DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSi hrEKEM* FEUILLETON. De Schat van Montcalm. 48ste Jaargang Vrijdag 18 December 1925. Nó. 14433 Advertentiën: 15 regali 1.75«Ike rtgel daarbovsn 30 c»nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Postbus 39. BureauKOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 68085 Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering 1500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oogi 200 kfl dood I 200 bfl verlies van een daim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verliea vanjdke^anderenvinger^_Peverzekermgwordt^ewaarkwg(nioo^i^^loi^^gen^erzJ>«ii^3cinedam Buitenlandsch Nieuws. DE ONTWAPENING. Ter lancl en ter zee. De correspondent van de Londensche „Daily Telegraph" meent te weten, dat Italië en Japan het Fransche standpunt doelen, dat de ontwape ning te land en ter zee onafscheidelijk zijn. DUITSCHLAND. De Rijkspresident zal hedenavond dr. Luther ontvangen, aan wien thans, naar men in par lementaire kringen verwacht, de vorming van een kabinet zal worden opgedragen. Waarschijn lijk zal Luther eerst trachten een nieuw ministe rie te vormen op parlementairen grondslag uit de coalitie, en, wanneer dit mislukken mocht, zijn toevlucht nemen tot een ambtenaars-ministe rie. Meerdere bladen achten het waarschijnlijk, dat president Hindenburg wegens het mislukken der aan den leider der democraten, dr. Koch, gegeven opdracht, het einde van het Kerstreces zal afwachten, alvorens aan een andere per soonlijkheid de opdracht tot kabinetsformatie te verstrekken. Deze vrienden Van Primo waren zeer verbaasd te hooren, dat zij in een nieuw burgerlijk kabinet portefeuilles zouden ontvangen. De geheele zaak was zoo snel in zijn werk gegaan en kwam zoo onverwacht, dat diegenen van Primo's bezoekers, die van buiten de stad waren gekomen, niet in het bezit waren van het gewaad, noodig voor de formeele voorstelling aan den koning, in hun kwaliteit Van minister. Piimo had geen oogenblik verloren laten gaan en terstond den koning van zijn actie in kennis gesteld daardoor Voorkwam hij, misschien slechts met een paar uur, de samenstelling van een rogeering met admiraal Magaz aan het hoofd. MAROKKO. Als 't lente wordt. De Matin" verneemt uit Fez, dat Abd-el- Krim een aanvang heeft gemaakt met de voor bereiding van den lenteveldtochL Overal aan het front laat hij wegen aanleggen of Versterken, bomvrije onderkomens bouwen en barakken en telegraaf- en telefoonlijnen aanleggen. ZiWITSERLAND. De nieuwe president. De Vereenigde Bondsvergadering, de gemeen schappelijke zitting der beide Kamers heeft Haberlin tot Bondspresident, Motta tot vice- president gekozen Voor het jaar 1926. De andere leden der Bondsregeering zijn zonder oppositie herkozen. SPANJE. Een o n t h. u 11 i n g. Een buitenlandsch diplomaat, die in Madrid vertoefde ten tijde van de jongste plotselinge transformatie van het militaire directoire in een civiel kabinet, heeft aan een correspondent van de „Daily Telegraph" eenige interessante mededeelingen gedaan aangaande de omstandig heden, Welke leidden tot het besluit van Primo de Rivera. Het schijnt, dat in den herfst het gevoel al lengs veld won, niet alleen in breede lagen in het land, maar ook in militaire kringen en zelfs in het koninklijke paleis, dat het militair direc toire zijn tijd had gehad. Dit gevoel hadden ook enkelen van Primo's ambtsbroeders, onder wie de vice-president van het directoire, admiraal