Ons Kerstnummer. Nieuwjaarswenschen OMSTREKEN* FlUSLLETOfti. De Schal van Montcalm. Dinsdaq 22 December 1925. No. 14436 Tbof e n pt'r 3 malde» ,2.70, per week 20 eent, fr.ne. per post 3-Per kwartaal. Afzonderlijke nummers met Officieel Kerkberielit 10 ets. 4 cent.. Zaterdagavondnummer n.«a.HCU wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per rege Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekemL met Officieel Kerkbericht 10 ets.óiMit aü fgflRhH writes van een ha^T^Te* of oog f 200 feij dood f 200 bij verlies van een Graris-O^ngevaüenver^kCTiaBJ^^^ee N dken^il^ereBVlnfler. Oe verzekering wordt gewaarborgd door do N.Holl. Altera. Vc?z.bank Schiedam ],mi Hip 7.ifli voor de Kamerverkiezingen Het ligt in ons voornemen om met het a.s. Kerstfeest wederom een fraai, rijk geïllustreerd Kerstnummer uit te geven. Dit blad zal door de lezers van de Nieuwe Schiedamsche Courant met veel aandacht gelezen worden. Adverteerders zullen dus in hun eigen belang handelen, te zorgen tijdig hunne advertentiën aan het bureau van ons blad in te zenden. Het Kerstnummer wordt op meerdere dagen in de huiskamer in handen genomen, daar men tijdens deze feestdagen meer nog dan anders gelegenheid heett zich met lectuur bezig te houden. Wie dus voor zijn zaken doeltreffend reclame -wil maken, Verzuime niet van de geboden gunstige gelegenheid te prohteeren. In het nummer dat Donderdag 31 cember verschijnt, zal wederom gelegen heid bestaan tot het plaatsen van per f 1.- annonce. Buitenlandsch Nieuws. FRANKRIJK. Verbetering. De Fransche franc, die ruim een week geleden opnieuw ingezakt was onder den invloed van Loucheur's drastische belastingvoorstellen, heei'l een opmerkelijk herstel getoond, zoodra Doumer de veel zachtere heelmeester, de portefeuille van financiën had aanvaard. Dit is echter niet alleen hiervan het'gevolg, dat Doumer s optreden nieuw vertrouwen heeft geschonken aan het Franse tie-kapitaal, maar tevens van het opduiken van een constructief plan tot stijving van den frankkoers uit den boezem der Noordfranschc industrieelen. Men weet, dat uit die kringen het aanbod is gekomen tien percent van de omzet der industrie beschikbaar te stellen als onder pand voor een buitenlandsche leening tot sta bilisatie van den franc, naar het model der Duit- sche leening tot stabilisatie van de mark en in voering van de rechtemark. De socialistische groep heeft in de Kamer een motie ingediend, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk het aanbod van de Fransche industrieelen aan te nemen en eenzelfde actie te verlangen van de overige be zitters van Fransch kapitaal, onder controle van de autonome amortisatiekas. bliceert heden een. brief, dien het volgen? zijn zeggen ontvangen heeft van het Socialistisch Russisch Immigratiecomil.e te Berlijn. Homhrd zes en twintig socialistische politieke gevangenen te Tobolsk (Siberië) hebben den brief ondertee kend. Deze meldt, dat de gevangenen m Kleine cellen verblijf houden terwijl in een cel 14—17 mensc.hen wonen. De hygiënische toestand is slecht. Medisch toezicht wordt niet toegelaten en epidemieën komen veelvuldig Voor. De bewakers zijn ruw en gevallen van gewelddadig optreden en zelfs van moord op de gevangenen zijn aan de orde van den dag. De schrijvers verklaren, dat het den buiten- landschen arbeidersdelegaties, die Sovjet-Rus land bezoeken, nimmer toegestaan is, gevan genissen als die te Tobolsk te bezichtigen, an de 126 gevangenen