OMSTREKEN!* 48sie Jaargang. - Donderdag 31 December 1925. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 08085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e rte n t i 6 ni 1-5 r.g.l. 1.75 .Ike r.gel daarboven 35 ent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden medadaelmgen 75 ct. per recti Speciale cond.tiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag' nntoegezonden. Incassokosten worden boekend. dnlm; 160 bij ver"fesryan^éo^wgsvlDgertyf1^bff verlieg^^elken andereVvlifjierkD^verzefo^ J_cri^f y?naeen Dit nummer bestaat uit 3 bladen TWEEDE BLAD. Kerknieuws. De geestelijke herleving van de H. Liduina in ons midden. De veertiende April zal dus een feestdag wor den van uitwendige Christelijke naastenliefde naar 't voorbeeld van de Heilige Liduina, zooair in 't vorige artikel werd geschetst. Want het lijdt geen twijfel, of voor dit schoone doel zullen alle Liduina-vereerders willen mede werken. Maar ook haar inwendige naastenliefde, die haar bewoog den lijdenden Jezus tot op Zijn' kruis te volgen, moet weder levend worden in ons midden. Haar liefde voor de zielen des vagevuurs, een der meest kenmerkende trekken van haar leven, deed haar voortdurend naar nieuwe smarten verlangen.' En zoo, door zelfopofferende naastenliefde, heeft zij menige ziel uit de pijnen des vagevuurs gered, en zien ingaan in de eeuwige genieting Gods. Ook deze schoone trek vit het leven van de H. Liduina, zou moeten worden vastgelegd. En dit zou dan kunnen geschieden door b.v. een maandelijksche H. Mis tot. iafenis der geloo- vige zielen, in de St. Liduina-Kapcl. Dit is dus het tweede voorstel. Het derde betreft de herleving van de H. Li duina in een uitverkoren categorie van menschen n.l. de lijdenden, die een langdurig ziekbed heb ben. Reeds velen onder hen zullen, naar 't voorbeeld van de H. Liduina, zich bewust zijn van hun heerlijke roeping. Zij immers zijn de meest uitverkoren mede werkers aan het Goddelijk verlossingswerk, voor zooverre zij, in wilsovergave en berusting, hun lijden met Jezus dragen. Het was daarom een zeer schoone gedachte van den zeereerw, lieer L. I. Willenborg, pastoor te Bloemendaal, om al die lijdend-endeledematen van Christus samen te brengen in een vcreeniging „Het Apostolaat der Zieken." Dit Aposto'aat is intusschen opgericht met goedkeuring van den bisschop van Haarlem. "V oor degenen, die de schoone artikelen hier over in Verschillende bladen niet gelezen hebben, is het misschien goed hier even de volgende 12 punten te citeeren. 1. Op den len November 1925, dffn feest dag Van A"c Heiligen, is het secretariaat van het Zieken-Apostolaat geopend. 2. Dit secretariaat is gevestigd in, de R.K. Pastorie te Bloemendaal. 3. De zieken en lijders naar ziel of lichaam, gelieven hun naam en voornaam en duidelijk adres te zenden aanHet secretariaat v.h. Zieken-ApostolaatR.K. Pastorie, Bloemen daal. 4. Voor de toetreding tot het Apostolaat en de beoefening er van is alleen nooclig a. de vaste wil en het krachtig besluit het lijden aan te nemen uit de hand van God b. het te dragen volgens den wil van God als christen in den geest van Christus. c. het aan te bieden als offer aan God voor het Rijk van God. 5. Het zenden van naam en adres wordt beschouwd en aanvaard als de uitdrukking van dien wil en het vastleggen van dit besluit. 6. Aanstonds na ontvangst van deze kennis geving wordt toegezonden het bewijs van in schrijving in het secretariaat, waarop ia den vorm van een kort gebed de opdracht staat ge drukt. Een klein insigne, in den vorm van een kruisje, wordt tegelijk aangeboden. 7. Dit Apostolaat verplicht natuurlijk niet op zonde. 