ren met den heer Van Embden over art. 40. Dal artikel was onbehoorlijk on moest verdwijnen. Het riool der herziening is bekend bet was hel wegnemen van duidelijk gebleken onbillijk heden. Men dient (leze altijd vergelijkender wijze te beschouwen en niet in absoluten zin de salarisbedragen bezien. Het Bezoldigingsbesluit is niet helder, omdat de materie ingewikkeld is. Gaarne wil spr. alles doen om daarin ver hol, ering te brengen. Van de 4 millioen 8 ton, die de herziening kost, gaat 6 ton naar de hoogere ambtenaren en 4.2 millioen naar de lagere. De vraag van den heer Ossendorp zal spr. gaarne eens nader onder het oog Zien. Het be ginsel van de verschillen in salarieering van gehuwden en ongehuwd en is bij deze gelegen heid eigenlijk geen onderwerp voor een debat. Het ligt inderdaad daar waar de heer Ossen- dorp het zoekt, ml. in de behoefte als grond slag hij de salarisbepaling. Bij de ongehuwde onderwijzers waren er altijd twee verhoogingen minder dan hij de andere ambtenaren en dat bleef. Spr. vindt die regeling verre van fraai en is steeds bereid een andere oplossing te zoeken die allen bevredigt. De wetsontwerpen worden z,. h. slgoed gekeurd. Vergadering gesloten. Binnenland. Vroedvrouwenschool té Heerlen. De Eerste Kamer behandelde gister o.a. het wetsontwerp tot verhooging van de Arbeids- begrooling voor 1925, strekkende tot verhooging van het subsidie in de kosten van de Kweek school voor Vroedvrouwen te Heerlen en garantie van rente en aflossing ten behoeve van een leening van die inrichting bij de Rijksverzeke- ringsbznk voor de voltooiing van die school met 27.500. Het wetsontwerp werd zonder eenig debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nederland en Belg ie. Het Eerste Kamerlid van Embden heeft den minister van buitenlandsche zaken en van on derwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld 1. Is het bericht, hetwelk dezer dagen in de pers voorkwam, juist, dat de Belgische regeering zich tot tweemaal toe, telkens zonder practisch resultaat, tot de Nederlandsche regeering heeft gewend met het verzoek, om tot een wederzijd- sche uitwisseling van leerkrachten te besluiten 2. Voor zoover dit juist is, wat was de concrete inhoud van die verzoeken, op welke tijdstippen zijn zij gedaan en op welke bezwaren is hun ver wezenlijking afgestuit 3. Zijn de ministers bereid, de ter zake even tueel gevoerde nota- of briefwisseling thans te publiceeren Een anti-papistisch dagblad. Te Amsterdam is, naar aan de ,,N. R. Ct." wördt bericht, 'n proefnummer van 'n „Algemeen Onafhankelijk Protestantsch Dagblad" versche nen, ter verdediging en verbreiding van de Nationaal Gereformeerde beginselen. Directeur hoofdredacteur is hel lid van de Tweede Kamer de heer C. A. Lingbeek. Deze beantwoordt in een hoofdartikel de vraag Waarom een Pro testantsch dagblad. Hij schrijft o.a. „Omdat ons Protestantisme inderdaad in gevaar is. Omdat onze natie, eens het Geuzenvolk, de voorste onder de Protestantsche volken, dreigt haar 1 rotestantsch karakter te verhezen Of, als gij aarzelt het te gelooven, gaat naar Brabant en Limburg en hoort van ieder Pro testant, die 't u vertellen kan,hoe al wat Protes tant is en Piotestant wil blijven, daar stillekens maar stelselmatig wordt „uitgewerkt." Of, nog eens, als ge 't. niet gelooft, laat u ver halen wie uit Indië komt, hoe ons schoone Insu- linde, vooral door middel van het onderwijs in Roomsche handen, op weg is geheel te ver- roomschen. Of, wederom, let op Rome's voortgang, hier vlak om u heen hoe kerk na kerk verrijst' zelfs waar voorheen de Roomsche naam onbekend was, en hoe Rome reeds prat gaat op de be keering van Nederland. En wat nog erger is, let dan op de omwente- mg m de geesten der Protestanten, die in de laatste tientallen van jaren heeft plaats gehad i Aan de eene zijde werd 't Protestantisme van zijn Bijbelscheiï inhoud beroofd, zouteloos zout en daardoor krachteloos. Aan den anderen kant kwam het bij sommigen tot een prijsgeven van onzen floor Gods zegen 1 rotestantsche natie, tot een zich afscheiden flaarvan en een zich wenden naar Rome. En o, wat werd 't toen een afloop der