zijn er sleclts 11 voor c.e rechtbank geweest, en van 260 gevangenen te Werch'ne-Oeralsk is er slechts 1 verhoord. Al de overigen zijn op last van de Tsjeka gevangen genomen. De gevangenen verklaren, dat zij allen oe hooreri tot de revolutionnaire partij gedurende het regime Van den tsaar, waaronder zij veel leden onder het Sovjet-bewind lijden zij echter nog meer. Hun eenig wapen is de hongerstaking Dc brief eindigt met een oproep aan de ar beidersklasse van dc geheele weield om de 100.000 menschen, die in Sovjet-gevangenissen lijden, te redden. ITALIË. Met ingang van 1 Januari a.s. zal zich een al- geheele reorganisatie van de Italiaansche pers in fascistische zin voltrekken. Het hoofdorgaan der liberalen in Piemont, de „Stampa zal een uitgesproken fascistischen hoofdredacteur krij gen en dus de tamelijk neutrale houding moeten opgeven, welke het blad tot dusver aannam. Alle bladen van Genua zullen in een fascis tisch orgaan worden opgelost. Het oude officieuze orgaan de „Tribuna" zal eveneens een uitge sproken fascistischen hoofd-redacteur krijgen. Ook de „Giornale d'Italia", het oude orgaan van Sonnino, zal fascistisch worden. De laatste twee kleine democratische bladen te Rome zullen niet meer verschijnen. In de drukkerij van deze AMERIKA EN DE ONTWAPENING. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Ver. Staten de uitnoodiging van den Volkenbond aan vaarden tot deelneming aan de voorbereidende conferentie voor de ontwapening te Geneve. De uitnoodiging zal worden voorgelegd aan den Senaat en zelfs de z.g. onverzoenlijken zullen niet al te sterk op hun standpunt blijven staan. Men kan veilig voorspellen, dat kort na de bij eenkomst op 4 Januari het congres van den president nadere mededeelingen zal ontvangen. ALLERLEI. I Uit Londen Naar verluidt, zal Djiddah in gevolge den troonafstand van koning Ali van den Hedzjas Woensdag a.s. aan den sultan der. Wahabieten, Ibn Saoed, worden overgegeven Koning Ali is met een Britsche sloep, die hem te Djiddah had opgewacht, uit deze havenstad vertrokken. Uit Londen. De oneenigheid in de Labour Partij is weder bijgelegd en MacDonald is met algemeene stemmen weder als leider herkozen. Het geschil over de parlementaire tactiek van de Labour-Partij, als officieele oppositie, is zoo ernstig geweest, dat de hardnekkigste geruchten over scheuring in de Labour-Partij de ronde de den. Binnenland. BELGIE. Uit Brussel. In 1923 werd een commissie in gesteld, die opdracht kreeg de Belgische grond wet, alsook de wetten en besluiten waarvan geen officieele Vlaamsche tekst bestond, in het Vlaams te vertalen. Het Belgisch Staatsblad van heden publiceert den Vlaamsclien tekst van de Belgische grond wet en het koninklijk besluit, waarbij deze ver taling wordt goedgekeurd. bladen zal het orgaan der fascistische vakver- eenigingen worden uitgegeven. Ook het groote blad van Napels, „II Mattino", zal waarschijnlijk niet, meer verschijnen en in plaats daarvan zal Farinacci zijn lijforgaan, de „Regime Fascist auitgeven. Hierna zal Italië geen enkel niet-fascistisch blad meer hebben. MOSOEL Vreugde. RUSLAND. Een o p r o e p. Het Deenscbe blad „Socialdemokraten pu- l9) Bij deze beJeediging zag ik Zwarte-Pijl sidde ren. Hij dreef evenwel de gevoelens, die zijn hart in beweging brachten, terug en gehoorzaamde zonder een woord te spreken. Overgeleverd aan diepzinnige beschouwingen bleef ik meer dan een uur onbeweeglijk op mijn luchtstoel zitten. Toen ik