Magaz, wiens verhouding tot den dictator reeds eenigen tijd min of meer gespannen was. Primo vreesde, dat zijn collega bij den koning gepleit had Voor een Verandering in het regime, opdat niet de Voortzetting Van het directoire in zijn tegenwoordigen Vorm tot schade van de monarchie zou gaan strekken. De generaal had inderdaad een waarschuwing ontvangen, dat de admiraal niet alleen er in was geslaagd, de kroon tot zijn zienswijze over te halen, maar dat deze zelfs waarschijnlijk zou worden uitgenoodigd door den Spaanschen koning om voor de samen stelling van de voorgestelde nieuwe regeering zorg te drager. Nauwelijks had de dictator dit vernomen, of hij noodigde een aantal betrekkelijk jonge mannen uit de rechterlijke en wetenschappelijke wereld, met wien hij zorgvuldig nauwe relaties had aangeknoopt, in verband met een vroegere weigering Van meer ervaren politici, uit, tot een samenkomst te zijnen huize. CHINA. Is Tientsin omsingeld?. De troepen van Feng-Yoe-Sjiang, die in de laatste dagen belangrijk versterkt werden, zijn vanochtend opgerukt, en daardoor dicht bij Pehtang gekomen. De troepen, die oprukken aan den uitersten linkervleugel hebben Tangkoe bezet (aan den Tientsin-Moekden-Spoorweg) een paar mijl ten noorden van Takoe, waardoor zij den toegang tot de zee afsluiten, terwijl de Ho- nan-troepen aan den uitersten rechtervleugel, die naar men meende teruggetrokken waren, volgens de jongste berichten opmarcheeren langs den spoorweg naar Matsjong (45 mijl ten zuiden van Tientsin). Indien bovengenoemde be richten juist zijn, is Tientsin wellicht geheel in gesloten en kunnen de Nederlandsclie Britsche en Italiaansche vertegenwoordigers van de juri dische commissie, die de taak heeft de kwestie van de ex-terriotorialiteit te onderzoeken de stad niet verlaten, Visser verschillende leden Van het demissionnaire kabinet, o.m. de Katholieke ministers, aange zocht om zitting te nemen in het door hem t,e Vormen ministerie. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat het schrijven, hetwelk aan deze ministers is Verzon den, ook de mededeeling bevatte dat het in de bedoeling lag den Nederlandschen gezant te Bern tijdelijk te belasten met, de waarneming van den gezantschapspost bij den H. Stoel. Woensdagmiddag zijn de Vier R.K. Minis ters op het departement van Marine bijeen gekomen om gezamenlijk overleg te plegen. Zijn wij wel ingelicht, dan is het resultaat, van deze bespreking geweest dat de Katholieke ministers het aanbod niet, aannemelijk hebben verklaard en dit aan den formateur hebben meegedeeld- Dit besluit zal wel niemand verwonderen, wanneer men bedenkt, dat de voorgestelde oplossing geen rekening houdt met het karakter van het gezantschap bij het Vaticaan, dat bedoeld is als een luisterpost. Zulk een post brengt mee dat men niet zoo nu en dan eens luistert, maar gedurende 12 maanden in het jaar zijn oor te luisteren legt. Een Gezant te Bern, die daar ook andere dan zuiver politieke belangen heeft te behartigen, bovendien een consulairen dienst under zich heeft, zal uit den aard der zaak niet voldoende tijd en gelegenheid hebben om tege lijk het gezantschap bij den H. Stpel naar be- hooren te behartigen. Een oplossing zal, om aannemelijk te zijn, dan ook rekening moeten houden met het bij zonder karakter van het gezantschap bij den H. Stoel. ,,Msb.' Het Pasvisum voor Duitschlaml. Van 15 tor 17 December hebben te Osnabrück tusschen Vertegenwoordigers der Nederlandsche en der