8. De kracht van dit Apostolaat wordt ge richt op het Rijk Gods en wel op den inwendigen groei van het Rijk van God, r.l. de heiliging der zielen en de bekeering der zondaren, maar over eenkomstig den wensch van den Bisschop, vooral op den uitwendigen groei, n.l. de bekeering der niet-katholieken en in het bijzonder de bekeering der Joden 9 Waarschijnlijk zal aan alle ingeschrevenen een kleine herinnering en opwekking worden ge zonden, om in den Ofierwil van dit Apostolaat te volharden. De schoonste en dagelijksche herinnering en opwekking worden gevonden in de Consecratie der H. Missen in de parochiekerk of in de Ka pel, waarmee de zieke of lijdende zich geestelijk vereenigt en zijn lijden medeconsecreert dh op draagt met het Hoogheilig Offer. 10. De toetreding tot dit Apostolaat kost geen cent. In de onkosten wordt voorzien door vrijwillige bijdragen van zieleen en gezonden. 11. Het Zieken-Apostolaat begint en gaat voort onder de banier en de hoede, het voorbeeld en de voorbede van Maria, de Koningin der Apos telen, de Koningin der Martelaren. 12. Het Zieken-Apostolaat eindigt bij alge- heele genezing of door den dood. Dit eindigen wordt zoo spoedig mogelijk medegedeeld aan het secretariaat van het Z. A. te Bloemendaal. Het is nu de bedoeling langs dezen weg alle zieken vin de stad der H. Liduina aan te sporen lid te worden van dit heerlijk Lidewijdsch Apos tolaat, dat reeds vele leden telt. ^eeds ^et iu de gedachten van pastoor Willenborg om ook aan de H. Liduina een heer lijke plaats te geven te midden van het Aposto laat. Haar wonderbaar voorbeeld kan bijzonder vruchtbaar werken op alle leden, want in haar is het Apostolaat der zieken op de schoomte wij ze geteekend. Op welke wijze echter naar de herleving van de H. Liduina in dit Apostolaat .getracht zal worden 4aat nog niet vast. Het is echter te hoopen, dat dit spoedig tc dezer plaatse kan worden bekend gemaakt. De beide artikelen „de geestelijke herleving van de H. Liduina in ons midden", bedoelden dus den weg aan te geven, waarlangseenvrucht- bai'e Liduina-devotie zou kunnen worden bereikt. Want de schoonste wijze om onze LIeibge te vereeren, zal ongetwijfeld zijn de levende re productie Van haar deugden en de daden van haar vereerders. En nu kan natuurlijk iedere vereerder afzonder, ter barer eere brood gaan brengen bij een arme een Mis laten lezen voor de geloovige zielen haar voorbeeld van lijd zaamheid en wils-overgave navolgen. Maar toch, een gemeenschappelijke beoefening dezer deugden, zal vruchtbaarder blijken te zijn voor de verinniging der Liduina-devotie. Deze Lidewijdsehe manifestatie van Christe lijke naastenliefde, zal tot een beter begrip van haar heerlijk leven leiden. En meerdere kennis zal tot inniger devotie voeren. BRUSSELSCHE KRONIEK. Brussel, 24 Dec. '25. (Van onzen correspondent). Het Ba d i o-Z endstation te R n i s e J e d e. Radio-genoegen is sedert eenige jaren ook in België gemeengoed gewordenmen ga maar even langs de straten, op den huiten evengoed als in de stad, en in talrijke tuinen zal men de opvangdraden waarnemen, die de uitzendingen van „Radio-Belgiquo" of de andere hmtenland- sche posten moeten overbrengen, zonder te rekenen dat in vele huizen ergens op den zolder de draden zijn gespannen. Radio heeft een nieuwe uitbreiding geschapen van de menschelijke bedrijvigheid. De invloed van deze nieuwe techniek is overweldigend in het verkeersleven over heel de wereld. De ontwikke ling ervan heeft alle afstanden overbrugd en verbluffend zijn nog steeds de nieuwe ervaringen die dagelijks worden opgedaan. Voor het internationaal verkeer is de radio van groot belang geworden, en ook voor België heeft zich, dadelijk na den oorlog,het vraagstuk gesteld, inzonderheid met het oog op de Verbin dingen met Kongo. Als ooit een bezwaar