokko, Steeg, is om acht uur te Marseille aangekomen. Hij ver klaarde Dat deel van Marokko, dat niet direct door Abd-el-Krim bedreigd wordt, is rustig aan den arbeid-Aan onze noordelijke grenzenheerscht nog de oorlogstoestand- Dank zij de versterlcin- gen door generaal Lyautey en Petain aangcbrach zijn deze grenzen onneembaar. GeneVe melden, dat in de geheime zitting van den Volkenbondsraad een compromis tot stand is gekomen tusschen sir Austen Chamberlain en Paul-Boncour, met betrekking lot het program, dat de basis van de besprekingen der ontwape ningscommissie zal uitmaken. Vernomen wordt, dat. het accoord twee hoofd punten betreft. Het eerste is, dat een commissie zal nagaan, welke methode moet worden toegepast om de eischen van art. 16 van het Volkenbondshand vest in zake de economische blokkade te pieci- seeren. Het tweede is, dat bij het vaststellen van de baris der bijdragen, weike elk lid van den Vol kenbond moet leveren voor den wederzijdschen bijstand, krachtens art. 16, ook rekening moet worden gehouden met de onzichtbare bewape ningen of de industrieele mobilisatie-mogelijk heden van elk land in het bijzonder, opdat Vol keren met grooter hulpbronnen de volkeren met zwakkere industrieele organisaties kunnen bij staan. Aan de regeeringen zal een vragenlijst, welke op het ontwapeningsvraagstuk betrekking heeft gezonden worden. Juni Van het volgend jaar wordt antwoord verwacht. ALLERLEI. Uit Beiroeth Gi-teravond zijn 15 van Damas cus vertrokken automobielen met goederen aan gevallen door20f loo vers in de buurt van Hai.as- ta. De begeleiders hebben drie aanvallers gedood en twee gewond. Het convooi is naar Damascus teruggekeerd. Uit Parijs De hooge raad van de Fransche spoorwegen heeft besloten aan den minister van Publieke Werken Voor te stellen met in gang van 1 Januari 1926 de spoorwegtarieven voor het vervoer van passagiers re verhoogen met. resp. 20 30 en 40 voor de eerste, tweede en derde klasse. Uit Sydney Te Melbourne zal een Labour- conferentie bijeengeroepen worden, om den nederlaag van Labour in Australië bij de jongste verkiezingen te bespreken. Deze conferentie kan leiden tot een scherp conflict tusschen de poli tieke en Vakgroepen van de partij. De Turken cellijnen besloten heden Geneve te verlaten, zoodat zij niet meer aan de beraad slagingen over de Mosoelkwestie zullen deel nemen. In het Engelsche lagerhuis is verklaard, dat de eerste stap tot toenadering tot Rusland nu van Russische zijde moet komen. III ia ss e n I a n m. DE ONTWAPENING. Het Franse h-E ngelgche accoord. Dc correspondenten der Engelsche bladen tc 10) „Wat mij betreft, mijnheer de markies, ik weet het niet. Alleen het hoofd of de toove- naar van den stam der Yakangs zullen u in dit opzicht kunnen onderrichten. .Indien gij mij geloof schenkt, zullen wij ons morgen op weg begeven. Ik zal uw gids zijn." *- IV. Het kamp der verloren kinderen. Een der branden, welke de hand des menschen in de bosschen en de prairiën van Amerika aan steekt, heeft een groote uitgestrektheid bosch verwoest en een onmetelijke opening gemaakt in een ecoeaan van groen. Twee elkander krui sende wegen doorsnijden haar en verliezen zich in de schaduw der hoogstammige boomen. Op elk uiterste punt dezer wegen verheft zicfy een paalwerk, dat den toegang tot de open vlakte verdedigt. Het is het kamp der Verloren Kinderen, het schuim der wildernis. Achter elk der palissade staat een Indiaan met üe Kabinetscrisis. Vergadering d e t R. K. Kamerfractie. De R. K. Tweede Kamerfractie, die sedert de vergadering, waarin het afwijzend antwoord aan mr. Marchant is vastgesteld, niet meer bijeen is geweest, zal, naar de R. K. bladen melden hedenmiddag, na af.oop van de openbare ver gader ng de Tweede Kamer, in het Kamer gebouw een bijeenkomst houden. Persstemmen. „De Rotterdammer" (A. R.) wil deze opdracht het liefst beschouwd zien als van streng zakelijk karakter. Daarmee bedoelen wij, aldus het A. R. or gaan, uitdrukking te geven aan de gedachte, dat zijn voornaamste taak niet zal wezen hei vinden van personen, die zich voortaan met het beheer der portefeuilles zullen belasten. Veeleer zal hij alle krachten hebben saam te trekken op het zoeken van een bevredigende oplossing, die de thans van elkaar verwijderde coalitiepartijen weer te saam brengt. Verzoenen, herstellen, vereenen dat wordt het parool voor den nieuwen kabinetsformateur. Aan geen ander dan hem kon dit moeilijk werk beter worden toevertrouwd. Ook wanneer hij ten slotte voor de kabinets formatie bedankt, kan zijn zending ten volle gelukt zijn, meent