Venen „BE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoom ,ll8a¥ niraiTn VOOff SCHIEDAM EN FEUILLETON. De Schat van Montcalm. OACmLJ&V ïfCt»» regel< ,6 ,lk. r.g„ d„,boven as tó,3m..i Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Inteieommunaal 68085 -- Postbus 39. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 c per regel Abonnementen per 3 maanden 2.^0, per week 20 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummerB 4 cent. Zaterdagavondnumme toegezonden. Incassokosten worden berekend, met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Donderdag 7 Januari 192G. No. 14447 Gratis-Ongevallenverzekering s I 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog i S™d«» dulai; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vi Buitenlandsch Nieuws. VAN HET VATICAAN. Het H e i 1 i g e J a a r. De secretaris-generaal van het Comité voor het Heilige Jaar heeft balans opgemaakt over het be zoek aan de eeuwige stad in het jubileum-jaar. Ol liever de journalist, die hem overviel in den tuin van het vaticaan gaf aan de uitlatingen van Mon seigneur Nogara dien weidschen titel. Want in werkelijkheid beschikt de secretaris-generaal over niet al te veel gegevens. Die gegevens zijn in hoofdzaak die van de verschillende pelgrim- comite's. Wat zoo op eigen houtje naar Rome is getrokken, om den pelgrimstocht door de vier heilige deuren te volbrengen, ontging zijn con trole. En dat zijn er zeker niet weinigen geweest. De groepsgewijs georganiseerde pelgrims ech ter geven een totaal van meer dan een millioen. Voör wien de tochten en stoeten van pelgrims gezien heeft, die, het heele jaar door, Rome's straten doortrokken, lijkt dit aantal niet groot. Maar te verwonderen hoeft dat niet want, een maal, in Rome aangekomen, bleven de pelgrims er gewoonlijk een dag of tien. Zij maakten het voorgeschreven aantal ommegangen door ^e vier heilige deuren, die van Sint-Pieter, van Santa Maria Maggiore, van San Giovanni en van San Paolo, bezochten de overige kerken, maar maak ten ook van de gelegenheid gebruik ook het oude Rome te bezichtigen. En, zooals vanzelf spreekt, ontmoette men dus dezelfde groepen van pelgrims verschillende ma len zonder zich daarvan bewust te zijn. Niettemin is dit zeer ruw geschatte cijfer van een millioeij veel grooter dan dat van het vorige jubel-jaar, 1900, dat 300.000 pelgrims registreer de. Het spreekt vanzelf, dat de gemakkelijker transportmiddelen veel bijdroegen tot het berei ken van dit veel grootere aantal, al moet daarvan in mindering gebracht worden de remmende fac tor der veel hoogere reiskosten en de verminder de economische draagkracht, die na den oorlog in alle landen zich manifesteert. De Italiaans'che spoorwegen hebben reductie gegeven aan alle pelgrims, die zich naar Rome be gaven tegen vertoon van een speciaal pelgrims legitimatiebewijs. Maar, zeide de secretaris-generaal, ook deze le gitimatie-bewijzen bieden geen houvast voor het vaststellen van het aantal pelgrims. Want legio is het aantal van hen, die het legitimatie-bewijs aanvroegen om goedkoop naar Rome te kunnen reizen voor zaken of andere doeleinden, die niets met welke heilige deur dan ook te maken hadden. Duitschland heeft van de vreemde staten het grootste contingent geleverd. Meer dan vierhon derd-duizend pelgrims trokken vandaar naar Rome. Frankrijk en Spanje leverden ieder c.a. twaalf duizend. Een enorm verschil dus tusschen deze katholieke landen en het officieel protestantsche Duitschland. Zelfs uit China, Japan en Rusland zijn groepen pelgrims naar Rome getrokken. En Turksche pel grims konden slechts een pas krijgen voor hun pelgrimstocht, als zij hun belastingen voor eenige jaren vooruit betaalden, de armen. Nochtans wa ren er ook Turksche pelgrims. Italië leverde, officieel, meer dan tweehonderd duizend pelgrims. Over Nederland zweeg Mon seigneur, welk lot wij overigens deelen met tal van andere kleine staten. DUITSCHLAND. W i 1 h e 1 m II a 1 s ,,f i 1 m a r t i s t. De „Frankf. Ztg." is niet weinig gebelgd over het feit, dat ex-keizer Wilhelm zich te Doorn laat filmen. „Wilhelm II als filmacteur voor een Fransche filmmaatschappij dat is de nieuwste zelfver- laging van den rampzaligen man, ten opzichte