I18HWJ Nieuwjaarswenschen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. De Schat van Montcalm. 48sS9 Jaargang Woeosdag 30 December 1925. No. 14441 post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Onqevailenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bg verlies van een hand, voet of oogf 200 fe duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekermgj^m^ewaarb^^ f 200 bij dood f 200 bij verÜes van een Holl.AIgem. Verz.bank Schiedam In het nummer dat Donderdag 31 De cember verschijnt, zal wederom gelegen heid bestaan tot het plaatsen van a f 'l.per annonce. Buitenlandsch Nieuws. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het Witte Huis heefI gepubliceerd, dat de gesprekken van Goolidge met verscheidene leden van het congres wijzen op een algemeen gunstige houding ten aanzien van Amerika's deelneming aan de" voorbereiddingscommissie der ontwapeningsconferentie. Er zijn geen be zwaren gemaakt legen de goedkeuring der ver- eischte credieten. De president acht den staat van voorbereiding van het antwoord aan de uitnoodiging van den Volkenbondsraad bevredi gend. Er zijn nog geen maatregelen getroffen om het personeel der Amerikaansche delegatie aan te wijzen. De Roemeensche regeering heeft aangenomen om dee1 uit te maken van de voorbereidings commissie voor de ontwapeningsconferentie. belastingen conform de democratische begin selen. HET VATICAAN EN DE CATACOMBEN. &Door een Motu proprio heeft Z. H. de Paus het Pause'ijk instituut voor Ghriste'ijke archaeo'o- gie gesticht waarin reeds bestaande Pause'ijke commissie en de Romeinscbe Academie voor ge wijde archaeo'ogie opgenomen zijn. In zijn Motu proprio eischt de Paus de Katakomben op, a's onvervreemdbaar eigendom der Roomsche Kerk. RUSLND. De wraak der Sovjets. De verbitterde strijd, die heerscht op het con gres van de communisten, duurt nog steeds voort. In een verklaring is aan het congres verzocht, een resolutie aan te nemen, waarin aan het Po litieke Bureau ten strengste verboden wordt re presailles te nemen tegen de oppositie, die ge voerd werd door Znowjef, mevr. Kroepskaja, Kamenef, e.a. wegens het uiten van hun eigen meening op het congres.Deze verklaring veroor zaakte groot tumu't, doch degene, die de ver klaring indiende, drong op onmidd"e"ijke uit spraak aan, op grond van zijn ervaring, die hem wraak deed vreezen. Een verk'aring betreffende het. bes'uit van het vorige congres, waarbij den leden veroorloofd werd over politieke kwesties te debatteeren, werd met gejoel ontvangen. Blijkbaar als indirect antwoord-nam het con gres een motie aan, waarin alle discussies over het congres genomen besluiten worden verbo den en volkomen gehoorzaamheid aan het con gres, het hoofdbestuur en de politiek van liet congres wordt voorgeschreven. Het congres besloot daarop den geheelen redactiestaf van de Leningradsche „Prawda", die de zaak der op positie voorstaat, te reorganiseeren, evenals dat voor twee jaar onder gelijke omstandkgheden geschiedde met. de Moskousche „Prawda". CHILI. Mislukte revolutie. Pater Bernardus Vervloesim, missionaris schrijft einde October uit (Jhili aan de „Stem van St. -Antonius" In het begin dezer maand hebben wij hier in het binnenland of de Pampas een echte revo lutie gehad. De communisten wilden het Sov- het-stelsel invoeren en maakten zich nier ster van eenige salpeter-fabrieken. Het gouverne ment is dezen keer krachtig tussehen beide ge komen. De soldaten hebben met kanonnen en mitrailleurs de fabrieken heroverd. Er moeten veel werklieden gesneuveld zijn, maar het aan tal is onbekend. Meer dan 500 werklieden zijn naar bet Zui den vervoerd cn hier in lquique zitten er 500 in het Velodrome gevangen en wachten de uit spraak af van den krijgsraad- Men zoekt naar de kopstukken en die zullen niet licht aan hun straf ontsnappen. SYRIË. De vredesonderhandelingen zijn tot stilstand gekomen. Het feit, dat Soltan-Et-Altrasj een reis van vier uur kon ondernemen ten einde de vredesonderhandelaren te ontmoeten en hij slechts door een dienaar vergezeld was, toont, dat hij nog steeds het volle vertrouwen van zijn landgenooten geniet. De „Daily Mail" verneemt uit Damascus De revellen-lcider Hassan Kharat is in een ge vecht gedood. FRANKRIJK. De ministerraad heeft