DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EN i. feuilleto Be Schat van Montcalm. 49ste J&&ïfjangg. Maandag 4 Januari 1926. No. 14444 Advirtintilm 1— 5 regel» 1.75, «lk« r«g«l daarboven 35 ni, 3 m»»i plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeüngen 75 c p«r regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood i 100 bij verlies van eeo *uim^f60bqverlies¥aiieeiuwf|s^^ Buitenlandsch Nieuws. RUSLAND. Het einde van het congres. Het communistische partij-congres heeft haar werkzaamheden beëindigd. Het centrale comité is gekozen en bestaat uit, 63 leden, o.w. Stalin, Hykof en Kalinin, Bockharine, Tsjitsjerin, Trotzky, Kamenef, Sinowjef, Rakowsky, Kras- sin en Sokolnikof. De oppositie handhaafde haar straffe houding tot op het laatste oogenblik en het is moeilijk te zeggen, wat thans verwacht kan worden. De oppositieleden hebben beloofd, de beslui ten van het congres te zullen.gehoorzamen, doch de meerderheid der leden heeft openblijk ver klaard, dat zij niet geloofden aan hun ernst, en het congres heeft over de hoofden der oppositie leden heen een oproep gericht tot de communisti sche arbeidersklasse te Leningrad, om zich niet te laten misleiden door de dwalingen hunner leiders, onder wie zich Zinowjef bevindt. Als tegenzet hierop hebben verscheidene oppositieleiders, onder wie Lenin's weduwe, mevrouw Kroepskaja, zich naar Leningrad be geven, waar zij openbare vergaderingen toe spreken en zich verzetten tegen ,,de autocrati sche beslissingen van de regeerende kliek." Boecharin heeft er op het Congres over ge klaagd, dat de oppositie op onredelijke wijze leden van het Verbond van Jonge Communisten in de partijtwisten betrekt. In den loop van het communistische congres te Moskou zijn verscheidene geheimen aan de opper vlakte gekomen. Zoo deelde Rykof o.a. mede, dat de financieele commissaris Sokolnikof aan het politieke bureau voorgesteld had om het mono polie voor den buitenlandschen handel af te schaffen, daar dit de economische ontwikkeling van den Sovjetstaat belemmerde. Zoo blijkt, dat de Sovjetleiders hef niet eens zijn over de hand having van dit monopolie, zooals zij steeds heb ben beweerd. regentschapsraad benoemen. De koning eischte echter, dat prins Nicolas tot lid zou worden be noemd en hij slaagde er in zijn meening door te zetten. De regentschapsraad moet nog door het parlement worden goedgekeurd de koning zal dezer dagen een desbetreffende proclamatie uitvaardigen. De gewezen kroonprins verliest in de toekomst ook het recht zich prins van Hohenzollern te noemen, hij zal van den koning een Roemeen- schen burgerlijken naam ontvangen. Over de beweeggronden, die prins Karei tot zijn stap hebben gebracht, gaat ook het gerucht, dat de prins sedert eenigen tijd in relaties staat met de gescheiden vrouw van een Roemeensehen kapitein, Lupescoe genaamd, Jodin van geboorte en dochter van een koopman. De kroonprins zou besloten hebben met deze dame te trouwen. ROEMENIE. D onwillige kroonprins. In de zitting van den Troon raad wees het lid der oppositie, Jorga, naar aanleiding van den troonsafstand van prins Karei er nog op, dat een dergelijke wijziging in.de troonsopvolging tot complicaties leidt, die noch voor het land, noch voor de dynastie van nut kunnen zijn. Daartegen verklaarde de minister-president, Bratianoe, dat hij bereid was de wenschen van den koning betreffende de troonsopvolging na te komen. Na afloop van den kroonraad, Donderdag avond, is de ministerraad bijeengekomen, waar m de minister van Oorlog zijn ontslag aanbood, wegéns de bestraffing van een aantal vlieger- oftieieren, hetgeen, zooals reeds werd gemeld, eveneens in verband moet staan met den troons afstand van den prins. De minister-president nam het ontslag niet aan en verklaarde, dat de geheele regeering met den minister van Oorlog solidair is. Als de minister zou aftreden, dan zou de crisis zich over het geheele kabinet uitbreiden. W at de kwestie van het regentschap betreft, wordt nog bekend, dat daarover in den Troon- raad levendige debatten zijn gevoerd. Een groot gedeelte van den Raad wilde, in plaats van prins NicQlas, den president van het Opperste Ge rechtshof, Manolescoe, als derde