DAGBLAD 1 f&€SRSGHÏÏEBMM 48ste Jaargang. Donderdag 31 December 1925. Nó. 34442 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden '2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.-*- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zalerdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent i 6n: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets.n Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog ti2010 N do°d I i^200™.e®° duim- f «0 bii verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies vanèlken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Hoil.Algem.Vcrz.bank bchiedam Dit nummer bestaat uit 3 bladen DERDE BLAD. Binnenland. Geen samenwerking met Stenhuis e.s. Waarom d,e katholieke (arbeiders niet happig zijn op samenwerking met de socialisten, kan duidelijk worden uit volgend artikel, dat d. B(ruyn) de voorzitter van het R.K. Werklieden verbond, schrijft in „De R.K. Vakbeweging" „In alle, dikwijls met spinrag behangen hoe ken, zoekt de soc.-dem. pers argumenten om toch maar duidelijk t.e maken dat onze katho lieke arbeidersbeweging, meer speciaal onze vakbeweging er de schuld van is dat, in politicus de Roomsch-roode samenwerking nog niet tot stand kwam. Zoo wederom het „Volk" van Zaterdag j.l. De redactie meent opgemerkt te hebben, dat een der katholieke dagbladen bet gezantschap bii Z.H. den Paus zou willen offeren aan de coa litie. „Dat is een hoogst belangrijke uiting" schrijft het „Volk". Zij spruil voort uit den onwil bij de leiding „der katholieke vakbeweging om op politiek gebied met de sociaal-democratie een samenwerking aan te gaan, die zich noodzakelij kerwijs ook op vakgebied zou moeten voort zetten." Van hetgeen het soc.-dem. hoofdorgaan schrijft, kan niet eens gezegd worden, dat waar heid en verzinsel door elkaar heenloopen het is louter verzinsel. Op de eerste plaats raadpleegt de katho lieke Kamerfractie, onder de huidige verhou dingen, terecht, het Verbond niet over welke oplossing der politieke crisis ook. Dc katho lieke vakbeweging slaat er dus geheel en al buiten. Dat, indirect, onze politieke leiders rekening zullen houden met de ondervinding, welke onze Vakbeweging opdeed bij de sa menwerking met de soc.-dem. bakbeweging, kan wel worden aangenomen, al reeds hierom, omdat eenige Kamerleden, die mede moeten be- 1 slissen, van nabij met de praktijken der heeren op de )ioogte te zijn. Welijiu, die ondervinding is, bepaaldelijk se dert 'b N.V.V. onder beproefde leiding kwam, van bedenkelijken aard. De schandelijke st. praktijken in Twente, welke ook in rooden kring bestrijding vonden, zijn daarvoor het oveitui- gend bewijs. Die practijken leidden tot het ver breken van elke samenwerking. Wat wil nu het „Volk" Het voorstellen alsof onze arbeiders beweging principieel tegen elke samenwerking is met de soc.-democratische vakbeweging Dan vergist het zich het verleden geeft antwoord op die verkeerde veronderstelling. Wat men over. gens ook in polilicis doen zal bierovt» is in onzen kring niet het minste Verschil van meening; samenwerking met een instelling, welke als eer sten vertegenwoordiger heeft, 'n man die niets nalaat, om z'n haattegen dekatholiekearbeiders- beweging op de onbeschoflstc wijze bot te vieren, daarvan is geen sprake. Die samenwerking zou ook niet den minsten zin hebben. Wat wil men toch met leiders die moeten worden „weggehoond Of, gelijk het laatste nummer Van de „Strijd" slaande onder redactie van de hierboven bedoelde leiding, schrijft, met „vakvereenigingsleiders die kletspraatjes ver- koopen over sociale politiek", leiders „die cloor de arbeiders weggelachen moeten worden Acht ook het „Volk" eenige samenwerking met een instelling onder zulk 'n leiding, ook slechts van de geringste beteekenis Zij is te verstandig en staat te veel op eigen prestige om op die vraag een bevestigend ant woord te geven. Dat het optreden van de N.V.V.