Duitsche regeeringen besprekingen plaats gehad over de afschaffing der verplichte pasvisa, en de Vergemakkeli jking van het kleine grensver keer. Deze besprekingen hebben tot een bevredi gend resultaat ge'eid. Het voornemen bestaat om de wederzijdsche afschaffing der Verp'ichte pasvisa voor Nederlandsche en Duitsche on derdanen en de Vergemakkelijking van het we- derkeerige kleine grensverkeer met, 1 Februari 1926 te doen ingaan. ALLERLEI. Uit Lissabon In verband met de beschuldi gingen der Portugeesche regeering in zake de Angola-Bank-affaire, is graaf Pianas Suarez, de gezant van Venezuela, teruggeroepen. Hij heeft, zijn geloolsbrieven reeds opgevraagd. - Ook gister zijn er weer samenscholingen van werkloozen te Warschau geweest, die tot enkele kleine botsingen met de politie aanleiding gaven. In de mijnstreek van Dombrowa zijn werk loozen het raadshuis binnengedrongen en hebben den burgemeesterskamer vernield. - Uit Beyroeth. In den loop van gevechten met E)rusen, die operaties tegen Damascus wilden ondernemen, werden aan de Drusen zware ver liezen toegebracht, terwijl de Franschen slechts een tiental gewonden hadden. De meeste dorpen in den zuidelijken Libanon hebben zich onderwor pen. De Sovjetregeering is officieel uitgenoodigd om deel te nemen aan de werkzaamheden van de voorbereidende commissie voor de ont wapeningsconferentie. 16) Eensk'aps weerk'onk een oor'ogskreet achter de versterking en een vurig schijnse1 ver'ichtte den nacht, 't, Was de S'ang, die om den weer stand van den vijand te overwinnen, eenduivel ch plan had opgevat. De -telling omtrekkend, wierp hij behendig eenige brandende fakkel- op de ver schansing, Welke, voor het grootste deel bestaan de uit de palen der omvergehaalde wigwams, in een oogenblik vuur vatte. Bij dit gezicht maakte moedeloosheid, zich van de Yakangs meesterzij begrepen dat hun nederlaag nog slechts een kwestie van tijd was. Eenigen onderhen poogden met de stoutmoedig heid der Wanhoop een opening te maken in dat gedeelte der Verschansing, hetwelk nog niet door het vuur was aangetast en poogde zzich door den vijand heen te slaan. Maar zij agen zich in den. cirkel der vlammen teruggedreven. De Verloren Kinderen achtten zich Van de overwmnmg zoo zeker, dat zij hun oorlogslied aanh;even en Jen scalpendans om den brand stapel U'tvoerden. Het schijnsel der vlammen W'erp hunne schaduwen tegen de omrmgende duisternis en deed hen op een bende du:vels ge lijken. Eensklaps veilnef zich een vreemd, diep en Binnenland. De Kabinetscrisis. De kath. ministers weigeren. Zooals wij eergister meldden, heeft dr. De De ongevallenwet. De rentetrekkers ingevolge de Ongevallenwet hebben deze mededeeling ontvangen De commissie Van bijslag op rente der Rijksver zekeringsbank brengt ter kertnis van bijslag ge nietender, dat Van 1 Maart 1926 af alle uitkee- ringen van bijslag op de ongevallen rente worden stopgezet. Naar aanleiding van het bovenstaande meldt de paclementsredacteur van het Volk aan zijn blad Naar wij vernemen, is de getroffen maatregel een gevolg van de opheffing van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. De Koningin met het uitvoerend comité van het K.N.S. is tot deze opheffing overgegaan, na Van het comité een Voorstel tot- liquidatie en opheffing te hebben ontvangen, tot welk voorstel hét comité had besloten met algemeene stemmen, als gevolg van de critiek op deze instelling geoefend door de Rekenkamer, alsmede door de Tweede Kamer, die