lid van den EEN BALKANPACT. Het te Belgrado verschijnende blad „Politica" bevat heden een artikel van de hand van den Joegoslavischen minister van Buitenlandsche Zaken Nintsjitsj, die ten aanzien van de kwestie van een Balkanpact o.m. het navolgende schrijft Het zou zeer wenschelijk zijn, dat tusschen de Balkanstaten een verdrag tot stand zou ko men in den geest van het verdrag van Locarno. Maar eerst moeten alle nog tusschen Joego slavië en zijn naburen hangende kwesties zijn geregeld, want zonder een afwikkeling dezer kwesties zou een garantiepact illusoir zijn en zou het niet dë waarde hebben, die zulk een pact hebben moet. Sir Percival Phillips, de bijzondere corres" pondent van de „Daily Mail" in China, geeft de volgende bijzonderheden over het leven van dezen ex-keizer, die zich voornamelijk amu seert met jazz en boksen. Hsoe-an-Toeng, neef van Woe-ang-LIsi, en kleinzoon van de overleden keizerin, die door haar onderdanen „de oude Boeddha" werd ge noemd, is tegenwoordig niets anders meer dan de heer Henry Poe van Tientsin. Hij bewoont een huis in de Japansche con cessie en zijn hof bestaat nog slechts uit een veertigtal Mandsjoerijsche onderhoorigen. De jonge ex-keizer handhaaft de oude tradities. Hij viert de feesten van den ouden kalender en als hij Europeesche vrienden bij zich ten eten vraagt, kleedt hij zich in een keizerlijk gewaad, versierd met imitatie-juweelen, door een juwelier uit Tientsin vervaardigd, want de echte sieraden zijn hem door de republikeinen ontnomen. Van de politiek moet hij niets meer hebben. GRIEKENLAND. De communistische actie. Llit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat onder verschillende voorwendsels 200 communis ten Griekenland hebben weten binnen te komen. Hun leider is iemand, die door de autoriteiten wordt gezocht. Zij ontvingen steun in den vorm van Russische steenkool, die zij tegen 21 shilling per ton in Griekenland verkochten. De commu nisten hebben gewerkt bij het leger en in de fa brieken. De Sovjetgezant te Athene schijnt mede bij de zaak betrokken te zijn. Hij heel't althans herhaaldelijk geconfereerd met een m u, Muller genaamd, die gearresteerd is onder verdenking van spionnage en een Sovjetpaspoort had. „Mijnheer de markies zei de jager op zekeren dag, terwijl hij zich in de handen wreef, „wij zullen weldra vertrekken." „Reeds nu.zei Raoul. „Ziedaar de jonkheid Twee schoone oogen doen vergeten. Dan, mijnheer de markies", iei nam de Woudlooper, „moet ik u vragen of gij er ook iets pp tegen hebt de broeder van deze "appere Indianen te worden „Wat zegt. gij daar, mijn vriend 0!!rlang U door den stam der Yakangs te n.ll( "|eni zooals het met mij gebeurd is, indien gij het tenminste toestaat," „Indien jjk het toesta Maar mijn vriend, dat is een onarscheidmg, waarop ik' fier zal zijn hebt ge mij daarenboven niet van de voordeelen gesproken, welke zulke een aanneming mij ver schaffen kan „Onmetelijke, onberekenbare voordeelen, die geheel en al begrepen zijn in het bezit van twee honderd broeders, die elke beleediging, welke men u zal aandoen, als een persoo'nlijke beleedi ging zullen beschouwen." „Zeer goed, mijn vriend maar gelooft gij, dat de Yakangs zich zullen verwaardigen mij aan te nemen, zooals zij u gedaan hebben MAROKKO. A b d-e 1-K rim wordt o n g e r u s t.. Uit berichten direct uit Madrid blijkt, dat Abd-el-Krim zich rekenschap geeft van den ernstigen tegenslag dien hij ondervindt, door de onderwerping aan het Fransche en Spaansche gezag van verschillende stammen. Er moet on gerustheid heersc.hen in het hoofdkwartier van Abd-el-Krim, daar ook bij de stammen van het centrale Rifgebied de meening veld wint, dat het wellicht beter is den kamp tegen Frankrijk en Spanje op te geven. Bericht wordt, dat Krim zelf de mogelijkheid van een vlucht in het oog heeft gevat. In dat geval zou hij trachten Italië te bereiken. De Djeballa's zijn voor eventueele onderwerping met de Spaansche autoriteiten in contact ge treden. De onderwerpingen op het Fransche front duren voort. ALLERLEI. Uit Belgrado Het tusschen Joegoslavië en Turkije gesloten vriendschapsverdrag is gisteren door het Turksche parlement te Angora gerati ficeerd.Van