mij overtuigd hield dat alle roovers, uitgezonderd alleen de schild wacht, die op eenigen afstand van het Vuur stond in diepen slaap verzonken lagen, begon ik met dc. grootst mogelijke Voorzorgen naar beneden te dalen. Ik had mijn plan gemaakt. De hoofdman der Yakangs boezemde mij belang in en ik zou er geen spijt van hebben als ik den roovers een kooltje stoven kon. Toen ik eenmaal op den grond stond, nam ik mijn bowiemes tusschen de tanden, strekte mij languit op bet ijs en begon als een slang in de richting van den Indiaan te kruipen. Op dat tijdstip was ik reeds met het. fijne van het leven in de wildernis bekend en kende ik alle voorzorgen welke ik in dusdanig geVal nemen moest. Gij zult er u, een denkbeeld van kunnen vormen als ik u zeg dat ik meer dan een groot Een telegram uit Bagdad deelt mede, dat de beslissing van den Volkenbondsraad gisteren in Mosoel algemeen bekend werd. Het nieuws werd overal met een gevoel van verlichting ontvangen en van vele huizen werd de vlag van Irak uit gestoken. Over het algemeen is men over de toekomst van het vilajet optimistisch gestemd en er is alle kans, dat Mosoel nu permanent tot Jzak zal blijven behooren. Het zakenleven toont reeds verbetering. De bevolking heeft gisteravond de beslissing van den Volkenbondsraad met muziek en illuminatie gevierd. In Bagdad heeft de beslissing niet veel verrassing teweeg gebracht en politici verklaren, dat de rechtmatigheid van de eischen van Irak zoo klaar is, dat elke andere beslissing onmogelijk geweest zou zijn. half uur noodig had om de dertig schreden af te leggen die mij van hel doel scheidden. Ik slaagde geen gerucht had mijn tegenwoordig heid Verraden zelfs de Indiaan wiens zinnen tocli. zoo ontwikkeld zijn had niets gehoord- ,Dat de hoofdman luistere," zei ik met een stem zoo zwak als een ademtocht „een Vriend is achter hem." Ondanks de verrassing, welke zich voorzeker van hem moest meester maken, maakte Zwarte- Pijl geen enkele beweging. „Ik zal zijn banden doorsnijden," vervolgde ik; „de hoofdman zal mijn snceuwschoenen aantrek ken en vluchten." Ik bracht mijn mes onder het lichaam van den Indiaan en sneed zijn banden doordaarna maakte ik een zijwaartsche beweging en naderde den sehi'dwacht, cn op het oogenbhk, dat deze zoo iets vo'strekt niet verwachtte, gal' ik hem een vuistslag achter de oogen, welke hem vol komen bewusteloos op den grond uitstrekte. Zwarte-Pijl was reeds aan mijn zijde in de eene hand zwaaide hij zijn scalpeermes, in de andere hield hij een bebloeden haardos. „Zwarte-Pijl is een krijgsman," zei hij tot mij op zaehten room Ik begreep, dat de aanvoerder der roovers den zweepslag met zijn leven had moeten betalen. „Wie daar," riep eensklaps een der bandieten, terwijl deze' zich op zijn elleboog oprichtte. In plaats van te antwoorden begonnen Zwarte De kabinetscrisis. Naar wij heden vernemen, is de mogelijkheid van een parlementair minderheidskabinet, be staande uit anti-revolutionnaireu en chnstelijk- historischen, door dr. J. Th. de Visser ten ernstig ste overwogen. Deze oplossing is ook beproefd, doch op verzet van anti-revolutionnaire zijde afgestuit. Het bericht in enkele bladen, hetwelk den m- druk vestigt, dat de formateur nadat een compromis-voorstel (accrediteering van den ge zant te Bern bij den Paus) door de vier roomsch- katholieke ministers was afgewezen een po ging gedaan heeft, tot een ander vergelijk te komen, moet onjuist zijn. Veeleer is dit