waarvan elke Duifscher het dag na dag meer en meer als een eigen tragische schuld moet gevoelen dat hij hem tientallen jaren lang als eersten ver tegenwoordiger van de Duitsche natie geduld heeft," zegt het blad. „Een dag in het huis Doorn," luidt de titel dezer ongelooflijkheid. Een dag lang heeft Wil helm, de particuliere rentenier, voor het film toestel der operateurs van Pathé Frères zijn par ticulier leven voorgespeeld. De Fransche filmmaatschappij heeft deze ver- tooning van den vroegeren Duitschen keizer reeds te Londen voor pers en publiek opgevoerd. En thans gaat dit tooneelstuk de wereld door, als een blamage voor Duitschland. Het schijnt heusch, dat Wilhelm II geen mogelijkheid om Duitschland en het Germanendom te blameeren ongebruikt kan laten. Niet eens in ballingschap toont de afgedankte, die zijn leger verliet, wijl de „generaal-veldmaar- schalk hem zijn veiligheid niet kon garandeeren de waardige houding van eindelijk eefris te zwij gen. Wanneer hij zijn bombastische redevoeringen niet meer houden kan, dan zal de wereld ten min ste van hem spreken, doordat ze hem kan aanga pen op de film der Franschen. Hij moet als filmacteur een zeer goed figuur ge maakt hebben, zegt een bericht hierover m de pers. Dit verwondert, verklaart het blad, ons niet. Want hij is in werkelijkheid steeds een film acteur geweest. Hij heeft nu ten slotte zijn eigen lijk beroep gevonden. Het is te hopen, dat dit talent hem ook zeer veel Fransch geld zal opleveren, zoodat Duitsch land een nieuwe rechtvaardiging vindt voor het feit, dat het hem en zijn familie niet de inillioenen wil betalen, die hij, ook hier weer zonder schaam te, uit het in het ongeluk en in de armoede storte Duitsche volk wil persen." IJ lain is heden gearresteerd. In verband met de Hongaarsche valsche-mun- tersaffaire betoogt de „Arbeiterzeitung", dat de positie van den Hongaarschen Rijksbestuurder Horthy ernstig is geschokt. Zulks vooral ten ge volge van het feit, dat in de houding van den Hon gaarschen premier onder de pressie der Fransche autoriteiten een zwenking heeft plaatsgevonden, zoodat Bethlen thans met alle kracht en zonder aanzien des persoons de schuldigen tracht op te sporen en te bestraffen. Ook Hongaarsche aarts hertogen? De New-York Herald" verneemt uit Weenen: Er loopen hier heden geruchten, dat aartshertog Friedrich, zijn vrouw Isabella en hun zoon Al- brecht in de affaire betrokken zijn, benevens drie leidende persoonlijkheden der Hongaarsche fas cisten, die allen eveneens van medeplichtigheid worden verdacht en door de politie in het oog* worden gehouden. Uit Rome Omtrent de reden van de komst van den Franschen hoofdinspecteur te Milaan wordt het volgende gemeld De politie is er ach ter gekomen, dat tusschen 12 en 18 December twee Hongaren, André-en Selszay genaamd, te Milaan hebben vertoefd, en daar 'tweehonderd valsche biljetten van 1.000 francs hebben gewis seld. Dat zij deel uitmaken van de Hongaarsche valsche-muntersbende staat vast, daar Andre na de arrestatie van kolonel Jankowicz in Den Haag uit Weenen het navolgend telegram toegezonden kreeg „Verlaat Milaan. Geef aangelegenheid op. Andre was toen echter reeds vertrokken, waar door dit telegram de politie in handen kwam. Te voren hebben deze beide Hongaren ook reeds te Turijn hun praktijken uitgeoefend, waar zij echter slechts een gering aantal valsche bil jetten konden inwisselen. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Het verzoek van Duitschland in zake hef toe treden tot den Vo'kenbond wordt tegen het einde an de maand verwacht. De Raad zal dan onmid dellijk bijeenkomen en het secretariaat machti gen een buitengewone vergadering van den Vol kenbond bijeen te roepen. HONGARIJE. De bankbiljet tenzwendel. Gisteravond kwart voor elf is de Landespoli- zeichef Nadossy op bevel van den Officier van Justitie gearresteerden naar de gevangenis over gebracht. Aan de arrestatie van Nadossy ging een conferentie tusschen den minister van Binnen- landsche Zaken en het hoofd van de politie te Boedapest vooraf. De arrestatie van Nadossy heeft te Boedapest veel opzien gebaard, daar hij wurdt beschuldigd' van directe deelneming aan de bankbiljettenver- v.alsching. Ook de bekende