Joegoslavische zijde is de ratificatie oorkonde door den koning onderteekend. Het verdrag zal niet in de Skoepsjtina worden behan deld. Uit Londen Volgens berichten uit New- York, is de conferentie tot bijlegging der an thracietstaking verdaagd zonder dat het ge bruikelijke gemeenschappelijke communiqué uit gegeven is. Naar verluidt is er weinig kans, dat spoedig een bevredigende oplossing zal worden gevonden. Uit Berlijn De Pruisische staatsregeering heeft den eersten burgemeester van Koblenz voor de leniging van de eerste nooden van hen, die door het hooge water schade hebben geleden, 500.000 mark ter beschikking gesteld. Uit Londen Reuter verneemt, dat een Britsche delegatie van drie personen waarschijn lijk spoedig naar China zal vertrekken, ten einde de wijze te bespreken, waarop het Britsche aan deel van de Bokser-vergoeding ten bate van China aangewend kan worden. Uit Luxemburg De uitbetaling van het overeengekomen bedrag der oorlogsschadeloos stelling door Duitschland wordt tegen Februari \overwogen. Uit Praag Heden is het commando over het Cechische leger van Fransche in Cechische handen overgegaan. Generaal Mittenhauser die tot dusverre chef van den generalen staf was, zal in adviseerende functie te Praag blijven. Generaal Syrovy volgt hem op. Binnenland. CHINA. De jeugdige e x-k eizer. Ver van het strijdgewoel, dat door China heenraast, leeft kalm en rustig de jeugdige ex-keizer van China, Hsoe-an-Toeng. „Om de waarheid te zeggen zijn de Roodhui den met deze eer niet zeer kwistig tegenover de blanken. Gij hebt echter uw bloed voor hen ge geven en zij zullen u daar dankbaar voor zijn. Ik reken echter ook, om te slagen, op onze vriend Themistocles." „Op mij, riep Themistocles verwonderd. „Verklaar u", zei Raoul. „Dat is zeer eenvoudig. De Indianen kijken alle voorwerpen, alle ver schijnselen, welke zij niet kennen voor bovenna tuurlijk aan. Themistocles is een van deze ver schijnselen. De Yakangs hebben nooit zwarte menschen gezien. Bij hen kan een menschelijk gelaat slechts twee kleuren hebben rood of blank Themistockles, wiens kleur al hun denk beelden omverwerpt, gaal, in hun oogen door voor een hooger wezen, boven de menschelijke natuur verheven. Voeg daarbij dan nog de hooge gestalte, de kleeding en de kracht van onzen vriend. „Mijn brave Themistocles," zei Raoul lachend, „daar zijt gij een verschijnsel geworden „Beter dan dat, een verschrikkelijke godheid „En hoe noemt men hem „De booze geest van het Roode Veld." „Wat wil dat zeggen „Herinner u, mijnheer de markies, de plaats, waar wij elkander voor de eerste maal ont moet hebben en waar hij mij het leven gered hebt. Deze plaats heeft van de Indianen den naam van het „Roode Veld" ontvangen.Men ge- Rijkseonimissie van advies voor de werkverschaffing. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd voor eei aar tot leden der Rijkscommissie van Advies voor Werkverschaffing, de hei ren clr L. G. KorLenhorst en M Triebeis, leden-werkgevers van den Nederlandschen Werkloosheadsraad J Th. Nijkamp en F van de Walle, leden-werk nemers van den Nederlandschen Werklooslieids- raad en dr. I. N. J. Vos, Wethouders der gemeen te Amsterdam. het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambte naren 1926. 1925 met ingang van I Januari Gewestelijke uitbreidingsplannen in Z.-Holland. Wij vernemen, dat Ged. Staten van Zuid- Holland overwegen, otn, in navo'ging van hel voorbeeld van Noord-Ho'land, een provinciale commissie in te stellen voor totstandkoming van gewestelijke uitbreidingsplannen. Unie van R.K. Studentenvereenigingen in Nederland. Op Zaterdag 30 en Zondag 31 Januari a.s. zal de Unie van R.K. Studéntenvereenigingen in Nederland haar tienden Roomsehe Studenten- Dag houden in Delft. De Beiaard verdwijnt. In het jongste nummer van „De Beiaard vinden wij hét bericht, dat de uitgave wordt, gestaakt. „Nadat de redactie op aandrang van de lezers een jaar den abonnementsprijs belangrijk hel. verlagen, bleek voortzet! u.g van dit tijdschrift alleen mogelijk met een ernstig tekort. Daarom is Lot den uitgevers het voorstel gericht „De Beiaard" op te heffen, \yaaraan met deze laatste aflevering wordt voldaan Stads- en Gewestelijk