H. WIJSBROEK, terwijl ook de stuurinrichting niet geheel in orde was. Kapitein|Planjer toch, stuurde recht op den voorsteving van het voor het Bolwerk gelegen s.s. „Volharding" II af en botste toen daartegen aan. Door den schok viel de knecht overboord. Hij geraakte tusschen de twee schepen bekneld. Zijn rechterbeen werd bij de dij afgekneld, ter- wijl^het andere gedeelte er bij hing. Nog vóór dr. De Boer geneeskundige hulp kon verleenen, was de ongelukkige overleden. Zijn lijk werd naar het ziekenhuis vervoerd. Het berghout van de „Volharding II" ver toonde een grooten deuk, hetgeen duidelijk aan toonde, met welk een groote vaart de „Heems kerk" op de boot geloopen was. De gesloten brug werd door den schok open- geramd en kon na het ongeluk slechts met de grootste moeite weer geopend en gesloten wor den. Het verkeer ondervond nog al wat vertraging. De naam van het slachtoffer was gisteravond nog niet bekend. Het is een jongeman van on geveer 24-jarigen leeftijd. Ernstige baldadigheid. Dezer da gen werd ontdekt, dat kwaadwilligen de ket tingen met bijbehoorende sloten, waarmede de sluisdeuren van de sluis in den Polder Meiners- wijk nabij den Drielschen dijk te Arnhem waren vastgezet, hadden verbroken, waardoor de sluis dus gesloten werd, zoodat het rivierwater niet den polder kon binnenstroomen, en de sluisdeu ren evenmin kunnen worden opengezet. De rijks- en gemeentepolitie hebben onmiddellijk pogingen aangewend om de daders op te sporen, hetgeen tot nu toe niet is mogen gelukken. Het polderbestuur heeft een belooning uitge loofd voor diegenen die de daders kunnen aan wijzen. De gronden in den polder zullen thans ernstige schade ondervinden. Het polderbe stuur zelf zal voor een groote uitgave komen te staan, indien wat niet onmogelijk is, de kade onder den druk van het water bezwijkt. Landgerichtsrat'uit Aschaffenburg die door een sneeuwbal werd^getroffen, meende dat een toe vallig met zijn vrouw voorbijkomend werkman Eckart den bal had geworpen. Een worrdenwisse- ling ontstond en plotseling trok de student zijn revolver en schoot Ackart een kogel in het hart. Deze werd op slag gedood de student ziende wat hij gedaan had, schoot zich een kogel door het hoofd en was eveneens terstond dood. Laatste Berichten. DE VOORSTELLEN VAN ROEMER. •PARIJS, 30 Dec. (draadloos) De financicela Branden. Te 's Heer Abtskerke is een schuur van den landbouwer Bierens afgebrand. Vijftien stuks vee, waaronder een paard, kwa men in de vlammen om. Een en ander was laag verzekerd. Het aan den Amersfoortschen weg teNijkerk gelegen pand, waarin beneden de fietsenwerk- plaats van B. Klok gevestigd was en waarvan het. bovenhuis door het gezin Woudenberg be woond werd, is gisternacht door onbekende oor zaak geheel uitgebrand. De bovenbewoners kon den zich met moeite redden. De schade wordt door verzekering gedekt. Het diaconiehuis te Schellinkhout tusschen Hooren en Enkhuizen is Dinsdagnacht tot den grond toe afgebrand. Bijna niets is gered. Oor zaak onbekend. De politic was hem te vlug a f. Gisteravond kwarl vóór 12 werd de aandacht Van enkele surveilleerdende agenten op den Stations weg in Den Haag getrokken door een auto, w< ke met groote snelheid in de richting station H.IJ.S.M. reed. Op de teekens van de agenten, zijn vaart wat te matigen, sloeg de bestuurder geen acht, wel doofde hij hef achterlicht, van den auto, zoodat de agenten geen nummer konden opnemen De agenten meenden, dat de auto de veilig heid van het verkeer in gevaar bracht, en twee hunner volgden den wagen per fiets. Bij het Station H.IJ.S.M. stopte de auto en stapten eenige passagiers haastig uit. Juist toen de bestuurder den motor weer op gang wou brengen, kwamen de agenten aan Zij vroegen den naam dan den bestuurder en zijn rijbewijs. Do man weigerde aan hel verzoek der agenten