erff&jb OMGBLMO SGtilE&MM EN OmSTBEMEN. FEU I LLETOIM. De Schat van Montcalm. 49ste Jaargang, Zaterdag 9 Januari 192G. Nd. 14449 BureauKOEMARKTi - Abonnementen per 3 ■5 rtgals f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 meel post 3.per kwartaal. Afzonderlijke met Officieel Kerkbericht 10 ets. Telefoon Intercommunaal 08085 Postbus: 39. Advertenti6n: 1- maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgsn 75 c per g nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. Incassokosten worden be» ekend. Tarieven worden op aanvraag Gratis-Onqevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bq dood ^00 bij verÜes vaneen duim; f fiO bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt Uit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Buitenlandsch Nieuws. duitschland. De gewezen vorstenhuizen. De juridische commksie van den Rijksdag heeft gisteren de met de gewezen vorsten te tref fen financieele regeling besproken. De democra ten hebben voorge teld de beslissing aan de bonds staten over te laren. De communisten verlangden de onteigening van het bezit van de vorsten ten gunste van den staat.Een vertegenwoordiger van het Pruisische departement van financiën legde het huis een memorie voor waerin het Pruisische standpunt zeer uitvoerig wordt behandeld en toe gelicht. Pruisen staat op het standpunt dat even als in andere monarchistische staten ook in Prui sen de leden van het regcerende huis wat vermo gen aangaat een bijzondere positie bekleedden. De revolutie heeft aan deze positie een einde ge maakt. Tot nog toe waren de grenzen tusschen particulier en staatsbezit nooit duidelijk genoeg getrokken, aangezien de leden van het regeerende huis niet alleen voordeel van hun particulier be zit maar ook van staatsbezit hadden. Het zal zeer moeilijk en ingewikkeld z.ijn precies te bepalen welk grondbezit eigenlijk aan den staat en welk aan de gewezen koninklijke familie toebehoort. Van Pruisische zijde wordt voorgesteld dat de staat behouden zal de zoogenaamde „Kron- schlösser" met historisch meubilair en tuinen, de kunstwerken die zich in de Berlijnsche musea be vinden alsook de Schack galerie tc München, de krooninsignes, de beschikking over het Hohen- zollernmuseum, voorts de huisbibliotheek en het huisarchief, dit laatste volgens eene bijzondere te treffen regeling, de Schouwburgen, 111.000 mor gen landerijen en bosschen te Berlijn en Potsdam gelegen.Het gewezen koninklijk huis zou eenige paleizen krijgen, zooah het paleis van keizerWil- hclm de eerste, het zoogenaamde Nedeilandsche paleis, het kasteel Bellevue te Berlijn, alsook het paleis van Babelsberg bij Berlijn, een. reeks ter reinen, ongeveer 290.000 morgen landerijen en bosschen en 30 millicon rijksmark. Dit bedrag vertegenwoordigt ongeveer de waarde van bel grondbezit dat de staat zal krijgen. L u 1 h e r b ij Hindenburg. De rijkskanselier bespreekt in den loop van den Rijksdag met den rijkspresident den binnen- landsch-politieken toestand. In parlementaire kringen neemt men aan, dat de eerstkomende dagen allerlei pogingen zullen worden gedaan om de sociaal-democraten alsnog tot toetreden tot de groote coalitie te bewegen zichte verspreid, heeft aartshertog Albrecht ver klaard, dat hij sedert verscheidene jaren niet meer in direct of indirect contact met prins Win- dischgratz heeft gestaan. OOSTENRIJK. Groote werkloosheid. De laatste werkloosheidscijfers van Oostenrijk toonen een vermeerdering van meer dan 10.000 voor