Nieuws. Inschrijving Dienstplicht. Wij maken belangstellenden, dat zijn de in 1907 geborenen er opmerkzaam op tot op Dins dag 5 enWoensdag 6 Januari telkens van 912 en van 14 uur in den St. Joris Doele alhier zitting zal worden gehouden voor hen, die zich ter inschrijving voor den dienstplicht moeten aangeven. Verzuim van aangiften kan tot onaan gename gevolgen voor de betrokkenen aanleiding geven. Huldeblijk Kon. Echtpaar. De nog in het oudejaar alhier gehouden inza meling van gelden voor het. huldeblijk van het Koninklijk echtpaar bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest heeft opgebracht ƒ347.25 Het comité zegt dank aan allen die hiertoe hebben bijgedragen. Aanvulling. Het overzicht dat wij j.l. Donderdag gaven van de voornaamste data's uit het stadsgebeuren, behoeft nog een aanvulling, daar tot onze spijt werd vergeten te vermelden de verplaatsing van pater Oonk op 23 October naar Utrecht. Het verzuim zij hiermee hersteld Bezoldigingsbesluit rijksanihlenaren. Bij Kon. besl. is bepaald, dat art. 30a van looft, dat daar een booze godheid woont, die een vijand van de Indianen is.Toenzij dan ook onzen zwarten vriend bemerkten, geloofden de kerel tjes, die mij aangevallen hadden, die wrekende godheid te zien verschijnen en zij gingen op de vlucht, roepende de booze geest van het Roode Veld „Ik herinner het mij inderdaad. „Welnu, daarom is het, dat ik op u reken om u door de Yakangs te doen aannemen." „Waarlijk „Kom met mij en gij, Themistocles, vergeet niet, dat gij god of duivel zijt, dat staat aan u, maar gij moet alles doen, wat ik u zal zeggen en niets anders hebt ge verstaan „Reken op Themistocles", antwoordde de neger, die reeds geheel doordrongen was van de majesteit van zijn rol. „De Woudlooper, door zijn twee vrienden vergezeld, richtte zich naar het dorpsplein, waar de stem vergaderd was.Door de zorgen van den jager was op het midden van het plein een soort estrade opgeslagen. Daartegenover stonden Zwar- te-Pijl en zijn krijgslieden in volkomen oorlogs toerusting De Woudlooper, Raoul en Themistocles be stegen in ernstige houding de verhevenheid. „De Yakangsche krijgslieden zijn mijn broeders zei de jager met zware stem „veroorloven zij hun blanken broeder te spreken 7" „Ja, ja," antwoordden de Roodhuiden. „Yakangs, de geest van het Roode Veld heeft Door d e politie a 1 h i e r z ij n Z a - terdag jl. alier aangehouden de gebroeders v.d. P. resp. wonende alhier en Rotterdam, die zich te Rotterdam op 31 December jl. hadden schul dig gemaakt, aan inbraak, waarbij zij hadden ontvreemd uit een woning aan de'Achterhaven te Rotterdam 1 gouden heerenhorloge en een gouden dameshorloge, 1 koralen armband, 1 zilveren armband, 1 zilveren- horlogeketting, 1 gouden spel met diamant en 1 zilveren das speld met diamant en een bedrag van pl.m. ƒ40.Zij zijn gister ter beschikking gesteld van de Politie te Rotterdam. mij zijn stem doen hooren, nadat hij u zijn be scherming heeft doen gevoelen, door de Ver loren Kinderen op de vlucht te drijven. „Spreek broeder", zei Zwarte-Pijl met eerbied», „onze ooren zijn geopend." „Aan u, Themistocles", ze de jager op godemp- ten toon. „Wees majestueus zooveel gij maar kunt. Spreek langzaam alles, wat gij zegt, zal ik zin voor zin vertalen. Bij het einde beveelt gij hun, uw meester aan te nemen. „Dat zal voldoen," zei Themistocles. „De neger wierp zijn bisonhuid naar achteren en bewoog, bij wijze van groet, de drie kalkoe- nenveeren, welke zijn hoofd versierden. Steunend op zijn knots in de houding van een hercules, begon hij met ernstige, langzame en eentonige stem, als sprak hij Lot zichzelven,.en met ten he mel gerichte oogen Krijgslieden van de groote natie der akangs, waarom buigt gij uw hoofd voor mij Houdt de vrees uw oogen naar den grond gericht? De Yakangs zijn geen oude vrouwen zonder moed zij zijn°de dapperste krijgslieden en de behendig ste jagers der prairicen. Zoodra men hen ziet, vluchten de vijanden als een troep bloode elanden of herten. Is dat waar, machtige mannen „Bravo Themistockles", mompelde de Woud looper. „Inleiding bij ingeving," voegde Raoul er bij (Wordt vervolgd) COURANT 27)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1