te Voldoen en wilde doorrijden. De poli tie belette dit en dwong den bestuurder en den man, die naast hem zat, uit den auto te stappen Het bleek, dat zij heide in beschonken toestand verkeerden. Onder hevig verzet werden zij overgebracht naar het politiebureau aan den Rijswijkschen weg. De bestuurder was de M. de persoon, die naast hem zat, val. N. beiden uit Rotterdam. De M. reed zonder rijbewijs. De beide aangehoudenen werden in Voorloopi- ge bewaring gesteld ter ontnuchtering tegen hem zal proces-verbaal opgemaakt worden ter zake van wederspannigheid. Weerbericht. Verwachting: Krachtige tot stormach tige Z.W. tot W. wind betrokken tot zwaar be wolkt regenbuien; later iets koeler. Het tragisch ongeluk bij Tholen. Men meldt ons uit Bergen op Zoom Heden morgen te 8 uur is men opnieuw begonnen te dreggen naar het lijk van een zevenden passa gier die waarschijnlijk eveneens bij het ongeval met den autobus is omgekomen. Hoog water. Men meldt uit Zevenaar Rijn en IJssel blij ven wassen. Het water bij Lobilh steeg gister 10 c.M. per uur. Met angst verwacht men de be richten uit Duitschland. Het slachtoffer bekend. Men meldt ons uit Gouda De schippersknecht die gister door de noodlottige aanvaring op de Gouwe tusschen de Heemskerk I en de Volhar ding II gedood werd is de 24-jarige A.S. uit Leiden. Reisavontuur. Men meldt ons uit de Lemmer De Salonboot van de H. Fr. Gron.-Lijn die Zondagavond van Amsterdam naar Lemmer vertrok zat hier gedenmorgen op 200 M. af stand vau de haven met averij aan het roer en is nog in het ijsbekneld. De 6 passagiers die aan boord waren zijn voor 'n gedeelte over het ijs naar de kust gewandeld of met een ijsvlet afge haald. Het ijs is door den storm van den afge- loopen nacht op sommigen plaatsen tot 3 M. op elkaar gejaagd.Op 'n half uur afstand van de haven zit nog een sleepboot met sleep in het ijs bekneld. Enorme regenval. Men me'd.t ons uit don Bi't Te den BiH is 155 m.M. regen opgevangen terwij1 normaa' 67 m.M. is. Er vo'gt nog meer. Dit is de hoogste regenva' geconstateerd sinds men proeven daar van neemt te den Bi't. HET CONFLICT IN I)E TEXTIELINDUSTRIE. Men meldt ons uil Enschede Aangezien er- geen overeenstemming is bereikt tusschen de werkgevers en werknemers in de Twentsche teX- I.iet-industrie zal na 1 Jan. 48 uur per. week wor den gewerkt hetgeen voor alle arbeiders 'n loons verlaging beLeekenl Gasverstikking. Men meldt ons uit Enschedé Omwonenden bemerkten dat de heer Pit in dp RoomstraaL den geheelen dag zijn winkel niet geopend had. Do politie drong het huis binnen en vond den heer Pit in zijn bed liggende terwijl 'n sterke gos- lucht werd waargenomen. De heer Pit bleek te zijn overleden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 29 Dec. 30 Dec Louden- - - M? 053/a 12.06V8 Berlijn -- 5».167» -59.177« Parijs- 9.19 - 9.417» Belgiü-11.27 V, -11.27 Zwitseiland- 48.08 - 48 05 Amerika 2.487, - 2.489/w Weenen - 35.10 - 35.10 Kopenhagen - 61.5272 -61.4772 Stockholm- 66.7772 66.76 V 2 Oslo- 50.45 - 50.43 Madrid - 35.16 - 35.177» Milaan - 10.027a - 10.04 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 29 Dec. 30 Dec Londen 12.06 12.061/4 Berlijn - 59. 17 - 59.18 Parijs9.211/2 - 9.41 Brussel-11.28 - 11.28 Zwitserland- 48.10 - 46.06 Weenen- 35.127a - 35.127, Kopenhagen- 61.527-2 - 61.45 Stockholm- 60 80 - 66.80 Oslo- 50.45 -50.47 Rew-York - 2.486/s - 2.488/g Spoorwegongeluk in Spanje. De bladen bevatten nadere bijzonderheden uit Ma drid omtrent het spoorwegongeluk, dat tusschen de stations Creza en Blanca-Abaron door het derailleeren van den express Madrid-Cartagena heeft plafgehad. Alle reizigers, die niet gewond waren, snel den onmiddellijk den anderen te hulp en reeds had men acht zwaargewonden te voorschijn gehaald en werd het reddingswerk krachtig voortgezet, toen een