rechts-radicale afgevaardigde 30) Na eenige oogenblikken van oplettend onder zoek verdween het hoofd, de struiken sloten zich, het water van den stroom klotste zachtjes onder den druk van een Indiaan, die onder water zwom en weldra dep tegenovergestelden oever bereikte. Deze Indiaan droeg de uitrusting en de onder scheidingsteekenen der Verloren Kinderen. Nauwelijks had hij grond onder de voeten, 0 'j lichtte zich al kruiend naar een boschje ■\aiens. Twee andere Indianen wachtten hem te midden van het hooge gras af. eelt. mijn broeder gezien", vroeg een van hen. „Wolf heeft gezien." „Welke krijgslieden zijn het, waarvan wij het spoor volgen l „Het Bleekgezicht, vergezeld door zijn vriend den Woudlooper en twintig Yakangsciie krijgs lieden, door Zwarte-Pijl aangevoerd. Bij en Lentebloem zijn onder hen, evenals de booze geest van het Roode Velch" „Goed. Wolf gaat ongetwijfeld Bloedend-Oo waarschuwen Wolf schudde het hoofd ontkennend. „Wolf is slimmer dan de blanke jagerhij heeft, gehoord. De Woudlooper heeft gebrek aan TS JECHO-SLO W AKIJE. Kerk en staat. Volgens de Lidore Listy heeft aartsbisschop Kordac aan minister-president Swehla een ver slag uitgebracht over zijn audiëntie, bij den Paus, dat een uitstekenden indruk heeft gemaakt. De Pauselijke meedeeling, dat hij ernstig hoopt, dat de kwestie van de nunciatuur te Praag spoedig op Vriendschappelijke wijze geregeld zal worden wet tigt de hoop dat men tot een vergelijk zal kunnen komen. De „Prager Presse" bevat nog een nadere mee deeling van den aartsbisschop, waarin deze zegt, dat een goede afbakening van de bevoegdheden van den staat eenerzijds en van de autonome geestelijkheid anderzijds zou meewerken tot ver sterking van de betrekkingen tusschen I sjecho Slowakije en den Heiligen Stoel en het ontstaan van geschillen over zaken van ondergeschikt be lang zou voorkomen. Nier minder geruststellend voor het niet-ka tholieke deel der bevolking is de uitlating van den Paus tot den aartsbisschop, dat het episcopaat zich er van moet onthouden zich te vereenzelvi gen met eenigerlei politieke partij, daar het als orgaan van de katholieke kerk boven de partijen moet staan en tot taak heeft de broederschap der volken te bevorderen. BULGARIJE. Zankof voorzitter der Sobranje. Na de debatten over de regeeringsverklaring heeft de Sobranje een motie van vprtrouwen in de regeering aangenomen. Zankof werd tot voorzitter en de oud-mmister van Financiën, Todoprof, tot vice-voorzitter ge kozen. Het parlement is daarop tot den 26en Januari verdaagd. MAROKKO. Het verzet tegen Ab d-e 1-K r i m. Verscheidene dorpen uit den sector van Ouez- zan zijn tegen de Riffi in verzet gekomen. Aan alle kanten neemt de afvalligheid bij den vijand toe. TRANSVAAL. Veldslag aan den ran d. Er heeft, naar de bladen uit Kaapstad melden, aan den Rand bij de mijn Modderfontein een for- meele veldslag plaats gehad, waaraan 3000 in boorlingen deelnamen. Acht menschen werden gedood en een honderdtal gewond. ALLERLEI. De beheerders der Woodrow Wilsonstichting hebben, naar een Reuter-telegram meldt, beslo ten een belooning voor onzelfzuchtige diensten toe te kennen voor 1925. Volgens de „New-York Times" besloten de be heerders drie prijzen te geven, namelijk een aan Austen Chamberlain, een aan Briand en een aan Stresemann voor het Locarno-werk. Stresemann zou zoo meldt Reuter althans ver der, evenwel den prijs geweigerd hebben, omdat Wilson door niet vast te houden aan de tenuit voerlegging der veertien punten het Duitsche volk zou hebben verraden. Uit Athene De bladen deelen mede, dat de minister van nationale economie zijn ontslag heeft ingediend. De minister van Marine zou eveneens zijn voornemen te kennen hebben ge geven af te willen treden, doch hij zou erin toege stemd hebben zijn besluit op te schorten. Hij zal in elk geval de regeering steunen. Uit Parijs De „Herald" verneemt uk Washington, dat de resolutie, door Piatt Andrew in het Huis ingediend, met nadruk erop wijst, dat Frankrijk, daar het grootere schade heeft gele den dan Italië, minstens dezelfde schuldaflossings condities moet verkrijgen," als dat land. Uit, Geneve. De commissie van voorbe reiding voor de Internationale Economische Conferentie zal 15 