Weenen en van ongeveer 10 a 11.000 voor de rest van Oostenrijk gedurende de tweede helft van December. Het totaal aantal werkloozen op der geheele bevolking. In Weenen alleen waren op 31 December reeds 91.000 personen zonder werk en men gelooft dat dit cijfer reeds tot over de 100.000 is gestegen. Indien deze schatting juist blijkt, dan is de werkloosheid grooter dan ooit. SPANJE. Koning en Kon in gin naar de V. S. De „Times" meldt uit. New-York, dat de vroe gere ambassadeur te Madrid heeft medegedeeld, dat het mogelijk is, dat de Koning en de Koningin van Spanje in 1927 een bezoek zullen brengen aan de Vereenigde Staten op den terugweg van een reis naar Zuid-Amerika. SYRIË. In het gebied van Damascus verkeeren de be- voorradingskolonnes vrij tusschen de posten der oases. Te Homo vermindert het aantal rebellen. In de Djebel Droese hebben vele gezinnen zich onderworpen. HONGARIJE. De biljettenpers gevonden. Op aanwijzing van Gero, den technische geëm ployeerde van het cartografisch instituut zijn twee machinisten en twee mechaniciens gearres teerd, die hun medeplichtigheid in de affaire der valsche bankbiljetten hebben bekend. De machine, die gediend heeft voor de vervaar diging van het papier, is bij een oud-roest koop man teruggevonden. Gero heeft medegedeeld, dat hij 25.000 bankbiljetten van duizend francs ver vaardigd heeft, maar dat vele afdrukken ver keerd uitvielen. De bankbiljetten zijn vervolgens door prins Windischgratz meegenomen. Regent Horthy heeft met graaf Bethlen ge confereerd en de hoop uitgesproken, dat de na speuringen succes zouden hebben. Naar aanleiding van de geruchten, te zijnen op- 31) „Hoera" riep de jager uit volle borst. „Ofschoon wij het doel van onze reis genaderd zijn, hernam de toovenaar, „zou ik mijn vrien den raden niet te beproeven het nog heden te bereiken. Wat zegt mijn zoon Zwarte-Pijl er van voegde hij er bij, terwijl hij den Indiaan een groote, zwarte wolk aanwees, welke aan den Horizon opsteeg. De hoofdman onderzocht gedurende eenige oogenbhkken den hemel. lij,,Mijn vader heeft goed gezien", zei hij einde- Deze wolk wijst op donder en bliksen en wel dra zal hij zich als een sluier over de geheele oppervlakte van den hemel uitstrekken. Dat mijn zonen een schuilplaats zoeken en den Groo- gen Geest bidden hen te beschermen, want weldra zullen de elementen losbreken." Deze raad werd onmiddellijk opge,volgd en dc kleine troep, die een toevluchtsoord zocht onder een hoop rotsblokken aan den voet van den heuvel, zette zich zoo, dat zij het best kon weer staan aan de hevigheid van den dreigenden storm JAPAN. Een incident. Gisterochtend, even voor de terugkomst van den regent na de jaarlijksche revue der troepen te Tokio, poogde de Braziliaansche gezant den weg over te steken,hij werd echter door de menigte der toeschouwers tegen gehouden. Er werden schoten gewisseld tusschen den gezant en de menigte. Twee polit.ie-agenten, die tusschenbeidekwamen, werden gewond. i CHINA. II e t zinkende schip-'' Generaal Feng heeft er men weet het ge noeg van en gaat zich nu maatvoorloopig buitens lands ophouden. Pas was dit bekend geworden, of ook uit Moekden kwam een dergelijk bericht, via Tokio naar Europa doorgegeven. Het behelsde dat Tsjang-tso-lin, trots zijn jongste toch werke lijk zeer groote successen, eveneens voornemens was zich uit den actieven burgeroorlog terug te trekken. Er zou in die richting pressie op hem zijn uitgeoefend door een aantal invloedrijke Cliinee- sche