trein, bestaande uit goede renwagens en twee personenwagens, in volle vaart uit de richting van Creza kwam. De ma chinist van den trein, die niets afwist'van het derailleeren van den' express reed met zijn trein op de opeenhooping van vernielde wagens van den express in. Een verschrikkelijke schok had plaats. De machinist en de stoker van den aan- rijdenden trein werden op slag gedood. Van onder de ruine van den eersten wagon van dien trein haalde men 5 gedoode en 5 zwaargewonde reizigers en een ernstig gewond remmer, van daan. Om 'n sneeuwbal. Te Erlangen heelt zich Vrijdagnacht op straat een bloedig drama afgespeeld. Een paar jongelieden wierpen met sneeuwballen naar de voorbijgangers. Een 21 jarige student in de rechten Teicher, zoon van een Telegrammen. voorstellen van Doumer zijn door de ochiendbh - den zeer gunstig ontvangen. HET SOCIALE ZWEDEN. STOCKHOLM, 30 Dec. (draadloos) De Zweed- sche regeering zal in de eerstkomende zitting van den Rijksdag in Januari verscheidene wet ten indienen betreffende sociale vraagstukken waaronder de verzekering legen ongeva"en, ziekten en werk'oosheid verder pensioenver zekeringen en verzekering voor weduwen en Kinderen verder een wet voor den nieuwen onbeperkten acht-urendag'n wet we'ke de ratificatie van de Intern, conventies moge'ijk za' maken verder 'n w.-t Inzake nieuwe subsidie voor de werk'ooaheid-steun en 'n wet voor meer daadwerkehjken steun van de drankonl houdings commissie. OVERSTROOMINGEN VERWACHT. LONDEN, 30 Dec.'( Draad'oos) Hoewe' de schade door de overstroomingen veroorzaak! niet zoo groot is a's in verscheidene 'anden op het Vaste land,zijn toch verscheidene verkeerswegen onderbroken. In verscheidene districten is vee omgekomen. Vele groote rivieren zijn gewassen en indien het regenweer aanhoudt worden over- stroomingon gevreesd. Kerknieuws. DE A.S. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. LONDEN, 30 Dec- (draadloos) Sir Arth. Balfour, de vooraanstaande industrieel Sir Her- bert Smith en Thomas Latham, de redacteur van de „Economist", hebben de uitnoodigyïg van den Volkenbond aangenomen om deel te nemen aan de werkzaamheden van de commissie van voor bereiding. Amerika, Gr. Brittanje, Frankrijk, Duitsch land, Italië, Japan, België, Spanje, Zweden, Nederland, Indië, Tsjecho-Slowakije en Brazilië zullen in deze commissie vertegenwoordigd zijn Rusland heeft nog niet geantwoord. KARD. MERCIER. BRUSSEL, 30 Dec. (draadloos) De toestand van kard. Mercier is thans bevredigend. BÓEREN-RELLETJES. LONDEN, 30 Dec. (draadloos) Tijdens bóeren- relletjes nabij Ballyvarigham is een burgerwacht gewond terwijl 2 gedood werden. DE BLOEMBOLLEN-INVOER. WASHINGTON,30 Dec. (draadloos) Do staat secretaris van Landbouw deell mede dat de bepaling tegen het invoeren van Narcis-bollen op 1 Jan. in werking zal treden doch dat het invoeren van andere bollen hangende het verder onderzoek toegestaan zal zijn na ziektekundige inspectie. Deze maatregel is geen protectionisme doch uilsluitend bedoeld tegen de plantenziekte die momenteel heerscht. De laatste encycliek. Chris t us' Koningscha p. Deze nieuwe encycliek, die begint met de woorden quas primas over het Sociaal koning schap van Christus en de instelling van dit jaarlijks te vieren feest zou men een voortzetting kunnen noemen der nu juist met. kerstmis drie jaar geleden verschenen vredesencyc'iek. Immers nu, evena's toen, wees Pius XI op de verstoring van den vrede in de maatschappij en gaf hij middelen aan om dezen vrede te helpen herstellen. De vrede van Christus in het Rijk van Christus was de samenvatting dier encycliek. De erkenning van het sociale rijk van den Chris tus-koning, dus van Christus' souverein gezag is de quintessence van de nieuwe encycliek. Con crete middelen worden nu aangegeven om dat rijk en dat Koningschap door