deze salarissen juist voor den oorlog op peil waren gebracht, terwijl bij de meeste andere hooee ambtenaren de verhoogingen m 1918— 1920 werden toegepast, op een reeds van oudshei dagteekenend peil. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De winkelsluiting. Ane winke's te dezer stede zu"en tot. en 31 December geopend zijn tot elf uur. met In de week 128 baden, late k'asse 2de k'asse Volksbadlmis. van 2026 Dcc. werden genomen kuipbaden kuipbaden 11, 11, regenbaden regenbacen 13. 93. Sluiting cafe's. Zooa's uit een bericht in het officiee'e gedee'te van ons b'ad b'ijkt, moeten a.s. Donderdag de tapperijen en s'ijlerijen, des avonds 11 uur ge- s'oten zijn. UIT ROTTERDAM. Tramways de Rotterdam. De ontvangsten van de R.E.T.M. hebben in het boekjaar 1924/1925 256,635 meer be dragen dan in het voorafgaande. Door de noodige afschrijvingen liet de exploitatie niettemin een verliessaldo van f 135,144. Winst van de moeder maatschappij fr. 2,897,926netto dividend fr. 73.44 per aandeel. Men ondervindt zeer groo te concurrentie van autobussen. Doodelijk ongeluk. Hedenmorgen reed 'n zekere G. met zijn mo tor-zijspan in de Zaagmolenstraat. Plotseling brak de koppeling tusschen motor en zijspan waardoor G. zijn stuur kwijt raakte en 't trot toir opreed. Zijn echtgenoote, de 28-jarige J. v. N. sloeg tegen een muur en was terstond dood. Gemengd Nieuws. De salonboot Friesland, Zondagavond van De Lemmer naar Amsterdam Vertrokken, zit op ongeveer 200 meter van den havenmond eveneens in het ijs. De passagiers van laatstge noemde boot verlaten het schip over het ijs. Per auto worden ze naar Staveren vervoord, om via Enkhuizen hun bestemming te bereiken. de Gerold. Ten nadeele vair den heer H. H. uit Loosduinen, is op het voorbalcon van tramlijn 4 in Den Haag een portefeuille met 135 gerold. Naar Europa. Meer dan 150 Zuid-Afri- kaansche studenten, van beiderlei kunne, zijn gister in Londen aangekomen. Gedurende hun verblijf van zes weken in Europa zullen zij be halve Engeland ook Frankrijk, Nederland en België bezoeken. De lielft der bezoekers zijn Boe ren en velen zijn nog nooit buiten Zuid-Afrika geweest. Een nieuw slachtoffer van de kachel. Te Delft is gister de 75-jarige rnej. H, Jansen, wonende Nieuwe Schoolstraat, met haar kleeding in aanraking gekomen met de gloeiende kachel en in brand geraakt. Zij vluchtte de straat op, waar voorbijgangers de vlammen doofden. In hopeloozen toestand werd zij naar de Hippo- lytusstichting vervoerd. Laat kinderen niet alleen Het achtjarige zoontje van den broodbakker S., te Haarlemmermeer, heeft den inhoud van een pan met kokende soep, welke op een petroleumkachel in de keuken stond, over het lichaam gekregen en is aan de gevolgen daarvan overleden. Het 15- jarig dochtertje van S., dat het jongetje juist wilde grijpen, kreeg ernstige brandwonden aan de beenen. M ij n o n g e 1 u k k e n. De mijnwerkers H. uit Urmond, kreeg in de mijn een slag van een paard tegen de borst. Ernstig gewond werd hij naar het hospitaal gebracht. In de mijn Maurits geraakte de mijnwerker H. uit Broeksittard onder afvallend gesteente. Hij bekwam ernstige kwetsuren, vooral aan de beenen en ook inwendige kneuzingen. Boerderij afgebrand. Nabij de Nieuwe brug te Vijfhuizen is, afgebrand de boe renhofstede „Antoinette Maria", toebelioorende aan den landbouwer J, Ooms. De hofstede is tot A»n grond afgebrand. Een groot aantal koei en kwam in het vuur om, terwijl o.n. ook zes wagenvrachten hooi een prooi der vlammen wer- dem. De eigenaar en zijn familie konden zich met moeite redden. Aan blusschen viel niet te den ken. Behouden bleef een stal met achttien koei en. De oorzaak der brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Bij een onbe wa akten overweg. Bij den onbewaakten overweg op de grens van WinsumDvergum, had Donderdagavond een aanrijding plaats van den spoortrein met een mo torrijder. De trein, welke om 5.05 uit Baflo in de richting Groningen vertrekt, stond even voor het station Winsum, vlak