gisternnddag de firian- ciee'e voorstellen van Doumer met algemeene stemmen goedgekeurd. De gister door den ministerraad goedgekeurde financieele voorstellen van Doumer bevatten o.m. de nieuwe bezuinigingen, verbeteringen in zake de heffing der belastingen door krachtige maatregelen tegen de frauduleuze aangiften, belasting op den uitvoer, belastingen op de beursoperaties en een verhooging van den ta- baksprijs. Doumer is voornemens binnenkort een voor stel in te dienen tot hervorming van de direcet CHINA. Een stukje geschiedenis. In het „Hemelsche Rijk" woedt sinds jaar en dag een waarlijk helsche burgeroorlog. Met verbijsterende, fantastische 'snelheid volgen de berichten uit het Verre Oosten elkaar op. Geen stelling-oorlogen is het hier met „veroveringen" van enkele vierkante meters grond op den tegenstander, noch het zehuwsloopénde trom melvuur of de dagenlange Strijd met handgra naten. Neen, over reuzenafstanden verplaatst zich hier de strijd. Nauwelijks heeft de eene generaal, al dan niet aan het hoofd eener leger macht, het onderspit gedolven, of een ander treedt reeds in zijn plaats om ook eens een kansje te wagen. Een der namen, die in den loop der laatste maanden algemeen is geworden, is die van Tsjang-tso-lin. Maandenlang worstelde hij om de macht met den niet minder bekenden „Ghris- tengeneraal" Feng-Joe-siang. Maar in het laat ste stadium van den strijd, toen hij zich reeds overwinnaar waande, pleegde een zijner onder bevelhebbers, Kwo-soeng-lin genaamd, verraad en viel hij Tsjang's troepen in den rug aan. De overwinning van 'l'sjang veranderde daardoor in een volkomen nederlaag. Zijn troepen werden achteruit gedrongen, steeds verder het ijskoude Mandsjoerije in, de Liaorivier over en als aller laatste steunpunt bleef hem nog slechts Moek- 24) „Een oogenblik," zei hij tot zich zeiven, „Bloe- clend-Oog dieeft zich laten betooveren doof de sclioone oogen van Lentebloem Indien ik haar bij hem bracht, zou hij mij een goeden prijs betalen Dat is een denkbeeld En bovendien, indien hij niet wil, zal het Voor mij een aardig zaakje zijn Ha, ha Het oogenblik van handelen is gekomen." Als een wild dier kroop hij in de richting van het verblijf van den toovenaar. De duisternis belette .hem een krijgsman te zien, die van het begin van den strijd af onbe wegelijk neergehurkt zat en zijn oogen onafge broken op de schuilplaats van Lentebloem ge richt hield. Deze krijgsman was de Bever. Zeker van zijn welslagen vervolgde de mesties zoo stil mogelijk zijn weg reeds had hij de deur van het verblijf bereikt, toen de Bever zijn onbewegelijkheid aflegde, hem de hand op den schouder legde en tot hem zeide „Oach, de Mesties is handig hij kruipt als een slang." „De pest verstikke hem," mompelde Scott. „De oogen van Lentebloem zijn twee sterren een krijgsman zou door liun bezit gelukkig zijn zij zouden zijn wigwam kunnen verlichten den over. In massa's deserteerden zijn soldaten naar den vijand en het woord „debacle" was nauwelijks te sterk. Tsjang-Tso-lin zelf was van meening, dat de dagen zijner macht geteld waren. Hij gaf dan ook het voornemen te kennen zich in hetpartij- culiere leven terug te trekken. In een toespraak nam hij afscheid van de hem nog trouw gebleven generaals, terwijl hij onder hen een groot be drag verdeelde als bewijs van erkentelijkheid. Doch wien de Goden verderven willen, dien slaan zij met blindheid. Zóó zeker voelde Kwo-Soeng-lin zich reeds van de overwinning, dat hij zijn troepen zonder de minste rug- of flankdekking in geforceerde marschen Noordwaarts opjoeg, \ast ervan over tuigd, dat zij de laatste steunpunten van Tsjang Tso-lin op den weg naar Moekden in eersten stormloop zouden omverwerpen. Maar het liep anders Zijn in ongebreidclden overmoed voor waarts gezweepte troepen bleken niet bij machte te zijn sjang-Tso-lin's verdedigingslinie te forceeren. Tot overmaat van ramp zag Tsjang's zoon, Tsjang-Hsoe-eh-liang kans zijn cavalerie te verzamelen en slaagde hij er in om Kwo's troepen een omtrekkende beweging te maken. Het lot van Kwo-Soeng-lin's legermacht was door deze manoeuvre bezegeld. Zijn troepen namen in wanorde de vlucht. Hun wapenen en uitrustingsstukken wierpen zij weg, toen zij meenden, dat hun terugtocht was afgesneden. Alle pogingen