generaals, en - ofschoon wel wat onwillig bleek Tsjang toch niet absoluut ongeneigd om af te treden. En thans komt no. 3 met het plan om zich uit de regeerings-zaken terug te -trekken. Die derde is niemand minder dan president Toean-I,sji-joei. Iiij zou zijn gezag op 15 dezer willen neerleggen en het dan willen stellen in handen van het kabi net. Dat meldt tenminste een Reuter-telegram van 8 dezer uit Peking Het is wel curieus dat later uit Peking gemeld werd dat het voornemen van Toean-tsji-joei,door hem meegedeeld in een rond zendbrief aan de provinciale gouverneurs, weer op losse schroeven is komen te staan. Het bewus te telegram zoo meldt men ons was weer van overheidswege teruggevraagd voor re visie. Met dat al mag men uit de daad van Feng en de gemelde voornemens van Tsjang-tso-lin en Toe- an-tsji-joei wel afleiden, dat men zich in China in de kringen der gezaghebbers allerminst veilig 'voelt. Wat thans gebeurt doet denken aan de ou de spreekwijze van de ratten en het zinkende schip. ALLERLEI. Uit Athene Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, bestaat er eenig verschil van mee ning tusschen de Grieksche en Turksche gedele geerden in de internationale commissie voor het vaststellen van de Grieksch-Turksche grenzen. In hoofdzaak gaat het geschil over het bezit van een eiland in de delta van de Maritza. De laatste berichten uit Oostenrijk maken het bijkans zeker dat de man, die te Aussee ge vangen is genomen onder verdenking Schulz, een der moordenaars van Erzberger te zijn, de politie op een dwaalspoor heeft geleid. Vermoedelijk heeft men te doen met iemand die, door zich voor ^Schulz uit te geven, in Völksche kringengeld trachtte los te krijgen. Uit RabatDe vijand heeft den Franschcn post Temjour (Marokko) aangevallen, doch werd met. verliezen teruggeslagen. Uit Berlijn Volgens berichten uit Durazzo zou Achmed Zogoe, de president van de Albance- sche republiek, zich binnenkort tot koning over Albanië willen proclameerden. Uit Londen Reuter verneemt, dat dc En- gclsche gezant te Konstantinopel binnenkort naar Angora zal vertrekken om met. de Turksche regeering de kwesties te bespreken in verband met Mosoel. Van 20 Januari a.s. af zal voor het verkeer tusschen Duitschland en Zwitserland geen pas visum noodig zijn. Binnenland. De natuur zelve - cheen iets van het gevaar te voelen De stilte, welke over de praierie zweefde, verdubbelde de lucht werd onbeweeglijk Men zou gezegd hebben, dat de aarde haar krachten samentrok of sliep De door den toovenaar aangeduide wolk klom snel en weldra omwikkelde zij den horizon, ter wijl zij het blauw des hemels met haar zwarten sluier bedekte, hier en daar door de stralen van de reeds verb'eekende zon Vergu'd Terzelfder tijd k'om van de aarde een onmete'ijkc bruine heuve' op, die vee' ge'eek op een reusachtige rookkolom, vve'ke uit een enkel punt der vlakte scheen Voort te komen Eenskalps zonder dat zich een tochtje voelen liet, werd het gebladerte bewogen en het hooge gras boog zijn beweeglijke halmen met een klagend gerucht een doffe zucht liet zich uit de hellingen Van den heuvei hooren Het was het antwoord der aarde op de minachting, welke de orkaan haar toeriep „Opge'et, mijn vrienden," schreeuwde de jager „houdt u goed het gevecht gaat beginnen Een dof gebrom gaf op deze woorden antwoord daarna doorp'oegde een onmete'ijkc 'ichtstraa' den horizon, de wo'ken met zigzags Van vuur verscheurend Dit gerucht scheen een signaa' te zijn. De wind tot