bij den overweg, welke niet van afsluitboomen is voorzien, plotseling stil. Bij onderzoek bleek, dat een motorrijder, de 30-jarige gehuwde heer K. Sissing, uit Obergum bewusteloos aan den weg lag, terwijl zijn motor rijwiel, dat nagenoeg geheel vernield was, een eind verder gevonden werd. De heeren gebroe ders Sissing, scheepsbouwers, bevonden zich elk op een motorrijwiel. Juist toen de trein in aantocht was, wilden zij den overweg passee- ren. Door een geweldigen hagelslag hebben zij waarschijnlijk den trein niet gehoord de oud ste der heeren was juist over de rails, doch de andere werd door de locomotief gegrepen, met het bekende noodlottige gevolg. Dokter Brons, uit Winsum, die spoedig ter plaatse verscheen, constateerde een armbreuk, een diepe wonde in het achterhoofd en een gebroken rib.Het slacht offer werd naar zijn woning vervoerd. Zijn toe stand is vrij ernstig. Een internationaal quartet Te Vlissingen zijn van 4 verschillende schepen 4 verstekelingen aan wal gebracht, die gratis naar Amerika wilden reizen. Het waren een Duitscher, een Deen een Oostenrijker en een Tsjecho- Slowaak. dam gisteravond hel station Bussum binnenreed, sprong mevr. B. uit de Badhuislaan te Bussum uit den trein, toen deze nog in beweging was, met het gevolg, dat zij meegesleurd werd en viel. Zij werd bewusteloos opgenomen en naar tie Majellastichting vervoerd. Het drama te St. A d r i e n. Omtrent cle rampzalige gevolgen van den jongsten stoim in Frankrijk te St. Adrien bij Rouaan, waar 10 personen door verdrinking om het leven kwamen, meldt de „Chicago Tribune" nog het volgende De veerman Paul Bonaire trachtte op den dag den den orkaan tegen 5 uur in den middag zijn gewonen tocht te maken, ten einde eenige ar beiders van de katoenspinnerij en de metaalgie terij over de rivier te brengen. De Seine is ter plaatse ongeveer 400 M. breed en toen cle veer boot, waarin zich 9 passagiers benevens de veer man en diens zevenjarige zoon bevonden, in het midden van de rivier was gekomen, werd het huikje door een plotselinge stormvlaag omge slagen. De veerman was de eenige die zwemmen kon, doch een der vrouwen had zich aan hem vastgeklampt en trok hem naar de diepte. Hij wist vrij te komen en zijn kind te giijpen, dat op zijn kleertjes drijvende was gebleven De anderen waren toen reeds verdronken. De vader trachtte daarop een klein eiland te be reiken, dat op een honderd meter afstand lag. De stroom was echter buitengewoon sterk en hoewel Bonaire een zeer geoefend zwemmer is, verloor hij zijn bewustzijn voor hij rustig water kon bereiken. Het kind gleed uit zijn armen en en zonk weg. De vader spoelde op den oever van het eiland aan en kwam een uur later bij. Hij werd ge vonden door zijn schoonvader, die met een buur man naar het eiland geroeid was. Als tragische bijzonderheid kan nog, gemeld worden, dat een der verdronken meisjes met Kerstmis in het huwelijk zou treclen. De 91-jarige Protestantsche geestelijke George Schmidt en zijn 80-jarige vrouw, die tezamen in een villa leefden, zijn n.l. op bijna hetzelfde oo- genblik gestorven. De geestelijke speelde op zijn viool, terwijl zijn vrouw naar hem luisterde. Plotseling zonk de oude man dood ineen. Waarschijnlijk is de vrouw hiervan zoo ge schrokken, dat ook zij stierf. Toen de kleindochter de kamer binnentrad, Vond zij het echtpaar dood. De „Zosma" aan den grond. In den loop van de vorige week is te Amsterdam in de haven aangekomen de vrachtstoomer „Zos ma" van de reederij Van Nievelt Goudriaan te Rotterdam. Het schip koos ligplaats op de boeien nabij de handelskade en nam nog meer lading in. Het plan was aanvankelijk, in den nacht van Zaterdag op Zondag te vertrekken. f Toen het schop wilde wegvaren bleek, dat er geen beweging in te krijgen was. Verschil lende keeren werden de machines op voor- en achteruit gesteld, doch de „Zosma" bleef vast zitten. Dit moest het gevolg zijn van de nieuwe lading, waardoor de boot op den boden werd vastgedrukt. Des Zondags werden 3 4 sleepbooten