de vluchtende soldaten tot staan te 'brengen bleken vruchteloos. Geen achter- waartsche linies waren aangelegd, om de af trekkende soldaten in geval van een nederlaag op te nemen. Zulk een nederlaag was immers als iets volkomen onmogelijks beschouwd en ook reservetroepen waren niet achtergelaten. Kwo's troepen werden op Hsin-Min-foe terug geworpen en de vervolging' werd voortgezet, tot dat Kwo-soeng-lin aanbood zichzelf en zijn leger over te geven, op voorwaarde, dat zijn leven en bezittingen zouden blijven gespaard. Doch dit" aanbod werd door Tsjang-Tso-lm geweigerd. Het einde kwam, een einde verrassend snel en huiveringwekkend. Kwo-Soeng-lin, door zijn soldaten in den steek gelaten, van alle ver dedigingsmiddelen beroofd, viel in handen der overwinnende troepen van Tsjang-lso-lin. Voor het eenige weken geleden gepleegde ver raad moest hij met zijn leven boeten en eenzelf de gruwelijk lot was ook aan zijn vrouw bescho ren. Hun hoofden zijn thans op lange staken door de straten van Moekden gedragen. Doch hiermede is de strijd in China nog lang niet ten einde. Tsjang's grootste en waarschijn lijk gevaarlijkste tegenstander, Feng-Joe-siang, is nog onvermoeid in actie en zoo juist hebben zijn zegevierende troepen Tientsin bezet,de ver slagen troepen van den gouverneur van Tsjin voor zich uitdrijvend. De toekomst van het „Hemelsche Rijk" ligt nog diep in den schoot der toekomst verborgen cn niemand kan voorspellen, wie ten slotte nog eens het geweldige rijk vasf in de hand zal hou den. Amerikaansche samenwerking gedurende den oorlog en aan liet feit, dat het Fransche volk belastingen betaalt tot een bedrag van 20 pet. van het totale inkomen, hetgeen het dubbele is van wat er aan belasting wordt betaald in de Ver. Staten. Volgens de „Mal,in" is Briand van plan om persoonlijk de voorloopige ontwapeningsconfe rentie bij te wonen. Uit Beriijn. Op verzoek van president Goo'idge is Duitscldand toegetreden tot de overeenkomst van Washington betreffende de door de mogendheden tegenover China te vol gen politiek. De in de overeenkomst vastgelegde principes werden reeds te zijner tijd in met, China gesloten verdragen erkend. Uit Berlijn. Voor de Zeppelin-Eckener- Spendie is ongeveer U/2 millioen bijeengebracht. Uit Berlijn. Uit Sofia wordt, gemeld, dat volgens een bericht van het „Buig. Tel. Ag." de vertegenwoordigers der groote mogend heden aan de Bulgaarsche regeering hebben me degedeeld, dat de Gezantenraad te Parijs be sloten heeft, de militaire controle-organisaties uit Bulgarije terug te toepen, daar Bulgarije alle desbetreffende bepalingen van het vredes verdrag van Neuilly heeft vervuld. Sta ten-Generaal. „Ja, nietwaar Maar vergeving, ik heb geen tijd om praatjes te maken." „De Mesties wil dus de dochter van Zwarte-Pijl oplichten „Gij hebt, het gezegd." „Welnu, de Mesties zal dat niet doen." „He," zei Scott, terwijl hij de wenkbrauwen fronste en de hand aan zijn mes sloeg. „Een andere hoofdman is door de schoonheid van Lentebloem getroffen." „Ja, Bloedend-Oog. Welnu, voor hem is het, dat ik werk." De Bever schudde het hoofd. „Mijn broeder zal deze deur niet verbrijzelen," zeide hij. „Wie zal dat verhinderen 77 „Ik!" Snel als de bliksem wierp de Mestics zich met opgeheven mes op den Indiaan. Maar de Bever was op zijn hoede. Met een zij waartschen sprong ontging hij den Schok ver volgens greep hij zijn vijand bij den gordel en deed hem als een levenlooze massa door de lucht vliegen, zoodat hij midden in den vuurgloed terecht kwam. Na deze daad. verricht te hebben hurkte de Indiaan weer koelbloedig neer en her vatte zijn afgebroken taak. De slag woedde intusschen voort tussehen de Yakaugs en de Verloren Kinderen. Eensklaps weerklonk de stem van Nieuweling. „Victorie," schreeuwde hij „de Woudlooper ALLERLEI. Uit Parijs. De „Herald" verneemt uit Was hington Andrews de afgevaardigde voor Mas sachusetts zal in het Amerikaansche Huis van afgevaardigden een resolutie indienen, waarin verzocht wordt Frankrijk edelmoedige voor waarden aan te bieden voor de schuldregeling, De resulutie herinnert aan de 1' ranseh- EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 29 December. Aangenomen worden o.m. zonder discussie of hoofdelijke stemming de wijziging van het Vol kenbondsverdrag