wateren Eerst was 't nog aarzelend dat men Rome de hand reikte men zou alleen elkaar een weinig hulp verleenen, maar z'n Protestantsch beginsel zou men bewaren. Dien, om zich zelf over dien stap gerust te stellen, ging t verder en werd 't een beweren, dat toch eigenlijk Rome geen Rome meer was of dat Roomsch toch zoo kwaad nog niet was En t einde was, dat een groot deel van ons volk het verschil met Rome niet meer voelt dat, als blijk daarvan nu hier dan daar, een onzei zonen ol dochteren aan ons Prolestantisme geen houvast meer heeft en moedeloos aan Rome in do armen valt. Ja, voor wie oogen heeft' om te zien wordt 't dagelijks duidelijker, dat juist dat deel'van ons volk, dat meent „Ge reformeerd" te zijn, reeds bijkans half is ver- roomscht." In het proefnummer zijn o.a. sympathiebetui gingen opgenomen van dr. G. Oorthuys en dr. P. J. Kromsigt, beiden "te Amsterdam dr. W. G. G. Beerekamp te Leeuwarden, dr. J. P. de Bie te 's-Gravenhage en dr. Van der Mijle te Heeze. Uit het proefnummer blijkt voorts, dat het in de bedoeling ligt, dagelijks zes bladzijden te geven en een Zondagsnummer van acht. Mee gedeeld wordt, dat „een respectabel aantal" geestverwanten heeft toegezegd, abonne te wil len worden, en dat „velen" willen steunen door. een advertentie te plaatsen. Ook werd „een aardige som" toegezegd als geleend geld. Alvo rens dit echter op te vragen, wil men eerst 8000 inkomstenobligaties a 10 per stuk uitgeven, om daarmede de oprichtingskosten te bestrijden. Actie tegen de Duitsche valorisatie wet. In de 14 Dec. aflevering van „In en uitvoer" is het hoofdartikel „Van week tot week" gewijd aan de Duitsche kapitaal voorziening door Nederland. De schrijver komt tot twee gevolgtrekkingen. De eerste is, dat het plaatsen van leeningen in Nederland, de hefboom dient te zijn ter ver krijging van economische contra prestaties de tweede, dat de weigering van de Vereeniging voor den Effectenhandel om Duitsche leeningen tot de beursnoteering toe te laten, zoolang de leeningen van voor 1914'door Duitschland nog worden beschouwd als vodjes papier, zoo spoedig mogelijk dient te worden ingetrokken. Met de eerste conclusie zal men zich geheel kunnen vereenigen, nu zelfs de grootste geld schieter der wereld Amerika geen leeningen voor het buitenland toestaat, tenzij met goed keuring der regeering. Tegen de tweede conclusie moet de vereeniging Effectenbescherming met alle macht opkomen in het belang van den be legger, daar een dergelijke opvatting consequent toegepast voert tot verarming van ons land. Ook in de dagbladen wordt er dan ook reeds op gewezen, dat men het de Duitsche leeningen voorzichtig dient te zijn. Was het om maar een voorbeeld te noemen, tot voor kort een opeen stapeling van jammerklachten uiL het Duitsche bedrijfsleven, over de enorme lasten die de Daw es leening het oplegt, nu het er echter om gaat geld uit het buitenland te krijgen, hoort men daar niets meer van. Mocht deze financiering ge lukken, en het lijkt wel dat het dien kant uitgaat, dan zullen zoodra de lasten door de oorlogs schulden aanzienlijk stijgen, zoowel het Duitsche rijk als zijn gemeenten en particuliere bedrijven, opn euw een streep halen door de buitenlandsche schulden, en de Nederlandsche belegger wordt ten tweede male gedupeerd. Dat iets dergelijks niet onmogelijk is, bewijst het bericht in de dag bladen, dat het nu reeds vast staat dat de af lossing in 1929 van het groote crediet waaraan onze Regeering het Duitsche rijk eenige jaren geleden geholpen heeft, niet op den bepaalden datum kan worden tegemoet gezien. Commen taren hierop zijn overbodig. Met het bovenstaande voor oogen is het slechts een maatregel van zelfbehoud wannéér de be legger de ruggegraat van den staat be schermd wordt. Dit zal mogelijk zijn, wanneer twee maatregelen getroffen worden a. dat aan Duitschland geen credieten ver strekt worden en geen zijner leeningen ter beurs noteering worden toegelaten, tenzij voordien de oude schulden behoorlijk geregeld zijn b. dat de sub a. genoemde credieten en leenin gen eerst dan van kracht worden, wanneer blijkt dat de geallieerden de door Duitschland