het blad. „Het Centrum" (R. K.)jneent, dat de heer De Visser beter kansen heeft om een oplossing te vinden dan de heer Marchant. Het blad wijst daartoe in de eerste plaats op de rechtsche meerderheid in beide Kamers, op de niet-aanwezigheid der fund^menteele te genstelling, welke bij de door mr. Marchant ge dachte meerderheidsformatie zich voordeden en op de persoonlijkheid van dr. De Visser, die het op 11 November niet oirbaar achtte plotseling om te keeren door tegen den post ^oor het gezant schap bij het Vaticaan te stemmen. Ligt hierin niet een aanwijzing, dat voor het punt in kwestie wel een .oplossing te vinden is, en dal van de zijde der christelijk-historische fractie in de Tweede Kamer de zaak te „prin cipieel" werd opgezet? vraagt „Het Centrum." Heeft bovendien aan deze fractie achteraf het feit niet iets te zeggen, dat het, bij de stem ming over het amendement, Links er vooral om te doen is geweest de Rechtsche samenwerkin te verbreken En bestaat er ook voor haar niet een groot verschil, een klare tegenstelling tusschen be- ginseltrouw en Prinzipienreiterei Het ware zeer zonderling, aldus besluit het Utrechtsche orgaan, indien de historie moest getuigen, dat die Rechtsche Coalitie, na jaren- langen vruchtbaren arbeid, door de christelijk- historische Kamerfractie in vereeniging met alle groepen der Linderzijde, was om hals gebracht. Het Bezoldigingsbesluit. Ingediend zijn 23 ontwerpen van wet, tot wijziging van verschillende hoofdstukken der Staal sbegrooting 1925, en afzonderlijke begroo tingen voor dat jaar. In de memorie Van toelichting tot de voor gestelde verhooging van hoofdstuk Vil B. wordt door minister Colijn het volgende medegedeeld met betrekking tot al de 23 ontwerpen Gelijk reeds bij de behandeling van de inter pellatie-Ter Laan werd medegedeeld, wenscht de regeering zoodra de herziening van liet be zoldigingsbesluit 1925 haar beslag zal hebben gekregen, reeds over 1925 aan de ambtenaren ten goede te doen komen de voordeelen, welke uit die herziening voor hen zullen voortvloeien. Dit. kan het best geschieden in den vorm van toelagen, welke buiten het genoten tractement omgaan en dus niet meetellen bij de berekening Van den pensioengrondslag, waar door tijd- roovende berekeningen worden bespaard. 4213 6 de tomahawk in de hand verdekt opgesteld, recht onbeweeglijk als een bronzen standbeeld. In het midden der open vlakte onder de schaduw van een tent van buffelhuizen zitten drie man nen, die zeer veel verschillen in hun kleeding en in de'kleur van hun gelaat. De een is 'n Indiaan uit het verre Westen de ander een Zuiderling, de derde een blanke, wiens afkomst moeilijk te raden zou zijn, met zijn kleed half naar de zeden der Roodhuiden. Zij rooken in stilte. „Alzoo hoofdman", zei eensklaps de blanke, terwijl hij de asch van zijn pijp schudde, „gij zijt er zeker van, dat uw mannen aan uw oproe ping gehoor zullen geven z" „Bloedend-Oog is een wijze", sprak de Indiaan op trotschen toon. „Binnen weinige oogenblikken zullen zestig mijner zonen hier zijn.." „Van welken kant komen zij „Mijn zonen zijn in twee benden verdeeld de eene, aangevoerd door de Slang, zal uit het Noor den komen de andere zal onder leiding van den Bever door den westelijken ingang aankomen." „Stelt de hoofdman vertrouwen in den Bever „De Bever is sterk en dapper", zei Bloedend- Ook zonder een rechtstreeksch antwoord te geven. „Ik weet, dat de Bever, een geducht krijgs man is, maar zijn gedrag heeft verdenking bij mij opgewekt. „Mijn broeder is een wijze, niets ontgaat hem", zei de Indiaan met een gemeenen glimlach. Ten einde de nitkeering ook o\erigens zoo spoedig mogelijk tc doen plaats vinden, zijn de tot dit doel op de ontwerpen tot verhooging van de onderscheidene hoofdstukken der Staats- begrooting, fondsen en staatsbedrijven aange vraagde gelden slechts bij benadering uitgetrok ken. Gedurende de behandeling van de wets ontwerpen worden de noodige bereke ingen ge maakt, ten einde zoo spoedig mogelijk, nadat de gelden bij de wet zullen zijn toegesiaan, de uitkeering te doen geschieden. Ten allen overvloede wordt aangeteekend, dat ten aanzien van de ambtenaren, wier be zoldiging meer dan 6.000.'s jaars bedraagt, intrekking van artikel 30 A van het Bezoldigings besluit 1925, in de bedoeling ligt. Mochten de wetsontwerpen woiden verworpen in zake de bezoldiging van de leden Van de Rechterlijke Macht van den Raad van State, en van de Alge- meene Rekenkamer, welke een tot gelijksoortig resultaat leidende gedragslijn beoogen, dan zal de regeering niet nalaten de noodige