geheel de wereld en heel hef menscbeJijke geslacht te doen er kennen, opdat de vrede over de wereld moge heerschen. De reden van verst oring van den wereldvrede iSchuilt volgens den paus groetend eels in een niet meer eerbiedigen van het staatsgezag het geen menigmaal geen weerspiegeling meer is van het Goddelijk gezag. De heerschappij van Chris tus omvat een drievoudige mach! als Verlosser, als Priester-Wel gever en als Koning. Uitvoerig worden de gronden waarop deze drievoudige macht steunt, in de encycliek uiteengezet. De paus wijst, er op, hoe, wanneer in het openbare leven deze driedubbele macht van den Christus erkend zal worden de burgerlijke gemeenschap orde en rust genieten zal. „Want de koninklijke waardigheid van Christus doordringt het men- schelijk gezag met een zekere godsdienstige wij ding van beginselen en voorschriften en evenzeer veredelt zij de plichten en de gehoorzaamheid dér burgers. Wanneer de wettig aangestelde vorsten en leiders der volken ervan overtuigd zijn dat zij niet krachtens eigen recht maar op gezag en in de plaats van den goddelijken Koning regeeren, moet een ieder inzien, welk een heilig en wijs gebruik zij van hun gezag zullen maken en hoezeer zij bij hei maken en doorvoeren dei- wetten rekening zullen houden met het alge- meene welzijn en de menschlijke waardigheid van hun onderdanen» Daardoor zal de rust der- orde voorspoedig groeien en bloeien nadat elke reden tot opstand weggenomen is. Want als de burger in den leider en in de overige bestuurders van den staat menschen zal zien, van nature aan zich gelijk en door een of andere reden on waardig en berispelijk, za' hij hun toch het gezag niet ontzeggen, wanneer hij in hen over hem géste'd ziet het bee'd en het gezag van Christus God en Mehsch." De ergste reden waarom het burgerlijk gezag niet meer geëerbiedigd wordt, wijt de paus aan t laicisme, hetwelk hij de pest noemt van onzen tijd, omdat het laicisme begon met Christus' heer schappij over alle volken te ontkennen, en te loochenen, dat uit het eigen recht van Christus volgt het recht der kerk om het menschelijk geslacht te onderwijzen, om wetten te geven en de volkeren te besturen en ten slotte den mensch tot zijn eeuwig heil te brengen. Eén document is niet voldoende om dit kwaad te bestrijden, daarvoor achtte de paus de in stelling van een feest noodig, waardoor de ge dachte van Christus Koningschap algemeen beleefd zal worden. Na er op gewezen te hebben hoe een kerkelijk feest niet enkel tot den geest, maak ook tot het gemoed van den mensch spreekt en hoe menigmaal uit den nood der tijden feesten werden geboren om een bepaalde gedachte te bestrijden of een geloofswaarheid te verlevendi gen, zooals de feesten van Sacramentsdag en het H. Hart, noemt de paus de vruchten op, welke hij van die nieuwe feest verwacht. „Ongetwijfeld zal deze eerbetuiging jegens de goddelijke heerschappij menschen in herinnering te brengen, dat de kerk, door Christus als een volmaakte maat schappij gesticht, krachtens geboorterecht, waar van zij geen afstand doen kan, de volledige en ongerepte vrijheid van het wereldlijk gezag voor zich moet opeischen en bij de vervulli ng van de haar van Godswege toevertrouwde^ taak, het onderwijzenden besturen^ en_^ toL_ de eeuwige zaligheid geleiden van allen die tot Christus' rijk belmoren, van anderer willekeur niet kan af hankelijk zijn." Na de vrijheid voor de religieuze orden bepleit, te hebben, gaat de paus voort „De wereldlijke gezaghebbers zal voorts de jaarlijks terugkeeren- de viering van dit feest vermanen, dat de plicht om Christus publiekelijk te eeren en te gehoor zamen niet enkel op private personen maar ook op de overheden en bestuurders rusthun zal hij in gedachte roepen het laatste oordeel, waar in Christus niet alleen gebannen uit de publieke