van Gebr. Goedkoop gerequireerd en ofschoon de „Zosma" ook met eigen machinekracht werkte, bleef zij „op de plaats rust". Het eenige wat overbleef was het lossen van een gedeelte der lading, om den diepgang te verminderen. Men is bezig met het lossen van bunkerkolen. Heden kwam 't schip vlot. LONDENSCHE KRONIEK. Gevaarlijk. Gisteravond werd een niets vermoedend wandelaar in de Veenestra at te Den 1 laag in den rug geslopen door eenige kwa jongens van 10-12 jaar, die onder zijn hoed een brandenden voetzoeker staken met het gevolg dat deze dwars door den hoed heen naar buiten vloog. Het ongeval liep verder goed af, maai' de man was zoo verschrikt, dat hij een werd winkel binnengebracht om wat op zijnverhaal te komen. En de jeugdige boosdoeners. ontsnapten, hoewel een groot aantal voorbijgangers ter plaatse en er ook politie in de buurt was. Het geval moge er toe bdragen, dat maat regelen worden genomen tegen den verkoop van dergelijke gevaarlijke artikelen aan jeugdige per sonen. Door den dood verrast. Vrijdag nacht moest de laatste trein uit Amsterdam naar Rotterdam onder Vogelenzang sloppen, omdat liet signaal onveilig stond. Aangezien het nogal eenigen tijd duurde ging iemand van het trein personeel in het seinwachtershuisje kijken en hij Vond daar den seinhuiswachter dood, vermoede- ijk tengevolge van hartverlamming. Met onge veer 20 minuten vertraging ik de trein te Leiden aangekomen. Een filmster, d ie n i e t in de bios coop modi t. Een niet alledaagsche filmge- beurtenis speelde zich te Berlijn af, toen de 16- jai'ige filmactrice Gilly Ferndt door de politie verboden werd naar het filmwerk „De Circus- prinses" te gaan kijken, waarin zijzelf de hoofd rol vervult. De bioscoopcommissie bad de film ongeschikt verklaard voor kinderen beneden de 18 jaar. Dus mocht de jeugdige filmster ook niet Lot de vertooning ervan worden toegelaten. De weduwe van H f 1 e. De weduwe van den naar men zich zal herinneren destijd in de gevangenis door slechte behandeling overle den rijksminister van Posterijen, Höfle, heeft thans een dergelijk met den Pruisischen staat getroffen. Ingevolge dit vergelijk ontvangt zij levenslang een jaarlijksche uilkeering van drie duizend mark (circa 1800). Deze uitkeering vervalt bij eventueel hertrouwen. Voor elk dr drie minderjarigen kinderen ontvangt zij bo vendien een jaarlijksche uitkeering van zes honderd mark (circa 360) tot. hun achttiende jaar.. M e 1 k o o r 1 o g. Naar men verneemt, is er voor liet oogeublik niet veel kans, dat de huidi ge melkstrijd te Amsterdam spoedig geëindigd zal zijn' Onder de boeren heerschl een geest van ,,in geen geval toegeven", in welke tactiek zij gesterkt worden floor de omstandigheid, dat zij dagelijks melk te kort komen bij het uitventen, verschillende boeren, die uit bepaalde melk- centra hun melk anders gezamenlijk per auto naar de fabrieken laten rijden, benutten thans die auto's orn de melk direct naar de door hen uitgekozen stadsgedeelten te vervoeren. Op deze wijze worden b.v. dagelijks eenige duizenden liters melk uit Zunderdorp aange voerd. Ook de boeren in Ransdorp leggen de laatste hand aan de voorbereidingen voor een eigen georganiseerden verkoop. Nog nader wordt er vernomen, dal de vent ende boeren stappen doen, om bij bevriende coöperaties room en yoghurt te betrekken, teneinde tie con sumenten geheel te kunnen bedienen. Morgen zal door de melkveehouders wederom een algettieene vergadering gehouden worden, waar door de besturen nadere plannen tot voort- zétting van den strijd aan de leden zullen worden voorgelegd. Voet afgeknepen. De50-jarigesjouwer N., maakte een staaldraad vast om den bolder van het motorschip. De Zuiderzee in de Thorbeck gracht te Zwolle. Hij bemerkte door het duister niet, dat hij met, zijn been in den draad stond, het gevolg was, dat, toen de draad gespannen werd, zijn rechtervoet onder den enkel werd af geknepen. Geen Kerstbout. Vrouw v. B. uit Dinther maakte in den vroegen morgen 'n voet reis naar het station