nieuwe voorstel van de andere -roomsch katholieke zijde uitgegaan. Dienaangaande schijnt dr. De Visser nog geen beslissing te hebben genomen. Zijn wij wel ingelicht, dan zou laatstgenoemde de ithans door hem gedane stappen geenszins als de laatste beschouwen, welke van hem te ver wachten zijn de mogelijkhe:d eener andere oplossing, welke door zijne bemoeiingen zou kunnen worden bevorderd, wordt door dr. De Visser volstrekt niet bij voorbaat ontkend. Drukte in de mijnstreek. De afzet van kolen op de Limburgsche mijnen is, naar wij vernemen, den laatsten tijd buiten gewoon groot. Aan de vraag naar kolen kan nau welijks worden voldaan. Het spoorweggoederen- verkeer is in verband hiermede zeer toegenomen en daarom hebben de Nederlandsche Spoorwegen op de verschillende stations in de mijnstreek los personeel moeten aannemen. Afé vergelijking diene, dat b.v. in de drukste oorlogsjaren per dag hoogstens 1200 wagons door de Limburgsche mijnen en de bruinkool ondernemingen verzonden werden, terwijl op het oogenblik op sommige dagen meer dan 1700 wagons kolen uit Limburg vertrekken. tegen hen, die zich voor d,e Kamerverkiezingen in Juli niet van hun plichtn als kiezer of kiezc- res gekweten hebben. Het aantal personen, tegen wie Van rechts wege een vervolging zal worden ingesteld, be draagt naar schatting 12.000 a 15.000. Zij allen zullen door de politic daar ter stede bij proces- verhaal gehoord, worden. Voor (le behandeling van dat groote aanlal zaken zijn zes kanion- rechts aangewezen, die daartoe speciale zitting zuhen houden. Men kan een vervolging voorko men door te voren naar den ambtenaai vanhet O.M. bij het Kantongerecht te gaan en met dezen de zaak te regelen en financieel af te doen. Is de uitspraak van den kanton.ecliter ge vallen, dan staat geen hooger be.oep open. De behande-ing za' in medio Januari p'aats vinden. Deze massaprocedure moet geëindigd zijn Voor 1 Juk, aangezien de zaken op die da tum verjaard zullen zijn. De politie heeft speckle maatregelen ge troffen om het, hooren van de overtreders en overtreed sters zoo snel mogelijk te doen geschie den. In Verband met een en ander hebben tus schen de politie- en andere autoriteiten verschil lende conferenties plaats gehad. Spoorwegmuseum. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft met medewerking van den lieer G. W. van Vloten te Utrecht een verzameling van voor werpen en bescheiden, voor de geschiedenis van het spoorwegwezen van belang, bijeengebracht. Zij heeft ten behoeve van deze verzameling, die in een lokaal op het hoofdbureau te Utrecht wordt beaarwd, reeds verschillende zaken in bruikleen afgestaan. De bedoeling is, dat hier mee de grondslag zal zijn gelegd voor een spoor wegmuseum. Het personeel is aangespoord, ter aanvulling modellen, foto's, platen en andere voorwerpen op te zenden. Zes Naar Vervolging Massa-vervolging. kanto n rechters in a c t i e. wij vernemen, zal te Amsti rdam een op groote schaal worden ingesteld Handhaving der loonen in de schoenindustrie. In verband met het indexcijfer en de verhou ding tusschen de groot- en kleinhandelsprijzen blijven de loonen en tarieven van het voor de schoenindustrie afgesloten collectief contract ongewijzigd gehandhaafd voor de periode 1 Janu ari tot 30 Juni 1925. Onderscheiding. Aan den heer Jos. van Mackelenbergh, in Den Bosch, directeur van het R. K. Huisvestings comité, is het gouden eerekruis der Oostenrijk- sche republiek verleend. De bijdragen op de ongevallen renle. Dooi den het r Vliegen zijn aan den Mi nister van Arbeid, Hande1 en Nijverheid de vo'gende vragen gesteld 1. Is het den minister bektnd, dal de Com missie van bijslag, uit of door het Nationaal Steuncomité ingesteld, de volgende mededeeling heeft doen bekend maken „De Commissie van bijslag op rente der Rijks verzekeringsbank brengt tc i kennis van bijslag- genie! ende, dat van af 1 Maart. 