zaak, maar ook door minachting veronachtzaamd of miskend, gestrengelijk al die beleedigingen wreken zal, daar zijn Koninklijke waardig heid vordert, dat geheel de menschelijke samen leving rustte op de geboden Gods en de christe lijke beginselen zoowel wat de wetgeving betreft als in de rechtspraak en voor wat aangaat het onderwijs der jeugd in de zuivere leer en haar opvoeding tot ongerepte zeden." Wat de vaststelling van den datum betreft geeft de paus aan waarom hij na de instelling van dit feest op den sluitingsdag van het heilig jaar wil dat de jaarlijksche viering plaats vinde op den laatsten Zondag van October. Ten eerste omdat een Zondag allen in staat stelt dit feest mee te vieren, ten tweede omdat de laatste Zondag der maand October den liturgischen jaargang sluit en de mysLeriën van Christus' le ven die te voren herdacht werden gedurende het jaar als 't ware door de plechtigheid vanhet ChristusKoning feest voltooid en besloten wor den. Dat dit Koningschap zich uitstrekt over het gansche menschelijke geslacht blijkt uit de op dracht welke uitdrukkelijk alle volkeren omvat. Het gebruikelijke gebed waardoor de opdracht aan het H. LIart geschiedde is aangevuld ge worden en bevat nu ook smeekingen niet alleen voor alle schismatieken en ketters, maar ook voor alle joden en mohamedanen 'zelfs alle en afgodendienaars worden mede herdacht. Door aldus heel het menschelijk geslacht in het gebed te betrekken en door het leest van Christus' Koningschap op het einde van het liturgisch jaar te stellen wordt herinnerd aan den laatsten oordeelsdag, waarin de Christus Koning alle volkeren oordeelen zal. Met gelijktijdig de op dracht tot het II. Hart te richten wijst de paus op de liefde van den Christus in wiens rijk alle menschen verlossing vinden. Pater C. P. II. Lindner O.P. f Gistermorgen zakte te Zwolle op straat ineen pater G. P. H. Lindner, priester van het Domini canenklooster aldaar. Toen toesnellenden lu-m opnamen, was de dood reeds ingetreden. Fin. en Econ. Mededeelingen. Spaarfonds voor bodemeultniir. Naar wij van curatoren in het faillissement van do stichting Spaarfonds voor Both mculiuur vernemen is door hen een eerste uitdeelingslijst in dit faillissement gedeponeerd. Blijkens deze was op 1 December 1925 507.628.53 voor uildeeling beschikbaar, waar uit de preferente schuldeischers geheel zullen kunnen worden betaald en aan de concurrente schuldeischers een eersLe uil keering van 30 pCt. za! kunnen worden gedaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Dec. 26. Johannes z.v. W. Krom menhoek en J. Ilennekens, Rijnstraat. 25. Geertruida d. v. M. Lems en G. van der Drift, Pr. Fred. Hendrikstraat. 29. Johanna Cornelia d.v. L. J. Zwanenburg en A. Brökling, Nieuwe Haven. Cornelis Johannes z.v. M. J. E. M. Houtbraken en J. Tintel, Ploegstraat. Overleden: Dec. 28. J. Schellenbach, oud 41 j„ Broersveld. 29. M. Pil, oud 2 j. Pa rallelweg. niet nalaten den Scheepvaart. SCHIEDAM, 29 Dec. Aangekomen s.s. „Slamat", Rott. Lloyd, om hier te dokken in do Wiltonhaven. s.s. „Christian J. Kampmann", ledig'van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelmina- liaven. Eng. s. zeesleepboot „St. Claude", terug van proeftocht van de Noordzee in de Wilhel- minahaven. ROTTERDAM. 29 December. Eieren. (Rol- terdamsche Veiling Warmoezierstraat). Kip eieren. I I 14.35, dito kleine 8.85 a 10.95, eendeieren 11.50 de 100 stuks. Aanvoer 30.000 stuks. (N. V. Rotterdamsche Gons.-Veiling Weena- plein). Kipeieren ƒ8 a stuks. 12.50. Aanvoer 40.000 Brood- en Banketbakkerij Hoogstraat 67 Tel. 68619. Broersvest 45. Voor Oudejaarsavond Saucijzenbroodjes - Amandelbroodjes - Appelbollen Berlinerbollen - Appelbeignets. Diverse Gebakjes - Overheerlijke Koekjes enz. BANKETSOORTEN. 4502a 30

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3