overeen stemming te bevorderen. Bezoldiging bij de directe belastingen enz. en registratie enz. In de vergadering van de Bijzondere Com missie Voor georganiseerd overleg voor de dienst vakken der directe beladingen enz. en der ïegistratie enz. van 8 December j.l., werd be sloten aan den minister van Financiën te advi- seeren, dat de commissie zich kon vereenigen met de volgende, door den minister voorgenomen wijzigingen van de bestaande salarisregeling Dienstvak der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen Hoofdinspecteur ƒ6000—ƒ7200, vier twee- jaarlijkscbe verhoogingen van 300 ontvanger 3e klasse, 34004200 vier twee- jaarlijksche verhoogingen van 200 veiiiicateur ƒ2400ƒ4200, twee tweejaarlijk- sche verhoogingen van 300 en 6 tweejaarlijk- sche verhoogingen van ƒ200 kommies-verificateur 2200—3200, vier twee jaarlijksche Van 100 kommies 2e klasse f 1300— 1700, twee twee- jaarlijksche verheugingen van 100, vier twee- jaarlijksche verhoogingen van 50 hoofdcommies ƒ3500ƒ4500, vijf tweejaar- lijksche verhoogingen van 200 commies ƒ25003400, drie tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ200, drie tweejaarlijksche verhoogingen van 100. Rangschikking van het kantoor der invoer rechten en accijnsen te Schiedam als kantoor le klasse, waaraan geen vaste bezoldiging ia verbonden. „Dan ben ik gerust." „Als mijn broeders naar mij willen luisteren, zei de mesties, „dan zal ik hun een gewichtige tijding mededeelen." „Spreek, Scott, onze ooren zijn geopend." „Vijf bleekgezichten verzoeken, zich bij de Ver loren kinderen te mogen aansluiten." „Dat weet ik" zei de Indiaan. „Ah", zei de mesties met verbazing. „Bloedend-Oog ziet alles en weet alles de wind brengt het gedruisch der wildernis tot zijn oor over." „En wat heeft dat gedruisch gezegd „Liet heeft hem gezegd, dat zijn broeder Scott, op drie dagreizen afstands in zuidelijke richting, vijf blanke gelukzoekers heeft ontmoet, onder bevel van den man, die zich den Amerikaan laat noemen. Deze man is in de wildernis geko men om de grot te zoeken, waarvan hij de plaats meent te kennen, en om in zijn onderzoekingen niet verontrust te worden, vraagt hij onzen broeder te mogen worden." „Bloedend-Ooog, is een groot hoofdman." „Dat is niet alles," hernam de Indiaan met een hoogmoediger! glimlach. „Altijd het nog door den wind overgebracht gedruisch „Altijd. Het heeft mij medegedeeld, dat onze broeder Scott'op zich genomen heeft den Amerikaan in de groote familie der Verloren Kinderen te doen opnemen, op voorwaarde dat, Onbewaakte overwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft, naar wij vernemen, de volgende dienstorder uitge vaardigd „Het komt in den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat een trein langzaam moet rijden,of tot stilstand moet worden gebracht, wegen" het zich bezinden van voeituigen op niet van beweegbare af'luitingen voorziene openbare of op particu liere overwegen. Indien de juirie gegevens, omtrent den be stuurder of geleider dier voertuigen, voor het steeds voor elk geval op te maken rapport van bekeuring niet onmiddellijk ter plaatse te Ver krijgen zijn, is het van belang, dat het locomo tief- en treinpersoneel, behalve de soort van het voertuig, zooveel mogelijk opneemt a. bij motorvoertuigen letter en nummer, ver meld op een aan de Voor- en aan de achteizijde als de schat gevonden wordt, de helft hem als zijn bezit zal worden afgestaan." „Drommeld," mompelde de mesties, terwijl hij den greep van zijn mes streelde. „Dat mijn broeder zijn wapen met vrede late en naar mij luistere Volgens de wetten en de gewoonten der Verloren Kinderen zou onze broeder Scott zich niet hebben moeten verbin den, voordat hij ons geraadpleegd had en ons beloofd te hebben, dat hij de helft van de winst met ons zou deelen. mijn broeder is in zijn verplichtingen te kort geschoten." „Gij gaat te ver, hoofdman", riep de mesties, „Weet ge, welke bedoelingen ik had „Dat komt er niet op aan De Amerikaan en zijn vijf gezellen zullen onder om opgenomen worden Bloedend-Oog zal liun zijn stem geven. Daarvoor vraagt hij zijn broeders niets. Het goud heeft geen waarde voor hem hij acht slechts scalpen Het gelaat van Scott nam een tevreden uit drukking aan. „Gij begrijpt, dat de hoofdman slechts voor zichzelven spreekt", zei eensklaps de blanke. „Wat mij betreft, Scott, ik eisch mijn deel op want hoewel ik de scalpen niet versmaad, ver acht.ik toch het goud niet, hetzij in staven, het zij in geld." De mesties gaf een bevestigden hoofdknik. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1