voor aflossing en rentebetaling bestemde bedragen, n et zullen opeischen voor afbetaling der oorlogs schulden. Aan den Minister van Financiën, die getoond heeft te durven ingrijpen, de taak om Nederland tegen kapitaal vernietiging te beschermen. Den Haag. Dr. D. J. HULSHOFF POL. Voorz. Effectenbescherming. Na 1930 gebrek aan arbeidskrachten Het Tijdschrift van den Nederlandschen Werk- loosheidsraad ontleent het volgende aan een artikel van den Regierungsrat Dr. Stranden over „Geburtenausfall und Arbeitsmarkt", dat voorkomt in het Duitsche „Reichsarbeitsblatt" van 24 November 1.1. Over vier jaren zullen de in het eerste oorlogs jaar geboren kinderen hun intrede op de arbeids markt doen en van dien tijd af zal de geboorte daling, welke in den oorlog heeft plaatsgevonden haar invloed doen gelden. Voor het eerst daalden de geboorten ten ge volge van den oorlog in April 1915, welke daling haar laagste punt bereikte in November 1917, toen het aantal geboorten 50 pet. lager was dan in 1913. In 1920 is het aantal geboorten weer normaal geworden. In de jaren 1915 tot en met 1919 werden er 3,3 millioen kinderen minder ge boren dan verwacht kon worden. Liet verlies aan menschenlevens door dooden en gewonden bedroeg 2 millioen zielen. As men aanneemt dat 10 pet., der kinderen, die de lagere school hebben doorloopen niet direct op de arbeidsmarkt komen, dan zal men, tegenover den nog normaals te noemen toevloed van nieuwe arbeidskrachten in 1928, een ver minderd aanbod krijgen In 1929 80,000 jongelieden in 1930 500,000 jongel. in 1931 570,000 jongel. in 1932 €40,000 jongel. in 1933 590,000'jongel. In 1933 zullen er dus ruim 2 millioen krachten minder op de arbeidsmarkt zijn. Voor de vol wassen arbeiders zal deze achteruitgang zich eerst in 1937 geheel doen gelden, als de laatste in den oorlog geboren kinderen het 18de levens jaar hebben overschreden. De schrijver voorziet, dat, in plaats van groote werkloosheid, een groot gebrek aan arbeiders zich in de jaren 19301940 zal voordoen, met al de gevolgen daarvan (o.a. loon- en prijsstijgin gen). Daar hetzelfde verschijnsel zich in de andere landen, welke in den oorlog betrokken waren, zal voordoen, is van immigratie weinig te verwachten. Zoo goed mogelijk zullen dus de voorhanden arbeidskrachten moeten worden gebruikt. Voorlichting bij beroepskeuze, oplei ding' tot vakarbeiders en een goede leerling regeling zal daartoe veel kunnen bijdragen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het postkantoor op Nieuwjaarsdag. De directeur van het post- en telegraafkantoor bericht, dat het kantoor op den Nieuwjaarsdag geopend zal zijn als op Zondag, dus van 89 uur voor en van 1—2 uur n.m. Het hulpkantoor te Kethel zal uitsluitend voor den Postdienst geopend zijn van 8.309.30 v.m. Rioolgemaal Aleidaslraat. De nieuwe pomp- installatie van het riool gemaal aan de Aleidastraat is in gebruik ge nomen en werkt uitstekend. Morgenochtend wordt de pers in gelegenheid gesteld een en ander te bezichtigen en hopen wij hierop terug te komen. Volteekend. Naar de directie der Maasbank alhier ons me dedeelt, maakten houders van stukken der 01/2 obligatieleening ten laste der St. Willibrordus- stichting te Schiedam, dermate gebruik van hun recht tot omwisseling dezer stukken in 5 Obligaties, dat voor een bedrag van 1G0.000 werd omgewisseld. Het resteerende bedrag der leening ad. 180.000, waarvan de inschrijving openstond vanaf Maandag 21 dezer, was op Woensdag 23 dezer geheel volteekend. Zooals de lezers bekend zal zijn werd bovengenoemde leening uitgegeven door de Maasbank Schiedam in combinatie met de Nederlandsche Landbouwbank Amsterdam. Hoog wafer. De bewoners van 'I Hoofd zijn heden weer eens geplaagd met hoog waU Tegen drie uur hedenmiddag moest en de vloedplanktn uil ge zet worden. B ij K o n. besluit van 23 Dec. is benoemd tol kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schiedam mr. A. Dirkzwager, advo caat en procureur, alhier. Ten nadeele van de firma J. a.d. Noordvestsingel is een zwart lederen paar dentuig gestolen. Ten nadeele van den wagenver huurder v.S. a.d. Korte Haven is vermoedelijk een handwagen