tegen de Belgische kolo nie kon worden aangevoerd dan was het dat zij te ver van het moederland is gelegen. Er is politiek en economisch belang verbonden aan een snelle verbinding met Kongo. Onlangs heeft men zulks nog ondervonden bij gelegenheid van incidenten die er zich hebben voorgedaan. Om die verbin ding te verwezenlijken, werd vroeger wel eens gedacht aan een kabel. Maar dit is steeds een denkbeeld geweest dat niet te verwezenlijken is daar een klein land als België. Een dergelijk werk kost immers millioenen, vergt steunpunten in den Oceaan, en tenslotte ook een vloot ter ver dediging en onderhoud, met een talrijk perso neel. De regeering is dan ook daartoe nooit over gegaan, maar bleef aldus toch steeds schatplich tig aan het buitenland, aan de grootere landen, die Voor het gebruik van hun kabels hooge taneyen stellen. In geval van conflict komt Bêlgië verder in een staat van afhankelijkheid die veel bezwaren oplevert. De technische vooruitgang van de radio heeft de oplossing van het vraagstuk bespoe digd en met een slag alle moeilijkheden uit den weg geruimd. De Belgische regeering heeft zich, van toen er de minste mogelijkheid be stond voor een radio-verbinding, zeer bedrijvig getoond. Reeds in 1912 werd te Laken een radio station gebouwd om proefnemingen te doen met Kongo. De oorlog brak echter uit en aan den vooravond van den inval der Duitschers in België, werd liet station Vernietigd. Na den oor log bevond België zich aldus opnieuw in den minderen toestand van vroeger. Er werd echter niet lang gedraald- De Belgische regeering be sloot tot de oprichting over te gaan van een machtig station te Ruiselede. In 1921 werd be gonnen met de uitvoering. Als men van Gent naar Brugge stoomt, ziet men in de verte dc hooge torens Verrijzen van dil reusachtige uitzendstation, links van den spoorweg. Ford bracht ons dezer dagen in de nabijheid van Ruiselede en toen kwam bij ons het denk beeld op de torens eens van nabij te bezichtigen. Het was een heldere dag en van uren in den ronde konden de stalen masten worden gezien in de Vlaamsche vlakte. Op zeer vriendelijke wijze werden wij ontvan gen door den heer Ad. van Lierden, ingenieur in dienst van de „Société independante Beige de T. S. F.", aan wie de uitvoering is opgedragen. De heer van Lierde bewoont een schilderachtig gelegen vi"a in de nabijheid van de torens. Hoever de werken reeds zijn gevorderd antwoordde hij a' lachend op onze vraag. Wij denken klaar te komen in de eerste maanden van het volgende jaar. Wij zijn thans in de eind periode van installatie. Al de machines zijn reeds aangekomen en al het noodige materieel. De gebouwen zijn volledig in orde, en verder is men bezig aan den 'aatsten toren. Als alles klaar is wordt onmiddellijk begonnen met de proef nemingen. De technische inrichting is bijzonder ver zorgd Ja, inderdaad, het, station hier zal zoo machtig zijn als de grootste buitenlandsche radio-posten. Bij het bouwen van het station werd in de eerste plaats do verbinding beoogd met Kongo en met de Vereenigde Staten waar mee België de belangrijkste betrekkingen onder houdt. Dit. belet echter niet dat het station de Verbinding Verzekert met alle andere punten van de wereld. Men dient namelijk te weten dat het zoo is opgevat dat de uitzendingen met groote snelheid zullen geschieden 100 woorden per minuut. Indien het radio-verkeer nog grootere eischen moest stellen voor de toekomst, dan kan de huidige kracht worden verdubbeld door de antenne te verdeden in twee geïsoleerde af- deelingen, zoodat tegelijkertijd uitzendingen kunnen gebeuren op verschillende golflengten, waardoor de uitzending geenszins wordt ge toond. De post zal bestaan uit drie groepen genera tor-motoren met 