desbetreffende conclusies der commissie voor de rijksuitgaven heeft goedgekeurd, en ook als gevolg van de houding van de regeering tegenover deze critiek. De regeering onthield zich n.l. van verdediging van het K.N.S., dat meende niet langer de verantwoordelijkheid te kunnen dragen voor zijn taak, waarbij groote geldelijke bedragen betrokken zijn, wanneer het als particuliere in- ste'ling wordt onderworpen aan critiek, als ge oefend is Men stelt zich op het standpunt dat, wanneer iets moet worden gedaan voor de personen, door de stopzetting Van bijslag gedupeerd, zulks ligt op den weg der regeering. Naar het blad verneemt, zal in verband met bovenstaande het Tweede Kamerlid de heer Vlie gen een vraag tot de regeering richten. langgerekt geluid op een zestigtal passen van het strijdperk. Er weerklonken drie geweerschoten, waarop drie kreten van smart en woede ant woordden. Scalper en Slang zakten, doodelijk getroffen, neder de linkerarm Van Bloedep.d- Oog, door een kogel getroffen, viel bewegingloos neder. „Moed, dappere IJakangs," schreeuwde een helderklinkende stem, „moed, de vrienden komen En drie nieuwe geweerschoten doegen drie belegeraars neder. „De Woudlooper," schreeuwden de Verloren Kinderen met woedende stem. „Onze broeder," juichten de Yakangs. Deze onverhoopte hulp berleVendigde hen moed zij sloten zich tot een stormkolonne ineen, gereed om op de Verloren. Kinderen los tc stor men. VI. DE NACHTELIJKE VERVOLGING. Om de aankomst van den Woudlooper en zijn- nieuwe vrienden te begrijpen, moeten wij eenige schreden achterwaarts doen en naar de hut van den pelsjager terugkeeren. „Zwarte-Pijl of de toovenaar van zijn «tam alleen zullen u kunnen inlichten," had de Woud looper tot Raoul gezegd „ik zal u den weg naar het dorp van mijn Indiaansche broeders wijzen-" Den dag, welke op dien van dit gesprek volgde, schudde de Woudlooper bij 't aanbreken van den Eeht vervelend. De Zeereerw. Pater F. Hendrichs S.J. schrijft in de „Msb." Daar heeft me „de Tribune" iets moois uit gehaald. In eens komt ze met een onthulling, die ik verschrikkelijk vervelend vind. Dat is ook mak kelijk te begrijpen. Ze verklapt op het onverwachtst, dat er een nieuwe Gouverneur-Generaal noodig is in Indië. Nu, dat wisLen we ongeveer. Maar nieuw is, dal die man absoluut Roomsch moet zijn. Dat schijnt dominee Kersten te eischen en anders begint hij dadelijk weer met de coalitie. Daar zaten ze clan in den Haag Maar gelukkig was er een Room- sehe candidaat. Dominee Kersten kon zijn zin krijgen. Wat een bof Toch waren ze er niet. Want mijnheer Zim merman uit Weenen kreeg trek in dat baantje. Waar dacht ie aan Was immers niet Roomsch En zoo is 't nu eenmaal, als je niet Roomsch bent, wordt je geen G. G. in Ned. Indië. Spreekt van zelf. Ze waren immers a"e- maa' Roomsch, van Adam af. Maar die Zimmerman was een leukerd. Wist er raad op. In Rotterdam gaf pater Hendrix (Vertelt „de Tribune" verder, hij bedoelt zeker pater Hendiichs) cursus. Ha, nu was ie gepiept. Natumlijk, Zimmerman op den cursus, afge- loopen, klaar. Doch hij woonde in Weenen Klein bezwaar. Die slimmelingen, pater en ex-burgemeester, wisten raad. Waar heb je anders Radio Voor, wou ik wel eens weten St iekem stuurden ze golven uit, tusschen Weenen en Rotterdam. En zoo werd Zimmerman onge merkt heel leuk Roomsch. N u is ie klaar, en alles liep op rolletjes en nu komt me die vervelende „Tribune" 't zaakje verklappen. Heeft stilletjes afgeluisterd. Dacht bij