1926 alle uitkee- ringen van bijslag op de ongevallen rente worden stopgezet 2. Is clc minister bereid, waar liet toekennen van bedoelde bijslagen is uitgegaan van de Regeering en de middelen, waaruit ze bestaak! worden, bij de ophefiing van het Nationaal Steuncomité overgaan in bezit van het Rijk, de noodige maatregelen te nemen, dat die bijslagen ook na 1 Maart 1926 onafgebroken worden door betaald Pijl en ik met alle snelheid te loopen. „Allen overeind," schreeuwde de roover. „De gevangene is ontvlucht Hij heeft onzen kap'tc'n vermoord In een oogwenk was de geheele bende -uitge nomen den dood en kapitein en den bewusteloo- zen schildwacht op dc been en begroette ons met een algemeene losbranding de verwarring en de duisternis deden evenwel de kogels missen. „Zijt gij gewond, hoofdman, zei ik, daai ik eten Indiaan sidderen zag. „Vooruit," zei Zwarte-Pijl, zonder rechtstreeks op mijn vraag te antwoorden. Toen. begon te midden van deze bevroren vlakte, enkel door de stralen der maan verlicht, een onordelijke loop, welke de verbeelding nauwe lijks kan weergeven. Meegevoerd door de snel heid van onze vlucht gleden wij als schaduwen over de vlakte, wanl achter ons klonk de galop van de paarden onzer vijanden. Hoelang die dolle loop duurde, iic weet het met Mijn noren tintelden, de ademhaling begaf mij, alles draaide en dwarrelde mij voor de oogen ik was als een beschonken man en toch scheen het mij toe dat wij tenein wonnen, want het galoppeeren den paarden werd achter ons steeds zwakker. Eensklaps zag ik c\en Indiaan zijn loop ver minderen, kort daarop zakte hij als een. beweging- looze massa ineen. Een triomfkreet Weerklonk. Daar ik mijn vaar! niet plotseling kon inhouden, keerde ik in een grooten boog op mijn schreden terug toen zag ik een roover met hangende teugel naderen, die zich gereed maakte om Zwarte-Ppl te doen ondergaan, wat deze inet zijn booldrnan Had ^Bif geluk was mijn karabijn geladen. Door een boVenmenschelijke poging gelukte het mij mijn zelfbeheersching Le bewaren en de beving te over winnen, die mijn geheele lichaam trillen deed ik mikte op de kop van het paard en drukte af. Ros en ruiter rolden over het ijs. Zijt gij gewond, hoofdman," zeide ik toen te gen den Indiaan. ja." antwoordde Zwarte-Pijl met zwakke stem. Ik ben door twee kogels getroffen en ik kan niet meer marcheeren. Dat mijn broeder veitrekke en mij late sterven de schreden onzer vijanden komen naderbij." „U laten sterven, nooit. Deze roovers zullen uw haarbos dezen keer nog niet hebben. Laat mij begaan Ik legde Zwarte-Pijl op mijn schouders en na opnieuw mijn karabijn geladen te hebben, zette ik mijn vlucht voort. „Onze vijanden zijn verre zei de.hoofdman der Yakangs tegen mij, „zij kunnen ons niet zien. Dat mijn broeder van richting verandere cn dat hij naaf het Westen afsla daardoor zal luj mijn dorp naderbij komen en zijn sporen doen ver liezen." Wordl vervolgd). NIÉUWE SCHMMSCHEJOURANT pUI ÏT ~7 - x po HL I OrlUC^CiUUUUii.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1