te Veghel om met den vroegtrein naar Boxtel te sporen. Voordat zij echter het station bereikte is ze als gevolg van den storm in den spoorkuil verzeild geraakt. Zij worstelde tusschen leven en dood, toen A.G. den kuil passeerde. Door haar gespartel werd hij gewaar dat er wat in den kuil lag, maar in plaats van de eenden, welke hij er dacht te vinden, „haalde hij de vrouw op. Ge lukkig nog net bijtijds. Hooge waterstand in Duitsclr 1 a n d. Het water van den Moezel blijft stijgen Om 2 uur gistermiddag was de stand 5.75 M. en tegen 5.20 M. om 7 uur 's morgens. Dit komt dus overeen met een stijging van circa 8 c.M. per uur. In den namiddag steeg de Moezel met 4 5 c.M. per uur. Om 5 uur was de stand 5.91 M Daarmede heeft de rivier ook ten aanzien van Trier een zeer gevaarlijken stand bereikt. Ook van de Saar en de Sauer wordt sterke was gemeld. Van den midden Moezel komt het bericht, dat de rivier tusschen Zeltingen en Schloss Berncastell den spoorweg door het Moe zeldal heeft overstroomd. Het verkeer is sedert hedenmorgen gestaakt. Uit Keulen. Uit Beieren, het Rijngebied en dat der zijrivieren wordt sterke was gemeld. De scheepvaart op de Main is reeds gestaakt. Aan den Rijn is de rivierpostdienst ingesteld. Londe n, 27—12—'25. (Van onzen correspondent). Amerika en B v i 11 a n j e. De Engelsche natie is wat jaloersch op de grootc republiek aan den anderen kant van den Atlantischen Oceaan. Ze zal het niet willen er kennen. Jafoerscbheid wordt zelden eikend. Maai er zijn bewijzen genoeg die op het bestaan van de gesteldheid wijzen. Vergeeflijk is ze misschien niet, verklaarbaar wel. Amerika heeft geen werk- loozen, geen noodlijdende bedrijven, geen ar beiderskwesties van belang, geen schulden en geen zieltogenden handel Engeland heeft dat alles wel. Engeland is bovendien Amerika's Schuldenaar en al kwijt het zich ook trouw, kloek en zelfbewust van zijn schulden, in over eenstemming met den roep van solventie dien het altijd heeft gehad, men mag betwijfelen of deze taak bevorderlijk is voor een innige verstand houding. De wat opdringerige voorspoed van de Vereenigde Staten, de wat schreeuwende welge daanheid der bevolking, de overvloed en de drukke glorie die van het land uitstraalt zijn sterk in contrast met de maatschappelijke verschijn selen in het tobbende Engeland, dat met de grootste problemen en moeilijkheden heeft te kampen om te kunnen volhouden wat het altijd heeft gedaan, „make both ends meet." Op ge zette tijden brengen de telegraafkabels een bericht over over nieuwe belastingvermindering. Het is slechts een dee' van de normale, a"edaag- sclie berichtgeving maar het Enge'sche vo'k, dat nog s'echts met moeite adem haalt onder zijn belastingdruk, verschijnt het in dien toe stand a's een bra"end en onheusch vertoon van rijkdom. De maat van het hier aangeduide ge- voe' (of de gevoe'iglieid) der Britten is over- ge'oopen nu uit den mond van een Amerikaan, naar wien men moet 'uisteren, de verk'aring is gekomen dat Enge'and a's 'and van beteekenis over den Lop heen is en reeds aan het da'en is. Mr. George Harvey, nog s'echts een paar jaar ge'eden Amerikaansch gezant te Londen, heeft zijn 'andgenooten verte'd dat Brittanje spoedig niet 'anger een van de groote 'anden van de were'd za' zijn, dat het het zenith heeft ge passeerd. Mr. Harvey ste't het zonder bedver maak vast. Dat mag er we' worden bijgezegd omdat de meeste Amerikaansche pub'ieist.en, Na drie jaar gesnapt. Van 1917 Lot 1922 woonde te Papcndreclit 1..K., maar toen hij wegens oplichting tot een gevangenisstraf Van een half jaar veroordeeld we rd en dit vonnis ten uitvoer zou worden gebracht, bleek hij met de noorderzon vertrokken. Welke moeite de po litie ook aanwendde om zijn verblijfplaat? te ontdekken, 't was alles Vergeefsch. De politie stelde des te ineer belang in hen, omdat de justi tie nog meer zaker met hem te vereffenen had. Zoo moest hij terecht slaan wegens desertie en wee gevallen van verduistering. Dezer dagen kwam de marechaussee