250 kilowatt-antenne, die af zonderlijk of te zamen kunnen wérken en in dit laatste geval 500 kw. ontwikkelen in de antemie. De aanleg is zoo geschikt dat gebeurlijk een vier de groep kan worden aangebracht. Men kan best oordeelen over de belangrijkheid van het station door de antenne, die een net vormt van 350 meter breed en 1000 meter lang. De acht stalen torens die 284 meter hoog zijn, zullen de draden dragen door middel van sta len kabels, bevestigd op 275 meter hoogte. En de elektriciteit Deze zal worden geleverd door de centrale van Langerbrugge, door middel van twee on- deraardsche kabels waarvan een voldoende is om het maximum stroom over te brengen. De tweede is bedoe'd als reserve. Dit alles is reeds in orde en practische be zwaren worden niet meer voorzien. Over korten tijd zal ook worden begonnen met het bouwen van het station van ontvangst of opname, te Liedekerke-bij-Brussel. Deze post wordt lieele- maal onafhankelijk voorzien van het uitzend station van Ruiselede. Een centrale inrichting te Brussel, waar de seinen zullen worden ontvan gen, zal de verbinding tusschen de verschillende posten verzekeren door middel van luchtlijnen. De verbinding Brussel-Ruiselede zal later door een ondergrondschen kabel worden ver vangen De radio-telegrammen te Brussel zullen dus dadelijk kunnen worden overgeseind Elke installatie zal op volstrekt moderne wijze ingericht zijn Zoo zullen b.v. de huisterposten dc seinen van drie verschillende uitzendstations op hetzelfde oogenbliic kunnen opvangen, b.v. Kongo, Noord-Amerikanen Zuid-Amerika. Moesi dit later noodig blijken dan kan daarin overigens nog uitbreiding komen. Het luister-centrum met verscheidene posten zal o.rn. ook voorzien zijn van een zelfwerkend schrijftoestel, dat 150 tot 280 woorden per minuut kan opteekenen alle golflengten tusschen 5000 en 30.000 meter kunnen er mee opgenomen worden. Er gebeurde onlangs een ongeval met een der torens Aan den wind is slechts oen minimum opper vlakte blootgesteld en de ervaring staat borg voor hun sterkte. Nog een vraag. Van verschillende zijden werd critiek uitgeoefend op het station, dat een groote golflengte gebruikt, wat, ondanks alles, de Verbindingen nog vrij kostelijk maakt, daar een uilgebieide installatie noodzakelijk is. Noch tans, zoo beweert men, kan het gebruik van de minder kostelijk korte golflengte ook het beoogde doel Verwezenlijken.Zoo zou men er in geslaagd zijn op die manier geregeld verbinding té krijgen met Kongo. Is die kritiek gegrond De heer Van Lierde is, wat deze brandende kwestie betreft, b'ijkbaar s'agvaardig, want. hij antwoordt ons zonder aarze'en. Die kwestie' werd, in den 'aatsten tijd reeds verscheidene ma'en opgerake'd, echter steeds wegens redenen waarmee "de techniek niets heeft te makpn. fn zuiver technisch opzicht is deze kwestie zeer eenvoudig. Radio is een jonge wetenschap waarvan de mogelijkheden tot opsporingen bij gevolg tot nieuwe ontdekkingen, belangrijk zijn. Talrijke proefnemingen die in den laatsten tijd werden gedaan zoowel door technici als door liefhebbers hebben evenwel uitgewezen dat het gebied van de korte golflengte nog niet voldoende is onderzocht alhoewel er zeer interessante voor uitzichten en mogelijkheden kunnen worden op gesteund. Men heeft inzonderheid vastgesteld dat, door een 'betrekkelijk zwakke uitzendings- kraclit te gebruiken, men nochtans zeer belang rijke afstanden kan bereiken. Aldus doet zich een uitgebreid gebied voor opsporingen voor, in theoretisch opzicht even goed als in practisch. Maar daaruit besluiten we dat, door het gebruiken van primitieve toe stellen men er in gelukt is zich op een zeker punt te doen hooren en dan aldus een vaste Verbin ding heeft tot stand