April bijeenkomen. Uit Washington. De Commissie voor Lui- tenlandsche aange'egenheden van het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardigden heeft heden met a'gemeene stemmen een resolutie aangeno men ten gunste van het door pri sident Coo' dge gevraagde credb t van 50.000 do'lar voor de kosten der Amerikaansche delegatie naar de voorbereidende ontwapeningsconferentie trGené- ve. Uit Berlijn. Volgens een bericht uit Home is Dinsdag da Roemeensche kroonprinses Helene te Milaan aangenomen, om naar verluidt, te trachten zich met den ex-kroonprins te verzoe nen. kruit en jogels zijn karabijn is stom en hangt nut teloos over zijn schouder." „Oach „De Woudlooper zal krijgsbehoeften in zijn hut gaan zoeken." „Wat denkt mijn broeder te doen „Wolf zal er het eerste zijn. Wolf kent de lmt van den Woudlooper, hij zal er zijn beide roode broeders heenbrengen, de wapenen van den ja ger in bezit nemen en de Woudlooper zal als een vreesachtige hond vluchten." „Mijn broeder is een krijgsman zijn oog ziet alles. Op weg De drie Indianan begaven zich op weg, steeds den stroom volgende, verscholen onder de wilgen de struiken of het hooge gras, met dien vecr- krachtigen tred, welke de afstanden verslindt en geen vermoeidheid schijnt te veroorzaken. „De vijand der Verleren Kinderen is nu verre", zei Wolf na een stilzwijgenden marsch van twee volle uren. „Indien mijn broeders Wolf willen Volgen, zal bij hen vlug langs het water leiden." De Indianen gaven met een hoofdknik hun toestemming. Om langs het water te reizen, zooals Wolf het voorstelde, was een vaartuig het eerst noodza kelijk. Doch de drie Verloren Kinderen bezaten zulk een voorwerp niet. Maar toch was het geen onmogelijke zaak voor deze kinderen der natuur. Een ontzaggelijke boomstronk, ongetwijfeld door den orkaan gebroken en nog vóórzien van 'n deel zijner ontbladerde takken, lag op den oever. De Indianen naderden dezen boomstronk en, hun krachten vereenigend, poogden zij hem om te wentelen, toen zichrfeensklaps een man voor. hen verhief. De verraste Indianen traden een stap achteruit en sloegen de hand aan hun tomahawks. „Bij den Grooten Geest, mijn aardige snuiters, gij waart op het punt mij te verpletteren," sprak :1e nieuw'aangekomene. „Als ge een ander maal weer eens boomstronken wilt omkeeren, moogt be eerst wel eens kijken, of er ook iemand aclitei staat." „De mesties Scott", riepen de Indianen. „Ja vrienden, uw broeder Scott, die, niet wetende of bij met vrienden of vijanden te doen had, zich verdekt bad opgesteld om u te zien aankomen. En nu, wilt ge met den stroom af drijven „Ja." „En waar leidt deze weg been „Naar de hut van. onzen vijand den Woudloo per." „Ha, ha En met welk doel „Hem zijn wapnen te ontnemen." Bii alle duivels 1 Dat is een uitmuntend denk beeld." „Staat mijn broeder toe, dat men hem een vraag doet „Jawel. Kom maar op." „Vanwaar komt de Mesties'?" „Gij zijt nieuwsgierig. Bah, gij zult het Binnenland. De Kabinetscrisis. Naar wij vernemen heeft Dr. de Visser, die belast is met de samenstelling van een kabinet, gisternamiddag zich opnieuw naar de Koningin vroeg of laat wel te weten komen. De Mesties heeft onderhandeld over een verbond tusschen de Verloren Kinderen en Witte Wolk, hoofd dei Hurons." „Is mijn broeder geslaagd „De mesties is geslaagd. Hij keert naar Bloe dend oog terug." „Goed. Dat mijn broeder zich haaste en r.«L hij met de voorzichtigheid van de slang voortga. De booze geest van het, Roode Veld met Zwarte- Pijl en twintig Yakangsciie krijgslieden volgen den anderen oever van den stroom. „Dank je de Mesties is geen kind. Vaarwel. De Indiananen hadden weldra den populiers- stronk in de rivier gewenteld en lieten zich stroom bevonden zij zich tegenover de rotsen, welke tot bij de hut van den Woudlooper kwamen. Zij lieten hun zonderling vaartuig aan den stroom over en bereikten zwemmend oen oever. Na met het oor en het oog den omtrek te hebben onder zocht, traden zij de nauwe steenen gang binnen. Het stilzwijgen en de eenzaamheid waren vol- '"Th'dèur der hut stond half open. Wolf die voorop ging, leende een oogenblik het oor, deed vervolgens de deur open en trad vastbesloten (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1