op dit oogenb'ik gevangen, stak eens- k'aps op en vie' op de v'akte neer. Onbekwaam De Kabinetscrisis. Weer 'n andere lezing. „De Telegraaf" verneemt, dat het thans als ze ker beschouwd kan worden, dat het huidige ka binet als rechtsch zakenkabinet aan het bewind zal blijven. De kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan zal in dier voege geregeld Worden, dat onze gezant te Weenen tevens bij den Heili gen Stoel geaccrediteerd zal worden. Tot gezant te Weenen zou dan worden benoemd onze tegen woordige gezant bij het Vaticaan, Jhr. van Nis- pen tot Sevenaer, zulks in de vacature, ontstaan door het overlijden van Jhr. Mr. W. M. van Wee- de van Berencamp. Mocht ten aanzien van deze oplossing een mo- liev.in afkeuring in de Kamer Worden ingediend, dan zou, indien deze motie een zoodanig karakter mocht, dragen, dat daarmede het leven Van het kabinet gemoeid is, althans een deel van de C.H fractie tegen deze motie stemmen. De oplossing der crissis. Naar de „Msb." verneemt wordt de oplossing van de crisis eerst tegen het midden der volgenue week tegemoet gezien. Vergadering R. K. Kamei fractie. De vergadering van de R. K. Kamerfractie heeft gntermiclaag van 2uur tot half vijf geduurd. Tabletten, tegen hceschheid 3759 6 Afwezjg waren de heeren Hermans, Rutten, Moi- ler en van Voorst tot Voorst. Hoogstwaarschijnlijk zal de Katholieke fractie a.s. Dinsdag opnieuw bijeenkomen. De A. R. Kamerfractie. De vergadering der A. R. Kamerfractie welke ook om 2 uur was uitgeschreven was eveneens tegen half vijf geëindigd. Een nieuwe Hollaudsehe kolonie. Reuter meldt uit Winipcg Saskatchewan, de Ganadeesche provincie, wenscht. edit Hollandsche kolonie te vormen. Met dit doel vertoeft thans de heer H. M. Hennequin, een geboren Hollander en secretaris van de Holland Colonisation Board in Saskatchewan, in Holland om een aantalgezinnen te kiezen, die de kern van de kolonie zullen uit maken. De communisten. Eer hers'el van het oude bestuur. Over het conflict in de Rotterdamsche afdce- Ijng der G. P. H„ in zake het herste' van het oude afdelingsbestuur in zijn functie, vernemen wij nog eenige bijzonderheden. In Rotterdam was het reeds lang officieus be kend, dat. in Moskou geëischt werd, herstelvan het oude bestuur en eenheid tusschen de afdee- ling Rotterdam en het presidium. Dat was be kend geworden, doordat een bestuurslid van de afdeeling Rotterdam en eea lid van het geschors te sectie-bestuur Oosterpark (Amsterdam), die voor andere aangelegenheden te Moskou waren, een onderhoud hebben gehad met de Hollandsclio commissie aldaar. Voor het presidium was de heer Lakerveld bij dit onderhoud tegenwoordig. Op grond daarvan wist men, dat Moskou herstel van liet oude bestuur zou bevelen. Op het oogen- blik is de oude afdeeling nog niet officieel van dit besluit op de hoogte gesteld. Voorts vernemen wij, dat het in de vergadering die j.l. Dinsdag door de nieuwe afdeeling in de Maasstraat is be legd, en waarbij de heer Lou de Visser tegenwoor dig was, vrij warm is toegegaan. De nieuwe be stuurders wilden zonder meer hun pas verworven functies niet prijs geven. Nadat de heer De Visser eehter had verklaard, dat Jiet een bevel van Mos kou gold, en men daaraan te gehoorzamen had, hebben zicb de aanwezigen teo slotte bij liet be sluit neergelegd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. om tegen zijn aandrang te strijder», steunden de eeuwenoude boomen reeds van verre. Gebroken, ontworte'd sloegen zij neer met