van 1924 en het ongevallen verzekeringsverdrag met, Noorwegen, alsmede de hernieuwde overeenkomst met, de Pakket vaartmaatschappij en de suppletoire arbeids- begrooting tot verhooging van het subsidie voor de Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen. De wijziging van de Lager onderwijswet, tot handhaving, gedurende 1 jaar, van het Fransch op de lagere school wordt toegejuicht door den heer de Vos van Steenwijk (C. LI.), bestreden door de heeren O s s e n d o r p (S. D.) en Franssen (A. R.), alsmede door den heer Van Embden (V. D.). Het wetsontwerp wordt aangenomen met 30 tegen 11 stemmen. Tegen cle sociaal-democraten en de heeren Dobbelman, FransScn en van Embden. Daarna heeft de Eerste Kamer nog de bczol- digingsontwerpen voor de ambtenaren' bchan- d eld. Do heer Ossen dorp (D. D.) is tegen deze wetsvoorstellen. Hij wil enkele opmerkingen maken over het Bezoldigingsbesluit. Dit besluit is op vele punten onleesbaar en onbegrijpelijk en hij zou dus wel wenschen dat dit in goed Ilollandsch werd overgezet. Spr. vraagt of de 4 pet. salarisverbetering als gevolg van de her- classificatie der gemeenten wordt afgetrokken van de z.g. garantietoeslag. Het lijkt, hem niet billijk als dit geschiedt. Vervolgens vraagt hij waarom aan ongehuwde onderwijzers de laatste vier salarisverhoogingen onthoudt en aan alle andere ambtenaren die ongehuwd zijn de laatste twee. Deze onbillijkheid is gebleven. De heer Van E m b d e n (V. D.) zeide, een grief te koesteren nl. dat de erkenning van 't jegens de ambtenaren gepleegd© onrecht ach terwege is gebleven. Dit onrecht achtte spr. een droevige beschaamde bladzijde in onze ge schiedenis. De Minister van Financiën, de heer G o 1 ij n, zegt moeilijk te kunnen debatlee- en zijn gezel zijn dood Doch op hetzelfde oogenblik liet zich een rauwe kreet, die niets menschel.ijks had, hooren Themistocles, wiens hooge fantastische gestalte door den gloed van den brand verlicht werd, verscheen en zwaaide zijn verschrikkelijke knods. „De geest van het Roode Veld," Schreeuwden cle'Verloren Kinderen „hij beschermt de Ya- kangs." En, daar zij den strijd onmogelijk acht ten "met een bovennatuurlijke macht, vluchtten zij in wanorde heen en verdwenen in de duister nis. De Irokeezen bleven meester van het slag veld. Zelf niet minder verschrikt dan hun vijan den, door het buitengewoon uitzicht van The mistocles, hadden zij een kring rondom hem ge vormd, maar durfden hem niet naderen. Met Sichzelf verlegen draaide de neger het hoofd naar rechts en naar links en bewoog, bij wijze van groet, de kalkoenveeren, welke hem versierden. Maar deze vriendschappelijke tege ruoetkomingen bleven zonder uitwerking en cle neger stond altijd maar alleen met zijn bisonstaart, onder den ann te midden van den kring der Indianen. De Woudlooper keerde echter tot, het bewust zijn terug. Terwijl hij de hand op het hart legde als om de kloppingen te doen bedaren, riep hij uit „Mijn God, waarom hebt Ge mij een her innering aan het verleden doen verschijnen, dat, ik wilde vergeten." Daarna richtte hij zich met een sprong op. „De hemel moge het mij vergeyen, maar ik heb geloof ik, een oogenblik van zwakheid gehad. 'O Woudlooper, mijn vriend, gij verlaagt u Welnu 1waar is het gevecht Ean oogslag was voldoende om hem op de hoogte van den stand der zaken te brengen. „Goed," zeide hij, „Themistocles heeft er nog maals een eind aan gemaaktEn Raoul Ha Dwaas die ik ben 1 Ik heb hem zien vallen dood misschien Levendig boog hij zich tot den jongen man over en drukte het oor tegen diens borst. „God zij geloofthij ademt nog. Hola The mistocles, kom eens gauw hier uw meester is gewond." De neger kwam toeschieten, terwijl hij de stem zegende, die hem uit zijn moeilijken toestand verloste. „Onze vader, de Woudlooper, is niet dood," riepen de Indianen vroolijk. En terwijl zij allen naar hem toeliepen, omring den zij hem, wenscliten hem geluk en trachtten zijn hand aan te raken. „Dank je, mijn vrienden, zeide hij, „dank j<\ maar maak je over mij niet'ongerust God zij geloofd, ik heb niets gebroken. Gij moet u be zig houden met mijn vriend, die gevaarlijk ge wond daar ligt, omdat hij voor u gestreden heeft." (Wordi vervolgd\. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1