verduisterd. Gemengd Nieuws. V r e e s e 1 ij k ongel u k. Gisteravond ia te Tholen een vreeselijk ongeluk gebeurd. De autobus van de firma J. G. Krijger uit Goes, die den dienst onderhoudt tusschen Bergen op Zoom en Tholen, was om G uur uit eerstgenoemde plaats vertrokken. In de autobus waren zeven passagiers. Omstreeks half zeven reed, de bus de pont op, die over de Eendracht vaart. Toen de pont. de overzijde had bereikt zette de chauf feur zijn motor in beweging en reed de sterk hellende glooing op, maar halverwege bleef de autobus plotseling stil staan en daarna reed zij achteruit de glooiing weer af. De passagiers drongen naar voren en duwdden den chauffeur van zijn plaats. Deze 1 raehtte den wagen tot sli'stand Ie brengen toen hem dit niet gelukte wierp hij een zijdeur open en sprong er uit. Een andere passagier, die hetzelfde aan de achter zijde probeerde, slaagde er eveneens in zich te bevrijden. De overige passagiers verdwenen met den auto in het water en verdronken. Dadelijk werd met dreggen begonnen en na ongeveer tien minuten werden de eerste lijken, opgehaald Thans zijn alle lijken reeds geborgen De auto is. nog niet op het droge. Nader meldt men ons Verdronken zijn de dochter an den heer Krij ger, wethouder van Poortvlietmev. Van Dijk- Krijger. echtgenoot van den hoofdonderwijzer van Loopik mej. Franken en haar dochtertje mej. Hageman en het 10-jarige meisje Hageman, allen te Poortvliet. De passagier die zich door d,e achterruit wist te bevrijden, was genaamd Franken, Hij is door een persoon die zich op de pont bevond gered. deze heeft hem met een haak naar zich toege trokken. Ter plaatse waren aanwezig de beide wethou ders van Tholen waarvan de een wn. burgemees ter is. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. de Jong en dr. Duynkes. De autobus werd bestuurd door den chauffeur L. van der Vliet. Door welke oorzaak de bus te water is geraakt is nog niet definitief vastgesteld. Hedenochtend zou het parket uil Breda ter plaatse komen om een onderzoek in te stellen en de lijkschouwingen te verrichten. De Maas was t. De rivier de Maas begint door de vele regens van den laatsten tijd op onrusLbarende wijze te wassen, zoodat velen weder een buitengewone ramp als in 1920 vree zen. Dè waterstand te Maastricht is thans slechts 25 c.M. heneden dien van 25 Januari 1920, ter wijl de was blijkens de uit België ontvangen be richten waarschijnlijk nog niet tot stilstand is gekomen. Te Guyk en omgeving tracht men onder den indruk van de catastrophe van 1920 nu reeds alle maatregelen te nemen, om zooveel mogelijk aan den watergolf weerstand te bieden. Te Roermond staat de Roerkade blank de voorstad St. Jacob is overstroomd, „achter de molens" staat het water in de huizen. Het ver keer wordt hier met bootjes onderhouden. Te Ooi dreigt het dorp geheel te overstroo- men, deze plaats is bijna niet meer te bereiken. In het gehucht Hatenboer bij Roermond is de toestand al zeer ernstig. Hier staat het water een meter in de huizen en het vee nog grootendeels op stal met de redding ervan is aangevangen. Niet minder ernstig wordt „de Weerd" een gehucht bij Roermond getroffen. Buggenum dreigt eveneens door het water te worden overstroomd. Het water nadert meer en meer tot dè huizen. Lager af waar de Maas be dijkt is, is het gevaar voor dijkdoorbraken, in dien de sterke wind aanhoudt, niet uitgesloten. De Beersche overlaat werkt over de geheele breedte met een overstrooniingsdiepte van 30— 40 c.M., waardoor de streek tusschen Grave en 's-Hertogenbosch onder water loopt. De valsche Fransche bankbil jetten. Niet alleen door de Hongaarsche po litiek, maar ook door de pilitie te 's-Gravenhage is in nauwe samenwerking met den chef van de valsche geld-centrale te Amsterdam het onder zoek in deze zaak geleid. Groote moeilijkheden ondervond men echter daar verschillende be richten en telegrammen met elkaar in flagrante tegenspraak waren. Toen men de Hongaren arresteerde bleek de pas van een hunner, Jancovich, voorzien te zijn van een koeriersvisum. Hoe deze daar aangekomen is, is nog nietopg ehelderd.Vast staat echter, dat Jancovich geen