zichzelf,,Wie zit me toch Voortdurend in den weg, als ik met Moskou redeneer Aha, dat was die blikslagersche Jesuiet uit. Rotterdam. Toen ging ie luisteren jawel proselieten makerij van de ergste soort Wat. had die Hendrix met Zimmerman te maken, dien hij maar een keer in zijn heele leven ontmoette, nu ongeveer 17 jaar geleden op het groote feest van de Jozefsgezellen-Vereeniging Een rilling liep de redactie van de „Tribune" over den rug die onverlaat Van een Jesuiet gaf catechismus aan een mijnheer uit Weenen. Iedere week Wat een monster halsmisdaad Dat je scheldt, dat je lastert, dat je kankert en stookt, tot daaraan toe, maar dat je godsdienstonder richt geeflophangen of krankzinnig verklaren. Emd aan maken, onmiddellijk. Pubbceeren- dat Z'mmerman Roomsch werd (langs de radm, hij te Weenen, Hendrix te Rotterdam). Zal 'e wel wee; afvallen. Word ie geen G. G. Slaapl dommee Kersten drie nachten niet. dag zijne gasten wakker. ,,IIola, mijnheer De Valvert Hola, mijnheer Themistocles Opgestaan en op weg De toebereidselen voor het vertrek waren wel dra gemaakt en een uur later marcheerden de drie vrienden door cle vlakte en richtten zich naai het Wasten. Alvorens te vertrekken had de pelsjager tot zijn beer gezegd „Martijn, ik ga heen en ik weet niet hoelang mijn afwezigheid duren zal. Bewaar mijn huis in dien tijc en al- gij honger hebt, toon dan uw jageretalenten. Ik behoef u niet meer te zeggen En het verstane ige dier, dat zonder twijfel het gewicht zijner zending begreep, was op den drem pel van de hut gaan zitten, terwijl hij zijn mees ter naoogde. De eerste uren van den marsch gingen stilzwij gend voorbij. Daar hij zich den kortelings door stanen aanval herinnerde, had hij zijn metgezel len in Indiaansche rij laten gaan en onderzocht zorgvuldig den omtrek. Ieder boschje hoog gras, iedere rots) iedere boom werd nauwkeurig door hem bekeken. „Als wij zoo voortgaan," zei de markies eens klaps, „zullen wij nooit ons doel bereiken. Waar- Voor is al die langzaamheid goed „Om misschien ons leven en om zeker onzen haarbos te redden," zei de jager. „Wanneer men de wildernis doorloopt moet men niets Verdachts achter zich laten." Ondanks al de zorgvuldigheid van zijn onder zoekingen bemerkte hij evenwel niets Verdachts de jager begon een weinig minder waakzaam te Worden en na een rustpoos, waarin het ontbijt gebruikt werd, liepen de drie mannen naast elkander met het geweer onder den arm zij voerden vroolijke ge pvekken om de lengte van den weg te Verkorten. „Gelooft gij dat de Indianen ons vriendschap pelijk zullen ontvangen," vroeg Raoul. „Ik ben er zeker van zonder dat zou ik zelf niet met vroolijk hart medegaan om u in den muil van den wolf te werpen." „Toch heb ik dikwijls hooren spreken van den onu'troeibaren haat, welke de Indianen den blanke toedragen en van de afgrijselijke marte lingen, welke zij onze rasgenooten doen onder gaan, d'e het ongeluk hebben in hun handen te vallen." „Daar is veel waars in. De Roodhuiden zijn in dit opzicht meesters en bij voorkeur doen zij hun bekwaamheden op de blanken rrtkomen. Maar niets zoodanigs hebt ge te vreezen. De Yakangs kennen en beoefenen het spreekwoord „De vrienden van onze vrienden zijn onze vrien den." Doch niet alleen ben ik hun vriend, maar ook nog de aangenomen broeder Van hun groot opperhoofd, Zwarte Pijl geheeten, die wel de dapperste krijgsman is, dien de wereld ooit gedragen heeft." Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1