-leiding van invloed kan zijn, wij herhalen, op de politieke verhoudingen, het kan moeilijk worden ontkend. Doch daaruit blijkt een keer te meer, het ar beiders-vijandige, door kortzichtigheid en haat ingegeven standpunt der N.V.V.-leiding." De begrafenis van ridder Richard. Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda, heeft tot den minister van Oorlog, ad interim van Marine, de volgende schriftelijke vragen gericht 1. Is het den minister bekend, dat bij de begrafenis, op 17 December j.l. te Amsterdam, van H. Richard, aan een aantal gepensionnecr- de marinemannen ge'et is, zich bij den begrafe nisstoet aan tc s1 uiten en op debegraafp'aatsge- tuige te zijn van de teraardebestelling en dat aan den voorzitter van den Bond van oud-personeel der marine, verboden is, bij het graf het woord te voeren 2. Is bet waar, dat dit een en ander is ge schied door den officier, belast met het rege len der begrafenis 3. Indien de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan mededee- len, of hij het goedkeurt, dat die officier op die wijze gezag uitoefende over niet-militaire» 4. Is de minister bereid maatregelen te ne men, waardoor dergelijke voorvallen in de toe komst kunnen worden voorkomen Dir. generaal der belastingen. Bij K. B. is, met ingang Van 1 Januari 1826, bij het Departement van Financien l.n nee nul tot directeur-generaal der belastingen mr. dr. .J. H. R. Sinninghe Damsté, thans hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. De textielindustrie. Aangezien er geen overeenstemming is bereikt tusschen de werkgevers en werknemers in de Twentsche textielindustrie, zal na 1 Januari 48 uur per week worden gewerkt, hetgeen voor alle arbeiders een loonsverlaging beteekent. Nederland en Rusland. Op de vragen van het Tweede Kameriid, den heer Duys, betreffende de hande'sbetrekkingen met, Rus'and en de hand,e'sbet rekkingen met Botterdam, heeft de minister van Buiten'and- sche Zaken het vo'gcnde schriftelijke antwoord gegeven „Het dagbladberichtvolgens hetwelk de Sovjetvertegenwoordigers a«n de Belgische Regeering zouden hebben medegedeeld, dat zij er de voorkeur aan zouden geven gebruik te maken Van de haven van Antwerpen, liever dan dat de Russische schepen Rotterdam aandoen, omdat dc Rotte rdamscbe haven naar hun mee ning te veel onder Engelschen invloed zou staan, is der Regeering bekend. Voor een onder zoek naar de vraag, of inderdaad zulke mede-, deelingen gedaan zijn, acht zij geen aanleiding aanwezig. Daargelaten dat er tusschen de Bel gische Regeering en het Russische Sovjet bewind geen betrekkingen bestaan en geen offi- cieele mededeelingen worden gewisseld, is de voor de voorkeur Van Antwerpen boven Rot terdam opgegeven reden te zeer met de werke lijkheid in strijd, om eenige navraag naar de juistheid van de onderstelde mededeeling te kunnen wettigen. Waarom het op grond van bovenbedoeld dag bladbericht noodzakelijk zou zijn geworden, zoo spoedig mogelijk met Rusland tot regel matige handelsbetrekkingen te komen, des noods door voorafgaande officeele erkenning der Russische Sovjet-republieken, is niet duide lijk. Overigens mag als bekend worden aange nomen het standpunt, dat door de Regeering met betrekking