gezantschapskoerier was. Toen de Hongaren reeds gearresteerd waren, zijn aan de hotels, waar zij gelogeerd hebben, telegrammen bezorgd uit Weenen en Boedapest, met het verzoek aan Jancovich om onmiddellijk terug te keeren. Voordat men in Nederland iets van deze kwestie afwist, had dus vermoedelijk de lastgever van de gearresteerden in Boedapest reeds argwaan gekregen en om erger te voorko men zijn handlangers teruggeroepen. In hoeverre deze persoon ook in andere steden handlangers heeft gehad, is nog niet kunnen blijken. Wel heeft de Haagsche politie onmiddellijk over de geheele wereld geseind om de regeeringen en de bank instellingen te waarschuwen. De hoofdcommissaris van politie heeft aan verschillende bankiers een valsch bankbiljet van 1000 francs getoond. Eenige heeren ver klaarden, dat zij het zonder eenigen twijfel als echt zouden accepteeren, zoo nauwkeurig was het nagemaakt. Vandaag zullen op de beurs eeni ge der valsche biljetten circuleeren, zoodat allen weten hoe de biljetten er uit zien en welke af wijkingen te constateeren zijn. De Fransche regeering heeft zich thans ook met de zaak ingelaten. Gistermiddag is een hoofd ambtenaar van de Fransche politie te Amster dam gekomen, teneinde zich nader op de hoog te te stellen van de verschillende gebeurtenis sen en daaromtrent rapport aan zijn regeering uit te brengen. Sleepboot omgeslagen. Gister morgen werd een elevator van de Elevator- Maatschappij te Rotterdam van de Maashaven naar den Rijnhaven gesleept te Rotterdam door twee sleepbooten van Smit Jr.'s Nederlandsche Stoomsleepdienst, nl. door de sleepboot „Schelde' en „Hollandsch Diep". Zooals de gewoonte is, werd de elevator op de rivier door een sleepboot getiokken, terwijl de andere sleepboot langszij meevoer. Bij de Rijnhaven gekomen, wilde de „Schelde", de sleepboot die den elevator trok, deze laten omzwaaien. Daartoe werd een sein gegeven aan de „Hollandsch Diep". Bij het om zwaaien zag de kapitein van de „Schelde", do heer H. Reedijk, plotseling dat de pijp van de „Hol- landsche Diep" schuin lag. Hij hoorde de bemanning van den elevator roepen, dat de „Hollandsch Diep" omsloeg. Onmiddellijk wierp tie kapitein van de „Schelde" de kabels los, om hulp te verleenen, Een andere sleepboot, van P. Smit voer echter juist voorbij. De drenkelin gen, kapitein, machinist en dekknecht, werden uit het water gehaald. Als vermoedelijke oorzaak wordt aangenomen, dat de sleepboot voor den wind is gekomen en daardoor is omgeslagen. Hevige t w i s t. In de Despresstraat, nabij het Valeriusplein te Amsterdam heeft gisteravond een ernstige twist plaats gehad tusschen twee personen, die beiden conducteur bij de gemeente tram zijn. Een hunner, iemand, die sinds eenigen tijd in overspannen toestand verkeerde, begaf zich in den vooravond naar het huis -van zijn ge wezen zwager, dat in de hierboven genoemde straat gelegen is. Na daar vertoefd te hebben, liepen beiden de straat op, toen de eerst genoemde eenskalps een scheermes voor den dag haalde en hiermede zijn gewezen zwager eenige sneden toebracht. Een der steken trol' den hals en er ontstond een verwonding, die zich in den aanvang buitengewoon ernstig liet aan zien. Nadat een voorloopig verband was aange legd, werd de getroffene per autobrancard van den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Ook bleek geneeskundige behandeling voor den dader noodig. Deze verkeerde, zooals ge zegd, in hoogst nerveuzen toestand en een oude veete was met zijn zwager oorzaak, dat hij de gewelddaadjbedreef. HijJVnoest worden opgeno men in de Valeriuskliniek. De toestand van den getroffene is zeer ern stig, doch levefisgevaar schijnt niet meer aan wezig te zijn. Noodlottige aanvaring. Gister avond omstreeks half zeven voer door de Gouwe in de richting Leiden de circa 49 ton groote stoomboot „Heemskerk 1" eigenaar de wed. Planjer. De bedoeling van den kapitein was, om Gouda d.oor de Rabbatbrug te passeeren. De brug was echter gesloten, waarop de „Heemskerk I" die tegen alle regelen in, den linker wal hield] stoppen wilde. De machines weigerden echter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2