al het gerucht van een Veldvag. Rotsb'okken ro'den, gedreven door een onweerstaanbare kracht, 'angs de kanten van den heuvel neer. Het gras van de prairie, gebroken, a's door de zeis van den maaier afgesneden, v'oog in werve'stormen hoog door de'ucht. Terzelfder tijd vie' de regen met stroomen ne der, be'ette het uitzicht en dompe'de de v'akte in haast vo'r'agen duisternis. Raou' beschouwde met schrik dezen strijd der e'ementen, die de aarde dreigde onderst boven te werpen en zelfs dc Yakangs, aan zulk een schouwspel gewoon, bezwoeren inwendig den Grooten Geest hen uit dit vreesehjk gevaar te redden. Hoe erg evenwel de toestand van onze vrien den ook was kon Hij toch niet vergeleken worden met die van twee mannen, die honderd schreden van de schuilplaats verwijderd, onder de rotsen, de woede van den orkaan trotseerden. Plat ter aarde liggend, om het minst aan den wind bloot geste'd te worden en aan elkander vastgeklemd, hie'den zij onophoudelijk hun oogen op de schuil- p'aats der Yakangs gericht. Deze mannen, die sedert den morgen het spoor Van Zwarte-Pijl volgden en die hun tegenwoor digheid voor de helderziende oogen van den jager zoo goed hadden verborgen, waren Wit- Raadsoverzickt. Ouverture. Amper 14 dagen na die laatste mistroostige zitting in het oude jaar, werd de Raad onzer ge meente alweer ter vergadering geroepen in het Nieuwe men heeft er blijkbaar den smaak van weg. De hoop, die onwaardeerbare metgezellin door het leven, had ons 't vertrouwen ingeblazen dat 1926 verbetering in de gesteltenis der vroedschap zou brengen, maar het was gistermiddag weer leelijk mis. 't Begin was niet slecht.Het raadszaal-interieur bleek, niet zooals op dien benachten avond van 22 December, verkwalmd in rookslierten, noch ge stoffeerd met 'n hangerige bevolking, vuile thee kopjes en sigarenasch-lawine's, maar 't zag er nu Hollandsch frisch uit en door de brandheldere ruitjes, had men een vroölijk uitzicht op n zon nig marktplein. De zeer plechtige oogenblikken van de zeer tra- ditoneele Nieuwjaarsredevoeringen, vloden vre devol en deugddoend voorbij; de ingekomen stuk jes werden daarna in een handomdraai netjes af- te-Wo'k, hoofdman der Huions, en Do ïdtrvoge zijn zoon, een jonkman, bijna nog een kind, die den tite' van krijgsman nog mot.•verkregen had. Wat waren hun bedoelingen Wij hebben van den mestics Scotl gehoord, dat hij belast was geweest men de onderhandeling over een verbond tusschen de Huions cn de Ver'oren Kinderen cn dat hij daarin zonder moei te gea'aagd was. De Hurons en de Takangs wa ren vijanden, ongetwijfeld van hun ooispiong af. Tusschen hen was de oorlog ofschoon zeci dikwijls door een wapenstilstand ondcibioken eeuwig, want hij had tot doel de overmacht van een der volkeren in de wildernis. Wat meer is: Witte Wolk, als hoofdman, haatte persoonlijk Zwarte-Pijl, wiens beroemdheid en dappere daden hij benijdde. Met vreugde had hij dus het verbond met de Verloren Kinderen aangenomen. In gezelschap van zijn zoon had hij zijn dorp verlaten, terwijl tien Huron-knjgs- ïieden zich met het overschot van den troep van Bloedend-Oog vereenigden. Gedurende hei grootste deel van den dag had den Witte-Wolk en Dondervogcl op honderd schreden afstand de karavaan gevolgd en dat zoo behendig, dat niemand aan hun tegenwoor digheid zelfs maar een óogenblik gedacht had, toen bij den heuvel de storm hen was komen overvallen. (Wordt vervolgd) SCHIEDAMSCHE COU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1