tot dit vraagstuk bij de onder handelingen welke met Rusland te Berlijn ge voerd werden en geen gevolg hadden, werd in genomen. Naar officieele middelen om dc handelsbe langen van Rotterdam officieel te beschermen tegen beweringen als bovenbedoeld, behoeft, zegt de Minister, niet te worden omgezien. Nie mand, die eenige kennis van zaken heeft, zal te goeder trouw beweren, dat onze Rotterdam- =che haven onder Engelschen invloed staal." Gemengd Nieuws. Indisch allerlei. Elf soldaten van het garnizoen te Malang zijn uit het leger verwijderd, wegens het aanhangen van de communistische beginselen. Kapitein Harris, die verleden jaar te New York alle phaSen van de totale zon-eelips heeft gefilmd, is te Singapore aangekomen met be stemming voor Benkoelen, waar gefotografeerd zal worden, voor wetenschappelijke en opvoed kundige doeleinden. De wetenschappelijke expeditie, onder leiding van professor Stirling, is eveneens te Singapore aangekomen met bestemming naar Batavia, van waar vertrokken zal worden naar Nederlands Nieuw-Guinea, met het doel, binnen te dringen in het onbekende gebied, Ier verkrijging van et nografische en geografische kennis van het land en de eigenaardigheden en gewoonten der altlaar wonende dwergen. Door nJiddel van een vliegmachine zal hel binnenland onderzocht worden tot een hoogte Van meer dan 12.000 voet. uitgebracht over zijn (Sjoe's) reisin Europa. Daar op had Sjoe Peking verlaten om met eenige militaire kopstukken te gaan beraadslagen. Vol gens mededeelingen van de spoorwegdirectie werd een bom geworpen naar den trein toen die Lang-fang had bereikt. Niet enkel Shoe werd ge dood, ook tal van lieden van zijn staf. De bom werd geslingerd door Loetsjeng-woe. Deze is een zoon van generaal Loe-tsjeng-tsjang, welke laat ste in 1918 door Sjoe aan een feestmaal was ge nood, doch toen door Sjoe met een revolver schot werd vermoord. Loe-tsjeng-woe heeft een strooibiljet laten verspreiden waarin hij uiteen zet dat zijn eenige motief was geweest wraak te nemen voor den moord, op zijn vader gepleegd. Loe-tsjeng-woe is een neef van Feng-joe-tsjang. Ook in Joegoslavië valsche bankpapieren. In de kleine stad No- vagradisk, tusschen Belgrado en Zagreb heeft de politie in een door twee heeren op het station achtergelaten koffer 7600 valsche bankbiljetten van duizend dinars gevonden. De mannen tracht ten betrekkingen aan te knoopen met meisjes uit Nóvagradisk, die de politie waarschuwden. Daar de politie de identiteitspapieren der beide mannen verdacht vond, beval zij hen zich naar het politiebureau te begeven. 1 oen zij hieraan niet voldeden, werd hun op het station staande bagage in beslag genomen. Van de man nen werd geen spoor meer ontdekt. Men ver moedt dat zij de wijk hebben genomen naar Oostenrijk en dat zij in verbinding staan met de Hongaarsche valsche munters. Overstroomingen. Ten aanzien van de overstroomingsramp in Zevenburgen geven de Hongaarsche deskundigen uiting aan hun op vatting, dat het niet zoover zou zijn gekomen, indien de dijken aan Roemeensehe zijde zouden zijn doorgestoken,opdat het water kon weg- stroomen. Gistermorgen werd uit Roemenië bericht, dat de Koros opnieuw met 1 Meter is gestegen, waar door op ITongaarsch gebied wederom 26.000 H.A. land zijn overstroomd. Talrijke dorpen moesten worden ontruimd. Terwijl tot dusverre 312 boerenhofsteden zijn verwoest. De totale schade wordt op honderd milliard kronen geraamd. Uit München. De was van den Donau heeft in het gebied tusschen Reensburg en Passau een catastrofalen omvang aangenomen. Te Re