gebracht, is een beetje over dreven. Toen het Belgisch telegraafbeheer zich Voor het vraagstuk gesteld zag van een zekere ver binding tusschen België en de verschillende pun ten van Kongo en Noord- en Zuid-Amerika tot stand te brengen, in staat dus van deze te Ver zekeren hoe ook de atmosferische toestand zijn mocht, dan heeft het natuurlijk het middel gebruikt dat elders liet bewijs van degelijkheid heeft geleverd men heelt een station gebouwd met groote uitzendkracht, dat een groote golf lengte gebruikt. Redelijkerwijze kon er niet aan gedacht worden een stelsel te gebruiken dat nog aan de ervaring moet worden getoetst. Om eenvoudiger te zijn de thesis van hen die van nu af de korte golflengte zouden willen ge- In uiken en de stations met groote golflengte als zonder beteekenis ongebruikt willen laten, is hetzelfde als besluiten dat, nu luitenant Thieffry de verbinding Brussel—Kinsjasa (Belgisch Kon go) heeft verwezenlijkt per vliegtuig, nu ook al de Belgische Kongobooten als oud-ijzer kunnen worjen aangezien en men nog alleen naar Kongo moet trekken langs den luchtweg. Ja, inderdaad. De arbeiders hadden den top van een der stralen masten met een voorloo- pigen spankabel vastgeankerd. 's Avonds nog stak een hevigen wind op. De Voorloopige kabel is gebroken, wat oorzaak was cfet heel het ge vaarte ineenstortte. De menschen uit de omge ving dachten aan een aardbeving Sommigen zouden nu kunnen denken dat de masten geen waarborg bieden tegen stormweer. Dit ongeval is daarvan echter geen bewijs. Al zijn /.ij zeer licht de basis meet slechts 3 m. 50 bij 2 m. 50 toch zijn de masten ijzersterk ge bouwd volgens het beginsel Vierendeel. In strijd met andere werken van dien aard steunen zij niet op een eigen basis maar houden zich recht door midde1 van zeven rijen, e'k van vier, span- kabe's, vastgeankerd in zware bctonWokken. Kun»t en Letteren. Een Vlaamsqhe groepeering. Een twaalftal Katholieke Vlaamsche kun stenaars heeft zich aaneengesloten tot een groep, welke zij „de Pelgrim" noemen. Zij publi ceerden in het jongste nummer van Averbodc's Weekblad een manifest, dat een beknopte alge- in een e samenvatting is van katholieke beginse len. Het stuk is onderteekend door Herman Dec kers, Frans Delbeke, Dom. Greg, de Wit O.S.B., Felix Timmermans, P. Em, Valvekens, O. Praern. Ernest van der Hallen, Anton van de Velde, Flor. van Reeth, Dirk Vansina, Renaat Vere mans, Gerard Walschap en Eugeeif Yoors. In een toelichting schrijft pater Valvekens o.m. „Het scheen den opstellers van het mani fest, minder wenschclijk, in den tekst van dal manifest zelf te ruime beloften uil. te drukken of te uitdrukkelijk toekomstplannen voor te stellen. Het manifest moest veeleer wezen een publiekedeklaratievan katholiekekunstopvatting en tevens een norma, welke de onderteekenaars ervan in hun kunstarbeid nooit zullen verloo chenen. Verder was het een wachtwoord arbeiden, doen, niet roepen noch beloven. En aldus werd in het manifest alleen dit. detail vast gelegd, dat „de Pelgrim" zijn werking, welke hij als een Katholiek apostolaat opvat, door middel van tentoonstellingen enz. zal pogen te verwe zenlijken. Het is n.l. de bedoeling van „De Pelgrim", een zoo mogelijk jaarlijksehe tentoonstelling in te richten van katholieke kunst. Jn die tentoonstelling zullen niet alleen de Pelgrims, welke de plastische kunst beoefenen, hun werken exposeeren, maar aile andere „waarachtig ka tholieke kunstenaars" zullen mede geïnviteerd worden ook hun oeuvre te willen tentoonstellen. Hier zal echter streng worden geweerd „het opdringen als godsdienstige kunst van werk dat als zoodanig aan'de essentieele vereischten niet voldoet." NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5