op het spoor-van dit gevaarlijke heerschap Een inge steld onderzoek wees uit; dat hij van 1922 af onder een valschen naam te Amsterdam heeft gewoond. Hij is daar gearresteerd en thans o-p gesloten in het Huis van Bewaring te Dordrecht. De valsche bankbiljettenaf- faire. Een medewerker van de „Magyar Ors- zag" deelt op grond van een door hem per- soonlijkingesteld onderzoek mede, dat de val sche bankbiljetten, gevonden op de in Neder land gearresleerde Hongaren, uit dezelfde fa briek afkomstig zijn als de valsche cechische bankbiljetten van den rechts-radicalen bloed hond, „Het Dubbele Kruis". Naar men zich jzal herinneren zijn destijds de gebroeders Kovacs en andere leden van dezen bond gearresteerd, onder verdenking een aanslag tegen minister Bethlen en andere Hongaarsche politici, benevens op den koning van Roemenië te hebben gesmeed. Voor de financiering van dit plan waren door hen valsche Cechische kronen-biljetten in omloop gebracht. De gebroeders Kovacs en hun medeplichtigen werden evenwel tot zeer lichte straffen veroordeeld. De valsche Cechi sche kronen-biljetten waren door een gewezen privaat-cocent der universiteit te Boedapest, zekeren Maeszaros, vervaardigd. Deze heeft vervo.gens in den zomer van dit jaar vèrvalschte 1000 frs. vervaardigd, die thans door Jancoviks en zijn medeplichtigen te gelde moeten worden gemaakt. IJ s. De salonboot Holland Zondagavond van Amsterdam naar De Lemmer Vertrokken, zit op ongeveer een uur afstand van de Lemsterha- yen mei averij in het ijs. D o o d e 1 ij k mijnongeluk. Op de ^Oranje Nassaumijn te Heerlen is Donderdag de mijnwerker Symanski vader van acht kinderen bij het lossen van schoten bedwelmd geraakt Hij viel cirqa 20 meter van een trap en overleed spoedig. Het H, Oliesel is hem nog toegediend. T e gen- vroeg uit den trein g e s p r o n Toen de trein van 11 u. 19 uiL Amster Moord door vergiftiging. Te Langnau (kanton Bern) zijn de arts Riedel zijn huishoudster Guala gearresteerd onder Ver denking van de voor korten tijd overleden me vrouw Riedel met arsenicum vergiftigd te heb ben. Tragische sterfgevallen. Een tragisch dubbel sterggeval wordt uit Rother bruennen in het kanton Graubunden gemeld die iets over Enge'and te hadden, tot nu toe er merkbaar behagen in Schenen te schep pen de zorge'ijke positie van het 'and in a'armis- tische tinten te schi'deren. In Amerika kan men tegenwoordig herhaaldelijk uit zoogenaamde gezaghebbende monden vernemen dal Engeland tot ondergang gedoemd is. De toon van Harvey's artikel is goedgezind medelijdend bij treurt om Engeland. Van dezen gezant, die zich steeds als een vriend van Engeland heeft leeren kennen, zal men hier wel willen aannemen dat zijn tranen niet krokodillentranen zijn. Van andere voor lichters der Amerikaansche openbare meening neemt men dat niet zoo licht aan. Vroeger plachtten Amerikaansche schrijvers Engeland aan te vallen en te hekelen. Die toon is thans veranderd en is nu meer complimenteus en eer biedig. De lof herinnert echter sterk aan die in en doodsbericht voor een geëerd afgestorvene. Amerika schijnt van meening te zijn dat het Engelands positie moei gaan innemen maar het wil daarbij altijd een goed en grootmoedig vriend van Engeland blijven. Men kan zich levendig voorstellen hoe de zelfbewuste Britten op deze Amerikaansche houding reageeren. De hoofd artikelen in alle bladen, van welke richting ook, hebben met de gematigdheid die_de verhouding van verwantschap en cultuur tusschen de twee naties eischt, den heer Harvey doen weten dat men van zijn bezorgdheid niet is gediend Schrijvers van ingezonden stukken die niet altijd de reserve, die het openbare woord ver langt, in acht nemen, hebben Amerika om zijn „eigenwaan" gehekeld en den oud-gezant „eens netjes op zijn plaats gezet." Men zoekt een ver klaring .Voor het Amerikaansche inzicht in het feit dat de Britten graag jeremiaden aanheffen en de dingen Veel zwarter Voorstellen dan ze zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2