gensburg werd gistermiddag 3 M. 65 gemeten. Uit alle deelen Van Bieren komen berichten over groote overstroomingen. Uit Brussel. Het heeft den geheel en nacht en dag doorgeregend. In het Maasdal zijn de overstroomingen erger geworden. Bij Maeseyck was gistermorgen 5 uur de stand 4.44 M. boven het normale peil, en de rivier wast nog vooit- durend. Te Namen bedraagt de was ongeyeer 3 Meter 90. Talrijke straten zijn overstroomd, en de electrische tramdiensten in den omtrek zijn gestaakt. Te Luik heeft de Maas de hoogte van 1880 be reikt, toen er groote overstroomingen zijn ge weest. In het groot-hertogdom Luxemburg zijn de dalen Van Moezel en Alzette overstroomd. Een gedeelte van het stadje Rornich staat onder wa ter. v ouden hebben, toen het noodsignaal werd af gezonden, en ongetwijfeld hulp verleend en van het feit melding gemaakt zou hebben, indien dit noodig was geweest. Een mislukte redding. Op Kerst- morgerf werden de brandweerlieden geroepen bij een hevigen brand, die in een huurkazerne in Falkirkstreet, Kingsland N. was uitgebroken en de bewoners Van de bovenverdieping met een vreeselijken dood bedreigde. De meesten hun ner konden bijtijds ontsnappen maar drie vrou wen waren daartoe niet meer in staat. Twee van haar werden door de brandweerlieden gered, doch de derde een vrouw van 67 jaar, is op tra gische wijze om het leven gekomen. Een der brandweerlieden wilde de vrouw uit een raam langs een ladder naar beneden dra gen. Hij had met dc zware vracht op zijn schou der reeds een dee1 van de moei'ijken tocht afge- 'egd, toen de v'ammon uit een der verdiepingen naar buiten schoten en de k'eederen van de vrouw vlamvatten. De brandweerman vocht dapper om zijn 'ast nog te redden. Maar ook hij bekwam brand wonden en de pijn daarvan werd we'dra zoo hevig, en de rook om hem heen zoo dik, dat hij de vrouw moest 'aten Va"en. Zij stierf eenige uren 'ater. De brandweerman, die in een toestand van uitputting verkeerde, was van de 'adder afge- g'eden, Nadat zijn kameraden hem de eerste hu'p hadden ver'eend, werd de dappere redder naar een hospitaa' gebracht. Een mooie baron, De Berlijnsche poli tie heeft baron von Engelhard, die op Kerstavond voor het gebouw van een antisemietisch lokaal in het westen der stad een 74-jarigen Joodschen ge leerde zoo mishandelde, dat deze naar een nabij gelegen ambulance moest worden gebracht, inge rekend. Bij zijn arrestatie bleek von Engelhard, die voortdurend riep „Slaat de Joden dood zwaar beschonken te zijn. Generaa' vermoord. Reuter me'dt uit Peking, dat generaa1 Sjoe-sjoe-tsjeng over a' in China bekend a's de „kleine Sjoe" is ver moord. „Kleine Sjoe" had indertijd in den strijd in de Jangtse-provincies een groote rol gespeeld, doch in beo eind had hij het daar afgelegdenwas via Japan, naar Tsjang-sto-lin gegaan. Sjoe was een zeer vurig aanhanger van presi dent Toean-Sji-joei en hij had aan dezen rapport Het noodweer. Hevige stormen en stroomende regens hebben gedurende de laat ste 24 uren onophoudelijk voortgeduurd op de Britsche eilanden. De atlantische stoombooten hebben te kampen met bergenhooge zeeën. Het s.s. Valdera, dat de Pylmouth aankwam, be richt, dat het weder in de Golf van Biskaje en het kanaal erger was, dan men sedert 30 jaren had ondervonden. Het s.s. „Coronado" van 6539 ton,- op weg van Avonmouth naar Jamaica, dat zich vol gens een te Landsend ontvangen draadloos be richt in nood bevond, werd gistermorgen om 11 uur gepaseerd door het Hollandsche s.s. „Grijnssen op 48 gr. 49 m. nooderbr. en 10 gr. 39 m. westerlengte De kapitein van dit schip bericht, dat de „Goronado" niet antwoordde op zijn draadlooze oproep, maar dat het niet scheen, dat iets niet in orde was. Op de kantoren van Elders en Fyffes, de eigenaars van de „Corona- do" werd heden verklaard, dat het moei'ijk was te ge'ooven, dat het in nood verkeerden Schip het hunne was. Er werd op gewezen, dat er ook een „Coronado" is van ongeveer dezelfde lonnenmaat die aan den scheepvaarlraad der Vereenigdo Staten toe behoort. De maatschappij trachtte met haar eigen schip in draadlooze verbinding te komen. De noodroep van gister blijft derhalve een ietwat geheimzinnige zaak. Het wordt op merkelijk geacht, dat er eveneens geen tijding is ontvangen van de „Sasanare" een ander schip van dezelfde lijn dat van Avonmouth vertrok op ongeveer 5 min. afstand van de „Coronado Men betoogt, dat dit schip zich waarschijnlijk in dezelfde streek als haar zusterschip zou be- Seheepvaarl. Hoog water te Hoek van Holland. 31 Dec. v.m. 3 06 n.m. 3.16. 1 Jan. v.m. 3.44 n.m. 3.52. 2 Jan. v.m. 4.18, n.m. 4.26. 3 Jan. v.m. 4.51 n.m. 5 00, Gem. Hoogwater 87 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. G, m. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 31 Dec. Aangekomen Eng. s.s. „Agility", kapt. A. Hadlow, met olie van Huil, vóór N.V. Schieveem aan de Wilh. haven. SCHIEDAM, 30 Dec. Aangekomen s.s. „Mer cator", van Londen om hier kolen tc bunkeren in de Wiihelminakaven. SCHIEDAM, 30 Dcc. Vertrokken s.s. „Sla mat", Rolt. Lloyd, ledig naar Rotterdam. HULL, 26 Dec. Aangekomen s.s. „Agility", ledig van Zwijndrecht om olie te laden voor Schiedam. GIBRALTAR, 26 Dec. Gepasseerds>-3- Scheer", met olie van Oost-Azië naar Schiedam. HARBURG 30 Dec. Vertrokken S.s. „Al- chymist", met olie naar Schiedam. SCHIEDAM, 31 Dec. Gedurende de maand December kwamen alhier binnen 65 stoom-, 7 zeilschepen en 2 zeeslecpbooten, tegen 35 stoom schepen in Dec. 1924. In het jaar 1925 zijn alhier uit zee aangekomen 680 stoomschepen, 30 zeilschepen, 3 zeelichters en 10 zeesleepbooten, tegen 391 stoomschepen, 30-zeilschepen, 8 zeelichters,7 zeesleepbooten en 3 zeestoomjachten in 1924. Van deze voerden de Nederlandsche v lag 210 Amerikaansche 3 Argentijnsche 1 Braziliaan- sche 3 Belgische 2 Deensche 16 Duitsche 55 Engelsche 259 Fransche 28 Finsche 2 Griek- sche 11 Iialiaansch 16 Japansche 14 Noor- sche 77 Peruaansche 1 Portugeesche 3 Let- Lische 2 Spaansclie 3 Zweedsche 17. Bij de N.V. Schieveem kwamen 130 schepen bij dc Furness -205bij Wilton 195, en 115 zee- booten om hier kolen te bunkeren. Van de diverse schepen waren er geladen 8 met gebroken glas, 1 boekweitdoppen, 1 sleenen, 1 dakpannen, 2 badkuipen, 2 balken, 24 stuk goederen, 10 met walvischtraan, 120 met plant aardige olieën 3 met ijzer, 2 papierhout, 2 zwa- velerts, 4 steenkolen, 2 cokes, 1 heipalen en 540 ledig- Voorts kwamen er 4 kanonncerbooten, 1 onder zeeër, 2 zandzuigers en 8 loggers in onze havens binnen, tegen 5 loggers in 1924. Handelsberichten. Beurs van Schiedam, Moutwijn. SCHIEDAM, 31 Dec. Offieieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 19. Namens de commissie voor de noteering. «H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 31 Dec. Men noteert voor Spiritus 100 f 22. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f2.80 per ketel. NIÉUWE SCHIEDAMSCHE COURANT »nnn. n nn /A. A J ir a t o n I K n 1A raOuk f 1 7R «lira eaffpl tffi lymui' j1 1111 1 1 «f.bi m 17 ill I 1 .1 O f! /sv.ilfin kfibk/in t /\mi Tint nnAflflO'VlOO I WrOffl «li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 9